50 cents. EERSTE BLAD één busje KING -pepermunt DONDERDAG 26 JULI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 249 Buitenland Mislukte putsch der nazi's te Weenen. Dollfuss vermoord. De regeering den toestand meester. Belangrijkste Nieuws. Hoe verkrijg ik die fraaie wandkaart? De aanschouwelijke TOERISTEN KAART VAN NEDERLAND, wordt door Uw winkelier gratis afgegeven bij aan koop van Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchóque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezondon medcdeolingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcnticn Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Groote spanning. De dag van gisteren is wel een bijzon der zwarte en droeve dag voor Oostenrijk. De man, die ook al had hij! zijn fou ten per saldo toch durfde doortasten, als het moest, die bovenal Oostenrijk Oostenrijk wilde laten en het niet aan het nationaal-socialistische Duitschland in handen wilde spelen, is op lafhartige en wreede wijze vermoord. En met die re bellen en moordenaars werden door de autoriteiten onderhandelingen gevoerd om ze veilig en wel over de grens te transporteeren I Als de verdere berichten juist zijn, is de regeering den toestand meester geble ven en kan dus gezegd, dat de putsch mislukt is. Toch is duidelijk, dat ons door het ge beurde groote politieke verwikkelingen staan te wachten. Het is wel gebleken, dat Duitschland, dat al zoo lang in Oosten rijk aan het stoken en intrigeeren was, aan den putsch niet onschuldig is. Wie de Oostenrijksche nazi's van mu nitie voorzag, is deze week wel gebleken. Inderdaad, er komen donkere onweers wolken opzetten, die ons doen terugden ken aan de dagen na het schot te Sera- jewo, nu twintig jaar geleden gelost. Begrijpelijk is, dat te Parijs en vooral te- Rome in politieke kringen groote span ning is ontstaan en dat de kloof tusschen Duitschland en Italië zeer breed en diep is geworden. Men kan zonder overdrij- ving den algemeenen toestand als zeer ernstig beschouwen. De mogendheden zullen waarschijnlijk de gebeurtenissen van gisteren beschouwen als een E'uro- p e e s c h e aangelegenheid. Moge God Europa genadig zijn en ons voor verdere onheilen behoeden. Tot Hem ga in deze dagen vol spanning ons ge bed op. Gistermiddag ongeveer twee uur brak te Weenen een nazi-Putsch uit, welke zeer ernstige vormen aannam. Hoewel de berichten nog uiterst verward zijn, kan wel worden aangenomen, dat het den re- volutionnairen niet gelukt is zich mees ter te maken van de macht. Helaas is Bondskanselier D'ollfuss om het leven gekomen. Een deel van de le den der regeering viel in handen van de nationaal-socialisten, die de Bondskan- selarij bezet hebben en de ministers daar als gijzelaars hielden. Zij werden later vrijgelaten. De ministers hebben een voor- loopige regeering gevormd met den mi nister van onderwijs Schuschnigg voor- loopig als premier. De regeering zet (met leger, politie en Heimwehr) den strijd voort tegen de revolutionnairen. Uit Praag wordt gemeld: Volgens betrouwbare berichten uit Weenen heeft de putsch inderdaad door de nationaal-socialisten plaats gehad. De putsch begon met de bezetting van het gebouw van den omroep Ravag. Om streeks 1 uur kwamen de nazi's in de studio aan en dwongen den omroeper on der bedreiging mede te deelen, dat de re- geering-Dollfuss was afgetreden en dat Von Rintelen, de gezant van Oostenrijk te Rome, de nieuwe regeering zoi vormen. Een ander deel van de rebellen begaf zich in Heimwehr-uniform naar de Bondskanselariji, waar zich Dollfuss, Feij en Karwinsky (de staatssecretarissen van oorlog en politie) bevonden. Alle drie werden gearresteerd, terwijl de beambten die loor de bewaking moesten zorgen, met de revolver in bedwang werden ge houden. Op Dollfuss werden enkele scho ten gelost, waardoor hij ernstig werd ge wond. Na eenigen tijd is hij aan zijn ver wondingen overleden. Feij werd gedwongen zich naar het bal con te begeven, om aan de politie en Heimwehr te gelasten de Bondskanselarij niet te bestormen. Gedurende den geheelen namiddag had den onderhandelingen tusschen de rebel- ten en. de regeeringstroepen plaats, waar bij Feij en Karwinsky als gijzelaars wer den beschouwd. Bij deze onderhandelin gen moet de Duitsche gezant te Weenen als bemiddelaar hebben gefungeerd. Voor de rebellen is daarbij: vrije aftocht bedon gen. Intusschen was Dollfuss reeds overle den. De nationaal-socialistische rebellen werd gelegenheid gegeven zich naar de grens te begeven. Te Weenen is later de verscherpte staat van beleg afgekondigd. Na acht uur mocht zich niemand op straat bevinden. Alle vermakelijkheden werden stopgezet. De regeering zal onder voorloopige lei ding van minister Schuschnigg den strijd tegen de nationaal-socialisten voortzetten met behulp van politie en Heimwehr. De regeering zal de politiek van Dollfuss voortzetten. Oostenrijk zal Oostenrijk blijven I De Oostenrijksche gezant te Rome is te Weenen aangekomen. WEENEN. Nader wordt nog gemeld: Des morgens was er kabinetszitting ge weest, die tot des middags 4 uur was ver daagd. Intusschen had Dollfuss met Fey en Karwinsky eenige dringende zaken te bespreken. Plotseling verschenen eenige auto's met mannen, gekleed in Heimwehr-uniform voor de Bondskanselarij en drongen het gebouw binnen. De eene groep begaf zich naar de wacht, de andere naar de werk kamer van Dollfuss, In de kamer van Dollfuss kwamen 10 a 12 nationaal-socialisten. Zij losten op korten afstand 2 schoten op Dollfuss en troffen hem in den hals en den schou der. Doillfuss sloeg achterover en riep nog: „Help, help". Toen zweeg hij. Feij werd even later door de rebellen in de kamer van Dollfuss gelaten. Hij zag, dat een doek op het hoofd van Dollfuss lag. Met zwakke stem verzocht Dollfuss hem zich het lot van zijn vrouw en kin deren (die in Italië vertoefden) aan te trekken. Hij! zeide nog, dat om zijnent wege geen bloed behoefde te vloeien. Het is niet bekend, hoe laat Dollfuss ge storven is. De rebellen hebben hem ge neeskundige en geestelijke hulp gewei gerd. WEENEN. Omtrent de politieke gevol gen van den putsch is nog niets mede te deelen. Het blijkt, dat de putsch zorgvul dig is voorbereid en naar een vast plan is uitgevoerd. Het doel was tweeledig: de bezetting van het gebouw van den radio- omroep en de aanslag op den Bondskan selier. Het feit, dat de Duitsche gezant als be middelaar is opgetreden, bewijst, dat er betrekkingen bestanden tusschen de put- schisten en den gezant en dat de Duitsche regeering van het putschplan op de hoogte was. De mobilisatie van de Heimwehr is be volen. VENETIË. De leider van de Oostenrijk sche Heimwehr Starhemberg, die gister avond in verband met het slechte weer niet door kon vliegen naar Weenen, doch een tusschenlanding te Venetië moest maken, is hedenmorgen om zes uur per vliegtuig naar Weenen vertrokken. Voor zijn vertrek deelde hij mede, dat hij de mobilisatie van de Heimwehr in Oosten rijk heeft gelast en volgens door hem ontvangen telefonische berichten zijn 40 deelnemers in de Nat.-Soc. putsch terecht gesteld. Het verluidt verder, dat, hoewel de Italiaansche regeering geen mobilisa tie noodig acht zij gister in den loop van den dag toch militaire maatregelen heeft genomen en een aantal troepen naar de Italiaansch-Oostenrijksche grens heeft ge zonden. Uit Rome wordt gemeld, dat Mevr. Doll fuss heden per vliegtuig naar Weenen zal terugkeeren. Mussolini, die eveneens te Riccione vertoeft, zal heden te Rome terugkeeren. Het verluidt, dat hij met de andere groote mogendheden overleg zal plegen over de stappen, welke thans moeten wor den ondernomen. WEENEN. Over de beëindiging van de putsch der nationaal-socialisten meldt de Reue Ireie Presse: De opstandelingen stelden met de wapens in de hand aan de onderhandelaars der regeering de vol gende eischen: „Er moet een regeering van Nationale richting onder leiding van Dr Rintelen worden gevormd. De in ver band met de putsch gearresteerde perso nen moeten in vrijheid worden gesteld. Het conflict met Duitschland moet wor den bijgelegd." De opstandelingen wezen het eerste ul timatum der Regeering af. Tegen half zeven begon de Regeering militairen te concentreeren voor de Bondskanselarij. Tengevolge hiervan vroegen de opstande lingen nieuwe onderhandelingen die ge- ruimen tijd duurden. Toen vrij geleide tot de Duitsche grens was toegezegd, wer den de wapens afgegeven. In het gebouw van den Bondskanselier moesten de op standelingen zich tot op het hemd ont- kleeden, daarna werden zij onder bewa king van een groote macht politie en mi litairen op vrachtauto's naar de politie kazerne gebracht. Van goed ingelichte zijde verluidt, dat den opstandelingen slechts onder deze voorwaarden vrijgeleide was toegezegd: N.l. dat er geen dooden tengevolge van de putsch zouden zijn te betreuren en dat de overgave binnen een kwartier zou ge schieden. Daar aan deze beide voorwaarden niet is voldaan bestaat er geen aanleiding het vrijgeleide tot de grens te geven en in verband hiermede mag worden verwacht, dat de 144 rebellen onder het standge- recht zullen vallen. Hedenmorgen bevonden de 144 gearres teerde rebellen alleen gekleed in hemd en broek zich nog steeds in de politieka zerne. De aanvoerders zijn reeds terecht gesteld. WEENEN. Het Oostenrijksche oorres- pondentiebureau deelt mede: „Over Wee nen en Stiermarken is het standrecht af gekondigd. Na minister Feij! hield ook minister Schuschnigg een rede tot de bevolking via de radio. Aan het slot van zijn rede riep de Mi nister Oostenrijk op het Vaderland trouw te blijden. Daar Starhemberg zich met verlof in het buitenland bevindt, had de bondspre sident Schuschnigg belast met zijn werk zaamheden, opdat in de eerste plaats de rijkskanselarij zou worden ontruimd. Na des avonds 8 uur was de bondskan selarij geheel ontruimd. De terroristen werden tijidens het ver voer door de menschenmenigte met kreten van afschuw ontvangen en het viel moei lijk een lynch-partij te voorkomen. De regeering is den toestand volkomen meester. Ministers voor de radio. Gisteravond omstreeks 10 uur Ned. zomertijd heeft de Oostenrijksche minister Fey voor de microfoon van den Oosten- rijkschen omroep (Ravag) een officiëele mededeeling over het gebeurde gegeven. Oostenrijk, zeide hij o.m., is zwaar be- prooefd. Gisteren om 11 uur voormiddag was de bondskanselier met den minister raad bijeen. Om 11.45 kreeg Fey de mede deeling, dat een actie op til was. Hij spoedde zich naar Dollfuss, die den minis terraad onderbrak en zeide, dien in den namiddag voort te zetten. Karwinski gaf bevel aan de politie, vast te stellen wat er precies aan de hand was. Fey liet daar op de Heimatschutz alarmeeren. Plotse ling verschenen eenige auto's met gewa pende mannen voor de kanselarij en dwongen met de geweren allen in de kamer te blijven. Dollfuss en Karwinski verlieten onder zwaar gewapend geleide het vertrek. Circa half drie werd Fey door een gewapende patrouille afgehaald om Dollfuss te spreken. Hij vond hem in een ander vetrek gewond op een sofa liggen. Dollfuss verzocht hem voor diens familie te willen zorgen en gaf verder den raad elk bloedvergieten te vermijden. Toen werd Fey weer teruggevoerd naar het ge meenschappelijke vertrek. Om zes uur werden de gevangenen verlost. In andere deelen van Oostenrijk, met name in Stier marken, zijn eveneens aanvallen op gen- darmerieposten gedaan, welke werden afgeslagen. Fey verklaarde ten slotte na drukkelijk, dat het in Oostenrijk volko men rustig is. De vice-kanselier is met de leiding van de regeering belast. Hierop nam Dr Schuschnigg 't woord voor de microfoon en deelde mede, dat een troep zwaar ge wapende mannen het gebouw van de Ra vag binnen gedrongen waren en den om roeper met de revolvers op de borst dwon gen bekend te maken, dat de regeering was afgetreden. Na een herhaling over het gebeurde, van wat Fey gezegd had, deelde hij mede, dat de heele actie in den kortst mogelijken tijd afgeloopen was. Aan het slot zeide hij den treurigen plicht te moeten vervullen om mede te deelen, dat de bondskanselier door een moorde naarshand gevallen was. Hij riep de heele wereld tot getuige tot welk een daden van terreur de opstandelingen in staat waren en wat de Duitsche cultuur brengt. De nagedachtenis van Dollfuss, aldus Schuschnigg, zal ons richtsnoer voor de toekomst zijn. Hij riep de bevolking op in deze ernstige uren het vaderland ge trouw te blijven. Het bloedoffer van den kanselier zal niet voor niets gebracht zijn. Tijdens de overrompeling in de kanse larij heeft minister Starhemberg van uit de plaats waar hij zijn verlof doorbrengt, een telefoongesprek gevoerd met Dr Schuschnigg. Hij zeide, dat de beloften, die den ministers onder dwang afgeperst waren, van nul en geenerlei waarde wa ren. Hij trachtte daarop zelf in verbinding met de gevangen gehouden ministers te komen, wat echter niet gelukte. De terroristen, die de kanselarij bezet hielden, hadden intusschen een waarborg van vrijen aftocht bedongen. De Duitsche gezant verscheen toen in de kanselarij en liet zich hieromtrent een schriftelijke ver klaring geven. Wat zal Italië doen? Het bericht der gebeurtenissen in Oos tenrijk is te Rome met verbijstering ver nomen. Men meent te weten, dat Italië geen annexatie van Oostenrijk door Duitschland zou dulden. Er kan nog geen enkele aanwijzing worden gegeven over de ontwikkeling der gebeurtenissen, want Mussolini bevindt zich niet te Rome, daar hij naar Riccione vertrokken was, waar hij Dollfuss zou ontmoeten. In verband met het gebeurde in Oostenrijk overweegt de Ita liaansche regeering, naar offi cieus wordt medegedeeld, ern- stigestappen. Vanwelkenaard deze stappen zullen zijn, wordt vooralsnog niet medegedeeld. De vertegenwoordigers van Italië, En geland, Frankrijk en de Kleine Entente zullen morgen een bijeenkomst beleggen, teneinde den nieuwen toestand te be spreken. Schuschnigg, de minister van onderwijs, zal de leiding van de regeering op zich nemen totdat Starhemberg, de vice-kanse lier, die zich te Venetië bevindt, te Wee nen teruggekeerd zal zijn. Het telefoonverkeer is tegen elf uur met het buitenland gedeeltelijk vrijgelaten. De correspondenten hebben last gekregen uit sluitend gebruik te maken van de Duit sche taal, wat dus zeggen wil, dat de gesprekken onder censuur staan. De Duitsche Rijksregeering heeft bij het bekend worden der onrust in Oosten rijk de Duitsche grenzen naar Oostenrijk gesloten, om te verhinderen, dat Rijksduit- schers of in Duitschland verblijvende Oostenrijksche emigranten de grenzen overschrijden, om gedurende de onrust daarheen terug te keeren. In den nacht op Woensdag is op het transformatorenhuisje in Eggenberg bij Graz een dynamietaanslag gepleegd. De installatie werd zwaar beschadigd. In de groote industriestad werd de lichtvoorzie ning gedurende een uur gestoord. In denzelfden nacht werden op den Schutzcorpsman Konrad Weinkopf in Weissenbach in Stiermarken, die spoor wegdienst had, door onbekende daders verscheidene schoten gelost. Weinkopf werd zwaar gewond. De groote Weensche zender op den Bisamberg is door een dynamietaanslag vernield. Er wordt thans gebruik gemaakt van een kleineren zender, die reeds buiten wer king was gesteld/- Mislukte putsch te Innsbruck. Het schijnt in de bedoeling van de na zi-rebellen te hebben gelegen door, met het sein van een opstand te Weenen te geven, ook een opstand op het platteland te ont ketenen. Te Innsbruck was het verzet blijkbaar goed georganiseerd, Het sein van den op stand aldaar was de moord op den chef van politie Hickl, die neergeschoten werd door twee nazi's, die later zijn gearres teerd. De moord op Hickl was het eerste feit van de uitbarsting van den opstand in de provincie, waarbij de nazi's er op speculeerden dat deze zich algemeen zou uitbreiden. Dit bleek echter niet het geval te zullen zijn. Uit de provincie komen genu berichten dat ergens opstand is uitgebro ken. Het beginnend oproer te Innsbruck is vrij spoedig totaal den kop ingedrukt. De regeering is daar den toestand meester. Ook wordt gemeld, dat de boeren in Neder-Oostenrijk, toen zij van de gebeur tenissen te Weenen hoorden, te wapen snelden en naar de hoofdstad oprukten om de regeering te hulp te komen. Verhaal van een ooggetuige. De heer Nijpels schrijft aan het „Han delsblad": Arme Dollfuss, arme kleine dappere Dollfuss en arm Oostenrijk 1 Het is he denmiddag mogelijk gebleken, dat de chef van een regeering, die met zeldzamen moed en groote eerlijkheid en onbaatzuch tigheid streed voor de onafhankelijkheid van zijn land, door degenen, die dat land bij' het 'hunne willen voegen, eenvoudig werd vermoord. En ook, dat de moorde naars het tenslotte klaarspeelden, om van de regeering, welker hoofd zij juist koel bloedig vermoordden, vrijen aftocht naar de grens te bedingen, onder bewaking en bescherming van het leger. Een diep treurige middag. Van den overval zelf weet ik alleen, wat een collega mij vertelde, die toevallig juist den chef van den bondspersdienst wilde bezoeken, toen 144 nazi's, gedost in uni formen van de Oostenrijksche infanterie en Weensche politie, het paleis op den Ballhausplatz binnenreden. Onmiddellijk werden de wacht en de politie overrompeld en ontwapend, de col lega werd er uit gejaagd en hoorde nog slechts, hoe heftig er geschoten werd en hoe kreten weerklonken: „Niet schieten, wij zijn toch ook Duitschers!" Daarna gin gen de zware poorten dicht en werden de gordijnen neergelaten. Eerst langzamerhand kwam men te weten, wie zoo in handen van de Putschis- ten waren gevallen: Dollfuss, Fey en Kar winsky, dus de geheele opperste leiding van leger en executieve, plus enkele min dere staatssecretarissen, verder een 200 Binnenland. De Eerste Kamer nam de wijziging van de landbouwcrisiswet en van de win kelsluitingswet aan. Gemeenteraad van Middelburg. Buitenland. Mislukte putsch in Oostenrijk door nazi's. Dollfuss vermoord. Het weer in Amerika. Ingezonden Mededeeling. (formaat: 58 36 cm.) aangeboden door de Fa. Tonnema Cte te Snoek, fabr. van King.pepermunt, (netto Inhoud 27i ons) ambtenaren, onder wie verscheidene vrou wen en meisjes. Het gebouw werd onmiddellijk omsin geld door zwakke politiecordons; het ging voorloopig ook gemoedelijk toe: ze strem den zelfs niet eens het verkeer. De Putschisten kwamen zoo nu en dan kijken, of er geen hulp voor ze kwam op dagen. Om vijf minuten voor twee versoheen een Heimwehrofficier, die toegang eischte en die, toen hem die geweigerd werd, me dedeelde, dat hij, als men niet openmaak te, binnen vijf minuten de poort in de luebt zou laten vliegen. Dit was het eerste ultimatum van dien dag, er zouden nog vele volgen. Een kwartier later is van alle zijden Heimwehr en politie aangerukt en wor den alle uitgangen en toegangsstraten met machinegeweren bezet. D'e belegerden be ginnen met zichtbare ongerustheid uit te kijken naar de hulp van buiten waarop ze blijkbaar rekenen. Eerst om kwart voor vier arriveert de eerste autoriteit, de plaatsvervangende Landeshaptman, in civiel. Van hem ver nemen wij, dat de niet-gevangen genomen ministers in het ministerie van oorlog ze telen, dat de Ravag is heroverd en dat reeds het door de Putschisten verspreide radiobericht, dat Dollfuss zou zijn afge treden en Rintelen als opvolger benoemd, reeds is tegengesproken. Thans rukt in grooten getale politie, Heimwehr en leger van alle kanten aan. Wanneer iedereen echter het bégin der vijandelijkheden verwacht, ziet een agent den gewezen vice-kanselier. staatssecreta ris majoor Fey, achter de deur van het balcon boven de hoofdingang van de Ball hausplatz verschijnen met vlak achter hem een oproerling in de uniform van kapitein van de D'eutschmeister. Fey vroeg of de commandant van de belegeraars even aan de achterdeur van het ministerpresidium wilde komen. Dollfuss was inmiddels, terwijl hij zich in een kamer alleen bevond, in koelen bloede met drie schoten dood geschoten en is niet, zooals men oorspronkelijk gedacht had, gevallen in de eerste gevech ten bij de overrompeling. Fey verscheen nog ettelijke malen op het balcon om te verzoeken niets te onder nemen. Intusschen was ook staatssecretaris Neustadter-Stürmer verschenen, die plot seling het woord nam en namens de wet tige regeering, die op het ministerie van oorlog zetelde, luid naar boven riep, dat de oproerlingen twintig minuten tijd had den om zich over te geven. Het was thans vijf minuten over vijf, om kwart voor zes zou het gebouw wor den bestormd, indien niet binnen die twintig minuten de oproerlingen zich had den overgegeven. In dat geval werd hun door de regeering vrije aftocht tot aan de Duitsche grens aangeboden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1