Hei overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. SPRUTOL WOENSDAG 4 JULI 1934 OAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 230 Dit nummer bestaat uit twee bladen - Eerste Blad Buitenland Belangrijkste Nieuws. Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Post.('.hfir|ue en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. TeJef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Een nieuwe slag voor ons Vorstenhuis. Opnieuw is ons Koninklijk Huis in rouw gedompeld. Opnieuw hangen de vlaggen halfstok. Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen is gistermiddag na een korte on gesteldheid nog vrij onverwacht overle den. Onze Vorstin en haar Dochter worden wel zwaar getroffen. Moest enkele maanden geleden een ge liefde Moeder naar haar laatste rust plaats worden gebracht, thans is ook de Man en Vader uit het Koninklijk gezin weggenomen. Het wordt stil in het Koninklijk Huis. Zij het voor onze Vorstin een troost te weten, dat heel Haar volk met Haar mee leeft in deze zoo donkere dagen. Maar moge Zij bovenal ervaren, dat God geen lasten oplegt, te zwaar om te dragen en dat ook voor Vorsten geldt de belofte dat God is een Man der weduwen en een Vader der weezen. De laatste oogienibiikken van den Prins. Omtrent dit zoo plotseling verscheiden wordt nog het volgende gemeld: De toestand van Z. K. H. was giste renmorgen zijn ernstige ongesteldheid in aanmerking genomen, bevredigend. In den loop van den ochtend heeft de Prins geruimen tijd rustig geslapen en niets deed een zoo plotselingen afloop vermoeden. Ten één ure had Hij nog met goeden eetlust en met opgewektheid gege ten. Omstreeks half twee voelde de Prins zich minder goed, de toestand werd toen zienderoogen slechter. Een herhaling van den aanval van hartzwakte, waardoor de Prins de vorige week plotseling werd overvallen, trad toen in, tengevolge waar van Z.K.H. na eenige seconden overleed. Deze hartverlamming had zulk een snel verloop, dat Z. K. H. niet geleden heeft en zacht is ingeslapen. De behandelende geneesheer, die een zijner dagelijksche bezoeken bij Z. K. H. bracht, was juist in de Kamer bij Hoog- derzeiver aanwezig. H. M. de Koningin, die nog kort te voren haar gewone ochtendbezoek bij haar Gemaal had gebracht en daarna voor korten tijd ter afwikkeling van za ken naar het paleis aan het Lange Voor hout was gegaan, werd direct gewaar schuwd. doch toen H. M. aan het paleis in het Noordeinde arriveerde, was Haar Gemaal reeds zacht en kalm, blijkbaar zonder lijden, den eeuwigen slaap inge gaan. H. M. de Koningin bleef geruimen tijd in het paleis Noordeinde. Om vijf uur verliet zij het gebouw, het hoofd licht ge bogen en met roodbetraande oogen. Zij werd door de menigte die zich bij het pa leis verzameld had eerbiedig gegroet, waarvoor H. M. met een lichte neiging dankte. Met haar adjudant Jhr Jonge van Ellemeet stapte H. M. in een gereed staande auto en begaf zich naar het Pa leis Huis ten Bosch. Wel was de toestand 's morgens iets minder gunstig, en daarom achtten de doktoren om geen noodelooze ongerust heid te wekken, het beter geen ochtend- communiqué uit te geven, maar dat het zoo spoedig zou afloopen, was niet te voorzien. Reeds eerder een aanval doorstaan. Naar thans gemeld wordt, heeft de Prins reeds eerder een aanval van hart zwakte te doorstaan gehad. Dat was op de reis, die hij kort na zijn terugkeer uit bad Gastein, waar Z. K. H. voor een kuur eenigen tijd heeft vertoefd, naar Hannover maakte. De Prins was naa,r bad Gastein gegaan om een verma- gerigskuur te ondergaan. Blijkbaar heeft die behandeling Z. K. H. te sterk aange grepen. Hij maakte daar op voorschrift van^ de behandelende geneesheeren lang durige geforceerd© wandelingen, die uren lang duurden. Klaarblijkelijk is dat te veel voor het reeds niet al te sterke hart van den Prins geweest. Personen uit zijn onmiddellijke omgeving spraken er na den terugkeer van Z. K. H. hun onge rustheid over uit, dat de Prins er zoo slecht uitzag, en ook de Prins zelf klaag de er over, dat hij zich slap en vermoeid gevoelde. Diesondanks en tegen welgemeende raadgevingen in wijdde hij zich na zijn terugkeer omiddellijk met volle ambitie aan besognes. Na enkele dagen vertrok de Prins naar Hannover om er aan eeni ge plechtigheden deel te nemen. Tijdens de treinreis, die Z. K. H. in gezelschap van zijn adjudant maakte, kreeg hij plot seling een aanval van hartzwakte. Daar aan is, ten einde niet ongerustheid te wekken, geen verdere ruchtbaarheid ge- g ven, te meer niet, daar de Prins, na in zijn coupé wat gerust te hebben, zich spoedig opgeknapt gevoelde en verder geen last meer had. Na zijn terugkeer uit Hannover heeft de Prins enkele zeer drukke dagen gehad. Z. K. H. wilde persoonlijk de begrafenis van baron d'Aumale van Hardenbroeck tot Hardenbroeck te Neerlangbroek bijwo nen. Daarbij heeft hij geruimen tijd moe ten staan en dit heeft hem zeer vermoeid. Vervolgens heeft hij, gelijk gemeld, een bezoek gebracht aan den ex-keizer te D'oorn en daarna nog een bezoek aan het klooster te Woerden, waarheen de Prins zich op uitnoodiging van pater Borro- meus de Greeve, voor wien hij een groote vriendschap koesterde, begaf. De Prins was, toen hij van dezen druk bezetten dag aan het Paleis Noordeinde terugkwam, zeer vermoeid. Desondanks gunde hij zich geen rust en Donderdag begaf hij zich naar het Gebouw van het Roode Kruis, om daar besprekingen te voeren over de jaarvergadering, die deze instelling den volgenden dag te Beverwijk zou houden, en waar Z. K. H. als voor zitter de openingsrede zou uitspreken. Voorts wilde Z. K. H. nog een groote hoeveelheid correspondentie betreffende zijn functie voor „Het Roode Kruis" af handelen. Terwijl hij zich in zijn werkka mer bevond, werd hij toen te midden van zijn werkzaamheden overvallen door den hartaanval, die hem ten slotte ten grave zou sleepen. Aanvankelijk nam het ziekteproces een eenigszins ongunstige wending doch daar na trad een verbetering in, welke niet deed vermoeden, dat het einde nog zoo snel zou komen. Prinses Juliana afwezig. Een bijzonder tragische omstandigheid bij dit overlijden is wel, dat Prinses Ju liana die in Engeland vertoefde, haar Vader niet meer levend heeft kunnen zien. Onmiddellijk na het heengaan van den Prins heeft de Koningin zich telefonisch met Londen in verbinding gesteld. Het gesprek tusschen Moeder en Dochter is zeer tragisch geweest. oD'e Koningin heeft in een langdurig onderhoud haar dochter langzaam voorbereid en haar eerst toen mededeeling gedaan van het verschrikke lijke feit, dat de Prins overleden was. De Prinses had sinds Haar het eerste bericht omtrent de ziekte van haar Va der bereikte voortdurend laten informee- ren naar den toestand en het verloop van de ziekte. Meermalen heeft zij den docto ren gevraagd of het niet beter was dat Zij haar verblijf in Londen afbrak en naar Den Haag zou terugkeeren. Ten slotte vroeg zij zelfs of zij terug mocht komen, om haar Vader te bezoeken en zich persoonlijk van zijn toestand te over tuigen. Het werd echter beter geoordeeld, dat de Prinses haar verblijf niet afbrak en in Londen bleef. Men deed dat met het oog op den Prins zelf en om geen onnoo- dige ongerustheid bij het publiek te wek ken. Nu de Koningin reeds haar vacantie had afgebroken en ijlings naar Nederland was teruggekeerd om haar zieken Ge maal te bezoeken, achtten de geneeshee ren het beter den Prins, die immers leed aan een hartkwaal, niet te verontrusten door nu ook zijn Dochter verandering in haar plannen te doen brengen. Het zou, meende men, voor het verloop van het ziekteproces van den Prins niet gunstig zijn, wanneer Z. K. H. veront rust werd door het feit, dat ook de Prin ses om zijnentwide haar vacantie in Lon den had afgebroken. De Prinses stond er echter op, toch haar vader te bezoeken. Daarom werd ten slotte besloten, dat H.K.H. Woensdag uit Londen zou gaan, om een bezoek aan haar Vader te bren gen, doch daarbij werd tevens vastgesteld, dat de Prinses nog denzelfden avond weer naar Londen zou terugkeeren. Zoo weinig rekende men dus op den onver- wachten noodlottigen afloop van 's Prin sen ziekte. Ook gisterochtend telefoneerde de Prinses nog uit Londen, om te infor- meeren naar den toestand van haar Va der. De berichten, die men haar toen kon geven, waren alleszins bemoedigend en deden geenszins een zoo snel einde ver wachten. Des te meer gaat dan ook het mede lijden uit naar de dochter, die haar vader nu niet meer in leven zal kunnen aan schouwen, des te meer kan men begrij pen hoe ontzettend haar het bericht van het overlijden getroffen moet hebben, hoe zwaar de taak was van de Koningin die zelf haar dochter op de hoogte wilde stel len van den slag, die haar had getroffen. Het heeft de aandacht getrokken, dat eerst anderhalf uur na het overlijden van den Prins de Standaard op het Paleis halfstok werd geheschen, dat dus eerst toen naar buiten mededeeling werd ge daan van het verscheiden van den Prins. Dat vindt zijn oorzaak in de omstan digheid, dat de Koningin absoluut wilde voorkomen, dat de Prinses anders dan uit haar mond het plotselinge over lijden van den Prins zou vernemen. De terugkeer van Prinses Juliana. Met diepe ontroering op het gelaat en met oogen vol tranen, welke ze met haar zeikdoek afdroogde, vertrok H. K. H. Prinses Juliana gisteravond van het Vic toria Station te Londen. D'e Prinses had zelfs geen tijd gehad om zich in rouw gewaad te kleeden en droeg een zilvergrijs zijden costuum, en een klein grijs hoedje. De Prinses werd naar het station ver gezeld door den Graaf vein Athlone en Piinses Alice. Ambtenaren van dq spoorwegen en de leden van Haar gevolg, die H. K. H. op wachtten voor den specialen coupé welke voor Haar was gereserveerd, waren in het zwart gekleed. Toen de trein op het punt stond te ver trekken, tikte Prinses Alice H. K. H. Prinses Juliana sympathiek op den schouder en gaf Haar een kus ten af scheid. Prinses Juliana omhelsde daarna den graaf van Athlone en groette met een ernstige buiging het gezelschap, dat op het perron stond, waar het publiek geen toegang had en stapte vervolgens in den coupé. De ontmoeting van Moeder en Dochter. Hedenmorgen vroeg is H. M. de Konin gin naar Hoek van Holland vertrokken, waar zij eenige minuten over zes arri veerde, om de eerste te zijn, die haar dochter zou begroeten. Toen de boot in zicht kwam, stond Prinses Juliana voor een der vensters, terwijl de Koningin op de uiterste punt van het emplacement stond. Zoodra Moeder en Dochter elkaar kon den zien, wuifden ze elkaar hartelijk toe. Toen de boot aan wal was gekomen en de loopplank was uitgelegd, kon de Konin gin die zenuwachtig heen en weer liep, haar ongeduld niet langer bedwingen. Zij' liep de loopbrug over aan boord, waar zij de Prinses omhelsde. Het was een diep ontroerend oogenblik. De Koningin en de Prinses namen dade lijk daarop in de gereedstaande auto plaats en reden onmiddellijk naar Den Haag, waar zij omstreeks kwart over 8 bij hét paleis Noordeinde aankwamen. Koningin en Prinses trokken zich dade lijk na aankomst in het paleis terug, en begaven zich na enkele oogenblikken naar de sterfkamer, waar het lijk van den Prins staat opgebaard. Geruimen tijd brachten Koningin en Prinses in de sterfkamer door, om zich daarna naar het Huis ten Bosch te he geven. De naaste familieleden. De naaste familieleden van Prins Hen drik zijn gistermiddag onmiddellijk na het sterven van den Prins telefonisch op de hoogte gesteld van de droeve gebeurte nis. Naar men weet had de Prins nog een broeder, Hertog Adolf van Mecklenburg en een zuster, Groothertogin van Oldenburg. Hertog Adolf zal onmiddellij de reis naar Den Haag aanvaarden. Hij wordt Woensdagavond te 22.44 uur aan het Staatsspoorstation verwacht en zal in het Paleis aan het Noordeinde legeeren. Waarschijnlijk komt ook de Groothertogin van Oldenburg naar Den Haag. Zekerheid omtrent haar komst bestaat echter nog niet. Groote verslagenheid ten Paleize Het Loo. Een diepen indruk maakte het over lijden van Z. K. H. Prins Hendrik te Apeldoorn, waar terstond na het bekend worden van alle openbare gebouwen en instellingen de vlag halfstok werd ge heschen, hetgeen door tal van particulie ren werd nagevolgd. Ten paleize Het Loo, waar de versla genheid vooral bij het personeel zeer groot was, werden onmiddellijk alle gor dijnen gesloten, en de vlag thans voor den tweeden keer in een korten tijd halfstok geheschen. Op de straten groepten de men- schen bijeen en bespraken het plotseling overlijden van Prins Hendrik, die in Apel doorn een zeer geziene figuur was. De ondertoon der gesprekken was een diep medelijden met ons vorstelijk huis, dat thans opnieuw door een zwaren slag wordt getroffen. Deelneming in het Buitenland. Een Havas-telegram uit Parijs meldt, dat de chef van het protocol aan den Ne derlandschen Gezant, jhr Loudon de deel neming van de Fransche regeering heeft betuigd. Een Reuter-telegram uit Brussel meldt: Graaf de Lannoy, groot-maarschalk van het Belgische Hof, begaf zich naar het Nederlandsche gezantschapsgebouw om den Nederlandschen gezant de deelneming te betuigen van den Koning en de Konink lijke Familie. Uit Londen wordt gemeld Het persbericht van het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik heeft te Londen, diepe ontroering veroorzaakt. Algemeen werd deernis gevoeld met H. K. H. Prin ses Juliana, wier vacantieverblijf in Enge land op deze wijze een droef einde heeft genomen. Tal van officieele personen kwamen den Nederlandschen gezant een bezoek van rouwbeklag brengen. De Koning zond zijn hofmaarschalk en zijn particulieren secre taris om van zijn deelneming te doen blij ken. De president varf het Duitsche Rijk Von Hindenburg, heeft naar aanleiding van het overlijden van Prins Hendrik het vol gende telegram gericht tot H. M. de Ko ningin Zeer smartelijk getroffen door het be richt van overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden ver zoek ik Uwe Majesteit en de Prinses de betuigingen te willen aanvaarden van mijn innige deelneming. Buitengewone zitting van den Raad van State, Nadat de gewone vergadering van den Raad van State gistermiddag was afgeloo- pen, heeft de vice-president de leden in buitengewone vergadering bijeen gehou den om mededeeling te doen van het ont stellende bericht van het overlijden van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, die sinds 1901 zitting in het college heeft gehad. Bijeenroeping van de beide Kamers der Staten-Generaal. De leden der Eerste Kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Donderdag 5 Juli a.s., des namiddags te half een, in verband met het overlijden van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. De Tweede Kamer is bijeengeroepen eveneens tegen Donderdag 5 Juli te 1 u. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Gisteren Kabinetsraad. In de gisteren gehouden kabinetszit ting gaf rijkskanselier Adolf Hitler eerst een uitvoerige verklaring over het ont staan van het hoogverraderscomplot en de verijdeling daarvan. De rijkskanselier betoogde, dat bliksem snel handelen geboden was, wijl anders het gevaar bestond, dat vele duizenden menschenlevens vernietigd zouden wor den. De rijksminister, generaal von Blom berg, dankte den Fuehrer namens het rijkskabinet en de weermacht voor zijn beslist en moedig optreden, waardoor hij het Duitsche volk voor den burgeroorlog had bewaard. Het rijkskabinet keurde dan een wet goed over maatregelen van staatsnoodweer die uit één enkel artikel bestaat, hetwelk luidt: „De ter onderdrukking van de hoog- en landsverradelijke aanvallen van 30 Juni en 1 en 2 Juli 1934 voltrokken maatrege len zijn als staatsnoodweer rechtskrach- tig". Het kabinet heeft ook zijn goedkeuring gehecht aan een wet inzake de toepassing van economische représaillemaatregelen tegenover het buitenland. Deze wet is noodzakelijk geworden aldus het offi cieele Duitsche persbureau wegens de bedreiging door het buitenland, dat het ten aanzien van het goederen- en beta lingsverkeer met Duitschland dwangmaat regelen zal nemen. Hitier heeft te Neudeck ft ijksp resident Von Hindenburg uitvoerig verslag uitge bracht over de Zondagavond beëindigde actie tegen de hoog- en landverraders. De Rijkspresident maakte gebruik van deze gelegenheid om den Rijkskanselier per soonlijk te danken voor zijn vastberaden optreden, waardoor het Dhitsohe volk veel Binnenland. Het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik. Prinses Juliana in Den Haag aange komen. Vergadering van de Prov. Staten van Zeeland. Buitenland. De toestand in Duitschland. De positie van Von Papen. Wordt de ex-kroon prins verbannen? De namen der te- rechtgestelden worden niet gepubli ceerd. Bij alle drogisten. bloedvergieten en het vaderland hevige schokken bespaard zijn gebleven. Von Papen. Naar uit Berlijn vernomen wordt, heeft Von Papen een uitnoodiging ontvangen om den kabinetsraad van gisteren bij te wonen, nadat deze bijna twee uur verga derd had, wat wel een zeer grievende be handeling was. Von Papen verzocht dan ook beleef d maar dringend hem te willen excuseeren, dat hij niet aan de zitting zou deelnemen. Hitler trachtte den vice-kanselier tever geefs er toe te bewegen op zijn besluit te rug te komen. Na een onderhond van een kwartier vertrok Von Papen tenslotte. Naar vernomen wordt, heeft vice kan selier Von Papen aan het Kabinet zijn ontslag aangeboden. Zijn demissie-aan vrage is tot dusverre echter niet aanvaard. Verder wordt in sommige kringen me degedeeld, dat Von Papen den post van regeeringscommissaris van 't Saargebied niet zal weigeren. Volgens Reuter zou gisteren te Berlijn een officieele lijst gepubliceerd worden met de namen van de 46 menschen, die terechtgesteld zijn. Von Papen bevindt zich in de weinig benijdenswaardige positie zijn dienstwo ning niet of ten minste niet zonder bewa king te mogen verlaten. In regeeringskringen stelde men zich op het standpunt, dat de vrijheidsberoo- ving min of meer vrijwillig is, en dat men den vice-kanselier wil beschermen tegen eventueele verbolgen elementen. Welke lezing de juiste is zal de toekomst wel aan het licht brengen. De ex-kroonprlns verbannen? Naar het „Hbld" verneemt, schijnt het vast te staan, dat de Duitsche regeering tot verbanning van den ex-kroonprins en prins August Wilhelm besloten heeft. In politieke kringen verluidt althans, dat de beide prinsen zich hebben moeten ver plichten, hun domicilie voor goed in Nederland te ves tigen. De correspondent van Reuter te Berlijn heeft van den adjudant van den ex-kroon- prins vernomen, dat laatstgenoemde nog steeds verblijf houdt in zijn woning te Potsdam en dat geruchten omtrent zijn vlucht naar D'oorn en zijn uitwijzing uit Duitschland onjuist zijn. In weerwil hiervan houdt het „Hbld" zijn mededeeling staande, dat de rijksre- geering tot de verbanning van den ex- kroonprins zou hebben besloten. „De buitenlandsche mogendheid". In diplomatieke kringen verluidt, dat er besprekingen zijn gevoerd over de kwestie, op welke wijze opheldering te verkrijgen is omtrent de vraag, wie de bui tenlandsche mogendheid is, die volgens het officieele manifest van Zaterdag mede de hand heeft gehad in het complot. Het blad „D'er Deutsche" heeft gespro ken van verwachtingen, welke Frankrijk op Roehm had gebouwd. Aangezien hierin een toespeling kan worden gezien, als zou Frankrijk de buitenlandsche mogendheid zijn, waarmede de samenzweerders in verbinding waren getreden, zal vandaag door de diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk te Berlijn een officieele stap worden gedaan. M a n v e r b r a n d. In den nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. brandde te Westdorpe een schuur af. In de verkoolde resten vond men 't lijk van een man die de bewoner bleek te zijn van een aan de schuur grenzende woning. Politie-onder- z^ek wees uit, dat de man des nachts zijn woning had verlaten. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1