Neem 'n "AKKERTJE" VRIJDAG 20 JULI 1934 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 244 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. uii zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Migraine, "Kaler", Hoofdpijn. [ure Morellen 14 -17, Zoete Krie- -18, Frambozen iRoode Bessen 4 Zwarte Bessen Oranjepruimen K11, Aardbeien t, Zomerlouwtjes Ibb. Princ. z. dr. Tene Boonen 2 ten 6—7, Wage- Tonen 617, Sja- I; Aardappelen 2 roten 1.601.80, bos; Kropsla lugurken 916, lOO stuks; Meloe- Ls 23, Bloem- ^ing van 18 Juli. Kg. Aanvoer Ihe veiling van |cten N.V. Gros- ig 18 Juli 1934. -32, Volgers 34 |1618, Zwarte 2226, Morel- Zwarte Roubos 616, Zwarte -12 ct. per Kg. [rozen 1624, Is 6—8 ct., alles ERBERCHT. rond van 20 Juli; |n.-W. tot Z.-W. weinig of geen liddag 3 u. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent Advortcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeolingcn 00 cent per regel. Kleine Advortentitjn Dinsdags cn Vrijdags J 0.75, bij vooruitbotuling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. lag 3 u.: 759. Moord en zelfmoord. De cijfers, die zoo nu en dan worden verstrekt omtrent de gewelddadige levens- beroovingen door moord en zelfmoord, zijn wel in staat tot nadenken te stem men. Aan een menschenleven wordt weinig waarde gehecht in dezen tijd. Een bewijs, dat er met het Woord Gods, hetwelk leert, dat de mensch naar Gods beeld gemaakt is en dat de mensch niet zelf over zijn leven kan beschikken, en met de stellige eischen van Gods Wet die den doodslag verbiedt, steeds minder rekening wordt gehouden. Het is gelukkig in ons land nog niet zoover gekomen als ln Duitschland, waar een verdachte door hooge autoriteiten in de gelegenheid gesteld werd zelfmoord te plegen, maar toch is ook in ons land het aantal zelfmoorden huiveringwekkend groot. Het leven is voor velen moeilijk. De zorgen zijn vaak zoo vele. En als er dan geen geloof is in de voor zienigheid Gods, die ons uit Zijn Vader hand alle dingen doet toekomen, dan wordt de last schier niet te dragen en komt menigeen er toe er maar een eind aan te maken. Op een droeve zedelijke verwording wijst dit alles. Maar ook op de roeping van de Chris tenheid, om in zooveel donkerheid het licht van het Evangelie van Gods genade te laten schijnen. DE DOOD VAN GREGOR STRASSER. Hoe er in Duitschland is opgetreden. Otto Strasser heeft bijzonderheden me degedeeld over den dood van zijn broer Gregor, bijzonderheden waarvan hij ver klaart, de volle juridische en politieke ver antwoordelijkheid te kunnen aanvaarden, daar de betreffende stukken zich alle in zijn handen bevinden. Volgens deze mede- deelingen drongen op 30 Juni tegen half twee 's middags vijf mannen van de ge heime staatspolitie het huis van Strasser binnen en verlangden hem te spreken. Strasser zat met zijn gezin aan tafel en stond de ambtenaren, die in burgerklee- ding waren, in een kamer naast de eet kamer te woord. De ambtenaren gelastten hem mee te gaan naar zijn bureau, waar men huiszoeking wenschte te doen in ver band met een verdenking van hoogver raad. Strasser begaf zich naar de eetka mer om zijn vrouw gerust te stellen en vertrok. Inderdaad reed men naar Strasser's kantoor, doch vóór het gebouw gaven de mannen van de geheime staatspolitie hem over aan een daar wachtende patrouille S.S.-mannen. Dze boeiden hem onmiddel lijk en zetten hem in een auto, die in vlie gende vaart in de richting Gruenewald vertrok. In het Gruenewald joeg de patrouille hun slachtoffer eerst diep in het bosch en sloeg Strasser toen neer; zij schopten hem onder woedend gebrul zóó lang, tot hij geen levensteeken meer gaf. Tegen half vier verschenen drie mannen bij Stras ser thuis, waar zij 't geheele gezin in ban ge zorg vonden. Op de vraag van Stras ser's vrouw, waar haar man was, ant woordde er één: dat weet geen mensch, dien kent niemand meer. De weduwe, vergezeld van haar broer, trachtte door te dringen tot Hitier, Frick, Goering en Daluege, tot dezelfde mannen, die honderden malen aan haar tafel had den gezeten. Hitier zelf is peet van de tweelingzoons van Strasser. maar hij gaf thans niet thuis. Daluege liet nog zeggen, dat de vrouw nu alsjeblieft haar mond moest houden, anders zou het haar net zoo gaan als haar man. Dagen lang hoorde de familie niets. Pas toen de vrienden van Strasser stelselmatig het terrein afzochten om het lijk te bergen en zoo te fotografeeren, lieten Goering en Daluege den doode 's nachts opgraven en verasschen. 7 Juli, 8 dagen na den moord, kreeg de familie een urn met de mededee- ling, dat het Otto Strasser was, die werd thuis gestuurd. Hitier wordt woedend. De „Reichspost" bevat het bericht, dat de weduwe van den op 30 Juni vermoor den dr Klausener een bezoek aan Hitier heeft gebracht, waarbij zij zich vooral be klaagde over het feit, dat het gerucht in omloop is gebracht, alsof dr Klausener zelfmoord zou hebben gepleegd, waardoor zijn katholiek geloof in twijfel is getrok ken. Ook over de verbranding van het stof felijk overschot van haar man beklaagde zij zich, aangezien de verbranding in strijd met de katholieke opvattingen is. Hitier moet toen in woede zijn ontsto ken en mevrouw Klausener de deur gewe zen hebben. De politieke toestand In Frankrijk. Het onderzoek naar de Stawinsky- schandalen brengt zoo nu en dan eenige sensatie. De ziting. die in den nacht van Woensdag op Donderdag te ruim één uur in den nacht afliep, is de meest sensatio neels geweest, die tot nog toe werd gehou den. De verklaringen van Tardieu waren zoo belangrijk, dat besloten werd Chautemps en Tardieu, beiden oud-minister-president onmiddellijk te confronteeren. D'ie confrontatie had om half elf uur 's avonds plaats. De verklaringen van Tar dieu, die als minister van Staat in het zitend kabinet zeker niet lichtvaardig een zoo geweldg offensief tegen den voorzitter der radicale partij zal genomen hebben, heeft in de parlementaire kringen een ont zaglijken indruk gemaakt. Hij heeft een lijst gegeven van personen, die in verband met het optreden van Chautemps gehoord dienen te worden. In de wandelgangen waren de radicalen en socialisten totaal uit het veld geslagen. ,,'t Is geen verklaring, maar een politieke operatie, die een einde maakt aan den partijvrede", zeiden zij. „De geheele radi cale partij wordt beleedigd. De kamers moeten bijeen geroepen worden". Zoowel bij de debatten in de kamer van Januari als op het radicaal congres, al dus Tardieu, heeft Chautemps gezegd Sta- winsky niet te kennen. Maar reeds vóór September 1933 kende Chautemps Sta- winsky en hij heeft nooit een krachtig be vel gegeven om Stawinsky te arresteeren. Heel het milieu van Chautemps was in de Stawinsky-affaires gemengd. Chautemps moet op de hoogte zijn ge weest. Hij kende de Stawinsky-zaken, toen ze klein waren, het is niet mogelijk, dat hij ze niet gekend heeft toen ze groot wa ren. Er werden voor den vorm voorzor gen genomen, in werkelijkheid liet men Stawinsky begaan. Niet alleen heeft Chautemps niets ge daan om Stawinsky te vervolgen, maar hij heeft alles gedaan om de zaak in den doofpot te stoppen. Het kabinet zou hedenmiddag om vijf uur bijeenkomen. De radicalen eischen het aftreden van Tardieu. In parlementaire kringen gelooft men echter niet, dat het tot een crisis zal ko men. Einde van de staking in San Franclsco>. Het comité der algemeene staking heeft met 191 tegen 174 stemmen besloten een einde te maken aan de algemeene staking. Het comité spreekt er zich voor uit om onmiddellijk alle door het geschil opge worpen kwesties aan arbitrage te onder werpen. De stad San Francisco krijgt weer een meer normalen aanblik. Donderdag zijn weer tal van winkels en restaurants ge opend. De scheepvaartmaatschappijen hebben hun schepen op zee radiografisch opdracht gegeven weer San Francisco aan te doen. 300 personen zijn gearresteerd bij huis zoekingen in communistische centra. De staking der havenarbeiders te San Francisco, die nu al 72 dagen heeft ge duurd, heeft thans reeds een schade be rokkend van 10O millioen dollar. Talrijke vrachtauto's, geladen met le vensmiddelen, zijn te San Francisco aan gekomen en de stad keert snel naar nor male toestanden terug. Diverse winkels en •benzinestations zijn voorzien. Ofschoon de algemeene staking nog niet opgeheven is, keeren tal van arbeiders naar hun werk terug. SAN FRANCISCO. De bevolking werd dol van vreugde toen zij vernam, dat het stakingscomité besloten had de algemee ne staking te beëindigen. De arbeiders keeren verblijd naar hun werk terug en alle winkels, vooral die in levensmiddelen, enz. maakten goede zaken. De voornaam ste oorzaak van het einde van de staking is de ontevredenheid van het publiek ge weest. Hittegolf in Turkije eischt slachtoffers. Ook Turkije wordt op het oogenblik door een hittegolf geteisterd. In het geheele land is de temperatuur tot ongewone hoogten gestegen. In Adana in Zuid-Ana- tolië werd een temperatuur waargenomen van 41 gr. G., in Ankara van 37 gr. C., terwijl de temperatuur in Stamboul tot 33 gr. C. steeg. Tal van personen zijn door de hitte be vangen en overleden, vooral in Smyrna zijn verscheidene slachtoffers gevallen. Voor de ambtenaren is de diensttijd op een hal ven dag gesteld; zij beginnen des morgens vroeg en eindigen vóór de groot ste middaghitte. De ferreur in Oostenrijk. Ondanks de strenge springstofwetten worden uit verschillende deelen van Oos tenrijk weer talrijke aanslagen gemeld. Gisternacht te 3 uur ontplofte op een rangeerstation bij Innsbruck een bom, waardoor de overkapping beschadigd is. De ontploffing was zóó hevig, dat de be woners van Innsbruck er door uit hun slaap gewekt werden. Verscheidene be ambten van de betrokken spoorwegmij zijn onlangs wegens verdenking van nationaal- socialistische gezindheid ontslagen. Te Lustenau in Vorarlberg ontplofte een bom in het turngebouw van den Vader- landschen Turnbond. Op den Zuid-spoorweg bij Edlach in Stiermarken is een aanslag gepleegd, die eenige materieele schade veroorzaakte, evenals een aanslag op den spoorweg na bij Bregenz in Vorarlberg. In het kader van de door de regeering Woensdag ingezette campagne tot arres tatie van alle nationaal-socialisten, die zich kenbaar maken door het dragen van witte kniekousen, zijn in totaal ruim 200 personen gearresteerd. Alle, waarvan men met zekerheid kon aannemen, dat zij in verband stonden met de nationaal-socia- listisehe partij, zijn onmiddellijk veroor deeld tot verscheidene weken politie-ar- rest. De uitbreiding der Britsche luchtvloot. Bij een debat in het Engelsche Lager huis over de luchtvaart zeide Baldwin, de waarnemend premier, dat de regeering tot de conclusie was gekomen, dat zij niet langer kon wachten met het nemen van maatregelen waardoor in de eerstkomen de jaren de Britsche militaire luchtvaart zou komen op het peil, dat bij benadering met dat der naburige landen zou overeen komen De regeering had besloten tot een vijf jaarsprogram, krachtens hetwelk de mi litaire luchtvaart zou wor den versterkt met 41 nieu we eskaders, met inbegrip van die, welke reeds in 1934 waren aangekondigd. Van deze 41 nieuwe eskaders zouden 33 worden bestemd voor de nationale territo riale defensie. De rest der eskaders zal worden be stemd voor den dienst der marinelucht vaart of den buitenlandschen dienst. Baldwin zeide verder, dat de politiek der regeering een politiek van internatio nale ontwapening blijft. Wij hebben, zeide hij, volstrekt niet de hoop opgegeven tot een of andere beperking te komen, doch gezien onze verplichtingen tegenover den Volkenbond en het pact van Locarno en de vele ongunstige symptomen in Europa en elders, waren wij reeds sedert eenigen tijd van meening, dat het oogenblik was gekomen om over te gaan tot herziening van de mogelijkheid van handhaving van onze bewapeningen op haar tegenwoordige lage niveau bij afwezigheid van voorstel len tot vergelijkbare verminderingen van andere landen. Groot Brittannië zal tegen 1938 volgens de meening van een vooraanstaand auto riteit op vliegterrein over plm. 1300 vlieg machines der eerste linie beschikken, wan neer het door Baldwin bekend gemaakte program geheel, wordt uitgevoerd. Het aantal machines der eerste linie bedraagt op het oogenblik ongeveer 850. Korte Berichten. In het overstroomingsgebied in Noord-Mandsjoekwo wast het water nog steeds. Thans verwacht men, dat 40 pet. van den oogst is vernield. De wanhopige en den hongerdood nabij zijnde boeren sluiten zich tot rooverbenden aaneen. Tijdens een militair concert te Czer- nowitz stortte plotseling een dichtbezette tribune in. Ongeveer honderd personen liepen verwondingen op, doch 25 waren zóó ernstig gewond, dat zij in een zieken huis moesten worden opgenomen. Het ongeluk veroorzaakte een onbeschrijfelijke paniek. De Egyptische regeering heeft be sloten tot uitbreiding van de militaire luchtvloot. Het departement van Oorlog heeft 100.000, het departement van ver keerswezen 30.000 Egyptische ponden be schikbaar gesteld, voor aankoop van vlieg machines en het aanleggen van nieuwe vliegvelden. Emile Vandervelde de leider der Bel gische socialisten, heeft in de Kamer ver klaard, dat de socialisten bereid zijn, in de regeering zitting te nemen. Zijn ver klaring was vooraf door zijn fractie goed gekeurd. Te Leningrad is Donderdag een pro ces begonnen tegen 41 ambtenaren van het commissariaat van financiën, die den staat voor verscheidene millioen roebel zouden hebben benadeeld. In de acte van beschuldiging staat, dat drie communis ten in acht maanden tijds 400.000 roebel ten eigen bate hebben aangewend. Het openbaar ministerie eischte voor 22 be schuldigden de doodstraf. Er hebben den laatsten tijd talrijke veenbranden in Duitschland gewoed. Gis teren is nu weer een enorme brand uitge broken in het veen bij den Ruebenberg in de buurt van Hannover. Het veen stond over een afstand van ongeveer drie kilo meter in brand. Behalve 250 brandweer lieden werden vrijwilligers van den ar beidsdienst en leden van de technische noodhulp opgeroepen. In totaal waren on geveer 1000 man met blusschen bezig. De brand strekt zich uit over een gebied van meer dan 1000 morgen. De Tribune en de woelingen te Amsterdam Op de vragen van den heer De Savor- nin Lohman betreffende het nemen van maatregelen in verband met den inhoud van het nummer van De Tribune van 4 Juli 1934, luidende: 1. Heeft de Minister kennis genomen van het feit, dat in het nummer van 4 Juli 1934 van De Tribune lot driemaal toe de opmerking voorkomt, dat de bour geoisie geen oogenblik met rust moet wor den gelaten? 2. Lijkt 't den Minister niet waarschijn lijk dat tusschen de publicatie van derge lijke opruiende taal en de relletjes te Am sterdam, die reeds een doode vorderden, oorzakelijk verband bestaat? 3. Is de Minister bereid, met toepassing der bestaande wettelijke bepalingen, zoo deze hem daartoe de noodige middelen verschaffen, het zijne te doen om derge lijke openlijke ophitsing tot burgeroorlog te verhinderen en zoo de wet hem daartoe niet de bevoegdheid geeft, ten spoedigste herziening der wettelijke voorschriften te dien einde te bevorderen? heeft Minister v. Schaik het volgende geantwoord: 1. De Minister heeft van den inhoud van het dagblad De Tribune van 4 Juli j.l. kennis genomen. 2. Hij is van oordeel, dat de opruiende taal in de artikelen van genoemd dagblad de woelingen te Amsterdam bevordert. 3. Ter beantwoording van deze vraag verwijst de Minister naar het optreden van de justitie, zooals dit dezer dagen heeft plaats gevonden. Naar gemeld wordt, heeft de Yacantie- kamer der Amsterdamsche Rechtbank een request behandeld tot vrijgeving van de persen van het dagblad De Tribune. De Rechtbank heeft nog geen beslissing ge nomen. Brug over Hollandsch Diep. De Staatscourant van gisteren bevat een onteigening van een aantal perceelen in de gemeente Hooge en Lage Zwaluwe, Zevenbergen en Dubbeldam ten behoeve van den aanleg van toegangswegen naar de ontworpen vaste overbrugging voor ge woon verkeer over het Hollandsch Diep bij Moerdijk. De Nederl.-Engelsche handelsbesprekingen tot het najaar verdaagd. De handelsbesprekingen tusschen Ne derland en Engeland zullen tot het na jaar worden verdaagd. In de afgeloopen drie weken zijn de delegaties der beide landen vrijwel dagelijks bijeengekomen op het Engelsche ministerie van handel. Men is echter tot de slotsom gekomen, dat de onderhandelingen in een stadium zijn ge raakt, waarbij het blijkbaar het beste zou zijn de onderhandelingen gedurende lan gen tijd uit te stellen. Reeds van het begin af waren moeilijk heden te verwachten bij de overbrugging van de tegenstellingen. Men kon moeilijk verwachten dat, nu de Engelsche minister van landbouw Elliot een zoo weinig soe pele houding aannam, Engeland toezeg gingen zou doen in de richting van den invoer van Nederlandsche land- en tuin bouwproducten in Engeland. Anderzijds is men zich hier volkomen bewust van het belang van de feitelijke en ook poten tieels Nederlandsche markt voor Enge land. In verband met de wederzijdsche er kenning van de beteekenis der markten, heeft men de besprekingen liever ver daagd, zoodat „afbreken" ervan kon wor den vermeden. Ook hebben de besprekin gen in een absoluut vriendschappelijke atmosfeer plaats gevonden. Vóór October zullen geen nieuwe bijeenkomsten plaats vinden. Intusschen heeft men een modus vi- vendi gevonden ten einde de onderhande lingen formeel ongeëindigd te houden en de regeeringen van de beide landen zul len alle vraagstukken, die tijdens de jong ste besprekingen zijn aangeroerd, nauw keurig onderzoeken. De wijziging der Winkelsluitingswet 1930 Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer inzake het ontwerp van wet tot wijziging der Winkelsluitingswet 1930, meenden eenige leden, zonder in princi- pieele beschouwingen te moeten treden, toch te moeten doen opmerken, dat bij de behandeling van het oorspronkelijke wets ontwerp de noodzakelijkheid van herzie ning der Zondagswet in verband met de nieuwe Winkelsluitingswet van ver schillende zijden is bepleit en door de toenmalige Regeering in uitzicht gesteld. Binnenland. De Ned.-Engelsche handelsbesprekingen verdaagd. Een uitstekende graanoogst verwacht. Heffing aardappelen. Het crisis-akkerbouwbesluit afgekondigd. Buitenland. De politieke toestand in Frankrijk. De uitbreiding der Engelsche luchtvloot. Het einde der staking te San Francisco. Sedert is op die herziening herhaalde lijk aangedrongen, doch tevergeefs en het achterwege blijven der noodige voorstellen wordt verontschuldigd met de veelvuldige bezigheden aan crisisarbeid verbonden. Thans wordt, zoo betoogden deze leden, opnieuw een stap gedaan in een richting, waartegen in verschillende kringen van ons volk èn van godsdienstig èn van so ciaal standpunt beschouwd, ernstig be zwaar bestaat. Het voorstel-Vos c.s. ware h.i. beter achterwege gebleven en men had zich kunnen bepalen tot zuiver tech nische verbeteringen. Ook verdient, vol gens deze leden, het aannemen van het amendement-Teulings c.s., waardoor de technische herziening werd gedenatu reerd tot een principieele, naar hun ge voelen weinig bewondering. De leden, hier aan het woord, verklaar den dan ook bezwaarlijk hun stem aan het ontwerp te kunnen geven. Andere leden achtten de critiek op de indiening van het voorstel-Vos c.s. onge grond. Weder andere leden vreesden, dat als gevolg van het amendement-Teulings de gemeenteraden het tooneel van den strijd zullen worden. Onder curateele. Dë raad van de gemeente Bergh heeft besloten de voorwaarden te aanvaarden waaronder de regeering bereid is de ge meente financieel te steunen. De gemeente komt hierdoor onder algeheele curateele. De wijziging van de Landbuuwcrisiswet. Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot wij ziging van de Landbouwcrisiswet 1933 en tot intrekking van de Tarwewet 1931, de Crisiszuivelwet 1932, en de Crisisvarkens- wet 1932, zouden sommige leden gaarne worden ingelicht, waarom de heffing op margarine niet is verhoogd, nu sinds de inwerkingtreding der Crisiszuivelwet de prijzen van oliën en vetten met ongeveer 50 pet. zijn gedaald. Zij vestigden de aan dacht er op, dat in de memorie van toe lichting tot genoemde wet de heffing werd bepaald op een aangenomen kostprijs van margarine van 30 cent per k.g. en waren van oordeel, dat deze heffing had behoo- ren te zijn verhoogd met het bedrag, waarmede de kostprijs der margarine ver laagd is geworden, tengevolgde van de zeer groote prijsdaling der daarvoor gebe zigde grondstoffen. Deze leden wenschten tevens te verne men, waarom de cacaoboter en de oliën onbelast zijn gebleven. Ten aanzien van de middelen, ontstaan uit een heffing op den export van zuivel producten naar gecontingenteerde landen, ten bedrage van, naar men zegt, f 10 mil lioen, werd de vraag gesteld of het niet billijk moet worden geacht dat dit bedrag wordt uitgekeerd aan de toenmalige pro ducenten. Totaal der verzwegen belastingen. Het totaal van de verzwegen inkomsten en vermogensbelasting is thans bekend n.l. ongeveer 10.7 millioen gulden. Voor 1931/32 is het bedrag bijna 4 millioen; voor 1932/33 3.7 millioen en voor 1933/34 3.1 millioen. Dë verzwegen vermogensbe lasting over 1932/33 bedraagt 3.5 pet. en de verzwegen inkomstenbelasting 0.7 pet. van de totale belastingopbrengst. (Telegr.) Volledig loon voor begrafenisdag van den Prins. Op den begrafenisdag van Prins Hen drik zijn, zooals men weet, tal van rijks- en gemeente-werkverschaffingen gesloten geweest. Voor vele tewerkgestelden beteekende dit een nadeel, aangezien hun de gebrui kelijke vergoeding werd uitbetaald die anders voor feestdagen geldt, en die be langrijk minder is dan een dag loon. Van gezaghebbende zijde verneemt Het Volk thans, dat de minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden, dat alsnog

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1