DINSDAG 24 JULI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 247 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telel. 259. e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De toestand in Duitschland. Hitler is op het oogenblik met vacantia, welke hij te Berchtesgaden doorbrengt, waaruit terloops blijkt, dat hij bij nadere overweging de uitnoodiging van de Ma rine om met de Deutschland een reis door de Noorsche warteren te doen, niet heeft aangenomen. Daar de kanselier met verlof is, zou men normaliter verwachten, dat vice-kan- selier von Papen hem zou vervangen, wat echter niet het geval is. Dit kenschetst den toestand, die op zijn minst zoo is, dat von Papen buiten staat is eenige kracht te ontwikkelen. Over het algemeen blijft men aannemen, dat von Papen zich op zijn waterslot in het Saargebied bevindt, maar zekerheid is daaromtrent niet te verkrijgen. Dit is overigens lang niet het eenige, waarvan dat kan worden gezegd. Het geldt ook van de lijst van de slachtoffers van 30 Juni. Wij hebben niet anders dan een getal gehoord, hetgeen alleen op de z.g. regulair-geëxcuteerden en niet op de irregulier gedooden schijnt te slaan. Majoor von Muldner, de adjudant van den Kroonprins, leeft, maar bevindt zich naar men hoort, nog steeds in „schutz- haft" onder verdenking van reactionaire gezindheid. Mussolini tegen Duitschland. Naar van toonaangevende zijde verluidt, is Italië van plan, Duitschland in de na bije .toekomst aan zijn lot over te laten, wanneer de Duitsche regeering niet be reid is om de onmiddellijke staking van alle nationaal-socialistische terroristische plannen in Oostenrijk te garandeeren. Uit vertrouwbare regeeringskringen te Rome wordt vernomen, dat men eindelijk tegenover de inmenging van Duitschland in Oostenrijk, welke niettegenstaande een vroegere afspraak met Italië voortduurt, zijn geduld verloren heeft Het is waarschijnlijk, dat in eenigerlei voorn stappen door de Italiaansche regee ring te Berlijn worden gedaan. De algemeene opvatting is, dat, hoe verder Hitier zijn mannen in Oostenrijk laat doordringen, des te meer Mussolini tot een nauwe samenwerking met Dollfuss gedreven zal worden. Nader wordt uit Rome gemeld: In politieke kringen wordt het bericht, dat Italië voornemens zou zijn met Duitschland te breken, belachelijk ge noemd. Deze geruchten zijn ontstaan als gevolg van de artikelen in de Giornale d'Italia, waarin Duitschland gewaarschuwd wordt dat een voortgezette actie in Oostenrijk de betrekkingen van Italië en Duitsch land in gevaar zou brengen. In welingelichte kringen wordt ver klaard, dat Mussolini onaangenaam ge troffen is door het feit, dat Hitier zijn te Venetië gedane beloften, om het terro risme in Oostenrijk te staken, niet is na gekomen, doch te spreken van een af breken der betrekkingen is sterk overdre ven. De DUce zou wel de andere mogend heden kunnen consulteeren, om gezamen lijk stappen te Berlijn te doen, doch het is niet waarschijnlijk, dat Mussolini tot een dergelijken stap overgaat, voordat hij aan het einde van deze week een bespre king met dr Dollfuss heeft gehad. Weg met uw fototoestel! Dr Göbbels, minister van propaganda in Duitschland, heeft maatregelen getrof fen omtrent het maken van foto's. Men zal thans een bijzondere vergunning moeten hebben om foto's te maken van werk kampen of andere instellingen der natio naal-socialistische partij. Evenmin mogen foto's gemaakt worden van partijformaties, van marcheerende partijgroepen, terwijl men tijdens een vliegtocht ook geen foto's mag maken van forten, versterkingen enz. Op afgesloten terreinen en constructiewerkplaatsen weg met uw fototoestel! Kortom, men mag geen foto's meer mar ken van al hetgeen Duitschland liever niet in het buitenland bekend weet. Daar om hebben voortaan alleen natuurliefheb bers nog gelegenheid, om een boompje of kanarievogel te „knippen". Talrijke terechtstellingen in Oostenrijk op komst? Ondanks de afkondiging van de dood straf heeft de golf van aanslagen in Oos tenrijk geen vermindering ondergaan. Door verscherpte toepassing der door de regeering uitgevaardigde wetten zouden in deze week talrijke terechtstellingen plaats moeten vinden. Een zekere beper king treedt in elk geval in door het feit, dat het openbaar ministerie in eenige gevallen reeds tot verwijzing naar den ge wonen rechter heeft geconcludeerd. Op vallend is, dat in Weenen Zaterdag van een doodvonnis afgezien is, ofschoon de mogelijkheid daartoe gegeven was. Maar in elk geval blijven nog twee politieke moordenaars, vijf daders van bomaan slagen en een vrouwenmoordenaar voor de behandeling door het standgerecht over. Het eerste dezer processen zal waar schijnlijk dat zijn tegen drie sociaal-de mocraten, die schuldig zijn aan den bom aanslag op den Donau-oeverspoorweg en daar een bewaker neergeschoten hebben. Men ziet deze processen met belang stelling tegemoet. Het standgerecht te Graz heeft den 23- jarigen Kocher tot vijf jaar zware ker kerstraf veroordeeld wegens een aanslag op de telegraafleiding. Het standgerecht te Weenen heeft den 41-jarigen Wilfert, die een openbare te lefooncel door een brandbom in brand had gestoken, veroordeeld tot acht jaar zware kerkerstraf. Levering van oorlogsmateriaal. In het Engelsche lagerhuis deelde sir John Simon mede, dat hij met groote voldoening had vernomen, dat de Ita liaansche regeering den voorzitter der desbetreffende volkenbondscommissie had medegedeeld, dat zij de noodige maat regelen zal nemen om den uitvoer van oorlogsmateriaal uit Italiaansch gebied naar Bolivia of Paraguay te verhinderen. Er is nu reden om te hopen, zeide Si mon, dat alle andere regeeringen, die het voorstel van den Volkenbond in beginsel hebben aanvaard, onverwijld in verband daarmede de noodige stappen zullen doen. Voordat hij deze verklaring aflegde deelde Simon mede, dat voor zoover hem bekend was alleen de regeeringen van Engeland, de Ver. Staten, Denemarken, Nederland en Zwitserland tot dusver de wapenvoorziening der oorlogvoerenden hadden verhinderd. Bouw maar vliegtuigen! De speciale luchtvaart-commissie van het Amerikaansche Ministerie van Oor log, onder voorzitterschap van den voor- maligen minister van oorlog Newton Ba ker, publiceert na een studie van ver scheidene maanden een rapport, waarin geconstateerd wordt, dat het Amerikaan sche leger een luchtvloot van een mini- mum-vredessterkte van 2320 vliegtuigen noodig heeft. Leger- en marine-lucht macht dienen gescheiden te blijven en de particuliere vliegtuig-industrie dient door regeerings-opdrachten gesteund te worden. Militaire en civiele luchtvaart moeten nauw samenwerken en het lucht net moet worden uitgebreid. Export van bier uit Duitschland. De export van bier uit Duitschland is dit jaar sterk toegenomen. In de eerste vijf maanden van dit jaar werden 6091 hectoliter bier naar Enge land geëxporteerd tegen 4400 hectoliter in dezelfde periode van het vorige jaar. Ook de export van bier naar Britsch- Indië is grooter geworden. Hitte, onweer en hoogwater. Het totaal aantal personen, dat tenge volge van de buitengewone hitte in de Vereenigde Staten om het leven is geko men, was Zondagmiddag gestegen tot 250. Hoewel in de Oostelijke staten een fris- sche wind eenige afkoeling gebracht heeft houdt de recordhitte in het Midden-Wes ten aan. Nog steeds belooft het weer geen daling van temperatuur. Ook sommige provincies van Japan hebben onder ondraaglijke droogte te lij den. In tegenstelling tot de geweldige hitte en droogte in Amerika en in het verre Oosten wordt Europa door hevige onwe- ders en zware regens geteisterd. Boven Nagy Szoelloes in Tsjecho-Slo- wakije heeft zich een hevig onweer ont last, dat vergezeld ging door zwaren re genval, hagel en storm. Bij dit noodweer werd één persoon ge dood, terwijl 13 menschen min of meer ernstige verwondingen opliepen. Boven dien werd groote schade aangericht aan wijnstokken, ooft en tabak. In Duitschland is boven Rhein-Hessen tijdens een heftig onweer veel hagel neer gekomen, waardoor groote schade werd aangericht. In Nierstein zijn alle kelders onderge- loopen. Dë in de wijnbergen aangerichte schade is zeer groot. De onweders en zware regens, die Zon dag evenals te Parijs boven talrijke an dere gebieden van Frankrijk gewoed heb ben, hebben vooral op het platte land groote schade aangericht. Zoo zou alleen in Zuid-West-Frankrijk de materieele schade, die aangericht is geschat moeten worden op 12 millioen francs. Na den zeer waren Zondag heeft zich boven Londen een hevig onweer ontlast, dat van wolkbreuken vergezeld ging. Vooral in de Zuidelijke voorsteden liepen vele kelders onder, zoodat de brandweor uren lang bezig was met het droogpom- pen. Korte Berichten. i Dë Zwitsersche politie heeft natio naal-socialistische smokkelaars aangehou den, die met een groote hoeveelheid ont plofbare stoffen aan boord, het meer van Konstanz waren overgestoken op weg naar Oostenrijk. Vijftien rechercheurs hebben John Dillinger, den beruchten Amerikaanschen bandiet, die maandenlang onvindbaar was te Chicago doodgeschoten, toen hij daar ter stede een bioscoop verliet. Hij bleek bij onderzoek zijn gelaatstrekken te hebben laten veranderen. Ongeveer 10.000 vreemdelingen ma ken zich gereed de stad Stamboel te ver laten. Dit is een gevolg van de nieuwe wetgeving, waardoor de uitoefening van verschillende bedrijven en beroepen aan de vreemdelingen wordt verboden. Zaterdagavond heeft boven het Meer van Constanz een hevige storm gewoed. Een politie-motorboot moest eenige zei lers, die in nood verkeerden, redden. Een kano werd gevonden, waarvan de inzit tenden vermist worden. Bovendien wordt nog een tweede kano en een motorboot vermist, zoodat in totaal vijf personen vermist worden. De wolkammerijen van Roubaix en Tourcning, waar 15.000 arbeiders werk zaam zijn, hebben gisteren, zooals reeds aangekondigd was, het bedrijf stopgezet. De bond van werkgevers zal een delegatie naar den Minister van Handel zenden met het verzoek, dat men te Berlijn stap pen zal doen, opdat de Duitsche grens weer zal worden geopend voor Fransche wolproducten. Met uitzondering van de Temps, waren gisteren geen Fransche bladen in de kiosken te Berlijn te krijgen. Men zeide dat alle Fransche bladen, met uitzonde ring van de Temps, voor veertien dagen waren verboden. Volgens een andere le zing, geldt dit alleen voor de Matin en de Petit Parisien. De Koningin en Prinses naar Noorwegen. Naar wij vernemen is H. M. de Konin gin voornemens, Zaterdag 28 Jui a.s. met H. K. H. Prinses Juliana naar Ulvik in de Hardanger Fjord (Noorwegen) te vertrekken voor haar jaarlijksch verblijf in het buitenland. Dë reis daarheen zal geschieden met klein gevolg aan boord van het motor schip „Tanimbar" van de Mij. Nederland. De Koningin en de Prinses zullen ge durende de buitenlandsche reis een streng incognito in acht nemen. Nieuwe Kerk te Delft. Sinds de plechtige uitvaart van Prins Hendrik werd de Nieuwe Kerk te Delft door ongeveer 60.000 personen bezocht. Dë opbrengst was pl.m. f 10.000 meer dan na de uitvaart van Koningin Emma, in Maart j.l. Rijksbegrooting voor 1935 baart zorgen. In zijn rede voor het congres der R.K. Staatspartij te Breda heeft, zooals wij meldden, prof. Aalberse medegedeeld, dat op de rijksbegrooting voor 1935 een onge dekt tekort van aanvankelijk tachtig mil lioen teruggebracht was tot tien millioen. In verband daarmede verneemt de „Tele graaf" thans van bevoegde zijde, dat over de grootte van een eventueel tekort op de begrooting voor 1935 op dit oogenblik nog niets definitiefs te zeggen valt, zoo dat geruchten en mededeelingen, die daarover de ronde deden, óf voorbarig óf onjuist zijn. De samenstelling der be grooting is nog niet zoo ver gevorderd, dat ook maar bij benadering gezegd kan worden hoe groot een eventueel tekort zal zijn. De ontwerp-begrooting der departe menten toonde wel een aanzienlijk te kort, zooals gebruikelijk, doch bij een al gemeene herziening is daarvan veel weg gewerkt. Thans wordt gewerkt aan de samenstelling van de definitieve begroe ting, waarvan het opstellen en sluitend maken zeer veel moeilijkheden biedt, zoo- als te verwachten was. De opbrengst der belastingen in 1934 blijft ver bij de raming ten achter en'het is logisch, dat die raming voor 1935 mede daardoor uitermate moeilijk is. Zij staat dan ook nog' geenszins vast. Sabotage op Hr. Ms. Nautilus? Zaterdagmorgen rees het vermoeden, dat men aan boord van Hr. Ms. Nautilus te Den Helder sabotage had gepleegd, door het vastgestelde reisprogramma om naar de Noordzee te vertrekken, ten einde toe zicht uit te oefenen op de visscherij, te verhinderen door verontreiniging van de smeerolie met zand en zoo de hoofd machine onklaar te maken. Het schip vertrok Zondagmorgen naar zee, doch moest na korten tijd terugkee- ren daar de hoofdmachine was warm ge- loopen. Het is in de haven van Nieuwe- diep binnengesleept, waar met de herstel ling is begonnen. Een uitgebreid onder zoek wordt ingesteld. H. M. Nautilus doet dienst als kruiser van de visscherijpolitie. De landarbeidersstakingen in Drenthe. Voor de dorpen Buinen en Odoorn wer den Zaterdag opnieuw besprekingen ge houden tusschen de landbouwers en de vertegenwoordigers der landarbeidersi- bonden over het loonvraagstuk. Zoowel de landbouwers te Buinen als die te Odoorn bleken bereid verbeteringen aan te brengen in de vóór het uitbreken der staking door hen aangeboden loonen, o.m. ten opzichte van het korenzichten, aard- appelrooien, binden achter de machines, het loon voor jeugdige werkkrachten, ko- renmaaien in dagloon enz. De stakende arbeiders hebben in de Zaterdagavond gehouden vergaderingen besloten de nieuwe werkgeversvoorstellen te aanvaar den en het werk te hervatten. Voor Bor ger en Exloo duren de stakingen nog voort. De heffing op oliën en vetten. Zooals reeds is medegedeeld, zijn met ingang van Zondag 22 Juli alle eetbare oliën belast. Bij kennisneming van de beschikking, die in de Staatscourant wordt gepubli ceerd, zal echter blijken, dat er verschil lende oliën zijn uitgezonderd. Onbelast blijven n.l.: I. Medicinale ricinusolie; 2. Medicinale levertraan; 3. Ruwe lijnolie, mits niet gehard, on geacht of zij rauw of gekookt is en of zij al dan niet vermengd zijn of gemengd is met andere stoffen dan vetten en oliën; 4. Aetherische oliën. Alle oliën, die voor de consumptie af geleverd worden, zijn dus belast, ook ge raffineerde lijnolia Het vervoeren, verkoopen en afleveren van oliën is tot 6 Augustus nog geheel vrij met uitzondering voor zoover dit ge schiedt door den producent Ook de im port is thans reeds belast Ten aanzien van de voorraden oliën gel den de volgende bepalingen: tot een nader te bepalen datum zijn niet belastbaar voorraden olie: a. van 10 liter of minder voor eigen huishoudelijk gebruik; b. van 50 liter of minder voor café's, restaurants, hotels en daarmee gelijk te stellen inrichtingen; c. van 10 liter of minder per elke zes inwonende personen voor inrichtingen, stichtingen, enz.; d. van 350 K.G. of minder voor olie- verwerkende bedrijven, oliehandelaren, grossiers en winkelbedrijven. Oliehandelaren en grossiers worden in hun eigen belang aangeraden zich vóór 1 Augustus te laten inschrijven bij de Crisis Zuivel Centrale, teneinde geen moeilijkheden te ondervinden in hun be drijf na 6 Augustus a.s. Ten slotte is nog bepaald, dat ieder, die op 22 Juli 1934 meer dan 350 K.G. olie in zijn bezit heeft, daarvan vóór 28 Juli a.s. opgave moet doen aan de Crisis-Zui- vel-Centrale, onder opgave van de hoe veelheid en de opslagplaats. Tevens is een wijziging gebracht met betrekking tot de cacaoboter. Tot dusver was alle cacaoboter vrij van heffing, voor zoover zij niet door een of andere bewer king smeerbaar was geworden of verwerkt tot een emulsie. Geraffineerde cacaoboter was derhalve ook onbelast. De vele bezwa ren, die daartegen nog zeer onlangs zijn aangevoerd, hebben er ten slotte toe ge leid, om ook de geraffineerde cacaoboter te belasten. Vrij van heffing is derhalve thans al leen nog de cacaoboter in ruwen staat. Teneinde echter chocoladefabrieken enz. in haar bedrijf niet te bemoeilijken, be staat voor die bedrijven de mogelijkheid, onder nader door de Crisis-Zuivel-Centrale te stellen voorwaarden, de geraffineerde cacaoboter onbelast te ontvangen. Uit het slagersbedrijf. De Haagsche Slagerspatroonsvereeni- ging hield een zeer druk bezochte verga dering, teneinde den noodtoestand in het bedrijf te bespreken en tevens om maat regelen te beramen, hoe men in den nood toestand zal kunnen voorzien. Een week tevoren heeft de Rotterdam- sche vereeniging vergaderd, waar 70 pet. der slagers voor sluiting der bedrijven ge voelde. Ook hier werd dit middel, om recht te verkrijgen, aanvankelijk naar voren ge bracht. Het meerendeel der aanwezigen kon evenwel in geenendeele dit inzicht deelen. Men besloot, hoe moeilijk het ook zal zijn, ook in de toekomst zorg te dra gen, dat de vleeschverzorging van Den Haag niet in gevaar wordt gebracht. Niet door revolutie, maar door evolutie dient de middenstand zijn recht te verkrijgen. Binnenland. De Koningin en de Prinses naar Noor wegen. Groote brand te Oudenhoorn. De heffing op olië en vetten. Buitenland. Mussolini tegen Duitschland? De overstrooming in Polen. De toestand in Duitschland. De hitte in Amerika. Het is thans zoover, dat de nieuwe minis ter van Economische Zaken de bonden in gehoor zal ontvangen en hierop was aller hoop gevestigd. Van verschillende zijden werd betreurd, dat, nu de noodtoestand ten top is gestegen, het zoolang heeft moe ten duren eer men bij de Overheid gehoor kreeg. Van alle kanten werd de wenschelijkheid betoogd omde crisisheffing tot 10 pet te verminderen en de delging van de schuld der Veecentrales, waaraan de slagers part noch deel hebben, op een langeren termijn te doen geschieden. Een van de sprekers constateerde, dat hot vleeseh thans is onderworpen aan de vol gende belastingen: accijns 10 pet., heffing 20 pet., en omzetbelasting 4 pet. Waar een volksvoedsel dusdanig is belast, be hoeft het, zoo zeide men, geen verwonde ring te baren, dat de omzet steeds meer terugloopt. Met den wensch, dat het den nieuwen minister van Economische Za ken gegeven moge zijn, de vleeschbedrij- ven te redden door de verlaging van de crisisheffing door te voeren, werd de zeer bewogen vergadering gesloten. Frankrijk verlaagt contingent steenkolen van Nederland. Frankrijk zal met ingang van 1 Augus tus a.s. het contingent, waartoe de invoer van Nederlandsche kolen beperkt is>, op nieuw verlagen en wel met tien procent. Deze nieuwe verlaging beteekent een niet onbeduidende verslechtering van de positie onzer mijnen, vooral van de par ticuliere. De vliegtocht van Minister Deckers. De watervliegtuigen G 2, 4 en 6, aan boord waarvan zich minister Deckers en zijn adjudant, luit. ter zee le klas J. E. A. Post Üiterweer bevinden, welke gister morgen van het vliegkamp de Mok op Texel zijn gestart, zijn te 11.45 uur van Esbjerg vertrokken en te 14.15 u. te Ko penhagen gearriveerd. Uitkeeringen uit werklozenkassen. Dë Minister van Sociale Zaken heeft een omzendbrief gericht tot de gemeente besturen, waaraan wij o.m. het volgende ontleenèn: Bij beschikking van den toen- maligen minister van Arbeid van 20 Mei 1919 is een regeling vastgesteld inzake de kennisgeving van uitkeeringen door has hes turen aan gemeentebesturen. In die reu geling is bepaald, dat van verstrekte uit keeringen door kasbesturen moet worden kennis gegeven voor bet einde van de ka- lenderweek volgende op die waarin de uit- keering heeft plaats gehad. Op de bepa ling ontbreekt evenwel sanctie, zoodat het niet geregeld is, wat er moet geschieden, indien kennisgeving van verstrekte uitd ringen niet of niet tijdig geschiedt. Teneinde hierin te voorzien, heb ik een nieuwe regeling vastgesteld. Daarin wor den de gemeentebesturen bevoegd ver klaard in zulke gevallen zich tot mij te wenden met het verzoek te bepalen, dat de uitkeering niet ten laste van de werk- loozenkas mag komen. Ik leg er den na druk op, dat ik de gemeentebesturen be voegd verklaar zich met het bedoelde ver zoek tot mij te wenden, doch dat het geens zins mijn bedoeling is, dat in elk geval, waarin de kennisgeving niet in de bepaal de week geschiedt, rapport daarvan aan mij wordt uitgebracht. Het is mijn bedoe ling, dat de gemeentebesturen deze rege ling zoo billijk mogelijk toepassen en van haar slechts gebruik zullen maken, wan neer gerechtvaardigde klachten bestaan. Wanneer mijklachten bereiken zal de zaak onderzocht worden en wordt de klacht ernstig genoeg bevonden, dan kan door mij; worden bepaald, dat de uitkeering niet ten laste van de werkloozenkas mag ko men. Vrijheid in deze behoud ik mij naar omstandigheden voor. In verband hiermede noodig ik u uit, aldus de minister, wanneer in het ver volg van gedane uitkeeringen niet of niet tijdig wordt kennis gegeven, tegen de uit keering geen bezwaar te maken op de wijze bedoeld in artikel 10 van het Werk loosheidsbesluit 1917, doch u eventueel tot mij te wenden. Het zal natuurlijk in enkele gevallen kunnen voorkomen dat van een uitkeering, waarvan niet of niet tijdig is kennis gegeven, de onrechtmatigheid op zichzelf, naar het oordeel van het gemeen tebestuur vaststaat. In zulke gevallen kan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1