Neem 'n "AKKERTJE" H* M* de Koningin spreekt tot Haar volk* MAANDAG 16 JULI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 240 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Eerste Blad. Buitenland uil zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn. Nog geen 3 CGIlt per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnemen'sprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementen f 0.20 Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 209, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag, half een, voor de microfoon, vanuit het Koninklijk paleis aan het Noordeinde, de volgende radiorede uitgesproken „Het is mij een behoefte des harten mijn volk, zoowel hier te lande als in Nederlandsch-lndië, Suriname en Curagao, mede namens mijn dochter, onzen warmen dank te betuigen voor de treffende en geheel eenige wijze, waarop het van zijn genegend- heid en aanhankelijkheid voor mijn innig geliefden Echtgenoot bij zijn zoo plotseling verscheiden heeft blijk gegeven; zoowel door den bloemenschat aan zijn baar neergelegd, als door den treffenden afscheidsgroet hem ten paleize en bij zijn laatsten gang gebracht. Wij zijn dankbaar en ontroerd, dat hij zich door zijn goed hart zijn vriendelijkheid en eenvoudige inborst zooveel vrienden heeft gemaakt. Dat zijn arbeid voor ons volk en zijne algeheele toewijding aan deszelfs belangen in zoon ruimen kring waardeering vindt, ver vult ons evenzeer met erkentelijkheid. Moge zijn streven en arbeid door allen, die met hem hebben samengewerkt, met dezelfde toewijding en voortvarendheid worden voortgezet. Behoef ik U de verzekering te geven, dat de spontane en laatste hulde aan hem bewezen en Uw hartelijke deelneming in onze smart, voor ons een groote, een wezenlijke troost is Bij hoogtijen en opeenvolgende herdenkingen zijn hechte banden tusschen mijn volk en mij en mijn huis gevlochten en leven onver getelijke herinneringen aan liefde, trouw en aanhankelijkheid in mij voort. Hoezeer hebben wij die in de weemoedige dagen, welke wij dit jaar beleefden, bevestigd gezien. Ik weet, dat zijn witte uitvaart uitdrukking en vorm heeft ge geven aan hetgeen in veler harten leefde. Steeds heeft hij anderen opgewekt het nieuwe leven, dat hen wacht, te zien in het licht en de blijdschap, die voor hen aan staande zijn. Mocht zijn wensch vervuld worden, dat de indruk, dien zijn uitvaard zou achterlaten, voor velen een blijvende zegen zij.. Wat ons betreft, wij willen niet in de eerste plaats zien op wat wij in onze geliefde ontslapenen binnen het korte tijdsbestek van vier maanden verloren, doch wel op den zegen, dien wij ontvingen: den zegen van Christus' sterven en opstaan, die juist nu zulk een bijzondere beteekenis voor ons kreeg. Wij willen den blik opwaarts richten naar het Licht, naar den Vrede, welke thans deel zijn van hen, die wij afstonden en ons iederen dag opnieuw met hen verblijden in hun geluk. Ik dank God voor al hetgeen mij gespaard bleef, voor hetgeen mijn innig geliefd kind voor mij is en voor de liefde van mijn volk aan welks belangen mijn beste krachten te wijden, mij steeds een vreugde en voorrecht is. Ik heb gezegd." Voor dat H. M. de Koningin haar rede aanving, speelde het orgel van de Groote Kerk twee coupletten van het Wilhelmus, terwijl na afloop van de rede het orgel het Wien Neerlandsch Bloed deed hooren. ALGEMEENE STAKING TE SAN FRANCISCO. De staking zal 150.000 arbeiders omvatten. Nadat de commissie van arbitrage ver- geefsche bemiddelingspogingen had ge daan, heeft de stakingsleiding te San Francisoo besloten de algemeene staking te proclameeren, welke heden zal begin nen. Van de stemgerechtigde vertegenwoor digers van vakvereenigingen verklaarden zich 63 vóór de algemeene staking en drie tegen. Het genomen besluit houdt in, dat de vakvereenigingen welker leden reeds vóór de staking hebben gestemd, in sta king zullen gaan en dat de andere vak vereenigingen zoo spoedig mogelijk een stemming zullen houden. Men veronder stelt, dat de andere organisaties zich eveneens voor de staking zullen verklaren. De toestand te San Francisco wordt zeer critiek genoemd. De haven wordt door 2000 leden der nationale garde be waakt, terwijl 4000 manschappen in re serve worden gehouden. Verschillende restaurants zijn reeds ge sloten. De hotels hebben slechts voor twee dagen levensmiddelen in voorraad. De le vensmiddelenzaken hebben den verkoop beperkt. Bij gebrek aan benzine kunnen duizenden auto'n niet worden gebruikt. Voor de politie, brandweer en de vitale bedrijven is van overheidswege een ben zinedepot ingericht. Gemeld wordt nog dat 4000 tramweg arbeiders in staking zijn gegaan. Te San Rafaël (40 K.M. ten Noorden van Fris co) is in een particuliere woning een hoe veelheid dynamiet gevonden. Een per soon is gearresteerd. Zondag zouden te Birmingham (Alabama) de vertegenwoor digers van 18.000 textielarbeiders stem men over deelneming aan de staking. Men vreest niet alleen dat San Fran- cisoo door hongersnood wordt bedreigd, maar ook dat er bloed zal vloeien. Natio nale gardes patrouilleeren gewapend door de stad en concentreeren zich vooral in de industriewijken. Te Los Angelos werden Zaterdag 16 personen gewond toen de politie een me nigte met den wapenstok uiteendreef. V. D. meldt uit San Francisco: Nadat Zondag in den loop van den dag nog 19 vakvereenigingen zich voor de al gemeene staking hadden uitgesproken, kan thans worden medegedeeld dat deze heden zal doorgaan. Naast 65.000 in vakvereenigingen ge organiseerde arbeiders in San Francis co en 40.000 te Aukland, zullen 47.000 on georganiseerde arbeiders direct gedwon gen zijn het werk neer te leggen, zoodat de algemeene staking in het geheel 150.000 arbeiders zal omvatten. Het is de grootste staking na de Pull man-staking, welke 14 jaar geleden te Chicago plaats vond. San Francisco maakt mede door de ver- keersstaking en het gebrek aan benzine den indruk van een doode stad. Sovjet-Unie in September volkenbondslid? In politieke kringen te Genève verklaart men, dat de Sovjet-Unie binnen veertien dagen een officieel voorstel tot opneming in den Volkenbond zal doen en dat dit voorstel tijdens de Septemberzitting van den Volkenbond zal worden aangenomen. Bij steun van Fransche en Engelscbe zijde zou bet verzoek zeker op de ver- eiscbte tweederde meerderheid kunnen rekenen. Men houdt bet voor zeker, dat de staten, die tot nog toe misschien te gen Moskou's toetreding zouden hebben gestemd, thans hun oppositie zullen la ten varen, al acht men bet nog steeds waarschijnlijk, dat minstens twee staten in bun afwijzende houding zullen volhar den. Nationaal-Socialistische manieren. Dte Joodsche perscommissie meldt: De consul-generaal van Portugal te Berlijn reed eenige dagen geleden in zijn auto van Berlijn naar Hamburg. Op zijn weg ontmoette bij een colonne Nationaal-Soci- alisten, de z.g. „oude strijders", die van Hamburg afkomstig waren en een marscth naar Berlijn maakten. De consul-generaal groette het vaandel der colonne niet en daar men hem ten gevolge van de kenteekenen zijner zui delijke afstamming voor een Jood aanzag, werd hij door de manschappen uit zijn auto gesleurd en afgeranseld. Uit Berlijn wordt gemeld: Omtrent de Zaterdag door den rijksmi nister van justitie, dr Gürtner, geïnstal leerde volksrechtbank kan nog worden ge meld, dat deze instelling niet gebonden zal zijn aan bet geschreven reclht. Verschillende twijfelachtige gevallen, die het Hof te Leipzig niet kan 'behandelen, zullen door deze nieuwe rechtbank wor den beslecht. De opening van bet eerste proces bij deze rechtbank is nog niet vastgesteld, doch het proces tegen Thalmann, den vroegeren communistenleider, zal waar schijnlijk niet vóór October of November beginnen. Vernomen wordt, dat eerst alle perso nen, betrokken bij de jongste revolutie, met name de in arrest zijnde S. A.-leiders zullen worden berecht. Dr Sack gearresteerd. De Berlijnsche correspondent van de „Neue Zürieher Zeitung" meldt aan zijn blad, dat Dr Sack, die Torgler voor bet StaatsgereChtshof heeft verdedigd, eenige dagen geleden is gearresteerd en naar de S. S.-kazerne in Berlijn is overgebracht. Geen enkel bericht over hem is sedertdien gepubliceerd; ook op zijn kantoor weet men geen nadere bijzonderheden over hem. Waarom Dr Sack gearresteerd is, is niet bekend. Hij komt oorspronkelijk uit Duitsch-Nationale kringen; is echter twee of drie jaar geleden lid van de Nat.-Soc. partij geworden. Torglers verdediging aanvaardde hij met toestemming der regeerende partij. Hitler's gezondheidstoestand. De Engelsche Zondagbladen, o.a. de „People", bevatten alarmeerende berich ten over den gezondheidstoestand van Hitier. De doktoren zouden hem aangera den hebben, een langdurige vacantie te nemen, daar hij in een toestand van ze nuw-uitputting verkeert. Hitier zit over dag achter zijn bureau met zijn hoofd in zijn handen en iedereen, die zijn kamer binnentreedt, treft hem aan met tranen in zijn oogen. Een van zijh medewerkers verklaarde aan den Berlijnscben corres pondent van de „People", dat Hitier overal complotten en intriges ziet, zoodat zelfs zijn vrienden vreezen, dat zij een of anderen dag op zijh bevel zullen worden terechtgesteld. Zelfs Goering vreest voor zijn leven. Hitier eet en slaapt niet meer en schenkt niemand meer vertrouwen. Met vacantie durft bij niet meer te gaan, daar hij vreest dat zijn tegenstanders zich tijdens zijh afwezigheid van de macht zul len meester maken. In boeverre dit bericht juist is, valt niet n& te gaan. Wie echter de vorige week de Rijksdag rede van Hitier beluisterde zal moeten toegeven, dat hier iemand aan het woord was, die alle zelfbeheersching had ver loren. Ongelukkige expeditie. Eenige dagen geleden is van Santiago een expeditie van 30 personen vertrok ken naar Argentinië met het doel de han delsrelaties uit te breiden. Onderweg zijn acht personen en 84 paarden en muilezels omgekomen, terwijl goederen ter waarde van 60 duizend pe sos verloren zijn gegaan. Een raket naar de stratosfeer. Een jong uitvinder, Chara genaamd, aldus meldt Reuter uit Tokio, beweert een raket-torpedo uitgevonden te hebben, welke tot in de stratosfeer kan worden af geschoten en daar een snelheid van 5000 mijl per uur kan bereiken. D'eze torpedo zou draadloos bestuurd worden. Er is patent op de uitvinding aangevraagd. Rusland bestelt oorlogsmateriaal. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de onderhandelingen, die sedert we ken door Sowjet-Russische missies over den aankoop van oorlogsmateriaal te Paf- rijs worden gevoerd, zijn afgesloten. De quaestie der levering is tot volkomen te vredenheid van de Sowjet-Russische dele gatie opgelost. Het zou hier vérstrekkende orders voor zwaar geschut, pantserauto's en machine geweren betroffen. Bovendien spreekt men van een order van vier lichte kruisers en vier torpedobootjagers voor de Sowjet- Russische vloot. Korte Berichten. Tijdens een onweer is te Milaan de bliksem geslagen in een telefoonlijn. Een ingenieur, die juist aan het telefoneeren was, werd op slag gedood. In verband met het feit, dat gang sters gedreigd hebben het huis van den schatrijken George Everest in de luicht te doen vliegen tenzij hij op een bepaalde plaats 50.000 dollar overhandigde, heeft de politie een speciale bewaking voor zijn woning opgesteld. Te Philipopel in Bulgarije is een ge heime communistische organisatie ont dekt. Er behoorden soldaten van het daar in garnizoen liggende regiment infanterie toe. In totaal zijn 50 man, meest soldaten, gearresteerd. i Te Neurenberg zijn 45 personen in verzekerde bewaring genomen onder be schuldiging van het verspreiden van on juiste geruchten over het optreden van Hitier op 30 Juni j.l. met name de om standigheden waaronder Roehm was ge arresteerd en doodgeschoten, i Na de groote hitte der jongste da- dagen is in geheel Boven-Italië noodweer losgebroken. Er is veel schade aange richt. In Gastel San Pedro bij Bologna stortten vier oude huizen in, waarbij elf personen werden gewond. Te Höstru in Tirol is door een dyna- mietontploffing in een kerk het altaar vernield. In den kerkmuur ontstond een gat van twee meter, terwijl het dak ge deeltelijk is ingestort. De Simplon-Oriënt Express is, na uit Parijs te zijn vertrokken, door een verkeerde manoeuvre op het station Cezy op een stootblok geloopen, waardoor twee wagens uit de rails liepen en vier passa^ giers licht werden gewond. De uitvaart van Prins Hendrik. Van den Radiodienst te Curasao is te legrafisch bericht ontvangen, dat de plechtige uitzending van de Phohi van de uitvaart van Prins Hendrik uitmuntend is overgekomen en diepen indruk heeft gemaakt. In verband met het uur van ontvangst, was deze voor Indië op was platen opgenomen en 's middags door de Phohi uitgezonden. De Eerste Kamer. D'e Eerste Kamer is ter vergadering bij eengeroepen op Dinsdagavond te half negen. In de vergadering van Woensdag komt aan de orde het voorstel tot nadere voor zieningen ter bescherming van de open bare orde. Ordars In algen land. De minister van Waterstaat heeft bij de diverse rijksdiensten er nog eens op ge- Binnenland. H. M. de Koningin voor de radio. Nieuwe voorschriften voor weggebruikers. Ontslag aan huwende onderwijzeressen. Koningin en Prinses te Delft. Dreigende landaxbeidersstaking. Nieuwe regeling uitkeering Gemeenten. Buitenland. Rusland lid van den Volkenbond. Hitiers gezondheidstoestand. Algemeene staking te San Francisco. wezen, dat bij het plaatsen van orders het eigen land voorkeur moet hebben. Van regeeringswege zullen geen bestel lingen aan de buitenlandsche nijverheid worden goedgekeurd, indien niet blijkt, dat de rijkscommissie van werkverrui ming daarover eerst is gehoord. Bestrijding der t.b.c. Thans is verschenen een Kon. besluit, waarbij van Rijkswege ten bate der t.b.c.- bestrijding een bijzonder postzegel wordt verkrijgbaar gesteld, in de f ankeerwaarde van 6 cent. Het zegel draagt de beelte nis van wijlen H.M. de Koningin-Moeder. De netto-opbrengst wordt ter beschikking gesteld van de Ned. Centrale Vereeaiging tot bestrijding der tuberculose. Bezoek aan de Nieuwe Kerk. Dë Nieuwe Kerk te Delft is in de da- dagen van Woensdag tot en met Zaterdag door ongeveer 40.000 personen bezocht. Distributie rundvleesch in blik. De minister van Binnenlandsohe Za ken heeft in een circulaire aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat naast de in vroeger circulaires in aanmerking komenden, de distributie van rundvleesch in blik ook zal mogen geschieden in ge stichten, waar uitsluitend of nagenoeg uit sluitend armlastigen voor rekening van openbare kassen of instellingen van wel dadigheid worden verpleegd, nadat daar toe voor ieder geval afzonderlijk toestem ming van de Crisis Rundveecentrale is verkregen. Burgemeester en brandmeester. De opperbrandmeèster E. Wark te Edam beeft bij den officier van justitie te Am sterdam een klacht ingediend tegen den burgemeester van Edam terzake bedrei ging tegen het leven tijdens den zwaren brand bij de N. V. Vereenigde Touwfa- brieken. NIEUWE VOORSCHRIFTEN VOOR WEGGEBRUIKERS. Treden vandaag in werking. Vandaag treden in werking de nieuwe voorschriften van bet Motor- en Rijwiel- reglement, waarvan de voornaamste zijn: 1. Verbod om andere dan oranje stop lichten te gebruiken. 2. Ook wielrijders moeten voortaan een teeken geven, wanneer zij van plan zijn van richting te veranderen of plotseling te stoppen. 3. Alle motorrijtuigen (dus óók rijwie len met hulpmotor) moeten voorzien zijn van een achteruitkijkspiegel. 4. Alle andere rij- of voertuigen, geen motorrijtuig of rijwiel zijnde, moeten eveneens van een dergelijken spiegel voorzien zijn, tenzij do bestuurder van zijn zitplaats bet links achterliggend weg gedeelte zonder spiegel gemakkelijk kan waarnemen. 5. Verbod om van den hoorn of fietsbel gebruik te maken, anders dan wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vor dert. 6. Verbod om een portier van een mo torrijtuig te openen of geopend te laten, indien daardoor gevaar ontstaat. 7. Verbod om met rijwielen op meer dan twee wielen te rijden op wegen, die voor het verkeer met rij1- en voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, niet openstaan, alsmede op rijwielpaden. In bochten in bebouwde kommen of in bochten daarbuiten, waar het uitzicht niet vrij is, is bet elkaar inhalen of voorbij rijden verboden. Het beruchte „snijden" is ook wanneer er geen ongelukken door ontstaan strafbaar. Wanneer op smalle wegen (bruggen inbegrepen) aan een bepaalde richting verkeersvoorrang gegeven wordt, is het voortaan strafbaar, wanneer men zich niet aan dien voorrang stoort. De politie te Amsterdam heeft opdracht tegen overtreders der nieuwe voorschrif ten nog gedurende korten tijd waarschu wend op te treden, met uitzondering ech ter voor wat betreft het overbodig ge bruik van hoorn of fietsbel en het gevaar lijk openen of geopend laten van portie ren; hiertegen wordt reeds aanstonds proces-verbaal opgemaakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1