Gemengd Nieuws. Rechtszaken Land- en Tuinbouw. Telegrammen. Financiëele Berichten. inp en Openbare Verkoopinp en Verpachtingen Marktberichten. Koster te IJzendijke en M. v. d Vlugt te Groede. Hiermede zijn deze examens ge ëindigd. Geslaagd te Delft voor scheikundig ingenieur dhr J. Goumou van Kamper land. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde de heer W. F. van Meeren- donk te De Bilt, vroeger te Vlissingen. Voor het voorloofpig machinisten- diploma zijn geslaagd de heeren A. Meij- ers te Oost-Souburg en L. Sturm te Aag- tekerke. Met geld van z ij! n pa troon er vandoiar. Op 22 Juni heeft de firma Van Hoorn aan den Lan gen Hilleweg te Rotterdam haar 22-jari- gen knecht v. d. S. uitgezonden om een quitantie te innen en om rekeningen te gaan betalen. Het geld heeft hij wel ge- ind, maar betaald heeft hij niet. Hij, is sedert dien verdwenen en men vermoedt, dat hij het geld in totaal een bedrag van f 577 heeft verduisterd. Roelofsen aangereden. De slager H. Th. Roelofsen, bekend om zijn agitatie tegen de crisiswetten, is gis teren het slachtoffer geworden van een verkeersongeval. Toen hij de Westkruisstraat te Rotter dam overstak, is hij; door een auto aange reden. Met een lichte hersenschudding is hij paar het ziekenhuis gebracht. Extra-trein gederail leerd. Toen Zondagavond de extra-trein van den Katholiekendag uit 's Hertogen bosch te Deurne zon arriveeren, had op den Vlierdenschen overweg aldaar, den laatsten overweg voor het station, een dé raillement plaats. Doordat de wissel over sprong, liep een viertal wagens uit de rails, terwijl de koppeling van den laat sten wagon afknapte. Deze wagon kwam dwars over den overweg te staan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Niettemin was de consternatie on der de bezoekers groot. Het opruimigswerk is terstond aange vangen. Laffe overval. Gistermorgen is de werkman H. te Groningen, terwijl hij aan het Zuiderdiep voor zijn patroon aan het werk was, op laaghartige wijze aangevallen en met een mes gestoken. Gistermorgen om half zes had een drietal leegloopers, die den heelen nacht hadden geboemeld, de werklieden, die op het Zui derdiep aan het werk waren, belachelijk gemaakt. Het gevolg was, dat ook van deze zijde eenige hartelijke woorden ge sproken werden. Een uur later kwamen de drie mannen terug en werd H., die juist bezig was ben zine in een auto te doen, onverhoeds van achteren aangevallen. Hij' kreeg een steek met een mes in de hartstreek. De laffe aanvallers gingen er vandoor. De dader, de 35-jarige H., kon echter eenigen tijd later worden gearresteerd. De gewonde is in hoogst ernstigen toe stand naar het ziekenhuis overgebracht Voetbal en Zondagsrust. De politie heeft Zondag tegen de bestu ren van eenige voetbalvereenigingen in de gemeente Ede proces-verbaal opgemaakt wegens het houden van wedstrijden op Zondag, wat thans door het college van B. en W. verboden is. Vroeger kon de burgemeester vergun ning geven tot het houden van publieke vermakelijkheden op Zondag, doch de raad besloot deze bevoegdheid te verlee- nen aan het college van B. en W. -h Waarschuwing tegen een credietinatelling. De ju stitie houdt zich den laatsten tijd bezig met de eenigszins duistere zaken van een instelling, die zich aankondigt met den weidschen titel van Nederlandsch Hypo theek-, Crediet- en Administratiekantoor. Vóór 15 November 1933 was deze instel ling gevestigd te Schiedam, daarna tot 9 Juni 1934 te 's Gravenzamde, en sedert laatstgenoemden datum aan de Chassé- straat 73, hoek Conradkade, in Den Haag. De burgemeester van 's Gravenzande geeft in overweging groote voorzichtig heid te betrachten bij het aangaan van re laties met genoemd administratiekantoor. Dit kantoor werd in naam gehouden door verschillende personen, doch in wer kelijkheid wordt de zaak gedreven door Brantje Sevinga, géboren in Kollumer- land, den 3en September 1902, van beroep assuradeur. Thans wordt het kantoor ge noemd G. V. Nederlandsche Hypotheek-, Crediet- en Administratiekantoor, met als beheerend vennoot Klaas Nieboer, be- eedigd makelaar te Nijkerk. Noodweer boven Heer len. Zondagmiddag heeft boven Heerlen een zwaar noodweer plaats gehad. Een watergordijh hing minuten lang tusschen de huizen en spoelde keien weg. De water putten konden de watermassa's niet aan, Tallooze kelders liepen onder water en de brandweer had tot laat in den nacht werk. Het tramverkeer werd geruimen tij'd lam gelegd. De bliksem sloeg op verschillende plaatsen in, zander echter brand te ver oorzaken. Motor tegen een boom. Zaterdagmiddag is de heer B. uit Haar lem, die per motorrijwiel met zijspan zich naar Contich begaf, te Brasschaei, bij Antwerpen, tegen een boom gereden. Daarbij brak het zijspan van den motor af. Het motorrijwiel kwam in de sloot te recht. De 34-jarige vrouw van dhr B., die in het zijspan zat, waa op slag dood. Het 14-jarige dochtertje is met een gebroken been naar het gasthuis te Antwerpen overgebracht. De heer B. bleef ongedeerd. Motorrijder verbrand. Zondagavond reed de 83-jarige Dans uit Esschen (België) per motorrijwiel op den Galmpthoutschen Steenweg in de richting van Antwerpen. Door onbekende oorzaak reed hij tegen een boom, met het gevolg dat zijln motor in brand vloog. De bestuur der kon zich niet ouder den gevallen mo tor uit bevrijden en kwam in de vlam men om. Kindermishandeling. Reeds eenigen tijd stond de 43-jarige ar beider A. N. te Otten bij de gemeente politie onder verdenking van kindermis handeling, doch zekerheid had men daar omtrent niet. Het was bekend dat N. zijn 9-jarig zoontje gebruikte voor het verrichten van zwaar werk, terwijl de kleine een zeer slechte verzorging genoot. Zondagmorgen omstreeks 6 uur hoor den de buren wederom een klagend ge huil en pijnlijk geschreeuw, dat zoo erg werd dat de gemeente-politie er mede in kennis werd gesteld. Thans kwam vast te staan, dat het lichaam bedekt was met blauwe plekken en builen en dat verder armen, polsen, handen en ooren ontvel lingen en bloedende wonden vertoonden, die zooals bet geneeskundig onderzoek heeft uitgewezen, op gewelddadige wijze waren toegebracht. Volgens ooggetuigen werd de kleine meermalen mishandeld met een stok, welken de moeder, die gebrekkig is, bij bet loopen noodig heeft. De moeder zelf verzette zich nooit tegen deze mishande lingen, maar hielp zeer vaak mede. N. verklaarde, de de kleine dikwijls ondeugend was en alleen door lichame lijke kastijding tot rede te brengen was. Proces-verbaal is opgemaakt wegens kin dermishandeling. Relletjes teAmsterdam. In de twee zalen van Bellevue te Amster dam had gisteren de N.S.B. 'n openb. ver gadering belegd. Onder de aanwezigen was een groot aantal tegenstanders, dat voor namelijk de achterste rijen van de zaal had bezet. Na opening begon men van de zijde der andersdenkenden al spoedig met inter rupties, waarvan bet gevolg was, dat een aantal personen door N.S.B.-ers uit de zaal verwijderd werd. Tegen tien uur trachtte men opnieuw de vergadering in de war te sturen. Toen verzocht werd aan de tegenstanders lie ver heen te gaan, werd hieraan weinig of geen gehoor gegeven. Er ontstond een handgemeen tusschen communisten en N.S.B.'ers, waarbij1 het meubilair bet deerlijk heeft moeten ontgelden. Een sterke politiemacht kwam spoedig in de zaal en de rustverstoorders werden door de sterke arm naar buiten geleid. Op het Leidsche plein en Leidsche bosch- jes werd gechargeerd. Drie N.S.B.-ers be kwamen daarbij1 wat verwondingen, waarvan één een lichte hersenschudding bleek te hebben gekregen. Na afloop van de vergadering heeft opnieuw een treffen plaats gehad. Het duurde nog lang vioior de rust was weer gekeerd. De F 36 weerdeluchtin. Gisteravond heeft de „F 36" weer twee geslaagde proefvluchten gemaakt. Thans bleef het vliegtuig ongeveer een half uur in de lucht. De goede eigenschappen van deze nieuwe aanwinst der K. L. M. zijn bij deze vluchten weer bevestigd. BAAS BOVEN BAAS. In een pamflet van de groep Zuid- en Noord-Beveland van de N. S. B., werden zeer uitvoerige beschouwingen gewijd aan het wereldschokkende feit, dat in „De Zeeuw" weieens een bericht uit de Ar beiderspers werd overgenomen. Men kan zich de consternatie van de samenstellers indenken toen zij Zaterdag tot de ontdekking kwamen, dat „Volk en Vaderland", hun hoofdorgaan, uit een rede van Mr Jan Duys, den grooten voor vechter van de S.D.A.P., welke partij, ■wij citeeren bedoeld pamflet, een strijd op leven en dood voert tegen bet gezag, het vorstenhuis en kerk, maar even drie ko lommen klein gedrukt, had overgenomen. D'aar zal wat op zitten voor Ir Mussert. Faillissement. Door de Rechtbank te Middelburg is failliet ver klaard: A. L. Weemaes te Hulst. Rech- ter-commissaris Mr A. v. d. Hoop, rech ter. Curator: Mr L. de Rechter, advocaat te Hulst. Visschen op Zondag. G. M. te Scheveningen was bij den Hoogen Raad in cassatie gekomen van een vonnis van de Rotterdamsche rechtbank, beves tigende een mandeling vannis van den Kantonrechter te Gouda, waarbij' M. is veroordeeld tot f 1 boete ter zake van „bij de gemeente Vlist zich op Zondag, met den hengel visschende, aan den open baren weg bevinden", hetgeen verbaden is krachtens politieverordening van Vlist. De beer M. voerde in cassatie aan, dat de bepaling, die het hengelen op Zondag behalve op, ook aan den openbaren weg verbiedt, een ongeoorloofde beperking van bet eigendomsrecht is. Dé Hooge Raad heeft deze grief ver worpen en daarna het cassatieberoep. Tweede Kamerlid ge- oom pr Omit teer d? Als uitvloeisel van het faillissement der stichting „Rijln- strandbad" is voor de rechtbank te Arn hem een verduisteringszaak behandeld in verband waarmee de Officier van Justitie ook den naam noemde van het Tweede Kamerlid J. J. W. IJsselmuiden, gewe zen secr.-penningm. van bet Rijnstrand bad. Als verdachte stond terecht de 85-ja- rige garagehouder F. W. de P. De officier achtte verduistering wel be wezen. De verdachte is echter niet de hoofdschuldige, eerder een ter zitting veel genoemd persoon achter de schermen, J. J. W. IJsselmuiden, die secr.-penning meester was der stichting Rijnstrandbad. De officier eischte daarom een geringe straf n.l. f 10 boete of tien dagen hech tenis. -Christelijke feestdagen zijn geen Zondagen. De Offi cier van Justitie te Haarlem was in cas satie gekomen van een vonnis der Haar- lemsche rechtbank, waarbij A. K. te Kwa- dijfc van rechtsvervolging is ontslagen ter zake dat hij op 2en Kerstdag 1933 in de gemeente Kwadijk op of aan den apen baren weg aan verschillende personen brood heeft verkocht en te koop heeft aangeboden. De rechtbank oordeelde, dat het bewezen verklaarde feit niet valt on der art. 8 sub 1 der Winkelsluitingswet omdat Ohr. feestdagen, niet top Zondag vallende, daaronder niet begrepen zijn. De Hooge Raad, arrest wijzende, oor deelde dat onder Zondagen niet begrepen zijtn algemeen erkende Chr. feestdagen en er geen reden is, ten aanzien van art. 8 der winkelsluitingswet een andere mee ning te huldigen. Op dezen grond is het cassatieberoep van den afficier verworpen. Kersenoogst in de Betuwe. Sedert begin vorige week is de pluk der kersen in de Betuwe in vollen gang. De aanvang was voor de pachters der boomgaarden zeer teleurstellend; de prij zen, die verwacht werden, bleven uit. Het aanhoudend droge weer deed de kersen niet aanrijpen, zoodat in sommige hon gerden de pluk na eenige dagen weer ge staakt werd omdat het werk niet beloond kon worden. De warme dagen, die achter ons liggen zouden een groot kersengebruik doen vermoeden. Dit was evenwel niet het geval. Nu is sedert een paar dagen wat meer vochtigheid gekomen. Eenige langgewenschte regenbuien zijn het gewas zeer ten goede gekomen. Jammer dat deze buien vergezeld gaan van een vrij hevigen wind. De vruchten slaan hierdoor tegen elkander, wat kneuzingen veroorzaakt en het fruit schaadt. Vrijdag waren de prijzen ter veiling in stijgende richting. Het is uitsluitend voor den binnenlandschen handel; Duitschland trekt heel weinig en ook naar andere lan den wordt niet geëxporteerd. Opmerkelijk groot is het aantal stal letjes en kraampjes, die langs den rijks weg ArnhemNijmegen zijn opgesteld. Zij zijn daar voor verkoop langs den weg. Er wordt schijnbaar weinig gebruik van gemaakt. Ook zijn er hongerden, waar men het gezellig heeft ingericht met stoe len en tafeltjes, wachtend op groote ge zelschappen. Doch ook deze blijven nog weg. Geen verheuging rijwielbelasting. AMSTERDAM. Naar wij vernemen, zal de rijwielbelasting voor het nieuwe belas tingjaar, dat op 1 Augustus a.s. ingaat, niet, zooals oorspronkelijk in het voorne men der regeering lag, tot f 3 worden verhoogd. De belasting zal ook voor bet a.s. belastingjaar op f 2.50 gehandhaafd blijven. Aardappelziekte. DEN HAAG. Uit De Bilt wordt gemeld: In het etmaal van 's avonds 24 Juni tot 's avonds 25 Juni is in Friesland en in een deel van Noord-Holland bij Broek op Langendijk, de weersgesteldheid gunstig geweest voor het optreden van aardappel ziekte. In Zeeland en in bet midden van bet land, gunstig behoudens te geringe bewolking. Doodelijk ongeval. EDE. Hedenmorgen te ongeveer 5 uur reed de 20-jarige reserve wachtmeester van de school voor verlofs-officieren der bereden artillerie te Ede, A. P. J. H.. met zijn auto van Arnhem naar Ede. Nabij de Ginkel is de auto, vermoede lijk doordat de bestuurder met te groote snelheid reed, tegen een boom gebotst. De auto kronkelde geheel om den boom en de beer H., die zich alleen in den wagen bevond, was vrijwel op slag dood. De auto werd totaal vernield. Ir Wellenstein ongesteld. DEN HAAG. Naar wij vernemen is Ir E. P. C. Wellenstein, directeur van het departement van Econ. Zaken in Indië, die, naar men weet, sinds eenige weken hier te lande vertoeft in verband met be sprekingen met de Regeering, sinds eenige dagen ongesteld. De overdrukke werkzaamheden verbon den aan de tallooze conferenties welke hij tijdens zijn kort verblijf moest bijwonen en die, gevoegd bij een ernstige gevatte koude, hebben ertoe geleid, dat de behan delende geneesheer hem eenige weken ab solute rust beeft voorgeschreven. In verband hiermede is het vertrek van den heer Wellenstein per vliegtuig naar Indië, dat vastgesteld was op Donderdag a.s., uitgesteld. Roelofsen opnieuw veroordeeld. ROTTERDAM. De bekende propagan dist van de N.S.B., Roelofsen, is we gens beleediging van den directeur van het Openb. Slachthuia te Wageningen, veroordeeld tot 2 maanden gevangenis straf. DEN HAAG. Naar wij vernemen wordt Vrijdag 29 Juni, 's morgens om 11 uur, in het gebouw van het departement van ko loniën aan het Rijk het gedenkraam aan geboden door de ingezetenen van Cura cao, ter herinnering aan bet feit, dat dit gebiedsdeel 300 jaren geleden met Neder land vereenigd werd. MIJNSHEERENLAND. Hedenmorgen is Mej. A. H. toen zij den provincialen weg wilde oversteken door een vracht auto aangereden. Ernstig gewond werd zij opgenomen en naar het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam overgebracht. WEENEN. De Chr. Soc. Reichspost deelt mede, dat Mussolini Dr Dollfuss uit- genoodigd beeft hem einde Juli in zijn villa in Riccione te bezoeken. Dollfuss heeft deze uitnoodiging aangenomen. De overstroom ing In Assam. CALCUTTA. Volgens gister alhier ont vangen berichten zijn tengevolge van de geweldige overstroomingen in Assam hon derden personen om het leven gekomen. Vooral nabij Brahmduutra zijn veel men- schonlevens verloren gegaan. De regen blijft in stroomen neervallen. Het toetreden van Rusland tot den Volkenbond. BIRMINGHAM. Ambassadeur Iwan Maisky heeft alhier voor 't internationaal vredescongres gisteren een toespraak ge houden. waarin hij meedeelde, dat Rus land overwoog toe te treden tot den Vol kenbond, aangezien de Sovjetleiders altijd hebben verlangd den permanenten vrede te verzekeren. Regeeringscrisis op Cuba. HAVANNA. Tengevolge van de oneenig- heden in de Regeering hebben de verschil lende Ministers gister hun ontslag aan geboden. Het doel hiervan was President Mendita de vrije band te laten en hem in de gelegenheid te stellen naar eigen over tuiging de verschillende ministers of in hun functie te herstellen, dan wel te ver vangen. De oorlog In den Chaco^ LA PACHE. Gisteren werd officieel be kend gemaakt, dat bet offensief van Pa raguay tegen het fort Balivian thans de finitief is mislukt. Het ministerie van oor log deelde mee, dat Bolivia thans de derde overwinning in de laatste 30 dagen in den Ghaco had bevochten. MOSCOU. Sovjet-Rusland heeft een order van vier kruisers van 7000 ton en van vier destroyers in Frankrijk ge plaatst. De moordenaar van Pierackie. BERLIJN. Een uitgebreid onderzoek van de Duitsche grensautoriteiten heeft 23 Juni j.l. geleid tot arrestatie van den Poolschen onderdaan, Eugen Spyba, die in de chemie werkzaam is en geboren 11 Mei 1908 in Lemberg. Het signalement dat de Poolsche overheid bad gegeven van den voortvluchtigen moordenaar van den Minister van Binnenlandsche Zaken Pierackie klopte volkomen met het uiter lijk van Spyba. De man werd door amb tenaren van de geheime staatspolitie ontdekt onder ongeveer 600 toeristen. Spyba ontkende de dader te zijn. Hij is met een speciaal Poolsch vliegtuig naar Warschau overgebracht. BERLIJN. Volgens de Rijksbankstaat van 23 Juni 1934 is het geheele deposito van kapitaal gedaald met 80 miljoen R.M. Het afnemen van goud en devie zen ging voort en zelfs in verhoogde mate. De voorraad goud en deviezen is verminderd met 24 tot rond 76 miljoen R.M. De bankbiljettencirculatie is nog slechts gedekt met 2,3 pet., tegen 2,9 pet. in de voorafgaande week. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers heden Ned. Handel Mij. 42 40 Philips Gloeilampen G.B. 216% 214% Unilever 70% 69 Anaconda Copper 9Vs 9 Bethlehem Steel 207/s 19% U.S. Steel Corp. 24% 201/s Koninkl. Petroleum 159 158 Shell Union 5% öVs Amsterdam Rubber 103 102% Ned. Scheepvaart Unie 31% 31% Deli Maatschappij 136 136 Handelsverg. Amsterdam 170 168 4 pet. Indië 1934 99Vs 100 4% pet. Ned.-Indië 1926 100»/» lOOVu 4 pet. Nederland 1934 lOlVs 1013/a A.K.U. 37% 38% Alleen sommige Duitsche waarden toon den vandaag eenige actie. Ook A.K.U.'s waren wat bewegelijker, en op iets hoo- ger koerspeil. De overige afdeelingen wa ren zeer lusteloos, en vrijwel alle soorten moesten iets van hun koers prijsgeven. De beleggingsmarkt blijft zonder groote omzetten goed van stemming. Wisselkoersen. Amsterdam 26 Juni, 2.30 u. Londen 7.40-7.42%. Berlijn 56.43—56.47. Parijs 9.719.73. Brussel 34.42'34.40. New-York 1.47—1.48. De directeur der Registratie en Do meinen te Middelburg heeft hedenmiddag aanbesteed bet uitvoeren van bestratings- en rioleeringswerken e.a. te Terneuzen van de Tuinstraat tot aan de Axelsohe straat. Inschrijvers: P. Vette te 's Heerenhoek f 8880; W. C. Verwater te Goes f 8440; P. Dekker te Veere f 7728, J. J. Jansen te Middelburg f 7660; J. v. Vessem te St. Annaland f 6385; J. Wisse, Axel f 6339; P. F. de Waal, Ossenisse f 6200; J. Verheyke, El- lewoutsdijk f 6120, J. H. Rijnberg te Neu zen f 6100, P. Andriessen, Walsoorden f5989; J. de Maagt, Hontenisse f5987; C. A. H. Wisse, Zaamslag f 5986; P. Dees te Neuzen f 5964; J. van 't Hoff te Hoek f 5920; L. van Roven, Ellewoutsdijk f 5880; J. P. de Vos te Neuzen f 5800; en bij' afwijking van 't bestek f 5580; J. Tholens te Neuzen f5759; W. de Bokx te Hoek en H. Kerkhaert te Westdorpe f 5749 R. Verschelling te Neuzen f 5743. Waarde. Maandag werden door nota ris v. Dijike voor de Ned. Herv. Diaoomie verpacht 20 perceelen bouwland voor den tijld van 3 jaar. De prijzen varieerden van 3551 gld. per gemet. Juni. 29 Kloetinge, woonhuis, schuur en in boedel, van Dissel. Juli. 3 Goes, woonhuis en erf, Jonkers. 3 Brigdamme, huis, erf en tuin, Struve. 4 Baarland, boomgaarden, bouwland, Kram. 4 Ierseke, woonhuis en erf, Kram. 4 Kloetinge, woonhuis en inboedel, v. Dissel. 4 Serooskerke, bouw- en weiland, Struve. 5 Middelburg, 6 huizen met erf en tuin, bouwland, v. d. Harst. 5 Heinkenszand, woonhuis, slagerij, schuur, v. Dissel. 10 Westkapelle, huis en 11 perc. bouw land, Loeff. 12 Heinkenszand, woonhuis, druiven- kas, boomgaard, v. Werkum. 17 Meliskerke, verhuring 53 perc. bouw en weiland, Loeff. TELEGRAFISCH WEERBERCHT. Verwachting tot den avond van 27 Juni: Zwakke tot matige, Westel. tot Zuidel. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 557. Licht op voor fietsen; Woensdag 9 u. 56 min. Ingezonden Mededeellng. DE BILT seint regen! In een (^RedT-pak blijft U droog. Hetj waterloopter af, de lucht kan er door. Overalls Manchesterpakken Werkbroeken jassen. Goes, 26 Juni 1934. Eieren p. 100 f 1.60, middenpr. p. 25 40 ct., winkelprijs f2.60; boter p. kilo met inbegrip van de omzetbelasting f 1.45, middenpr. p. pond 72,5 ct., winkel prijs 82,5 ct. Fabrieksboter 85 ct., eendeieren f 1.00, afwijkende boter 60 ct., ganseieren 5 ct. p. stuk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3