Jtededbuvot&cs A. C. REST, EERSTE BLAD HET ADRES A. WILKING ZATERDAG 14 JULI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 239 Is devaluatie gewenscht? Buitenland ASS, APOTHEKER, GOES, Binnenland. Belangrijkste Nieuws. poetst Uw tanden met De Neder la ndsche Tandpasta Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingon 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wij ontvingen een schrijven van een onzer lezers, waarin in vragenden vorm betoogd wordt, dat het Kabinet-Colijn een verkeerde financiëele politiek volgt en dat het, door devaluatie van de munt te be vorderen, veel meer zou kunnen bereiken. Denzelfden dag bevatte De Stan daard een artikel, waarin uiteengezet wordt, dat de weg der devaluatie leidt langs een gevaarlijk enafgrond. Wij be wijzen misschien onzen lezers een dienst door bedoeld artikel hier over te nemen. „De voorstanders van devaluatie ten onzent, aldus dit blad, zien maar al te dikwijls de groote verschillen voorbij, die er zijn tusschen wereldrijken als de Ver- eenigde Staten, Engeland met zijn Domi nions, en het kleine Nederland. In veel sterkere mate dan deze groote staten is ons land voor voedingsmiddelen en grond stoffen afhankelijk van den invoer uit andere gebieden. Er is hier te lande ook een grootere verspreiding van het bezit in han den van een massa kleine spaarders, van sociale en philanthropische instellingen. Tot dusver is bijvoorbeeld in de Vereenig- de Staten van een Sociale Verzekerings wetgeving nog geen sprake. De fondsen kunnen dus ook niet voor een groot ge deelte wegsmelten. Devaluatie zou ten onzent een veel breedere categorie op de allergevoeligste wijze treffen. Men wil door toepassing van dit mid del komen tot verlaging der productie kosten. De loonen zullen, ook bij nomi nale stijging, reëel verlaagd worden. Eveneens zullen de vaste lasten geredu ceerd worden. Ivien zal obligaties en hy potheken in minderwaardig gemaakte guldens kunnen aflossen. Dank zij de aldus verkregen reëele verlaging van de productiekosten zullen wij, naar men verwacht, op de wereldmarkt beter kun nen concurreeren. Maar als men het nu eens is over de noodzakelijkheid eener verlaging van de productiekosten, waarom zouden wij dan toch niet zonder een monetair experi ment tot die reëele verlaging kunnen komen? Dan weten wij ten minste pre cies met hoeveel wij de loonen verlagen, hoeveel wij afschrijven op de in bedrijven gestoken kapitalen. Zelfs de meest en thousiaste voorstander van devaluatie zal toch moeten toestemmen, dat een dergelijk experiment vele onzekerheden zou scheppen. Het antwoord luidt: bij het openlijke streven naar loonsverlaging, ook bij staat en gemeente, stuit ge op zooveel verzet, dat ge beter door vermindering van de geldswaarde het doel zult kunnen be reiken. Hierin zal wij willen het niet ont kennen stellig een element van waar heid schuilen. Een blinddoek kan soms nuttige diensten bewijzen. Devaluatie zal wel leiden tot loonacties, maar de ver wachting, dat de nominale verhooging de reëele vermindering niet zal compensee- ren, steunt op goede gronden. De inflatie in Duitschland, België en elders heeft dit geleerd. En de ervaring in de Vereenigde Staten bevestigt het opnieuw. Elke nominale loonsverhooging neemt evenwel een deel van de bate de verlaging der productiekosten weg. Men kan dit gevolg alléén voorkomen, wanneer men telkens weer met de munt manoeuvreert. Maar wie vindt dit geen hoogst gevaarlijke methode? De grondstoffen, die men uit het buiten land moet betrekken, zal men, in gul dens uitgedrukt, evenals de voedingsmid delen, duurder moeten betalen. Ook dit neemt weer een stuk van het voordee van de exportbedrijven weg. Feitelijk is er alleen bate, voor zoover de reëele daling van loonen, ondersteuningen, pen sioenen, grooter is dan de nomi nale verhooging, en de w e r k e 1 ij k e verlaging der „vaste lasten" aanzienlijker is dan op dit oogenblik bereikt kan worden. Men stelt het wel eens voor, alsof er thans ten aanzien van die „vaste lasten" weinig of niets gebeurt, alsof de „kapita listen" worden gespaard en de arbeiders alléén worden getroffen. Maar die voor stelling is in strijd met de werkelijkheid. Na dit nader te hebben aangetoond ver volgt De Standaard: In deze lijn zal nog wel meer gedaan moeten worden. Maar zonder devaluatie kan men ook hier met op en oogen handelen. Men kan den toestand van de onderneming objectief bezien. Men kan hier meer, daar minder afschrijven. Men kan ook, bijv. hij hypotheken, eenige rekening houden met de algemeene positie van den schulde naar. Het is niet zoo, dat alle schuldeischers „rijk" en alle schuldenaars „arm" zijn. Wèl kan men zeer in het algemeen zeg gen, dat onder de bezitters van aandee- 1 e n, die meestal bij devaluatie eer ge baat dan geschaad worden, meer vermo gende lieden voorkomen dan onder de houders van hypotheken en obligaties. Pandbrieven en obligaties zijn, althans ten onzent, ook voor een niet onbelang rijk deel in handen van spaarbanken, verzekerings-maatschappijen, sociale fond sen, godsdienstige, cultureele en philan thropische corporatiën. Herhaaldelijk komt het hier voor, dat de schuldenaar in veel betere conditie verkeert dan de schuldeischer. De laatste kan een betrek kelijk arme weduwe, de eerste een ver mogend man, een bezitter van een aan tal huizen zijn. Bij devaluatie nu, komt een verlichting van lasten, waar zij niet steeds noodig is, en een verzwaring van de moeilijk heden, waar deze feitelijk niet gedragen kan worden. Op het moment, waarop de bezitter van huizen zijn eigendommen, in geld uitgedrukt, ziet stijgen, wordt hij tegelijkertijd in staat gesteld, om de hy potheek op een of ander pand in gede- preciëerde guldens af te lossen. Ook hier handelt men als met een blinddoek voor de oogen. Hier brengt men voordeel, daar nadeel, maar in volstrekte willekeur, zonder kennis van de geva- riëerde werkelijkheid. Devaluatie moge voor sommigen winst beteekenen, voor vele anderen zou het experiment een groot verlies beduiden. Dat de positie van de binnenland se h e markt daardoor reëel zou ver beteren, kan men geen oogenblik vol houden, tenzij die verbetering intrad als gevolg van de verlevendiging van den export. Maar ook dat schijnt ons aan gerech ten twijfel onderhevig. Wanneer Neder land onder de huidige omstandigheden den gouden standaard losliet, zou de mo netaire verwarring in de wereld toene men. Dit reeds zou voor ons land, gezien de positie, die wij in de financiëele wereld innemen, bedenkelijke gevolgen hebben. Maar er is meer. Een niet onbelangrijk gedeelte van on zen uitvoer gaat thans naar landen, die met ons aan den gouden standaard vast houden. Meent men werkelijk, dat onze handelspolitieke relaties met deze landen niet gewijzigd zouden worden, indien wij door opzettelijke devaluatie onzen export zouden pogen te stimuleeren? Men kan het in dezen tijd van hooge invoer rechten, van contingenteeringen, van af- weermaatregelen te^en wat men valuta dumping noemt, niet in ernst meenen. Het verwachte voordeel zou niet behaald worden. Een onmiddellijk nadeel van de deva luatie zou zijn een vermindering der waarde van onze vorderingen op het bui tenland. Men schatte ook dit nadeel niet te gering! Er wordt voortdurend geschreven over een „beheerschte" devaluatie. Maar daar uit spreekt een overmoed, dien wij niet kunnen bewonderen. Het gevaar is groot, dat men te midden van de verwarring, die zou ontstaan, den toestand niet meer zou kunnen beheerschen. Wij prijzen het dan ook in de Regee ring en in de leiding van de Nederland- sche Bank, dat zij van valuta-experimen ten niet willen weten. De weg der reële aanpassing is ongetwijfeld een moeilijke. Maar het schijnbaar gemakkelijker pad leidt langs afgronden. Verliezen wij ons evenwicht, en daarvoor is het gevaar groot! dan storten wij neer. Ingezonden Mededeellng. Hit'er voor den rijksdag. Rijkskanselier Hitier heeft gisteravond een uur en veertig minuten voor den Rijksdag gesproken. Hij hield een lofrede op de prestaties van het nationaal-socia- listisch regime. Hij zeide, dat 77 men- schen bij de laatste gebeurtenissen om het leven gekomen waren, waarvan 19 S.A.-leiders, die allen werden gefusilleerd. Verder zijn drie S.S.-leiders gefusilleerd, die hun gevangenen mishandelden. Hitier verklaarde, dat Hindenburg achter hem stond. De rijksdagzitting had plaats met het uiterlijk vertoon, waaraan men lang zamerhand gewend is geraakt. De vraag, welke allen bezig hield, was deze, of Von Papen komen zou. Hij is niet verschenen. Het ministerie was voor de rest in zijn geheel vertegen woordigd. De rede, welke de rijkskanselier uit sprak, werd telkens door ovaties onder broken en deze waren te geestdriftiger naarmate de rede meer naar bloed en ijzer zweemde. Aan het einde heeft Goering nog een lange rede gehouden, welke uitliep in een Geneesmiddelen, Bandages, Verband-, Verpleglngs- en Toilet-artikelen enz. Lange Kerkstr. 42, Telef. 168 Vele verlaagde prijzen 3% Cassabon! motie, die door den rijksdag met groot applaus en algemeene stemmen aangeno men werd. Toestand te San Francisco precair. Ten gevolge van de voortdurende uit breiding der stakingsbeweging geleek San Francisco Vrijdag op een belegerde stad. Uit vrees voor de algemeene staking hamsteren de huisvrouwen levensmidde len en andere artikelen voor dagelijksch gebruik. Door de Donderdag geprocla meerde staking der voerlieden is de aan voer van levensmiddelen met auto's reeds stopgezet, zoodat de volgende dagen reeds gebrek aan levensmiddelen en andere ar tikelen te verwachten zal zijn. De levens- middelenvoorraden zouden nog slechts voor twee dagen toereikend zijn. De vleeschvoorraden voor vijf dagen. De directeur van den gezondheidsdienst heeft verklaard, dat de hygiënische toe stand der stad precair is. Intusschen slui ten de arbeiders uit de verschillende tak ken van bedrijf zich bij de stakingsbewe ging aan. Men verwacht, dat ook in andere haven steden langs den Stillen Oceaan, zooals Portland en Los Angeles de algemeene staking zal worden geproclameerd. Strenge maatregelen in Oostenrijk. Officieel wordt medegedeeld: Donderdag is onder voorzitterschap van bondskanselier dr Dollfuss een minis terraad gehouden, die verscheidene uren heeft geduurd. De ministerraad hechtte zijn goedkeu ring aan de reeds aangekondigde wet ter beteugeling van politieke gewelddaden. Volgens deze wet zullen personen, die aanslagen plegen, of die zonder daartoe bevoegd te zijn, explosieve stoffen in hun bezit hebben, benevens zij die zich schul dig maken aan een aantal andere bijzon dere ernstige misdrijven tegen de veilig heid van verkeersondernemingen en -in stellingen of vitale bedrijven u i t s 1 u i- tend ter dood en niet tot eenige lich tere straf kunnen worden veroordeeld, onverschillig of zij voor het standgerecht dan wel voor de gewone rechtbanken te rechtstaan. Deze wet geldt voor den duur der op standige, tegen den staat gerichte bewe ging, respectievelijk tijdens den geldig heidsduur van het standrecht, respectie velijk tot 31 Januari 1935. Na afkondiging der wet wordt een ter mijn van vijf dagen toegestaan voor de vrijwillige aangifte en aflevering van ex plosieve stoffen. In dat geval wordt straffeloosheid verzekerd. Complot in Bulgarije. De Bulgaarsche politieke staatspolitie heeft 52 functionarissen van de verboden Bulgaarsche communistische partij gear resteerd, die beschuldigd worden van deel neming aan een tegen den staat gerichte samenzwering. Onder de gearresteerden bevinden zich verscheidene voormalige Sotoranje-afge- vaardigden. Russische bestellingen van militaire vliegtuigen? De „Daily Hereld" meldt, dat de Sov- jetregeering binnenkort in Engeland ver scheidene oorlogsvliegtuigen zal laten bou wen. De vooraanstaande Russische vlie gers, die onlangs Engeland hebben be zocht, zouden de regeering te Moskou heb ben aangeraden, groote orders voor vlieg tuigmotoren en oorlogsvliegtuigen in En geland, Frankrijk en Italië te plaatsen. Waarschijnlijk zullen in Engeland ge vechtsvliegtuigen, bommenwerpers voor twee inzittenden, en machines voor alge meene militaire doeleinden besteld wor den. Organisatie van een „Oost-Locarno". Sir John Simon heeft in het Engelsche Lagerhuis een verklaring afgelegd betref fende Barthou's voorstel inzake een Oost- Locarno, dat aan Duitschland is overge bracht. Frankrijk zou waarborgen ver strekken omtrent de Russische grens en de Duitsche Oostgrens. Duitschland zou weder deelnemen aan de internationale samenwerking. Mussolini heeft verklaard dezelfde houding aan te nemen als En geland. Korte Berichten. In Noord-China is cholera uitgebro ken. Vooral te Tsinanfoe heerscht de ziek te zeer kwaadaardig. Tot dusverre zijn 61 personen overleden. De Chineesche autoriteiten hebben bijzondere maatrege len ter bestrijding van de epidemie ge troffen. Donderdagavond hebben zich boven Graz en omgeving hevige onweders ont last, welke gepaard gingen met zwaren regenval. Vele boomen werden ontwor teld. De brandweer moest in de lager ge legen wijken verschillende kelders leeg pompen. In Frankrijk is Donderdagavond een aanzienlijke verkoeling ingetreden, welke gepaard ging met hevige regenbuien. Bo ven bet voorstadje Courde is een wolk breuk neergekomen. Bijna de gebeele oogst is vernield. Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST TWEEDE KAMER. Herziening Winkelsluitingswet. Zooals gisteren reeds werd gemeld, heeft de Kamer bet amendement Drop op de herziening van de Winkelsluitingswet, be- oogend, bij het overleg vanwege de ge meentebesturen in zake langere openstel ling op Zondag, de personeelsorganisaties in te schakelen, aangenomen met 50 tegen 37 stemmen. In art. 5, lid 3, is „de winkeliers" nu vervangen door „belanghebbenden". Het ontwerp is vervolgens aangenomen met 61 tegen 25 stemmen. Tegen stemden A, R., C. H., St. Geref., Ds Lingbeek (H. G. S.) en Mr Vervoorn (Platt.). Bindende kracht van overeenkomsten. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over 't wets ontwerp tot bindende kracht van onder nemersovereenkomsten de heeren Ame- link, Gooseling, Smeenk, Loerakker en v. Dijken. Tevredenheidsbetuiging van de Koningin. Dé commandant van het veldleger, lui tenant-generaal jbr Röell beeft de vol gende dagorder uitgegeven: Het heeft H. M. de Koningin behaagd hoogstderzelver hooge tevredenheid uit te spreken over de houding en de verrich tingen van alle troepen en andere ge deelten der weermacht, welke in mijn functie van Gouverneur der Koninklijke residentie te mijner beschikking waren gesteld voor de dienstvervulling bij de plechtige teraardebestelling van het stof felijk overschot van Z. K. H. den Prins der Nederlanden op 11 Juli j.l. De loonen in het mijnbedrijf. Gistermiddag vergaderde te Heerlen de Contactcommissie voor het mijnbedrijf. Besprekingen werden gevoerd over het bekende voorstel van den Minister van Waterstaat tot 5 pCt. loonsverlaging, ver deeld in twee etappes van zy2 pet., resp. ingaande 1 Augustus en 1 October a.s. De directies verklaarden zich accoord met dit voorstel. De vertegenwoordigers der mijnwerkersbonden bleven op hun standpunt staan, dat zij ook dit voorstel niet konden aanvaarden. De vergadering wordt vandaag voortgezet. Navordering tabaksaccijns. Het Tweede Kamerlid IJzerman heeft de volgende vragen gesteld aan den mi nister van financiën: 1. Is het den minister bekend, dat de navordering, krachtens artikel 2 van de wet van 29 December 1933 van den meer deren accijns, verschuldigd voor de in voornoemd artikel bedoelde sigaren en si garetten, zeer nadeelige gevolgen heeft voor een aantal winkeliers in tabaks artikelen, doordat deze winkeliers het van hen nagevorderde bedrag niet geheel of grootendeels op hun afnemers kunnen verhalen, aangezien de navordering hoofdzakelijk betrekking heeft op moeilijk Binnenland. Vergadering Prov. Staten van Zeeland. Duitschland koopt aardappelen. Groote brand te Dreumel. Buitenland. Hitier voor den Rijksdag. Complot in Bulgarije. Rusland laat militaire vliegtuigen bouwen. Krasse maatregelen in Oostenrijk. verkoopbare, incourante merken, terwijl bovendien het navorderingszegel, dat aan, deze artikelen bet étiquet „oud" geeft, aan hun verkoopbaarheid het tegendeel van bevorderlijk is? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid de totstandkoming te bevorderen van een maatregel, waardoor de mogelijkheid ge schapen wordt, het uit hoofde van de na vordering verschuldigde (of betaalde) be drag geheel of gedeeltelijk kwijt te schel den (of te restitueeren)? Regeering en werkkampen. Er is toch iets vreemds in het geval, zegt het „Zuidelijk Unieblad", onze her senen vermogen het niet te verwerken. Kampen van de zoogenaamde Rotary- beweging, een soort leeken-vrijmetselarij, naar het schijnt ontvangen van het crisiscomité een gelijk bedrag steun-toe- lage, als zijzelf bijeenbrengen voor hun kampen. In deze kampen is de neutrali teit zoover doorgevoerd, dat de Bijbel niet officiëel gelezen mag worden, ook als 100 der deelnemers aan een kamp dat begeeren. Onze kampen krijgen slechts een frac tie van het zelf-bijeengebrachte bedragl Onze ministers zijn zoo zeer voor het jeugdige werkloozenwerk, dat de eene cir culaire na de andere „Sociale Zaken" verlaat Wanneer men evenwel in zee gaat op die beloften, blijken ze zoo onafzien baar vol puzzles te zitten, dat de subsidies pas afkomen, als de zaken in het onge- reede zijn geraakt. Wanneer de Centrale voor Werkloozen- van het Departement van Defensie, moet van het epartement van Defensie, moet men zijn stoel vasthouden als het eerste bericht komt: telegrafisch gireeren even tueel over driehonderd gulden! Voor zeven tentjes, honderd dekens en sloopen voor een maand. Zou het niet veel gemakkelijker zijn, om er mee uit te scheiden? Wij willen niets liever, dan een se rieuze regeering steunen bij al haar recht vaardige maatregelen. Maar... dan moet zij het ons ook iets gemakkelijker maken. Toenemende werkloosheid in hei Westland. De uitkomsten in de Westlandsche tuin bouwbedrijven zijn de laatste weken van dien aard, dat de tuinders genoodzaakt zijn hun personeel voor een groot gedeelte te ontslaan. In normale tijden vinden dui zenden tuinarbeiders van begin Februari tot eind September werk in de bedrijven, doch een groot deel hunner kwam dit jaar niet voor half April aan het werk en thans reeds is aan velen hunner ont slag aangezegd. De oorzaak daarvan is niet gelegen in het feit, dat er geen werk voor hen is, want vele bedrijven worden aan de verwaarloozing ten prooi gegeven en veel werk blijft ongedaan. Het ont breekt den tuinder echter aan geldmid delen om zelfs den meest noodigen arbeid te laten verrichten. Indertijd was door de gemeentebesturen in het Westland een regeling aan den Minister van Soc. Zaken voorgesteld, waarbij het bedrag van den steun als toeslag op de loonen van werkverschaf fing in de bedrijven zou worden verstrekt. Door deze regeling zouden tuinders en arbeiders gediend zijn geweest. Mede door het afwijzend advies van de vakorgani saties zijn deze voorstellen verworpen. Binnen enkele weken is de werkloosheid in de Westlandsche dorpen intusschen met meer dan 100 pet. toegenomen. Te Monster steeg het aantal in een week tijds van 57 tot 135, te Naaldwijk van 50 tot 113. De nagedachtenis van Ds J. E. Vonken- berg. In het no. van het „Gereformeerd Jonge lingsblad", dat heden verscheen en dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1