MAANDAG 30 JULI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 252 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. DE UITVAART VAN DOLLFUSS. Weenen in rouw. Zaterdag wae Weenen in rouw. Tot 12 uur 'a middags hebben meer dan 200.000 menschen gedefileerd langs het stoffelijk overschot van Dollfuas in de Volkshall van het Raadhuis. Op alle openbare gebouwen en alle ge zantschappen waren de zwarte vlaggen halfstok geheschen. De klokken van alle Weensche torens beierden voortdurend. Bondpresident Miklas, die het eerst het woord voerde, bracht de beteekenis van Dollfuss' persoonlijkheid naar voren en wees op zijn verdiensten als Oostenrijker en als Duitscher. Na hem sprak vice-kanselier vorst Star hemberg. Daarna de eerste burgemeester van Weenen, Schmitz, en de Landeshaupt- mann van Neder-Oostenrijk. Reiter. De buitengewoon lange stoet bewoog zich vervolgens langzaam en plechtig door de straten van Weenen. De kist met het stof felijk overschot werd op een aifuit mee gevoerd. In den Stephansdom had de zegening van het stoffelijk overschot door kardinaal Innitzer plaats, waarna hij de lijkrede hield, waarin Spr. deed uitkamen dat niet alleen Oostenrijk een groot zoon verloren had, maar eveneens de R. K. Kerk. Dollfuss laatste woorden waren geweest: „Ik wilde slechts den burgervrede; moge God de anderen vergeven" en daarna is hij, van vijanden omringd, en door ieder verlaten, gestorven. Zander twijfel is op Dollfuss het Bijbelwoord van toepassing: „Wie onrecht lijdt ter wille der gerechtig heid, is verzekerd van het eeuwige leven". Moge zijn bloed de verzoening bewerken die wij in ons geliefd Oostenrijk zoo drin gend noodig hebben. De geheel® gemeente bad daarna het Onze Vader. Het orgel begon weer te spelen en de baar werd langzaam uit de Stephanus- dom gedragen. Mevrouw Dollfuss liep on middellijk achter de baar, gevolgd door de leden van het corps diplomatique, de hooge geestelijkheid en hooge militairen. Na de aankomst van den rouwstoet op het kerkhof van Hietzinger spraken o.a. voor het open graf bondsminister Dr Schusohnigg en de bondsleider van het vaderlandsche front. Dr Stephan. Daarna werd de lijkkist, onder het spe len van „Ich hat' einen Kameraden" on der de aarde neergelaten. Von Papen was bij de begrafenis niet aanwezig. Het Düitsche gezantschap was vertegenwoordigd door vier heeren, waar onder de zaakgelastigde, Prinz von Er- bach. Op twee plaatsen onderweg werd uit de menigte geroepen: „Wraak voor onzen kanselier", maar tot een betooging voor of tegen is het nergens gekomen. De houding van mevrouw Dollfuss wek te algemeene bewondering. Gedurende de toespraak van den burgemeester weigerde zij een zitplaats te aanvaarden, en daarna heeft zij zeven kwartier achter het affuit geloopen, dat het stoffelijk overschot van haar echtgenoot vervoerde, en slechts een enkele maal leunde zij licht op den arm van Prins Starhemberg en minister Stö- ckinger, die ter weerzijden van de weduwe liepen. De weg, dien de stoet nam, was sterk door politie en soldaten afgezet. De gemeend mocht hebben, dat Oosten rijk zijn laatste reserves in het vuur stu ren moest tegen de in opstand gekomen nazi's, zal wel verbaasd gestaan hebben over al die massa's infanteristen, cavale risten, artilleristen, gendarmes, burger wachten en politieagenten, in totaal 12000 man, die nog over waren om de militaire eer te bewijzen aan Dollfuss. De toestand In Oostenrijk. De rust is nog niet overal hersteld. Uit vele plaatsen in de provincie worden nog ongeregeldheden gemeld. Volgens de officieele lijst van dooden en gewonden zijn de zwaarste verliezen geleden door het vrijwillige Schutzcorps, waarvan 48 leden zijn gesneuveld en 103 gewond. Het bondsleger heeft 18 dooden en 37 gewonden te betreuren, de gendar merie 10 dooden en 20 gewonden en de Weensche politie 2 dooden en 5 gewonden. In totaal zijn er 78 dooden en 165 ge wonden. De opstandelingen zouden, vol gens berichten uit particuliere bron, 200 dooden hebben. Volgens loopende geruchten zou het in het gebied nabij de Oostenrijksche grens gelegerde Oostenrijksche Legioen aan het muiten geslagen zijn, om te trachten de grenzen te overschrijden en de opstande lingen in Karinthië en Tirol hulp te bie den. Het zou de Duitsche regeering slechts met behulp van de Reichswehr gelukt zijn de muiterij te onderdrukken. Het „Deutsche Volksblatt" in Neusatz meldt uit Marburg a. d. Drau, dat 550 op standelingen uit Karinthië de Zuid-Sla vische grens zijn gepasseerd. Zij hebben den Zuid-Slavischen autoriteiten 200 in- fanteriegeweren, een machinegeweer en een groot aantal revolvers uitgeleverd. Onder hen bevinden zich professoren, on derwijzers, doctoren en advocaten. Meer dan de helft bestond uit jonge knapen on der de 20 jaar. Velen hunner hadden geen cent op zak en droegen nog hun werk- kleeren, daar zij bij het uitbreken der re volte uit hun werkplaatsen waren wegge loop en. Volgensi den ©pecialen correspondent van de Prawda, zouden de Oostenrijksche nazi's in Karinthië en Tyrol vanuit Mun- chen een telegram hebben ontvangen, met het bevel van hoogerhand den strijd te staken. Naar verluidt zou de letterlijke inhoud van het telegram zijn: „Alle Kampfe einstellen". (Alle gevechten sta ken). Dreigt er wat? Naar Reuter verneemt, vreesde men te Weenen gisteravondvoor 'n Putsch van de Heimwehr. Politie en militairen hadden uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen, alle openbare ge bouwen werden streng bewaakt. De Duit sche grens was streng gesloten. De politie 'bevindt zich in hoogsten alarmtoestand. Naar verluidt zijn deze maatregelen ge nomen, nadat men eenige nazi-koeriers bad opgevangen, die brieven bij zich had den, waaruit bleek, dat een nieuwe terro ristische actie op handen zou zijn. De „Neue Freie Presse" meldt uit Udine, dat alle Italiaansche Alpenwegen met soldaten zijn bezet. De soldaten zijn in volle berguitjusting. Volgens te Praag ontvangen berichtten schijnt men te Londen eenigszins bang te zijn, dat, voor het geval Italië werkelijk in Oostenrijk zou intervenieeren. Zuid- Slavië deelen van Karinthië zou willen be zetten. Londen beeft in alle betrokken hoofd steden, ook te Praag, geïntervenieerd om alle overijlde daden te voorkomen. Het Oostenrijksche kabinet heeft beslo ten Von Papen als ambassadeur te accep teeren, maar in den ministerraad is de vraag besproken, of men aan Dbitschland voorwaarden zou stellen, voordat Von Pa pen zijn ambt kan aanvaarden. Er is nog geen beslissing gevallen en intussöhen blijft Von Papen in Berlijn. Helsche machine In de Parljsche metro. Een controleur vond in een wagen van de Parijsche Metro onder een bank een pakket, da.t hij op een station in het stadskwartier Montparnasse uit den trein droeg om het te overhandigen aan den stationschef. Op dat oogenblik ontplofte het pakket. De controleur en de stations chef werden zwaar gewond. De laatst genoemde overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Eenige reizigers werden ook gewond doordat ruiten van den wagen sprongen. Men maakt zich te Parijs ongerust. Het is nog niet lang geleden, dat een se rie aanslagen met helsche machines ge pleegd werd op de meest verschillende plaatsen, waarbij altijd onschuldige slachtoffers vielen. Verbod van politieke vergaderingen in Spanje. D'e minister van binnenlandsche zaken in Spanje heeft aan eenige persvertegen woordigers medegedeeld, dat met ingang van vandaag, niet alleen alle poli tieke propaganda-vergaderingen, doch ook politieke bijeenkomsten in partij-loka len, verboden zijn. Deze maatregel wordt vermoedelijk ge troffen, daar de links-republikeinen en syndicalisten iedere gelegenheid benutten om tegen de politiek der regeering te ageeren. Korte Berichten. Ofschoon de vorige week een ty phoon heeft gewoed over Oost-Centraal j China, waarna in verscheiden provincies veel regen is gevallen, is deze regen toch te laat gekomen 'Om den rijstoogst te red den. De temperatuur is weder gestegen en de droogte blijft aanhouden. De stad Istanboel lijdt onder een kat- tenplaag en de autoriteiten weten niet, wat men met deze dieren moet doen. Naar schatting zijn er minstens 30.000 wilde katten in de stad; hun aantal neemt voortdurend toe. Onlangs heeft men van gemeentewege reeds opruiming gehouden onder de talrijke losloopende honden, die naar een eiland in de Zee van Marmora werden getransporteerd. Koningin en Prinses naar Noorwegen vertrokken. Met het motorvrachtschip „Tanimbar" van de Stoomvaartmij Nederland zijn Za terdagmiddag om 12 uur H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana naar Noorwegen vertrokken. Per auto kwamen de Koningin en de Prinses om kwart over elven uit Den Haag te Amsterdam aan. De Koningin droeg een witten mantel en witte weduwe- kap met sluier, de Prinses was in 't grijs gekleed met bont. Onmiddellijk na haar aankomst gingen de Koningin en de Prinses aan boord van de „Tanimbar". Juist bij het aan boord gaan van de Koningin begon de reeds lang dreigende regen te vallen. D'aar de Koningin streng incognito reist werd de koninklijke stan daard niet geheschen. Slechts enkele oogenblikken onderhiel den de Koningin en de Prinses zich aan boord nog met de autoriteiten en reeds om 11 uur 20 begaven zij zich naar de voor de Koninklijke gasten gereserveerde hut ten. Precies om twaalf uur werd de „Ta nimbar" los van den wal getrokken. Toestand in mijnbedrijf. De Prot. Chr. Mijnwerkersbond heeft Zaterdag den volgenden brief aan de con tact-commissie verzonden: „In vervolge op de in de contact-com missie gevoerde besprekingen, deelen wij u bij dezen mede, dat ons hoofdbestuur, na raadpleging van de ledenvergaderin gen onzer afdeelingen, besloot het laatste voorstel van de meerderheid der mijn- directies, inhoudende een loonsverlaging van 3 pet., te aanvaarden. Wij willen er echter den nadruk op leggen, dat wij dit slechts noodgedwon gen doen onder den invloed van de hui dige omstandigheden, die den plicht op leggen om zware offers te brengen ten einde een conflict in het mijnbedrijf te voorkomen. Het kan u toch niet onbekend zijn, dat de mijnwerkers door deze aan vaarding een offer brengen, dat in feite boven hun krachten gaat, zoodat het be grijpelijk is, dat in hun kring de klem mende vraag leeft of door het leggen van dezen nieuwen last op hun schouders de moeilijkheden, die de crisis voor het mijnbedrijf brengt, wel op rechtvaardige wijze zijn verdeeld. Het is naar onze meening gewenscht te bepalen, dat, mocht onverhoopt ont slag noodzakelijk zijn, dat hiervoor in de eerste plaats in aanmerking komen die buitenlandsche arbeiders wier domi cilie over de grens gevestigd is. A.V.R.O.-jaarvergaderlng. Te Arnhem werd de algemeente leden vergadering van de A.V.R.O., onder voor zitterschap van den heer G. de Clercq ge houden. In zijn openingsrede verklaarde de voor zitter, dat de A.V.R.O. in het jaar 1933 in weerwil van de crisis sterker is ge worden. De A.V.R.O. heeft gemeend aldus de voorzitter aan den minister van Bin nenlandsche Zaken den noodigen studie tijd te moeten gunnen voor wat betreft verbetering aan de organisatie van den radio-omroep. Spr. uitte den wensch, dat de minister nu het eerste studiejaar is voltooid, niet den leergang zal volgen met een vijfjarigen cursus. Over het zendtijdbesluit van 1930 meen de de heer De Clercq nog altijd niets dan kwaads te kunnen zeggen. Aan de rede, welke de heer Vogt hield, als directeur van het omroepbedrijf, ont- leenen wij, dat het eindsaldo der beschik bare middelen op 1 Juli 1934 is gestegen tot f2.500.000. Wat betreft het ledental meent de heer Vogt, dat de stijgende lijn wellicht niet zal zijn door te trekken. Men mag zegt hij de oogen niet sluiten voor het feit, dat een verzadigings punt nadert of misschien reeds is bereikt. De verwachting is, dat tegen het einde van het volgende jaar de A.V.R.O.-studio in gebruik kan worden genomen. Vier Oranje-Nassau mijnen stil. Zaterdag en vandaag werd niet gewerkt op vier Oranje-Nassau mijnen. De andere particuliere mijnen liggen eveneens stil. Premie-verhaal voor pensioen water- schapspersoneel. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft het volgende schrijven gericht tot de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën: Ten vervolge op mijn aanschrijving van 1 Juni 1934 heb ik de eer, voor zooveel noodig onder uwe aandacht te brengen, dat het imperatief verhaal van pensioen bijdragen, voorgeschreven in art. 36, 4e lid der Pensioenwet 1922, in verband met het bepaalde in art. 36 j.o art. 35 der wet, ook zal dienen te worden toegepast op het personeel bedoeld onder letter M. van het eerste lid van art. 4 per Pensioenwet, voor zoover althans dit personeel op grond van het bepaalde in den laatsten zin van lid 2 van art. 35 per Pensioen wet, geacht moet worden in dienst uwer provincie te zijn of geweest te zijn. Tevens moge ik u verzoeken het voren staande ter kennis te willen brengen van de besturen der Waterschappen, veem schappen en veempolders, die naar Uw oordeel daarvoor in aanmerking komen. Uitvoer van garnalen naar Frankrijk. In antwoord op de vragen van den heer v. d. Bilt betreffende het contingent voor den uitvoer van garnalen naar Frankrijk, heeft minister Steenberghe o.m. geant woord: „Tijdens de in Februari j.l. met de Fransche regeering gevoerde onderhan delingen bleek het niet mogelijk een ver hooging van dit contingent te verkrijgen. Tijdens de onlangs gehouden besprekin gen werd dit desideratum nogmaals naar voren gebracht, echter tot nu toe eveneens zonder succes. Het aan Nederland toegewezen contin gent was reeds op 1 April bereikt. Dit was grootendeels een gevolg van den in voer van buitenlandsche crustaceën ten koste van het Nederlandsche contingent Ten einde dezen minder gewenschten gang van zaken te ondervangen, is een uitvoerregeling getroffen, waarbij door keuze van het basistijdvak den handelaren in NederlandscheJcreeften en garnalen op het contingent voor de volgende periode de voorrang ten volle gewaarborgd is. Bovendien werd de Fransche regeering gewezen op de oorzaken der overschrij ding gedurende het vorige tijdvak. Alhoewel hieromtrent uiteindelijk geen zekerheid bestaat, is het niet uitgesloten, dat deze motiveering de Fransche regee ring er toe zal leiden, de overschrijding gedurende de voorafgaande periode niet in mindering te brengen op het contingent voor het thans loopende kwartaal. Alvorens met het buitenland onderhan delingen worden gevoerd over de vaststel ling van contingenten, worden de noodig? maaregelen genomen om de verschillen de disederata te leeren kennen. Indien de noodzakelijkheid van de aanwezigheid van bij het vak betrokkenen vaststaat, wordt van hun diensten gaarne gebruik gemaakt". Japansch-Indische handelsbesprekingen In gevaar. Een Reuter-telegram uit Tokio meldt: De Japansche handelsconferentie te Batavia dreigt vast te loopen, misschien zelfs te worden afgebroken. Het Japan sche ministerie van Buitenlandsche Za ken gaf den Japanschen gezant te Den Haag last om zich te wenden tot de Ne derlandsche regeering en hare medewer king in te roepen teneinde de besprekin gen tot een vrienschappelijk einde te brengen. (Men zie verder onder telegram men.) Nederl. vlasspinnerij te Tilburg stopgezet. Naar gemeld wordt, wordt de Neder landsche vlasspinnerij te Tilburg vandaag voor veertien dagen stop gezet. Ruim honderd arbeiders en arbeidsters worden daardoor werkloos. Deze stillegging van het bedrijf is het gevolg van volkomen gebrek aan orders. Op dit oogenblik wordt in Nederland zes maal zooveel ga rens uit het buitenland ingevoerd, als de productie van de NedeTlandsche vlasspin nerij bedragt. Vreemdelingen, die een zelfstandig beroep uitoefenen. In de Tweede Kamer werd op 2 Maart j.l. door den Minister van Sociale Zaken medegedeeld: „Ik kan de Kamer mededeelen, dat de Minister van Economische Zaken een wetsontwerp voorbereidt i niet: de voor bereiding overweegt, maar: voorbereidt met betrekking tot vreemdelingen, die een zelfstandig beroep willen uitoefenen". In verband daarmee vraagt de heer Her mans aan den Minister van Econ. Zaken, waarom na vier en een halve maand die voorbereiding blijkbaar nog niet geëin digd is en wanneer dat wetsontwerp zal worden ingediend. Het zender-vraagstuk. De Commissie welke door den Minister van Binnenlandsche Zaken in het leven is geroepen ter bestudeering van het zen der-vraagstuk, houdt zich o.m. bezig met het bepalen van een geschikte plaats voor een kortgolfzender. Op verzoek van deze Commissie neemt het Rijksradio-laboratorium daartoe thans proeven met een provisorischen zender in de omgeving van Zoetermeer. D'e proefne mingen bevinden zich nog niet in een sta dium, dat reeds een beslissing kan wor den genomen. Communistische betooging geweigerd. De Communitische Partij Holland heeft tot het gemeentebestuur van Amsterdam het verzoek gericht om op 1 Augustus a.s. den dag waarop in verschillende lan den communistische betoogingen zullen worden gehouden gebruik te mogen maken van het terrein van het voormalige Paleis voor Volksvlijt. Men wilde alsdan een groote communistische demonstratie houden en vervolgens door de stad trek ken. Het gemeentebestuur heeft intusschen op het verzoek afwijzend beschikt. Binnenland. De instelling van bet werkloosheids-sub- eidifonds. Koningin en Prinses naar Noorwegen vertrokken. Japansch-Indische handelsbesprekingen in gevaar. Buitenland. Begrafenis van Dollfuss. Dreigt er weer wat in Oostenrijk? Persbezoek aan Zeeland. Een paar weken geleden brachten een aantal Zeeuwsche journalisten een bezoek aan Twente. Dank zij een goede samen werking tusschen de verschillende V. V. V.'s in Zeeland, die o.a. ook voor de toe komst tot meer intensieve propaganda besloten en een commissie van vier perso nen benoemden om de oprichting van een Zeeuwsche vereeniging voor te bereiden, komen nu deze week eenige vertegen woordigers van Overijsselsche dagbladen naar Zeeland om kennis to maken met onze provincie en. in hun bladen anderen tot een bezoek op te wekken. Morgen worden zij te Goes verwacht, waar na de lunch de Marktdag wordt be zocht. Des middags maken de gasten een rondrit door Zuid-Beveland, om daarna het diner te Goes te gebruiken en ook daar te overnachten. Woensdagmorgen gaat het gezelschap naar Zierikzee voor een bezichtiging dier stad en des middags van het eiland Schouwen en Duiveland. Met de laatste boot keert men naar Zuid-Beveland te rug om door te reizen naar Middelburg, waar gedineerd wordt en waar ook wordt overnacht. Voor Donderdag staat natuurlijk de Middelburgsche Markt op het programma naast tochten naar Veere en Domburg. Dien dag eindigt de tocht in Britannia te Vlissingen, waar ook de laatste nacht wordt doorgebracht. Voor Vrijdag staat nog een bezoek aan Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen op hel programma. De lijn Goes-Hoedekenskerke. D'e directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft aan de K. v. K. te Terneuzen medegedeeld, dat door haar geenszins ge streefd wordt naar opheffing van de lijn Goes-Hoedekenskerke voor reizigersver keer. Zij vreest echter dat aan den wensch der Kamer tot instandhouding op den duur niet zal kunnen worden voldaan, in dien de busdienst Goes-Hoedekenskerke niet zal worden stopgezet. Autobusdiensten. Beschik kende op het beroep, ingesteld door de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen, te gen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland, van 8 April 1932, no 218, waar bij aan M. de Bart, te Goes, vergunning is verleend tot het onderhouden van een dagelijkschen autobusdienst tusschen El- lewoutsdijk en Goes over Baarland, als mede het beroep van de genoemde direc tie tegen de beschikking van dat college van 10 Juni 1932, no 297, waarbij aan M. de Bart te Goes vergunning is verleend tot het in werking brengen van een auto- busdienst tusschen Ellewoutsdijk en Goes over Hoedekenskerke (steiger), is bij Kon. besluit het beroep tegen het besluit van 8 April 1932 ongegrond verklaard en met gegrondverklaring in zooverre van het tegen het besluit van 10 Juni 1932 inge stelde beroep, dat in de eerste en in de tiende voorwaarde de woorden: „vijf ja ren" worden vervangen door: „twee en een half jaar". Prov. zwemwedstrijden te Vlissingen Zaterdagmiddag hield de Vlissingsche Zwemclub haar jaarlijksche provinciale Zwemwedstrijden bij' het Zwemschip na bij de Keersluis in het kanaal. Het weer was goed, doch de hevige wind, die juist dwars op het water stond maakte het zwemmen niet gemakkelijk. De uitslag is als volgt: 25 M. schoolslag voor meisjes tot 13 jaar: 1. Mien Hoek 25 sec., 2. G. van Be- suije 29 sec.; 3. N. Baas 29 sec.; 4. G. de Vries 30,2 sec. en 5. N. Sommeling 30.4 sec. Idem voor jongens: 1. H. Anthonisse 23,8 sec., 2. P. Baggerman 24,6 sec.; 3. J. Lageraar 25,2 sec. en 4. H. Weij'ers 25.4 sec. 25 M. vrije dag voor meisjes tot 13 jaar 1. G. Wiegman 23,4, 2. M. Streefkerk 24,2 sec., 3. J. van Hiele 25 sec. Idem jongens: 1. G. Wagenaar 19 sec., 2. K. Sijtsma 22.4 sec. Voor de 100 M. schoolslag dames had zich alleen mej. Reidsma opgegeven, en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1