da's erger!" Gemengd Nieuws. En zonder STER-TABAK Ingezonden Mededeeling. ningen (vac. mrs J. M. Bybau en L. van Andel) werden benoemd de heeren v. d. Feltz en Heemskerk. Aan de orde was weer de benoeming van een secretaris voor het Burger lijk Armbestuur, waarvan de voor dracht bestond uit de heeren K. J. van Sluys en J. G. F. van Kamer. Op vragen betreffende deze kwestie, kreeg de heer Mes ten antwoord, dat de stukken in de geheime trommel lagen en dat het niet is gebleken, of het Armbe stuur eenstemmig was. De Raad benoemde de heer Van Ka mer met 14 st. tegen één op den heer Van Sluijs. Tot lid der Schattingsoommissie R.I.- belasting werd benoemd dhr A. Heyhoer. Aan de orde is nu het voorstel tot vast stelling van de nieuwe schoolgeldverorde ningen voor het gymnasium. Dhr v. d. Feltz wees er op, dat het hier kinderen betreft, die de eerste jaren nog niet gaan verdienen, en daarom is het geven van reductie ook billijk als een tweede of meer kinderen reeds op de academie zijn. De heer Mond eel vraagt, hoe B. en W. denken te vinden het bedrag van f 2400 dat de gemeente minder aan sub sidie voor de R. H. B. S. zal ontvangen van het Rij'k. Spr. ziet in de voorgestelde schalen on billijkheden, en ziet niet in, waarom men moet afwijken van de R.H.B.S.-regeling. Ook wil spr. rekening houden met het vermogen der betrokken ouders. Het gemiddelde cijfer 8 van vrijstelling van schoolgeld is spr. te hoog. Spr. stelt 7 voor. Dhr Jeronimus gaat met het cijfer 7 mede, maar is tegen afwijking van de R.H.B.S.-regeling. De heer den Hollander wil ook de Handelsschool mede laten tellen. Dhr B o a s s o n zeide, dat B. en W. dit laatste overnemen en ook het terugbren gen van het cijfer 8 op een gemiddelde van 7. B. en W. willen zich ter zake der sub sidie aan de R.H.B.S. nader beraden. Inzage van de kohieren der vermogens belasting blijkt onmogelijk. Het gelijkstel len van schoolgeld- en belastingjaar stuit op groote bezwaren af. Dhr Paul begreep niet, dat het zoo onbillijk zou zijn, ook het vermogen in rekening te brengen bij de vaststelling van het schoolgeld. Dhr v. d. Feltz was tegen verminde ring van de 8 op een 7. Dhr Mondeel handhaaft zijn voor stel ook het vermogen mede te kunnen rekenen. Dhr Heemskerk zeide, dat men steeds zeer geheimzinnig is met die ko hieren. De voorzitter meende, dat men nu met het oog op het naderende schooljaar het voorstel van B. en W. moet aannemen. B. en W. kunnen dan nog eens nader pogingen aanwenden inzake het ook ge bruik kunnen maken van de vermogens belasting. Dhr v. d. Feltz bleef alleen tegen het cijfer 7. Hierna is het voorstel z.h.s. aan genomen. Wijziging wachtgeld-verordening. Het voorstel tot wijziging wachtgeld verordening vooral omvattende het be grip „Diensttijd", had de minderheid van Financiën doen mededeelen, dat zij tegen het voorstel is in deze tijden, Dhr v. d. Feltz handhaafde zijn be zwaren. Het voorstel werd echter z.h.s. aangenomen. Hernieuwde vaststelling nieuwe Bouwverordening. Ter tafel kwam het thans definitieve voorstel inzake de Bouwverordening. Dhr Jeronimus wilde de zaak aan houden, omdat men de vele wijzigingen niet rustig heeft kunnen bekijken. Dhr Onderdijk meende, dat de wij zigingen van te ondergeschikt belang zijn om de zaak nog eens weer aan te houden. Dhr Jeronimus verlaat tijdelijk de vergadering. De verordening wordt z.h.s. aangeno men. Dhr Jeronimus keert terug. Hernieuwde vaststelling verordenin gen Hondenbelasting. B. en W. adviseerden overeenkomstig den wensch van Ged. Staten nog eenige wijzigingen in de verordeningen voor de hondenbelasting aan te brengen. Na een kleine wijziging aangenomen. a. Hernieuwde stemming over voorstel-Mevr. Weijl tot aanhou ding van het voorstel nopens vervaardiging van drukwerk. (Cyclostile werk.) b. (bij verwerping van het voor stel sub a). Beslissing over het voorstel nopens vervaardiging van drukwerk. Dit werd nu aangehouden tot het eind der vergadering. Vaststelling verordening politie personeel. Aan de orde was het voorstel inzake een verordening van het politie-personeel, l waarin het idee van vermindering van 29 tot 22 agenten en van vervanging van vrije geneeskundige hulp van de agenten en hun huisgezin door opname der agen- ten persoonlijk in het ziekenfonds en de Vereeniging van Ziekenhuisverpleging was verwerkt. Ingekomen waren adressen van den Ned. Bond van Politiepersoneel en van den Chr. Bond van Politiepersoneel met be zwaren tegen verschillende onderdeelen. Dhr Paul wees er op, dat in het ont werp staat, dat men wil komen tot 25 agenten en in het begeleidend schrijven staat 22 agenten. De voorzitter wees er op, dat het de bedoeling is voorloopig tot 22 agenten te komen. Dhr Paul zeide, dat men toch nu reeds het wijkagentenstelsel als het beste noemt. Inzake de geneeskundige hulp kan men verschillende zijden van het vraagstuk bekijken. Het politiepersoneel heeft meer gevaar van ziek worden; en heeft op dit gebied oude rechten. Het is nu de vraag of men die kan afnemen. Spr. zou een middenweg willen en wel, dat na den termijn waarvoor de Vereeni ging van Ziekenhuisverpleging betaalt, voor de agenten toch betaald wordt. Dhr de Bruin vroeg of hij uit de stukken moet lezen, dat de huidige burge meester geen overleg pleegde met de agenten-organisaties. Ook spr. meende, dat het niet opgaat, dat de agenten na de 30 dagen zelf zieken huisopname moeten gaan betalen. Spr. wil lezen, dat niet alleen bij een ongeval, maar ook bij ziekte als gevolg van den dienst, opname in het ziekenhuis of sana torium wordt vergoed. Dhr Heemskerk beschouwde het ge- heele te nemen besluit als te betreuren, omdat hij in vermindering van het aantal agenten vermindering van de veiligheid ziet. Spr. steunt het idee-de Bruin. De voorzitter zeide, dat hij alle wenschen der organisaties in handen had, en dus niet met haar behoefde te gaan spreken. Dit deed ook zijn voorganger niet, wel de Commissaris deed het des tijds. Door het reglement komt het georga niseerd overleg vanzelf tot stand. Men kan alle maatregelen in het belang der gemeentefinanciën probeeren tegen te houden, maar dat gaat niet. Er is dan ook niemand, die onverkort handhaven van de bepaling inzake de geneeskundige behandeling verdedigde. In andere plaatsen is totaal geen rege ling getroffen. Zooals in Middelburg is het bijna nergens. Het voorgestelde van dhr de Bruin zou al zeer royaal zijn. Voor ander gemeente- personeel geldt niet eens, wat B. en W. nog voor de politie willen behouden. Ver der gaan is financiëel nu niet te over zien. Dhr Jeronimus meende, dat inder daad verkregen rechten worden aange tast. Spr. ontkende op interrupties, dat dit hetzelfde is als loonkorting. Spr. wilde gaarne van de in dienst zijnde agenten de bestaande rechten handhaven. Dhr de Bruin is het hiermede niet eens. Men heeft het recht te wijzigen. Spr. dankte voor de toelichting inzake het georganiseerd overleg en bleef er op aandringen, dat men recht heeft op ver pleging als het een ziektegeval betreft, waar toch bij aanstelling een strenge keu ring plaats heeft Nu wordt het alleen een gunst. Dhr Paul meende, dat het in den geest der ambtenarenwet is, dat de agenten het recht hebben gehoord te worden. De kos ten zullen de gemeente niet arm maken. Dhr Jeronimus heeft heel dikwijls ver kregen rechten helpen te niet doen. Dhr Jeronimus: Ik krijg het lijstje wel thuis, want jullie hebben mijn straf register zeker wel bijgehouden. Mevrouw W e ij 1 meende, dat bij onge vallen en ziekten moeilijk is uit te maken of ze tengevolge van den dienst zijn ont staan. Spr. wil voor in dienst zijnde agenten de bestaande bepalingen niet handhaven. Dat agenten meer dan anderen aan be smetting zijn blootgesteld, kan spr. niet inzien. Dhr Cornelisse besprak de moge lijkheid om het volgende jaar te over wegen of men nog wel een Commissaris van politie moet hebben, want dit kan f5000 bezuiniging met zich brengen. Dhr Onderdijk besprak de kwestie van het tornen aan verkregen rechten. Spr. weet niet, waarom het politieper soneel meer recht heeft op verzorging van hun gezin dan de andere ambtenaren der gemeente. Daarom vond spr. het beste langzamerhand tot gelijkstelling over te gaan. Bij ongevallen kan het ambtenaren reglement gelden. Spr. zeide, dat het reglement gereed lag toen de huidige burgemeester kwam. Toen waren de organisaties gehoord. Verschil maken tusschen oude en nieuwe ambtena ren keurt spr. af. Hij wil voor hetzelfde werk, dezelfde salarissen en rechten. Dhrn PaulendeBruin stelden voor te lezen, dat altijd als opname in zieken huis of sanatorium noodig is, dit voor rekening der gemeente zal geschieden voor zoover de, kosten niet op andere wijze worden vergoed. Over dit voorstel staakten de stemmen. Vóór de heeren Paul, Cornelisse, Jeroni mus, Kögeler, Heemskerk, Mondeel, de Bruin, Wondergem. De voorzitter zeide, dat bij de re organisatie gedacht wordt aan het weg vallen van hoofdagenten, wat aan de su perieuren meer werk geeft. Spr. zal dan ook niet adviseeren voor opheffing van het commissariaat. Instelling typografencursus Avondschool voor N.O. z.h.st. aangenomen. Wijziging algemeene salaris verordening. Dit betrof de vaste aanstelling van den heer J. D. Heijliger bij de Arbeidsbeurs. Naar aanleiding van een vraag deelde de heer Onderdijk mede, dat geen reden is om niet tot de vaste aanstelling over te gaan. Heijliger is reeds jaren werkzaam. Op een vraag van dhr Mes zeide spr., dat er geen plaats is voor wachtgelders. Z.h.st. aangenomen. Vermindering personeele belasting van Koffiehuizen. Na eenige discussie werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Overneming grond Leliestraat z.h.st. aangenomen. Nadere bijdrage verbetering kos ten Middelburg-Veerschen weg. Dhr Paul zeide, dat uit dit voorstel blijkt, dat de raad het wel eens terecht niet met B. en W. eens is. De voorzitter zeide, dat hij per soonlijk zich hier dit niet behoeft aan te trekken. Advies nopens wijziging jaarwedde- regeling, Burgemeester, Secretaris, Ontvanger, Wethouders en Ambte naren Burgerlijken Stand. Dhrn Boasson en Onderdijk verlaten de vergadering. Dhr v. d. Feltz zeide, dat de minder heid van financiën wel bezwaar had tegen het voorstel inzake de wethouders. Het vordert niet den geheelen persoon. Mevr. W e ij 1 zeide wel van meening veranderd te zijn. Verleden jaar meende zij, dat er geen reden voor was minder te korten op de wethouders dan op andere ambtenaren, maar zij heeft ingezien, dat er een groot verschil is, omdat de wethou ders geen wachtgeld- en geen pensioens regeling kennen. Als er sprake was van een volledige dagtaak, dan zou het sala ris heel wat hooger moeten zijn. Dhr Paul meende, dat er toch steeds werk genoeg ligt voor de wethouders. Als zij een goede regeling hadden van pen sioen enz. zouden zij zeker ook gaarne 10 pCt. missen. Dhr Jeronimus meende, dat juist tegenwoordig meer werk van de wethou ders gevraagd wordt, dan vroeger wel het geval was en daarom zou een grootere korting zeer onbillijk zijn. De voorzitter noemde het zeer ge lukkig, dat een der wethouders in de ge legenheid is zich geheel aan die taak te geven. Hij kan zoo noodig elders de be langen van de gemeente behartigen en zich tot in détails van alles op de hoogte stellen. Verleden jaar vroeg de raad ook niet verder te gaan dan 5 pCt. korting en toen maakten Ged. Staten er 4 van. Nu komen zij met 10 en het zou wat gek zijn nu minder te vragen dan 5, maar anders acht spr. 4 voldoende aftrek. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Voorloopige vaststelling jaarrekening 1933 Gemeentewerken. Goedgekeurd. Idem Duinwaterleiding. Idem Gasfa briek. Idem Electriciteitsbedrijf. De drukwerkkwestie. Na eenige discussie besloot de gemeente raad het was ruim 6 uur toch nog maar het In den loop der vergadering even afgevoerde voorstel betreffende de vervanging van drukwerk door cyclostyle te behandelen. Mevr. W e ij 1 zeide, dat haar doel om het voorstel te doen aanhouden, de vorige keer geslaagd ia. Zij neemt baar voorstel ter zake, waarover toen de stemmen staak ten, nu terug. Dhr J eronimus besprak nu het voorstel van de meerderheid van B. en W. en zeide, daar gaarne te zullen voor stemmen. Zooals de drukpers een groote verbetering bracht, zoo doet nu de cyclo style het. Spr. meende, dat bet bewaren van het cyclostylewerk niet lastiger zal zijn dan van drukwerk. Mevr. W e ij 1 beeft sedert do vorige gadering nog eens geïnformeerd of de drukkers nog een goedkoopere aanbieding kunnen doen, doch dit bleek niet mogelijk. Men zal een voordeel krijgen van f 2000, maar daar staan verschillende moreele nadeelen tegenover. Maar het gaat er niet om den ibestaanden toestand te handha ven, maar om de financieele verliezen, die men moet tegengaan. Spr. zal dan ook voor het voorstel der meerderheid stem men, al hoopt zij, dat het maar een tijde lijke maatregel zal blijken te zijn. Dhr Heemskerk vond ook dit weer een bezuiniging, die hem Zuer ter harte gaat. Ook bij voert de bezwaren, maar meent toch, dat men niet mag nalaten deze bezuiniging in te voeren, al zijn wel licht op den duur alle genoemde cijfers niet te handhaven. Dhr Paul berekende, dat de te benoe men ambtenaar zuiver f 798.50 netto zal hebben. De heer Jeronimus zou zeker wil len, dat de typografen ook daalden tot het loon der landarbeiders? Dhr J e r O' ni m u s: Ja! Dhr Paul dacht dat wel, maar meen de, dat men voor genoemd bedrag niet iemand kan aanstellen, die men verant woordelijk kan doen zijn voor zijn werk en dan moet men er weer iemand boven stel len en is de bezuiniging weer verder weg. Dhr K g e le r bracht hulde aan B. en IV. voor de 'bezuiniging, die zij tracht ten te bereiken. Maar toch heeft Spr. be zwaren en wel, dat men een werk dat tot nu toe in het particulier bedrijf was, naar een overheidsbedrijf wil brengen. Het cy clostylewerk is zeker minder mooi en min der bruikbaar, maar vooral gaat het er bij Spr. om zooveel mogelijk den handel- drijvenden middenstand zijn inkomsten te laten behouden. Spr. kan dan ook zijn stem niet aan het voorstel geven. Dhr Onderdijk blijft tegen het voorstel. Dhr v. d. Feltz zeide dezelfde opvat ting te huldigen als Mevr. Weijl, maar hij meende, dat er behalve drukken en het verrichten van werk op de secretarie nog een mogelijkheid is, door een aanbieding van dhr Sparrentak. Hij zou daarover wel eens nadere inlichtingen willen hebben. De v o O' r z i 11 e r begon met er op te wijzen, dat alleen de begrooting f 800 of f 900 minder zal kosten. Spr. ontkende, dat de cijfers van de meerderheid te op timistisch waren. Hij wil niet elk argu ment van de drukkers weerleggen, al zou hem dit niet veel moeite kosten. Het blijkt, dat inplaats van 5 als garantie 10 jaar is toegezegd en ook 10 jaar onderhoud door den leverancier, terwijl in andere plaat sen zulk een machine ook 10 tot 12 jaar meegaat. Men rekende f 400 voor een schrijfmachine en nu zijn er reeds heele goede voor f 240 en f 200 aangeboden. Voor het genoemde salaris, dat ook met dat in andere plaatsen te vergelijken is, kan men diploma machineschrijven en al gemeene ontwikkeling eischen. Het corri- geeren van het drukwerk gebeurt toch ook reeds op de secretarie. Men zal f 3000 be zuinigen en al zouden dan twee werkloo- zen f 1200 kosten, dan rest nog ongeveer f 2000. Men kan toch ook gerust zeggen, dat het schrijven i.e. tikken van de stuk ken zuiver secretariewerk is en daarbij komt nu een vermenigvuldigingstoestel. Men moet beginnen met het behartigen van eigen huishouden. Als men niet het recht heeft dit voorstel aan te nemen, dan zou men ook niet minder mogen laten drukken. Maar het is geen plicht van de gemeente te doen drukken, maar wel om zooveel mogelijk te bezuinigen. Waar het hier zou gaan om een con tract van 5 jaar zouden Ged. Staten een desbetreffend besluit moeten goedkeuren en zij hebben bij een conferentie met een commissie uit hun midden reeds doen uit komen, dat zij in deze richting druk op de gemeente zullen uitoefenen. Spr. blijft er bij, dat het ook voor de meerderheid zeer weinig aangenaam is met dit voorstel te moeten komen. Maar spr. meende er op te moeten wij zen, dat er groote tegenvallers dreigen. Zoo is de opgave van de gemeentefonds- belasting waarschijnlijk f 30.000 minder en van de mindere uitkeering inzake de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente is nog niets te zeggen. Dan zal de regeling voor de meelfabriek volgend jaar f 10.000 kunnen kosten en het is dan ook de plicht van spr. om alles te doen wat kan om voor de gemeente te bezui nigen. Dan nog is het de vraag of men de begrooting 1935 sluitend zal kunnen krij gen. Dhr Onderdijk zeide, dat hij de vo rige maal terecht sprak over een druk- kerijtje van f 300 dat waardeloos stond. Spr. bleef er bij, dat het voorstel van de meerderheid een sprong in het duister is. Dit is geen verbetering, maar een ver slechtering van het werk. De opvatting waarop de voorzitter doelde, kwam slechts van één lid van Ged. Staten. De voorzitter bracht nu het voor stel der meerderheid in stemming. De raad verwierp het met 9 tegen 7 stemmen. Tegen stem- dende heeren Paul, denHollan- der, Cornelisse, Onder dijk, Kögeler, Harthoorn, Mondeel, de Bruijn en Onderdijk. Thans ontspon zich nog eenige discus sie over ds vraag of nu hiermede het aanbod van de drukkers-patroons was aangenomen. Men bleek het daarover niet eens te zijn en het slot was, dat men medeging met het idee van den heer Onderdijk om te trachten van de drukkers gedaan te krij gen, dat zij het werk dat nog in 1934 valt zullen doen tegen het tarief van hun voor stel en dat dan B. en W. bereid zijn met nadere voorstellen in hun geest bij den raad te komen. Rondvraag. Dhr Paul vroeg of B. en W. al overwogen hebben hoe te handelen inzake de ziekenfondspremie van werkloozen, want hij vernam dat er abnormaal veel bedankjes komen. De v o o r z i t ter zeide, dat B. en W. de zaak juist besproken hebben en stap pen bij het ziekenfonds worden gedaan. Dhr Mondeel vroeg of men nog niets heeft gehoord van de kwestie der omzetbelasting voor gas en electriciteit. De voorzitter zeide van neen. Dhr Mondeel zeide, dat het dan mo gelijk is, dat men voor 6 en meer maan den tegelijk moet betalen. De voorzitter sloot hierop te 7.10 de vergadering, die toen juist 5 uur onaf gebroken had geduurd. Brand te Utrecht. Gisternacht is in een perceel aan de Twijnstraat te Utrecht, waarin de Utrechtsche Chemica- liënhandel is gevestigd, brand uitgebroken welke zeer spoedig in hevigheid toenam. Vermoedelijk is het vuur beneden begon nen, doch al spoedig was ook het boven gedeelte van het pand aangetast. De bovenbewoner kon, met medeneming van eenig huisraad nog net bijtijds de woning verlaten. Het huis was weldra een ge weldige vuurgloed, welke tot ver in den omtrek zichtbaar was. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch had tegenover een geweldige vuur zee een moeilijke taak. Er werd met groot materiaal gewerkt, voornamelijk om den brand tot dit pand te beperken. De naastgelegen panden liepen groot gevaar en moesten dan ook voorzichtigheidshalve worden ontruimd, zoo ook de woningen, gelegen aan de werf aan de Oudegracht, aan de achterzijde van het brandende ge bouw. Ook de bewoners aan de overzijde van die gracht werden gewaarschuwd om zoo noodig hun woningen te verlaten. De brandweer wist ten slotte den brand te bedwingen. Het pand is geheel uitge brand. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. Acetyleengas-ontplof- fing op een bciot. Gisteravond was de schipper P. Kastelein aan het Goeree- schehoofd op Goeree bezig door middel van acetyleengas zijn boot van ongedierte te zuiveren. Plots had een geweldige ont ploffing plaats, waardoor de boot totaal werd vernield. De schipper en zijn oud ste knecht, G. de Keizer, bekwamen ern stige verwondingen aan armen, hoofd en beenen en zijn in hoogst ernstigen toe stand naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd. De 12-jarige W. Groenendijk werd even eens aan beenen en hoofd gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. De 25-jarige J. Groenendijk, die van het schip in de lucht geslingerd werd, kwam wonder boven wonder ongedeerd aan wal. Een vierjarig dochtertje van den schip per werd door een wegvliegend stuk hout aan het hoofd getroffen. Het kind over leed spoedig. In de omgeving werden vele ruiten en dakpannen vernield. Van de visschersboot is alleen het on dergedeelte intact gebleven. Wrakstukken van het schip werden naar alle kanten rondgeslingerd. Verschillende aan de ha ven staande woningen werden zwaar ge havend, de ruiten sprongen en de daken werden vernield. De tuintjes voor de hui zen waren alle bezaaid met overblijfselen van het vaartuig. Sommige stukken hout zijn honderdvijftig meter weggeslingerd. TELEGRAFISCH WEERBERCHT. Verwachting tot den avond van 27 Juli: Meest matige wind uit Westel. richtin gen, zwaar bewolkt tot betrokken, later opklarend, waarschijnlijk tijdelijk regen, aanvankelijk iets warmer. Stand van hedenmiddag 3 u. Stand vn gistermiddag 3 u.: 762. Licht op voor fietsen: Vrijdag 9 u. 30 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6