DONDERDAG 12 JULI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 237 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. En m'n DUBBEL STER kletsnat da's ergerr Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 41155. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcclingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Misdadige woelingen. Het krachtig optreden van de politie en de militairen en de snelle berechting van een aantal oproermakers is naar het schijnt niet zonder invloed gebleven. Men krijgt althans den indruk, dat het in de groote steden oplaaiende verzet is gebroken en dat de rust in teruggekeerd. Als gewoonlijk bij revolutionaire woe lingen zijn ook nu weer onschuldige slachtoffers gevallen. Onder de dooden en gewonden zijn verschillende personen die met de relletjes niets te maken hadden of daarbij een zeer ondergeschikte rol speel den. En bij de berechting van een aantal deelnemers aan de onlusten is wel geble ken, dat daarbij! ook waren slachtoffers van de misleiding der raddraaiers, die weer veilig op den achtergrond bleven en die toen het vuur van den opstand begon uit te slaan, zich ijlings uit de voeten maakten. Het stemt tot voldoening, dat tegen de schuldigen voorzoover ze reeds terecht stonden, krachtig is opgetreden. Maar het zou te betreuren zijn als de leiders en de aanstokers van de misdadige woelingen, den dans wisten te ontspringen. Te hopen is dat de justitie middelen en wegen zal weten te vinden om ook deze heeren te geven wat ze zoo ruimschoots verdiend hebben. Met genoegen zagen we dat de Rotter- damsche politie een der dames die een op ruiend pamflet onderteekende en die daarna naar Vaals trok om daar van de vacantie te genieten, heeft ingerekend en in een Rijkspension onderdak heeft ver schaft. Wanneer onlusten uitbreken zal met krachtige hand moeten worden opgetre den om het verzet neer te slaan. Maar ook hier geldt dat voorkomen be ter is dan genezen. Wij vertrouwen dan ook dat de Regee ring niets onbeproefd zal laten om aan de stelselmatige volksvergiftiging, waarvan we nu weer de droeve gevolgen hebben gezien, een einde te maken. Barthou weer thuis. De Fransche bladen wijzen op den uiterst gunstigen indruk, welke de bespre kingen te Londen hebben gemaakt. De besprekingen te Londen hebben op vertrouwen gebaseerde betrekkingen der beide regeeringen bevestigd en de zaak van den Europeeschen vrede gediend. In het Engelsche Lagerhuis heeft Sir John Simon in antwoord op oen vraag aangaande het resultaat der Britsch- Fransche besprekingen, medegedeeld, dat hij Vrijdag dienaangaande een verklaring zal afleggen. De besprekingen tusschen de Britsche en Fransche ma.rinedeskundigen zijn gis teren hervat. Reuter meent, dat het voornaamste on derwerp van bespreking was de afmeting der slagschepen. De Fransche deskundigen zouden heb ben voorgesteld, en de Engelschen zouden daarmee accoord gaan, de maximum ton- nenmaat voor slagschepen voortaan te bepalen op 2030.000 ton. Van Engelsche zijde wordt het zeer groote optimisme, van Fransche zijde uit gedrukt, niet gedeeld. Men is van opvat ting, dat onder het noodige voorbehoud een afspraak ten opzichte van een Ooste lijk Locarnopact tot stand is gekomen, maar dat de voorspellingen, dat men het eens zou worden over een verstrekkende militaire samenwerking tusschen Enge land en Frankrijk niet zijn uitgekomen. Egyptenaren krijgen achternamen. I)e Egyptische regeering heeft bevolen dat alle Egyptenaren zich achternamen moeten aanschaffen. Tot dusverre was 't de gewoonte, dat men zich noemde „Ibn" (zoon van) Zoo-en-zoo. In verband echter met het veelvuldige voorkomen der ver schillende voornamen was het zeer moei lijk de menschen te onderscheiden en groote verwarring was daarvan het ge volg. Vooraanstaande Egyptenaren heb ben reeds het voorbeeld gegeven, door een achternaam te kiezen. Men meent echter, dat de maatregel bij de Egyptische boe ren, die veel aan traditie hechten, op ver zet zal stuiten. Overstromingsramp in Japan. Volgens berichten, afkomstig van de prefectuur van Isjikawa, zijn tengevolge van de overstroomingen 250 menschen verdronken en vierduizend dakloos. Drie honderd huizen en een dertigtal bruggen zijn weggespoeld. De officieels verslagen maken melding van 100 vermisten. Ernstige botsingen te Antwerpen. Gisteravond werd een optocht gehou den, uitgaande van de Fronters ter vie ring van den llden Juli (guldensporen slag). Bij1 dezen stoet wilde een groep Dinaso's zich aansluiten, maar zij werden door de Fronters geweerd, waarop de Dinaso's te rugkeerden naar hun lokaal. In de Lange Beeldekenstraat gekomen, werden de Dinaso's door de socialisten 'overvallen. Er ontstond een gevecht, waarbij niet alleen met steenen werd go- worpen, doch waarbij ook tal van scheten vielen. Enkele vechtenden werden tame lijk ernstig gewand. De doodende straal. In sensationeelen vorm publiceeren verschillende bladen een onderhoud met dr Nikolaas Tesla, die in breeds kringen bekend is geworden door de naar hem ge noemde stralen en door zijn uitvindingen tot beter exploitatie van den electrischen stroom. Dr Tesla beweert, dat het hem gelukt is, z.g. doodende stralen met behulp van een soort electrisch geschut zóó aan te wenden, dat vliegtuigen en troepen op een afstand van 250 mijl vernietigd kunnen worden. Slechts de allersterkste stalen pantsers zijn volgens Tesla in staat, weer stand te bieden aan de stralen, waarmee gericht kan worden >op ieder voorwerp, dat in den verrekijker zichtbaar wordt. Om deze doodende stralen voort te bren gen, is een spanning van 50.000.000 volt noodig. Wervelstorm In Amerika. De stad Johnsonville in den staat Illi nois is in den nacht van Dinsdag op Woensdag door een hevigen wervelstorm geteisterd. Honderden daken werden van de huizen gerukt en weggeslingerd. Het telefoonverkeer is geheel ontred derd. Daar ook het lichtnet door den storm werd vernield, lag de stad in vol slagen donker. Volgens latere berichten bedraagt het aantal gewonden bij den wervelstorm honderd. De aangerichte schade wordt op 750.000 dollars geschat. Ongeveer 5000 menschen zijn dakloos geworden. Engelands luchtstrijdkrachten. Naar de bladen melden, komen de plan nen van de regeering tot uitbreiding van ds luchtstrijdkrachten neer op een uit gaaf van 60.000.000 p.st. De luchtstrijdkrachten zullen met 600 vliegtuigen worden uitgebreid. Naar de „Daily Herald" meldt, zullen in het Zuiden en Zuid-Oosten van Enge land 4 nieuwe vliegvelden worden aange legd. De aardappelschaarschte. De voorraad op de aardappelmarkt in Noord- en Noord-Westelijk Duitschland is voldoende voor de behoefte van deze districten. De uit Italië ingevoerde aard appelen gaan naar de groote steden in het noorden, waar de huismoeders lange rijen vormen bij de aardappelwinkels, evenals dit in den oorlog het geval was. Het gebrek aan aardappelen heeft in tal van plaatsen relletjes veroorzaakt waarvan echter in de pers geen melding gemaakt mocht worden. De minister van economische zaken heeft thans de invoei'bepalingen gewijzigd zoodat thans grootere hoeveelheden aard appelen uit Italië, België en Nederland ingevoerd worden, waardoor in de eerste behoefte kan worden voorzien. Door verschillende handelaren werden de aardappelen verkocht boven den maxi mumprijs, die thans 6 cent per K.G. be draagt. De overige levensmiddelen, waar voor geen maximumprijzen zijn vastge steld, zijn thans belangrijk duurder ge worden. Gandhi gaat weer vasten. Gandhi heeft besloten van 7 Augustus af een week te vasten, zulks als boete doening voor de ruwe bejegening, den leider van de orthodoxe Hindoes Vrijdag te Ajmer aangedaan. Een correspondent van Reuter heeft met Gandhi gesproken, die hem vertelde, dat zijn besluit onherroepelijk vast stond. Men kan, zei hij, de menigte niet bekee- ren met toespraken of geschriften, doch alleen met iets wat zij kunnen begrijpen, n.l. lijden. Voortaan zal ik mijn gedrag alleen laten afhangen van wat de stem van mijn binnenste mij zegt. Men zal zich herinneren, dat nog maar enkele dagen geleden Gandhi zijn rond reis door Britsch-Indië heeft moeten sta ken en zijn werk heeft moeten beperken op grond van zijn zwakke gezondheid. Korte Berichten. De Fransche bladen komen met de opzienbarende mededeeling, dat de Duit- sche exkroonprins, opgeschrikt door de bloedige gebeurtenissen van 30 Juni, Duitschland zou hebben verlaten en zich gedurende een vijftal dagen zou hebben opgehouden te Saint-Maxime op de Cóte d' Azur. Het verloop van de rijksdagzitting zal Vrijdagavond waarschijnlijk per radio worden uitgezonden. In sommige kringen verwacht men, dat de Rijkskanselier den terugkeer van Duitschland in den volkenbond zal aan kondigen. Naar thans verluidt, is bondskanse lier Dr Dolifuss voornemens, in aanslui ting op zijn bezoek aan Mussolini tegen het einde van Juli, een bezoek te bren gen aan de Fransche regeering. Op de electrische centrale te Weenen is een bomaanslag gepleegd, welke groote schade aanrichtte. De daders waarschijn lijk nat.-socialisten, heeft men niet kun nen vinden. DE UITVAART VAN PRINS HENDRIK. Koningin en Prinses. Tegen halfdrie zijn gisteren de verschil lende vorstelijke personen, die den dienst in de Nieuwe Kerk te Delft hebben bij gewoond, in het Koninklijk paleis in het Noordeinde teruggekeerd. Een groote me nigte, welke zich inmiddels hier weer had verzameld, sloeg de aankomst gade. Ook verderop in het Noordeinde en in de Heulstraat en op den Kneuterdijk stond het publiek weer vele rijen dik. Om half drie kwam de auto met H. M. de Koningin en Prinses Juliana aan het paleis aan. Eerbiedig groette het publiek de beide Koninklijke personen. De belangstelling voor het paleis duurde inmiddels nog geruimen tijd voort. Hare Majesteit de Koningin heeft na afloop van de begrafenisplechtigheid in het paleis Noordeinde afscheid genomen van de verwanten en andere vorstelijke personen, die voor de uitvaart van wijlen Prins Hendrik uit het buitenland waren overgekomen. H. M. heeft zich daarna met Prinses Juliana naar het Huis ten Bosch begeven. Vorstelijke genoodigden vertrokken. Gistermiddag heeft de vorstin van Er- bach-Schönberg, die de bijzetting van Prins Hendrik heeft bijgewoond, Den Haag weer verlaten om naar Duitschland terug te gaan. De vorstin werd aan het Staatsspoorstation uitgeleide gedaan door de Prinses. Voorts waren aanwezig de burgemeester, de gouverneur der residen tie generaal Röell. Met den trein van kwart voor acht zijn voorts vertrokken de groothertog van Mecklenburg met de groot-hertogin, hertog Adolf Friedrich met zijn gemalin en hertog Christiaan Lode- wijk van Mecklenburg. De hooge personen werden aan het sta tion uitgeleide gedaan door den Duitschen gezant, den burgemeester en den gouver neur der residentie. Prins Felix van Luxemburg en de graaf van Athlone hebben geisteravond even eens Den Haag verlaten, Prins Karei van België. Z.K.H. Prins Karei van België, graaf van Vlaanderen, die als vertegenwoordi ger van koning Leopold de begrafenis plechtigheid van wijlen Prins Hendrik bijwoonde, zal a.s. Vrijdagochtend weder om per auto naar Brussel terugkeeren. Prins Karei blijft tot zoolang de gast van den Belgischen gezant, den heer Ch. Maskens. Velen onwel geworden. Naar wij vernemen heeft de geneeskun dige dienst alleen in Den Haag naar schatting aan bijna 40 personen, die door de warmte waren bevangen, bijstand moe ten verleenen. Ook in Delft zijn eenige honderden personen, op verscheidene punten van de stad, flauw gevallen. Enkele gevallen wa ren ernstig, zoodat deze patiënten in het ziekenhuis werden opgenomen. Ook langs den weg van Den Haag naar Delft zijn tal van menschen door de warm te bevangen, aan wie geneeskundige hulp moest worden verleend. Hoo druk het was. Ongetwijfeld is het aantal personen, dat gisteren naar Delft was gekomen aan zienlijk grooter dan in Maart j.l. het ge val is geweest Behalve de militairen, die voor de afzetting van den weg kwamen, passeerden ruim 25.000 personen de con trole aan het station der Ned. Spoor wegen. In de stad Delft parkeerden ruim 800 auto's van genoodigden en anderen, ter wijl ongeveer 1000 wagens parkeerden op particuliere terreinen. Het aantal fietsers was enorm. Bezoek aan de kerk. De grafkelder en de rouwversiering in de Nieuwe Kerk te Delft zijn gisteren door ongeveer 6000 personen bezocht De Witte Rouw. Velen hebben zich wellicht over den wensch van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden verwonderd. Waarom moest er in het wit gerouwd worden? De juiste reden, schrijft Dr Poortman in het H d b 1., is mij niet bekend, doch wel weet ik, dat in het oude woongebied van de Saksers ook in ons eigen land deze rouw voorkwam en nóg voorkomt Met terzijde stelling van het vraagstuk van den oorsprong der Staphorsters kun nen we daar op dit oogenblik nog den rouw in het wit vinden, zij het dan, dat ze aangevuld is, met den zwarten rouw. Nog altijd wordt voor bloedverwanten zes weken, en somtijds nog wel langer in het wit gerouwd, wat bij de vrouwen te zien is aan den „doek", die over borst en rug hangt, en die in normale omstan digheden rood is. Nadat deze eerste pe riode voorbij is, volgt een jaar, waarin een zwarte doek gedragen wordt, en ver- Binnenland. Het eind van de relletjes. De Tweede Kamer wees een interpellatie over de ongeregeldheden af. Buitenland. De hittegolf in Frankrijk. Aardappelrelletjes in Duitschland. De besprekingen tusschen Engeland en Frankrijk. Ingezonden Mededeeling. volgens draagt men voor vader of moe der nog een jaar een blauwen doek, waar mee de twee jaar uitgerouwd worden. Dit is een overblijfsel uit oude tijden hoe oud heb ik niet kunnen nagaan toen ook verschillende andere gebrui ken golden, waarvan men soms nog over blijfsels terugvindt in gebruiken of in de volkstaal. Nationale Luchtvaartdag. Naar men uit Soesterberg meldt zijn de toegangskaarten voor den op 14 dezer aldaar te houden Luchtvaartdag ten bate van het Nationaal Luchtvaartfonds ongeveer 70.000 suks 1 grootendeels uit verkocht. Men is echter doende er plaat sen bij te maken; er kunnen op het enorme terrein nog heel veel toeschou wers bij. DE RECHTER SPREKE. Niet voor de eerste maal heeft de mi nister van Justitie opdracht gegeven een inval te doen in de gebouwen van het communistische dagblad „De Tribune". Opnieuw is de politie de gebouwen bin nengedrongen van 't blad, dat opruiende lectuur verspreidt. Dezen keer is de pers onklaar gemaakt en het verschijnen in gewoon formaat belet. Het „Volk", overigens walgend van het Tribune-gedoe, acht dit een schending van de persvrijheid; preventieve maatre gelen tegen de verschijning van een pers orgaan zouden niet geoorloofd zijn. Wijl zien de zaak anders, zegt „D e Maasbod e". Natuurlijk kan de „Tribune" een be zwaarschrift indienen bij de rechtbank. Deze zal binnen een week over het al of niet rechtmatig optreden der politie moe ten beslissen. Zou de rechtbank wat we moeilijk kunnen aannemen in de laatste nummers geen opruiing zien, dan moet de politie de heele in beslag geno men zaak netjes terugbrengen. Zoo is de wet en misschien begrijpt men nu ook, dat de justitie met zulk op treden haar prestige waagt en dus voor zichtig moet zijn. Beslist de Rechtbank wat wij ver wachten dat het blad werkelijk heeft opgeruid, dan volgt een dagvaarding ter zake van opruiing en kunnen de midde len, waarmee het misdrijf heeft plaats ge had, verbeurd verklaard en de vernieti ging ervan gelast worden. Uiteraard kan men pogen de krant el ders te laten drukken; waarop dan dezelf de maatregelen van politiewege kunnen volgen. Tenslotte moet het voor de justitie mogelijk zijn 'opruiing onverbiddelijk en blijvend te onderdrukken. De luchtsohrijver. Maan dag verscheen boven enkele plaatsen in onze provincie een geheimzinnig groot vraagteeken tegen den hemel, kunstig ge formeerd door een vliegtuig, dat, na eeni ge oogenblikken tegen het strakke zomer blauw de reuzenletters Persil met groote vaardigheid schreef. Dinsdagavond herhaalde zich dezelfde manoeuvre. Thans vroeg de hoogschrijver de aandacht voor „Imi". Vlissingen. Heden (Donderdag)morgen kwam op de reede van Vlissingen het groote Fransche passagierschip „La Fayette" met een groot aantal toeristen. Het overgroot© deel der passagiers is met een sleepboot en met de motorboot „Prins Willem I" van den Provincialen Stoom- bootdienst van boord gehaald en voor een klein deel te Breskens, maar voor het overgroote deel te Vlissingen aan wal gebracht. Daar waren ook aangekomen enkele touringcars uit Antwerpen en zij, die te Vlissingen voet aan wal zetten, hebben met die auto's een tocht door Walcheren gemaakt, om door Zuid-Beveland en N. Brabant naar Antwerpen te rijden. De toeringcars hadden ook personen uit Ant werpen mede gebracht en deze zijn te Vlissingen aanboord van de „La Fayette" gegaan, die later naar Antwerpen is op- gestoomd, om allen daar weer aan boord te nemen. Domburg. Alhier werd door de afdee- ling Domburg van den Bijz. Vrijw. Land storm een onderlinge schietwedstrijd ge houden, welke geopend werd door den heer L. J. van Voorthuijsen, burgemeester. De uitslag is als volgt: le prijs C. Pro voost 5049 punten; 2e pr. A. Akkerdaas 4844 p.; 3e pr. A. Francke 4747 p.; 4e pr. M. Corré 4746 p.; 5e pr. P. Mal- jaars 4743 p.; 6e pr. Joh. de Visser 47— 39 p.; 7e pr. Jb. de Visser 4646 p.; 8e pr. Jb. van Rotten 4241 p.; 9e pr. J. Vreke 43—30 p. Een extra prijs won A. Akkerdaas met 49 punten. Meliskerke. Zaterdag hield de Melis- kerksche Burgerwacht haar jaarlijkschen huishoudelijken schietwedstrijd m. K.S.O-. geweer. Max. 100 punten. Uitslag: 1. L. Vlieger 96 punten; 2. J. Louws 96 p.; 3. A. J. Jacobsen 95 p.; 4. W. Mat- thijsse 94 p.; 5. J. Wisse 94 p.; 6. A. de Korte 94 p.; 7. L. W. Krijger 94 p.; 8. A. Krijger 93 p.; 9. L. Matthijsse 90 p.; 10. Job de Visser 89 p.; 11. Joh. van Keulen 89 p.; 12. P. Dekker Cz. 88 p.; 13. C. van Sluijs 88 p.; 14. Iz. Dekker 88 p.; 15. W. Flipse 87 p.; 16. L. A. Krijger 87 p.; 17. B. Flipse 86 p.; 18. W. Wisse Jz. 86 p.;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1