reffend nbod WITTE WEEK BIJ WIENER EERSTE BLAD DINSDAG 10 JULI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 233 !G fan Z. K. H. lezer, zullen Vereeniging sn Effecten- I DAG eel Weiland, elen Bouwland, elen Weiland (NUMMERS. Bescherming van de openbare orde. öukeniano. MIDDELBURG de gelegenheid om Uw inkoopen te doen; de gelegenheid om Uw linnenkast aan te vullen; de gelegenheid om dat te doen tegen de laagste prijzen. U weet, bij Wiener koopt U kwaliteiten. Zie Etalages. Belangrijkste Nieuws. Binnenland adbouw en veeteelt, aatregelen worden n gezegd, dat deze uist isl De pluim- oor de regeering ■urige, aan den la- rekeningen toonen nrechten de pluim- üp met plm. 60 ct. te steunen wordt ij een last van ou den gelegd! Maar h een exportpremie ieren? Ja, maar de hij1 uitvoervergun- ïen tijd 75 cent per Is hij eieren naar a. komen eenige mil- e pluimveehouderij mwcrisisfonds. de ellende van een de poging der re- tot inkrimping van or middel van het len de broedmachi- maar het broeden jgelaten! Deze ver- n nu weer in eere it kuikens bestelde, tier aan het benoo- dat jonge hennen letrekkelijk zonder en ingevoerd! Bij gebeurd, dat drie ijk werden aange- 1000 in België be- ïr van zijn, dat ze ezorgd. Dat er op krimping niets te- ipen VEERBERCHT. ivond van 10 Juli: N.-O. tot N.-W. volking, weinig of overdag. imiddag 3 u. rgen 10 uur: 768. n: N der NED. HER- ENTE van WEMEL- V. op 16 JULI a- s., aerberg te 's-Graven- idags te 2 uren (O.T.) ACHTEN: 'ke, groot 3.5870 H. A. en der, samen groot lfden datum in de te Ellewoutsdijk, jur (O. T.) lik, samen groot nplakbiljetten. SEKE. en Abonnementen nomen door VAN PUTTEN. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Kinergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 9e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdedcolingcn 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiön Dinsdags cn Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De „Banier", het orgaan van de Staatk. Geref. partij, bevatte gisteravond een hoofdartikel over het oproer te Amster dam, waarin de schuld van deze onge regeldheden gelegd werd op de schouders van de Regeering, die verzuimd zou heb ben tijdig de noodige maatregelen te nemen. De Regeering werd in gebreke ge steld, omdat zij niet tijdig de versprei ding van opruiende lectuur belette. Dit schrijven is wel .een staaltje van bijzondere vrijmoedigheid, om geen ander woord te gebruiken. Immers het is nog slechts enkele weken geleden, dat in de Tweede Kamer behan deld werd het wetsontwerp, houdende voorzieningen ter bescherming van de openbare orde. En wat deden toen de Staatk. Geref. af gevaardigden? Hebben zij toen het ont werp tegen de aanvallen van Commu nisten en Socialisten verdedigd? Het antwoord moet ontkennend luiden. Bij de bespreking van het ontwerp heeft geen der S.G. afgevaardigden het woord gevoerd. En toen er gestemd moest worden waren de heeren Kersten, Zandt en Van Dis afwezig. De Regeering ontving van die zijde geen steun. En toch betrof het hier een zaak van groot belang. Dat bleek uit de b e s t r ij d i n g, die het ontwerp ten deel viel. Terwijl de Communisten tegen het voor stel fel te keer gingen, trachtte de Soc.- Democratische spreker, de heer Van der Heide, de overbodigheid er van in het licht te stellen. Hij betoogde, dat de hui dige rechtsorde in geen enkel opzicht ge vaar loopt, dat onze volksaard gematigd is, dat we geen volk van excessen zijn en dat de S.D.A.P. daarom dit ontwerp niet kon steunen. De belangrijkheid van het voorstel bleek ook en nog meer uit de verdediging. Minister van Schaik betoogde, dat het een niet tegen te spreken feit is, dat in de laatste jaren met een vroeger onbekende en steeds toenemende driest heid, de Overheid en de aan haar gecoör dineerde instellingen, ook de Overheids organen, worden blootgesteld aan belee- diging niet alleen, maar ook aan min achting en verachting. „Het zijn, aldus de Minister, met name de vertegenwoordigers van het extremis me, die niet nalaten in woord en in ge schrift systematisch het wettelijk gezag, de Staatsinstellingen en Staatsorganen op de meest grove wijze naar beneden te halen, bij de bevolking, voor zooverre onder het bereik van hun invloed vallen de, veracht te maken. Een gezag, dat zich zelf respecteert, kan niet toelaten, dat het op deze wijze in de meest brute vormen straffeloos wordt gesmaald en tegenover het volk zelf straffeloos aan krenking en minachting wordt prijsgegeven. Zulks mag ook niet worden toegelaten, omdat de in bandeloosheid ontaarde en tot onder mijning van het gezag en de wettige in stellingen misbruikte vrijheden ernstig gevaar opleveren voor de openbare orde, een gevaar zelfs opleveren voor ons Staats bestel zelf. Wie, als ik, vrij geregeld kennis neemt van hetgeen in vergaderingen en schrif turen al zoo wordt ten beste gegeven, deelt ten volle in de verzuchting van die velen, van welke richting zij dan ook zijn, die zich bij voortduring afvragen: mag deze ophitsende, opruiende, verguizende taa nu maar openlijk en ongestraft uitgespro ken worden? Mijnheer de Voorzitter! Ik wil niet d( onkieschheid hebben aan de Kamer Ier tuur te geven van wat er op dit gebied al niet te koop is; de Kamer weet zei, te goed hoe ergerlijk van zekere zijde wordt te keer gegaan. En uit de instem ming, die zoovele sprekers met den hoofd inhoud van dit ontwerp hebben betoond, blijkt ook ten duidelijkste, dat ook zij van meening zijn, dat in dezen door mij niet wordt overdreven." De Minister wees er verder op, dat het gehits, op zichzelf de Regeering niet deert. „Maar zoo vervolgde hij de op ruiende en beleedigende geestesproducten worden kwistig onder de massa van het volk geworpen. De massa, die minder critisch is, en gemakkelijker geneigd onder den invloed te geraken. Ik kan dan ook veel van de extremistische taal en schriftuur kwalijk anders qualificeeren dan als volksvergiftiging. Vergiftiging, die daarom zoo gevaarlijk mevrouw Bakken—Nort, zoo te recht heb ben aangevoerd, de moeilijke economische en sociale omstandigheden, waaronder helaas een groot deel van het volk gebukt gaat, dit zoo ontvankelijk maken voor opzweepende taal en revolutionnaire voor spiegeling. Het publieke leven heeft een verhoogden graad van gevoeligheid ge kregen, kalmte en rust worden gemakke lijk verstoord, merkte de heer Terpstra te recht op. Het vereischt van de Regeering en haar organen de grootste zorg om ons volk in zijn geheel zoo goed mogelijk door den tegenwoordigen tijd heen te helpen. Een moeilijk proces van economische en so ciale herordening is gaande, een proces gedurende hetwelk velen zware offers moeten dragen. Niets is gewenschter dan dat het volk daaraan, niet alleen lijdzaam, maar ook actief en zeker ook door mid del van zijn recht van critiek, en desge- wenscht van harde critiek, medewerkt. Maar die critiek kan slechts verderf bren gen, indien zij ontaardt in een toomlooze, soms haast gewetenlooze prikkeling van de ontevreden en opstandige sentimenten, gericht tegen de bestaande Staatsorde, ge richt tegen de wettelijke ontwikkeling der Staatsinstellingen." Minister Van Schaik eindigde met het ontwerp krachtig bij de Kamer aan te bevelen. „In moeilijke en geestelijk onrustige tijden heeft de Overheid aan grootere be voegdheden behoefte dan in normale om standigheden. D'eze voorstellen zullen de volksverruwing in woord en geschrift te gengaan; zij zullen beletselen opwerpen tegen de ondermijning van de autoriteit van het gezag en tegen den ontbindenden geest van het radicaal extremisme. Aan de reëele en nuttige staatkundige critiek zullen zij geen belemmering in den weg leggen. De Regeering zou dit allerminst hegeeren. Zij gevoelt die critiek ook, en vooral als zij op haar zelf wordt uitge oefend. als een noodzakelijkheid, als een vormend en opbouwend element in de ontwikkeling van het staatkundig, econo misch en sociale leven. Ik mag daarom het vertrouwen uit spreken, dat de Kamer haar zal willen volgen in deze niet met geestdrift voor gedragen, maar door den nood opgedron gen voorzieningen." Aan dit verlangen heeft de meerder heid van de Kamer voldaan. Het ontwerp werd met 47 tegen 24 stem men aangenomen. Maar onder de voorstemmers waren niet de Staatk. Geref. afgevaardigden. Zij waren bij de stemming afwezig. Zij achtten het niet noodig de Regee ring te steunen. Van verantwoordelijkheidsbesef gespro ken! is, omdat, zooals vorige sprekers, o.a. Zwitserland. De kerkelijke strijd in Duitschland. De Duitsche minister van Binnenland- sche Zaken heeft de volgende instructie gericht aan de landsregeeringen: De door de Rijksregeering en het Duit sche volk in het Evangelische Kerkconflict gewenschte vrede, is helaas nog steeds ver verwijderd. Zonder rekening te hou den met mijn herhaalde openbare wen ken aangaande de noodzakelijkheid voor een pacificatie, wordt de strijd op verbit terde wijze voortgezet en daardoor het op bouwwerk der regeering in gevaar ge bracht. De Rijksregeering blijft op het stand punt staan, dat het niet de taak der staats- overheid is en zijn kan, zich te mengen in de interne kerkelijke aangelegenheden, maar zij kan onder geen voorwaarden toestaan, dat door de voortzetting van den kerkelijken strijd haar doel, de vorming van een echte volksgemeenschap bedreigd worde. Uil overwegingen van openbare veilig heid, orde en rust, verbied ik daarom hierbij tot nader order, zonder uitzonde ringen, alle het Evangelische kerkelijke geschil betreffende uiteenzettingen in openbare vergaderingen, in de pers en in vlugschriften. De plannen van Hitier. Hitler is sedert den 30sten Juni niet in het openbaar opgetreden. Hij zal dezer dagen aan boord van de Deutschland, het pantserschip, waarmee hij reeds in Mei een reisje in de Noorsche wateren 'heeft gedaan, een vacantiereis van eenige we ken maken, welke zich verder zal uitstrek ken, vermoedelijk tot aan de Noordkaap. Naar men hoort zullen verscheidene ge wichtige beslissingen wachten op zijn te rugkeer, o.a. ook de definitieve regeling van de kwestie-Von Papen. Von Papen geldt op het oogenblik als te zijn met ver lof, hij zal zich naar Neudeck begeven om rapport uit te brengen aan den rijkspre sident en vervolgens, evenals de rijkskan selier een verlofreis doen; men zegt naar Wie zal opvolger zijn van Hindenburg? Hoewel Hindenburg in de laatste da gen nog duidelijk getoond heeft, dat hij nog krachtdadige hesluiten weet te ne men, moet men er toch rekening mee hou den, dat de oude veldmaarschalk plotse ling zal komen te overlijden. De behande lende geneesheeren hebben Hindenburg reeds den raad gegeven om zich geheel uit het politieke leven terug te trekken. In dit verband is het niet onmogelijk, dat Hindenburg op 2 Oct. a.s. wanneer hij 87 jaar wordt, zijn ontslag zal nemen. Verwacht wordt, dat indien Hitier dan nog aan het bewind is, de rijkskanselier zich zelf tot rijkspresident zal proclamee- ren. Hindenburg zelf zou als zijn opvolger hebben aangewezen den tegenwoordigen minister van nationale verdediging, gene raal Blomberg. Als derde candidaat wordt genoemd prins Philip von Hessen. Dteze prins zou niet den titel van rijkspresident aanne men maar van rijksregent, hetgeen een voorbode zou zijn voor het herstel der monarchie. Als een der voornaamste redenen waar om deze prins in aanmerking zou komen, wordt beschouwd, dat zijn echtgenoote nauw verwant is aan het Italiaansche vorstenhuis. Bovendien is hij actief lid van de nationaal-socialistische partij en zeer bevriend met Goering. Dreigende voedselnood in Duitschland. Volgens een specialen correspondent van de „Daily Herald" hebben te Berlijn Zaterdag duizenden vrouwen in lange rijen voor aardappelenwinkels gestaan om aardappelen in te slaan voor Zater dag en Zondag. Het was echter voor tal- looze vrouwen niet mogelijk om iets te ki ij gen, daar de winkeliers de hun toe gezegde hoeveelheden niet hadden ont vangen. De prijzen van verschillende levens middelen zijn de laatste maanden sterk gestegen en stijgen nog steeds. Vruchten, suiker en zout zijn tweemaal zoo duur als het vorige jaar. Millioenen voedseldistributiekaarten zijn reeds gedrukt en liggen gereed ter distri butie.Verwacht wordt dat brood en meel het eerst gedistribueerd zullen worden, want de tarwe-oogst is slecht. Reorganisatie der S. A. Naar „United Press" verneemt, zijn de beraadslagingen over de reorganisatie der S. A. thans in vollen gang. Volgens informaties uit kringen, die in nauw contact staan met de nieuwe S.A.-leiding, bestaat, aldus de „Tel.", het plan de S.A.- effectieven met rond 70 pet. in te krim pen. Neemt men het door den vroegeren chef der S.A., Röhm, gegeven cijfer van 2.5 millioen als maatstaf, dan zou dus na' de reorganisatie der S.A., deze onge veer 700.000 leden tellen. Door de reor ganisatie worden in de eerste plaats de oudste en de jongste leden alsmede de zoogenaamde „ongewenschte" elementen uitgeschakeld. Mussolini als landarbeider. Met een kanonschot begon gisteren om negen uur het dorschen van den graan oogst op de gedempte Pontijnsche moe rassen van Littoria. Mussolini nam zelf aan de werkzaamheden deel en stond drie uur lang onder het gejuich der land arbeiders als dorscher op een der machi nes. De Duce liet zich een loon van zes lire en vijftig centisimi uitbetalen. Hij hield daarop een toespraak. De Italiaansche kroonprins nam aan de oogstfeesten in Minturno aan de Golf van Gaeta deel. Do besprekingen met Barthou te Londen. De besprekingen te Londen hebben gis termorgen twee en een half uur geduurd. De bespreking van gistermiddag was vooral aan de vlootkwesties gewijd. Barthou zal hedenmiddag naar Parijs terugkeeren. Ofschoon men in Fransche kringen elke aanwijzing weigert te geven, schijnt het wel, dat de plannen van wederzijdschen hijstand het voornaamste onderwerp van bespreking hebben uitgemaakt. D'e indruk, in de kringen der Fransche legatie opgedaan, zijn verre van ongun stig Kruitfabriek in de lucht gevlogen. Zaterdagmiddag is de kruitfabriek „Ammonal", die op 6 kilometer van de stad Varna aan den oever van een meer ondergebracht was in onderaardsche ruimten, in de lucht gevlogen. Door nog onbekende oorzaak kwamen 3500 kilo gram kruit tot ontploffing, waardoor in een omtrek van 15 kilometer, dus ook in de stad Varna zelf, alle vensterruiten sprongen, talrijke muren instortten en vele muren beschadigd werden. Wonder boven wonder zijn geen men- schenlevens verloren gegaan, daar op het oogenblik van de explosie in de fabriek niet gewerkt werd. De microben-oorlog. Naar aanleiding van de onthullingen van Wickham Stead betreffende Duitsche plannen inzake de uitroeiing van de bur gerden der groote steden door middel van bacteriën, wendde „Le Journal" zich tot professor Trillat van het Instituut Pas teur te Parijs. „Is een microben-oorlog mogelijk?" vroeg allereerst de journalist. De hoog leeraar antwoordde, dat die zeer wel mo gelijk was, doch onderworpen aan nauwe grenzen. Ten einde een dergelijken oorlog te doen slagen, moet van een samenloop van omstandigheden sprake zijn, die lang niet altijd tezamen voorkomen. Het gaat hier immers om invloeden van barome- trischen druk, temperatuur, vochtigheid, atmosferische electriciteit, wind, chemi sche samenstelling enz. Bovendien speelt een rol de wijze van reageeren op infec ties door verschillende individuen, waar door het gevaar van microben-aanvallen binnen wijde grenzen zeer kan varieeren. Het monsterachtige, nieuwe wapen van Duitschland is dus ook onderhevig aan meteoroligsche verschijnselen, aan niet te voorziene omstandigheden dus, welke het succes van een dergelijken oorlog on zeker maken. Prof. Trillat lichtte dit toe door cijfers te noemen omtrent proefnemingen op dit gebied van infectie met cholera in de open lucht van kippen, en wees er op dat de wetenschap altijd naast het door haar uit gevonden kwaad het geneesmiddel weet te plaatsen. Wellicht, ging hij voort, zal men eenmaal een collectief toe te dienen vaccin uitvinden dat door middel van verstuivingen in poedervorm wordt toe gepast. „Le Journal" meldt in dit verband dat prof. Trillat reeds een vaccinatie-metho de langs de ademhalingsorganen uitvond. Ten slotte deelde de hoogleeraar mede, dat gas-aanvallen de ernstigste bedrei ging blijven vormen voor groote steden. Korte Berichten. Op vele plaatsen in Engeland zijn bosch- en heidebranden uitgebroken, wel ke door politie, militairen en brandweer worden bestreden. Uit verschillende deelen van Duitsch land komen nieuwe berichten van groote bosch- en heidebranden binnen. In politieke kringen verluidt, dat de bijeenkomst tusschen Mussolini op Doll- Binnenland. Ongeregeldheden in verschillende plaat sen. De Amsterdamsche Hervormde predikan ten over de steunverlaging. Oplossing spellingvraagstuk. D'e smokkelhandel aan de grenzen. De Nederlandsch-Engelsche handelsbe sprekingen. Buitenland. Voedsefeehaarschte in Duitschland. Meer aardappelen uit Nederland. De kerkelijke strijd in Duitschland. Treedt Hindenburg af? De besprekingen van Bart'hou te Londen. fuss op 29 Juli te Riccione zal plaats vin den. De bondskanselier is voornemens zich 27 of 28 Juli met zijn gezin naar Italië te begeven, waar hij zich waar schijnlijk eenige dagen zal ophouden. Het tijdstip van vertrek wordt door de offi- cieele instanties streng geheim gehouden. Gandhi heeft verklaard, dat hij zijn tournée door Indië zal beëindigen. Zijn propagandareis heeft zijn gezondheid vrij sterk aangetast, en de Mahatma is dan ook voornemens een langdurige rust te gaan nemen. Naar het rijksbureau voor de arbeids bemiddeling en werkloozenverzekering meldt, is 't aantal werkloozen in Duitsch land in Juni weder verminderd met 47.000 tot rond 2.582.000. In Mïünchen gaat 't gerucht, dat kroonprins Rupprecht van Beieren zich in het buitenland bevindt en dat het zeer de vraag zal zijn, of hij; naar Beieren zal terugkeeren. Reuter meldt uit Genève: Reizigers die hier uit Duitschland zijn aangeko men. hebben mededeelingen gedaan over geheimzinnige vliegtuigongelukken, waar bij twee vliegtuigen zijn vernield en zeven menschen zouden zijn omgekomen. Het bericht van het ongeluk zou in Duitsch land onderdrukt zijn. HET OVERLIJDEN VAN PRINS HENDRIK. Het défilé langs de baar. Het défilé langs de baar van Z. H. K. Prins Hendrik is gistermiddag met on verflauwde belangstelling doorgegaan. Door de stad heen kon men duidelijk den stroom volgen, die zich in de richting van het paleis voortbewoog. Vooral op den Kneuterdijk en in de Parkstraat heerschte een groote drukte van lieden, die zich voor het défilé gingen opstellen. Opvallend was het aantal menschen, die zich, zoo even van hun werk gekomen, in den stoet op stelden. Om twaalf uur hadden reeds dui zenden de baar gepasseerd. Het was een indrukwekkend gezicht, dien niet eindi genden stroom van menschen, die zich in de felle middagzon zwijgend over het plein voor het paleis langzaam voortbewoog, gade te slaan. Het aantal personen uit de provincie, die, gezien hun verschillende kleederdrachten, van verre gekomen wa ren, viel op. In den loop van den namiddag nam de belangstelling voor het défilé, die tijdens de lunchuren eenigszins verflauwd was, weer toe, en omstreeks half drie werd het noodzakelijk een derde file te vormen. De zon brandde onbarmhartig fel op de wach tenden, die geruimen tijd geduld moesten hebben, alvorens in de chapelle ardente te worden toegelaten. Het is begrijpelijk, dat in deze gewel dige hitte, waartegen de hoornen in de Paleisstraat geen afdoende beschutting meer boden, verschillende personen door een flauwte overvallen werden, doch zon der noemenswaardige stoornis in het ver loop van het défilé konden Roode Kruis- soldaten hen buiten de file brengen en verder verzorgen. Men schat, dat er gisteren een 1415000 personen aan de baar voorbijgetrokken zijn. Om vijf uur werd de toegang tot de Amaliastraat en aldus de gelegenheid om zich bij het défilé aan te sluiten stopgezet. Er stond toen nog een zeer groote menigte menschen te wachten. Tegen halfzes wa ren deze de baar gepasseerd. Toen sloten zich nog een 1500 leden van het Nationaal Jongeren Verbond, die zich op het Plein 1813 hadden verzameld, en een groep le den van de Prinsevlag aan. De beide laatstgenoemde vereenigingen legden een groote krans aan de baar. Toen zij er aan voorbijgetrokken waren werden de gordijnen van de chapelle ar dente gesloten. Vandaag zal er van 9 tot 4 uur weder om gelegenheid zijn om te defileeren. Eerbetoon burgerwachten. Aan het eerbetoon bij de begrafenis van Prins Hendrik zullen tal van burgerwach-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1