Potten meer jam en gezonder jam! n Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Zie de maan schijnt... Lichten op in donker! HET SPELLINQSBESLUIT. mpt W Het NA7"l/URgeleermiddel GRATIS M°tKM* Opekta Vloeibaar 70 ct. per flinch. Opekta Droog 15 ct. per pak|e> Verkrijgbaar bil alle Kruideniers, Drogisten, Come- stibleszaken e. dL Minister Oud, Een tornado. Goes. Bij hot Mulo-examen alhier slaagden voor het B-diploma: L. Fran cois, W. Flissebaaljé, W. A. Verdonk, A. W. Dees, P. Dekker, J. J. Brandenburg, A. de Kam, A. M. Noordhoek, J. Schrier. A-diploma: J. F. de Plaa, M. L. de Ja ger, G. Annot, M. Bliek, A. v. Schelven, M. W. W. Krijger, G. Roelse, P. v. d. Weele, G. J. Holster, H. A. de Koning, W. v. Sluys, A. Looy, C. A. Sinke, C. A. Schippers, EL M. Meulenberg. Afgewezen drie. De examens zijn afgeloopen. Kamperland. Geslaagd voor het eind diploma Middelbare Technische School te Haarlem afd. Electro-Techniek dhr W. F. Goiunou, geboren alhier. Zaamslag. Tot hoofd der Ghr. School te Othène is benoemd dhr E. Mulder, onder wijzer aan de Ghr. Ulo-school te Uithui- zermeeden. Dhr A. J. Houtma alhier is geelaagd voor arbeider-telegrafist bij de Nederl. spoorwegen met standplaats station Krui- ningen-Ierseke. Tholen. Voor het eindexamen H.B.S. slaagde o.a. onze stadgenoot dhr M. van der Stel Mzn. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem zijn geslaagd voor het examen weg- en waterbouwkunde J. P. Salomé te Breskens; voor de af deeling werktuigbouwkunde de heer K. van der Meer te Vlissingen. i Aan de Universiteit te Leiden werd bevorderd tot arts de heer H. G. S. van Raalte te Middelburg. Mej. M. de Jonge te Goes is ge slaagd voor het examen leerares akte M VHI aan de huishoud- en industrie school te Amersfoort. Wetsontwerp Kweek scholen. De Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel heeft den beiden Kamers der Staten-Generaal een adres ge zonden over het wetsontwerp op de kweek scholen. Adr. acht het niet aanvaardbaar, Volgens het ontwerp zal de Kroon met ingang van 1 September 1935 overgaan tot vermindering van het aantal kweek scholen. In de toelichting op dit artikel wordt een sterke vermindering noodza kelijk geacht, in verband met de geconsta teerde wanverhouding tusschen vraag en aanbod op de onderwijs-arbeidsmarkt. De ze positieve verklaring wettigt de gevolg trekking, dat de aangekondigde opheffing van kweekscholen een conditio sine qua non is voor de in uitzicht gestelde verbe tering der opleiding. Reeds om deze reden alleen zou de Schoolraad zich scherp kan ten tegen het ontwerp. Vermindering van het aantal protest.-Ghr. kweekscholen acht hij niet verantwoord. Ook de belangen der ouders worden door dit voorstel geraakt. Verlenging van den duur der opleiding, waartegenover het ontwerp geen vaste tegemoetkoming uit de publieke kas gedurende de laatste twee jaren voor het eind-examen stelt, brengt een verzwaring van de lasten der ouders mede, waarover niet te licht mag worden geoordeeld. Daartegen kan niet worden ingebracht, dat de pas afgestudeerden ook thans weinig kans hebben op plaatsing in een betrekking met voldoende inkomsten. Dit laatste is een crisisverschijnsel, ter wijl het wetsontwerp een blijvende rege ling bedoelt te geven. Gruwelijke dood van landbouwer. De 38-jarige landbou wer J. Walsma, uit Ooster Nijkerk, is daar Vrijdag op noodlottige wijze om het leven gekomen. Het door hem bestuurde paard, gespannen voor een hooischudder sloeg plotseling op hol. Bestuurder en hooischudder kwam in een langs den weg liggende sloot terecht. De man, die in de pennen geraakte, werd vreeselijk ver minkt op het droge gebracht. Hij moet vrijwel onmiddellijk dood geweest zijn. Knaapje schiet zichzelf dood. Een buitengewoon tragisch onge val heeft in de onlangs opgeheven en bij Valkenswaard gevoegde gemeente Borkel en Schaft een zesjarig kind het leven ge kost. Het knaapje was aan het spelen, toen het in een aan den kapstok hangende broek van zijn vader een revolver vond. Met dit „speelgoed" vermaakte hij zich, waarbij hij den haan overtrok. Het wapen was geladen en de kogel drong het kind in het hoofd. De kleine was op slag dood. 00 M. hooge toren inge stort. Gisteravond is het bovenste ge deelte van het 60 M. hooge raadhuis te Oppern, waaraan de laatste dagen her stelwerkzaamheden werden verricht, in gestort. De toren kwam in Zuid-Weste lijke richting op de straat terecht. Eenige winkel-étalages werden vernield. Per soonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. Bekend renner omge komen. De bekende Nederlandsche TOO- torrenner Arie van der Pluym is gisteren op de banen van Francorchamps omgeko men. In de scherpe bocht bij Burnanville ging v. d. Pluym met te groote snelheid de bocht in. Hij kon zijn machine niet hou- den en reed tegen een boom. Tengevolge van een schedelbreuk was hij op slag dood. Zijn motor vloog in brand. Lam bert, die dicht achter v. d. Pluym zat, •lipte bij zijn poging «m hem te ontwijken en stortte tegen den grond, terwijl zijn motor in het publiek reed. Lambert brak een sleutelbeen en twee vingers en be kwam groote wonden aan het gezicht en de handen. Hij werd naar het zieken huis te Spa overgebracht, waar zijn toe stand gisteravond geen reden tot bezorgd heid gaf. De motor, die in het publiek was te recht gekomen, verwondde daar verschil lende personen, waaronder een paar vrij ernstig. Trein aan groot gevaar ontsnapt. De trein, die om vijf uur uit Leeuwarden naar Heerenveen vertrekt is gistermiddag aan een groot gevaar ont snapt. Een veehouder, die zijn vee, dat in de weide langs de spoorlijn Leeuwarden Heerenveel graasde, ging melken, ont dekte, dat de spoorlijn verzakt was. On middellijk waarschuwde hij het naastbij- gelegen wachthuisje, dat op zijn beurt het hoofdstation waarschuwde. Bij onderzoek bleek, dat de berm waar de spoorlijn over loopt, over een lengte van 2030 M. was weggezakt door den zwaren regenval. Onder deskundige leiding werd de trein over de gevaarlijke plek gereden, zoodat er geen ongelukken gebeurden. Opruiende artikelen. De Larensche politie heeft op den Brink aan gehouden den communist F. van Overste gen, die met het blad Sovjet-Nederland colporteerde, waarin eenige opruiende ar tikelen waren opgenomen. Nadat F. v. O. door den burgemeester was gehoord, werd hij weer op vrije voe ten gesteld. De politie nam de couranten in beslag. Door bijen gedood. Volgens een bericht uit Boedapest is te Szolnok een landbouwer op een buitenweg door een zwerm bijen aangevallen. De dieren staken hem zoodanig met hun scherpe angels, dat hij op den grond viel en dood bleef liggen. Aan den dood ontsnapt. Een nieuwe luxe-auto, gemerkt HZ 18887 is gisteravond, komende uit het Westein de te Voorburg, nabij de oude Todbrug in den Vliet gereden. In de auto bevond zich een Rotterdamsche familie, bestaande uit drie heeren, een dame en een jong- mensch. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat bij het afrijden van de brug het stuur is vastgeraakt. De heer de K. uit Voorburg, die juist ter j plaatse passeerde, kon door het stukslaan j der achterruit de vijf inzittenden onge deerd op het droge brengen, hetgeen, in aanmerking nemende dat de auto in het drie meter diepe water geheel onderging, een zeldzaamheid genoemd kan worden. De betreffende familie is, na van droge kleeren te zijn voorzien, per auto naar Rotterdam vervoerd. Met behulp van een tweetal kraanwagens is de auto, verder geheel onbeschadigd, na ruim twee uur werken, op den wal gebracht. Ja, put u maar op, want in donker moetan «tilrtaande auto's tegenwoordig weder verlicht sijn. (Wie dit ver» geet... Jorijjgt de gardP*) „Het Laatate Nieuwe" te Brussel ver leent met instemming plaatsruimte aan een artikel van den Vlaamechen dichter Jef Mennekens, onder den titel: „Het spellingsvraagstuk, een ongeluksmaatregel in Nederland". „Het lijdt geen twijfel, betoogt de schrij ver, dat minister Merchant bij het behan delen van de spellingskwestie de Vlamin gen als onmondigen heeft beschouwd. Wel hébben wij vernomen, dat het Belgische ministerie van onderwija, toen de voor stellen van de commissie in het licht ge zonden werden, haar stem heeft laten hooren, maar die voorstellen Btonden toen reeds zoo vast, als het voornemen van Minister Marchant om ze door te drijven. Met andere woorden, de Vlamingen had den de vrijheid om slaafs te volgen. Recht van discussie was hun ontzegd en van een eigenlijk overleg kan dus geen sprake wezen. Toen na bleek, dat de Vlamingen niet zoo volgzaam waren als men verwachtte, dat de meerderheid schroomvallig tegen een spellingswijziging opkeek, moet mi nister Marchant gezegd hebben: „Nu, dan maar zonder hen, zullen zij nu niet, dan zullen zij later wel bijspringen". „De Vlamingen hebben in deze het volle besef van hun verantwoordelijkheid. Zij kunnen zich deze krenkende behandeling niet laten welgevallen. Zij kunen zich geen maatregelen laten opdringen dien zij niet als bevorderlijk aan de toekomst van onze taal in België beschouwen. Zij zullen zich dus aan het besluit van Nederlands ministerraad niet storen." Nu jan» koken op do gemakkelijke, zuinige manier, de Opekta-manler. In 10 Minuten fijne, mool-gebonden jamt van alle vruchten I Gezonde |ams met alle geur, kleur en smaak van het frissche ooft, alle vitaminen, alle voedingskracht I Met Opekta geen verkoken I Daardoor veel meer jam. Op 4 pond vruchten minstent 2 potten jam meerl En dan de brandstofbesparing In de be roemde 10 Opekta Minuten I Zoo betaalt Opekta zichzelf. Een ftesch 6 70 cent is toereikend voor 7—8 pond jam. Aangebroken flesschen blijven wekenlang goed en helder van inhoud. Spaart nu met Opekta I U kunt jam met Opekta koken In een gewone pan. Oude potjes kunnen dienst doen als inmaakglas. Bijzonden' heden op elke verpakking. Aam Ntdirlamdsett tommdmg mam d* miurmtt N.Z. Voorburgwal 130, A'dam. Vtrtathr Rsaftta, Gratis m franco. Kaamt Adm t. Koningin sn Prinses te Delft. DELFT. Hedenmorgen 10 uur heeft H. M. de Koningin vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk te Delft De vorstelijke personen werden ontvangen door den Burgemeester Mr v. Baren, en hebben ongeveer een kwartier in den grafkelder vertoefd. H. M. was geheel in 'twit de Prinses in 't parelgrijs gekleed. Oud-Minister Verschuur. DEN HAAG. De oud-minister Verschuur en zijn echtgenoote zijn hedenmorgen van hun buitenlandsch verblijf in Den Haag teruggekeerd. Mr Verschuur is thans vol komen hersteld. Stsunverleening werklaozen. DEN HAAG. In verband met beschou wingen in en 'buiten de pers van de plaats gehad hebbende herziening van de steun regeling voor werMoozen wordt de aan dacht gevestigd op de radio-rede, wélke de rijksinspecteur morgenavond te 7.15 uur over dit onderwerp voor den K. R. O. zal honden. AMSTERDAM. Zaterdag j.l. hebben de heeren E. Kupers, F. v. d. Walle en H. Lindeman in hun kwaliteit van bestuur ders van het N. V. V. een uitvoerig on derhoud gehad met den Minister van So ciale Zaken, bij welk onderhoud tevens tegenwoordig was de directeur-generaal voor werkloozenzorg, de heer van Geelen. Door deze deputatie is met den minister een aantal aangelegenheden betreffende werkloozenzorg en het vraagstuk der huurverlaging besproken. Ten opzichte van eenige dezer punten is door den mi nister nadere overweging toegezegd. AMSTERDAM. Minister Oud bracht -be den een bezoek aan de effectenbeurs. In den loop van den middag werd Z. Exc. door het bestuur van de Vereen, voor den Effectenhandel ontvangen en rondgeleid, UDENHOUT. Hedenmiddag om 12 uur is de ongehuwde loodgietersknecht G. B. te Tilburg van het dak van het kasteel Vrijhoef gevallen en dood opgenomen. BREDA. Zaterdag heeft op de houtfa- briek der firma Aarden te Ter Heide, een ernstig ongeluk plaats gehad. De 36-jarige arbeider J. A. Roovers uit Leur bevond zich op een stapel gedroogd hout, dien men bezig was omhoog te hijschen. De man viel van slechts eenige meters hoog te op den betonnen vloer en werd ernstig aan het hoofd verwond en totaal verlamd. Gisteravond is de man overleden. Hij laat een vrouw en 8 kinderen achter. LEXM0ND. Zondag 8 Juli jl brak brand uit bij den landbouwer Bosch, waarbij o.a. 45 vette varkens in de vlam men omkwamen. De bewoners, die door zekeren B. werden gewekt, konden zich slechts met moeite in veiligheid stellen. Thans is deze B. als verdacht den brand te hebben gesticht door de politie aange houden en in verzekerde bewaring ge steld. DEVENTER. De gemeentepolitie heeft aangehouden zekere Willems, die ver dacht wordt den brand te hebben ge sticht van de boerenhofstede van den landbouwer Schoterman te Diepenveen. Verdachte had een kistje met f 100 er in meegenomen. Hij is ter beschikking van de Justitie te Zutfen gesteld. AMSTERDAM. De Justitie heeft van morgen het gebouw Amstel 85, waar de Tribune werd gedrukt, vrijgegeven. Daar de persen op last der Justitie onklaar zijn gemaakt, zal het blad voorloopig in klein formaat verschijnen. AMSTERDAM. Thans staat het vast, dat de Justitie tegen eenige functionaris sen van „De Tribune", die op een of an dere wijze aan het tot stand komen van „De Tribune", die aanleiding gaf tot in grijpen hebben medegewerkt, een gerech telijke vervolging zal instellen. HAARLEM. Evenals in Zuid-Holland hebben Gedeputeerde Staten van Noord- Holland aan de Gemeenteraden verzocht, de ontwerp-begrooting 1936, vóór zij aan den Gemeenteraad wordt aangeboden, ter beoordeeling en controle aan hun col lege ter inzage te zenden. HAARLEM. De politie beeft drie per sonen gearresteerd, die verdacht worden in den nacht van 26 op 27 Mei te hébben ingebroken bij de N. V. Bouwmaterialen aan het Zuider-Spaarne van de firma Smit Reijn. De brandkast werd open gescheurd en met den sleutel, die in de lade van de 'brandkast lag de brandvrije kluis opengemaakt en f 3000 meegenomen. Een der hoofddaders, de Rotterdammer G. K., is een oude bekende der Justitie. PARIJS. Een omnibus te Schlettstadt in den Elzas, die bezet was met 30 perso nen, is in een razende vaart van een hel lende straat gereden, doordat de remmen weigerden. De meeste passagiers probeer den zich het leven te redden door uit het voertuig te springen. Daarbij werden 18 personen gewond, waarvan reeds een vrouw in het ziekenhuis is overleden. Het gelukte den chauffeur tenslotte den wal gen in een ondiepe sloot te rijden, waar door de bus omsloeg, zonder dat een der inzittenden gewond werd. PARIJS. Zondag heeft een tornado ge woed boven het departement van de Loire, waardoor een schade is aangericht die ge schat wordt op 10 millioen francs. Van 't geheele dorp Chanffailes bleven elechts 20 huizen onbeschadigd. WASHINGTON. Omtrent de geruchten volgens welke president Rooeevelt zijn va- cantiereis zou onderbreken, teneinde zich naar San Francisco te begeven en aldaar persoonlijk te trachten een oplossing te vinden voor de stakingsmoeilijkheden kan worden gemeld, dat de alhier ontvangen berichten nog geen melding maken van een onderbreking van de reis. De laatste telegrammen deden mede, dat de presi dent het schip koers heeft doen natten naar bat eiland Clippertown.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3