A ^HIVEA Uit de Provincie Violet Vaughan Voor f 10.000 in lickt(tukten zon'. FEUILLETON. LEVENSVERZEKERING BANK verkrijgt een 67-jarige vrouw- ROTTERDAM ■een lijfrente van ƒ1015,23 's-jaars Kerknieuws Onderwijs. Predikbeurten. voor den elfden Juli aan de arbeiders, in [laats van de gebruikelijke vergoeding, et gederfde uurloon volledig kan worden ui.te'.aald. C'pnlsuw verminderde ontvangst der spoorwegen. De staat van definitieve ontvangsten der Ned. Spoorwegen over de maand Maart 1984 geeft aan, dat de totale ont vangsten f 8lö 439.46 beneden die van Maart 193j blo.en. Over de eerste drie maanden van dit jaar bleven de ontvangsten f 1.846.201.39 beneden die over dezelfde periode van het voorafgaande jaren. Auto-ongeval. Door den G en G.D. te Tilburg is Woensdagavond naar het ziekenhuis aldaar overgebracht de heer C. Filius uit K o r t g e n e, die bij een auto-ongeluk op den Bredaschen weg onder Huiten een zware hersenschudding en andere ernstige verwondingen had be komen. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 8 tot en met 14 Juli in de pro-vincie Zee land bedroeg: Roodvonk: Goes 5 (w.o. 2 gevallen in één gezin); Hoedekenskerke 2, Hulst 1, Kapelle 1, Kruiningen 5 (w.o. 3 gevallen in één gezin); Vlissingen 1. Poliomyelitis: Kruiningen 1. (Wij verne men, dat het aantal gevallen te Goes zich uitbreidt.) De crisis-rundveecentrale, liet bureau van de crisis-rundveecentrale, dat tot nu toe te Hulst gevestigd is, zal fca'f Augustus naar Goes worden ver plaatst, waar de meeste crisis-instellingen gevestigd zijn. Deze verplaatsing houdt verband met de centralisatie bij deze diensten. Middelburg. De collecte voor het Z.S.C.- fonds van den Marktkoopliedenbond heeft gisteren f 89.84 opgebracht Door het Burgerlijk Armbestuur zijn in de vacature van secretaris op de voor dracht geplaatst de heeren K. J. van Sluijs en J. G. F. van Kamer; en voor lid in de vacature-Dr J. G. Kinderman de heeren Dr H. Reilingh en W. Feikema. Goes. De collecte voor het crisis-comité bracht deze week f 64.58 op. Heinkenszand. Hedenmorgen werd al hier een spelend kind zoodanig aange reden, dat het met 'n gebroken beentje op de straat bleef liggen. Spoedig werd heel kundige hulp verleend, waarna het kind naar de ouderlijke woning werd ver voerd. Schore. Door den Commissaris der Ko ningin in Zeeland is aan den heer M. Hemmekam eervol ontslag verleend als bezoldigd veldwachter der gemeente Schore, zulks op eigen verzoek en met ingang van 16 November 1934. Kruiningen. Naar aanleiding van het bericht over de in beslag genomen sui ker deelt nien ons van andere zijde mede, dat de 500 K.G. suiker wel was voorzien van geleibiljetten, maar dat alleen wegens ccn administratieve onjuistheid (het uur van vervoer was foutief ingevuld) beslag werd gelegd. leracke. Zooals gisteren werd geannon ceerd, zal Prof. G. Wisse niet op Maan dag 23, maar op Woensdag 25 Juli, des avonds 8 uur O. T., hier een rede uit spreken. Naar we vernemen heeft gisteren te Bergen op Zoom een conferentie plaats gehad tusschen Belgische en Nederland- sche belanghebbenden bij den mossel- handel. Daarbij waren ook vertegenwoor digd de Zeeuwsche Mosselbond en leden van het Visscherijbestuur. Een belangheb bende bij den Belgische mosselimport wil de een bepaald percentage mosselen van de Zuiderzee invoeren, waartegen de Zeeu wen groot bezwaar hebben, daar dit voor door E. J. WORBOISE. 111) ~o— Ford zat rechtop in zijn bed, naar adem hijjend en tevergeefs trachtend, er eenige woorden uit te brengen. Zijn gelaat was afstootender dan ooit en eigenlijk had hij meer het uiterlijk van een doode dan van een schepsel, dat nog leeft en ademt. William stak hem vriendelijk de hand toe en zette zich aan het voeteneind van het bed 1 om de eenvoudige reden, dat hij zich aan den wankelen stoel niet durf de toevertrouwen. „Kalm Ford, maak je niet zoo overstuur! Arme kerel! Wat kan ik voor je doen? Rustig nu, strakjes kun nen we praten." Ford omklemde de hem toegestoken hand en meelijwekkend blikten zijn oogen in die van den bezoeker. Na veel inspan ning bracht hij eindelijk hijgend uit: „Vergiffenis, vergiffenis, o. vergeef me!" „Ik vergeef je van ganscher harte", ant woordde William zacht. „We zijn geen vijanden meer, doch vrienden. Zeg nu, waar ik je mee helpen kan." Ford wees naar een drankje, dat in een hen 50.000 tonnen mosselen beteekent, welk quantum ze niet kunnen missen. De vereeniging van postduivenlief- hebbers (Zaterdagvliegers) „De Noord ster", organiseerde een vlucht van Lier. 1, 12, 16 Joh. Bom; 2, 3, 10, 17 C. Pekaar; 4, 5, 7, 8 A. Pols; 9, 15 S. Paauwe; 6, 11, 13 A. Nieuwenhuizen; 14 C. J. v. Es. Uitslag van Bordeaux 13 Juli: no. 1 en 2 C. J. van Es; 3. C. Pekaar; 4. Ph. v. Os. De Winkeliersvereniging „Handels belangen" heeft zich dit jaar de belangen der ouden van dagen aangetrokken. Zij heeft een rondgang door de gemeente ge daan en gelden ingezameld om alle ouden van dagen een gratis-rit naar Wal cheren en vrij verteer aan te bieden. On danks den slechten toestand in het be drijf alhier is genoegzaam geofferd om allen goed te onthalen. De rit zal a.s. Dinsdag plaats hebben met een 40-tal particuliere wagens. Driewegen. De heer J. Jobsen, sedert 1 Februari 1899 gemeenteveldwachter, heeft tegen 1 Januari 1935 eervol ontslag uit zijn betrekking aangevraagd. Domburg. Het „Handelsblad" van 20 Julij 1834 bevatte de volgende mededee- ling: „Te Domburg, in Zeeland, heeft men een begin gemaakt met Zeebaden te ge bruiken, waartoe bereids dagelijks eene Badkoets gebezigd wordt; de gelegenheid zoowel als het strand beantwoorden vol komen aan het oogmerk van zoodanige inrigting." Arnemuiden. De directie der Ned. Spoorwegen te Utrecht heeft thans voor de tweede maal afwijzend beschikt op het verzoek der vischventers en vischvent- sters, die in Holland en Brabant gaan venten, om trein 408 VlissingenRoozen- daal vertrek te Middelburg v.m. 5.48 al hier te laten stoppen. Waarschijnlijk is het verzoek te laat ingediend. Serooskerke (W.). Naar wij vernemen is door Ged. Staten het laatste Raadsbe sluit inzake verkoop grond aan de IJs- vereeniging alhier zonder eenige wijziging (wat door dit College werd verlangd) goed gekeurd. Thans kan daadwerkelijk door de IJs- vereeniging worden doorgewerkt. Reeds vroeger is gemeld, dat de leden der IJsvereeniging meer dan de helft der koopsom en andere kosten voor het aan leggen der ijsbaan in aandeelen van f5 hebben toegezegd, terwijl door het bestuur getracht zal worden het resteerend be- noodigd bedrag in aandeelen bij de in gezetenen geplaatst te krijgen. EEN NADERE VERKLARING DER AMSTERDAMSCHE PREDIKANTEN. Tijdens de onlusten te Amsterdam zon den 18 Hervormde predikanten een telegram aan Minister Colijn inzake de verlaagde steunregeling aan de werk- loozen. Behalve bewijzen van instemming ont vingen de verzenders van het telegram ook critiek als zouden ze de regeering hebben willen afvallen. In een verklaring aan minister Colijn zetten zij hun standpunt nader uiteen. Na erop gewezen te hebben, dat zij het toejuichen, dat het oproer onmiddellijk radicaal is onderdrukt, waarvoor ze stads- en landsregeering dankbaar zijn, vervolgen zij, dat het oproer in de har ten niet is weggenomen. Wanhoop leeft in die harten omdat er nood is, een nood, die niet weggenomen is nu het oproer is bedwongen. „En nu is het met dien nood, waarmede wij Amsterdamsche predikanten dagelijks in aanraking komen, dat wij diep zijn begaan. Wij waren het reeds lang, wij hadden al veel eerder moeten spreken. Het is ons tot schuld, wij hebben dat er kend, dat niet eerder gedaan te hebben. Maar nu was het het oproer, door revo- lutionnaire elementen aangestookt, dat ons als in eens dien nood in zijn schrij- nenden vorm deed voor oogen staan. En toen mochten wij niet zwijgen. Toen moes ten wij spreken. Men heeft ons verweten, dat wij de re geering in den rug hebben aangevallen, dat wij het den gezagsdragers nog moei lijker hebben gemaakt. Noch het een noch het ander hebben wij willen doen en ook niet gedaan. Ingezonden Mededeellng. N AT IO N A L E Wij hebben slechts dit gevraagd, dat die steuntrekkers voor wie vermindering van steun beteekent, dat zij beneden de bestaansmogelijkheid worden gebracht, weder hun ouden steun mogen terug ont vangen. En met wat wij zeiden over belasting- verhooging van de hoogere inkomens be doelden wij uiting te geven aan onze be reidheid om, indien dat dan noodig was, ten behoeve van den algemeenen nood iets meer bij te dragen. Is die belasting-verhooging, wat wij niet kunnen beoordeelen, onmogelijk, zou er dan niet een middel kunnen gevonden worden, dat aan de diaconieën verlof ge geven wordt om die menschen Ie helpen, zonder dat het van hun steun wordt af getrokken, die van hun steun onmogelijk leven kunnen, vooral de groote gezinnen. Er wordt geleden, onzegbaar geleden. Er zijn gezinnen, talloos vele, die aan den rand van de bestaansmogelijkheid staan. Wij predikanten, die daar dagelijks mee in aanraking komen, kennen ze. Wat te zeggen als menschen, die wij kennen als belangstellende godvruchtige gemeenteleden ons weenende komen ver tellen, dat zij met de grootste zuinigheid den vijfden dag geen cent meer in huis hebben, en de twee laatste dagen van de week voordat de nieuwe steun komt, niet weten hoe zij hun kinderen eten moeten geven. Dat zijn geen oproermakers geen verkwisters, maar menschen, die in hun leven God willen dienen. Aan het slot hunner verklaring schrij ven zij: „Hebben wij den schijn verwekt ons tegenover de regeering te stellen, die zulk een allermoeilijkste taak heeft, dan wil len wij onomwonden verklaren, dat dat allerminst in onze bedoeling heeft ge legen. Integendeel wij staan onvoorwaardelijk aan de zijde der regeering, wij danken haar voor de krachtige wijze waarop zij het oproer heeft onderdrukt en zullen ons verheugen als zij de consequentie wil trekken en de revolutionnaire partijen verbieden, opdat het opgeruide volk straks misschien niet weer tot misdaad vervalle." theekopje op de kist stond; blijkbaar wil de hij er wat van gebruiken, om wat bij te komen. De medicijn scheen een krach tige werking uit te oefenen, want even later begon de zieke op heeschen, doch vlotten toon te spreken. Hij begon met een relaas van al zijn misdaden, doch Wil liam wenkte afwerend met de hand en trachtte hem te beduiden, dat hij daar mede toch niet zijn kracht moest verspil len. Ford echter herhaalde dringend: „het moet, het moet! De volgende aanval is misschien mijn laatste. Laat me toch mijn zonden belijden!" Er sprak zooveel zielsangst en gewe tenswroeging uit zijn toon, dat William in vredesnaam hem zijn gang liet gaan. En toen werd er een levensverhaal over hem uitgestort dat een aaneenschakeling was van ondeugden en misdaden. In Fords jeugd al was het begonnen en met de jaren was het steeds toegenomen. „Die dertig pond" zeide hij „och meneer, ik had ze niet noodig, doch het was, of Satan me tartte. Ik gaf altijd gauw geld uit en toch ook kon ik er moeilijk van scheiden. Dikwijls maakten de rijkdom men, die door mijn handen gingen, me duizelig, d'cch ik durfde ze niet aanra ken. Op dien middag zocht ik meneer Fe- lix op voor een zakelijke aangelegenheid, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bruinisse, A. Kardolus te Maasland. Te Eindhoven (als hulppred.), H. S. Wassink te Hengelo (Ov.). Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Kornhorn, N. Brandsma te Bunschoten. Alg. Synode der.Ned. Herv. Kerk. De president deelt mede, welke commissies door het Moderamen zijn be noemd, o.a.: Commissie voor samenspreking met den Raad van beheer: de heeren Dr P. Smit en J. Boonstra. Commissie van rapport over het reorga nisatie-voorstel: de heeren Dr M. van Rhijn, Dr P. Smit, J. Boonstra, K. den Hollander en F. Tammens. Over deze laatstgenoemde commissie doch hij was vast in slaap. Het goud- en papiergeld lag open en bloot op tafel. Ik hield me, of ik rustg op zijn bureau naar een kasboek zocht dat we werkelijk noodig hadden en onderwijl nam ik zonder het te tellen, wat van het geld af, zag dat de slaper geen beweging maakte en verliet zacht het vertrek. Later was u alleen in de kamer en de rest weet u. Ik ging naar huis in de geruststellende gedachte, dat door een gelukkig toeval de verdenking stellig en zeker van mij was afgewenteld en weinig kon ik vermoeden, dat dit oogenblik van zwakte het begin zou zijn van mijn ondergang. Dien zelfden avond wisselde ik een banknoot, in vermom ming, bij dien kruidenier. Het andere geld echter, heb ik bij me gehouden, het is daar, in dien koffer. Ik ben bijna bezwe ken aan voedselgebrek en koude, doch ik durfde er niet aan raken. O, meneer War- neford, als ik terugzie op mijn leven, hoe veel zonden heb ik dan niet op mijn ge weten! Maar ik heb er diep voor moeten boeten. Ik heb zoo geleden hier in dit armzalige hok! Als een hel was het en ik kan nauwelijks verwachten, als mijn ein de gekomen is, dat God me nog zwaarder kan treffen. De predikanten spreken vaD de genade Gods, maar ze weten niet, wat het is zoo slecht te zijn. En toch heb ik gedacht, dat, als u me maar vergaf, dat geeft de president eenige nadere toelich ting. Het is n.l. de vraag, hoe en wanneer deze commissie zal arbeiden. Gelijk inder tijd het rapport van „Kerkherstel" door een afzonderlijke Synode is behandeld, zoo is het gewenscht ook nu aan de voor stellen, wegens de belangrijkheid, bijzon dere zorg te wijden. Daarom stelt het Moderamen voor een buitengewo ne vergadering der Synode te doen houden op 8 Januari 1935 en alsdan het reeds te voren ingediende rapport der bovengenoemde commissie tegelijk met de voorstellen van de ver eeniging „Kerkopbouw" te behandelen. Dit voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. Het incident te Den Haag. Het incident over de vlag en het span doek bij de opening van de wijdingssa menkomst der Ned. Herv. Synode schijnt uitgegaan te zijn van de voorstanders van den vorm van kerkherstel, waarvan de heer Costerus de leider is, maar niet van de vereeniging kerkherstel. R. H. B. S. te Middelburg. Tot de eerste klasse van de R.H.B.S. te Middel burg zijn toegelaten: G. C. Akkermans (m); F. C. H. du Bois; P. J. Eiff; W. A. Feenstra; A. J. Gillissen; E. Ca. J. van Leeuwen (m); A. Mos (m), Koudekerke; M. C. van Pienbroek (m); M. J. Pluijmers; C. Roelants; A. J. Verheijden; M. E. P. Weisfeit (m); J. L. Strooband; J. C. C. de Buisonjé (m); S. van den Ende (m); A. Lamain; J. A. van der Wielen; A. W. Bastiaanse; R. R. Hoogstra (m); P. J. Louwerse (m); J. van Rookjen; M. J. de With (m); A. J. Groosman; J. C. M. van Keulen (m); A. F. A. Parren; J. M. Wols- ky (m); J. van Aalst; G. J. E. Fernhout; A. J. P. van Sluijs; H. Dekker; A. Min naar; F. J. Repko, Veere; R. van Veen, Veere; M. H. Kroller (m); G. M. Sinke; P. E. Vos (m), Nieuwdorp; J. Teune, Arne muiden; S. Francke, Oostkapelle; P. Alle- wijn; C. M. Barentsen; H. K. Queré, Dom burg en L. M. Hoek. Afgewezen 2 can didates Tot de tweede klasse zijn toegelaten: J. Luteijn; P. C. Ludikhuizen; J. Ie Due, St.- Laurens; L. C. Lagaaij; R. de Steur; G. van der Bijl, Vlissingen; A. Piso (m.), Bandoeng. Tot de derde klasse is toegelaten H. Crommelin. De leerlingen, bij .wier namen geen woonplaats is genoemd, wonen te Mid delburg. Na gehouden examen zijn toegelaten tot de le klasse der R.H.B.S. te Goes; B. van Belzen, Hy. Schulz, W. A. de Vos, G. E. v. d. Berg, Ma. Knieriem, L. P. Kramer, J. v. d. Broek, Ae. de Graag, J. C. Brink, J. R. den Exter v. d. Brink, L. A. Snoek, M. Oudeman, P. Sliggers, J. J. Ehrhardt, allen te Goes; J. A. Trimpe Burger, Ca. Aa. Genefaas, beiden te Kloe- tinge; F. Wisse, J. Nieuwehuize, beiden te Kattendijke; P. A. Staal, Wilhelmina- dorp; A. F. Blok, Krabbendijke; H. G. Peukert, Hansweert; Eje. Verhoef, Ove- zande; Ky. Koert, Wolfertsdijk; N. Alme- kinders, Borssele; Joh. Oele, 's-Graven- polder; A. L. Mieras, Wemeldinge; B. Zuidweg, Heinkenszand. Afgewezen: 1. Geslaagd voor staatsexamen onder wijzer dhr P. W. Hartog, Scherpenisse. Geslaagd te Etten voor costumière mej. C. Boonman, leerlinge der meisjes school te Goes. De heer J. Kooman, onderwijzer aan de Christelijke school te Leerdam, vroe ger wonende te Nisse, is benoemd tot hoofd der Chr. school te Willige-Lange- rak. Geslaagd voor het examen tot ver krijging van het getuigschrift voor Kerk- orgelspel, afgenomen door de Ned. Org. Ver. te Amsterdam dhr Jan Rijn te Goes. Geslaagd voor het Mercurius Boek- houd-examen dhr Jan Rijn te Goes. Zondag 22 Juli 1934. Ned. Herv. Kerk. Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, nm. ds Blanson Henkemans. Biezelinge, vm. en nm. ds Dekker te Scharne- goutum. Borsselen, vm. ds Elenbaas, nm. leesdienst. Colijnsplaat, vm. dhr Louwerse, nm. ds Bons. (H. Doop). Driewegen, vm. leesdienst. Ellewoutsdijk, nm. ds Hulsbergen. Geersdijk, vm. en nm. dhr Overgaauw. 's-Gravenpolder, vm. en nm. ds v. Hoogstraten. 's-Heerenhoek, geen dienst. Heinkenszand, vm. ds de Willigen (H .Av.), nm. geen dienst. 's-Heer Arendskerke, vm. ds Homburg, nm. 's-Heer Abtskerke, vm. geen dienst, 2.30 u. O. T. ds Steinz. 's-Heer Hendrikskinderen, vm. ds Koopmans, nm. ds v. d. Heli. Hoedekenskerke, vm. ds Hulsbergen, nm. geen dienst. Kats, 2 u. O. T. ds Hansen. Ierseke, vm. en nm. ds Engelsma. Kapelle, vm. en nm. dr Schmidt. Kattendijke, 9 en 6 u. O. T. ds v. d. Heil. Kamperland, 10 en 3 u. ds de Vries. Krabbendijke, vm. en nm. ds Baarslag. Kloetinge, vm. ds de Kluis, nm. ds de Willigen. Kortgene, vm. ds Bons, nm. leesdienst. Kruiningen, 10 en 2.30 u. ds Mortier. ik dan zou mogen hopen, dat God me mis schien heel misschien niet zou straffen als ik wel verdiendel" „God zal je zeker vergeven, als je het Hem in Christus naam vraagt. Luister, de bijbel zegt: „Het bloed van Jezus Christus Zijnen Zoon, reinigt ons van alle zonde! Kom slechts tot. Jezus Christus, roep Hem aan cm je te redden er is geen ander, die het vermag." „Maar ik heb hem altijd verguisd den draak gestoken met Zijn leer!" klaag de de zieke. „Zal ik met je bidden?" Een lang, vurig gebed steeg omhoog een vergeven zondaar, worstelend voor 't zieleheil van een, nog onverzoend. Toen ging William weg om voedsel en brand stof te koopen en neg eenige kleinigheden, die de stervende noodig had. Hij bracht ook met zich terug den besten genees heer, die er in Dieppe te vinden was, maar toen deze Ford onderzocht had, schudde hij" het hoofd en zeide in het la- tijn tegen William, dat het niet eens een kwestie van dagen, doch van uren was; het einde was nabij. Den geheelen dag verpleegde William zijti vroegeren vijand, nu eens de klamme handen verwarmend, dan weer legde hij een warme kruik aan de ijskoude voeten, nu gaf hij hem eeuige lepeltjes brande wijn, dan weer las hij1 hem voor uit den bijhei, of bad, hetzij in stilte of zóó, dat de zieke het kon hooren. En de uren schreden voort en de duisternis sloot zich om hen heen en het flikkerende levens vlammetje brandde steeds zwakker. En nog steeds deinsde de ongelukkige terug, voor wat zoo nabij was. „De stervende zondaar," zei hiten slotte, „heeft Christus hem vergeven?" „Ja, Hij antwoordde op zijn gebed: „Heden zult gij met Mij in het paradijs zijn". „Ik wil zijn gebed bidden ik heb niets anders te zeggen Heere, gedenk mijner, in Uw Kcninkdijk." En de schaduwen van den nacht vielen dieper en het rustige stadje werd nog stiller, de vermoeide wind ging liggen, be roerde nog slechts zachtkens de golven, die het schoone Frankrijk van Groot- Brittannië scheiden. De sterren schenen vredig aan den donkeren hemel en nog was de strijd tusschen leven en dood niet beëindigd en wachtten de engelen van het licht en de geesten van de duisternis op de verscheidende ziel. Tot een nauwelijks hoorbaar gefluister was de kreet nu ver stild: „Heer, gedenk mijner, in Uw Ko ninkrijk". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2