DEZEEDW ^NIVEA 'A Neem 'n "AKKERTJE" TWEEDE BLAD Violet Vaughan Staten-Generaal F E UTLLETON Uit de Provincie uit zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Migraine, "Kater", Hoofdpijn. VAN VRIJDAG 22 JUNI 1934, Nr 220. TWEEDE KAMER. Interpellatie over het spellingvraagstuk. Een motie ingediend. Zooals reeds gemeld kwam gisteren aan de orde de interpellatie van den heer T i 1 a n u s over het standpunt van de re geering ten opzichte van de schrijfwijze der Nederlandsche taal. Spr. eindigde zijn betoog met de vol gende vragen te stellen: 1. Ligt het in de bedoeling van den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, om de schrijfwijze van de Ne derlandsche taal, volgens het op 7 Maart 1934 geteekende verslag van de Commis sie, ingesteld voor het ontwerpen van re gelen van Overheidswege, ten einde te ko men tot vereenvoudiging van de schrijf wijze van de Nederlandsche taal, bij' het onderwijs in te voeren? Zoo ja, met in gang van welken datum? 2. Indien de eerste vraag bevestigend beantwoord wordt, vreest de Minister dan niet, dat gezien de ernstige bezwaren, die tegen deze voorstellen zijn gerezen, en ge let op het feit, dat de Minister ten aan zien van het bijzonder onderwijs de be voegdheid tot ingrijpen mist, dit voorne men groote verwarring zal veroorzaken? 3. Acht de Minister het, ook al zouden geen bezwaren tegen de officieel bekend gemaakte voorstellen bestaan, verant woord in dezen tijd een nieuwe schrijf wijze door te voeren, waardoor de uitge vers van schoolboeken ernstige schade zullen lijden en de gemeentebesturen en de ouders van schoolgaande kinderen voor extra uitgaven zullen komen te staan? 4. Welk is het standpunt van de He- geering ten opzichte van de schrijfwijze van de Nederlandsche taal en ligt het in het voornemen, deze schrijfwijze door alle ministerieele departementen te doen vol gen? Minister Marchant heeft deze 'interpellatie beantwoord met een rede die meer „geestig" dan zakelijk kon worden genoemd. Als „proeve" laten we hier enkele pas sages uit het ministerieel bescheid vol gen. Ik heb, aldus de Minister, destijds ver klaard, dat ieder in de gelegenheid was, zijn meening over de zaak te zeggen, zij, die er verstand van hebben, en zij, die er geen verstand van hebben. Van die gele genheid is ruim gebruik gemaakt, vooral door de tweede categorie. (Gelach.) Spr. heeft voor zich een aflevering van „De Taaltuin", de crème de la crème van de oppositie. (Vroolijkheid). Daarin schrijft prof van Ginneken, die het com promis eerst heeft aanvaard en zich later heeft teruggetrokken. Hij: schrijft, dat de minister aan den volke konde heeft ge daan van zijn prille deskunde en dat de minister verantwoording schuldig is aan Koningin Wilhelmina en aan het volk. Stel u voor, dat prof. v. Ginneken mij daaraan herinneren moet! Maar dit is niet erg. Veel erger is, dat prof. v. Ginne ken in een zin van 25 woorden 3 fouten maakt. (Groote vroolijkheid). „Aan den volke" is fout; „konde" moet zijn „kond" en deskunde" is geen woord. Zoo ziet men hoe noodig het is, dat het onderwijs in het Nederlandsch verbeterd wordt! (Hilari teit). Prof. v. Ginneken heeft eerst het compromis aanvaard, heeft zich daarna teruggetrokken en is tenslotte in „De Taaltuin" spr. te lijf gegaan. Vergilius heeft geschreven, dat de vrouw een wis selend en veranderlijk ding is, maar als Vergilius prof. v. Ginneken had gekend, zou hij. der vrouw dien smaad niet heb ben aangedaan. (Gelach). Spr. betoogt verder, dat wij' nu ook al een afgesneden De Vries en Te Winkel hebben. Niemand schrijft meer: „Ik kwam eenen minister tegen; hij had gee- nen hoed op". (Gelach). De heer Tilanus zei voorts, dat de spelling een regeerings- door E. J. WORBOISE. 92.) -o_ De heer Ford trok al gauw de conclu sie, dat hij met een onnoozelen dwaas te doen had en de ander deed ook in 't ge heel geen poging, om hem deze opinie te ontnemen. Door den alcohol wat opge wonden, praatte hij' honderd uit over al lerlei voor een ander onbeteekenende za ken; over de dwaasheden, die hij, als jon gen begaan had, dat hij 'n zuster had ge had, die al jaren geleden aan roodvonk was overleden; dat zijn moeder in vroe ger jarenzoo heerlijk kaas kon bereiden, en dat hij, toen hij' nog thuis was, 's zo mers om drie uur opstond, en 's winters om vijf, enz. De heer Ford voelde zich meer en meer in zijn eens gevestigde mee ning gesterkt, en aangezien hij1 daaruit kon besluiten, dat de man het hem abso luut niet lastig kon maken, ging hij1 het wel aardig vinden. Als zijn gedachten hem kwelden, kon hij met zijn buurman een praatje gaan maken voor wat aflei ding, overdacht hij'. Daarbij: kwam, dat meneer Thomas klaarblijkelijk hoog tegen kwestie behoort te zijn. De regeering dat ben ik. Ik vertegenwoordig hier voor het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de Koningin. Afgeloo- pen! (Vroolijkheid.) Wat nu de gestelde vragen betreft: Op de eerste vraag antwoordt spr., dat het depart, van Onderwijs voor zoover het daartoe bevoegd is, per 1 Sept. 1934 ten aanzien van de schrijfwijze de keuze zal laten tusschen Be Vries en Te Winkel en het compromis. Op de tweede vraag: dat hij van zijn voornemen noch van de uitvoering daar van een toenemende verwarring vreest. Hij verwacht er juist orde van. Deze orde zal bereikt worden niet door dwang. Door een minimum van bindende voorschriften wenscht spr. leiding te ge ven. Er is geen reden om te meenen, dat het bijzonder Onderwijs den regel niet zal volgen. Op de derde vraag: dat do uitgevers niet ernstige schade zullen lijden en de gemeentebesturen niet voor extra uitga ven zullen komen te staan. Aanschaffing van nieuwe leermiddelen zal niet noodig zijn. Mochten uitgevers minder vlot van hun voorraad afkomen, dan staat daar tegenover, dat er een grootere vraag komt naar boeken in de compromisspelling. De regeering beschikt over de middelen, om verhooging van uitgaven tegen te gaan. Zij zal van die middelen gebruik maken, omdat zoodanige verhooging niet noo dig is. Op de vierde vraag: dat het standpunt der regeering is, dat de schrijfwijze haar eigen ontwikkeling heeft, buiten elk for- ceerend ingrijpen. De schrijfwijze van de onderscheidene departementen is niet te houden buiten de ontwikkeling der schrijfwijze in het algemeen Op zeker oogenblik wordt het dan on vermijdelijk, zekere veranderingen te re- gistreeren. Dan wordt een plaats gehad hebbende ontwikkeling vastgesteld, niet iets nieuws geschapen. Met betrekking tot het regeeringsstand- punt ter zake van de schrijfwijze der de-, parlementen, kan spr. meedenlen, dat het in het voornemen der regeering ligt om over te gaan tot wat onvermijdelijk is op den daarvoor aangegeven tij!d. Bij' de replieken betoogde de heer Ti lanus, dat het voornemen der regeering om de keuze te laten tusschen De Vries en Te Winkel en het compromis, den chaos niet zal wegnemen, maar vergroo- ten. Spr. keurde af de manier, waarop de minister het oirbaar heeft geacht, over prof. Van Ginneken te spreken, na do wijze, waarop deze in de commissie is be handeld. Spr. diende een mede door de heeren Suring, Zijlstra, Wendelaar en Feber om- derteekende motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat niet behoort te worden overgegaan tot toelating van de schrijf wijze der Nederlandsche taal volgens het 7 Maart 1934 gedateerde verslag der des betreffende commissie. Vandaag worden de besprekingen voort gezet. De Diesel-locomotor, Zoo als onlangs bericht werd, zijn door Werkspoor, in opdracht van de Ned. Spoorwegen, gemaakt en thans afgele verd, twaalf Diesel-loco-motoren van zui ver Nederlandsch fabrikaat. Zij zijn bestemd voor Roermond (2), Goes (2), Sittard, Tegelen, Kruinin- gen, Waalwijk, Geertruidenberg en Roo sendaal, benevens twee voor reserve. De Nederlandsche locomotor is niet al leen Nederlandsch fabrikaat, maar ook een zuiver Nederlandsche uitvinding van den hoofdingenieur F. Labrijn, chef van den Loconiotievenbouw der Ned. Spoor wegen. Hij was oorspronkelijk een ben- zineloeomotor en diende om rangeer ingezonden Mededeeling in iükt. luchten zon! zijn nieuwen kennis opzag en hem met lotnderscheiding behandelde een tame lijk vleiende bijkomstigheid. Zoo kwam de heer Thomas den volgen den avond reeds voor een tweede bezoek aankloppen en werd door Poird gastvrij ontvangen. Het duurde zelfs niet lang of van onder uit een kast kwam een stof fige kruik met geestrijk vocht voor den dag, welker inhoud de beide heeren zich goed lieten smaken. De heer Thomas al thans liet het gaarne zoo voorkomen; maar toen Ford op een zeker oogenblik de kamer uitging, om wat sigaren te ha len, liep de gast naar 't venster, opende het, kwasi met het air om naar de lucht te kijken, of het nog niet wal opklaarde, doch onderwijl keerde hij. snel het pas ge vulde glas buiten het kozijn om. Ford scheen echter voornemens, er een „ge zellig" avondje van te maken, want on middellijk vulde hij zijn derde glas en daarna een vierde. Dat maakte zijn tong los en op zijn beurt werd hij voor zijn doen mededeel zaam. Hij praatte druk over theaters, opera's, billard-gelegenheden, oester avondjes en andere geneugten van de uit gaande wereld, tot meneer Thomas ten laatste opmerkte „dat moet u handen met geld kosten." „Ja, dat doet het ook", antwoordde kracht van grootere locomotieven uit te sparen. Hij' had het voordeel veel zuiniger te zijn in het gebruik. Echter bleef de snelheid en trekkracht zeer beperkt, zoo dat, toen de Dieselmotor meer en meer veld won, de benzinelocomotor evolueerde in den Diesellocomotor, die 50 K.M. snel heid per uur kan bereiken en grooter trekkracht heeft. De locomotor-Labrijn bleek zoodanig de aandacht te trekken, dat men zelfs uit het buitenland kwam oom hem te bekijken, waarna hiji daar ook spoedig ingang vond. Schooldag Land van Axel. De Scholenbond in Zeeuwsch-Vlaanderen (O.D.) houdt op 29 Juni te Zaamslag zijn jaarlijksche schooldag. Spreker voor mid dag- en avondvergadering is Ds G. R. Kuijper, van Kralingen. Onderwerpen: D'e Christelijke School en de Bijb. Ge schiedenis en: Het „Onze Vader", het ge bed voor de Chr. school. Do garnalen'handel. Gister morgen hebben de garnalenhandelaren uit Zeeland en Zuid-Holland te Bruinis- s e vergaderd. Aan den minister van oeeo- nomische zaken werd een telegram ver zonden, verzoekende, maatregelen te tref fen in ihet belang van den garnalenhan- del, tevens adhaesie betuigende aan het telegram van den gemeenteraad van Brou wershaven. Middelburg. Er is nog altijd een deel van de autobestuurders en wielrijders, en daaronder verschillende stadgenooten, die maar niet op de borden in de Langedelft letten en er niet aan denken, dat men Donderdags tusschen 11 en 6 uur en Za terdags tusschen 4 en 10 uur niet in de richting Dam—Markt mag rijden. Het kostte gisteren aan ruim 30 personen oen proces-vei baal. Vreemdelingenbezoek. Het nog weinig vaste weer plus de tijdsom standigheden maken, dat het vreemde lingenbezoek over de grenzen nog niet is, wat hot anders reeds in Juni is. Gis teren werden met de boot Braskens— Vlissingen 400 passagiers en 25 auto's overgezet, i De politie hield zekeren V. aan, wiens aanhouding was verzucht door den burge meester van Kruiningen, omdat hij ver dacht wordt van oplichting. Krabbendijke. Op Donderdag 19 Juli zal wederom met de ouden van dagen een rijtoer door Walcheren worden ge maakt. Borssele. Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Alle leden aanwezig. Van dhr Jacob Walhout Tz. was een schrijven ingekomen, dat hij te veel moest betalen voor de waterleiding. Hij verzocht vermindering. Daar de voorzitter mede deelde, dat alle klassen in het najaar worden herzien, werd besloten dit aan te houden. Het bedrag dat voor verbetering Monsterweg moet gestort worden, be draagt f 16859.57. De gemeente zal een leening sluiten bij de N.V. Gemeentecre- diet van f16.800 tegen 4% 'sjaars, af lossing in dertig jaren. Bericht is inge komen dat van alle ambtenaren 10 pensioenpremie moet worden geheven. Met ingang van Juli is het salaris van Burgemeester en Sercretaris vastgesteld op f 1450 met twee jaarlijksche verhoogin gen van f100. Jaarwedde ontvanger f390 met 5 jaarlijksche verhoogingen van f 60. Jaarwedde weth. f90. De raad gaat ac- coord met een en ander, behalve jaar wedde ontvanger. Hij vindt die te laag. Gemeente-ambtenaren, die een salaris van minder dan f250 genieten, krijgen 10 verhooging van hun salaris. Aan de Christelijke school zal een voor schot verstrekt worden van f 1214.75. Daarna geheime zitting. Na heropening wordt nog medegedeeld, dat de raad zich in verbinding zal stellen met het polder bestuur om te trachten gezamenlijk de visscherij in werkverschaffing uit te doen uitbaggeren. Daarna sluiting. Ir. de gehouden vergadering van de Muziekvereeniging „O.K.K." werden tot bestuursleden benoemd de heeren Im- minck en J. v. d. Velde. De rekening sloot met een tekort van f 33.64. lerseke. De vergrooting van de haven aan den kant van den Burenpolderdijk heeft geleid tot het nemen van nieuwe maatregelen inzake het liggen van groote ijzeren motorschepen in de haven. Alle Ford met een laatdunkend air; maar ik ben niet onbemiddeld en hoef niet van mijn salaris te leven." „Dan is u wel te benijden", zuchtte de ander. „Ik moet, voor elke cent die ik uitgeef, hard ploeteren." „Kom, kom", zeide Ford, die al tame lijk onder den invloed van den alcohol was, goed gehumeurd; „dan zal ik je wel eens een wenk geven. Doe als ik je moet speculeeren." „Speculeerde u!" antwoordde Thomas domverbaasd. „Was het in aardappelen? Ik weet, dat mijn vader daarin gedaan heeft, en het is zijn ondergang geweest." „Wees niet dwaast Aardappels! En varkens zekerl Welk welopgevoed mensch steekt zijn geld nu in zulke gemeene rommell Neen, speculeeren op de geld markt; aandeelen koopen, als de koers laag is, en ze dan weer verkoopen als de markt omhoog gaat." „Daar begrijp ik niets van" ant woordde meneer Thomas onnoozel. Waar op Ford zich in een uitvoerige verklaring begaf, die liet zien, dat hij van de fines ses op de hoogte was. Thomas luisterde aandachtig toe, en toen zijn gastheer was uitgepraat, antwoordde hij nederig, de asch uit zijn pijp kloppend: „dat is alles heel mooi en wel, voor iemand als u, die geld heeft, voor koopen en verkoopen, schepen van bepaalde grootte moeten nu verhuizen, daar ze aan die zijde beter ruimte kunnen vinden dan op hun oude plaatsen en bovendien geen gevaar op leveren voor hun buren. Krulningen. Woensdag reed dhr Bauer met zijn autobus station-Kruiningen bij het uitwijken voor een auto in do water leiding bij het station en maakte een heele buiteling. Wondor boven wonder had hij geen averij en daar niemand in de bus zat hadden ook geen persoonlijke ongelukken plaats. B. bekwam slechts enkele schram men. Woensdag, tijdens de landbouwten toonstelling, toen liet dorp vol met auto's stond, heeft de politie een ernstige ramp weten te voorkomen. Een auto, die tegen een schuur stond, geraakte in brand. Door vlug optreden van politie en omstanders mocht het gelukken den brand 'tot den mo tor van de auto te beperken. Daarmee was een groot gevaar afgewond. In de vergadering van oud-leerlingen van Land- en Tuinbouwcursussen, welke in de „Korenbeurs" alhier gehouden word hield de hoer Jansen Verplanke een be spreking over het voordeel der bespuiting in boomgaarden en het nut van motor sproeiers. Een commissie van onderzoek tot aanschaffing van de laatste werd be noemd. Besloten werd een excursie te hou den naar den Wilhelminapolder op 28 Juni en in Juli naar Noord-Brabant. Ook zullen dezen zomer de boomgaarden al hier worden bezichtigd. In de voormiddaggodsdienstoefening der Ned. Ilerv. Kerk van Zondag j.l., doelde Ds Mortier mede, dat thans de organist voor het eerst do elactrische windvoorzioning gebruikte. Zoolang er «en orgel in de kerk is (ruim 34 jaar), heeft de P. Snoep de functie van orgeltrapper vervuld. Wegens gevorderden leeftijd heeft hij ontslag gevraagd, wat aanleiding gai tot de aanschaffing van deze instal latie. DE BEGROOTINGEN VOOR HET LANDBOUWCRISISFONDS. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van het LancLbouw-Crisisfonda is het volgende ontleend: De Minister van Economische Zaken a.i. sluit zich volgaarne aan bij de woor den van waar doering, in het Voorloopig Verslag aan het adres van zijn ambts voorganger geuit. Inderdaad, aldus de Minister, kan niet ontkend worden, dat het van Overheids wege verleenen van steun aan den in nood verkeerenden landbouw een zwaren last op ons volk legt. Intusschen wordt er op gewezen, dat ondanks de geno men maatregelen, prijsverlagingen hebben plaats gevonden. Aangenomen mag worden, dat deze tendens zich ver der zal voortzetten. Het in 1934 aan steun uit te geven be drag zal inderdaad niet ver van f 220 mil- lioon verwijderd blijven. Men moet hier tegenover echter aanstonds plaatsen hot bedrag, dat aan steun uitbetaald had moeten worden, indien geen maatregelen ten behoeve van den landbouw genomen zouden zijn. Evenwel is het streven er bij voortdu ring op gericht de heffingen lager te stel len, ook door vermindering van het steunbedrag. De Minister moge o.a. wijzen op de steunbedragen voor tar we en bieten, welke heide dit jaar ver laagd zijn, terwijl mot gTOote nauwgezet heid wordt nagegaan of ook voor andere producten met lagere steunbedragen kan werden volstaan. Ontkend moei worden, dat de steunre geling tot produclieverhooging zou moe ten leidon. Hot streven der regeering zal steeds Ingezonden Mededeeling. i* Vu jr Voor sla-gerechten, mayon naise en overal waar slaolie aan te pas komt, bereikt U met Saladine de beste resultaten. De verstandige huisvrouw die weet wat goed voor haar gezin is, zal minstens 1 maal per dag sla op tafel brengen. Doch geen sla zonder Saladine! Want zij weet dat zij alleen met Saladine dat fijne, koele sla-gerecht - zoo zacht en aromatisch van smaak - verkrijgt, dat haar gezin er lederen dag opnieuw naarverlangt. Ge kunt probeeren wat gewflt, steeds zuli U weer tot Saladine tei ugkeereu. en dan het winstje op te strijken. Doch als men elke cent, die men heeft, twee maal om moet keeren voor men haar uit geeft en zichzelf in een koffiehuis nau welijks een eenvoudig kansspel kan ver- oorlo'oven, dan is de zaak heel anders gesteld." Men ziet het, meneer Thomas was wel heel dom, dat hij één lijn trok tus schen gewoon dobbelen en de edele kunst van „speculeeren". „Probeer dan een paar duiten uit te zuinigen om te beginnen. Zoo heb ik ook gedaan. Toen ik pas bij de firma Met calfe kwam, had ik ook maar zeven shil ling in de week inkomen." „Hé?" zeide meneer Thomas verbaasd, ,u wilt toch niet zeggen, dat u in betrek king is hij de firma Metcalfe in King Williamstreet?" De heer Ford was uitermate boos op zichzelf, dat hij zich had laten ontvallen, wat in deze omgeving niemand tot dus ver geweten had. Hij had op dit punt een echte uilen- natuur, en de meest gewone aangelegen heden hield hij gaarne voor zich. „En waarom zou ik niet bij de firma Metcalfe zijn?" vroeg hij scherp, zijn gast van onder zijn borstelige wenkbrauwen in het bolronde gelaat blikkend. „Och, er is geen enkele reden voor het tegendeel", antwoordde meneer Thomas schaapachtig, „natuurlijk kon ik wel ver moeden, dat u bij een eerste klasse firma waart, en waarschijnlijk wel als chef; maar zeg eens eerlijk, ik wed dat u wel een stille vennoot is in de firma, en dat alleen uw naam niet genoemd wordt?" „Dat zou wel eens kunnen zijn en mis schien ook niet", klonk bet duister. „Doch hoe kom je daartoe?" „Och, je doet hier en daar wel eens wat op; over dien diefstal bij Metcalfe heeft iedereen den mond vol gehad, en toen werd uw naam wel genoemd als van een stille vennoot, die geld in de zaak had gestoken, om later, als de heeren Metcalfe zich uit de zaken terugtrekken in hun plaats te komen. Te denken, dat U dien meneer Ford is!" „Ja! Dien Ford ben ikl" zeide de ander stug, hij wist niet of hij zich ge vleid moest achten of boos; een feit is, dat de alcohol zijn hersenen dusdanig beneveld had, dat hij nauwelijks meer regelmatig denken kon. Hij troostte er zich maar mede, dat die Thomas zoo'n ezel was, dat het eigenlijk weinig verschil maakte, wat hij al of niet wist; deson danks besloot hij, om verder voorzichtig te zijn. „Zoo", zeide hij, „dus u hebt van dien diefstal vernomen. Waar is de zaak, waar u werkt?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5