Tromp &rueb's azijn Wij gaan overal mee MAANDAG 9 JULI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 234 >ER? Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie d hij het ge- m, floep daar id gezien wat it z'n lampion an de leiders, dat zooiets beide jongens itokje nog be- meteen weer ok zoo gaat," ïad gevonden, sters. cs gaan doen? ■sje en als het n we op het en steken ze sn reuze plan, gauw zoeken, iet z'n vijven en beloven di als vader en louden ze best daar op het edig gevonden u de weg naar n", riep Mieke ïers zien ze er niet 'ongerust toch ook nooit pleziertje, n wezen daar- mneden kijken aar heel in de jullie op mij k nog." 1 in de kanier icht", bedacht er zeker niets tegenop. „Stel ivond, en dan niet bang voor buiten." erlieten ze den ïadden ze den >t opvouwen?" ons wijzende^ als er iemand kapot, naar boven en g was bleek al er een 'n bui- hter mij1 aan," ,ik kan wel een hij languit op i zeker," vroeg om het hardst t te lachten, zoo'n lawaai", -aks hooren ze weer verder, ;lkens een kreet ja ik weerl" impartij, maar boven. ige klimpartij, toch boven, n het donker?" iders beter aan niet eens zon- lat wij' daarom i, toen ze boven zitten allemaal ;ei Arend. „Nel, bij". is extra goed. lie daar zit; je schemerlampje zien; jou moe- i'ou aan van- ,dan is moeder lintjes naar bed lan maar gauw anders sliepen ke eens aan den hebt hier zoo'n p. Vindt je het >ral?" sjes er van, tot ntdekten. Hé, ze en avond willen jenoer van. „Ik toe gegaan wa- eens te laten iillie daar maar >k." en Mieke was apion aan den maar lucifers, vroeg Tom. ,ijld alles," kwam ze meenemenl" J." zou er voor zor- srd ben jij'; nu naar beneden x>k niet?" vroeg Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingon 60 cent per regel. Kleine Advertcntiön Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het oproer te Amsterdam. De Communisten zijn er in geslaagd in verschillende steden, maar met name te Amsterdam, een begin van oproer te ver wekken met het noodlottig gevolg, dat er reeds verschillende slachtoffers zijn ge vallen. Het betreft hier een ernstige zaak. We hebben hier maar niet te doen met plaatselijke relletjes, maar met een wel doordacht plan om de massa in beweging te brengen en het gezag onder den voet te loopen. Het communistische orgaan „De Tri bune" sprak wel van „een actie, maar nog geen revolutie", maar het is duidelijk, dat deze actie dan toch als de inleiding tot een algemeene opstand bedoeld was. De vraag is herhaaldelijk gedaan de laatste dagen: Gaat dat nu maar zóó? Is het nu niet mogelijk aan het Communisti sche gestook een einde te maken? Gelukkig is het antwoord niet uitge bleven. Zaterdag hebben de ministers Colijn en Deckers een bezoek aan de hoofdstad ge bracht met 't gevolg, dat met meer kracht tegen de opstandige beweging is opgetre den, maar dat tevens de bron van het op roer gedeeltelijk is gestopt, doordat de verdere verschijning van „De Tribune" voorloopig onmogelijk is gemaakt. Dat hier te vroeg is ingegrepen zal men niet kunnen zeggen. Vrijdag werd onder den kop: „Barri- cadenstrijd in de Jordaan en op de Eilan- en" met onverholen voldoening vastge steld: „Urenlang waren de arbeiders mees ter van de straten van de Jordaan". En dan volgde de oproep: „Organiseert een breede massa-beweging tegen de Co- lijn-regeering! Werkenden en werkloozen vormt één front". In hetzelfde blad heette het: „Voert het verzet op! Weer de straat op!" En dan: „Het moet bij Amsterdam niet blijven. In alle steden en dorpen, in alle werkver schaffingen moet het verzet tegen de steunafbraak, tegen de verslechteringen worden georganiseerd. Overal moeten de werkende en werklooze arbeiders i n v e r- zet komen. Het is thans meer dan ooit noodzakelijk de eenheid der arbeiders klasse verder tot stand te brengen, te ver broeden en te verdiepen, en te zorgen dat deze uitstekende inzet tot een nog breedere massa-beweging wordt, die de regeering- Colijn dwingen zal haar rooftocht op de zakken der arbeiders stop te zetten „Overal moeten vertrouwenslieden van de werkloozen worden gekozen om het verzet zoo sterk en krachtig mogelijk te leide n". Dat is opruiing zonder meer. Waneer het thans aanhangige en reeds door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerp, houdende nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde, wet is geworden, zal het gemakkelijker zijn om meer afdoende tegen het misdrijf van op ruiing op te treden, maar ook met de thans geldende wettelijke bepalingen is het wel mogelijk de onruststokers te tref fen. En wiji twijfelen niet, of de Justitie zal krachtig optreden. Het is zeker te wenschen, dat daar bij de eigenlijke 1 e i d e rs, die voor den opstand en het bloed dat er gevloeid is verantwoordelijk zijn, niet buiten schot zullen blijven. Want het was weer het oude liedje. Terwijl de misleide volgelingen bij de relletjes hun leven waagden, bleven de eigenlijke agitatoren veilig op den achter grond. Het is niet gelukt ook maar één der vooraanstaande communistische leiders op straat te ontdekken. Mom het der justitie gelukken ze tóch te treffen. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Blijft Hitier baas? Hoewel er, oppervlakkig bezien, in het land orde en rust heerscht, valt er toch een „ondergrondsch gerommel" waar te nemen. Men verkeert in onrust, wijl, naar men meent, in geheel Duitschland in totaal drie millioen personen gewapend zijn, waarvan vijf en zestig procent niet meer in de stormtroepen dreigt te worden opgenomen. De jongste executies hebben algemeene ontevredenheid gewekt en een vruchtba ren bodem geschapen voor oppositioneele propaganda. Bepaalde S.A.-elementen loopen reeds over naar het communisme. Tegenover deze onrustige elementen kan de regee ring honderd duizend man rijksweer, twaalf duizend man van de speciale po litie van Goering en twintig duizend aan Hitier trouw gebleven zwarthemden stel len. Den vreedzamen Duitschers baart voor al de vraag, of Hitier eventueels troebe len zal kunnen onderdrukken zooals hij de samenzwering smoorde, groote onrust. Verder wordt bericht, dat er voedselge brek is uitgebroken in Berlijn. Reeds vroeg in den ochtend zijn de aardappe- lenvoorraden uitverkocht. Aardappelen zijn een volksvoedsel in Dtuitschland en het feit. dat voor het weekeind hieraan gebrek heerschte is een ernstig ding. De grootste onrust heerscht in Mün- chen. De verontwaardiging vooral in katho lieke kringen neemt hand over hand toe. Hitier zal van den inspannenden tijd, die nu achter hem ligt eenige dagen rust gaan houden op zijn landhuis. Naar verluidt, zal Hitier binnenkort aan boord van een oorlogsschip een reis naar de Middellandsche Zee maken, waarbij hij door verscheidene marine officieren zal worden vergezeld. Meer dan 250 executies? Hoewel nog steeds het officieel opge geven aantal executies 46 bedraagt, wordt thans, zij het niet uit officieele bron, be kend, dat in München 122 executies, in Berlijn 73, in Breslau 54, in Dresden 5 en in Stuttgart 1 executie hebben plaats gevonden. Hierbij wordt medegedeeld, dat deze lijst naar alle waarschijnlijkheid nog grooter zal blijken te zijn. Wat de begrafenis van dr Klausener betreft, wordt de volgende lezing gegeven: Toen het stoffelijk overschot aan den schoot der aarde was toevertrouwd, kwa men tal van vooraanstaande Katholieken een laatsten groet brengen aan den voor zitter der Katholieke Actie en na het dé filé rond zijn graf was dit weldra onder de bloemen bedolven. Toen Goering dit vernam, heeft hij het lijk laten opgraven en verbranden. De verassching had plaats tegen den uit- drukkelijken wil der familie. Naar de Berlijnsche correspondent van de „Daily Express" meldt, is het bericht, volgens hetwelk ook ex-minister Trevira- nus geëxcuteerd zou zijn, onjuist. De cor respondent kan met beslistheid verzeke ren, dat Treviranus in leven is. Hij is op 't laatste oogenblik gevlucht. De „Daily Express" deelt mede, dat hij te D'orest in Engeland verblijft. Goering's mannen stellen over het al gemeen de weduwen van de terechtgestel- den, heel beleefd van den dood van hun echtgenooten in kennis. Gewoonlijk gaat dat per telefoon, als volgt: „Het spijt me wel, Frau die en die, maar ik moet u mededeelen, dat .uw man heden bij het aanbreken van den dag terechtgesteld is. Het geschiedde op bevel van den krijgs raad die hem veroordeelde wegens hoog verraad. U behoeft niet al te zeer te treu ren, want wij zullen voor u zorgen. U zult geen gebrek lijden, u krijgt pen sioen". Een speciale correspondent van een Engelsch blad te Berlijn, zegt uit gezag hebbende bron te hebben vernomen, dat de lijst van de in verband met het anti- Hitler-complot terechtgestelde personen hierom nog niet gepubliceerd is, omdat er nog meer personen geëxecuteerd zullen worden. De „Daily Telegraph" meldt, dat von Papen een onderzoek geëischt heeft naar de arrestaties van zijn medewerkers en naar het fusilleeren van zijn secretaris van Bose. Wanneer rijkspresident Von Hinden burg, aldus dit blad, zich bij dezen eisch uitdrukkelijk mocht aansluiten, bestaat de mogelijkheid, dat er voor de Hitler-re- geering ernstige moeilijkheden ontstaan. 60.000 arbeiders slachtoffer van textie'- slakinq. Te Barcelona heeft de groote staking, welke Woensdagavond is geëindigd, ten gevolge gehad, dat een 60.Ó0O-tal textiel arbeiders tegen hun wil zonder werk zijn gekomen. De werkgevers, die tijdens de staking vrijwilligers in dienst hadden, zijn vast besloten, deze in dienst te houden en heb ben geweigerd, meer stakers weer aan te nemen dan noodig is voor het vervullen van nog openstaande functies. In verband met verschillende andere arbeids-conf lieten hebben terroristen Woensdagavond een viertal bommen ge worpen. Een tram werd in brand gesto ken. Het in brand steken van trams is tot een waar systeem geworden. Sedert De cember j.l. zijn op deze wijze 30 trams vernield. Dreigende algemeene staking in Amerika. In verschillende deelen van Amerika zijn opnieuw stakingsonlusten uitgebro ken. In de nabijheid van Soranton (Pennsyl vania), vielen stakende mijnwerkers werk willigen aan, die met vracht-auto's naar hun werk werden gebracht en wondden talrijken hunner met steenworpen. De politie moest tenslotte met traan- gasbommen tegen de stakers optreden. In de nabijheid van Bridgeton (New- Jersey) ontstond een gevecht tusschen stakende boerenarbeiders en werkwilli gen. Ook hier moest de politie ingrijpen, waarbij verscheidene personen gewond werden. In het havengebied van San Francisco patrouilleerden Vrijdag ongeveer 1300 na tionale gardisten, daar gevreesd werd, dat het tot nieuw bloedvergieten zou ko men. Ingezonden Mededeeling. VOLDOET AAN DE HOOGSTE EISCHEN m I M M n m I n n nTrTTTtt Tekort aan aardappelen in West- Duitschland. Aan de schaarschte aan vroege aard appelen in West-Duitschland is nog geen einde gekomen, meldt de „Tel." De oogst valt zeer tegen. Aan den anderen kant is de invoer van buitenlandsche vroege aardappelen door contingenteering be perkt. Omdat de aardappelen zoo slecht zijn uitgevallen, heeft men een tweede groote klasse toegelaten (2.6 tot 3.4 c.M.). De hoop is gevestigd op de eerste aard appelen van den Duitschen „midden- vroegen" oogst, die het Roergebied echter nog moeten bereiken. Algemeen wordt be treurd dat niet meer aardappelen uit Ne derland en België aankomen. Omdat aan andere levensmiddelen geen gebrek heerscht, schikt het publiek, dat in lange rijen op eenige ponden aardappelen ge duldig staat te wachten, zich in de situa tie. Korte Berichten. i De oudste zoon van den kroonprins, prins Wilhelm van Pruisen, die het vo rige jaar in Juni met Dorothea von Sal- vati is getrouwd, heeft een dochter ge kregen. De ex-Keizer is dus overgroot vader geworden. Binnenkort zal te Jeruzalem een ra diozendstation worden gebouwd, dat op een lengte van 449.- Meter uitzendt. Men hoopt, dat de eerste uitzending zal plaats kunnen hebben op 25 December a.s. De Bedouïnen, die op hun kameelen door de woestijn trekken, zullen dan de feestelijk heden op hun kristaltoestellen kunnen opvangen. De uitzendingen van dit station zullen in het Hebreeuwsch, Arabisch en En gelsch plaats vinden. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt, dat er reeds ernstige geschillen aan den dag zijn getreden bij de voorbereidende besprekin gen te Londen met het oog op de vloot- conferentie van het volgende jaar. De Rijksregeering heeft de ver spreiding in Duitschland van drie Zwit- sersche bladen voor den tijd van zes maanden verboden. Frissche wind gepaard met regen heeft verlichting gebracht te New York, dat zeventien dagen lang onder een hitte golf te lijden gehad heeft. Uit het oosten der V. S. komen vele berichten over on gelukken ten gevolge van de hitte en de droogte. HET OVERLIJDEN VAN PRINS HENDRIK. Het défilé. Het stoffelijk overschot van Prins Hen drik is Zaterdag uit de sterfkamer naar de vestibule gebracht, waar de chapelle ardente is ingericht. Tusschen de zuilen, welke de voor- en achtervestibule scheiden, is een groenver- siering aangebracht en daarachter, in het halfduister, staat de kist met het stoffelijk overschot van den Prins, op een katafalk, gedekt door een wit lijkkleed. Boven de kist brandt een groote luchter. De geheele achtervestibule is één bloemenweelde; de kransen en bloemstukken liggen tegen de baar en langs de wanden gerangschikt. Leden der hofhouding en van het per soneel houden de doodenwacht. Het défilé is vanmorgen te 9 uur aan gevangen en zal duren tot 4 uur. Deelnemers aan het défilé worden van af de Mauritskade, door de Amaliastraat en de Paleisstraat geleid. Het gaat de hal binnen om door een andere deur, eveneens uitkomende op het voorplein, het paleis te verlaten. De dienst In de Kerk. Betreffende het muzikale gedeelte van den dienst in de Nieuwe Kerk te Delft op 11 Juli a.s. wordt nog gemeld: Bij het 'binnendragen van het stoffelijk overschot van Prins Hendrik preludieert de organist met invlechting van het Meck- lenburgsöhe volkslied. Wanneer de rouwstoet den grafkelder heeft bereikt spelen bazuinen, onder lei ding van Dr J. Wagenaar, treurmuziek. Daarna begint de dienst onder leiding van Prof. Obbink. De genoodigden zullen zingen, met be geleiding van het orgel: Gezang 189 4 en 6; Gezang 271 7 en 8; Gezang 202 1, 2 en 4 en Gezang 209 1 en 3. Onder het laatste gezang wordt de kist in den grafkelder gedragen. Daarna spe len de bazuinen het Wilhelmus. Omtrent de aankleeding van de Nieuwe Kerk te Delft wordt het volgende mede gedeeld: In de vakken van de toeschouwers wor- d engxoote kransen opgehangen van blauw -zilver sparengroen, waarin witte lelies worden verwerkt. Boven in de pilaren komen afhangende bouquetten van witte en oranje lelies, waartusschen zinnia's verwerkt zijn. De bouquetten vormen het centrum van wit satijnen linten, welke om de pilaren zijn gestrikt en waarvan de uiteinden lang naar beneden afhangen. Boven den ingang van de kerk, aan de zijde van het Groote Marktplein, komt een groote krans te hangen van zilversparren groen, waarin eveneens witte lelies zijn verwerkt. De uitzending der plechtigheden^ Naar wij vernemen heeft de regeering, evenals bij de begrafenisplechtigheden van de Koningin-Moeder het geval was, de vier groote omroeporganisaties (A. V. R. O., K. R. 0.. N. G. R. V. en V. A. R. A.) be reid gevonden, de radio-uitzendingen van de begrafenisplechtigheden van den Prins als volgt te doen plaats hebben: De Nederlandsche Omroep verzorgt ge zamenlijk die uitzending onder leiding van den voorzitter van den Radioraad. Te 's-Gravenhage, Rijswijk en Delft zul len in totaal vier rapportageposten wor den ingericht. De uitzending geschiedt over de beide Nederlandsche zenders, alsmede over de Phohi- en Kootwijkzenders, zoodat ook de luisteraars in Oost- en West-Indië de droeve plechtigheid kunnen volgen. Het tijdstip van den vermoedelijken aan vang is 9 uur. Andere uitzendingen dan het genoemde ooggetuigenverslag zullen op 11 Juli door de beide Nederlandsche zenders niet plaats hebben, terwijl de radiocentrales niets anders zullen mogen doorgeven dan dit ooggetuigenverslag. Eventueel zullen dien ochtend vanaf 8 uur mededeelingen worden gedaan, op het ooggetuigenverslag betrekking heb bende. Bij de uitvaart van het stoffelijk over schot van den Prins zal voor den rechter vleugel van het Paleis in het Noordeinde een eerewacht van Malthezer ridders in uniform opgesteld zijn. Eerbewijzen. Deputaties van de transportcolonnes van het Nederlandsche Roode Kruis zul len bij de begrafenis, van Z. K. H. den Prins dgr Nederlanden op 11 dezer eere fronten vormen en wel 100 man nabij het Koninklijk Paleis onder bevel van den militairen commissaris kolonel W. J. Lu- cardie en 100 man nabij de Nieuwe Kerk te Delft onder bevel van den militairen commissaris majoor G. W. Schouten. Andere gedeelten der transportcolonnes zullen, evenals bij de begrafenis van H. M. de Koningin-Moeder, beschikbaar zijn voor hulpverleening langs den weg, dien de stoet volgt. Uit de N. S. B. Naar aanleiding van een publicatie in „Het Volk" deelt „Volk en Vaderland" het volgende mede: „Van 1000 leden op 1 Jan. 1933 is de N.S.B. gegroeid tot 22.000 op 1 Jan. 1934, en zij telde op 1 Juli 1934 ongeveer 35.000 leden. Het spreekt van zelf, dat zich tal van ongewenschte elementen in onze ge lederen trachten te nestelen, wat niet al tijd te voorkomen is. Met Januari 1934 is de leider daarom begonnen met een zuiveringsproces, ten gevolge waarvan in het eerste half jaar van 1934 ongeveer 3000 ongewenschte leden zijn geroyeerd. Zoo zijn in de laatste weken te Amster dam een twaalftal leden geschrapt." Wanneer wij dit officieele bericht ver gelijken met de officieele mededeelingen die in Maart werden gedaan, dan blijkt dat de groei van de N.S.B. vrijwel tot staan is gekomen. Voor Rusland gecharterde schepen. Sedert midden April j.l. werkt te Rot terdam een bijzonder bureau tot charte ring van schepen voor Sowjet-Rusland, de Ariglo-Soviet Shipping Gy. Ltd. Dit Binnenland. Het défilé voor de lijkbaar van Prins Hendrik. De toestand te Amsterdam. Het begint rustiger te worden. „De Tribune" in beslag genomen. Buitenland. Dreigende staking in Amerika. Gespannen toestand in Duitschland. Barthou naar Londen. want wij "Akkertjes" zijn trouwe r e i s-makkertjes, die U dadelijk af helpen van hoofdpijn, kiespijn, spier pijn, zenuwpijn, kou, griep of "kater". Ideale pijnstillers ensmaakloos. "AKKER" TJES kosten slechts 52 ct. per 12 stuks. Metalen zakdoosje met 3 stuks 20 ct. (omzetbelasting inbegrepen). bureau heeft tot einde Juni te Rotterdam 86 schepen gecharterd. Verscheidene de zer schepen zullen eenige reizen doen en voor ongeveer 32 schepen zijn twee con tracten gesloten. Van de gecharterde schepen zijn er twee bestemd voor het vervoer van olie, de andere voor papier hout, ruw gezaagd hout en mijnhout. Een en twintig van de gecharterde schepen waren opgelegd, sommige, reeds 2 a 3 jaar. De totale tonnage, die in bedoeld tijds- beloop gecharterd werd, was 470.000 ton, het vrachtbedrag beliep ca. £262.000. In de overeenkomstige periode van ver leden jaar zijn in Nederland door het voor Rusland in Engeland werkende charterkantoor 22 schepen met een totale tonnage van 171.225 ton deadweight ge charterd. De vrachtsom bedroeg toen 61.643. Twee jongens verdron ken. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf waren eenige jongens aan het baden in de Visscherij onder de gemeente St Jan steen. Zekere P. begaf zich daarbij te ver in het water, waardoor hij opeens het evenwicht verloor en daar hij niet zwem men kon, viel. Hulp was reeds te laat en P. verdween in de diepte om niet meer boven te komen. Een te hulp gesnelde broer, die eveneens niet kon zwemmen, wilde echter nog probeeren hulp te bieden, doch ook hij verdween in de diepte. Met behulp van netten en dreggen is het ge lukt de lijken op te halen. De jongens zijn 23 en 17 jaar oud. In verband met het overlijden van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, kan de oefening van den Vrijwilligen Land storm (Motordienst), afdeeling Zeeland op 11 dezer niet doorgaan. Stadhuis te Veer e. De oude Vierschaar van het stadhuis is thans gerestaureerd. Deze zal dezelfde bestemming behouden van weleer: zij zal wederom tot oudheidskamer worden in gericht. De beroemde porselein-verzame ling zal geheel afzonderlijk tentoongesteld worden. 'Faillissement. E. B. Du- mol e ij1 n, oud-notaris te Homtenisse, Totaal passief f 866.845.52, waarvan pre ferent f 1102.71. Het actief is nog niet volledig hekend. De Belgische Koninklijke Familie. De Belgische Koninklijke Familie bezit een villa te KnockeZoiute, vlak nabij de Zeeuwsch-Vlaamsche grens, alwaar ook een vlieghaven gelegen is. Sedert Donderdag heeft de familie al daar haar intrek genomen. Middelburg. De zwemwedstrij den. Zaterdagmiddag hadden, begun stigd door prachtig weer, aan de gemeen- >rdt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1