Uit de Provincie VRIJDAG 27 JULI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 250 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchisque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advortontiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcelingon CO cent per regel. Kleine Advcrtcntiün Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. Rust te Weenen. In Stiermar ken wordt nog Bevochten. Wat zal Italië doen? De berichten uit Oostenrijk geven nog geen duidelijk beeld van den toestand. Eén ding staat wel vast, dat Dollfuss door de nationaal-socialisten op een zóó beest achtige wijze is vermoord, dat de Russi sche bolsjewiki het niet zouden kunnen „verbeteren". Men heeft hem zijn dood strijd laten strijden hoelang die ge duurd heeft, is niet bekend zonder dat hem geestelijken en geneeskundigen bij1- atand werd verleend. We zien hieruit weer, hoe afschuwelijk vreeselijk en schandelijk de nationaal-socialistische practijken zijn! Gisteren arriveerde mevr. Dollfuss per privé-vliegtuig van Mussolini op het vliegveld te Aspern. Bij het zien van de zwarte vlaggen halfstok op het vliegveld viel zij flauw. Zij bad daarna lang bij het lijk van haar man. De twee kinderen van mevrouw Doll fuss bleven voorloopig onder de hoede van mevrouw Mussolini te Riccione. Het stoffelijk overschot had een vreed zame uitdrukking, doch toonde tegelijker tijd sporen van een vreeselijke psychische opwinding. De lippen vertoonden diepe scheuren, en over de rechterwang was duidelijk een snede zichtbaar, die van het oor tot aan de mondhoek liep. D'eze wonden kunnen alleen veroorzaakt zijn door mishande ling. Dir Dollfuss was letterlijk doodgebloed. Het lichaam was geheel ineengeschrom peld. De begrafenis is voorloopig vastgesteld vastgesteld op a. s. Maandag. (Volgens andere be richten Zaterdagmiddag 4 uur.) Op den dag der begrafenis zullen alle vermake lijkheidsinstellingen gesloten zijn. Het stoffelijk overschot van Dollfuss zal vandaag naar de Volkshalle van het stadhuis worden overgebracht, waar de bevolking gelegenheid zal worden geboden langs het stoffelijk overschot te defilee- ren. De nazoekingen naar de schuldigen aan den dood van Dollfuss zijn nog zonder succes gebleven, daar, zooals reeds mede gedeeld werd, bij de vermoording geen getuigen aanwezig geweest zijn. De gearresteerde deelnemers aan den opstand weigerden elke mededeeling, zoo wel over de voorbereiding en de doorvoe ring van den Putsch, als over den man, die Dollfuss het doodelijke schot heeft toegebracht. Het blijkt, dat Dollfuss zeer arm ge storven is. In zijn geheele nalatenschap waren geen duizend schilling te vinden. Men heeft nu besloten zijn salaris voor loopig aan zijn vrouw uit te betalen. De rol van Duitschland. Hoe groot is de verantwoordelijkheid van Duitschland voor dezen moord. Hoe zeer Hitier ook zal pogen de verantwoor delijkheid af te wijzen, een eenvoudige ver wijzing zonder meer naar den zender van Munchen, naar de ophitsende artikelen in de lijforganen van het Duitsche na- tionaal-socialisme, naar de geld- en bom- menzendingen uit Duitsche officieuse mi lieus naar Oostenrijk, naar het onderhou den, africhten en gereed houden van een leger van Oostenrijksche uitwijkelingen om tegen hun vaderland op te rukken, dat alles zegt al genoeg. Hitler is al bezig zich van de schuld schoon te wasschen. Officieel wordt uit Berlijn meegedeeld: Nog in den afgeloopen nacht heeft de rijksregeering een onderzoek ingesteld of de een of andere Duitsche instantie direct of indirect een aandeel had gehad aan de Oostenrijksche gebeurtenissen. Het in den loop van heden beëindigde onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat geen Duit sche instantie op de een of andere wijze een aandeel had in de jongste gebeurte nissen. Na een scherp onderzoek is slechts één enkel geval vast te stellen, waarbij, door een niet grondige controle van berichten die uit Oostenrijk kwamen en verder ver spreid werden, een wellicht tegengestelde indruk had gewekt kunnen worden. _D'e voor de via den Munchener zender uitgezonden berichten verantwoordelijke landelijke inspecteur Habicht, is daarom van zijn post als landelijk inspecteur ont heven en ter beschikking gesteld. Denkt men nu werkelijk in Duitschland dat men hiermede de wereldopinie tevre den heeft gesteld? Maatregelen der regeering. Het Schutzcorps, dat alle burgerweer- organisaties omvat, is zoowel te Weenen als in de bondslanden opgeroepen. De ministerraad heeft een wet aange nomen, betreffende de instelling van een militair gerechtshof als speciale recht bank ter berechting der met de Putsch poging van 25 Juli in verband staande strafbare handelingen, en wees als zooda nig het militair gerechtshof te Weenen aan. Dit treedt in de plaats van de gewo ne burgerlijke rechtbanken en der stand rechtbanken voor bepaalde misdaden, voor zoover zij met deze omwentelingspo ging in verband staan. Tegen de vonnissen kan geen beroep worden aangeteekend en de straf moet terstond worden voltrokken. In Weenen, waar het rustig is, werden tot nu toe verscheidene duizenden perso nen gearresteerd, waaronder een zeer hooge politiefunctionaris en een generaal van het oude leger, een intiem vriend van Rintelen. De biji de 'Ontzetting van de bands kanselarij1 gearresteerde opstandelingen 140 tot 150 man bevinden zich nog onder strenge bewaking in een politieka zerne. Een beslissing van de regeering, wanneer zij! voor het standgerecht zullen verschijnen, is nog niet gevallen. Men verwacht, dat de regeering een diep gaand onderzoek zal instellen naar de oorzaken van den opstand. In de provincies Steiermark en Salz burg duurt de strijd met de rebellen nog voort. In Steiermark werden tot nu toe circa 1000 nazi's gevangen genomen. Aan de niet-nationaal-socialistische zijde zijn 15 dooden te betreuren. In Klagenfurth, de hoofdstad van Karinthië, is een groote nationaal-socialistische centrale ontdekt. Verwoede gevechten duren voort in Op- per-Stiermarken, waar een 20-tal Heim- wehren zouden zijn gedood. De opstande lingen hebben meer menschen verloren. Versterkingen van het hondsleger uit Ne- der-Oostenrijk zijn met spoed naar het gevechtsterrein gezonden. De nazi's hebben getracht een concen tratiekamp nabij Graz in te nemen om de talrijke gevangenen die daar zijn opgeslo ten te bevrijden. De bewaking van het kamp kon de aanvallers terugslaan. Drie nazi's werden gedood, 25 gewond. Te Graz zelf is de toestand rustig. Officieel wordt verklaard, dat de zuive ringsactie in Stiermarken goed verloopt. In Zuid-Stiermarken heerscht rust, even als in Karinthië. Het schijnt de tactiek van de opstande lingen te zijn hun stellingen te ontruimen wanneer de soldaten komen en dan elders opnieuw het offensief te beginnen. Het Vaderlandsohe Front heeft den Mi nisterraad de volgende eischen gesteld: 1. de terroristen uit de bondskanselarij zullen onverwijld standrechtelijk moeten warden gevonnisd; 2. de voornaamste vij anden van den Staat, nazi's en commu nisten, moeten in voorloopige hechtenis genomen worden; 3. de zoo vaak reeds aangekondigde zuiveringsactie in het ambtenarencorps moet onmiddellijk wor den begonnen; 4. het personeel van de staatshoutvesterij, moet onder eede wor den genomen en onder toezicht worden gesteld; 5. de Bondsleider van het Vader landsohe Front dient opgenomen te wor den in den Ministerraad en de provin ciale leiders van het front in de provin ciale regeering. Officieel wordt medegedeeld dat dr Rintelen nog in leven is. In zijn toestand is zelfs een verbetering ingetreden. De houding van Italië, enz. Mussolini is gistermiddag uit Riccione te Rome aangekomen. Hij riep dadelijk zijn onderministers van oorlog en lucht vaart bij zich, den onderminister van bui- tenlandsche zaken Suvich en den chef van den persdienst. Een officieel bulletin bevestigt de mede deeling dat Italiaansche troepen en lucht strijdkrachten order hebben ontvangen om zich naar de Oostelijke grens te bege ven. Leze maatregelen worden uit voor zorg genomen om voor alles gereed te zijn, vooral met het oog op een eventueelen in val van het z.g. Oostenrijksche legioen. ..an de Oostenrijksche grens in Duitsch land hebben rijksweer en S.S. bevel gekre gen te verhinderen, dat het Oostenrijksche nazi-legioen in Duitschland naar Oosten rijk terugkeert. In politieke kringen te P a r ij s ver luidt, dat van Fransche zijde voorloopig geen sprake is van een actie in Oosten rijk. De houding van de Fransche regee ring, die met Londen en Rome in voe ling blijft, is afwachtend. In diplomatieke kringen te Londen beseft men, dat, indien de Oostenrijksche regeering den mogendheden om steun zou vragen, het onwaarschijnlijk zou zijn dat Engeland, Frankrijk en Italië iets anders konden doen dan de noodzakelijkheid her halen om de onafhankelijkheid van Oos tenrijk te handhaven. In Genève verwacht men spoedig stap pen der groote mogendheden. Ook wordt gesproken van een buitengewone zitting van den Volkenbondsraad in Augustus. Dit gerucht wordt echter door het V olkenbondssecretariaat tegengesproken. Het wijst er op, dat voor het oogenblik de gebeurtenissen in Weenen als een kwes tie van binnenlandsche politiek moeten beschouwd worden. De kans dat de Oostenrijksche regeering deze kwestie zelf bij' den raad aanhangig zal maken, acht men niet waarschijnlijk. De ontwikkeling van den toestand wordt echter met de grootste aandacht ge volgd. Geen overstroomingsgevaar voor Danzig. In den benedenloop van de Weichsel is het water zoo sterk gestegen, dat in het gebied van den vrijstaat bijna alle veren den dienst hebben moeten staken D'e weiden tusschen de buiten- en de bin nendijken zijn overstroomd; het vee moest in veiligheid worden gebracht. Er bestaat geen 'vrees voor overstrooming van de binnendijken op het gebied van den vrij staat, daar de loozing van het hooge wa ter in zee vlot verloopt. Geteisterd China. De Ghineesche pers verklaart, dat on geveer 31 millioen menschen ernstig te lijden hebben onder de in China heer- schende droogte. Anderzijds wordt de provincie Sjansi bijzonder ernstig door hoogwater geteis terd. Ongeveer 12 millioen menschen wor den door den hongerdood bedreigd. In deze provincie is de oogst door een groote overstrooming vernietigd. Honderdtwaalf steden en dorpen van Sjansi en de omliggende provincies staan nog steeds onder water. De volmachten voor de Belgische regeering. In den Belgischen Senaat is Donder dagmiddag gestemd over de reeds door de Kamer aangenomen Volmachtwet. D'eze werd goedgekeurd met 89 tegen 60 stemmen en 3 onthoudingen. De Katholie ken en liberalen applaudiseerden bij de bekendmaking van dit votum. Staat van beleg te Minneapolis. Als gevolg van 'het mislukken van de bemiddelingspogingen tusschen de auto riteiten en de stakende vrachtautochauf feurs is te Minneapolis de staat van beleg afgekondigd. Er braken relletjes op vele plaatsen van de stad uit, waarbij 18 personen werden gewond. De convooien met levensmiddelen werden overvallen en dan moest de politie chargeeren. 4000 man van de Nationale garde patrouilleeren door de stad. Korte Berichten. Duizenden haaien en bruinvisschen zijn in de Golf van Smyrna verschenen en hebben alle visch verslonden. De vis- sc'hers zijn wanhopig en hebben een be roep gedaan op de regeering voor hulp. In Smyrna is thans in het geheel geen visch te krijgen. De koning en de koningin van Siam zijn te Brussel aangekomen voor 'het bren gen van oen semi-officieel bezoek aan het Belgische hof. Spoorlijnen in de Haarlemmermeer. Indertijd is melding gemaakt van het voornemen om alle spoorlijnen in de Haarlemmermeer op te heffen. Dienaan gaande verneemt men thans, dat bij de Spoorwegen voorloopig alleen het voor nemen bestaat om de lijn Leiden-Hoofd- dorp op te heffen. B. B. N. De B. B. N. (Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland) deelt ons mede, dat de Minister van Financiën dezen Bond gemachtigd heeft tot afgifte van interna tionale belastingcarnets. Ned. Akkerbouw-centrale. De Staatscourant van gisteravond bevat te een beschikking van den minister van Economische Zaken, van 20 Juli 1934, waarbij' een overgangsbepaling is toege voegd aan de Statuten van de Nederland- sche Akkerbouwcentrale. Tengevolge van de noodzakelijkheid het Crisisakkerbouwbesluit 1934 op 21 Juli j.l. in werking te doen treden, moest de nog in oprichting verkeerende Nederland- sche Akkerbouwcentrale eveneens op dien datum haar werkzaamheden aanvangen. Aangezien alle voordrachten voor de be- stuursplaatsen van deze centrale nog niet bij den minister waren ingekomen en de benoeming dus nog niet kon plaats heb ben, is thans 'n tijdelijke oplossing gevon den door voor een zeer korten tijd, totdat deze voordrachten den minister hebben bereikt en deze tot het benoemen van een bestuur in staat is, den heer K. L. Gaai- k'ema Sdhuiringa als eenig bestuurder der stichting te benoemen. Binnen een paar weken is de definitieve bestuursbenoeming van de Nederl. Akker bouwcentrale te verwachten. Onbillijke accijns op sigaren en sigaretten. Minister Oud heeft bevestigend geant woord op de vraag van den heer IJzer man, luidende: Is het den Minister békend, dat de na vordering, krachtens artikel 2 van de wet van 29 December 1933, van den meerde ren accijns, verschuldigd voor de in voor noemd artikel bedoelde sigaren en siga retten, zeer nadeelige gevolgen heeft voor een aantal winkeliers in tabaksartikelen, doordat deze winkeliers het van hen nage vorderde bedrag niet geheel of grooten- deels op hun afnemers kunnen verhalen, aangezien de navordering hoofdzakelijk betrekking heeft op moeilijk verkoopbare, incourante merken, terwijl 'bovendien het navorderingszegel, dat aan deze artikelen het étiket „oud" geeft, aan hun verkoop baarheid het tegendeel van bevorderlijk is? De Minister is aan de bezwaren van deze winkeliers tegemoet gekomen door toe te staan, dat fabrikanten van tabaks fabrikaten deze sigaren en sigaretten met teruggaaf van den accijns in hun fabriek inslaan. Wederuitslag van deze fabrika ten kan geschieden met lagere banderolle. Deze maatregel past beter in het systeem der Tabakswet dan kwijtschelding of res titutie van het verschuldigde bedrag aan navorderingszegels, daar dit laatste, wilde het doel bereikt worden, gepaard zou moe ten gaan met een vergunning deze fabri katen beneden banderolleprijs te verkoo- pen. Nederlandsche Reisweek. De Nederlandsche Reisvereeniging or ganiseert van 20—27 Aug. voor ieder (al dan niet lid der vereeniging) de eerste Nederlandsche Reisweek. Men kan bij deze vereeniging een legitimatiebewijs aanvragen, dat recht geeft op verschillen de kortingen voor die week, o.a. op vacan- tie-kaarten, achtdaagsche spoorabonne- menten, K. L. M.-biljetten, voor verblijf in hotels enz. HET LANDBOUWCONFLICT OP T HOLEN. Minister Steenberghe grijpt In. In verband met het feit, dat op het eiland Tholen, door het niet slagen van de bemiddelingspogingen van den Rijks bemiddelaar Prof. Mr Aalberse een sta king dreigde uit te breken van de land arbeiders, heeft de minister van economi sche zaken aan 250 werkgevers op Tholen telegrafisch medegedeeld, dat zich hier een geval voordoet, omschreven in art. 3 van de Crisis-Organisatiebeschikking 1934 II en dat deze werkgevers, aangesloten bij de Provinciale Landbouwcrisis-Orga nisaties, verplicht zijn in het aanhangige arbeidsgeschil arbitrage te aanvaarden van een door den minister te benoemen arbiter. De Minister heeft voorts de werk gevers herinnerd aan hun verplichtingen in de Statuten der Landbouw-Crisis-Orga- nisaties neergelegd, met de sancties daar op uit het tuchtrecht en aan artikel 30 der Landbouw-Crisiswet 1933, waar wordt bepaald, dat de Minister bevoegd is bij overtreding van de voorschriften bij of krachtens de wet gegeven, degene, die de overtreding plegen, van steun geheel of gedeeltelijk uit te sluiten. De Minister heeft aan Prof. MrP. S. Gerbrandy, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, verzocht als arbiter op te treden. Prof. Gerbrandy heeft deze benoeming aanvaard. Vanwege de werkgevers is nog een ver gadering belegd te Scherpenisse, waarin werd besloten den vakbonden een con tract aan te bieden, zooals thans voor St.-Philipsland geldt, n.l. behalve een uur loon van 22 cent gedurende het geheele jaar, uitgezonderd voor de jaargetijden, waarin de oogstwerkzaamheden en an dere zware arbeid moeten worden ver richt. In dat tijdvak zou dan een uurloon van 27 cent worden uitgekeerd. Ter bespreking van dit voorstel was door den landarbeidersbond gisteravond een vergadering uitgeschreven te St.- Maartensdijk. In den loop van den mid dag werd echter het bericht van den minister ontvangen, dat verplichte arbi trage werd voorgeschreven. Hiermede is de dreigende staking van de baan. Polders en waterschap pen. Benoemd met ingang van 3 October tot dijkgraaf van het waterschap Cadzand dhr P. Erasmus te Oostburg; met ingang van 24 Augustus tot dijkgraaf van den Deurloopolder dhr P. C. A. de Wit te Tholen; met ingang van 24 Augustus tot dijkgraaf van den Jacobpolder dhr C. M. van Nieuwenhuijzen J. Wzn. te 's-Heer- Arendskerke; met ingang van 14 Septem ber tot dijkgraaf van den Angelinapoldor dhr P de Dobbelaere te Biervliet; tot dijk graaf van den Nieuwe- of Jongepolder- van Dreischor dhr C. J. van Langeraad te D'reisc'hor; tot dijkgraaf van den Henriet- tenpolder te St Philipsland dhr J. A. Stola Jr te St Philipsland; met ingang van 11 dezer tot plaatsvervanger van den dijk graaf van den Henriettepolder (St Phi lipsland) dhr C. van Bendegoni te St Phi lipsland; met ingang van 14 September Binnenland. Verplichte arbitrage aan de landbouwers op Tholen opgelegd. Invoer van steenkolen gecontingenteerd. Buitenland. Na den moord op Dollfuss. De toestand te Weenen rustig. In Stiermarken wordt gevochten. De Belgische Senaat nam de volmachten- wet aan. Natuurrampen in China. Hittegolf in Amerika voorbij. tot dijkgraaf van den De Loozepolder dhr J. J. Dieleman te Hoek; met ingang van 1 September tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den De Loozepolder dhr P. Dekker te Hoek; met ingang van 21 dezer tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Eersten Bat'hpolder dhr D. Butijn te Rilland-Bath; met ingang van 1 Augustus tot gezworene van het waterschap Ooster en Sir Jansland dhr L. Schouten Johzn te Oosterland; met ingang van 1 Augustus tot gezworene van het waterschap Stava- ni'sse dhr A. van Luijk te Stavenisse, uiter lijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden; met ingang van 1 Augustus tot gezworene van den Nieuw en St Jooslandp older dhr Chr. P. Reijnoudt te N.- en St Joosland. 'Stopzetting van het baanvak Selzaet eT erneu- z e n? Het bureau der Z.-Vlaamsche Ka mer van Koophandel had bij1 geruchte vernomen, dat de directie der spoorweg maatschappij MechelenTerneuzen het voornemen koesterde tot opheffing van de passagierstreinen op het baanvak Terneu zenSelzaete. Het bureau heeft zich met een schrijven tot de directie gericht, waarin tegen een dergelijk voornemen be denkingen worden geopperd. Daarbij werd de vraag gesteld, of door het gebruik van motorwagens vertrekkende van een meer in het centrum van de kom van Ter- neuzen gelegen punt, het gebruik van de zen dienst door passagiers niet kan wor den bevorderd. Door de directie der spoorwegmaat schappijl is hierop geantwoord, dat zij' tot nu toe niet weet, of zij genoodzaakt zal zijn de stopzetting van het baanvak Sel zaeteTerneuzen aan te vragen. Zij vreest echter, dat de resultaten der ex ploitatie van dit baanvak haar daartoe zullen verplichten. Middelburg. Zoolang de verschillende kermisinrichtingen op de Markt staan, zal daar voor alle rijverkeer het één-richting- verkeer gelden, dus steeds bij het opkomen van het plein rechts houden. Een uitzon dering is gemaakt voor de rij- en voertui gen, die, komende uit de Noordstraat in de richting Langedelft rijden. i Men verzoekt ons in verband met de heerschende droogde het publiek te wijzen op het groote brandgevaar in de duinen. Verzocht wordt op den weg naar zee te Vrouwepolder niet te rooken. Mochten on danks dit verzoek toch personen al roo- kende op den weg van het Pompstation naar zee worden aangetroffen, dan, zal ernstig worden overwogen dezen weg voor het publiek af te sluiten. Kloetinge. Donderdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente. Na opening met gebed herdenkt de voorzitter het overlijr den van Z. K. H. den Prins der Neder landen. Ingekomen zijn o.a.: Bericht van vaststelling der gemeenterekening 1932. Schrijven van J. J. Meulendijk, waarbij hij' ontslag neemt als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Voorstel van B. en W. om met ingang van 1 Sept. 1934 eervol ontslag te ver- leenen aan J. J. Meulendijk als ontvanger en ambtenaar van den burg. stand. De voorzitter zegt dat ontslag wordt gevraagd zoo mogelijk tegen 16 Aug. a.s. doch bet komt B. en W. voor dat tegen dien tijd niet in de vacature voorzien kan zijn, vandaar dat wordt voorgesteld 1 Sept. Aldus besloten. Voorstel van B. en W. om het bedrag der zekerheid voor den te benoemen ont vanger vast te stellen op f 5750. Ook stellen zij voor den te benoemen ontvanger toe te staan in plaats van grootboekinschrijvingen bepaald aange wezen effecten in onderpand te geven. Al dus besloten. De heer Kousemaker vraagt naar de oproeping van sollicitanten voor ontvan ger. De voorz. zegt dat B. en W. daarin willen vermelden dat personen, werkzaam in de gemeenteadministratie, de voor keur genieten. Dhr Straub is het hiermee niet eens, Iemand met diploma boekhouden die niet in de gemeenteadministratie werkzaam is zal de administratie van ontvanger best kunnen doen. Dhr Buitenhuis onderschrijft de ge dachte van B. en W.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1