EERSTE BLAD VRIJDAG 6 JULI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 232 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. PosteliAque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden modcdoolingon GO cent per regel. Kleine Advortontiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. V Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Het leiders-principe. Wat zich de laatste dagen in Duitsch- land in de kringen van de Nat. Socialisti sche beweging heeft afgespeeld, is ook voor ons land niet zonder beteekenis. Als een lichtend ideaal wordt ons door de N. S. B. het optreden van de Nat. So cialisten in Duitschland voor oogen ge steld. Met name het daar gehuldigde leiders principe, waarbij alle zeggenschap en alle verantwoordelijkheid bij één man berust en waarbij alle critiek is uitgesloten, vindt in de N.S.B. vurige aanhangers. Welnu, wat men hier wenscht, heeft men in Duitschland. De parlementaire democratie is daar over boord gezet. De volksvertegenwoordi ging is den mond gesnoerd. De „leider" heeft het voor het zeggen en hij alleen. En wat blijkt nu? Terecht schrijft hieromtrent het Han delsblad: Het „Führer-Prinzip" is een wel zeer droevige waarborg gebleken voor de inte griteit van het instrument waarvoor de Leider verantwoordelijk was, en krach tens zijn absolute leer alléén verant woordelijk is. Het risico van een selectie systeem dat in laatsten aanleg uitsluitend op het oordeel van één man berust, waar op geen critiek wordt geduld en waarover geen verantwoording aan een controlee- rende macht wordt afgelegd, is thans in Duitschland onverbloemd gebleken. Waar de Leider goed handelt, profi teert de natie in het beste geval misschien wat sneller dan onder een parlementair regiem. Maar waar de leider faalt of zich vergist, is de natie gemuilkorfd en mach teloos oi ver geleverd aan zijn fouten. Het voorbeeld dat Duitschland thans biedt is onbarmhartig in zijn scherpte. Een absolute Leider heeft er een groot deel van zijn macht gedelegeerd aan zede lijk minderwaardige of ziekelijk belaste individuen, en aan dezulken die nu pas gebrandmerkt worden als „ellendige crea turen", die het hoogste vertrouwen mis bruikten voor zwelgpartijen, orgieën en kuiperijen. Langen tijd heeft de Leider hiervan ge weten. Ook het land heeft het geweten, maar het moest zwijgen en machteloos en crüiekloos ondergaan dat deze vertegen woordigers van den onfeilbaren Leider, deze producten van zijn selectie, zich machten en voorrechten verschaften, en zich opwierpen tot leeraren, zedemeesters en politie-agenten van het volk. De con structiefout in het beleid van den abso- luten machthebber kon zich op die ma nier vertakken tot een net van corrupte invloeden. Het parlementaire regiem moge dan te gen dergelijk moreel en maatschappelijk bederf niet overal een behoorlijke garan tie bieden (de Stavisky-zaak bewijst het opnieuw), maar het Führer-Prinzip even min. En in het eerste geval staat tenmin ste de openbare meening gereed om ver beteringen aan te wijzen en misstanden aan de schandpaal te nagelen. In het tweede geval zijn land en volk afhankelijk van den wil en de capaciteit van één man en de onbekende groepen die in het duister pressie op hem oefenen den onfeilbaren Leider, om er al dan niet een einde aan te maken. Le wil en de capaciteit van den Leider! En wat zien wij1 nu in Duitschland? Wij constateeren dat de wil heeft moe ten wchten o> de capaciteit; dat de Lei der i toesloeg toen hij gedrongen werd duor f zeker was van den sieun van de Rijk weer en d'egenen die daar achter staan d"*t de Leider, ondanks alle ge- lijkscl akeling, moet rekening ho iden met meenings- en belangengroepen, die on danks alles ontstaan en bestaan, en ten slotte, om in den zadel te blijven, moet streven naar hetzelfde evenwicht, hetzelf de comnromis, dat hij en zijn geestver wanten in vorige regiems steeds zoo bit ter, verachtelijk en luidruchtig hebben af gekeurd als een teeken van verval en in nerlijke zwakheid. Het eenige verschil is dat vroeger het geregeerde volk door een redelijke, zij het geenszins volmaakte, selectie van vertrou wensmannen, de heerschende verscnei- denheid van opvattingen frank en vrij1 kon kenbaaR maken, en een actief deel kon nemen in het tot stand brengen van een grondslag voor vrijwillige samenwerking. In het rijk van het „Führer-Prinzip" ech ter worden in het duister compromissen gesmeed, waarvan het volk in zij,n breede lagen onkundig blijft, en waarop het geen enkelen vrijlen en tijdigen invloed kan oefenen. Het moet slikken wat het klaar voorgezet krijgt, en met de oogen dicht! Alles, de fouten van een onfeilbaren Lei der incluis!" GESPANNEN TOESTAND IN DUITSCHLAND. Hitiers koersen dalen. De regeering doet haar uiterste best om den schijn te versterken, dat de revolutie nu afgesloten is. De bladen hebben het consigne gekre gen, niet meer over de kwestie te praten. Maar de burgerij gaat in deze richting niet met de regeering mee. Er broeit wat, hetgeen vooral een gevolg is van de ge heimzinnigheid, waarmee de regeering optreedt. Men mag nog niet eens weten hoeveel personen en wie er vermoord zijn. Er is nu weer sprake van, dat er toch een lijst zal worden gepubliceerd, maar van beperkten aard, in zoover zij alleen de namen zou bevatten van hen, die straf rechtelijk zijn geexecuteerd, dus niet van degenen, die op een andere wijze om het leven zijn gekomen, b.v. door zelfmoord enz. en ook niet van de gearresteerden. Naar de Weensche bladen gister meld den, eischt Goering in weerwil van het kabinetsbesluit dat de actie afgeloopen is, de terechtstelling van nog 260 S. A.- leiders. D'at de staatsgreep dan weer eens als ernstig, en een ander oogenblik als com plot van slechts een kleine kliek trouwe- loozen wordt voorgesteld, doet ook geen goed. Bovendien meent men, dat in beide ge vallen de gelegenheid toch gegeven moest zijn, de gevangenen voor den krijgsraad te brengen. Het feit, dat dit vermeden werd, geeft aanleiding tot velerlei onderstellingen. Fransch profest. De Berlijnsche bladen drukken alle zon der uitzondering de onthulling van het Londensche bureau van de United Press, waaruit zou blijken, dat wijlen generaal von Schleicher en zijn mede-samenzweur- ders hun Putsch-plannen tegen het Hit ler-regime met medeweten van Frankrijk zouden hebben voorbereid, op sensationeele wijze met vette letters op de eerste bladzijde af. Uit de omstandigheden, dat hun dit toe gestaan wordt, en dat zij in hun commen taren de door de United Press gegeven lezing als juist mogen aanvaarden, moet wel de conclusie worden getrokken, dat men van Duitsche officieels zijde aan de juistheid van deze onthulling uit Londen sche diplomatieke kringen geen twijfel wenscht te doen ontstaan. Heeft Hitier misschien behoefte aan *n buitenlandschen bliksemafleider? Hoe het zij1, de gezant van Frankrijk, Francois Poncet en die van de Vereenig- de Staten hebben gisteren afzonderlijk een demarche gedaan bij den minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath. De gezanten hebben geprotesteerd tegen de beweringen van de nationaal socialis tische propaganda en pers, volgens welke Frankrijk en de Vereen. Staten betrok ken zouden zijn geweest bij de z.g. samen zwering tusschen kapitein Roehm en ge neraal von Schleicher. De Zwitsersche regeering heeft haar ge zant te Berlijn opdracht gegeven, bij het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken de noodige stappen te doen in ver band met het in beslag nemen van Zwit sersche bladen. De positie van Von Papen. wen chef van den staf der S. A. Dit wordt opgevat als een bewijs, dat de politieke werkzaamheden van Von Papen als vice- kanselier, zooals hij het zelf wenscht, af geloopen zijn. Von Papen bevindt zich heden nog te Berlijn, maar men denkt, dat hij weldra naar het buitenland zal vertrekken met verlof voor een tijd, gedurende welken men vermoedelijk zal aankondigen, dat hij zich uit het politieke leven terugtrekt. Het feit, dat zijn secretaris Von Bozen doodgeschoten is en dat zijn personeel is aangehouden, heeft Von Papen meer ver bitterd dan de behandeling die hij zelf heeft ondergaan, en hij zou aandringen op een enquete, die, naar men algemeen gelooft, zou leiden tot vrijspraak van Von Papens personeel van elke medeplichtig heid aan het complot tegen Hitier. Gemeld wordt, dat Von Papen naar Von Hindenburg is vertrokken. De zuivering der S. A. gaat voort en volgens inlichtingen uit goede bron, zou ten minste 40 pet. der effectieven, die 2V» millioen man bedragen, naar huis gezon den worden. Gisteren zijn alle ongehuwde werkloo zen gesommeerd zich bij' de arbeidsbemid- delingsbureaux te melden. Door de a.s. reduceering van de S. A. moeten er nieu we werkloozen bijkomen en het is wel zaak deze snel ergens onder te brengen (op het land bij' den oogst, in den vrijwilligen ar beidsdienst enz.) daar de zorg gewettigd schijnt, dat het leegloopen hun vatbaar heid voor politieke invloeden zou vergroo- ten. Mislukte staatsgreep van Piastiras in Griekenland? Naar eerst thans, en dan nog slechts bij geruchte bekend wordt, zou generaal Plastiras met een aantal officieren een Putsch hebben willen uitvoeren. De re geering beeft onmiddellijk de noodige maatregelen genomen. In de groote ste den werden de garnizoenen gereed gehou den. Korte Berichten. Het aantal werkloozen in Zweden dat zich heeft doen inschrijven door de Werkloosheidscommissie in de eerste vijf maanden van dit jaar is afgenomen met omstreeks 55000. Op 1 Juni bedroeg het aantal werkloozen 116.257. i Te San Francisco zijn gisteren weer bloedige botsingen voorgevallen tusschen de stakende havenarbeiders en politie. De politie verrichtte, jas, eerst in de lucht ge vuurd te hebben, een charge en nam de barricades stormenderhand. Volgens een nader bericht zijn acht stakers doodelijk getroffen; tal van anderen zijn gewond. Uit Belgrado wordt gemeld: Het Zuid-Slavische koningspaar heeft zijn be zoek aan Sofia, dat was vastgesteld op Zondag a.s., uitgesteld tot September. De hitte heeft te Sjanghai een hoogte van 101.3 graden Fahrenheit bereikt. Dit is sinds 60 jaar de hoogste temperatuur voor Juni. Er zijin verscheidene dooden te betreuren. De prosident van politie te Essen heeft een kennisgeving gepubliceerd, waarin andermaal en nadrukkelijk bet oefenen van kritiek op de daden der re geering verboden wordt. Zij die het ver bod overtreden, zullen naar een concen tratiekamp worden overgebracht. Reeds zijn twee personen aangehouden. Officieel is Von Papen nog steeds vice- kanselier, maar hij' beschikt niet langer over een bureau, want de kamers, die hij in de vice-kanselarij bezette, zullen het hoofdkwartier worden van Luze, den nieu- HET OVERLIJDEN VAN PRINS HENDRIK. Hei stoffelijk overschot gekist. Het stoffelijk overschot van den Prins is gisteimiddag gekist. Waarschijnlijk zal ue Kist hedenmiudug in ue chapelle ar- dente, weike m de achtervestibule van het Paleis wordt ingericht, geplaatst worden. H. M. de Koningin heeft gistermiddag met Prinses Juliana wederom een bezoek gebracht aan het Paleis Noordeinde. Om ruim negen uur arriveerde aan het Paleis A oordeinde, opnieuw per auto H. M. de Koningin, II. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Hertog Adolf van Mecklenburg. H. K. H. de Prinses droeg daarbij een groote bos witte bloemen. Het gezelschap nam eerst de chapelle ardente in oogenschouw, om zich vervolgens naar de sterfkamer te begeven en daar te wachten op de aankomst van den Erf- groothertog Friedrich Franz, neef van Prins Hendrik. Bij de aankomst van de vorstelijke per sonen drong het publiek plotseling, zon der dat de politie er op verdacht was, naar voren, zonder daarbij echter eenig rumoer te maken. Achter het ruiterstand beeld bleef de menigte eerbiedig staan kijken, zonder door bun plotseling voor uitdringen het decorum te verstoren. De Groothertogin van Oldenburg, de zuster van Prins Hendrik, wier komst naar Ben Haag gemeld was, is door on gesteldheid verhinderd aan dit voorne men gevolg te geven. Wel wordt de zoon van den Groother tog van Oldenburg voor de begrafenis verwacht. Ook Prins Felix van Luxemburg wordt voor de begrafenis van Z.K.H. den Prins verwacht. Een stroom van bloemstukken is ook gisteren ten Paleize afgegeven. Hedenavond 8 uur wordt in de Groote Kerk te Den Haag een rouwdienst ge houden, gewijd aan de nagedachtenis van Z.K.H. Prins Hendrik. Voorgangers zijn dr W. J. de Wilde en ds G. Ferguson. i De Tweede Kamer heeft gisteren middag het adres van rouwbeklag aan H. M. de Koningin als volgt vastgesteld: Majesteit, Met droefheid beeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal kennis genomen van het overlijden van den Prins der Neder landen, Uw beminden Gemaal. Het zware verlies, dat Uw huis weder om heeft getroffen, vervult haar met wee moed. Deze nieuwe beproeving van Uwe Ma jesteit en van Uwe geliefde Dochter is een nieuw groot leed ook voor de natie. 's Prinsen liefde voor den evenmensch vond weerklank in het hart van het volk, dat den gestagen arbeid, door Hem in het belang van de maatschappij verricht, dankbaar blijft gedenken. God schenke Uwer Majesteit de kracht, ook dit verlies in berusting te dragen. Het adres zal worden aangeboden door de commissie van redactie, bestaande uit de heeren Aalberse, Schaper, Schouten, De Geer en Joekes, vermeerderd met drie leden, waartoe de voorzitter benoemde de heeren Fleskens, K. ter Laan en Bierema. De voorzitter zal zich aan het hoofd der commissie stellen. De wijzigingen van de Motor- en Rijwielbeschikking. Als bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant is verschenen de uitvoerige wijziging van de Motor- en Rijwielbesohik- king, noodig geworden door de in werking treding op 16 Juli a.s. van het gewijzigde Motor- en Rijwielreglement. Aan deze beschikking is ontleend: Oranje stoplicht. Wordt ter aanduiding van het voornemen om plot seling snelheid te verminderen of stil te houden, een stoplicht gebezigd, dan moet dat stoplicht zoodanig zijn ingericht, dat het automatisch ontstoken wordt, wan neer de bestuurder zich van de voetrem bedient. Het stoplicht moet achterwaarts oranje licht uitstralen; het moet zich, te rekenen van 1 Januari 1935, bevinden op een af stand van ten hoogste 30 c.M. van het roode achterlicht van het motorrijtuig. Richtingaanwijzers. Wordt ter aan duiding van 't voornemen om van richting te veranderen een teeken gege ven door middel van een aan het rij- of voertuig bevestigd toestel, dan moet dit teeken 'bestaan in het goed zichtbaar ho rizontaal uitsteken buiten het rij- of voer tuig, van een seinarm aan de zijde van en in de richting, welke zal worden inge slagen; dit uitsteken mag, te rekenen van 1 Januari 1935, niet hooger dan ter schou derhoogte van den bestuurder geschieden. Een seinarm, moet, te rekenen van 1 Januari 1935, van langwerpigen vorm zijn, zoodanig, dat de grootste breedte ten hoogste een derde van de lengte bedraagt. Hij moet rood of oranje van kleur zijn. Bij verlichting moet, te rekenen van 1 Ja nuari 1935, de seinarm over het grootste gedeelte van zijn lengte rood of oranje licht geven. Te rekenen van 1 Januari 1935 moeten de seinarmen onmiddellijk kunnen worden ontstoken en weer terug gebracht. Geen deel van het toestel mag, te rekenen van genoemd tijdstip, zoo de seinarmen niet zijn uitgestoken, licht geven of meer dan 5 c.M. ter zijde buiten het rij- of voertuig uitsteken. De afmetingen van een seinarm moeten zoodanig zijn, dat de seinarm, buiten bet rij- of voertuig uitgestoken, duidelijk zichtbaar is. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal a.s. Donderdag en Vrijdag 12 en 13 Juli eenige wetsont werpen in de afdeelingen onderzoeken, terwijl de openbare vergadering op 10 Juli niet door gaat. De eerstvolgende openbare vergadering wordt gehouden Donderdag 12 Juli om één uur. Conversieleeningen ten laste van Ned.-lndië. In de nota der Regeering inzake bet wetsontwerp tot het aangaan van een of meer conversieleeningen ten laste van Ned.-lndië, wordt het volgende opge merkt; Van de mededeeling in het Verslag, dat het voornemen ook de Indische leeningen van hoog rentetype te converteeren alge- Binnenland. Ernstig oproer in den Jordaan te Am sterdam. Eén doode en verschillende gewonden. Dé Engelsch-Nederlandsche handelsbe sprekingen. Conversie Indische leeningen. Buitenland. Gespannen toestand in Duitschland. Mislukte staatsgreep in Griekenland. 'NHEELE APOTHEEK hebt ge als 'f ware in Uw zak met zoo'n klein plat metalen zakdoosje met 3 AKKERTJES" die verrassend snel helper: bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn, maar ook bij onbehaaglijkheid, gevatte kou, griep en koorts. Evenzeer bij migraine, zenuwen, lusteloosheid en vrouwenpijnen. Zakdooi II Gluren bnli met IS etnfcr ileohto 99 cent SO cent Ge kunt hieruit 4 x Uw lakdoosje vullen. meen werd toegejuicht, namen de minis ters van Koloniën en van Financiën met voldoening kennis. Inderdaad wordt voor bet welslagen van deze conversie in de te genwoordige omstandigheden de garantie van bet moederland noodig geacht. Deze overweging beeft tot de opneming van artikel 7 in het aangeboden wetsontwerp geleid tot welke opneming de Ministers geenszins zeer gemakkelijk zijn overge gaan, doch integendeel na ernstige over weging van de belangen zoowel van het moederland als van Ned.-lndië. Deze wederzijdsche belangen moeten, naar bet oordeel der Regeering, zwaar der wegen dan het niet aanwezig zijn eener juridische of moreele verplichting van het moederland om deze garantie te aanvaarden. Dat aan een dergelijke ga- rantie ook bezwaren verbonden zijn, valt niet te ontkennen, doch reden tot onge rustheid behoeft deswege niet te bestaan na de ingrijpende maatregelen, welke reeds door het Indische Gouvernement getroffen zijn voor de herstelling van het budgetaire evenwicht. Wanneer de conversie zal plaats vinden en of aan dezen maatregel dan wel aan consolidatie de voorrang zal worden verleend, vermogen de Ministers thans nog niet te zeggen. Bij de te dezer zake te nemen beslissing zal mede rekening dienen te worden gehouden met de aan voortdurende wisseling onderhevige fac toren op de emissiemarkt. De Engelsch-Nederlandsche handels besprekingen. De Engelsch-Nederlandsche handelsbe sprekingen zijn gistermiddag officieel ge opend, nadat pas weinige uren tevoren de Nederlandsche delegatie onder leiding van Dr Hirschfeld te Londen was aangekomen. Aan het slot van den eersten dag der handelsbesprekingen kan men zich na tuurlijk slechts een vaag beeld vormen omtrent de positie der wederzijdsche dele gatie. Van belang is het, dat door goed- ingelichte zijde is vastgesteld, dat de Ne derlandsche koloniën niet onder de be sprekingen zullen vallen. De basis der be sprekingen zal ongeveer de volgende zijn: Van Nederlandsche zijde bestaat den wensch te geraken tot een verhoogden in voer van boter, spek, fruit, groenten en uien. Van de zijde van Engeland verlangt men een verhoogden uitvoer van ijzer- en staalwaren, steenkool en textielgoederen. De Engelsche Minister van Landbouw schijnt ook thans nog niet tot concessies t. a. v. een verhoogden invoer van land- bouwartikelen bereid te zijn. Men hoort echter (aldus de „N. R. C.") dat op het punt van de uien, Engeland eerder to-t een tegemoetkoming bereid zou zijn. Als tegenprestatie zou Engeland dan denken aan bestellingen van de zijde van Nederland in verband met ons brug- genbouwprogramma. Werktijdregeling. De Minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden aan hoofeken of bestuurders van ondernemingen in alle gemeenten des Rijks, in wier fabrieken of werkplaatsen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1