Binnenland. WOENSDAG 18 JULI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 242 Buitenland •N KLEIN DOOSJE WET GROOTE GENEESKRACHT Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden medcdoelingon 00 cent per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het bloedbad In Dultschland. Het bloedbad dat op 30 Juni j.l. in Duitschland werd aangericht, houdt nog steeds de gemoederen in beweging. Geen wonder ook. Voorzoover thans bekend, zijn ruim 70, voor het meerendeel vooraanstaande mannen^ die aan het land gewichtige diensten hadden bewezen, of die door de Nationaal-Socialistische regeering op hooge vertrouwensposten waren ge plaatst, zonder vorm van proces neerge schoten. En nog steeds tast men, afgezien van elkaar tegensprekende en oncontroleer bare mededeelingen van de Regeering, omtrent de eigenlijke oorzaken van dit bloedig optreden in het duister. De Duitsche pers doet geen moeite mag geen moeite doen om in deze zaak licht te ontsteken, de volksvertegenwoor diging heeft niet de gelegenheid ophelde ring te vragen en de rechter krijgt niet de kans r e c h t te doen en zich over deze moordpartij uit te spreken. Om aan deze zaak een s c h ij1 n van recht te geven, heeft nu de Pruisische mi nister-president Goering de volgende ver klaring gegeven: „He t recht en de wil van den Leider zijn een". En Hitier zelf heeft daaraan nog toegevoegd de verklaring dat niet slechts de inhoud, maar ook de toepas sing van het recht uitsluitend berust bij den Leider. En daarmee is tevens alle critiek uitgesloten. Een ieder begrijpt zonder meer op welk een gevaarlijk standpunt men hier is ge komen. Niet het recht is meester over 'smen- schen wil, maar de mensch is meester over het recht. Om het optreden van 30 Juni te recht vaardigen hebben Hitier en zijn helpers, van Roehm en andere gefusilleerden ver schrikkelijke dingen verteld. Het waren, zoo heeft men gezegd, laag staande individuen, zedelijk minderwaar dige wezens, mannen die millioenen mar ken verduisterden om daarmee terroris tische troepen, die uit aartsmisdadigers bestonden, te betalen, enz. Maar diezelfde mannen werden door Hitier jn hun hooge positie geplaatst. Eb ondanks het feit, dat men, zooals het nu heet, reeds lang met hun misdadig gedrag bekend was, werden ze ook in die positie gehandhaafd. En dat was recht. Want het was de w i 1 van Hitier. En wie het waagde critiek te oefenen, moest al zeer dankbaar zijn als opsluiting in een concentratiekamp achterwege bleef. Maar nu heeft Hitier ingegrepen. Zon der eenige vorm van proces. Ein wie het nu mocht wagen daartegen bezwaar te maken, staat eveneens aan strenge vervolging bloot. Want de wil van den Leider is recht. Voor ons van groot belang is de vraag hoe dit optreden door de N.S.B. ten on zent wordt beoordeeld. Mussert zelf heeft zich daarover uitge sproken. Op de vraag of wat in Duitschland plaats votnd in overeenstemming is met de fascistische beginselen, luidt het ant woord volmondig: j a. De mogelijkheid wordt opengelaten, dat voor mannen als Von Schleicher een an dere procesvorm de voorkeur had ver diend. Maar wat Roehm en andere S.A.-man- nen betreft, zij waren doior den Leider op hun hooge plaatsen gesteld en hij: had ook het recht om hen zonder gerechtelijk on derzoek en zonder Ijpn in de gelegenheid te stellen zich te verdedigen, neer te schieten. Voor deze verklaring omtrent fascisti sche rechtsopvattingen kunnen we niet anders dan dankbaar zijn. Wij zijn nu althans gewaarschuwd. DE STAKING TE SAN FRANCISCO. Eenige ontspanning merkbaar. Een der voornaamste redenen tot vrees is verdwenen, doordat het stakings comité, blijkbaar erkennende, dat een verscherping van den toestand voor de stakers zelf nadeelige gevolgen zou heb ben, heeft besloten eenige concessies te doen. Zoo heeft het comité toegestaan, dat bijna alle restaurants weer worden ge opend. Ook de trams rijden weer. In een publicatie van het comité wordt gezegd, dat niemand te San Francisco mag hongerlijden en dat de stakingspos- ten de vrachtauto's met levensmiddelen ongehinderd moeten doorlaten. Ook de post wordt geregeld verzonden. Ondanks de concessies der stakingslei ding is de toestand echter voor de bevol king nog moeilijk. De meeste inwoners hebben zich het grootste deel van den dag met levensmiddelen in blik tevreden moe ten stellen. Tal van zakenlieden zag men gisterochtend met een brood onder den arm en de zakken volgepropt met blikjes en bussen conserven naar hun bureaux trekken, aangezien zij vreesden, dat in de zakenwijk niets te krijgen zou zijn. Versch vleesch, bacon, ham, groente en fruit zijn geheel uitverkocht; eieren zijn zeer schaarsch. De aankomst van een aantal vracht auto's met levensmiddelen, welke de pos ters op grond van de nieuwe order der stakingsleiding hadden doorgelaten, heeft de hoop, speciaal bij de huisvrouwen, weer doen toenemen. De winkeliers vree zen echter nog altijd, dat het niet gemak kelijk zal zijn, deze levensmiddelen uit de opslagplaatsen der groothandelszaken te doen vervoeren. Arbitragepogingen gaande. Er loopen geruchten, dat de leiders der arbeiders al geschillen met de werkge vers zouden onderwerpen aan arbitrage, doch van deze berichten is geen bevesti ging te verkrijgen. Intusschen staat het comité voor de algemeene staking op het punt bijeen te komen en uit goede bron verluidt, dat de leiders der vakvereeni- gingen langdurig hebben geconfereerd met het doel een resolutie te ontwerpen over arbitrage, terwijl een arbeiderslei der heeft verklaard, dat deze resolutie tenslotte zou moeten uitloopen op vreed zame bijlegging van de staking. Ander zijds openbaarde een lid van het bonds- bureau voor bemiddeling dat een bepaald voorstel wordt onderzocht om een eind aan het conflict te maken, en zeide ver der, dat de werkgevers zouden toestem men in arbitrage indien de leiders der ar beiders daarin ook toestemden. Dultsch-Zwitsersche krantenoorlog. Tot nader order heeft de Zwitsersche regeering het verbod der drie Duitsche dagbladen „der Angriff", „Berliner Bör- senzeitung" en „Völkischer Beobachter" verlengd als tegenmaatregel tegenover het verbod voor zes maanden in Duitsch land van drie Zwitsersche kranten. Een rood front in Frankrijk. Uit Parijs wordt gemeld: Het besluit van de Fransche socialisten en communis ten om samen te werken tegen fascisme en oorlog vindt in de pers veel aandacht. Men noemt het een eerste stap op den weg naar het „proletarisch eenheidsfront" waardoor revolutie en klassenstrijd in een nieuw stadium komen. Men is het er al leen niet over eens, of in de toekomst zich twee blokken zullen vormen, een links en een rechts, welke alles wat hier- tusschen zit zullen verpletteren, dan wel, dat zij hier een samenwerkend orgaan van de opbouwende elementen van de natie zal vormen. Volgens nationalistische kringen bestaat slechts één oplossing: Tusschen de na tionale eenheid en het revolutionaire blok is geen plaats voor een middengroep. Het uur der beslissing heeft geslagen, aange zien de gebeurtenissen elkaar in buiten gewoon snel tempo zullen opvolgen. De toekomst van den staat staat op het spel. Zoowel van socialistische als van com munistische zijde wordt verzekerd, dat men zich eerlijk zou houden aan de bei derzijds aangegane verplichtingen, ten einde een zoo groot mogelijk succes te boeken. Hevige overstroomingen in Zuid-Polen. De wojwodschap Krakau in West-Ga- licië wordt door ernstige overstroomingen geteisterd. Talrijke dorpen en stadjes staan onder water, een spoorlijn is ver nield, vele personen zijn verdronken. Eeni ge autobussen met vacantiegangers, die Zondag Krakau hebben verlaten, worden vermist. Het heeft gisteren den geheelen dag gestortregend. De verbindingen met het overstroomde gebied zijn onderbroken daar de bruggen en telefoonlijnen zijn vernield. De toestand wordt voortdurend ernstiger en te Krakau wordt door troepen en po litie een groote hulpactie op touw gezet. Ook uit Warschau wordt hulp gezonden. Tot dusver is reeds een gebied van niet minder dan 18.000 vierkante kilometer overstroomd. Het aantal dooden bedraagt thans reeds ongeveer 120, voor het meerendeel kin deren. Het is echter te verwachten, dat het aantal slachtoffers nog aanzienlijk zal stijgen. In één enkele dorp zijn reeds 26 dooden geteld. Meer dan 14 spoorbruggen zijn onder den drang van het aanzwellende water bezweken. De volksstemming in het Saargebled. De commissie voor het plebisciet heeft in overleg met de desbetreffende commis sie van den Volkenbondsraad de leden benoemd van de met het oog op de volks stemming ingestelden districtsbureaux, die voor de vrijheid, de juistheid en de geheimhouding der stemming moeten zorgen. De 42 daartoe aangewezen heeren zijn als volgt over de landen verdeeld: Nederland 10, Zwitserland 9, Noorwegen 6, Denemarken 5, Zweden 4, Italië 3, Ver. Staten 3, Engeland 1, Luxemburg 1. Zij hebben gisteren den voorgeschreven eed afgelegd. De hitte In China. De buitengewone hitte in China heeft alleen reeds in de Duitsche Katholieke Missie Yenchoufu in de provincie Zuid- Shantung drie slachtoffers geëischt, n.l. twee paters en één broeder. Duitschlands grondstoffennood. De leiding van de Hitlerjeugd heoft het in het openbaar verbranden van school- petten verboden, op grond van het mo tief, dat dit leidt tot vernieling van groote hoeveelheden grondstoffen, hetgeen in den huidigen toestand van Duitschland niet kan worden toegestaan. Als alterna tief bestaat de mogelijkheid, de school- petten te verzamelen en aan voddenkoop- lui te verkoopen. Men zal zich herinneren, dat de Hitler jeugd er den laatsten tijd een sport van maakte, om binnen het kader van de campagne tegen de reactie en voor de af schaffing van klasseonderscheidingen, schoolpetten in het openbaar te verbran den. De kerkstrijd In Duitschland. De bisschop van Hessen-Nassau, dr Dietrich, een vurig aanhanger van het centrale kerkbestuur, heeft zijn predi kanten verboden lid te zijn van den Pfar- rer-Notbund en iets uitstaande te hebben met de beweging der vrije synode op straffe van verwijdering uit hun functie. Mag von Papen niet bij Hindenburg komen? Naar de „Daily Express" meldt, zijn de geruchten, dat Hindenburg geweigerd zou hebben von Papen te ontvangen, vol komen onjuist. De grijze rijkspresident is over de ge beurtenissen van 30 Juli verkeerd inge licht en door de valsche berichtgeving er van overtuigd, dat von Schleicher en de andere slachtoffers van de Reichswehr werkelijk in een complot tegen de veilig heid van het Duitsche rijk gewikkeld zijn geweest. Bte eenige man, die von Hindenburg juist zou kunnen inlichten en van den wa ren toestand op de hoogte brengen, is de vertrouwensman van den president: vice- president von Papen. De nieuw uitgevaardigde verordening, waarbij von Papen in zijn woning te Ber lijn door S.S.-mannen werd bewaakt, heeft uitsluitend ten doel gehad, den vice- kanselier te verhinderen, zich naar Neu- deck te begeven om den rijkspresident in te lichten omttrent de juiste toesanden en de motieven van het aangerichte bloedbad. Het Duitsche transfermoratorium. Reuter meldt uit Washington: De Vereen. Staten zijn niet bereid met Duitschland een bijzondere overeenkomst te sluiten, welke concessies op handelsge bied zou meebrengen ter verkrijging van volledige betaling van de coupons Dawes en Young. Cordell Huil heeft in een scher pe nota het Duitsche voorstel tot het zoe ken van een compromis afgewezen en herhaalt, dat de Vereen. Staten een gelijke behandeling eischen als aan andere lan den wordt toegestaan. Namen van slachtoffers der revolte op 30 Juni. Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Daily Telegraph" behooren tot de slachtoffers van de revolte van 30 Juni 1.1. ook baron van Gleichen, lid van de Berlijnsche Herrenclub; Engels, oud-ad- junct-hoofdcommissaris van politie te Breslau; Krause, lid van den staf van den S. A.-leider Ernst; Stützel, oud-minister van binnenlandsche zaken in Beieren, die zich den haat der nazi's op den hals haal de door in Juni 1930 het dragen van uni formen door politieke groepen te verbie den. Voorts weet de correspondent nog te vertellen, dat kapitein van Kessel, een hooggeplaatst ambtenaar bij1 de geheime politie te Berlijn, aan zijn schrijftafel door S.S.-lieden op 1 Juli werd doodgeschoten. Korte Berichten. Het departement van oorlog te Mexi co (stad) ontkent, de geruchten, volgens welke er in Mexico een revolutionaire beweging zou zijn uitgebroken. Naar Reuter uit Londen meldt, is het handelsverdrag tusschen Engeland en Let land gistermiddag op het departement van buitenlandsche zaken onderteekend. De cholera-epidemie in den staat Bas- hahr, welke 45 menschen het leven heeft gekost, is thans nagenoeg onderdrukt. Generaal Johnson heeft bekend ge maakt, dat een nieuwe Commissie van Appèl zal worden ingesteld, welke tot taak zal hebben de belangen van Ameri- ka's kleine zakenwereld te beschermen. Tijdens manoeuvres te Maison-Laf- fitte is een granaat ontploft, tengevolge waarvan vier soldaten werden gedood en twintig anderen gewond. Antonio Arpon, een steno-typist uit Madrid, heeft het klaar gespeeld 23 uur zonder onderbreking te typen. Hij be weert, dat hij daarmede een wereldrecord heeft gevestigd. Bij een mijngasontploffing in een mijn in de buurt van de Zuid-Slavisch Bulgaarsche grens, zijn zes arbeiders ge dood en talrijke anderen gewond. "AKKERTJES" (Akker-Cachetsl zijn thans ook verkrijgbaar in handige metalen zakdoosjes met 3 Cachets. Dat is zoo gemakke lijk. Gij hebt ze dan. waar Ge U ook bevindt, altijd bij U en ze komen telkens van pas bij: Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn. Zakdooi II Glazen bidt met 18 tftxki slechti 52 cent 20 cent Ge kunt hieruit 4x Uw zakdooije vullen. Radiorede van H. M.'de Koningin. Be toespraak, die Maandag door H. M. de Koningin voor de radio werd gehou den, is, blijkens berichten uit Batavia, in Ned.-Indië goed doorgekomen. Opdracht aan werkspoor. De N.V. Werkspoor te Amsterdam heeft opdracht ontvangen voor den bouw van een Werkspoor-Dieselmotor van 3500 pk., bestemd voor een 12.000 bruto-regis- ter ton tank-motorschip, welke door de Anglo-Saxon Petroleum Comp. te Lon den is besteld bij de werf Cantieri Riuniti Adriatico te Triëst. Nieuwe voorschriften 'voor autoverkeer met België. Gelijk wij hebben vermeld, hebben zich Maandag aan de Belgische grens moei lijkheden voorgedaan voor automobilis ten en motorrijders, die niet in het bezit waren van een z.g. internationaal belas tingcarnet. De A.N.W.B. en K.N.A.C., die deze inter nationale belastingcarnets, krachtens machtiging van den minister van finan ciën, afgeven, deelen ons mede, dat tot heden de opvatting bestond, dat dit car net (dat met ingang van 16 Juli door Nederland erkend werd), niet vereischt zou zijn voor een reis naar België en Lu xemburg. Nu aan de Belgische grenskantoren een instructie in anderen zin gegeven blijkt te zijn, geven de A.N.W.B. en K.N.A.C. den raad, dat automobilisten en motorrijders zich ook voor een bezoek aan België van zulk een internationaal belastingcarnet voorzien; het kan door de bureaux dezer vereenigingen worden afgegeven, doch uit sluitend als men het nationaliteitsbewijs van het betrokken motorvoertuig overlegt of mee inzendt. Het is niet geldig voor motorvoertuigen, welke dienen voor het vervoeren van goe deren of voor het vervoer van personen tegen betaling; deze moeten dus voortaan in België, evenals vroeger aan de grens belasting betalen. Intusschen worden stappen gedaan om te trachten, deze Belgische regeling her roepen te krijgen. Rijkscomm issie werkverrui m i ng, In de laatste vergadering van de Rijks commissie werkverruiming werd er met voldoening van kennis genomen, dat, mjde door bemiddeling van den Mijn- raad, een belangrijke order door de staatsmijnen bier te lande was geplaatst. Met teleurstelling werd vernomen, dat van bet plaatsen van belangrijke indus»- trieele opdrachten door Rusland hier te lande nog weinig is gekomen. In overleg met de commissie heeft een electriciteitsbedrijf bevorderd, dat met het oog op de verdere ontwikkeling van onze electro-technische industrie, een bepaal de opdracht zal worden uitgevoerd door een buitenlandsche onderneming in sa menwerking met een in Nederland geves tigde onderneming. Door samenwerking van verscheidene Binnenland. De herziening van de steunverleening. Nederlandsch-Engelsche handelsbetrek kingen. Centralisatie crisisdiensten. Buitenland. De staking te San Francisco. De kerkstrijd in Duitschland. Overstroomingen in Polen. Een rood front in Frankrijk. instanties was het mogelijk te bereiken, dat aan enkele Nederlandsche scheepsi- bouwwerven opdracht voor den bouw van schepen voor de internationale binnen vaart konden worden verstrekt. Met groote instemming nam de com missie kennis van een circulaire van den minister van waterstaat aan de onder zijn departement ressorteerende autoritei ten, houdende mededeeling, dat in bet be lang van de nationale industrie bestellin gen bij de buitenlandsche nijverheid niet zullen worden goedgekeurd, indien niet blijkt, dat de commissie daarover is ge hoord. De steunverleening en de huren. De landelijke vereeniging tot onder linge verzekering tegen de nadeelige ge volgen van werkloosheid en ziekte, heeft een adres gezonden aan den minister van Sociale Zaken, naar aanleiding van de steunverlaging. Adr. zag met leedwezen, dat de huur- bijslag ook is verlaagd, terwijl geen wette lijke maatregelen zijn genomen om de bu ren van 1 Juli af te verlagen. Wanneer de minister wettelijk een huurverlaging van 30 pet. zou voorschrij ven voor huren boven de f 4, dan zou dat ten goede komen aan de groote gezinnen, welke nu een huur verwonen tusschen de f5 en f8, welke bedragen niet van den steun gemist kunnen worden. Adr. doet een dringend beroep op den minister om de gemeentebesturen te be richten, dat de huurbijslag gehandhaafd blijft als voorheen, totdat er een wette lijke regeling wordt ingevoerd om de bu ren boven het genoemde bedrag te ver lagen. Goedkooper aardappelen. Met ingang van Donderdag 19 Juli a s. zal de minimumprijs voor vroege aardap pelen op de veilingen worden verlaagd tot f 3.50 per 100 Kg. De crisisbeffingen blij ven ongewijzigd. 2% cent toelage per uur. Bij K. B. is bepaald, dat artikel 35 van bet reglement houdende Bijzondere Dienstvoorwaarden voor de Ambtenaren van het Staatsbedrijf der P. T. en T., voortaan als volgt zal luiden: Ter bestrij ding van de door den ambtenaar uit even- tueele kastekorten voortvloeiende onkos1- ten, geniet hij, bij wijze van tijdelijke toe lage een tegemoetkoming ten bedrage van 2Yi cent per uur gedurende den tijd, dat hij belast is met de bediening van een geldioket of uitsluitend met de invorde ring van gelden wegens quitantiën buiten het kantoor, een en ander overeenkomstig door of vanwege den minister vast te stellen regelen. DE HERZIENING VAN DE STEUN REGELING. Gisteravond heeft de beer G. W. F. van Hoeven, referendaris aan bet Departe ment van Sociale Zaken, en Rijksinspec teur voor de steunregeling, voor de radio een rede gehouden over de herziening der steunregeling. De steunregeling kent individueele be oordeeling, waardoor de uitkeering ver schilt naar gelang van de klasse van ge meente, waarin de betrokkenen woonach tig zijn, naar de grootte van de gezinnen en de omstandigheden, waarin elk gezin afzonderlijk verkeert, in bet bijzonder naar gelang er in het gezin reeds inkom sten uit anderen hoofde zijn. Op dit laat ste vooral legde spr. den nadruk, omdat en dit is in den laatsten tijd herhaal delijk gebleken men uitsluitend afgaat op het bedrag, dat de 'Ondersteunde ont vangt, zonder te vragen hoeveel inkom sten bet gezin nog beeft buiten den steun. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de overheidsfinanciën. Voor 1935 zal de begrooting alleen door drastische bezuini gingen op allerlei gebied sluitend gemaakt kunnen worden. De begrootingen van ver scheidene gemeenten vertoonen reeds voor 1934 een ongedekt tekort. Na gewezen te hebben op de noodzake lijkheid tot vermindering van steunuit- keeringen in verband met de daling van de loonen in het vrije bedrijf, gaf de heer Van Hoeven een uiteenzetting van de strekkjng der met ingang van 1 Juli j.l. ingevoerde wijzigingen in de bepalingen der steunregeling.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1