SJAALS HANDSCHOENEN „Het Stoffenhuis", Goes Neem 'n "AKKERTJE" MAANDAG 25 JUNI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 222 Voor twae artikelen vragen wij Uw zeer speciale aandacht. geheel zijde - prachtdessins mooie kwaliteit glansgaren 48 cent. 48-68 cent. Nog slechts een beperkt aantal. Glacé leder f 1.28 Werkelijk een aanbieding om van te profiteeren. OPRIL MARKT-MAGDALENASTRAAT. GRATIS Buitenland. uil zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Rheumalische pijnen, Spierpijn. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent AdvertentiSn 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE NOG IN JUNI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. CENTRALISATIE DER CRISIS ORGANEN. Iedere critiek wordt met nauw gezetheid onderzocht. Ontslag van een aantal controleurs. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot nadere wijziging van de Landbouw- Crisiswet 1935 en intrekking van de Tar- wewet, de Crisis-Zuivelwet en de Crisis- Varkenswet, wordt het volgende ontleend: Dat de voorgestelde meerdere concen tratie tot stroefheid in de uitvoering zal leiden, vermag de regeering geenszins in te zien. Het tegendeel zal eerder het geval zijn. Dat de centralisatie in uitvoering be langrijke besparing' mede zal brengen, acht de regeering zoo duidelijk, dat cij fers daaromtrent niet noodig zijn. Inderdaad zal in de toekomst een zeer groote feitelijke bevoegdheid worden ge legd in handen van een klein college van Regeeringscommissarissen, waaronder 'n beperkt aantal centralen werken, waarop het mogelijk is nauwkeurig toe te zien. Misbruik maken door de lagere organen van hun onafhankelijke positie bij; de uit voering der crisiswetten zal, zoo dit al moge hebben plaats gehad, in de toekomst veel minder gemakkelijk mogelijk zijn. Tegen samenwerking met en inschake ling van de belanghebbenden bij: de uit voering bestaat geen bezwaar. Reeds thans worden de besturen van de Provinciale Landbouw-Crisisorganisaties samengesteld uit personen, die worden voorgedragen door de drie Centrale Land bouworganisaties en van den tuinbouw, terwijl nog overwogen wordt of in die be sturen ook nog vertegenwoordigers van den handel moeten worden opgenomen. Het ligt in de bedoeling de besturen van de nieuwe Hoofdcentralen te kiezen uit de bestuursleden van de Provinciale Or ganisaties en waar noodig eveneens per sonen uit den handel en wellicht uit de industrie daarin te betrekken. De regeering is geenszins doof voor de critiek, welke op de crisismaatregelen wordt uitgeoefend. Iedere critiek wordt steeds met groote nauwgezetheid onderzocht en, waar noo dig, wordt ingegrepen. Hieraan moge evenwel worden toegevoegd, dat bij on derzoek, in wel een zeer groot percentage der gevallen blijkt, dat de geleverde cri tiek onjuist of althans schromelijk over dreven is. De snel opkomende behoefte over een groot aantal controleurs te beschikken, heeft er in den aanvang toe geleid, dat niet altijd die selectie is toegepast, welke wenschelijk ware geweest. Onder leiding van het hoofd van den Crisis-Opsporings dienst is een uitvoerig onderzoek inge steld naar de antecedenten van allen, die op eenigerlei gebied bij: de Crisis-Con trole betrokken zijn. Dit onderzoek, dat zich over meerdere honderden personen moest uitstrekken en van uitvoerigen aard is geweest, heeft eenige maanden in beslag genomen, doch is thans zoo goed als geëindigd. Als ge volg daarvan zal een zeker aantal contro leurs, hetzij op grond van hun anteceden ten, hetzij: op grond van ongeschiktheid uit anderen hoofde, ontslag worden ver leend. Binnen enkele weken hoopt de regee ring een algeheele centralisatie van alle j controlediensten onder een eenhoofdige leiding, met daaronder een technische en een opsporingscontrole, te kunnen verwe zenlijken. 1 oor dit alles zal, naar vertrouwd wordt, het inderdaad mogelijk zijn af doende toezicht te houden op de naleving van de uitgebreide voorschriften op cri sisgebied. De Regeering deelt niet het standpunt van hen, die van meening zijn, dat de toe- stand m den landbouw steeds slechter wordt. De maatregelen der regeering kunnen de door de internationale toe standen veroorzaakte ernstige economi sche omstandigheden niet wegnemen. De „saneeringspogingen" van de regee ring mogen echter niet beschouwd wor den als pogingen om de bedrijven weer volledig rendabel te maken. Deze pogin gen moeten worden bezien in het licht van de hiervoren vermelde omstandigheden. Een van deze pogingen is inderdaad: aanpassing van de productie zoo moge lijk aan de binnenlandsche consumptie, vermeerderd met mogelijken uitvoer en op de vervulling van deze mogelijkheid zal de regeering haar streven gericht houden. Ten aanzien van de veeafslachting en de omzetting van grasland in bouwland kunnen op dit oogenblik moeilijk defini tieve besluiten worden genomen. Een tegemoetkomende houding van de regeering ten aanzien van de overneming van kalveren is niet te verwachten, te meer niet nu er reeds veel varkensvleesch is ingevroren en nog een aanzienlijk aan tal blikken rundvleesch aanwezig is. Af gezien hiervan verzetten zich niet minder financieele bezwaren hiertegen. De rund veepositie is zorgelijk en het is ernstig de vraag of niet nog krachtiger maatregelen in het belang van de veehouders zelf, noodzakelijk zijn. Ook de Regeering acht omzetting van grasland in bouwland gewenscht, maar ziji kan nog geen vrijheid vinden deze dwingend voor te schrijven. Het systeem van de prijsverhouding tusschen boter en margarine is momen teel in onderzoek. Een beslissing is door de Regeering nog niet genomen kunnen worden. Zooals de omstandigheden zich op het oogenblik laten aanzien, bestaat er voor de Regeering geen aanleiding het maxi mum-percentage van tarwe tot boven 40 te verhoogen. Spoorwegramp In Frankrijk. Een dicht met Parijzenaars bezette trein, die Zondagavond te 22.25 uur van het station Gare Saint Lazard uit Parijs vertrok is nabij Houilles, departement Seine et Oise, ongeveer 6 K.M. van Parijs, in botsing gekomen met een trein, die be laden was met spoorwegmaterieel. Enkele wagens schoven in elkaar, an deren sprongen uit de rails. In totaal zijn 43 personen min of meer ernstig gewond. Eerst na langdurige pogingen gelukte het den machinist die beklemd was tus schen twee ijzeren platen, te bevrijden. Hij is aan zijn verwondingen overleden. De materieele schade is zeer aanzien lijk. Het Turksche vijfjaarsplan. In het belang van het onlangs vastge stelde Turksche vijfjarenplan voor de in dustrie, heeft dezer dagen de minister, Ismet Pasja, de eerste steen gelegd voor de grootste Turksche textiel-fabriek te Kayserl, welke in Maart 1935 wordt ge opend en aan 150O arbeiders werk zal verschaffen, waarvan ruim de helft vrou wen. Jaarlijks zullen 20.000 balen katoen, elk van 200 kilogram verwerkt en 30^ millioen meters stof geweven worden. Het fabriekcomplex met de woningen voor de bedrijfsleiders, moderne inrich tingen voor de arbeiders en sportterrei nen, zal een oppervlakte beslaan van 40.000 vierkante meter. Het dorp voor de arbeiders, dat na vol tooiing der fabriek zal gebouwd worden, zal alleen 1 Y> millioen Turksche ponden kosten. De technische inrichting en het bouw plan voor de fabriek, werden voorbereid door Sowjet-Russische ingenieurs en ar chitecten. Behalve deze, zullen nog drie andere textiel-fabrieken worden gebouwd, welke in totaal 83 millioen meters stof per jaar zullen voortbrengen. Duitsche bankiers naar Engeland. Naar uit betrouwbare bron wordt ver nomen, zal Duitschland de Engelsche uit- noodiging om een delegatie van bankiers naar Engeland te zenden ter bespreking van het transfervraagstuk, aanvaarden. Duitsche rechters blijven onvermurwbaar. Men meldt uit Berlijn: Zaterdagmiddag deed het Kamerge- richt uitspraak in hooger beroep in de zaak tegen de beide Nederlanders, die op provocatie van dr Samter naar Berlijn gegaan waren, om deviezen te smokkelen en die daar werden gearres teerd. Zij werden in eerste instantie tot resp. 3% en 3 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, benevens tot een hooge geldboete. Het gerechtshof heeft het beroep ver worpen en de uitspraak bevestigd, zoodat de straf ongewijzigd is gebleven. Arbeidsconferentie gesloten. De achttiende internationale arbeids conferentie is Zaterdag gesloten. Helaas is de hoop, dat het definitieve „ja" uit Washington op de uitnoodiging der conferentie aan de Amerikaansche re geering, om lid der Internationale Ar beidsorganisatie te worden, reeds zou binnenkomen, niet vervuld, zoodat de kroon op al het werk dezer drie weken nog niet kon worden gezet. Veel belangstelling bestond voor de laatste discussies over de veertig-urige arbeidsweek. Tenslotte werd de resolutie van vier en twintig staten aangenomen, welke aanvullende studies beoogt door de regeeringen en daarna een beslissing door den raad van beheer, of het mogelijk is de zaak het volgende jaar opnieuw op de arbeidsconferentie te behandelen. De conventie voor de werkloosheids verzekering werd bij eindstemming aan genomen met 80 tegen 8 stemmen. De veel verder gaande aanbeveling inzake de werkloosheidsverzekering werd aangeno men met 72 tegen 19' stemmen. Misoogst in Duitschland. De aanhoudende droogte dreigt in Duitschland tot een misoogst van koren en voedermiddelen te zullen leiden. Daar door is onder de boeren een groote zenuw achtigheid ontstaan, die zich uit in het verknopen van vee. De prijzen van het rundvee waren in de afgeloopen weken tamelijk gedrukt door den grooten aan voer. De boeren verwachten, dat zij den komenden herfst en winter het voeder zoo duur zullen moeten betalen, dat het houden van koeien niet meer loonend is. Korte Berichten. Vrijdagnacht hebben in Oostenrijk weer verschillende bomaanslagen plaats gehad. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat hoewel men de laatste dagen een vermindering van het aantal bom aanslagen heeft kunnen constateeren, met een nieuwe terreurgolf rekening moet worden gehouden. Aan het strand van Biarritz werden vijf badgasten door een vloedgolf in zee geslingerd. Verscheiden reddingsbooten voeren terstond uit en men slaagde erin, alle vijf personen op te pikken. Bij twee hunner hadden de pogingen, om door het toepassen van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weder op te wekken, geen succes. De afgeloopen drie dagen heeft te New-York een buitengewone warmte ge- heerscht. Talrijke menschen zijn door de warmte bewusteloos neergevallen. De Hongaarsche regeering overweegt een nieuw belastingstelsel in te voeren, volgens hetwelk echtparen zonder kin deren 50 procent en echtparen met slechts één kind 25 procent meer inkomstenbe lasting moeten betalen. De inkomstenbe lasting voor vrijgezellen zal worden ver dubbeld. Ongeveer 3000 landbouwers uit Nor- mandië hebben Vrijdag in Rouen een protestdemonstratie gehouden tegen de landbouwpolitiek van de regeering. Bij deze betooging werd een resolutie aan genomen, waarin erop wordt gewezen, dat de catastrophe onmiddellijk voor de deur staat en dat de Fransche landbouw het bankroet en den ondergang tegemoet gaat. i H. M. DE KONINGIN OP REIS. Het vertrek naar Zwitserland. Zaterdagavond om half acht is H. M. de Koningin per auto aan het station te Utrecht gearriveerd, om haar reis naar Zwitserland aan te vangen. Hoewel van dit vertrek te voren weinig bekend was, bevond zich toch een gToot aantal perso nen op het stationsplein, die aan het uit leggen van een loop er hadden bemerkt, dat er iets bijzonders op komst was. Langdurig hoerageroep begroette de vor stin, toen de auto's het plein opreden. H. M. werd door den burgemeester ont vangen, die haar naar de gereserveerde eerste klasse wachtkamer begeleidde, waar zich ook de stationschef bij het ge zelschap voegde. D'e Koningin was verge zeld van freule Schimmelpenninck, hof dame en kapitein 't Sas, adjudant van dienst. Ook op het perron had zich een dichte haag menschen opgesteld, die bij het instappen in den trein spontaan het Wilhelmus inzette, waarvan twee couplet ten werden gezongen. Ook bij het vertrek van den trein toon de het publiek zich zeer enthousiast, waarvoor de Koningin met een vriende lijk handgebaar dankte. Naar gemeld wordt zal H. M. de Ko ningin gedurende haar verblijf in Zwit serland vertoeven te Brig. Bij het plaatsje Brig, dat bijna 700 M. boven zee ligt, begint de Simplontunnel. Brig is sinds eeuwen een der voornaam ste stations in het verkeer naar en van Italië; op de plaats van het oude grens- pad deed Napoleon in 18001806 den Simplonpas aanleggen, die thans nog een der beste automobielwegen van Zwitser land is. In een schilderachtige omgeving ligt Brig met zijn oude huizen, die dikwijls met torentjes zijn getooid, en beheerscht 'daar het beeld van het landschap wel in de eerste plaats door het slot van de fa milie Stockaeper, die in 1642 werd opge trokken en in dien tijd als de grootste be zitting in Zwitserland gold. Het plaatsje, dat met bet aangrenzende Glis en Naters, ongeveer 8000 inwoners telt, verheugt zich in een druk bezoek van vreemdelingen, die er ook kuren volgen. Men beeft er schitterende vergezichten; men kan er den loop van de Rhone over een lengte van 12 K.M. volgen. Een be zienswaardigheid is o.a. het oude Protee- tantsche kerkje in het nabije Gils. Minister Steenberghe. De Koningin heeft Zaterdagmiddag ten Paleize Het Loo den nieuwbenoemden mi nister van Economische Zaken mr M. P. L. Steenberghe ter beëediging ontvangen. Werkloozenkassen Landarbeidersbonden. De hoofdbesturen der moderne, chr. en r.-k. landarbeiderbonden hebben den mi nister van sociale zaken verzocht, aan bun vertegenwoordigers een spoedige be spreking toe te staan over de tegenwoor dige en toekomstige positie hunner werk loozenkassen. zulks in verband met de nieuwe voorwaarden welke aam de leden bij toetreding en voor uitkeering worden opgelegd. Zoo moeten nieuw toegetreden leden eerst 26 weken in het vrije bedrijf hebben gewerkt, vóórdat zij voor uitkee ring in aanmerking kunnen komen, ter wijl leden, die in het tijdvak 1933—»'34 hun reglementaire uitkeering hebben ge noten, eerst een nieuwe uitkeering kun nen ontvangen na zes weken in loondienst te hebben gewerkt. Nieuwe korting op de Indische pensioenen? De „Javabode" verneemt, dat overwo gen wordt, eventueel een nieuwe korting op de pensioenen van landsdienaren in te voeren. Aneta-Holland teekent hierbij aan, dat het bij informatie ter bevoegder plaatse beeft vernomen, dat de thans geldende kortingsregeling op de pensioenen der In dische landsdienaren krachtens wettelijke regeling tot ultimo 1935 van toepassing is, zoodat het hier onwaarschijnlijk wordt geacht, dat in deze regeling voor 1 Ja nuari 1936 wijziging wordt gebracht. In dit verband brengt de „N. R. Crt." in herinnering de aankondiging der re geering bij de behandeling van de pen sioenkorting in de Staten-Generaal om te zijner tijd te geraken tot een normalisatie van de oude en nieuwe pensioenen. Die normalisatie zou dan wel vermindering van de oude pensioenen kunnen tengevol ge hebben. Intusschen staat er nog niets vast en de zaak is bij de Indische regeering nog in voorloopige overweging. Hef verkeersfonds. Aan den voorzitter van de Tweede Ka mer is het volgende telegram gezonden: De Nederlandsche Vereeniging van Be lastingbetalers, gevestigd te Utrecht, spreekt als haar overtuiging uit, dat de aanneming van het wetsontwerp op het verkeersfonds funest zal werken. Zij ver zoekt uw Kamer eerbiedig het ontwerp te willen verwerpen. Mr dr W. J. C. A. Nijgh, voorzitter; H. J. D. v. Hoorn, secretaris. Werklooze onderwijzers. Naar men verneemt hebben dezer da gen de onderwijzers, die tengevolge van de bezuiniging bij het lager onderwijs op wachtgeld zijn gesteld, van den minister van Onderwijs de mededeeling ontvangen, dat het aantal wachtgelders het aantal vacatures bij het onderwijs verre over treft; voor velen is de mogelijkheid om binnen afzienbaren tijd bij bet onderwijs herplaatst te kunnen worden, buitenge sloten en daarom heeft de minister zich in verbinding gesteld met zijn ainbtegenoot van Binnenlandsche Zaken. Besloten is nu om jonge onderwijzers, die op wacht geld zijn gesteld, in 'de gelegenheid te stel len te solliciteeren naar betrekkingen in administratieven rijksdienst. Zij, die daaivoor in aanmerking wenschen te ko men, dienen dit den minister te berich ten. Een wachtgelder, die in den admini stratieven rijksdienst werkzaam wordt gesteld, behoudt de bevoegdheid om bij bet onderwijs te solliciteeren. Binnenland. Centralisatie der crisisorganen. Actie onder de Zeeuwsche landarbeiders. H. M. de Koningin naar Zwitserland. Buitenland. Spoorwegongeluk in Frankrijk. De arbeidsconferentie gesloten. Treedt rijksbisschop Müller af? VERGADERING VAN CHR. LAND ARBEIDERS. Ernstige ontstemming. Zooals wij reeds meldden, hebben de hoofdbesturen van de drie landarbeiders bonden dezer dagen geconfereerd over de positie, waarin de landarbeiders, vooral in de Zuidelijke provincies, al zoo lang verkeeren. Zij zijn het hierover eens ge worden, dat, waar de landbouwers door de diverse Overheidsmaatregelen aanmer kelijk gesteund worden, de landarbeiders met volle recht mogen vragen van de landbouwers medewerking om te komen tot redelijke regelingen inzake loonen en arbeidsvoorwaarden. Naar aanleiding van deze actie der hoofdbesturen werd Zaterdagmiddag on der voorzitterschap van den heer P. Lui kenaar uit Wolfaartsdijk in de melksalon Bustraan te Goes een drukbezochte ver gadering van afgevaardigden van afdee- lingen van den Ned. Chr. Landarbeiders- bond op Zuid- en Noord-Beveland gehou den. De hoofdbestuurder, de beer A. Vinger ling. lichtte het besluit van de hoofdbe sturen toe. Ze hebben besloten in de e.v. maanden een krachtige en scherpe actie te voeren. Men is bet getreuzel van de werkgevers in verscheiden plaatsen en dat van de regeering moe. De landarbeiders hebben te lang ge dacht: „de regeering zal het wel doen". Aan toezeggingen van de regeering heeft bet niet ontbroken, maar op de uitvoering wachten we nog steeds. Dat wachten zou nog wel eens lang kunnen duren en dan zitten we weer in den winter. Er moet daarom krachtig actie worden gevoerd, teneinde regeering, werkgevers en pu bliek te overtuigen van de rechtvaardig heid van het verzoek der landarbeiders. Er moet een betere rechtspositie voor de landarbeiders komen. Collectieve con tracten moeten worden afgesloten. Deze zijn niet alleen van belang wor den tijd, waarin men werkt, maar ook bij werk loosheid. Is er geen contract, dan wordt vaak het loon, de basis voor de werkloos- heidsuitkeeringen, zeer willekeurig ge fixeerd. Het moet in Dan Haag doordringen, dat er wat gebeurt, als geen spoed met het uitvoeren der toezeggingen betracht wordt. Telkens blijkt het, dat men daar zeer slecht op de hoogte is van den toe stand der landarbeiders. We spreken aldus Spr. nu nog niet over de vraag, welke actie zal wor den gevoerd. Dit komt later wel aan de orde. Op deze rede volgde een breedvoerige bespreking. Van verschillende zijden werd onderstreept, dat de regeering en de volksvertegenwoordiging niet voldoende bekend zijn met den nood der landarbei ders in de Zuidelijke provincies. Men voert zelfs nog allerlei verslechteringen voor hen in, wat betreft uitkeering bij werkloosheid. Die worden van bovenaf opgelegd zonder redelijk overleg. De boer schijnt alle rechten te hebben om mee te spreken, maar de arbeider schijnt rech teloos te zijn. Waarom kan het dorschen met de vle gel b.v. niet verplichtend worden gesteld, desnoods met eenige financieele tegemoet koming?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1