Uit de Provincie Kerknieuws. MOBILISATIE 1914. Onderwijs. Gemengd Nieuws. tegenwoordiger van een der grootste Duit- eche wereldconcerns. Nu moet ik er al dadelijk bij zeggen, dat het gesprek in het Engelsch gevoerd werd en dat de Duitscher niet wist, dat ik een Nederlander was. Wij kwamen, hoe weet ik niet meer, over het beleggen van geld te praten en de Duitscher vertelde, hoe hij jarenlang in Zuid-Amerika gewoond had, nu al sinds ruim een jaar in Japan vertoefde, en een vrij aardig spaarduitje gemaakt had, dat hij sinds eenigen tijd in Nederland belegd had, omdat naar zijn meening dit het eenige land ter wereld was, waar een verstandig financieel beleid gevoerd werd „en", zoo besloot hij, „zoolang Br Hen- drikus Colijn aan het bewind blijft, blijft mijn geld in Nederland". Ik geef dit gesprek hier weer, omdat het wel een heel aardig licht werpt op de internationale bekendheid van onzen eer sten minister. Het schijnt, dat zijn optreden op de eco nomische conferentie te Londen diepen mdruk in het buitenland gemaakt beeft". Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeouwsch-Vlaanderen. In de zaterdagmiddag gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft de voorzitter, dhr J. A. van Rompu, het overlijden van Prins Hendrik her dacht. Aan de zich daarvoor gevormd hebben de regelingscommissie werd een bijdrage van f 100 toegekend voor een collectieve inzending van land- en tuinbouwproduc ten uit Zeeland op de in September a.s. te Amsterdam te houden tentoonstelling. Het Bureau zegde tegen de volgende vergadering een rapport toe omtrent de door Gedep. Staten van Zeeland tot de Kamer gerichte vraag, of de oprichting van een Oeconomisch Technologisch In stituut voor Zeeuwsch-Vlaanderen ge- wenscht moet worden geacht. Tegenover den aandrang uit den boezem der Kamer om die vraag terstond bevestigend te be antwoorden, omdat daaromtrent geen twij fel kan bestaan, gaf het bureau te kennen, dat het dit onderwerp nog niet rijp voor afwerking beschouwde, aangezien ten de ze niet met een bevestigend antwoord al leen kan worden volstaan. Dhr I. van Melle, in de vacature, ont staan door het bedanken van den naar elders vertrokken heer W. de Smidt, ge- koren tot lid der afdeeling Grootbedrijf, werd toegelaten. Van den Directeur-Generaal der Poste rijen, Telegrafie een Telefonie is bericht ingekomen omtrent voorgenomen verbete ringen in de postverzending naar en door Zeeuwsch-Vlaanderen. waardoor minder vertraging is te duchten. In antwoord op door het Bureau ver zonden brieven werd door de Directie der Ned. Spoorwegen bericht, dat geen aanleiding bestaat om reizigers naar Z. Vlaanderen op ^rein D 9 S uit Amster dam vrij te stellen van D-treintoeslag, aan gezien die reizigers voor aansluiting op den avondtjrein te Roosendaal gebruik kunnen maken van den toeslagvrijen trein 443, vertrekkende van Amsterdam 1'5.49. Van den Minister van Defensie is een schrijven ingekomen, waarin deze erkent, dat de verlaging van het loodstarief met 20 pet. geen voldoende tegenwicht is tegen de verlaging die de tarieven voor de Bel gische havens hebben ondergaan, tenge volge van de depreciatie van den Belgi schen franc, doch dat de toestand van 's lands financiën niet gedoogde, een lager tarief voor te stellen. Hij spreekt de ver wachting uit, dat de verlaging toch niet zonder invloed voor de Nederlandsche havens zal zijn, en ook voor den economi- schen toestand der haven van Terneuzen beteekenis kan hebben. Hij kan echter vooralsnog zijn medewerking niet verlee- nen tot maatregelen welke de Nederland sche Scheldehavens ten aanzien van de loodsgelden zouden bevoordeelen boven de andere. De Kamer heeft zich naar aanleiding van de wijze waarop in haar gebied de navordering van den tabaksaccijns is toe gepast tot den Minister van Financiën ge wend, met verzoek te willen bevorderen, dat aan de winkeliers, die te goeder trouw in overtreding waren, de opgelegde boete zal worden gerestitueerd. Een in de laatste dagen door de inspectie aan de pers ver strekt communiqué verwekte misverstand, waardoor vele eenvoudige zakenlieden omtrent den inhoud van den maatregel niet op de hoogte waren. Zij werden nu zonder waarschuwing beboet. Indien men zonder meer aan de tabakshandelaren, die toch bij de administratie bekend zijn, de formulieren ter invulling had toegezon den, waren die onaangenaamheden voor komen. Met het oog daarop is ook ver zocht bij nieuwe maatregelen in de toe komst voor betere inlichting van belang hebbenden te willen zorgdragen. Terstond na de benoeming van de le den der Bevrachtingscommissie te Terneu zen werd in bepaalde kringen het gerucht verspreid, dat daarin iemand zou benoemd zijn die bijzonder veel belang had bij de evenredige vrachtverdeeling. De verkie zing voor de Kamer stond het vorig jaar zelfs in het teeken van die oppositie'. Er werd thans door een der leden in de ver gadering der Kamer nader uiting gegeven aan dat uitgesproken wantrouwen, dat feitelijk den voorzitter der bevrachtings commissie, tevens lid der Kamer, betreft. Deze noodigde de leden, die nader met het werk der Bevrachtingscommissie be kend willen worden uit, de vergaderingen dier commissie eens bij te wonen. Hij heeft de functie alleen aanvaard, omdat hij ge meend heeft, met sijn kennis van de scheepvaart en wat daar bij deze regeling aan vast zit, de algemeene belangen te dienen. Wil men een ander met dit on dankbaar werk belasten, het is hem wel. Overigens wees hij erop, dat de schepen der transpoTtmaatschappij, waarvan hij direoteur is van de 80.000 ton die zij sinds September 1933 tot December 1933 ver- i voerden geen 2 pet. door bemiddeling der Bevrachtingscommissie hebben ontvangen, daar zij bijna voortdurend met internatio nale vrachten varen en dus buiten de wer king der wet vallen. Hij heeft dus even min de beschikking over vaste relaties noodig. Tegenover het lid dat uitbreiding der commissie met twee leden scheepsbevrach ters bepleitte, betoogde een ander lid, dat juist die categorie belanghebbenden in de eerste plaats buiten de commissie behoor den te worden gehouden. Het voorstel tot uitbreiding der commissie werd verwor pen met 10 tegen 3 stemmen. Tot voorzitter der commissie werd her benoemd dhr G. G. P. van der Peijl met 9 st. Op den waarnemend voorzitter der commissie, dhr P. A. Neeteson, waren 4 st. uitgebracht. Een verzoek om subsidie voor de fees telijke herdenking van het 350-jarig be staan van Terneuzen werd afgewezen, evenals die voor een handels- en fokvee- markt te Oostburg. Aangezien de verslagen der verschillen de Statenzittingen leeren, dat de uitvoe ring van den veerdienst Vlissingen-Bres- kens op Zondag wordt beheerscht door de politieke gezindheid der Statenleden, acht de Kamer het niet vruchtdragend, een na dere poging aan te wenden om hierop op zakelijke gronden invloed tot uitbreiding uit te oefenen. Zij nam daarom een daar toe strekkend adres van een hotelhouder te Breskens, die den tegenwoordigen te beperkten Zondagsdienst een nadeel voor het toeristenverkeer beschouwt, voor ken nisgeving aan. Competitie-stand van den Zeeuw- schen Korfbalbond. Zeelandia gesp. 5, gew. 5, gel. verl. doelgemiddelde 52—3; T. O. G. O. resp. 6, 3, 3,17—25; Volharding resp. 5, 3, 2, 9—18; S.S.S. resp. 6, 840. Vllsslngen. Hotelratten? Eerst heden vernemen wij, dat Zondagavond om 11 uur een bekend Rotterdammer, die zich met zijn echtgenoote naar zijn kamer in hotel Brittannia begaf tot de ontdek king ia gekomen, dat diefstal was ge pleegd. Het betrof drie halshangers bezet met brillanten en een platina speld met twee groote en twee kleine brillanten alles te samen een waarde vertegenwoordigen de van f 10.000. De commissaris van politie die zich op dat oogenblik in het hotel bevond, begon onmiddellijk met een onderzoek, dat nog voortduurt. Het gestolene was verzekerd en de ver zekeringsmaatschappij looft f 1000 uit voor aanwijzingen, die leidden tot het te rugvinden van het gestolene. Goes. De collecte voor het crisis-comité bracht deze week f 58.65 op. 's Gravenpolder. Maandagmiddag ver gaderde de gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving dhr De Koster. De voorzitter wijdt eenige woorden aan de nagedachtenis van den Prins der Ne derlanden. De leden hooren dit staande aan. Een voorstel van B. en W. om een lee ning groot 14000 gulden tegen 4pet. en een van 6000 gulden tegen 5 pet. te plaatsen a 4% pet. wordt aangenomen. (Tegen dhra Verhulst en Oele. Deze meenden dat de leening wel geplaatst kan worden tegen 4 pet., als B. en W. daartoe pogingen aanwenden.) De korting die ook op het salaris van den veldwachter was toegepast moet wor den ingetrokken. Opgemerkt wordt dat het beter is over den veldwachter nooit meer een besluit te nemen. De artikelen dienaangaande konden beter uit de wet worden gelicht. Een verzoek van dhr Th. de Klerk om een vuile sloot bij zijn woning te dempen door de werkloozen wordt goedgekeurd. Weth. Schouten is er tegen. Men mag zoo niet van de werkloozen profiteeren. Dhr Verhulst zegt; Als wij dan de Poel laten delven, wat hebben wij daar aan? Dhr Vermue vindt het een groote verbetering, ook voor het verkeer. Alleen dhr Schouten blijft tegen. De afheining bij Verhulst zal gemaakt worden. (Tegen dhr Oele, die meent, dat de polder het doen moet.) Dhr Vermue zegt: oorspronkelijk was de polder het verplicht, doch de gemeente heeft eenmaal dit op zich genomen en nu ontloopen wij het niet meer. Weth. Schouten meent dat het goedheid is als men een scheiding wegneemt en er iets voor in de plaats zet. Doch zoo ver is het in ons land nog niet. Daarna wördt de gemeenterekening 1933 aangeboden in ontv. op f30.660.82, uitg. f29.751.54, saldo f909.28. Idem Burg. Armbestuur: ontv. f5906.73, uitg. f 5752.56, saldo f 154.15. Begrooting Burg. Armbest.: 16126.13, met een post onvoorzien van f 485.04. Bij de rondvraag informeert dhr Mol of er nog werkloozen zijn. De voorz. zegt dat die er al in geen paar weken meer zijn. Serooskerke (W.). Maandagmiddag werd voltallige Raadsvergadering gehou den. Na opening met gebed wijdt de voor zitter enkele woorden aan de nagedachte nis van wijlen Z. K. H. de Prins der Ne derlanden. Namens het gemeentebestuur werd door hem bereids deelneming aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Julian». Hierna wordt de gemeenterekening '33 aangeboden. De ontvangsten van den ge wonen dienst bedragen f 33.633.59, de uit gaven f31.958.42, batig slot f 1875.17, de ontvangsten van den kapitaaldienst be dragen f4490.71, de uitgaven f4491.52, nadeelig slot f 0.81. De heeren Allaart en P. Melis Wz. zul len deze nazien. Een verzoek van de IJsvereen. om toe stemming tot vervreemding van een ge deelte van perceel sectie E nr 749, wordt uitgesteld tot het tijdstip dat genoemde vereeniging dit in eigendom bezit. Op ver zoek van de IJsvereen. wordt een redac tiewijziging aangebracht in de voorwaar den gesteld in sub 4 tot verkoop van grond aan v.n. vereeniging. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceel grond, kad. bekend in Sectie E nr 559, liggende in deze gemeente ter grootte van 84.60 Are, voor uitbreiding der begraafplaats voor f 1900. Over dit voorstel ontspint zich een levendige dis cussie, waaraan allen deelnemen. Enkelen beweren, dat voor uitbreiding der be graafplaats nog geen noodzaak aanwezig is en meenen dat in de toekomst wel goed- kooper kan worden gekocht. Anderen meenen dat thans aankoop urgent is, wijl het wel eens kon zij!n, dat later, door in menging van derden met speculatieve doeleinden, hooger prijs werd gevraagd. Na breede bespreking wordt tenslotte het voorstel van B. en W. met alg. st. aan genomen. Voorstel van B. en W. tot verhooging van de jaarwedde van den gemeentewerk man van f 800 op f 815, zulks in verband met het hoogere pensioenverhaal met in gang van 1 Juli 1934. Dhr Hoegen kan dit voorstel niet toe juichen. Allerwege moet worden bezui nigd en op alle gemeenteambtenaren wordt het pensioenverhaal, wettelijk voor geschreven, zonder verhooging hunner wedde toegepast, terwijl nu hier een pre cedent zou worden geschapen, door ver hooging van deze jaarwedde. Hij vindt dit ook tegenover de andere ambtenaren niet billijk. De voorz., weth. Goedbloed en dhr A. Melis zien in deze verhooging geen hoo gere inkomsten voor dezen werkman, doch meenen, waar deze is benoemd op een wedde van f 800 per jaar, dat deze, lettende op nevenwerklieden in hetzelfde vak, als laag bezoldigd moet worden be schouwd, zoodat de voorgestelde verhoo ging is gemotiveerd. Na verdere bespreking wordt het voor stel van B. en W. met 4 tegen 3 st. ver worpen (vóór de beide wethouders en dhr A. Melis). Hierna wordt een schrijven voorgelezen van den Commissaris der Koningin om de tijdelijke korting op de jaarwedden van den gemeenteveldwachter in te trekken. Aangezien dit schrijven aan duidelijk heid te wenschen overlaat, wordt het aan gehouden en zal ter bevoegder plaats na dere toelichting worden gevraagd. Oostkapelle. Vrijdag hield de Bijz. Vrij willige Landstorm haar jaarlijksche schietwedstrijd. Opgekomen waren 38 le den. De uitslag was als volgt (maximum aantal punten 100). Ie pr. F. C. de Roo 99 p.; 2e pr. A. de Visser Wz. 99 p.; 3e pr. W. Franke 99 p.; 4e pr. G. de Visser 98 p.; 5e pr. D. Coppoolse 98 p.; 6e pr. J. de Kam 97 p.; 7e pr. A. Maranus 97 p.; 8e pr. S. Walraven 97 p.; 9e pr. W. Gel dof 95 p.; 10e pr. L. Louwerse 95 p.; lie pr. L. Wondergem 95 p.; 12e pr. P. de Kam 95 p.; 13e pr. J. Louisse 95 p.; 14e pr. J. Geldof 94 p.; 15e pr. H. M. v. Gruijningen 94 p.; 16e pr. G. Geldof 94 p.; 17e pr. H. Lous 93 p.; 18e pr. A. Rotte 93 p.; 19e pr. H. de Voogd 93 p.; 20e pr. J. Jobse 93 p.; 21e pr. J. Wondergem 92 p.; 22e pr. Adr. den Hollander 92 p.; 23e pr. B. Corbijn 92 p.; 24e pr. J. v. d. Meu- len 90 p.; 25e pr. S. Franke 88 p.;26e pr. L. de Kam 87 p.; 27e pr. K. Luitwieler 86 p.; 28e pr. Abr. den Hollander 85 p.; 29e pr. W. Schoe 84 p.; 30e pr. A. Jobso 83 p.; 31e pr. C. Louwerse 81 p.; 32e pr. J. Sturm 81 p.; 33e pr. B. Vreke 76 p.; 34e pr. P. de Voogd 76 p.; 35e pr. W. v.d. Woestijne 74 p.; 36e pr. A. Joziasse 73 p.; 37e pr. A. de Visser Jz. 71 p.; 38e pr. P. Schout 42 p. N.- en St. Joosland. Zaterdag werd door de afd. van den B. V. L. alhier de jaarlijksche schietwedstrijd gehouden waarvan de uitslag is als volgt. Maxi mumaantal punten 50. Ie pr. J. Quisit 49 p;. 2e pr. Burgemeester Harff 49 p.; 3e pr. L. van Eenennaam 40 p.; 4e pr. D'. Goedhart 49 p.; 5e pr. I. Joosse 48 p 6e pr. A. Adriaanse 48 p.; 7e pr. E. Ver- lare 48 p.; 8e pr. J. A. Wisse 48 p.; 9e pr S. de Vos 48 p.; 10 pr. P. van Leer dam 48 p.; lie pr. L. Sluimer 47 p.; 12e pr. J. de Vries 47 p.; 13e pr. J. de Klerk 46 j.; 14e pr A. G. Polderdijk 46 p.; 15e pr. C. A. Walraven 45 p.; 16e pr. J Poppe 44 p.; 17e pr. W. Boekhout 43 p.; 18e pr. P. Pleijte 43 p.; 19e pr. H. Luit wieler 42 p.; en 20e pr. M. P. Slimmen 30 p. Breskens. De directie der „Zeelandia"- vischmeelfabriek heeft besloten, haar be drijf voorloopig stil te leggen. Tholen. Wedvlucht „Trouwe Duif" met jonge duiven van Gembloux op Zaterdag 28 Juli. Prijzen: 1, 14, 27 D. Jansen, 2, 14, 18, 24, 28, 29, 38, 40, Anth. Wagenaar 3, 17, 31, 33, C. Baay Pzn. 4, 21, Gebr. de Korte 5, 6, 42, J. Laban 7, 34, 43, Jac. Baay Pz., 16, 19, 23, 25, 35, 41, C. A. de Jonge 8, Anth. Baay 9, 30, 37, J. Ver- mey 10, 32, 36; J. Berrevoets 12, 15, 29, G. Havermans 13, 20, J. v. d. Zande 26, J. Knuist 22, C. Baay Nzn. aankomst le duif 1,38.42. Laatste 2.14.12. Overduif Anth. Baay. Afstand 111 K.M. DE INGEKROMPEN STEUNREGELING Het kan niet ontkend worden, aldus de „Rotterdammer", dat de verlaagde steunnormen groote beroering in het land hebben gebracht, ook onder hen, die er niet aan denken aan revolutionnaire rel letjes mee te doen of deze te vergoelijken. Vooral de gemeentebestuurders, die de voorschriften der regeering moeten uitr voeren, zitten er mee. Zulks te meer, om dat van regeeringszijde deze kwestie niet steeds op gelukkige wijze is behandeld. Toen het bericht kwam, dat het rijks subsidie voor deze uitgaven van 75 tot 46 millioen zou worden verminderd, schre ven wij: „dus gaan de uitkeeringen om laag". Maar toen heette het: de besparing zal gevonden worden door scherper con trole, meer toezicht en meer selectie. Maar precies als bij de belastingontdui kers is het (gelukkig!) slechts een zeer gering percentage en de financiëele winst is gering. Noodgedrongen, we nemen het gaarne aan, werden met ingang van 1 Juli nu de steunnormen verlaagd. Ook daarbij was de regeering niet zeer gelukkig, wat de methode betreft. In de eerste plaats was er geen tijd voor rustig overleg. Vooral in Twente, dat voorop ging, heeft men zich hierover be klaagd. Ook, als we het zoo zeggen mogen, van regeeringsbevriende zijde. Dit was echter nog het ergste niet. Groo- ter was de teleurstelling, toen bleek, dat ondanks alle verzekeringen van den mi nister, nog pas door den rijksinspecteur voor de steunverleening in een radiotoe spraak onderstreept, de groote gezinnen evenzeer getroffen worden als de kinder- looze en de alleenstaande personen. Het i s waar, dat hier of daar 'n zeer groot gezin, waar het loon zeer aan den lagen kant was, één of twee gulden meer krijgt; maar het zijn één of twee op de honderd gevallen. Is het dan te verwonderen, dat ons van alle zijden, ook van geestverwan te wethouders en raadsleden, klachten ge worden, welke van teleurstelling ge tuigen? Begrijpelijk is ook, dat in menige ge meente pogingen worden aangewend om verbetering in de voorgeschreven steun regeling te krijgen door plaatsing in een hoogere klasse en dat de geheele raad hieraan meewerkt. Gelukkig hier en daar reeds met succes. En wij hopen van harte, dat de regee ring klachten en wenschen, welke op be hoorlijke wijze onder haar aandacht wor den gebracht, in ernstige overweging zal nemen en met groote zorgvuldigheid be handelen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Ermelo J. Chr. W. Kruishoop te Bodegraven. Naar Kedichem H. van Ewijck te Hilligersberg. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Assen L. de Bruyne te Zwolle en D. Henstra te Dokkum. Kamperland. Door wijlen mej. de wed. C. A. Marcusse geboren Karelse, de vo rige maand alhier overleden, is aan de Geref. Kerk te dezer plaatse een legaat geschonken groot f 1500 vrij van succes* sierechten. i Emeritaat. Met ingang van Oc tober beeft bet provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland eervol emeritaat ver leend aan ds J. K. Sikkema te Wor- merveer. Zendeling A. Vermeer f. Bij het Zendingsbureau te Oegstgeest is tele grafisch bericht ingekomen dat Zende ling A. Vermeer te Meester Cornells is overleden. Zendeling Vermeer was in dienst- van de Ned. Zendingsvereen. se dert 1903. D s G. F. S. Rutgers. In den ouderdom van 73 jaar is te Zeist over leden Ds C. F. S. Rutgers, emeritus-pred. der Ned. Herv. Kerk. D's Rutgers 'diende de gemeenten van Daarle (18851888), Koudum (1888 1897) en Beuningen (Cl. Nijm.) 1897 1925. Den eersten Mei 1925 verkreeg De Rutgers eervol emeritaat. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. De heer K. den Hollander rap porteert over de voorloopig aangenomen toevoeging aan art. 14 van het Synodaal Reglement voor de Kerkeraden, betreffen de de regeling van het herderlijk werk, de vacantie der predikanten en het gods dienstonderwijs. De conclusie van de meerderheid deze toevoeging te verwen pen wordt aangenomen. De heer F. Tammens behandelt de voor loopig aangenomen wijziging van art. 16 van het Synodaal Reglement voor de Kerkeraden, betreffende den ligger van de diaconiegoederen en -fondsen. De wij ziging wordt aangenomen. Van de Commissie voor het Groote- stads-probleem is ter tafel een voorstel tot wijziging van art. 17* Algemeen Regle ment en van het Reglement op de vor ming van buurtgemeenten. De heer J. Boonstra rapporteert hierover. Het rap port zal later behandeld worden. De heer L. S. van Zwet behandelt het voorstel van de Classicale Vergadering van Gouda tot wijziging van art 6 3° b van het Reglement op de vacaturen, be treffende het toekennen van invloed aan den Ring op de goedkeuring van het be roep. De conclusie tot afwijzing wordt aan genomen. Prof. Dr M. van Rhijn rapporteert over het voorstel van het Classicaal Bestuur van Bommel tot schrapping van Art. 43 al. 1 van het Reglement op de Vacaturen, betreffende bet prediken op beroep. 0p 1 Augustus 1914 bevatten de Maden de volgende onheilspellende berichten „H. M. de Koningin heeft beslist dat er oorlogsgevaar bestaat in den zin van art. 186 der Grondwet, hetwelk beteekent dat by het nemen van militaire maatrege len eenige welomschreven wettelyke bepa lingen kunnen worden terzyde gesteld. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen Maandagmiddag half twee. De Am- sterdamsche beurs blijft voorloopig ge sloten. De Nederlandsche regeerting heeft de mobilisatie afgekondigd. Een oproepings- besluit is door de Koningin geteekend. Alle militairen en landweermannen moeten met spoed opkomen. Datum van opkomst 1 Augustus 1914." Het voorstel wordt met 13 stemmen tegen 9 verworpen. Een verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Leiden om een bid stond uit te schrijven met het oog op den nood der tijden wordt afgewezen, onder mededeeling dat de algemeene synodale commissie ten deze diligent is. Een voorstel van de classikale vergade ring van IJ z e n d ij k e tot toevoeging van de woorden „die ons in alle waarheid leidt" achter de woorden „in den Heili gen Geest", voorkomende in al. 3 van art. 39, regl. godsdienstonderwijs, werd afge wezen. Hierbij werd overwogen dat dan ook de Apostolische geloofsbelijdenis zou moeten worden aangevuld. Een kerk vol melaatschen. Ds G. v. d. Zaal, die thans een rondreis door Ned.-Indië maakt en daarvan brie ven voor „de Wekker" schrijft, vertelt van 'n Godsdienstoefening voor melaatschen in Hoeta Salem (Vredesdorp), waar hij een toespraak hield. „Alle patiënten, die er wezen konden, waren in de kerk tegenwoordig. Aangrijp pend was het cm ruim vierhonderd me laatschen voor zich te zien.Ze zongen ont roerend schoon. De koren, die ze zelf ge vormd hadden, zongen ze zoo zuiver als ik zelden bij' ons hoorde. „Met ademlooze stilte werd 't gespro kene beluisterd. Vooral waren ze een en al gehoor toen ik er over sprak, hoe wij ten laatste één konden zijn in Hem, Die allen door 't geloof eeuwig vereent. „Aangrijpend was het slotwoord, dat door een melaatsche gesproken werd. De ze dankte voor mijn bezoek en toespraak. Zij allen waren er zeer dankbaar voor dat dat men hen niet schuwde, maar opzocht en woorden van leiding en troost tot lien wilde richten. Zeer erkentelijk waren zij de Nederlandsche Regeering, voor alles wat deze voor hen wilde doen. Ook 't Ko ninklijke Huis voor de bijzondere giften, die ze soms van daar ontvingen. Geslaagd voor de hoofdakte mej. C. J. M. Edelman, Vlissingen, en dhr A. Heule te Bruinisse. Geslaagd voor examen Engelsch L.0. mej. S. J. Sanderse te Kortgene. Kind onder molensteen ver pletterd. Toen het vierjarig zoontje van den heer E. te Tubbergen met enkele andere kinderen aan het spelen was en over een muurtje wilde klauteren, ge raakte de kleine onder een schuivenden molensteen, waardoor het kind werd dood gedrukt. Ijlings ingeroepen geneeskun dige hulp kon niet meer baten. De bisamrat te Apeldoorn. Men. zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden te Apeldoorn in de Grift een dier werd waargenomen, dat gelijkenis ver toonde met de beruchte bisamrat, die in Duitschland reeds op vele plaatsen voor komt, maar tot dusver hier te lande nog niet is aangetroffen. Zaterdagavond heeft nu de heer C. B. te Apeldoorn, aldaar in de Grift ter hoogte van den gashouder ook een donkerbruin beest zich zien voortbewegen, dat rechtopstaande haren had. Dit is werkelijk een indicatie van de bisamrat. Het dier was ongeveer 30 c.M. lang en leek veel op een marmot. De rat dook, terwijl de heer B. stond te kij ken, plotseling in de diepte en verdween. Zondag heeft de heer B. nog eens ter plaatse een onderzoek ingesteld en de sporen van het dier kunnen ontdekken. Dit geval is wederom ter kennis ge bracht van degenen, wien het aangaat. Baden eischt weer een s 1 a c h t o ffer. Maandagmiddag is het 11- jarig zoontje van den heer H. Brinkman bij het baden in de haven van Oude Tonge verdronken. Men heeft nog getracht de levensgeesten door kunstmatige ademhaling op te wek ken, dit mocht evenwel niet baten. Onderbeen van kind af gereden. Op het spoorwegterrein aan den Parallelweg te Rotterdam speelde de zesjarige J. D. Een lange goederentrein passeerde heel langzaam en in zijn speelschheid wilde het ventje tusschen de wagen doorslippen; 't kwam evenwel te vallen, waardoor een der wielen over bet linkerbeen ging, dat onder de knie totaal werd afgereden. In zorgwekkenden toestand heeft de Geneeskundige Dienst het knaapje naar het ziekenhuis overgebracht. Waanzinnige moeder. Te Zaandam heeft gistermorgen een 32- jarige vrouw, terwijl haar man afwezig was, in een vlaag van verstandsverbijste ring zich vergrepen aan haar beide kin deren van 2 en 4 jaar, door deze met een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2