EERSTE BLAD Bi) een te kort aan gras ZATERDAG 23 JUNI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 221 GRATIS Recht tot werkstaking? Buitenland Binnenland voedert U in de weide het voor* deeligst: Bertels' Lijnzaadkoekjes met suiker of Bertels' Ratio-koekjes. Deze koekjes munten uit boven andere koeken door hooge voedingswaarde en zeer laag vochtgehalte. Bestelt bi] Uw voederhande laar of aankooporganisatie. BERTELS' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. PoHtdióque en Girorekening WVtU. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes em Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededcolingon 00 cent per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE NOG IN JUNI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. (Slot.) De mogelijkheid van een staking om des broods wille, wordt door den heer Schilder erkend. Hierbij wordt echter ge waarschuwd om het begrip „om des broods wille" niet willekeurig uit te brei den, omdat na de intreding van de zonde niet de weelde en de overvloed, maar wel de soberheid regel wordt en God machtig is het mindere te zege nen boven het meerdere. Het zal wel niet mogelijk zijn precies aan te geven waar hier de soberheid ein digt en de weelde begint. De grens lag zeker in 1891 anders dan nu en het is waarschijnlijk, dat in de komende jaren de grens opnieuw verplaatst wordt. Wij voor ons zijn geneigd hier te den ken aan de bekende woorden uit het onder ons geldende huwelijksformulier, waarin de man vermaand wordt naarstig in zijn Goddelijk beroep te arbeiden, op dat hij zijn huisgezin met God en met eere mag onderhouden en daarenboven iets heeft om den nooddruftigen mede te deelen. Volkomen terecht maakt de schrijver hierbij de opmerking, dat ieder, die zich gesteld ziet voor de keus om óf te aan vaarden een inkrimping van zijn mate- riëele levensomstandigheden, óf die in krimping te weerstaan door een staking, zich dus wel voor het aangezicht van God heeft te plaatsen met de vraag of in z ij n geval staking plicht is. Dit geldt voor degenen, die in loon dienst staan, maar ook voor den werk gever, want: „staken doet óók de patroon die zijn fabriek sluit, omdat de arbeiders hem zijn zin niet willen geven, zijn ver langens niet willen inwilligen, zoo lang niet de patroon de overtuiging bezit, dat de inwilliging van zijn eischen het laatste middel is om te voorkomen, dat zijn be drijf te gronde wordt gericht. Want de instandhouding van zijn bedrijf onder vormen, die niet door God veroordeeld moeten worden, is ook zijn roeping, welke hij gelooven mag van God ontvangen te hebben, n.l. om op zijn plaats als onder nemer op te treden". Uit dit betoog volgt, dat hoewel een staking meestal een massaal karakter draagt, staking (en uitsluiting) in begin sel moet worden gezien als iets indivi dueels, zoodat „elk mensch voor z ij n stakingsdaad rechtstreeks jegens God verantwoordelijk is en dus ook eens voor zijn eigen stakingsdaad verantwoording jegens God zal moeten doen". Dit wil echter niet zeggen, dat alleen de persoonlijke omstandigheden hier be slissend zijn. „Het kan zijn, dat iemand een staking onderneemt, niet omdat zijn persoonlijke omstandigheden een bepaalde verande ring in zijn leven eischen, maar omdat hij zich als lid van het menschelijk ge slacht mede verantwoordelijk voelt voor het lijden van zijn naaste. Zooals God het verband der naties heeft gewild, zoo heeft Hij ook gegeven verbanden lan mensche- lijke groepen in engeren zin." In beide gevallen wordt echter onjuist geacht, en naar het ons voorkomt terecht, weigerachtigen tot meedoen te dwingen. „Ook hier respecteere men ten slotte de vrijheid van elke ziel om zich niet over tuigd te verklaren en men late in hoogei instantie het bestuur over aan God. Ile organisatorisch leven kan een zegen zijn' het wordt echter tot een vloek, wanneer het als een moderne Moloch z ij n dienst verbanden stelt boven den persoonlijken dienst van God." Met het laatste komen we op het terrein van de organisatie, tot de vraag of iemand lid kan zijn van een organisatie, die ge hoorzaamheid aan een stakings- (uitslui- tings-) bevel in bepaalde omstandigheden gebiedend voorschrijft. Deze vraag wordt ontkennend beant- i woord. „Een patroon, die onderteekent de regie- menten van zijn patroonsorganisatie, waarin voorkomt de bepaling, dat elk lid verplicht zal zijn om een uitsluitings gebod gehoorzaam te betrachten, aan vaardt daarmede een verplichting, welke hem te eeniger tijd kón stellen voor de uitspraak om een daad te verrichten, waarvoor hij zich in zijn consciëntie niet voor God verantwoord voelt." En: „indien in de ziel van den arbeider niet de krachtige overtuiging leeft, dat voor hem persoonlijk (een bepaalde) sta king een onafwijsbaar gebod van God is, dat ook tot hem uitgaat, dan moet ook in de ziel van zoo'n arbeider het gevoel opkomen, dat hij door te staken, dus door te gehoorzamen aan het bevel van zijn vereenigingsbestuurderen, schuldig moet staan tegenover God". De vraag in hoeverre de stakingen van de laatste jaren aan de hier geschetste eischen hebben beantwoordt, is wel van belang, maar voor de zaak waarom het j hier gaat, toch niet van beteekenis. Wanneer we het betoog van den heer Schilder in zijn geheel overzien, dan komt het ons voor, dat het verschil met de uitspraken van 1891, niet zoo groot is als sommigen, die zich over den inhoud van deze brochure uitspraken, wel meenen. De schrijver is er o.i. niet in geslaagd duidelijk te maken, dat de conclusies van het eerste sociaal congres aanvulling of verbetering behoeven. Dat wil intusschen niet zeggen, dat dit geschrift zonder beteekenis zou zijn. Het is den heer Schilder gelukt het ongetwijfeld ernstige vraagstuk van sta king en uitsluiting blijkens wat daar over in verschillende bladen geschreven werd weer in het centrum der belang stelling te plaatsen. Het bevat een zeker niet overbodige ernstige waarschuwing, tegen alle lichtvaardig en dus zondig op treden op dit gebied. En het zal ongetwijfeld oorzaak zijn, dat in den volgenden winter in vergade ringen van Christelijke algemeen-sociale- en vakorganisaties gepoogd zal worden, dit vraagstuk opnieuw principiëel te be zien. Alleen daardoor reeds zou de moeite, die de schrijver zich heeft getroost, rijk beloond zijn. land en Oostenrijk over de Oostenrijksche kwestie. Gaat Rijksbisschop MUIIer heen? Naar gemeld wordt, is rijksbisschop Muller voornemens af te treden. Enkele weken geleden had de rijksbis schop nog bekend gemaakt, dat de Evan gelische landskerken per 15 Juni in de rijkskerk zouden worden opgenomen. Dit is echter niet geschied, daar de landsker ken zich sterk tegen een dergelijke ver- eeniging verzetten. Dit zou de oorzaak zijn, dat rijksbisschop Müller zijn ambt zou willen neerleggen. In Hannover, Hamburg en zelfs in Saksen heeft de opname der landskerken in de rijkskerk zeer veel tegenstand on dervonden. Het staat onomstootelijk vast, dat de politiek van den rijksbisschop een gewel dig fiasco heeft geleden. Het is echter niet waarschijnlijk, dat het nationaal-socialisme zich door deze nederlaag zal laten weerhouden, om haar pogingen tot hereeniging van alle provin ciale kerken in één groote rijkskerk te. la ten varen. Daarvoor zijn in het nationaal- socialisme te sterke anti-clericale mach ten merkbaar. Korte Berichten. De Japansche munitie-fabrieken ne men uitgebreide maatregelen teneinde te voorkomen, dat hun fabrieksgeheimen aan communisten of aan buitenlandsche spionnen worden uitgeleverd. Vier com munistische werklieden zijn reeds gear resteerd. HET WERK VAN WIJLEN H. M. KONINGIN EMMA ZAL ZOOVEEL MOGELIJK IN HAAR GEEST WORDEN VOORTGEZET. Ingezonden Medadeellng. Binnenland. Do Tweede Kamer over het spelling vraagstuk. Proefvlucht van de F 36. Buitenland. Dollfuss naar Italië. Toetreding van Amerika tot de arbei&s- conferentie. Gaat rijksbisschop Müller heen? I DOOS 20 CT.— TUBE 40 ex 60 CT. 1 „Dood Is de ontwapeningsconferentie niet". D'e voorzitter der ontwapeningsconfe rentie, Henderson, verklaarde in een gis teren te Cheltenham gehouden rede, dat de vooruitzichten voor de ontwapenings conferentie niet erg bemoedigend waren. Doch de conferentie is niet dood, zoo zeide hij, en zij is niet definitief mislukt. De reeds bestaande groote moeilijkheden worden echter nog vergroot door Duitsch- lands afwezigheid. Doch zoolang er nog eenig uitzicht be staat op een overeenkomst, welke de ge- heele wereld moet omvatten, zal ik mijn pogingen niet opgeven. Mac Donald heeft in zijn boodschap aan het vredes-congres te Birmingham verklaard, dat het thans schijnt, dat in plaats van een ineenstorten van de ont wapeningsconferentie een internationale overeenkomst tot stand zal komen. De werkzaamheden worden voortgezet en er bestaat goede hoop, dat zij tot een resultaat zullen leiden. Brochure met Von Papens rede in beslag genomen. Volgens den Berlijnschen correspon dent van de „Times" is bij de drukkerij van de „Germania" het zetsel van de bro chure, welke Von Papens rede, te Mar burg gehouden, bevatte, gedistribueerd en alle gedrukte exemplaren zijn in be slag gencmen. Toetreding der Ver. Staten tot Intern. Arbeidsorganisatie. De Internationale Arbeidsconferentie te Genève heeft gisteren besloten tot de regeering der Vereenigde Staten een offi- cieele uitnoodiging te richten met bet ver zoek haar plaats in de internationale ar beidsorganisatie in te nemen. Er wordt op gewezen, dat deze uitnoodiging geen verplichtingen met zich brengt, die voort vloeien uit het Volkenb.ndsverdrag. Men hoopt, dat het Amerikaansche ant woord reeds vandaag zal binnenkomen en dat het derhalve mogelijk zal zijn bij de verkiezingen voor den beheersraad van bet arbeidsbureau, die morgen worden gehouden, een zetel toe te wijzen aan de Ver. Staten. Dat de toetreding eigenlijk reeds als feit wordt .beschouwd, blijkt wel hieruit, dat de Amerikaansche vertegen woordigers gisteren plechtig de vergader zaal werden binnengeleid en onder luid applaus hun zetels innamen. Dollfuss naar Italië? Uit Weenen werd gisteren gemeld: In diplomatieke kringen verluidt, dat Dollfuss zich einde Juli voor een bezoek aan MussoLni naar Riccione zal begeven. Het bezoek zou het gevolg zijn van een uitnoodiging, die Mussolini onlangs aan Dollfuss heeft laten overhandigen. In het rapport van den Oostenrijkschen gezant in Rome, dr Rintelen. dat streng geheim gehouden wordt, wordt er op ge wezen, dat in de samenkomst van Vene tië de noodzakelijkheid is vastgesteld eener overeenstemming tusschon Duitsch- Nog geheel vervuld va® bet verlies, dat het Nederlandscbe Volk zoowel in bet moederland als in de overzeesche gewes ten geleden beeft door bet overlijden van de Koningin-Moeder, geven de Koningin en de Prinses Zich ten volle rekenschap van de plaats, welke de Koningin-Moeder in bet leven en in bet hart van ontelbaar velen heeft ingenomen en beseffen het groote gemis, dat Haar ontslapen voor die velen beteekent. De Koningin wenscht daarom, in dezen bijgestaan door de Prinses, geheel in den geest van de Koningin-Moeder al dat gene te doen, wat Haar beschikbare tijd en krachten zullen toelaten, ten einde aan allen, voor wie de Koningin-Moeder Haar medeleven en warme belangstelling be toond beeft, dit gemis zooveel in Haar vermogen ligt, te vergoeden. In aansluiting met bet bovenstaande kan gemeld worden, dat Hare Majesteit reeds, wat de Stichtingen „Oranje Nas sau's Oord" en „Koningin Emma Jubi leum Fonds" betreft, geheel in de plaats van Haar Moeder treedt, terwijl ook het werk van de Commissie van weldadigheid van Koningin Emma te Baarn en te Soest wordt voortgezet. De Koningin heeft Prinses Juliana ver zocht en bereid gevonden, de leiding hier van op Zich te nemen, binnen de gren zen en langs de lijnen die de Koningin- Moeder Zich had gesteld. Woningen met lagere huurprijzen. De vereeniging van huiseigenaren „On derling Belang" heeft een adres gericht tot den minister van Sociale Zaken, waar in uiting wordt gegeven aan ongerustheid in verband met berichten betreffende het voornemen van de regeering om van den voor 't scheppen van werkgelegenheid uit getrokken post van f 60.000.000 een ge- deelte te bestemmen voor het bouwen van woningen in lage huurprijzen. De vereenig'ng wijst er op, dat de h'Uirpriizen steeds dalende zijn. Door de hypotheekbanken wordt daarmede reke ning gehouden, terwijl ook de onder houdskosten voor de huizen het aan de eigenaren bijna totaal onmogelijk maken om hun verplichtingen tegenover het Rijk en Gemeente te voldoen en in de noodigste behoeften van hun huisgezinnen te voor- zi "i Wanneer werkelijk het plan van de re geering zou zijn een gedeelte van de hi er veren genoemde uitgetrokken som voor werkverruiming te besteden aan het bouwen van goedkoopere woningen, zou zulks eenvoudig den nekslag beteekenen voor de kleinere huiseigenaren. Neutraliteit van Nederland. Een medewerker van de „Berliner Bör- senzeitung" heeft als antwoord op zijn vraag om inlichtingen bij het departe ment van buitenlandsche zaken te Den Haag te hooren gekregen, dat de Neder- landsche regeering tot nog toe niet op de hoogte is gebracht van een beweerd Rritsch voorstel tot een accoord ter waar borging van de neutraliteit van Neder land en België door de Europeesche mo gendheden. De Nederlandsche regeering denkt er niet over te onderhandelen over zulk een neutraliteits-accoord. Commissie voor werkverruiming strijdt voor industrie. Dezer dagen vergaderde onder leiding van haar voorzitter, den heer Ch. J. I. M. Weiter de Rijkscommissie Werkverrui ming te 's Gravenhage. Dit was de honderdste vergadering sinds de commissie in haar tegenwoordi- gen vorm begin 1923 haar werkzaamhe den begon. Een groot deel van deze vergadering werd besteed aan beraadslaging over de wijze, waarop de bouw van sche pen hier te lande kan worden bevorderd. Voor eenige gevallen werden bepaalde adviezen vastgesteld. Een overzicht werd gegeven van de wijze, waarop overleg was gepleegd met de opdrachtgevers van eenige belangrijke orders voor de metaalindus trie en Nederlandsche fabrieken, om te bereiken, dat deze orders aan de natio nale nijverheid konden worden opgedra/- gen. Besloten werd de verzoeken van enkele industrioele ondernemingen nader in be handeling te nemen en indien dit nuttig werd geoordeeld, deze, voorzien van ad vies, te zenden aan het bestuur van het Werkfonds 1934. Met instemming nam de commissie er van kennis, dat de voorzitter van den Raad van Ministers en de Minister van Binnenlandsche Zeiken respectievelijk aan de hoofden van de ministerieele departe menten en aan de gemeentebesturen nog weer eens bij circulaire er met nadruk op hebben gewezen, dat alvorens orders worden geplaatst, waarvan de uitvoering aan het buitenland zou ten goede komen, e^rst overleg zal zijn te plegen met de Rijkscommissie voor de Werkverruiming. „Foor" of „taigen". Uit het Kameroverzicht van het „Va derland": Vermelden wij nog een knap taaicol lege van den vakman dr Moller. De Ka mer luisterde gretig naar het betoog van dezen vereenvoudiger, doch hoezeer een groot deel van zijn rede langs de spel- lingquaestie heenging, bleek uit zijn mo tie, die de spelling niet raakt. Strenge eischen vraagt deze motie voor onze moe dertaal op onze scholen en bij de exa mens, op grond van het groote cultuur- belang van een juiste en diepere kennis en een zuivere uitspraak van de Neder landsche taal. Uitnemend en, alhoewel deze uitspraak feitelijk zonder voorberei ding aan de Kamer wordt gevraagd, zal heel de Kamer er gaarne voor stemmen. Wij zullen trachten ons gelaat in de plooi te houden, als sommige afgevaardig den nomina sunt odiosa zich door een „foor" of „taigen" over een zuivere uitspraak van onze taal zullen uitspre ken. Laat mr Ruys de Beerenbrouck maar aanneming voorstellen zonder hoofdelijke stemming. TWEEDE KAMER. Het spellingvraagstuk. Nieuwe moties. Bij het gisteren voortgezet debat be toogde de heer Z ij 1 s t r a '(A.R.), dat in de beweringen van hen, die zeggen dat het met onze taal een chaos is, overdrijven. In de taal is een vaste kern, iets dat his torisch is gegroeid; het wegnemen van dien groei zou de dood voor onze taal zijn. Het z.g.n. compromis is eigenlijk geen compromis; geenszins is het bewijs ge leverd, dat de buigings-n dood is, ook niet in de levende volkstaal. De minister keere terug van de dwalingen zijns weegs. Spr. is het eens met de motie van den heer Tilanus. De heer W i e 1 e n g a (A.R.) is het met den vorigen spreker niet eens. Door de vereenvoudiging zal het Nederlandsche volk meer kennis nemen van het vraag stuk der spelling. De spelling heeft met de taal niets te maken; een goed gelezen stuk, geschreven in verschillende spellin gen, zal steeds denzelfden indruk maken. Spr. ontkent, dat het compromis zou lei den tot taalverarming. Wettelijke regeling is moeilijk, en daarom is vrijheid aan te bevelen. 1 i De heer Moller '('R.K.) zet uiteen dat we door een geniale uitvinding van het menschelijk vernuft in staat zijn, de ver schillende klanken in alle talen aan te duiden. Zoo eenvoudig mogelijk; dat is de bedoeling van die aanduiding; nu we ab solute zuiverheid nooit kunnen bereiken. De bedoeling der aanduiding in schrift ia niet, 'n 2-tal stelsels, waarvan een voor de taalkundigen en geleerden. Het doel der spelling is, het complex van klanken aan te duiden, niet voor enkelen, maar voor het geheele volk. Eenvoud is noodzakelijk. Wanneer de klanken verdwenen zijn, be- hooren ook de aanduiders van die klanken te vervallen, wamt ze duiden niets meer aan. In China met zijn tallooze letterteekens kan nog geen 10 pet. der bevolking lezen. Dat we in onze taal met een twintigtal letterteekens kunnen volstaan is zeker geen teeken van geringere beschaving. Spr. dient een motie in, waarin daar een juiste en diepere kennis en een zui vere uitspraak van de Nederlandsche taal voor alle groepen van het Nederlandsche volk een groot cultuurbelang is de re geering verzocht wordt strenge eischen te stellen voor de Nederlandsche taal op alle scholen en bij alle examens. De heer Ling beek '(Herv. Ger.) is van oordeel, dat de buigings-n bet lezen en begrijpen van een zin niet moeilijker, maar gemakkelijker maakt. De heer W ijn koop '('Comm.) zegt, dat de communisten zijn voor alles wat de vereenvoudiging kan bevorderen. De heer Kersten (Staatk. Ger.) zegt, dat er een vrijheid in schrijfwijze bestaat, welke aan losbandigheid grenst. Elke po ging om aan de bestaande verwarring en onzekerheid een einde te maken, moet worden toegejuicht. 'Het compromis-voor- stel van dezen minister vindt spr. echter een ongelukkige oplossing. Door het aan nemen van de motie-Tilanus zal de chaos niet uit zijn. Niettemin verkiest spr. den bestaanden toestand boven het tweeslach tige stelsel van den minister. Spr. is tegen de motie-Ter Laan. 'Den heer Visscher '(A.R.) komt het voor, dat de spelling-quaestie een quaestie is, meer opgeworpen uit onderwijskringen dan opgekomen uit het volk. Het ware beter geweest als de minister zich lang zamer had gehaast. Men had het vraag stuk aan zichzelf kunnen overlaten; de opschudding, nu veroorzaakt, bewijst, dat het nog niet rijp is. De quaestie is niet in de eerste plaats er eene voor de Kamer. En het volk staat er heel anders tegenover dan de onderwijsmannen. De Minister van Onderwijs, K. en W., de heer March an t, zegt, dat vele Kamerleden geen inzicht schij nen te hebben, hoe het tegenwoordig met het onderwijs is. Zij schijnen te denken, dat alleen de spelling De Vries en Te Win kel op de scholen wordt gebruikt. Er zijn christelijke scholen en christelijke bladen, die de aanwijzingen van oud-minister Terpstra Volgen. Er zijn tegenwoordig eigenlijk vele stelsels; ze loopen alle door elkaar. Er is gewoonweg een onmogelijke chaos. De kinderen gaan denken, dat het er met het Nederlandsch niet op aankomt. Een leeraar in wiskunde kan het niet schelen, hoe 'de taal is; een leeraar in Fransch niet, hoe het Fransch vertaald wordt. Daaraan moet een einde komen. Het heele onderwijs in het Nederlandsch

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1