Uit de Provincie Zoekiichtjes. geheel gewijd is aan de nagedachtenis van Ds Vonkenberg, wordt melding ge maakt van een plan van het Bondsbestuur om de nagedachtenis van den man, die den Bond stichtte en zoovele jaren en op zulk een uitnemende wijze leidde, te eeren door op zijn graf een gedenkteeken te plaatsen. In het artikel, dat de bonds- penningmeester, de heer A. van Rijn, daaraan wijdt, wordt de verwachting uit gesproken, dat alle vereenigingen, maar niet minder alle leden en oud- leden dit plan van harte zullen willen steunen en dat ieder, die maar even kan, gaarne zijn steentje voor dit doel zal wil len bijdragen. Daar ongetwijfeld velen, die vroeger ge trouwe lezers van het Jongelingsblad waren, het thans niet meer onder de oogen krijgen, voldoen wij gaarne aan het verzoek van het Bondsbestuur, er in ons blad de aandacht op te vestigen, dat dit sympathieke plan bestaat. Alle gif ten zijn welkom en worden gaarne inge wacht op postrekening 95964, ten name van den Penningmeester Ver. Gerefor meerde Jongelingsbond te Amersfoort. Er wordt op gerekend, dat vóór 1 Augustus e.k. alles is binnengekomen. Conferentie te Lunteren. Het Centraal-Comité der A.-R. partij heeft besloten tot het houden eener 2- daagsche conferentie ter behandeling van een tweetal onderwerpen, die van groot belang worden geacht voor de princi pieels en practische politiek van dezen tijd. Deze conferentie zal D.V. worden gehou den in het Conferentie-oord van den Zen dingsstudieraad te Lunteren; zij zal aan vangen in den namiddag van Dinsdag 11 September e.k. en beëindigd worden in den namiddag van Donderdag 13 Sep tember d.a.v. In behandeling zullen worden gebracht deze onderwerpen: 1. DeOverheidendeWetGods; in te leiden door Prof. Dr J. Ridderbos, hoogleeraar aan de Theologische School te Kampen; 2. De economische positie van Nederland en hetgeen daaruit volgt voor het beleid der Re geering; in te leiden door den heer C Smeenk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het ligt in de bedoeling na de inleidin gen ruime gelegenheid tot bespreking te geven. De nieuwe spoorbrug bij Vlake. Zooals bekend is het station Vlake ge sloten en zal het gebouw eerstdaags ver dwijnen in verband met het bouwen van een nieuwe spoorbrug over het Kanaal door Zuid-Beveland en de vaste brug in den nieuwen Rijksweg, die hier evenwij dig met den spoorweg zal loopen. De tegenwoordige spoorbrug een draai brug, die een doorvaartwijdte heeft van 16 M. en een vrije doorvaarthoogte van slechts 2% M., wordt vervangen door een moderne basculebrug met opzetinrichting, die een vrije doorvaarthoogte van ruim 6 M. zal krijgen, bij een doorvaartwijdte van 18 M. Een groote verbetering voor de scheepvaart dus. De nieuwe brug wordt (de landhoofden medegerekend) 155 M. lang, daar men rekening moet houden met eventueele verbreeding van het Kanaal tot circa 80 M. De brug, een basculebrug, die de eigen schap heeft in eiken stand in evenwicht te zijn, zal er een worden van het meest moderne type, waarop verschillende nieu we vindingen op technisch gebied zullen worden toegepast en zal dus in dien zin ccn novum zijn. De bouw geschiedt door de Ned. spoor wegen voor rekening van het Rijk. In vrijheid gesteld. Op last van de Justitie te Middelburg is in vrij heid gesteld zekere C. S., arbeider te Kerkwerve, die dezer dagen als verdacht van diefstal gepleegd te Zierikzee, werd aangehouden. Werkloosheid. Stand der werk loosheid per 30 Juni j.l.: Middelburg 828; Vlissingen 764; Goes 152; Aagtekerke 3; Arnemuiden 190; Baar land 25; Biggekerke 13; Borssele 29; Co- lijnsplaat 54; Domburg 25; Driewegen 16; Ellewoutsdijk 10; 's-Gravenpolder 8; Grijpskerke 7; 's-Heer Abtskerke 3; 's-H. Arendskerke 25; 's-Heerenhoek 42; Hein- kenszand 32; Hoedekenskerke 26; Ierseke 93; Kapelle 2; Kats 1; Kattendijke 0; Kloe- tinge 2; Kortgene 15; Koudekerke 64; Krabbendijke 1; Kruiningen 45; Melis- kerke 11; Nieuwland 0; Nisse 9; Oost- kapelle 22; Oudelande 27; Ovezande 26; Rilland-Bath 7; Ritthem 6; Schore 15; Serooskerke 14; St Laurens S; Souburg 199; Veere 5; Vrouwenpolder 28; Waarde 10; Wemeldinge 15; Westkapelle 212; Wis- senkerke 126; Wolphaartsdïjk 29; Zoute- lande 10. Smokkelhandel in verdoo- vingsmiddelen. Herhaaldelijk reeds hadden de douaneambtenaren uit de Bel- gisch-Zeeuwsche grensstreek de aandacht van de gendarmerie in Vlaanderen geves tigd op het feit, dat twee motorrijders, verdacht van handel in verdoovende mid delen, ongezien, uit Zeeuwsch-Vlaanderen in België wisten te komen en waarschijn lijk te Gent of elders in deze provincie hunne waar aan den man brachten. Deze week nu bemerkten gendarmen, op ronde te Deinze, op enkele uren van Gent, twee motorrijders die vele punten van over eenkomst vertoonden met de persoonsbe schrijving van de gezochte smokkelaars. Pe motorrijders werden gevat en in het bezit gevonden van een niet onbelangrijke hoeveelheid verdoovingsmiddelen, waar van zij echter weigerden de herkomst be kend te maken. De smokkelaars Hendrik de Kok en Domien Vermeulen, beiden uit Westdorpe in Zeeland, zijn te Gent voor den rechter van instructie ge leid en vervolgens in de gevangenis al daar opgesloten, meldt de N.R.C. De Scheldevlucht 193 4. De Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart organiseert op 4 Aug. a.s. een wedvlucht tusschen sportvliegtuigen om een groote wisseltropee „De Zilveren Scheldemeeuw". Het wordt geen snelheids-, doch een navigatievlucht. De inschrijvingen der sportvliegers ko men reeds binnen. Grootere en militaire toestellen zijn van deelname aan de wedvlucht uitgesloten, zij kunnen echter het over heel Zeeland uitgestippelde parcours medevliegen en de bestuurders krijgen dan ook de voor alle deelnemers bestemde herinnerings- medalje. De vlucht gaat over een aantal „obser vatieposten": Vlissingen—Oostburg, Ter- neuzen, Axel, Hulst, Tholen, Zierikzee, Haamstede (landing), Goes, Veere, Dom burg, Westkapelle, Vlissingen (finish). Besprekingen zijn momenteel nog gaan de over medewerking van de Luchtvaart- afdeeling Soesterberg en de Marine. Middelburg. Blijkens een advertentie in dit nummer zal Prof. G. Wisse a.s. Woensdag in de Ned. Herv. Kerk alhier een openbare tijdrede houden over het onderwerp: Is de zaak van God bankroet? Prof. Wisse hoopt in deze rede ook te handelen over de jongste gebeurtenissen in ons vaderland: de onlusten van de laat ste dagen en de vernieuwde rouw in het Kon. paleis. Toen men gisteren aan den Kinder dijk bezig was met het lossen van graan van de Telegraaf XVI, is bij het aan wal brengen van een last van 500600 k.g. de mast gebroken en geraakte de kapitein van het schip tusschen de laadboomen verward. Met een hevig bloedende wonde boven op het hoofd werd hiji uit zijn moeilijke positie verlost en begaf hij zich naar het pakhuis van de agenten van de boot. Gelukkig was spoedig medische hulp aanwezig en kon de man verbonden wor den. Verder werd hem rust voorgeschre ven, doch hij bon zich weer aan boord be geven. Verordening politieper soneel. Naar aanleiding van de nood zakelijkheid om een verordening voor het politiepersoneel in het leven te roepen, heeft de vorige burgemeester gemeend, dat hoewel het z.g. „georganiseerd" over leg voor de politie nog niet geregeld is en dit juist nu zou worden, toch te voren de organisaties van politiepersoneel in de gelegenheid te moeten stellen, daarom trent hun gevoelen naar voren te brengen. Bij hun antwoord, dat voor 28 Maart 1932 werd terug verwacht, drongen de organi saties er op aan in de gelegenheid te worden gesteld de ingediende amende menten mondeling toe te lichten. Een be spreking van den Commissaris van Po litie met de organisaties heeft toen op 20 Mei 1932 plaats gehad. De verdere be handeling dezer aangelegenheid is daar na blijven rusten, totdat de tegenwoordige burgemeester zijn ambt had aanvaard. Nadat de burgemeester zijn standpunt ten aanzien van de door de organisaties in gediende amendementen c.a. had bepaald en de verordening derhalve voor behan deling door den raad vrijwel gereed was, heeft zich bij1 hem de vraag voorgedaan, of de organisatie der politie wel zooda nig was ingericht, dat met de minst moge lijke kosten, een zoo doeltreffend moge lijke dienstvervulling werd verkregen en of event, door invoering van een andere organisatie van het korps en van een an dere dienstindeeling, niet met minder personeel zou kunnen worden volstaan. Het had n.l. de aandacht van den burge meester getrokken, dat te Vlissingen met meer inwoners het aantal leden van het politiekorps 26 is en te Middelburg 32. Naar aanleiding van een rapport ter zake van den Commissaris van Politie, besloot de burgemeester aanvankelijk tot reorganisatie van de politie. Bij de ver dere overweging hebben zich echter en kele omstandigheden voorgedaan, die bij den burgemeester de vraag hebben doen rijlzen of het niet meer raadzaam zou zijn te trachten, in afwachting van die event, reorganisatie, voorloopig te komen tot be perking van het aantal leden van 't korps op den thans bestaanden grondslag. De invoering van het nieuwe stelsel zou n.l. tengevolge hebben, dat aan 7 agenten, le den van het personeel, ontslag zou moeten worden verleend, en waar dit ontslag zich niet uitsluitend zou hebben bunnen beper ken tot oudere agenten, zouden ook jonge ren den dienst hebben moeten verlaten, hetgeen gedurende lange jaren een niet onbelangrijk bedrag aan wachtgelden zou hebben gevorderd. Bij een geleidelijke in krimping van het bestaande korps, wel ke reeds mogelijk is gebleken door de be noeming van een der agenten tot schrij- ver-concierge van het Armbestuur, terwijl dit jaar nog twee leden het korps zullen verlaten en voorts door sommige agenten voortdurend pogingen in het werk worden gesteld een benoeming elders te verkrijg gen, bestaat de mogelijkheid, dat bij een nader te nemen beslissing omtrent een reorganisatie der politie, naast de als dan inmiddels reeds bereikte besparing op de uitgaven een niet onbelangrijke be zuiniging door minder uitkeering van wachtgeld zal worden verkregen. Boven dien zou invoering van het nieuwe sy steem in de eerste tijden belangrijken ar beid van het superieure personeel vergen, en ook dat personeel is thans niet com- plet. Aan den inspecteur 2e kl. is wegens benoeming in andere functie elders eer vol ontslag verleend (een vacature, die de burgemeester zich voorstelt voorloopig niet te vervullen), terwijl de Commissaris van Politie het voornemen heeft in den aanvang van 1935 den dienst te verlaten. Deze omstandigheden hebben den burge meester doen besluiten met het oog zoowel op de belangen van een aantal leden van het personeel, als op het geldelijk be lang der gemeente, de voorstellen met betrekking tot de reorganisatie voorloopig aan te houden, met dien verstande dat daaromtrent vóór 1 Jan. 1936 een beslis sing zal worden genomen en in afwach ting daarvan, voort te gaan met geleide lijke inkrimping van het bestaande korps, wanneer zich daartoe de gelegenheid voordoet. Het aantal agenten, volgens art. 2 der verordening, bestaande uit 29 man, zal worden teruggebracht tot uiterlijk 22 man. B. en W. hebben zich met het stand punt van den burgemeester te dezer zake kunnen vereenigen. Mede aan de hand van een aan het voorstel toegevoegden staat behandelen B. en W. verder de kwestie van de vrije geneeskundige behandeling. Het komt hen voor, dat er geen enkele bijzondere reden is aan te wijzen, waarom de gemeente voor de gezinsleden der agenten de event, noodige geneeskundige hulp zou verzor gen. Ook de nu bestaande uitgebreide zie kenzorg voor de agenten zelf willen B. en W. terug brengen tot het betalen van de contributie voor hen persoonlijk aan het ziekenfonds en de vereen, voor zieken- huisverpleging. De overwegingen ten aanzien van de vermindering van de rijwiel- en kleeding- toelage van de inspecteurs en het verval len van de vergoeding voor extra-diensten van de agenten, zijn nog niet geëindigd. De oudjes er op uit. Met ruim 50 auto's en autobussen, grooten- deels welwillend ter beschikking gesteld, had de jaarlijks geworden rijtoer voor ouden van dagen gisterenmiddag onder begunstiging van heerlijk weer plaats. In totaal namen 187 oude mannen en vrou wen, van wie een groot deel uit de ge stichten, aan den tocht deel. Met de be stuurders, helpers, dames regentessen van het oude mannen en vrouwenhuis, enz. waren ongeveer 225 personen bij' el kaar. Het ging over Veere, Vrouwepolder, Rjjhsburgschen weg, en Noordweg naar Domburg, waar de eerste halte was. Over Westkapelle ging het nu door Zoutelande, Biggekerke en Koudekerke naar Vlissin gen, waar de stoet met toestemming van den minister van waterstaat, het vliegveld op reed. Hier konden de oudjes genieten van het indrukwekkende gezicht van het neerkomen en opstijgen van een der K. L. M.'ers. Ook hier werden versnaperin gen aangeboden. Het was voor allen weer een bijzonder aangename dag. De tocht liep zonder persoonlijke on gelukken af, doch juist bij; de Keersluis werd de eerste wagen voor controle in zake de wegenbelasting aangehouden en reed daarbij de tweede wagen den eersten aan, met als gevolg materieele schade. Borssele. Alhier zal a.s. Zondagavond een vergadering gehouden worden om een Jongelingsvereen, op Geref. Grondslag op te richten. Schore. De heer M. Houtman, klerk bq de Ned. Spoorwegen te Den Helder, eer- der alhier, is te Utrecht geslaagd voor het examen van den stationsdienst. Vrouwepolder. Vrijdagochtend vergader de de Gemeenteraad. Bij de opening der vergadering herdacht de voorzitter het zoo plotseling verscheiden van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Namens de gemeente is een telegram van rouwbeklag aan H. M. de Koningin verzonden. Hij deelde voorts mede, dat de vergoeding in gevolge art. 97 der L. O. wet 1920 over het jaar 1932 voor de bijzondere school te Vrouwepolder is vastgesteld op f 6433, en voor die school te Gapinge is vastge steld op f 4858; dat bij Ged. Staten geen bezwaar bestaat tegen de door den Raad voorgenomen wijze van financiering der kosten, verbonden aan de aansluiting van een deel der gemeente aan de waterleiding en dat door genoemd college in beginsel vergunning is verleend tot distribueering van drinkwater in de gemeente. Na bespreking werd met alg. st. be sloten tot vaststelling van een nieuw amb tenarenreglement en een reglement, rege lende den rechtstoestand van den secre taris, den ontvanger en den ambtenaar van den burgerlijken stand. Vervolgens werd den Raad de rekening der gemeente over het jaar 1933, aanwijzende voor den gewonen dienst in ontvang f 29887, in uitgaaf f 26.442 en een goed slot van f 3445 en voor den kapitaaldienst, aanwij zende in ontvang en uitgaaf f 3000 aan- gèboden. Tot leden der commissie, belast met het nazien dier rekening werden be noemd dhrn Kesteloo, van Dis en Maas. De voorzitter deelde mede, dat bij Ged. Staten nog enkele bezwaren bestaan te gen de redactie van het Raadsbesluit tot onttrekking aan het openbaar verkeer van daarvoor in aanmerking komende voetpa den en gedeelten van voetpaden en dat B. en W. voorstellen een gewijzigd be sluit, waarbij met de door Ged. Staten uit gedrukte wenschen rekening wordt ge houden, vast te stellen. Z. h. st. wordt hiertoe besloten. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de Minister van Binnenlandsche Za ken, niettegenstaande de door den Raad gegeven nadere toelichting, bezwaar heeft de gewijzigde en nader vastgestelde ver ordening op de heffing van een baatbelas ting no. 2 (Langeweg) de Kroon ter goed keuring voor te dragen, daar het tarief van de heffing hem te hoog voorkomt. B. en W. stellen thans voor het tarief van heffing te verlagen tot een opbrengst ge lijk aan 75 pet. van de door de gemeente voor de verharding gemaakte kosten en het tarief vast te stellen als volgt: voor ongebouwde eigendommen f 4 per H. A., voor de normede woningen een vijfde pet. van de bouw- en/of stichtingskosten en voor zomerwoningen twee vijfde pet. veen kosten dier woningen. Aldus besloten. Na breedvoerige besprekingen, waarbij door d!hr Kesteloo wordt aangedrongen op sterker bezuiniging ten opzichte van het onderwijs, werd besloten het voorschot der over het jaar 1934 aan de in de ge meente aanwezige schoolbesturen ingevol ge art. 101 der L. O. wet uit te betalen vergoeding voorloopig vast te stellen op f 960, voor de bijz. lagere school te Vrou wepolder en op f 541 voor die te Gapinge. Na breedvoerige bespreking werd met alg. st. besloten tot vaststelling van het tarief, waartegen het uit de waterleiding te betrekken water aan particulieren zal worden verkocht, het tarief werd vastge steld als volgt: op f 0.25 per kub. M. voor degenen, die een jaarlijksche bijdrage ge ven; f 3 per kub. M. voor hen, die kun nen aansluiten, doch zulks niet doen; f 0.25 per kub. M. voor ingezetenen der gemeente woonachtig buiten de kom Vrou wepolder; f 3 per kub. M. voor hen. die in de duinen kampeeren of aldaar ver blijven en f 1 per kub. M. voor degenen, die in een andere gemeente woonachtig zijn. Na bespreking werd met 6 tegen 1 et. besloten geen adhaesie te betuigen aan het door het Gemeentebestuur van Philip pine aan Ged. Staten verzonden adres in zake de door dat College vastgestelde ont- werp-regeling der jaarwedden van bur gemeesters enz., terwijl m. alg. st. werd besloten Ged. Staten te berichten, dat met de door dat College voorgestelde ontwerp- jaarwedderegeling accoord werd gegaan. Beslaten werd het bedrag van heffing, bedoeld in art. 30, par. 1, vierde grond slag der wet op de personeele belasting, f 6 in de hoofdsom te verlagen tot f 2. Bij de rondvraag gaf dhr Kesteloo in overweging de in de afd. Gapinge gemaak te brandput verder te doen uitdiepen en dit werk in korten tijd zoo spoedig mo gelijk te doen uitvoeren, tevens gaf hij in overweging een betere plaats voor de aschbak te Gapinge te zoeken of zoo dit niet mogelijk is, de aanwezige aschbak goed in orde te doen brengen. Mede werd door hem gevraagd, of de brandweermid delen te Vrouwepolder in overeenstem ming waren gebracht in verband met de aansluiting aan de waterleiding aldaar. Door dhr Arendse werd de heffing van de baatbelasting no. 1 ter sprake gebracht. De voorzitter diende de heeren Keste loo en Arendse van antwoord, waarna sluiting. 0.- en W.-Souburg. Vrijdagmorgen had de vrachtrijder B. uit Middelburg bij het afrijden van de hoogte op den nieuwen Vlissingschen weg het ongeluk om te val len, door onder het rijden daar af te stap pen. Met zijn hand geraakte hij onder een wiel van den zwaargeladen wagen, waarbij deze deerlijk werd gekneusd. Deze onvoorzichtigheid is nog vrij goed afge- loopen. Dr Huijsman verleende genees kundige hulp. Een hiertoe ingestelde commissie heeft het voornemen om op Woensdag 18 Juli een collecte te houden ten behoeve van het Nederlandsch Bijbelgenootschap. Koudekerke. Rijwielpad Koude kerk eD u i n e n. Woensdagavond zal op het gemeentehuis te Koudekerke de officieele in gebruikneming van het rij;- wielpad van Koudekerke naar de Duinen plaats hebben. Gemeenteraad van Vlissingen. In de Vrijdagmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad waren de heeren Laernoes, Polderman en Paap met kennisgeving afwezig. De voorzitter, 'burgemeester van Woel- deren, herdacht 'het overlijden van Prins Hendrik. Spr. wees er op hoe de over ledene groote belangstelling toonde voor alles wat Vlissingen betreft. Hij kwam hier meermalen, o.a. in 1924 zelfs vier maal. Bij de behandeling van het voorstel tot wijziging van de verordening voor de ambtenaren van politie, vond de heer Van Spanning eerst gelegenheid B. en W. ge luk te wenschen met hun succes inzake de gaskwestie, maar inzake het aan de orde zijnde voorstel, vond spr. het absurd, dat men eerst na 20 jaar het maximum zal hebben bereikt en dat het moeilijk zal zijn uit te maken of een agent ziek is dooi den dienst. De heer Sorel kan zich niet vereenigen melt sommige uitdrukkingen van den com missaris in zijn rapport. Mej. Meijer ging mede met den heer van Spanning inzake de geneeskundige behandeling. De heer van Oorschot zeide uit protest tegen te zullen stemmen. Hij meent, dat de raad ook den commissaris der Konin gin moet laten voelen, dat 'hij zich maar niet alles laat voorschrijven. De heer Rorije bracht hulde aan B. en W. voor de wijze, waarop zij voor de be langen van het politiepersoneel op de bres hebben gestaan. De heer Andrieseen vond de regeling, gezien wat voor andere ambtenaren geldlt, niet onrechtvaardig. De heer Marijs meende, dat hetgeen thans van het politiepersoneel gevraagd wordt nog wel ft© dragen is. De voorzitter bracht den heer van Span ning dank voor zijn woorden. B. en W. hebben zich ernstig verzet tegen de ver slechtering van de positie van het poliltie- De mededeeling in ons nummer van Woensdag over de interpellatie-aanvraag van den heer Lou de Visser was niet ge heel volledig. Met de Communisten en de Socialisten stemde n.l. ook de heer van Houten, de Chr.-Democratische afgevaar digde voor inwilliging van het verzoek. Dat de heer de Visser den treurigen moed had te interpelleeren over de on lusten te Amsterdam, waarvoor de Com munisten wel in de eerste plaats verant woordelijk zijn, bevreemdde mij niet. Dit heerschap staat nu eenmaal voor niets. Gelukkig besloot de Kamer, zonder aan dit verzoek ook maar een woord te ver spillen, de interpellatie niet toe te staan. Terecht verklaarde de heer Joekes dat het n u in elk geval niet het geschikte moment was voor een bespreking, maar dat eerste eisch was handhaving van de oide. Dat de Socialisten, hoezeer ze overi gens ook de onlusten afkeuren weer naast den Communist kwamen te staan is niet al te vreemd.De heeren moeten nu een maal naar twee kanten kijken. Maar dat de heer Van Houten het noo- dig en gewenscht achtte den Communist een handje te helpen en te pogen de re geering een stok tusschen de beenen te steken, dat viel me toch nog tegen van dezen afgevaardigde. Van een Christen- Democraat, tevens ijveraar voor kerk en vrede, had ik zooiets niet durven ver wachten. OPMERKER personeel, maar dat heeft niet mogen baten. Ten slotte stemde alleen de heer Van Oorschot tegen het voorstel. Inzake het plan van Ged. Staten inzake de jaarwedden van burgemeester, secreta ris en wethouders, meende de commissie van financiën, dat de bestaande salaris regeling moet gehandhaafd blijven. De heer van der Beke Galtlenfels, meen de, dat er geen reden is voor eene ver laging en dat het lage honorarium van de wethouders eerder verhoogd zou moeten worden. De heer Van Hal kwam er tegen op, dat ten slotte deze kwestie toch in Middelburg wordt beslist. De heer Marijs kon zich geheel met het voorstel van financiën vereenigen. De voorzitter achtte speciaal verlaging van de wedden van de wethouders niet gewenscht. In dezen zin zal aan Ged. Sta ten worden geantwoord. Zonder stemming vereenigde de raad zich met het voorstel om de Kindervoe ding ook in September te doen werken. Naar aanleiding van het voorstel om afwijzend te beschikken op een adres van de Ned. Centrale Reddingsbrigade te Rot terdam betreffende het vaststellen van een verordening op de roei- en zedlsporit, wees de heer van der Beke Callenfels er op, dat dikwijls roekeloos te werk wordt gegaan, zoo o.a. met een cano met 5 menschen er in zich begeven in den sterken stroom van het drukke vaarwater. Er moet goed toegezien worden. De voorzitter gaf toe, dat de gevaren werkelijk groot zijn en dat het te hopen is, dat men daarmede rekening houdlt. Het voorstel werd z.h.st. aangenomen. De overige voorstellen werden alle zonder discussie of stemming aangenomen. Bij de rondvraag bracht de heer van Spanning naar voren, dat verschillende werkloozen hun verplichting aan het ziekenfonds niet meer kunnen voldoen. Spr. bepleitte krachtig het medegaan met 'het idee om de gemeente een derde der premie te laten betalen, een derde door het fonds en een derde door de verzekerden. De voorzitter zegde ernstige overweging toe- I i j «lil De heer van Spanning hoopte, dat helt ziekenfonds Walcheren met het schrap pen van leden zeer voorzichtig zal zijn in verhand met de nijpende economische toe standen. De heer van Oorschot drong aan op spoedige regeling dier zaak, wat ook niet nadeelig voor de gemeente zal zijn, die anders de zieken toch voor haar rekening zal kunnen krijgen. Spr. becritiseerde de verlaging van de steunnormen en wees op het adres van de Predikanten in deze zaak. De heer Marijs bepleitte ook steun voor het betalen van het ziekenfonds, maar noemde het adres der predikanten zeer onverstandig. De heer van Spanning ziet dat ook zoo in. De Amsterdam sche predikanten zijn domme menschen of hun adres is de rein ste demagogie. Geen enkele regeering kon onder de gegeven omstandigheden meer geven. DaJt zou drie weken geleden nog wat anders zijn geweest. De heer De Meij zette o.a. uiteen wat het Ziekenfonds Walcheren reeds voor de uit getrokken werkloozen doet en dit zal nog eenigszins worden uitgebreid. Het bestuur is zoo soepel mogelijk. In Den Haag is hem verzekerd, dat voorloopig niet op hoogeren steun is te rekenen. De heer var. Oorschot zeide, dalt de nood onder de arbeidende klasse groot is. Hij ziet achter het adres der Amsterdamsche predikanten groote angst. De heer Marijs is overtuigd, dat de pre dikanten niet door angst maar door hun gevoel zijn geleid. De regeering stond voor de bittere noodzakelijkheid de steunnor men te verlagen, en deed dit itegen haar zin in. 'Hierna sloot de voorzitter te half vier de vergadering. i i i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2