Violet Vaughan Uit de Provincie FEUILLETON. Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws Neem 'n "AKKERTJE" bezwaar worden gemaakt, overeenkomstig artikel 10 van het Werkloosheidsbesluit 1917, terwijl tevens rapport aan mij kan worden uitgebracht. Gontingeteering van de Zeeuwsche mosselen? Eenige dagen geleden circuleerde een be richt, dat te Bergen op Zoom een belang rijke conferentie voor de mosselcultuur in Zeeland zou hebben plaats gehad, waar bij aanwezig waren vertegenwoordigers der Nederlandsche en Belgische regeerin- geni, zoomede het visscherijbestuur uit Middelburg en belanghebbenden in den export van mosselen. Naar aanleiding hiervan heeft de Tel. zich om inlichtingen gewend tot het be stuur der Visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen en den Bond van Mosselkwee kers in Zeeland, die de verzekering ga ven, dat ziji van een dergelijke vergadering niets afwisten. Van bevoegde zijde uit laatstgenoemden boind vernam het blad ovenwei, dat in verband met de loopende geruchten weer een kwestie op den voor grond wordt geschoven, die voor de mos- solkweekers in Zeeland van het grootste Lolang moet worden geacht. Sedert eeni- gen tijd is er n.l. een strijd ontstaan tus- schen den handel in mosselen uit de Zui derzee en Waddenzee eenerzijds en die der Zeeuwsche Stroomen anderzijds, wat betreft den export naar België, waarvan de Zeeuwsche mosselkweekers groot na deel ondervinden. Het is de laatste jaren geen zeldzaamheid dat de uit de Zuider zee en Waddenzee gevischte mosselen in Zeeland worden ondergebracht, om ze van daaruit naar België te exporteeren. In dit verband noemde men een kwantum van 40 tot 50.000 ton. Ten einde deze export nicig meer in de hand te werken, zou er reeds een conferentie hebben plaats gehad met het departement te Brussel, met de bedoeling de Zeeuwsche mosselen te contingenteeren. Dat dit in Zeeland allerwege groote tegenkanting ondervindt, laat zich begrijpen, en de Bond van Mosselkweekers in Zeeland tracht dan ook hiertegen zooveel mogelijk stelling te nemen. Dienaangaande zijn reeds onderhandelingen gevoerd met de regeering, om zoo mogelijk door een wij ziging van het visscherijreglement een afdoende oplossing te vinden. Doodgereden. Maandagmor gen had de losse werkman P. v. L. te Groede het ongeluk van een wagen met erwten te vallen. Zoowel het voor- als achterwiel gingen den ongelukkige over het hoofd. De dood is onmiddellijk inge treden. Week-end-drukte bij de K. L. M. De luchtlijn naar Zeeland en de Belgische kust is en blijft populair. Met den avonddienst van Vrijdag gingen uit Amsterdam en Rotterdam in de richting HaamstedeVlissingen KnockeOosten de 34 passagiers. Doch Zaterdag was een recorddag. Toen vertrokken drie twee- motorige F VlII-vliegtuigen en 6 F Vila's met 98 passagiers naar Zeeland en België. Maandag vlogen met den bijzon deren ochtenddienst voor het weekend verkeer 39 reizigers uit Knocke en Vlis singen naar Amsterdam of Rotterdam terug. Het totaal aantal passagiers gedu rende deze vier dagen bedroeg dus 197. De Commissaris der Koningin be zoekt Dinsdag 31 Juli a.s. de gemeenten Aagtekerke, Biggekerke, Meliskerke en Grijpskerke. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 Sept. 1934 benoemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente Hoek, D. de Jonge, thans agent van po litie te Middelburg. D'e extra-boot van den Prov. Stoom- bootdienst had gisteren niet minder dan 165 passagiers aan boord voor da trip VlissingenZierikzee, terwijl zich voor de terugreis nog enkele andere inscheep ten voor den tocht „buiten om". Voor den tocht van 6 Aug. a.s. zullen twee boo ten worden ingelegd in verband met het groote aantal reizigers. 'Tengevolge van een zonnesteek overleden. De landbouwer P. M. te Stoppeldijk werd een door E. J. WORBOISE. 113). En de man is dood, zegt u? En is blij ven leven, tot hij die tweede verklaring had afgelegd?" „Ja. Uw zoon zegt, dat de ellendige om standigheden, waarin de ongelukkige ver keerde, alle beschrijving te boven gaat. Hij heeft nog getracht, hem wat op te beuren, door hem ervan te doordringen dat hij ten volle vergeven was; hij heeft onmiddellijk een dokter laten komen, en alles gedaan wat den zieke kon helpen. Doch er was niets meer aan te doen. Toen "William aankwam, was hij al totaal uitgeput en in een etmaal was alles voorbij. Maar uw zoon, meneer, bleef bij hem tot zijn laatste oogenblikken en hij verzorgde den man, of het zijn eigen broeder gold, en toen de schaduwen des doods kwamen, bad hij aan die sponde om vergeving van zon den voor den ongelukkige en voor een eeuwig leven". „En heeft hij van j den persoon, dien hij valsohelijk had doen beschuldigen volle vergiffenis ontvangen oprechte vergiffenis?" dezer dagen door een zonnesteek getrof- ien, aan de gevolgen waarvan hij over leed. Door de marechaussee te Koewacht zijn Maandagmiddag een tweetal perso nen aangehouden die een viertal paarden vanuit België in Nederland trachtten bin nen te smokkelen. De paarden werden in beslag genomen, terwijl de personen waarvan een uit België en een uit Axel door de marechaussee werden aangehou den. Middelburg. De commissie voor den Middelburg-Veerschen straatweg heeft bij den gemeenteraad haar rekening ingezon den over 1933. De onderhoudsrekening heeft een goed slot van f 2378, tegen ver leden jaar f 3122. De bouwrekening een kwaad slot van f48 tegen verleden jaar f 63.—. De begrooting voor 1935 geeft een eind cijfer van f 5264 met een post onvoorzien van f 656. Morgenavond zal het Stadhuis we derom van ruim 10 tot ruim 11 uur be licht zijn. Vlissingen. Tot districts-commandant der Kon. Maréchaussee te Maastricht ia benoemd de eerste luitenant W. G. F. A. van Walt Meijer, thans in gelijke functie te Vlissingen. Aan den heer J. van Boven is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als vice-consul van Portugal te Vlissingen, met dankbetuiging voor de diensten als zoodanig gedurende 45 jaar bewezen. Tot vice-consul is benoemd de heer Arie Smit alhier. Zonder commentaar nemen wij uit de „Vliss. Crt." het volgende over: Zaterdagavond was het op de kermis buitengewoon druk, waartoe het mooie weer, zeker niet in de laatste plaats, veel heeft medegewerkt. Wij kunnen ons zelfs niet herinneren in de laatste jaren het zoo druk op de kermis te hebben gezien. Men kon bij wijze van spreken over de hoofden loopen. De inrichtingen maakten goede zaken, terwijl ook de café's den geheelen avond zeer bezet waren. En zoo is de kermis 1934 weder ten einde gekomen. Wij en velen met ons heb ben in rustige overdenking ons ernstig afgevraagd of de kermis alhier nog wel reden van bestaan heeft Een vergelijking met vroeger, gaat niet meer op. De omstandigheden hebben zich ten zeerste gewijzigd. In den tegenwoordigen tijd worden alom genoegens en verstrooi ing voor een ieder geboden. Wij denken slechts aan bioscopen, uitvoeringen van de vele vereenigingen, sportdemonstraties, organiseeren van tochtjes met goedkoope treinen en autobussen enz., waardoor een jaarlijksch volksfeest, zooals vroeger de kermis placht te zijn, aan haar doel niet meer beantwoordt Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok en daarom vragen wij ons af of het nog wel te verantwoorden kan warden geacht, dat zooveel geld door het houden van een kermis, als het ware uit de ge meente wordt geworpen, waartegen slechts staat het binnenkomen in de ge meentekas van eenige duizenden gulden voor staanplaatsen. Dat het geld, dat de gemeente verlaat in verhouding tot de staanplaatsgelden veel en veel hooger is, behoeft geen betoog. Zeker dringt deze vraag naar voren in een tijd van groote malaise, welke toch ook hier ter stede wordt doorgemaakt. Hoe het ook zij, als wij ons oor te luiste ren leggen, wil het ons voorkomen, dat het aantal menschen, dat tegen de kermis is of haar overbodig gaat achten, jaarlijks toeneemt en de meening meer en meer ingang vindt, dat het aloude volksfeest, in den vorm van een kermis, geen vol doende reden van bestaan meer vindt. Goes. Donderdag a.s. hoopt de harmonie „Hosanna" een volksconcert te geven op de Groote Markt alhier. Aanvang des avonds half negen. Het programma vermeldt: 1. „Floren- tiner-Marsch", J. Fucik; 2. „Orphée aux Enfers", ouverture, J. Offenbach; 3. „Cocktail", walspotpourri, arr. G. G. Go- vaarts; 4. „Lucie de Lammermoor", fan tasie, G. Donizetti. Pauze. 5. „Tancred", ouverture de l'Opéra, Rossini; 6. „Marie- Louise", serenade aus der Tonfilm „Die Sone geht auf", arr. G. G. Govaarts; 7. „Uw zoon, mijnheer Warneford, is een Christen; en een Christen kan evenmin in vijandschap leven met iemand, die zijn vergiffenis zoekt, als dat hij zich aan doodslag of afgoderij zou bezondigen. Zul len wij, die de almachtige God heeft ver geven, ons ongenoegen botvieren op onze zwakke medemenschen? Zooals wij wor den vergeven, moeten wij vergeven. Onze harten moeten branden van liefde voor Christus en ook van liefde voor allen om ons heenl De mensch, die niet liefheeft, wordt niet vergeven is geen Christen. En als hij niet liefheeft, kan hij den he mel ook niet deelachtig worden, want God is liefde. En hij, die haat en volhardt in zijn haat, dient satan en als hij geen berouw toont, wacht hem het oord, waar deze heerscht". „Ik begrijp n natuurlijk, mijnheer Col lier; u vindt me een haatdragend, onver zoenlijk iemand". „En heb ik het dan zóó ver mis?" „Mijnheer Collier, niemand heeft nog ooit zoo tot me durven spreken als u". „Ik durf mijn meening te zeggen zon der aanzien des persoons, als het erom gaat, mijn Heer te dienen". „Mijnheer Collier, ik heb mezelf beloofd, neen, ik heb een duren eed gezworen voor den Almachtigen God, dat ik den zoon, die me zoo bedrogen bad, zoo te schande gemaakt, nooit meer in mijn huis „Ein Melodie", A. Rubinstein; 8. „Faust", fantaisie sur l'opéra, <Ch. Gounod; 9. „Chantecler", marche, G. Allier. Koudekerks. Woensdag 25 Juli a.e. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. Kramer als veearts alhier is opgetreden. 19 jaar was de heer Kramer raadslid, waarvan hij 15 jaar als wethouder de gemeente heeft gediend. Serooskerke (W.). Vrijdagavond a.s. hoopt de Muziekvereen. E. M. M. alhier bij gunstig weer een uitvoering op de mu ziektent te geven (Belangeloos bericht.) Vrouwenpolder. Uitslag schietwedstrijd van de Burgerwacht. Jac. Duvekot 96 p., G. Osté 96 p.. P. Brasser 94 p., J. J. Sturm 93 p., J. P. Polderman 91 p., J. Flipse 91 p., P. Schoe 90 p., P. Melis 90 p., J. G. Sturm 90 p., W. Duvekot 89 p., P. Polderman 88 p., J. Sinke 87 p., A. Mesu 87 p., G. Vermeulen 83 p., J. de Bruijn 83 p.. J. Francois 81 p., J. P. Louwerse 80 p., J. Wondergem 79 p., W. Vermeulen 77 p., J. Bakker 76 p., A. Bakker 76 p., P. Duvekot 75 p., S. de Bruijn 73 p., J. de Visser 65 p., J. de Bruijne 56 p. Ie prijs eerebaan J. C. Sturm met 48 p.; 2e pr. eerebaan P. Melis met 47 p. na kampen met J. J. Sturm. Hoogste serie J. Duvekot met 49 p., na kampen met P. Brasser. Rozenprijs G. Osté met 7 rozen. Meest gelijke schoten J. J. Sturm na kam pen met J. P. Polderman en W. Vermeu len 7 maal 9. Gapinge. Uitslag schietwedstrijd van den Bijz. Vrijw. Landstorm op Zaterdag j.l.: Joh. Huybregtse 98 punten, M. Goed- bloed 96 p., H. Paauwe 93 p., M. Arendse 93 p., P. Suurmond 93 p., C. Langebeeke 93 p., G. de Nood 92 p., K. Luitwieler 92 p., J. Volmer 92 p., J. Aarnoutse 92 p., H. G. Boer 91 p., B. v. d. Broeke 91 p., J. Looise 91 p., P. Dekker 90 p., J. v. Keulen 89 p., A. v. Tatenhove 89 p., J. J. Franse 89 p., Abr. Mesu 89 p., W. Goed- bloed 89 p., A. P. Louwerse 87 p., W. de Kroo 87 p., J. v. d. Bosse 80 p., W. Pouwer 78 p., Jac. Brasser 78 p., P. Mesu 77 p., Jac. Meijers 73 p., W. Huijbregtse 66 p. Schare. De heer G. Willemstein, arbei der stationsdienst, is overgeplaatst van Roosendaal naar Vlake. 's Gravenpolder. Maandagmiddag was voor de tweede maal een vergadering uit geschreven door het bestuur van den Ghr. Landarbeidersbond om een bespreking te hebben met de werkgevers. De voorzitter van den Ghr. Landarbeidersbond had van te voren verschillende werkgevers opge zocht, doch slechts twee waren weer te genwoordig, zoodat van een bespreking over arbeidsvoorwaarden niets kon ko men. Dit zal aan den Minister medege deeld worden. Bruinisse. Maandagmiddag kwam de motorrijder G. S. met groote snelheid den havendijk afrijden. Bij het nemen van een scherpen bocht slipte het motorrijwiel en werd S. tegen den grond gesmakt. Met kneuzingen aan arm en schouder werd hij opgenomen. Zierikzee. Donderdag kreeg de fa milie A. van der Have alhier, bericht dat hun zoon en broeder P. v. d. Have, oud 37 jaar, te Marseille op noodlot tige wijze om het leven was gekomen. De ongelukkige, matroos aan boord van het motorschip „Baloeran" is, terwijl hij op een stelling eenig werk verrichtte, naar beneden gestort en op de kade te recht gekomen. Hij was vrijwel onmid dellijk dood. Het stoffelijk overschot is te Marseille ter aarde besteld. (Z. Nsb.) Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. De president deelt bij den aanvang van de vijfde zitting van de al- gemeene Synode der Ned. Herv. Kerk mede, dat het moderamen het noodzake lijk heeft geacht, nog een commissie aan te wijzen ter bestudeering van het rapport van de Commissie tot herziening van den gezangenbundel. Bemoiemd worden in de nieuwe commissie prof. dr v. Rhijn, dr P. Efnis, ds J. W. J. Addink en ds J. Boon stra. Hierop hebben nog vele benoemingen plaats. Reserve-Veldprediker. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot reserve- veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde: ds S. v. Wijngaarden te Veenendaal; dr Ph. J. Vreugdenhil te Go- rinchem; ds J. A. van Nie, te Hoogeveen; ds IJ. Hoekstra te Wanneperveen; ds W. Rijnsburger te Oud-Beijerland; ds G. M. van Endt, te Wehl (Geld.), ds N. J. Lek- kerkerker te Kockengen; ds G. Barger te Heukelum; ds M. van Wicheu te Juliana- dorp; ds B. van Ginkel te Gouda; ds Th. Kramer te Berlikum; ds H. O. Molenaar te St. Pancras; ds W. M. A, Kalkman te Katwijk aan Zee; ds J. B. F. van Klef- fens te Hempens; ds J. G. Hooyer te Die- men; ds J. Hovius te Jaarsveld; ds R. Joh. de Boer, te Wildervank, d3 W. J. Manger te Tiel; ds H. L. G. Ouwerkerk te Purmerend; ds A. Klinkenberg te Amster dam, ds W. F. ten Rcuwelaar te Zwolle; ds B. E. J. Bik, te Enkhuizen; ds L. W. van Wijngaarden te Oude Wetering; ds A. H. Hilbers te Groningen; ds M. Holtrop te Hilversum, ds J. Hovius te Nieuwe Pekela; ds K. G. van Smeden te Ensche dé, ds P. de Smit te Utrecht, ds H. Vele- ma te Drachten, ds J. Vreugdenhil te Kampen, ds R. Kok te Veenendaal. Ds J. B. Netelenbos, t Verschenen is een gedachtenis-nummer van „Grolsche Kerkklanken", het maandelijks verschij nend en door wijlen Ds J. B. Netelenbos in het leven geroepen orgaan van de Ned. Herv. Gemeente te Groenlo. Behalve een korte bijdrage van de we duwe, Mevr. Netelenbos-Vogelenzang, een verslag van de begrafenis, de toespraak van Ds G. P. Boorsma aan het graf gehou den bevat het tal van artikelen van ker- keraad, consulent, Evangelisatie te Win terswijk, de door hem opgerichte Christ. Jongelingsvereeniging, van eenige zijner vrienden (o.a. van Dr J. G. Geelkerken en en Ds G. F. Nolthe) en collega's, waarin de persoon en het werk van den ook in Zeeland zoo bekenden Ds J. B. Netelenbos wordt herdacht. Uit alles blijkt, welk een harde werker begaafd prediker en veelzijdig ontwikkeld man Ds Netelenbos is geweest, en hoeve- len hij door zijn toegewijden arbeid tot geestelijken zegen heeft mogen zijn. Zijn weduwe deelt mede, dat zij in zijn portefeuille dit, door hem uit het Duitscb vertaalde versje vond: „Nog eenen korten tijd, Dan is 't geleden, Dan is de levensstrijd Voorgoed gestreden. Dan kom 'k voor immer thuis In Eden's zalen En zal het „Jezus mijn" Eeuwig herhalen. God lof! We zijn niet lang gescheiden, Eén heuvel ligt slechts tusschen beiden: De groene heuvel van het graf!" Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kedichem, H. van Ewijck, vrijz. voorg. te Hillegersberg. Aangenomen naar Gieterveen, G. van Hoegee, hulppred. te Arnhem. Bedankt voor Ommeren. G. van Hoegee, hulppred. te Arnhem. Ghr. Geref. Kerk. Drietal te Kampen, W. Heerma te Aals meer, W. Ramaker te Harlingen en K. Groen te Rotterdam-West. Bedankt voor Amersfoort, N. de Jonge te Rijnsburg. zou nemen, nooit meer zou erkennen". „Maar u had geen recht om Zijn Naam aan te roepen bij iets, dat met Zijn wil in strijd is. Als u in een oogenblik van op winding gezworen had het leven van uw vijand te nemen en dat hebben al zoo veel menschen gedaan zoudt u dien eed dan bindend achten?" „Ik denk het niet: het zou grooter zon de zijn mijn eed te houden, dan hem te verbreken, daar het ons verboden is een medemensch het leven te ontnemen, be halve als de wet het gebied. Ik ben nog niet zoo'n doortrapt zondaar, mijnheer Collier, dat ik geloof, dat een moord ooit te rechtvaardigen is. Doch mijnheer Collier, ik moet nu gaan. Ik zie u zeker morgen in de rechtszaal?" „Nog voor dien. We zien elkaar bij den heer Laverock. Houd goeden moed; we hebben het recht aan onze zijde en we zullen strijden met alle wapens, die ons ten dienste staan". Het rechtsgeding duurde geruimen tijd. Aanvankelijk scheen de tegenpartij in het voordeel, het pleidooi van haar verdedi ger liep schitterend van stapel en mr Sap- panmine ging zeer tevreden zitten. Hij had al zijn sterkste punten naar voren gebracht en tot de conclusie verwerkt, waarvan mr Driver was uitgegaan. Of schoon, mr Driver scheen niet geheel tevreden over den weg, die zijn geleerde Geslaagd voor de Hoofdakte P. J. Leenhouts, Zuidzande en J. H. Iigterin- gen, Vlissingen. Geslaagd voor akte N VI (Binnen- vaartkunde) de heer G. L. ter Meulen, Breskens; voor de akte N XIX de dames A. M. Borm, St. Jansteen en L. M. Cam- maert, Hulst. Krabbendijke. Geslaagd te Breda voor M.U.L.O.-diploma-A Jaoob Maas Gz. en mej. Jaooiba Tramper, beiden te Krabben dijke. Geslaagd voor het voorbereidend examen gem. administratie L. v. d. Heide te Nisse. Groote brand te Oudenhoorn. Uit Oudenhoorn (Eiland Voorne Putten) wordt gemeld dat gistermiddag te half 2 brand is uitgebroken in de boeren hofstede van den landbouweer J. van Prooye, midden in de bebouwde kom van het dorp gelegen. Binnen korten tijd stond de geheele boerderij, waarin een groote hoeveelheid hooi was opgeslagen, in lich ter laaie. Het vuur, dat door den feilen wind werd aangewakkerd, sloeg over naar de aan de overzijde gelegen dubbele woning van de gebroeders Hogenboom, welke evenals de eerstgenoemde boerderij een prooi der vlammen werd. Een groote aardappelschuur, waarin duizend H.L. pootaardappelen lagen opgeslagen, welke een waarde vertegenwoordigen van 'onge veer f 3500, ging eveneens in vlammen op. Ook de boerderij van den heer P. Looy werd door het vuur verwoest. De groote hooivoorraden die juist van het land wa ren gehaald, brandden zeer snel. De brandweer was spoedig aanwezig, doch kon weinig tegen de enorme vuurzee be ginnen. De motorspuit van Zuidland ver leende assistentie, doch moest zich beper ken tot het nathouden van de belendende perceelen. De oorzaak van den brand moest wor den gezocht in hooibroei. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Van de inboedels kon hoegenaamd niets worden gered. De bewoners konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Fabrieksbrand te Schie dam. Gisteravond heeft in de kwasten en borstelfabriek van de firma J. Jakobs te Schiedam, een hevige brand gewoed, welke het gelijkvloersche gedeelte der fa briek nagenoeg geheel heeft verwoest. Door het krachtig ingrijpen van de brand weer kon uitbreiding van het vuur naar de bovenverdieping van het gebouw en de aangrenzende Breeuwwerkfabriek van de firma Joh. Smit worden voorkomen. De oorzaak van den brand is tot nu toe onbekend. De arbeiders hadden de fa briek juist verlaten toen de brand werd ontdekt. Stroomlevering ge stoord. Zaterdagmiddag half drie is storing opgetreden in het electriciteitsnet tusschen Voorhout en Noordwjjk. De oor zaak was, dat de hoofdkabel was doorge brand. Deze storing vond zijn terugslag te Leiden en verschillende dorpen in de I omgeving, die door de Leidsche lichtfa brieken van stroom warden voorzien. Dank zij! krachtig ingrijpen gelukte het te Leiden na 25 minuten weer stroom te leveren. Intusschen had het lokale en in terlokale tramverkeer stagnatie. Het ver keer in de richting Haarlem moest gevoed worden met stroom van een andere span ning, waardoor de rijsnelheid kleiner werd. Uit den aard der zaak duurde de storing in de buitengemeenten veel lan ger. Bovendien hadden Zondag en giste ren tengevolge van de reparatie aan den kabel op het deel van het net tusschen Voorhout, Noordwijk en Warmond onre gelmatigheden in de stroomvoorziening plaats. Duitsch toeristenschip ia p een rots geloopen. Het 13.882 ton metende Duitsche mailschip Monte Rosa met toeristen aan boord, dat uit Thorshavn op de Far-Oër was ver trokken, is in de buurt van Glyvursnes op een ouderzeeschen rots geloopen. De reederij deelt mede, dat er geen on middellijk gevaar voor schip en passa giers dreigt. Alle schotten blijven dicht. Aan boord bevinden zich ongeveer 1200 passagiers, voor het grootste deel Duit- schers. De bemanning bestaat uit 280 koppen. Andere schepen zijn reeds doende met te trachten, de Man te Rosa weer vlot te krijgen, wat hedenmorgen gelukt is. Een duikeronderzoek naar de schade wordt ingesteld. ambtsbroeder insloeg; hij was een eerlijk, ofschoon wat ruw man en er werden en kele dingen beweerd, voor de waarheid waarvan hij niet geheel en al kon instaan. Johnny Driver vond het verre van pret tig en het zou hem een opluchting zijn geweest, als hij had kunnen opspringen om James Sappanmine een leugenaar te noemen. Gedurende het knappe, ofschoon niet geheel betrouwbare pleidooi van den heer Sappanmine was de zaal nog al druk en rumoerig geweest, toen echter de groote rechtsgeleerde, mr Gollier opstond, werd het zoo stil dat men een speld had kunnen hooren vallen. Nu geen handige zinswen dingen meer, geen brutale beweringen, vulgaire geestigheden, maar een volle, duidelijke, welsprekende voordracht van het geval van zijn cliënt in het zuiverste, mooiste Engelsch dat velen der aanwezi gen ooit gehoord hadden. Toen onder vroeg hij een der getuigen van de tegen partij, waarna Lexter en Downright aan de beurt kwamen. De jury raakte hoe lan ger hoe meer in de war en wenschte, dat ze een uitspraak kon doen, waarbij bei de partijen in het gelijk gesteld werden. De opwinding werd steeds grooter, de be langstelling was intens; onder doodsche stilte ging mr Downright zitten. Toen stond mr Collier weer op en riep William Warneford in de getuigenbank Lusteloos? Reis niet naar Groen- of IJsland loe Om warmte te ontvlieden, Geniet van 't mooi dat eigen land En "Akkertjes" U bieden I om hem te ondervragen over het gesprek, dat hij in de koffiekamer mee aangehoord had. Op den heer Francis "Warneford wij zend, vroeg hij hem: „Was dat een van de mannen, die u zag bij Dinnington?" „Ja," antwoordde William prompt; „dat is de man, die zijn kameraad ver weet, dat hij veel te openlijk sprak in het publiek." „Kunt u daar een eed 'op doen?" „Ja." Wat voor een soort man was degeen, die hij bij zich had?" „Klein van postuur, gebogen, teer ge bouwd. Hij' was jonger dan zijn metgezel, die nu mijn neef blijkt te zijn, maar die ik voor vandaag nog nooit gekend had." „Herinnert u zich zijn kleeding?" „Ik herinner me geen bijzonderheden behalve, dat hij er armoedig uitzag en in het zwart was. Ik meen, dat hij een rouw band om zijn boed had, maar daar kan ik geen eed op doen." „Waardoor trokken die twee mannen uw aandacht?" „Het noemen van mijn eigen naam, die nu niet zoo algemeen is en de eigenaar dige opmerking, die de jonge man zich zeer duidelijk hoorbaar liet ontvallen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2