WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 254 Na twintig jaren. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het is vandaag twintig jaren geleden, dat in ons land leger en vloot gemobili seerd werden, en dat zoo ongeveer geheel Europa door een oorlogsroes werd aan gegrepen. De ontketende oorlog, die voorzien werd en die, gezien de tijdsomstandigheden, niet uit k o n blijven en die toch ook weer niet werd verwacht, omdat men leefde in de stellige overtuiging, dat de beschaving te groote vorderingen had gemaakt, heeft diep ingrijpende veranderingen in het wereldleven gebracht. Europa is tot onherkenbaar wordens toe veranderd. Veel wat oud was en sterk scheen en onwrikbaar, is gevallen en weggevaagd en daarnaast is wat onbereikbaar scheen en onmogelijk, werkelijkheid geworden. Niets kan hier zijn stand behouden. Er is niets bestendigs hier beneên. Dat hebben ons ook de sinds 1914 voor bij gegane jaren gepredikt. De eertijds machtige Donau-monarchie is uit elkaar geslagen. De oppermachtige Keizer-koning werd van den troon gestoo- ten en stierf als een balling in een vreemd land. En nog steeds is Oostenrijk, waar zich de laatste weken zoo tragische ge beurtenissen afspeelden, niet tot rust ge komen. Duitschland had meer uithoudingsver mogen en wist zich langer te handhaven, maar tenslotte is ook Bismark's schep ping ondergegaan om later in anderen vorm weer te herleven. En in Doorn leeft in stille afzondering de „Oberste Kriegs- herr", tot de dood hem roept. Droeviger nog was wat in Rusland ge beurde waar de Tsarenfamilie op beest achtige wijze werd vermoord en waar sinds dien tijd honger en ellende met de Bolsjewistische heerschers samenwerken om de bevolking te decimeeren en gods dienst en cultuur zoo mogelijk te vernie tigen. Maar dat zijn niet de eenige verande ringen die plaats grepen. Polen, dat zoo lang geknecht werd, is tengevolge van den oorlog weer onaf hankelijk geworden. De idealen van hen, die droomden van een groot Servisch rijk, zijn in tegen stelling met de in 1914 gekoesterde ver wachtingen verwezenlijkt. En Turkije, dat nog slechts scheen te bestaan bij de gratie van de groote mo gendheden en dat gedurende den oorlog zijn invloed in Europa zag vernietigd, heeft zich weer een invloedrijke plaats weten te veroveren. Wij gaan geen oorlogsgeschiedenis schrijven. Slechts geven we enkele korte herinne ringen. Duitschland had aanvankelijk gewel dige successen te boeken op het Westelijk front. Nadat het Belgische leger gedeeltelijk onder den voet was geloopen, werd al spoedig de Fransche hoofdstad ernstig bedreigd. Het „nach Paris", de krijgsroep van de Duitsche legerscharen, scheen werkelijk heid te zullen worden, zoodat zelfs de zetel van de Fransche regeering naar Bordeaux werd verplaatst. Maar er kwam een kentering. Eerst aan de Marne, en daarna aan den Yser, werd aan het Duitsche leger een halt toegeroepen. Intusschen waren de Russen Oost-Prui sen binnengedrongen waar ze echter in Hindenburg hun meester vonden en met groote verliezen teruggeslagen werden. In 1915 keerde Italië zich af van den Driebond en koos het evenals later Roe menië de zijde der gealliëerden. Daar tegenover echter sloten Turkije en Bul garije zich aan bij Duitschland en Oosten rijk. Zoo stonden ongeveer alle Europeesche legers tegenover elkaar, zonder dat even wel door een der partijen belangrijke vorderingen werden gemaakt. De strijdende legers waren goeddeels in de loopgraven vastgeloopen. Een poging van de Engelsche en de Fransche vloot om de Dardanellen te for- ceeren had al evenmin succes. Het eenige resultaat van beteekenis hierbij was, dat Griekenland, door de bezetting van Sa- loniki, tegen wil en dank in den oorlog betrokken werd. In 1917 scheen er een verandering te zullen komen. In Rusland brak de revolutie uit, met het gevolg, dat begin 1918 te Brest Li- tofsk de vrede gesloten werd. Duitschland kreeg nu de handen vrij in het Westen, waar het echter, dank zij den duikbootenoorlog, niet alleen Frankrijk en België en Engeland, maar ook Amerika tegenover zich vond. Toen kwam het einde van het drama. Clemenceau, die met vaste hand ingreep wist het Fransche volk met nieuwen moed te bezielen. Generaal Foch plaatste zich aan het hoofd der verbonden legers, en wist de Duitschers langzaam maar zeker terug te drijven. Toen tenslotte Bulgarije zich overgaf en Oostenrijk buiten gevecht werd ge steld, was de strijd beslist. Duitschland stortte ineen. De republiek werd uitgeroepen en op 11 November 1918 werd de wapenstilstand gesloten. Er ging een zucht van verlichting door Europa, en toen eindelijk te Versailles Duitschland gedwongen werd het vredes- tractaat te onderteekenen, was de vreug de algemeen. Na vijf jaren was de oorlog geëindigd. Maar helaas, er was en er is nog geen vrede. Het vredesverdrag werd een bron van nieuwe wrijving en spanning. De wapens zijn neergelegd. Maar zoowel de politieke als de econo mische tegenstellingen zijn gebleven, zoo niet verscherpt. Ons artikel zou te lang worden, als we naast de politieke, ook op de economische gevolgen van den oorlog de aandacht wil den vestigen. Wij doen dat nu niet. Alleen wijzen we op het wonderlijke feit, dat Nederland, het kleine Nederland, politiek gebleven is wat het was, terwijl hier ook de economische gevolgen van den oorlog veel minder gevoeld werden dan in andere landen. Daaraan te denken is plicht. Opdat, bij het terugzien op dit twintig jarig tijdperk, het denken worde ver anderd in danken. Opdat door ons volk lof en aanbidding gebracht worde Hem, die machtig is te behouden en te verderven. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. De moordenaars van Dollfuss opgehangen. Zooals wij gisteren reeds meldden, zijn de beide moordenaars van Dollfuss ter dood veroordeeld. Het vonnis is inmiddels reeds over hen voltrokken. Even voor vijf uur in den middag zijn Planetta en Holzweber op de binnenplaats van de gevangenis door den strop terecht gesteld. Het gratieverzoek aan den bonds president was 'afgewezen. Holzweber werd het eerst opgehangen aan een van de twee op de binnenplaats van het „Landesgericht" opgestelde gal gen. Er waren geen soldaten aanwezig, slechts politie, en, buiten de rechters, den Staatsanwalt, de geestelijken en twee van de drie verdedigers. Toen hem werd medegedeeld, dat het verzoek om gratie was afgewezen, riep Holzweber: „Ik sterf voor Duitschland! Heil Hitier!" Ook Planetta riep: „Heil Hitier!" D'e beide veroordeelden gedroe gen zich buitengewoon rustig. Zelfs toen hij den strop om den hals had, riep Holzweber nog voortdurend: „Heil Hitier!" Bij zijn verhoor voor de rechtbank had Planetta nog gezegd: „Ik ben geen moordenaar. Ik wilde Dï Dollfuss niet dooden; ik vraag mevrouw Dollfuss vergiffenis". Holzweber verklaar de, dat hij onschuldig was aan den dood van Dollfuss. Hij zeide: „Wij meenden, dat Rintelen met de bondskanselarij tot overeenstemming zou komen, toen wij binnendrongen. Dat was den vorigen dag gezegd. Ik kan nog slechts dit zeggen: Ik heb gehandeld in het belang van mijn va derland. Een radiorede. D'e bondscommissaris Adam heeft gis teravond voor de radio namens de rijks- regeering .mededeelingen gedaan over het vinden van een document in de schoenen van een gevangen genomen Oostenrij'ksch legionnair bij Kollerslag, wiens naam is Tehl. Dit document houdt de richtlijnen in voor de maatregelen, die genomen moes ten worden bij den aanval op de regeering Dollfuss. Op het wachtwoord „Sommerfest" zou direct een onverwachte opmarsch volgen. Mocht er van staatswege van de wapenen gebruik gemaakt worden, dan zou even eens geweld van wapenen moeten vol gen. 't Wachtwoord voor den gewapenden te genstand luidde: „Preisschieszen mit Ita- lienischer Nacht". Op het 'bericht van het aftreden van de regeering Dollfuss moest de S. A. onmid dellijk overal propaganda gaan maken en de openbare gebouwen bezetten. Wanneer de regeering de natjonaal-so- cialisten en de nieuwe macht niet zou er kennen, zou met alle middelen van geweld om het bereiken van de macht gestreden moeten worden. Uit het „Sommerfest" zou zich dan het „Preisschieszen" moeten ontwikkelen. De beweging moest schijnbaar spontaan uit het volk voortkomen. In geen geval mocht het den schijn hebben, alsof het van bui ten af zou komen. Strikte geheimhouding was eisch. Kolonel Adam trok de conclusie, dat de verbinding tusschen de Putschisten en Munchen klaar aan den dag was getreden en dat hiermede de keten van bewijzen gesloten was. Een merkwaardig licht hierop brengen ook de verklaringen van de nationaal-so- cialistische vluchtelingen, die naar Joego slavië zijn uitgeweken. Zij verklaarden, dat zij van den Putsch niets wisten. Don derdagmorgen vroeg hadden zij het bevel gekregen des namiddags om vier uur de openbare gebouwen te bezetten. De vluchtelingen zijn meest jonge per sonen, sommigen met een kenteeken aan den arm, anderen in het volle S. A.-uni- form. Ze zijn terneergeslagen en zeer hon gerig, daar ze in dagen niet gegeten heb ben. Toch Interventie der mogendheden? De Weensche avondbladen melden, dat Italië, Engeland en Frankrijk een inter ventie in Berlijn en Oostenrijk voorberei den en wel of door het overhandigen van een nota in Berlijn of door het bijeenroe pen van een buitengewone vergadering vein den Volkenbond. Een ander bericht meldt: D'e Italiaansche perscampagne tegen Duitschland is op last van hoogerhand gestaakt. De nieuwe Oostenrijksche regee ring heeft wel niet den besten indruk ge maakt, daar zoowel als persoonlijkheid als in politiek opzicht de katholieken te veel op den voorgrond zijn komen te staan; toch beoordeelt men den toestand met meer optimisme en er wordt rekening mee gehouden, dat de troepen spoedig van de Oostenrijksch-Italiaansche grens zullen worden teruggetrokken. Reuter meldde gisteren uit Riccione: Het was hier vanmorgen in het kleine station een ontroerend tooneel, toen me vrouw Dollfuss terugkeerde. De kinderen haalden haar af met de dienstbode en het was duidelijk, dat hun bij deze gelegenheid het nieuws over hun vader werd mede gedeeld. Eva, 5V2 jaar oud, snikte en de kleine jongen huilde. Mevrouw Dollfus kuste de kinderen, terwijl do tranen langs haar wangen liepen en omhelsde Signora Mussolini, die eveneens weende. Op een afstand bevonden zich officieele vertegen woordigers en de burgemeester, allen met tranen in de oogen. Terugkeer van de Habsburgers? In een onderhoud, dat de Oostenrijksche zaakgelastigde te 's-Gravenhage, Dr G. Alexich, gisterochtend met een redacteur van het Garrespondentiebureau heeft ge had, heeft de heer Alexich verzocht zijn hartelijken dank te willen overbrengen aan de Nederlandsche pers voor de objectieve, maar ook meelevende wijze, waarop deze pers in de laatste zware dagen de Oosten rijksche aangelegenheden heeft behandeld De journalist bracht bij het onderhoud de verschillende berichten ter sprake, wel ke in de laatste dagen de ronde hebben gedaan met betrekking tot een mogelijken terugkeer van de Habsburgers naar Oos tenrijk. Dr Aleixich deed opmerken, dat het streven der Bondsregeering er op gericht is het financieele onrecht, dat aan de Habsburgers is geschied, zooveel mogelijk goed te maken. Men weet reeds, dat in de nieuwe grond wet de anti-Habsburg-wetten niet gehand haafd zijn. Of en hoever er onderhande lingen tusschen de regeering en vertegen woordigers der Habsburgers plaats heb ben, kon de heer Alexich niet zeggen. Wel spreekt het vanzelf, dat dit een probleem is niet alleen van binnenlandschen poli- tieken aard, doch bovenal van groote in- ternationaal-politieke beteekenis. De Oos tenrijksche regeering weet zeer wel, dat zij dit probleem niet kan oplossen zonder nauwkeurige voorafgaande overeenstem ming met de groote mogendheden. Tegenover alle tendentieuze berichten wenschte de heer Alexich met nadruk te verklaren, dat een terugkeer der keizer lijke familie naar Oostenrijk niet zonder meer de restauratie beteekent. Deze terug keer zou slechts een quaestie van recht vaardigheid zijn, omdat men den leden van het Huis, dat zoo nauw met de ge schiedenis van Oostenrijk is verbonden, het verblijf in het vaderland niet ontzeg gen mag. De toestand van Von Hindenburg. Naar het Deutsches Nachrichtenbureau uit Neudeck meldt, was rijkspresident von Hindenburg, die zooals bekend, sedert eenige maanden lijdende is aan een blaas- aandoening, aanvankelijk goed vooruitge gaan. Met volledige geestelijke helderheid en verheugende lichamelijke gesteldheid heeft hij zijn werkzaamheden verricht en was hij nog eergisteren in staat rapporten in ontvangst te nemen. Een lichte lichamelijke zwakte, die zich eenige dagen heeft doen gevoelen, ia ech ter toegenomen. In verband met den hoogen leeftijd van den rijkspresident bestaat reden tot ern stige bezorgdheid. De behandelende ge ne eshe eren zijn aanwezig. In verband met den ernstigen toestand van den rijkspresident zijn verschillende instructies aan de Duitsche bladen gege ven. Extra bladen mogen niet verschijnen. Men kan wel op den ernst van den toe stand wijzen en speciaal moet er gewezen worden op Hindenburgs groot karakter en op de diensten welke hij zijn land heeft bewezen. Er mogen echter geen speculatieve be schouwingen omtrent een eventueels op volging gegeven worden en men mag ook niet melden, dat zijn dood op de te voeren politiek invloed zou kunnen hebben. Over al deze kwesties mag slechts be richt worden, dat door het „Deutsches Nachrichtenbureau" gegeven wordt. Volgens de Duitsche grondwet zal na den dood van president Hindenburg de pre sident van het rijksgerechtshof voorloopig diens plaats innemen. Men verwacht echter, dat dit in het geval van Hindenburgs dood niet gebeu ren zal, doch dat op grond van een be sluit van het kabinet de grondwet ook nu op zij gezet zal worden en Hitier de plaats vervanger van den rijkspres. zal zijn. In dit geval zou Hess of Goering tot vice-kan- selier benoemd worden. Hitier heeft zijn ministers dringend naar Berlijn ontboden in verband met de ziekte van Hindenburg. De „Deutsche Zeitung" werd wegens een commentaar in haar avondeditie van 31 Juli voor zes dagen verboden. De be treffende oplage werd in beslag genomen. Het bericht over de ziekte van rijkspre sident von Hindenburg heeft in Fransche politieke kringen groote sensatie verwekt. De dood van von Hindenburg, aldus verklaart men in toonaangevende kringen, zou aanleiding kunnen zijn tot ernstige Mnnenlandsche verwikkelingen in Duitseh land. De dood van den rijkspres. zou boven dien aanleiding kunnen zijn tot nieuwe verontrusting in den Europeeschen poli- tieken toestand, welke juist kort na het bericht van den moord op Dollfuss zeer gevaarlijk is geworden. Dreigende revolutie In Spanje? Uit Madrid werd gisteren gemeld: De minister-president heeft verklaard, dat er in het geheele land een nerveuse stemmng heerscht en dat men den indruk krijgt, dat er inderdaad pogingen tot aan slagen worden voorbereid. Dit feit valt niet te betwijfelen. Het is slechts de vraag, om welke onlusten en revolutiepogingen het gaan kan, daar er verschillende mogelijkheden zijn. De Marxistische socialisten breiden de militaire organisatie van hun jeugdver- eenigingen steeds verder uit en hebben reeds herhaaldelijk getracht op verschil- dende plaatsen groote bijeenkomsten te houden van jeugdige roodhemden, die echter door de politie op staanden voet uiteengejaagd werden. Anderzijds zijn de linksrepublikeinen voortdurend aan het werk, om weder meester te worden van de politieke leiding der republiek, langs normalen weg of door geweld. Bovendien moet men in Spanje nog steeds rekening houden met 't anarchis tisch gevaar, dat vooral zijn recruten heeft onder de arbeiders, in de eerste plaats op het land en dat reeds herhaal delijk bloedige opstanden ontketend heeft. Communistisch complot in Budapest. D'e politie te Budapest is een commu nistisch complot op het spoor gekomen, volgens hetwelk er in Augustus een op stand zou uitbreken. Niet minder dein 14 communistische leiders werden gearres teerd. Door de nauwlettende actie van de po litie is het complot in de kiem gesmoord. Korte Berichten. De gemeenteraad van Brussel heeft besloten, de loonen van het geheele ge- meentepersoneel met 5 pet. te verlagen. Volgens- een officieele mededeeling wordt op 1 Augustus in Duitschland een marktregeling voor slachtvee van kracht, waardoor de vee- en vleeschprijzen voor de producenten en consumenten op een dragelijk peil worden vastgesteld en waar door met het oog op de tegenwoordige koopkracht van het Duitsche volk een al- gemeene verhooging van de vleeschprijzen wordt verhinderd. Gisteren is de marktregeling van vroege aardappelen te Berlijn opgeheven. Een nieuwe verordening over de regeling van den afzet van aardappelen komt hier voor in de plaats. De opbrengst van den oogst staat nog niet vast. Het schijnt, dat de regenval van de laatste weken de omstandigheden weer wat beter heeft ge maakt. Binnenland. Het Belgisch Koningspaar op Schiphol. Weer een radio-lezing over de steunrege ling. Veroordeelden van de Zeven Provinciën te Vlissingen aangekomen. Buitenland. De toestand van Von Hindenburg. De moordenaars van Dollfuss opgehan gen. Nog steeds gevechten in Oostenrijk. Dreigende revolutie in Spanje. HET BELGISCHE KONINKLIJKE PAAR OP SCHIPHOL. De wieg in het vliegtuigi Het Belgische Koninklijke Echtpaar is gisteren op Schiphol gearriveerd op de doorreis naar Malmö. Het kleine prinsje, Albert, dat nog geen twee maanden oud is, maakte de reis mee. Gistermiddag, tegen half een, daalde op Schiphol het toestel van de Sabena. De autoriteiten op het vliegveld waren op de hoogte van de komst van het Koninklijk echtpaar, dat geheel incognito reisde9 maar er waren strenge orders gegeven, dat het bezoek aan Schiphol, dat tot vier uur zou duren, volkomen geheim zou worden gehouden. Er waren maatregelen genomen om den Koning en Koningin naar Amsterdam te brengen, doch Koning Leopold gaf er de voorkeur aan op het veld te blijven. Vergezeld door de heer en D'ellaert en Thomson drentelde hij op en neer, bracht een langdurig bezoek aan loods B, waar de Indië-vliegtuigen worden geborgen en verwijlde ook langen tijd bij het nieuwste product van Fokker, de F 36. In loods B liet de Koning zich de auto matische werking van de sluiting van de loods uitleggen, bad voorts groote be langstelling voor de werking der verstel bare schroeven en wandelde daarop naar het bureau van den heer D'ellaert, waar hij lang bleef. Koningin Astrid was sinds eenigen tijd niet meer op het veld aanwezig. D'e po pulaire Belgische koningin, die baar kindje van eenige maanden had meege nomen (de wieg bevond zich aan boord) zoodat bet koninklijk gezin in Zweden ge heel voltallig zal zijn want de beide andere vorstelijke telgen zijn reeds vroe ger per boot vertrokken 1 achtte het be ter in verband met bet winderige weer in de huiskamer te blijven van de echtge note van den gérant aan den straatweg. Zij onderhield zich daar op minzame wijze met mevrouw Simons en intusschen had de baby de rust, die hem toekwam. Het koninklijk echtpaar was tegen kwart voor vieren weer in het café van het vliegveld aanwezig en om vier uur werden de motoren van het K.L.M.-toe- fltel de PH-AFV aangeslagen. Het woei vrij hard, doch de hooge gasten lieten zich niet afschrikken. Het Koninklijk echtpaar is te 7.10 (Ned. tijd) te Kopenhagen vlot geland en daar na naar Malmö doorgevlogen, waar het even later arriveerde. DE NIEUWE STEUNREGELING IN DE PRACTIJK. Tekort op de werkloozenzorg dit Jaar f 25 millioen. Gisteravond heeft de referendaris van het D'epartement van Sociale Zaken, de heer W. F. van Hoeven, inspecteur voor de steunverleening, wederom een radio rede gehouden over de herziening der steunregeling. De heer Van Hoeven betoogde, dat er inderdaad belangrijke verlagingen zijn, maar hij handhaafde zijn bewering, dat van hen, die het 't slechts hadden, niets is afgenomen en dat in verschillende ge vallen zelfs verhoogingen plaats vonden. Uiteraard moet het aantal verlagingen be langrijk grooter zijn dan het aantal ge vallen, waarin men gelijk blijft, of iets meer krijgt. Met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat het tekort op de gemeen tebegrotingen voor werkloozenzorg dit jaar f 25 millioen bedraagt, niettegen staande er op alle mogelijke gebieden door de betrokken gemeenten drastisch is be zuinigd en de belastingen tot het uiterste zijn opgevoerd. Gereedelijk kan worden aangenomen, dat het tekort van f 25 millioen het vol gende jaar nog gTOoter zou zijn als er geen maatregelen zouden worden geno men. Spr. illustreerde dit met enkele cij fers. Voor alle gemeenten in ons land te zamen wordt blijkens de gemeentebegro tingen voor 1934 op een uitgaaf voor de werkloozenzorg gerekend van f 108 milli oen. Van deze f 108 millioen is f 25 mil lioen niet gedekt. Dit tekort kan niet door

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1