ingeheeren- rk eeding I inbouw. ERKOOPING Binnenland Staten-Generaal DONDERDAG 19 JULI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 41e JAARGANG - No. 243 sgoederen, rtikelen, stoffen voor antels en times, iiweelen enz. er-, sl-, Kapstok- teenkleeden. ogelijke en, Dekens goederen, ide keuze in ichtige korte leis, hoogst Jern. vergordijnen e Gordijnen, imerjurken -f2.- 'soons kens f 4.50. Buiten'and. Belangrijkste Nieuws. »den eenige tsit- tkeering aan de rs van 1.164 pet. ment van P. A. wonende te Ter Tichelman te Tei ing aan de con- an 15,4588 pet. zitting van de f is dhr D'. Hui- ere, beëedigd ale rgerlijken Stand. iilvruchten. meldt, wordt de regeling voor lag verwacht. De •langen daarnaar lik is het onmo- eenigszins ver- iluiten. Wie nog ien niet afstaan t, die de Regee- legt. .rs ondervinden Onderwijl zij lij- q dat er straks t zij weer offertes itenlandsche con- ien toestand een allerlei gissingen voor de verbou- tgesteld. De ver belanghebbenden eten, dat zij voor menschelijk ge- per 100 Kg. en f9 per 100 Kg. eekt vanzelf, dat afwachten of de emde prijzen ver den export, die >te practische be- in 1935 uitzaai n punt dat velen EERBERCHT. ond van 19 Juli: ,nd uit Zuidelijke volking met kans ter opklarend en liddag 3 u. iag 3 u.: 767. van Oran|e", - GOES. DE zal verkoopen J. GERRITZEN, e partij heeft plaats: lerdag 19, Vrijdag 20 lull van 10—8 uur. lovember 1934. «r* geen opgeld. t vta Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 4M55. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advcrtcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcclingcn CO cent per regel. Kleine Advcrtcntiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bi) vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Men wacht tot de dwang dreigt. Het is nu ongeveer tien jaar geleden, dat de voorzitter van de Christelijke Werkgeversvereeniging enkele opmerkin gen maakte, die ook nu nog hun betee- kenis niet hebben verloren. Sprekende over het algemeen gevoel van malaise ook in de kringen van indu strie en groothandel, merkte hiji op: „Enkele dier oorzaken, welke men meent wèl weg te kunnen nemen, worden dan genoemd en velen stemmen er mede in, als er in dit verband gesproken wordt van algemeene loonsverlaging der arbei ders, van opheffing van sociale maatre gelen, van stopzetting van werkloozen- steun, om door den honger de arbeiders te dwingen voor ieder loon te gaan wer ken. Wij1, als Vereenigingen, kunnen daar niet mede meegaan. Het opbloeiende le ven der laatste jaren is niet buiten Gods bestel omgegaan. Dat een breedere kring onder ons volk zijn materieel en intellec tueel levenspeil zag verhoogen, is geen revolutionair ingrijpen geweest, maar de leiding Gods in de historie. Dat er thans versobering moet zijn in alle kringen, staat voor ons vast. Dat in enkele vakken de loonen verlaagd moeten worden, evenzeer. Dat dit echter niet mag leiden, tot het eenzijdig leggen van de macht in het bedrijfsleven in de hand der ondernemers, staat evenzeer voor ons vast. Krachtens ons beginsel mogen wij met degenen, die met ons arbeiden, niet han delen als met onmondigen. Wij' hebben hen, in hun recht als schepselen Gods met rede begaafd, te eeren en te waardeeren. Wij hebben een plicht jegens hen, in da gen van ziekte, ouderdom of gebrek en kunnen daarom niet mede-in-stemmen met hen die roepen: „Weg met alle sociale maatregelen". Er is een tijd geweest, en wellicht komt die weder spoediger dan wij1 denken, dat we het bestaansrecht van den onderne mer tegenover den arbeider moeten ver dedigen. H o e is echter dit euvel ontstaan? En waardoor zal het terugkeeren? Door het egoïsme van den ondernemer. Hadden wij', enkelingen uitgezonderd, als patroonsstand onze roeping verstaan, en niet den arbeider als een deel def ma chine, als een object van vraag en aan bod beschouwd de toestanden waren anders geweest. Het ingrijpen van Overheidswege was niet of niet in die mate, geschied. Zeker de Overheid gaat te ver. Doch aan wien de schuld? Hebben wij het niet met de Ziektewet weder gezien? Niet vóór dat de Overheid met maatregelen kwam, wer den de ondernemers wakker. Zij konden het in onderling overleg. Wat is het ge volg geweest? Uitstel. Men wacht tot de dwang dreig t." Aan deze woorden moesten wij' denken, toen we kennis namen van de moeilijkhe den die zich thans in het Landbouwbe drijf, ook in deze omgeving, voordoen. Voor de werkgevers is het een moeilijke tijd. Maar ook voor de arbeiders. En nu wordt gevraagd: gemeenschap pelijk overleg omtrent de arbeidsvoor waarden. Een wensch, waarvan de billijkheid ook door de Regeering reeds meermalen is erkend. Maar toch kost het naar het schijnt zoo ontzaglijk veel moeite om tot overleg te geraken. Zoo zelfs, dat hier en daar voor het uitbreken van stakingen ge vreesd wordt, met het niet onwaarschijn lijk gevolg: een verder ingrijpen van de Cherheid. „Men wacht tot de dwang dreigt." Zoo is het menigmaal. Laat het nu echter mogen zijn: Men doet het omdat het begin sel dringt. De staking in San Francisco. De linksche leiders van de havenarbei ders, die den stoot hebben gegeven tot de staking, zijn hevig verontwaardigd over het aanbod van het stakingscomité om het conflict door arbitrage te laten rege len. De leiders weigeren nadrukkelijk arbi trage te aanvaarden in het geschil van de plaatsingsbureau's of arbeidsbeurzen, dat een van de meest brandende vraagstukken van de staking is. Een beslissing in deze zaak zal echter pas vallen nadat de werkgevers gestemd hebben over het voorstel tot arbitrage. Generaal Johnson heeft den geheelen nacht geconfereerd met de vertegenwoor digers der stakers en die der werkgevers ten einde een verzoening tot stand te brengen. De levensmiddelenvoorziening is zeer verbeterd. Er zijn weer versche groenten en fruit verkrijgbaar, vele auto's met voe dingsmiddelen zijn aangekomen. De stakingsleiding heeft aan 350 win keliers toegestaan hun zaken weer te ope nen. De brood- en melkvoorziening is weer bijna normaal. In vele kringen wordt een spoedige be ëindiging van de staking verwacht. Oproep van de Ocstenrijksche regsering tot rust. De officieele „Wiener Zeitung" publi ceert, onder verwijzing naar de verorde ning, dat alle bomaanslagen met de dood straf gestraft zullen worden, een oproep aan de bevolking waarin tot rust en be zonnenheid wordt aangespoord. Heden eindigt de termijn, binnen wel ken ontploffingsmateriaal straffeloos kon worden ingeleverd en treedt de wet in werking, waarbij op het in bezit hebben van ontplofbare stoffen de doodstraf is gesteld. De oproep der regeering is overal in de stad aangeplakt en in alle bladen gepu bliceerd. In Sallis in Tirol zijn 52 nationaal- socialisten gearresteerd, omdat zij ervan verdacht worden een aanslag op de elec- triciteitswerken te willen plegen. De overstroomingen in Polen. Volgens de jongste berichten uit het overstroomde gebied in de omgeving van Krakau schijnt de ramp nog steeds niet het hoogtepunt te hebben bereikt. Op vele plaatsen, o.a. te Zakopane, houdt de re gen nog steeds aan. Te Krakau is men reeds begonnen met de ontruiming der lager gelegen stadsu deelen, waarbij de hulp van pioniers en brandweer moest worden ingeroepen. D'e Weichsel is op verscheidene plaatsen bui ten zijn oevers getreden. Muiterij in een gevangenis. In de strafgevangenis van La Guidecca bij Venetië, waar 370 mannelijke gevan genen zijn ondergebracht, werd gisteren door twee ontevredenen in het hoofdge bouw brand gesticht. Een groot gedeelte der gevangenen maakte van de paniek ge bruik voor een poging om uit te breken, doch cipiers en marine-soldaten konden ontsnapping van de gevangenen verhin deren door hen op de binnenplaats sa men te dringen. Met het blusschen van den brand gingen drie uren heen. Naar men vermoedt hebben de brandstichters een algemeene muiterij willen uitlokken. Dé Italiaansche pers bewaart over het gebeurde het zwijgen. Versterking van de Engelsche luchtvloot. Het Engelsche kabinet heeft definitief het program tot uitbreiding van de mili taire luchtvaart goedgekeurd. Baldwin zal hiervan spoedig mededeeling doen. De volgende week zal in het Hoogerhuis een debat over deze kwestie plaats heb ben naar aanleiding van de luchtvaart- credieten. Vernomen wordt, dat de regeering het plan heeft de luchtvaart te versterken met een vijftigtal eskaders, verdeeld over ver scheidene jaren. Bijzonderheden worden streng geheim gehouden. Korte Berichten. Uit Fletsch in Wallis wordt gemeld, dat vijf menschen, die een bergtocht de den, op een gletscher overvallen zijn door watermassa's, die plotseling uit den glet scher opspoten. Twee der toeristen, vader en zoon, zijn meegesleurd en omgekomen; de andere drie zijn gered. Zes leden van de voormalige „Bayerv Wacht", een organisatie van de vroegere katholieke Beiersche volkspartij zijn in „Schutzhaft" genomen door de politieke partij te Bamberg. Zij worden ervan ver dacht illegale partijpropaganda te hebben gevoerd. In de diergaarde van Denver (Colo rado), hebben twee gïizzlyberen hun op passer aangevallen en voor de oogen van honderden verschrikte toeschouwers ver scheurd. Een Russisch militair vliegtuig mei vijf inzittenden is de grens van Mantsjoe- rije gepasseerd en heeft ongeveer 20 mi nuten boven de stad Pogranitsjnana (N.- Mantsjoerije) gekruist. Er werd opge merkt, dat men fotografische opnemingen deed. Tengevolge van de aanhoudende droogte is op de Noord-Friesche eilanden een buitengewoon groot gebrek aan water ontstaan. 1 In Brunswijk is namens 't arbeids front de uitdrukking „Gnaedige Frau" in den ban gedaan, daar deze een herinne ring vormt aan het liberale tijdperk en niet meer in overeenstemming is met den geest van het nieuwe Duitschland, dat geen klasse-onderscheid meer kent. DE NEDERLANDSCH-ENGELSCHE HANDELSBESPREKINGEN. In een critiek stadium? Volgens te Londen ingewonnen inlich tingen schijnen de Nederlandsch-Engel- sche handelsbesprekingen in een uiterst bedenkelijk stadium te zijn gekomen. Dit is des te ernstiger, omdat de Ne- derlandsche delegatie aan het einde der vorige week in Nederland is geweest en de besprekingen eerst gisteren zijn hervat. In ieder geval staan de zaken er op het oogenblik zóó bij, dat men rekening moet houden met het feit, dat het heel goed mogelijk is, dat de besprekingen zeer bin nenkort zullen worden afgebroken. De reden hiervan zal daarin zijn te zoe ken, dat de politiek van den Britschen Minister van Landbouw, Elliot, een over eenstemming in den weg staat. Zijn be zwaren tegen den invoer van Nederlaud- sche landbouwproducten en nog meer le gen den invoer van Nederlandsche tuin bouwproducten (bloemen) in Engeland zouden het voornaamste, en niet te over winnen, geschilpunt vormen, waarbij wij zegt het „Handelsblad" er nogeens aan herinneren, dat men in breede kringen der bloemenkweekers in het ge heel niets geeft, om een beschermend in voerrecht, omdat zij vreezen. dat in dal geval de buitenlandsche concurrentie te groot zal worden. Indien de Nederlandsche delegatie tot nu toe Londen nog niet heeft verlaten, dan is de oorzaak hiervan, naar men ons uit bepaalde bron verzekerde, gelegen in het feit, dat de beide partijen tenminste willen trachten het uitbreken van een acu- ten handelsoorlog te voorkomen, of de werking daarvan tot een minimum te be perken. In bepaalde kringen is men echter zelfs over het resultaat van deze pogingen zeer sceptisch gestemd. Men zou hier geens zins verrast zijn, indien binnen enkele dagen het mislukken der besprekingen, ook van officieele zijde, hetzij openlijk of onder bedekten vorm, zou worden toege geven. Men houdt het hier vrij algemeen voor zeer waarschijnlijk, dat Nederland dan iu het kader van zijn contingenteeringspoli- tiek tot tegenmaatregelen zou overgaan, waarbij deze dan natuurlijk door E'ngo- land zouden worden beantwoord. D'it zou het uitbreken van een handelsoorlog tus- schen de beide landen beteekenen. De begrafenis van Prins Hendrik. H. M. de Koningin heeft den burge meester van Delft, mr G. van Baren, ver zocht, aan het D'elftsche politie-personeel mede te deelen, dat Hare Majesteit zeer ingenomen is met de uitstekende organi satie der verkeersmaatregelen bij de uit vaart van Z. K. H. den Prins der Neder landen. Tevens verzocht H. M. hare bij zondere tevredenheid over te brengen voor het optreden en de houding daarbij! aange nomen door het Delftsche politiecorps. Koninklijk bezoek aan Amsterdam afgelast. Naar men verneemt is bij het Gemeen tebestuur van Amsterdam bericht inge komen, dat H. M. de Koningin, in ver band met het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik, heeft afgezien van het reeds aangekondigde bezoek aan Amster dam in September a.s. Zeer tot haar leed wezen, zal Hare Majesteit dan ook niet gevolg kunnen geven aan de uitnoodiging om de Land- en Tuinbouwtentoonstelling, A.M.A.T.O. te openen. Industriebank in Limburg. In de gisteren gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Limburg werd op voorstel van Gedeputeerde Staten met vrijwel algemeene stemmen besloten tot deelname in het aandeelenkapitaal der JNI.V. Limburgsche Industriebank met 400 aandeelen van 250 gulden, dus met f 100.000. De N.V. Industriebank heeft een kapi taal van f 1 millioen, verdeeld in 4000 aandeelen van f 250. Door de gemeente Maastricht is bereids besloten deel te ne men met een bedrag van f 53.750. Voorts hebben Heerlen, Sittard en andere ge meenten reeds besloten in het aandeelen kapitaal deel te nemen, terwijl thans dus de provincie besloten heeft met f 100.000 zich voor deze instelling te interesseeren. De bedoeling is dat ook de Kamers van Koophandel in het aandeelenkapitaal zul len deelnemen. Ook particulieren zullen in de gelegenheid worden gesteld een of meer aandeelen in deze industriebank te nemen. D'e bedoeling is om direct na de oprichting officieele beursnoteering aan te vragen. Invaliditeitswet en Ouderdomswet. Op 1 Juni j.l. werden 26.490 weduwen- renten en 13.853 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten. Op genoem den datum waren krachtens artikel 373 dier wet 106.660 personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gul den per week. Voorts genoten 44.754 personen een in- validiteitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdoms wet 1919 waren op vorengenoemden da tum 129.588 personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Notariaat. Bij K.B. is aan J. G. L. Esser, op zijn verzoek, met ingang van den dag van in diensttreding van zijn opvolger, eervol ontslag verleend als notaris te Princen- hage. Dr Ir C. F. Stork, t Dr ir G. F. Stork, directeur van de ma chinefabriek Gebr. Stork Go. te Hen gelo, is gistermiddag op zijn buitengoed bij Oldenzaal overleden, in den ouderdom van 69 jaar. De heer G. F. Stork was de laatste der drie gebroeders, die de machinefabriek Gebr. Stork Go. te Hengelo hebben ge leid en bestuurd. De vorige week is zijn broer, H. G. Stork, in Pommeren over leden. Belastingverhooging in Indië nood zakelijk. In haar antwoord op de desbetreffende schriftelijke vragen van den heer Yo Hang Kam deelt de regeering mede, dat 's lands financieels toestand het noodig maakt, dat uitkeeringen aan openbare ge meenschappen slechts worden toegekend voor zoover deze gemeenschappen, on danks het benutten van de haar ten dien ste staande middelen, tekort komen. Het is noodzakelijk, dat locale corpora ties haar belastingcapaciteit ten volle tot ontwikkeling brengen, hetgeen mogelijk is waar ten aanzien van verscheiden open bare gemeenschappen de draagkracht der ingezetenen een verhooging van de locale heffingen toelaat. Ontginningen in werkverschaffing. Het Tweede Kamerlid Krijger heeft aan den minister van sociale zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te dee len, of juist is de uiting van vertegen woordigers der regeering in het bestuur van de N.V. Ontginningsmaatschappij Land van Vollenhove, n.l. dat de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat den mi nisterraad een voorstel zal bereiken tot onthouding van rijkssteun aan alle ont ginningswerken, als gevolg waarvan deze werken zullen moeten worden stopgezet. 2. Indien het antwoord op vraag 1 be vestigend moet luiden, is de minister dan bereid mede te deelen: a. de feiten, waarop bovenbedoelde uil- lating is gegrond, benevens de omstandig heden en overwegingen, die tot bedoeld voorstel aanleiding geven; b. het aantal arbeiders, dat, per 1 Juli j.l., werkzaam was bij de met rijkssteun in uitvoering zijnde ontginningswer ken. en c. of het in de bedoeling ligt in plaats van de ontginningswerken andere werk gelegenheden, eveneens met rijkssteun, open te stellen en, zoo ja, welke die gele genheden zullen zijn? Crisis-Hypotheekwet. De parlementaire redacteur van de Maasbode" schrijft: Wij hebben eenige weken geleden mee gedeeld, dat op het departement van Jus titie gewerkt werd aan een crisiswet ter regeling van hypotheken op landelijke eigendommen in den geest der crisis pachtwet. Op onze vraag, hoe het met de voorbe reiding stond, is ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat het ontwerp momenteel nog een onderwerp van bespreking uit maakt tussehen de departementen van Justitie, Financiën en Economische Za ken. Er zijn ook besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers-deskundigen uit de groepen van belanghebbenden. De moei lijkheden, welke onder 't oog moeten wor den gezien, zijn echter niet eenvoudig, z.io b.v. de vraag, hoe men debiteuren moet helpen, indien daardoor de crediteuren vastloopen. Verschillende methoden van financie ring zijn onder het oog gezien; een beslis sing over den modus quo is nog niet ge vallen. Men hoopt een oplossing te berei ken, al kan de indiening van het wetsont werp nog niet in onmiddellijk nabije toe komst worden verwacht. EERSTE KAMER. Bescherming der openbare orde. Gisteren kwam aan de orde het wets ontwerp: Nadere voorzieningen ter be scherming van de openbare orde. Binnenland. De Nederlandsch-Engelsche handelsbe sprekingen. Koninklijk bezoek aan Amsterdam af gelast. Wetsontwerp tot bescherming der open bare orde door de Eerste Kamer aange nomen. Buitenland. Het overstroomingsgevaar in Polen wat geweken. Het eind van de staking te San Francisco in 't zicht. Versterking van de Engelsche luchtvloot. De heer Droogleever Fortuyn, V.B., is het niets eens met die leden welke meenen, dat de maatschappij zichzelf van de kenmerkende uitwassen moet genezen, en wijst erop, dat men voor geestes- en politieke stroomingen de grenzen niet kan sluiten. De Regeering kan het binnenko men van deze stroomingen niet lijdelijk aanzien en moet opkomen ter handhaving van orde en gezag. Natuurlijk heeft dit ontwerp maren, doch de groote beteeke- nis ervan is gelegen in zijn preventieve kracht. Spr. heeft geen vrees, dat de Regeering van de haar bij deze wet toegekende rech ten misbruik zal maken en zal zich op die gronden met het ontwerp vereenigen. De heer M e n d e 1 s, S.D.A.P., meent, dat de invoering van dit ontwerp verband houdt met speciale gevallen, hetgeen spr. geen aanbeveling acht. Het is niet ge- wenscht in tijden van woeling direct de strafwet te hulp te roepen. Spr. is huiverig mee te werken aan de totstandkoming van nog meer middelen ter bevestiging van het gezag, middelen waaraan men vroeger niet zou hebben gedacht. Tegenwoordig wordt snel en hard recht gedaan, de hoogste straf onvoorwaarde lijk door den politierechter opgelegd. De klemtoon moet echter niet vallen op „snel", doch op „recht". Geen rechtspraak aan den loopenden band! De preventieve werking van dit ontwerp acht spr. geen rechtvaardigheidsgrond. Hij acht dit ontwerp onaannemelijk. De heer Steger, R.-K., wijst op de jongste gebeurtenissen, voornamelijk in de hoofdstad, die voorzieningen als thans worden voorgesteld wettigen en juicht het ontwerp toe vanwege de bescherming, die het biedt tegen de zedenverwording van de massa. Gezag, rechtvaardigheid, naastenliefde en openbare eerbaarheid lijden onder de verkeerde geestesgesteld heid van dezen modernen tijd. Juist ter wille van de vrijheid moeten beperkingen worden gesteld, en mocht dit ontwerp niet tot het doel leiden, dan zal de minister met de noodige wijzigingen en aanvullingen moeten komen. Van nog grooter belang echter acht spr. de onder mijning van de openbare eerbaarheid. Ook daartegen moet het openbaar gezag op treden. De heer P o 11 e m a, C.H., acht het wets ontwerp zeer matig. Het kenmerkende van den Nederlandschen staatsvorm is de groote ruimte van beweging en meenings- uitingen van politieke partijen; vandaar is hij een der besten van Europa. Een systematische bespottelijkmaking daar van en van de Regeering moet worden bestreden, omdat zij niet incidenteel, doch gesystematiseerd is. Een ernstige lacune acht spr. dat het ontwerp alleen de formeele beleediging strafbaar stelt. Het optreden van de rech terlijke autoriteiten in den laatsten tijd juicht spr. in tegenstelling met den heer Mendels, toe. Snelle rechtsbedeeling kan ook goed zijn. Dat het instituut van de preventieve hechtenis in dit ontwerp is opgenomen, acht spr. onontbeerlijk. De Minister van Justitie, de heer Van Schaik, zegt, dat alleen de noodzaak hem brengt tot wetswijziging. Spr. ontkent, dat dit ontwerp het ge volg is van bepaalde recente gebeurtenis sen. Immers reeds 40 jaren geleden wees Prof. Simons op het eigenaardige, dat op beleediging van de overheid geen straf was gesteld. Zekere politieke groepen achten het neerhalen van het gezag nood zakelijk en geoorloofd, een middel om dit gezag en de dragers daarvan te be strijden en klein te maken. Daartegen moet de Overheid maatrege len nemen. Het is haar- recht en haar plicht, om excessen te voorkomen. Lijdelijk aanzien, zooals de heer Men dels propageert, voert tot revolutie, gelijk men in het buitenland aan revolutie ten prooi is gevallen. De Regeering wil er voor waken, dat gewetenlooze volksmen ners de menschen opzweepen. Spr. had veel verder kunnen gaan en beleediging van het openbaar gezag for meel en materiëel strafbaar kunnen stel len. Doch hij heeft zich echter groote zelfbeperking opgelegd om de critiek niet te smoren. Materiëele beleediging komt niet veel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1