EERSTE BLAD DINSDAG 31 JULI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 253 Naar meerdere nivelleering Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hooidredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeolingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bi) vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Door de Regeering is in verband met de financiering van de werkloosheids uitgaven, tot de gemeentebesturen een rondschrijven gericht, waaruit opnieuw blijkt, hoe ernstig de toestand is ge worden. De uitgaven van vele gemeenten voor de werkloosheid zijn tot een schrikba rende hoogte gestegen. Ze kunnen uit de gemeentelijke belastingen, die reeds tot het topcijfer zijn opgevoerd, eenvoudig niet meer worden betaald. Het is voor het Rijk onmogelijk, de gemeenten in die uitgaven méér tege moet te komen dan het nu reeds doet. Vanwaar moet dan het ontbrekende geld komen? Er is nog één bron aan te boren. Er z ij n gemeenten, waar het topcijfer der heffingen niet is bereikt. Hetzij door een bijzondere draagkracht van de inwoners, hetzjj door minder werkloos heidsuitgaven dan elders. Het nog niet afgegraasde belasting- veld van die gemeenten zal nu worden gebruikt om de gaten elders te stoppen. Dit geschiedt in dezen vorm, dat een „Weikloosheid-subsidie-fonds" zal wor den ingesteld, waarin gestort wordt de bovenste laag van de opcenten, die de gemeenten thans gerechtigd zijn te heffen, maar die zij niet alle tot het hoogste punt feitelijk heffen. Tegelijk wordt dan de maximum-grens van de ge meentelijke heffingen met een gelijk cij fer verlaagd. Voorbeeld: De gemeenten mogen thans heffen 100 opcenten op de gemeente fondsbelasting. Er zullen voortaan in het heele land 25 opeenten op die be lasting in het „Werkloosheids-subsidie- fonds" worden gestort. En de maximum grens voor de gemeentelijke opcenten zal tegelijk worden verlaagd tot 75 ct. Iets dergelijks zal gebeuren bij de an dere heffingen (vermogensbelasting, en personeele belasting). Het gevolg zal zijn, dat gemeenten, die reeds aan haar topcijfer toe zijn, haar belastinginkomsten zullen zien ver minderen. Maar dit zal voor haar wor den goedgemaakt en in vele gevallen méér dan dat door bijdragen uit het nieuwe fonds. De gemeenten, die nog niet aan het topcijfer toe zijn, zullen haar inwoners zien belast alsof zij daar wél aan toe waren. Tenzij zij nog zoo vèr daaronder zijn, dat ook bij de nieuwe regeling plaats blijft voor ongebruikte opcenten. Dit laatste is b.v. het geval, indien een gemeente thans minder dan 75 op centen op de gemeentefondsbelasting heft, wat intusschen spoedig een zeld zaamheid zal zijn. Vermelding verdient nog, dat boven dien 40 pet. van de hoofdsom der grond belasting in het nieuwe fonds zal wor den gestort en daartegenover aan de ge meenten voortaan slechts 35 pet. zal worden uitgekeerd (tegen 75 pet. onder de bestaande wet). Hier wordt dus niet het onverbruikte getal opcenten van een deel der gemeenten benuttigd, maar een uitkeering, die door alle gemeenten ont vangen wordt, aan een vermindering onderworpen. Natuurlijk zal voor een en ander wets wijziging noodig wezen. Maar opdat de gemeenten bij het opmaken harer be groeting voor 1935 vast weten, waar de Regeering heen wil, worden haar de plannen reeds nu medegedeeld. De in diening van 't wetsontwerp volgt later. D e Nederlander acht deze diep ingrijpende regeling, op zichzelf gezien, zeer bedenkelijk. De wet van 15 Juli 1929 had wel ten doel meer eenheid in de gemeentelijke be lastingen te brengen, maar volkomen nivelleering is opzette'ijk afgesne den en was ook onmogelijk, wilde men niet aan de gemeentelijke zeggenschap een einde maken. j>De gemeenten moesten er belang bij houden, goed en zuinig te beheeren. Het effect van het gemeentelijk beleid moest zich in den belastingdruk blijven afspiegelen. Een vooraf gewaarborgde ge- hjke gemeentelijke belastingdruk in het geheels land was logisch onvereenigbaar met een financiëele zelfstandigheid van de gemeenten. Aldus was de gedachtengang in 1929. thans wordt een belangrijke stap ge daan in de richting van volstrekte nivel leering De nog ongebruikte belastingcapaciteit van de gemeenten wordt haar grooten- eels afgesnoept door het nieuwe fonds. indien zjj, ondanks groote zorgen, door voorzichtig beleid haar opcentental be neden het topqjfer hielden, zullen haar inwoners daarvan in den regel niet meer profiteerea". Deze gang van zaken is inderdaad te betreuren. Trouwens, de Regeering is daarvan tenvolle overtuigd, Zelf spréékt zij in de toelichting van „een maatregel, welke uitsluitend in den ernst van den toestand zjjn rechtvaardiging vindt." En een maatregel die door de vlucht naar gemeenten met weinig werkloos heidsuitgaven en door lage belastingen ongetwijfeld is bevorderd. DE GEBEURTENISSEN IN OOSTENRIJK. De moordenaar van Dollfuss bekent. D'e gearresteerde rebel Otto Planetta, heeft bekend den bondskanselier Dollfuss te hebben vermoord. Het kaliber met zijn revolver kwam overeen met de schotwond. De man heeft bekend den moord te hebben bedreven, uit wraak voor zijn ontslag uit het bondsleger. „Ik ben, aldus Planetta, met een deel van mijn kameraden de bondskanselarij binnengedrongen. Op eens stond ik tegen over den bondskanselier. Ik trok mijn pis tool en zonder mijn pistool en zonder ver der nog een woord te zeggen, vuurde ik twee schoten op den kanselier af, die daarop terstond in elkander zakte. Twee van mijn partijgenooten legden hem na eenigen tijd op een divan. Ver volgens gingen zij weg." De „Staatsanwalt" stelt o.a. vast, dat geen van beide schoten, die op Dollfuss gelost waren, doodelijk waren, maar dat men dezen kalm liet doodbloeden. D'e moordenaar beweert, opdracht ge had te hebben zoo mogelijk bloedvergieten te voorkomen. Dollfuss zou slechts door een toeval, door een toevallige aanraking van zijn pistool, zijn getroffen. Alle „Putschisten" waren daags tevo ren nauwkeurig geinstrueerd en bewa pend. Hun uniform hadden ze nog uit hun vroegere functies als zoodanig be waard en gedeeltelijk door een kleerma ker laten vervaardigen. Ook alle overige deelnemers aan den Putsch verklaren eenstemmig, partijgan gers te zijn. Vast kwam te staan, dat zij onder commando stonden van de lands- leiding der nationaal-socialistische partij van Oostenrijk in Muchen. Met dit commando waren op de eerste plaats belast von Habicht en de vroegere bondsraad Reuny. De militaire rechtbank is nog gister middag bijeengekomen en beraadslaagde over het geval-Planetta. In welingelichte kringen verwacht men, dat een doodvonnis slechts zal worden uitgesproken tegen degenen, die als de onmiddellijke moordenaars van dr Doll fuss of als de leiders moeten worden be schouwd. De indruk bestaat dat de re geering voornemens is zooveel mogelijk verzachtende omstandigheden in aanmer king te nemen. Opstandelingen naar Zuid-Slavië. Terwijl overigens de rust in geheel Ka- rinthië hersteld is, hebben zich driehon derd opstandelingen onder leiding van ze keren Wölz zich genesteld in een rotsge- bied aan de grens van Joego-Slavië. Zij weigeren zich over te geven en hebben hun moeilijk in te nemen stelling nog ver der versterkt. Op het oogenblik worden onderhande lingen gevoerd tusschen de regeeringen van Oostenrijk en Joego-Slavië om het in stelling brengen van artillerie aan de Oostenrijksche zijde mogelijk te maken. Er bestaat namelijk gevaar dat verdwaalde kogels op Joego-Slavisch gebied neerko men. Later in den nacht werd gemeld: Le houtvester Woelz, die met zijn 300 man den Rabenstein drie dagen lang te gen de regeeringstroepen heeft verdedigd, is met zijn troep op Zuid-Slavisch grond gebied uitgeweken. Hij was genoodzaakt den tegenstand op te geven, omdat de Zuid-Slavische regeering een zeer strenge grenscontrole had ingesteld, waardoor de aanvoer van levensmiddelen van Zuid- Slavisch gebied uit onmogelijk was ge maakt. In het geheel zijn nu volgens ontvangen berichten 2000 man naar Zuid-Slavië ge vlucht. De nieuwe Bondskanselier. Schuschnigg, de nieuw benoemde bonds kanselier werd in 1887 geboren. Bij' het begin van den oorlog trok hij te velde en maakte den geheelen wereldoorlog mee. In 1927 werd hij' voor het eerst lid van den nationalen raad. In 1932 trad hij' op als minister van justitie en nam ook ad interim de portefeuille van onderwijs waar. Schuschnigg is ijverig katholiek en or ganiseerde de Katholieke „Stormscharen" die een zoo belangrijk aandeel in de hand having van de orde gedurende de laatste dagen hebben gehad. Te Londen wijst men er op, dat de op volger van Dollfuss uit dezelfde partij voortkomt als deze, wat een garantie geeft dat Oostenrijk volgens dezelfde principes geregeerd zal worden. In diplomatieke kringen legt men voor al den nadruk er op, dat dr Schuschnigg een vurig monarchist is en dat Schusch nigg van zijn huidige positie gebruik zal maken het Habsburgsche regiem in Oos tenrijk te herstellen. Dublin door staking bedreigd. Dublin wordt door een staking be dreigd. Afgezien van het staken der drukkers en zetters, die de hoofdstad zonder kran ten laten zitten, heeft nu ook het perso neel der trams en autobussen verklaard, met ingang van 4 Augustus a.s. in sta king te gaan. Ook bet personeel der wasscberijen in Dublin is van plan bet werk neer te leg gen. Ernstige relletjes te Vervlers. Te Verviers, waar de bevolking ten ge volge van de staking in de textielindus trie, die nu reeds vijf maanden duurt, in een opgewonden toestand verkeert, is het Maandag tot vrij ernstige relletjes geko men. Het gerucht was verspreid, dat de leiders van de vakvereenigingen het hoofd in den schoot hadden gelegd en van zins waren de staking op te heffen. Een dichte menigte, opgeruid door communistische elementen, liep te hoop voor het gebouw van de vereenigingscentrale en trachtte met geweld binnen te dringen. Een brand spuit werd op de menigte gericht, die, in woede ontstoken, met steenen al de ruiten van het gebouw verbrijzelde. D'e socialisti sche jonge wachten slaagden er niet in de stakers tegen te houden en ten slotte moest de hulp van de politie en van de bereden gendarmerie worden ingeroepen om met geweld de orde te herstellen. Tij dens dit relletje hebben verscheidene per sonen verwondingen opgeloopen. De Amerikaansche stratosfeertocht. De Amerikaansche stratosfeer-ballon die Zaterdagochtend te Rapid-City in Zuid-D'acota was opgestegen, is bij een farm in de buurt van Holdredge in Ne braska geland. D'e leider van de expeditie, kapitein Kempner, verklaarde, dat er op een hoogte van 2700 M. eenige schenren in den ballon kwamen. Een van de inzitten den is toen op den ballon geklommen en slaagde erin hiervan een soort groot val scherm te maken, zoodat men veilig kon dalen. Op 235 M. hoogte viel de ballon echter ineen, zoodat de inzittenden zich met hun parachute moesten redden; allen bleven ongedeerd. Korte Berichten. Een ernstig vliegtuigongeluk is gis teren gebeurd in de haven van Gonstanza (Roemenië). Een watervliegtuig stortte van een hoogte van 250 meter neer. Twee officieren en de mecanicien werden ge dood. Officieel wordt medegedeeld, dat een viertal leiders der graancentrale voor Leningrad en omstreken veroordeeld zijn om gefusilleerd te worden wegens diefstal van graan. Het vonnis is reeds voltrok ken. Viering Koninginnedag. heeft een nadere circulaire aan de Com missarissen der Koningin gezonden in zake de viering van den geboortedag van de Koningin. Het is den Minister gebleken, dat ook na zijn rondschrijven van 4 Juni onzekerheid bestaat over de vraag, of de wijze, waarop men zich de herden king van dien geboortedag heeft voorge steld met de wenschen der Koningin strookt. Deze onzekerheid wordt nog ver groot, doordat, na bovengenoemd rond schrijven, het Koninklijk Huis opnieuw in rouw is gedompeld door het verschei den van Prins Hendrik. De Minister heeft gemeend deze onzekerheid te moeten weg nemen en deelt daarom mede, dat de Koningin wenscht, dat zij, die dit jaar haar geboortedag willen herdenken, daar aan op gepaste wijze uiting zullen kun nen geven in de gebruikelijke vormen. Om zich tot enkele dezer vormen te bepalen, waaromtrent in het bijzonder 's ministers meening is gevraagd, deelt de Minister mede, dat geen bezwaar be staat, dat vuurwerk wordt afgestoken, dat kinderspelen worden georganiseerd en dat muziek- en zanguitvoeringen plaats hebben. Burgemeesters. Naar wij vernemen heeft jhr O. J. M. van Nispen tot Pannerden om gezond heidsredenen ontslag aangevraagd als burgemeester van Groesbeek. Wanneer Invoering van de nieuwe spelling? Men weet, dat op 10 Juli de minister raad besloten beeft algemeene maatrege len van bestuur te bevorderen, waarbij zoo mogelijk, met ingang van 1 September a.s. de nieuwe schrijfwijze zal worden voorgeschreven voor het openbaar onder wijs, bet lager onderwijs daaronder ook begrepen, in de hoop en verwachting, dat het bijzonder onderwijs, waarover op dit punt de regeering geen zeggenschap heeft, het nieuwe spellingsysteem zal volgen. De wijzigingen zullen opgenomen en nader omschreven worden met de uit voeringsbepalingen in de te verwachten Kon. Besluiten. De Telegr. vernam, dat de ontwerp besluiten thans toegezonden zijn om ad vies aan den Onderwijsraad en den Raad van State. Wanneer de maatregelen afge kondigd kunnen worden is thans nog niet te zeggen, wijl de adviezen nog niet ten departemente van Onderwijs ontvangen zijn. Met stelligheid is dan ook nog niet mede te deelen, dat het nieuwe spelling systeem voor het openbaar onderwijs reeds op 1 September een feit zal zijn. In alle geval is er vóór 15 Augustus, den datum, waarop minister Marchant van verlof teruggekeerd zal zijn, geen beslis sing in zake vaststelling der bestuurs maatregelen te verwachten. Nederlandsche bodems te Kopenhagen. De Nederlandsche vlootafdeeling. be staande uit de „Hertog Hendrik", de „Evertsen" en twee onderzeeërs ligt thans gemeerd te Kopenhagen. Tegenover de Nederlandsche vaartuigen hebben twee Zweedsche pantserschepen ligplaats ge nomen. „Berlingske Tidende" geeft naar aan leiding van dit vlootbezoek een lang arti kel over de Nederlandsche marine en haar rol in den jongsten tijd, speciaal met betrekking tot haar belangrijke taak in het Verre Oosten. Feestelijkheden worden, wegens den rouw van het Nederlandsche vorstenhuis, niet gegeven. Het oefenverband in de Oostzee is Za terdag van Kopenhagen vertrokken. De groep vliegtuigen is eveneens Zater dag van Kopenhagen vertrokken en te Esbjerg aangekomen. Contingenteerlng van kachels en haarden. Op schriftelijke vragen van den heer Van Dijken, heeft Minister Steenberghe geantwoord, dat hij bereid is te bevorde ren in verband met de belangen van im porteurs van kolenhaarden, -kachels en -haardkachels, dat uiterlijk 15 Augustus a.s. vastgesteld wordt, welke bijzondere contingenten zullen worden verleend boven het bij artikel 2 van het K. B. van 9 Juli 1934, no. 11, bepaalde contingent van 40 ten honderd. De handelsbesprekingen met Japan. Reuter meldt uit Tokio: De woordvoer der van het ministerie van buitenland- sche zaken heeft verklaard, dat de Ja- pansch-Nederlandsche besprekingen te Batavia ernstig vastgeloopen zijn, maar dat Japan zal trachten naar een schikking indien Nederland het besluit inzake den invoer van Japansch aardewerk intrekt. Het protest van den Japanschen gezant in Den Haag te deze zake, zou nog geen effect hebben gesorteerd. De Nederlandsch-Deensche handels betrekkingen. Op 27 Juli 1.1. heeft te Kopenhagen de onderteekening plaats gevonden van de regeling, waartoe de onlangs daar ter stede tusschen een Nederlandsche en een Deensche delegatie gevoerde onderhande lingen hebben geleid. Volgens de thans getroffen regeling, die tot het einde van 1934 van kracht zal zijn, heeft de Deensche regeering zich ver plicht, een bepaald bedrag aan deviezen voor den invoer van Nederlandsche pro- durien tei beschikking van de impor teurs te stellen. Daartegenover zijn voor Denemarken contingenten vastgesteld voor zijn uitvoer naar Nederland voor vleesch, visch, paling en aal, veekoeken en electrische geleidingen. Crisiswetgeving. De Minister van Oeconomische Zaken heeft, met wijziging van een beschikking van 25 April, met ingang van 1 Augustus benoemd tot reg'eeringscommissaris: lo. voor de melkveehouderij: L. Bück- mann, te 's-Gravenhage; 2o. voor den akkerbouw en de veehou derij: Ir S. L. Louwes te Zwolle; 3o. voor de groenten-, fruit- en sierteelt: F. V. Valstar te Naaldwijk. Uitvoering Landbouw-crisiswet. De Minister van Oeconomische Zaken heeft benoemd tot leden van het bestuur van de stichting Regeeringsbureau voor de uitvoering van de Landbouw-Crisiswet Binnenland. De nieuwe spelling. De handelsbesprekingen met Japan. Invoer van cloten gecontingenteerd. De NederiandschDeensche handelsbe trekkingen. Export van aardappelen. Het vervoer van late aardappelen. Saneering in de boomkweekerij. Buitenland. De moordenaar van Dollfuss heeft be kend. Staking te Dublin. President Von Hindenburg ernstig ziek. 1933 de heeren L. Bückmann, 's-Graven hage; ir S. L. Louwes, Zwolle; Mr Dr A. A. van Rhijn, 's-Gravenhage; F. V. Valstar, Naaldwijk en S. van Zwanen berg, 's-Gravenhage. Tot voorzitter van de Stichting is be noemd Mr Dr A. A. van Rhijn, secretaris generaal bij het departement van Oecono mische Zaken, voorzitter van het college van regeeringscommissarissen. De opleiding voor officier van gezond heid en militair apotheker. Aneta meldt uit Batavia: In de memorie van antwoord over de begrooting van oorlog heeft de Indische regeering mee gedeeld, dat dë opleidingen voor officier van gezondheid en militair apotheker, na voltooiing van de studie der resp. in 1930 en 1934 laatst aangenomen candidaten, zullen worden opgeheven. In de toekomst zullen de benoodigde krachten op de vrije arbeidsmarkt worden gezocht. Leden van de burgerwacht tot onbezoldigd gemeente-veldwachter. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in overleg met zijn ambtgenoot van justitie zijn zienswijze inzake de aanstel ling van leden van de burgerwacht tot onbezoldigd gemeente-veldwachter ter kennis gebracht van de Commissarissen der Koningin. De Minister acht het ge- wenscht bij elke burgerwacht ten aanzien van enkele leden een voorziening te tref fen met betrekking tot hun aanstelling als zoodanig, en meent, dat een zoodanige aanstelling in het onderhavige geval de voorkeur verdient boven een als buiten gewoon dienaar van politie daar waar zoodanige aanstelling overigens mogelijk zou zijn. De Minister merkt verder op, dat een aanstelling tot onbezoldigd gemeente-veld wachter in het algemeen alleen worde verleend aan die leden der burgerw. welke daarbij een leidende functie bekleeden, zoowel bij de gewapende, als voor zoover noodzakelijk, bij de oeconomische burger wacht of afdeeling (commandant, vendel en groepscommandanten en hunne plaats vervangers, kaderleden enz.), en overi gens, indien noodzakelijk, aan enkele an dere, bijzonder betrouwbare leden. In het algemeen zal daarbij scherp moeten wor den gelet op persoonlijke geschiktheid, o.a. in verband met karaktereigenschap pen van de aan te stellen personen, tot het uitoefenen van politiebevoegdheid. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft in verband met een en ander de burgemeesters in die provincie medegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt de aanstelling als on bezoldigd gemeente-veldwachter, tot dus verre aan leden van burgerwachten ver leend, alle in te trekken. De Commissaris vraagt den burgemeesters deze aanstellin gen in te nemen en hem toe te zenden, en verzoekt een opgave van de leden der burgerwachten, welke naar vorenstaand richtsnoer voor een aanstelling tot onbe zoldigd gemeente-veldwachter naar oor deel van de burgemeesters in aanmerking zouden komen. Het ligt in het voornemen deze aanstellingen ter provinciale griffie zoover mogelijk gereed te doen maken, opdat zij op eerste aanvrage van de bur gemeesters aanstonds uitgereikt kunnen worden. Deze aanvrage zal als voordracht tot aanstelling worden beschouwd. DE FAAM VAN HENDRIKUS COLIJN. Een correspondent van de Ind. Courant, die een reis door Japan maakt, vertelt, dat hij: in Tokio 's avonds 9 uur den trein nam, die om 12 uur in Kobe aankomt. „Men reist gemakkelijk in Japan, het tarief is goedkoop, de treinen vertrekken op de minuut en de wagens doen in geen enkel opzicht voor de beste Europeesehe vervoermiddelen onder. Van een restauratiewagen kan zelfs ge constateerd worden, dat men er heel wat beter eten voorgezet krijgt, dan overal el ders 't geval is; alles is daarbij kraakzin delijk en zooals vanzelf spreekt belachelijk goedkoop. He was: alleen, maar spoedig zetten zich twee buitenlanders aan mijn tafel. Eén kende ik uit Tokio, een professor aan de Havard Universiteit, de ander was blijk baar een Düitadher, gelijk later bleek, ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1