Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken Telegrammen. rijn uitlatingen nog wel lust li eelt in «en vliegtochtje naar Engeland, natuurlijk als propagandist voor bezoek aan ons eiland, op 22 Juni 1854 te Middelburg is geboren. Bij de lste tentoonstelling van Zeeuw se!) e kleederdrachten in de zalen van het Provinciaal bestuur, nu reeds weer meer dan 20 jaar geleden, deed Ko voor het eerst in zijn alom bekend costuum dienst als contra-bureaulist en sinds dien is hij nog steeds een levend historisch stuk. Ëo laatste zeven jaar doet de Voogd dienst bij de uitbetalingen van het Burg. Armbestuur en toont daar nog goed de orde onder de bezoekers te kunnen hand haven. Het zal zeker op den Noordweg R 200 den jarige vandaag wel niet aan belang stelling ontbreken. Moge hij nog jaren met evenveel opge wektheid zijn propagandistische kracht laten zien ten voordeele van het bezoek aan Walcheren, maar ook als een be wijs van gezondheid voor zich zelf. Gisteren geraakte in de Nieuwe Kerkstraat een groote Belgische toering- car bekneld tusschen het daar staande pothuis en het waarschuwingsbord om den hoek van de Langedelft. Dit bord moest worden verwijderd alvorens de toe- ringcar uit de beknelling verlost was. Gisteren is een rijwiel, dat onbe heerd op de Markt had gestaan, er zon der eigenaar vandoor gegaan. Wellicht heeft een ander zich over het karretje ontfermd. Een huurder van een ander rijwiel ver gat het tot hoi?'1 'jrug te brengen of is wellicht het adres van den verhuurder vergeten. Goes. In de Woensdag gehouden verga dering van de Reisvereeniging S.O.S. werd besloten d.d. 4 Juli a.s. wederom evenals vorige j .ren een autotocht te ma ken met de leden en echtgenooten enfwel door het eigen land waar ook veel öjhoon to zien is Ditmaal zal de re. zijn naar Utrecht, omliggend 3 plaatsen, en Apeldoorn w. Ka"f'le. Toen de H. B. S.-scholier P. Snoep, c1.. terenmorgen na r school reed, werd hij 'te Kloetinge aangereden door een auto, bomende van 'Goes, welke niet den Achterweg inreed, maar over het dorp wilde passeeren. De jongen kwam van onder de auto ge kropen met den uitroep Mijnheer u reed verkeerd. De fiets was erg toegetakeld, de jongen totaal ongedeerd. Met den schrik kwam hij er af tot b.ijdschap en groote vreugde van de inzittenden en niet minder van den chauffeur, den heer G. uit Oost burg, welke direct bereid was om de fiets te vergoeden. Oostkapelle. Woensdagmorgen verga derde de Raad voltallig. De Voorz. las het besluit voor van de Kroon, waarin het beroep door den Raad ingesteld tegen het besluit van Ged. Sta ten, inzake artikel 22 der bouwverorde ning, ongegrond is verklaard. B. en W. stelden nu den Raad voor om de bouwverordening vast te stellen zooals Ged. Staten aangeven. Z.h.s. aldus besloten, nadat de heer Brand verklaard had, dat hij zulks deed onder protest, evenals de heer Zwemer, die nog zeide te gelooven, dat er bij „hoogerhand" meer belang bestaat voor natuurschoon, dan voor het scheppen van werkgelegenheid. De concept-regeling inzake stabiliseering der jaarwedden van burgemeester, secre taris, wethouders, ontvangers en ambte naren van den burgerlijken stand werd z.h.st. goedgekeurd. Bij de rondvraag vestigde de heer de Kam de aandacht van B. en W. op het rapen van schelpen op het strand als wcrkobject. Onderzoek werd toegezegd. Bicnekerke. Donderdagavond hield de afd. Biggekerke van de Vereen, tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zee land haar jaarvergadering, onder leiding van haar voorzitter dhr C. Polderman. De penningmeester, dhr M. Houterman, bracht zijn verslag uit, waaruit bleek, dat was ontvangen f 100.22%, uitgegeven f 100, goed slot alzoo van 22% cent. Het aftre dend bestuurslid, dhr P. Janse Az., werd herkozen. Besproken en met alg. stemmen werd aangenomen een voorstel om voor taan afgevaardigden naar de jaarvergade ring op „Vrederust" niet meer aan te wijzen door stemming, maar om ieder een beurt te geven volgens de alfabethisch ge stelde ledenlijst. Als afgev. dit jaar werden benoemd de heeren F. Polderman, A. Geschiere en C. Dekker. Besloten werd in den winter wederom een spreker te laten optreden naar toerbeurt, ditmaal een Geref. predikant. WERKEN VOOR STEUN. In de deze week gehouden vergadering van de Vereen, van Calvinistische burge meesters, wethouders, enz. heeft de heer P. H. Colijn, burgemeester van Alphen a. d. Rijn, gerefereerd over bet onder werp: Werken voor steun. Spr. wees er op, dat bet Dag. Bestuur der gemeente Boskoop, reeds in Mei 1933, vrijrwel onmiddellijk na het optreden van let nieuwe Ministerie, verzocht toe te wil'en staan, dat werklooze arbeiders r uden worden te werk gesteld tot door l.en telkenmale het ontvangen steunbe drag, berekend naar het normaal gelden de loon, zou zijn verdiend. De gedachte van loondruk was derhalve hierbij' uit gesloten. Deze wenschen zijn echter maar ten deele ingewilligd. Niet werd toege staan, dat bij de bepaling van den duur der tewerkstelling het steunbedrag zou worden gedeeld door het normaal ver diende loon, doch hiervoor moest worden aangenomen het werkverschaffingsloon. Hierdoor werd bet element van de ge wone werkverschaffing weer ingeschoven en dit heeft tot betoekenende en niet ge- wenschte consequenties geleid. Bedoeling van dit „werken voor steun" was tevens een zoo groot mogelijk aantal personen weder aan arbeid te helpen op een minder kostbare wijze, dan dit bij de tot dusver gevolgde manier van werkver schaffing mogelijk was. Spr. betoogde, dat de Overheid inder daad in beginsel het recht heeft van de door haar ondersteunden arbeid als con tra-prestatie te vorderen. Als men zich op het standpunt stelt, dat die steunver- leening in wezen niets anders is dan hulpverleeing, dan ligt daarin aldus spr. opgesloten, dat de Overheid voor waarden stellen mag, waarop die hulp zal worden verleend, gelijk zij dat ook in ve- lerhanden vorm en op velerlei wijze doet. Spr. vermag niet in te zien, waarom juist onder al die voorwaarden het verrichten van arbeid zou zijn uit te sluiten. Het moge als element in de steunverleening nieuw zijn, de Armenwet kent het wel. Bovendien het heft in zeker opzicht den arbeider uit den steun uit, hij behoeft zich niet langer een overtollig lid der samen leving te weten, hij. werkt weer tegen het volle uurloon. Daarom betreurt spr. het, dat men in- stede van het juiste beginsel: het normale loon, het werkverschaffingsloon heeft in geschoven. Op grond der in een tweetal gemeenten opgedane ervaring zegt spr., dat het stel sel belangrijke voordeelen in zich sluit, zoowel voor den werklooze als voor de gemeenschap. Waar in de toekomst van de tot dusver gevolgde methode van werk verschaffing geen sprake meer zal kun nen zijn, gaat het voor den werklooze om: „Steuntrekken voor niets", of „Het pres- teeren van arbeid voor dien steun". Voor den arbeider is het van het allergrootste belang ingeschakeld te blijven in de we reld van den arbeid. Bij het werken voor steun blijft hij: gevrijwaard voor het tot nietsdoen gedoemd zijn misschien voor vele jaren. En mochten er onverhoopt arbeiders zijn, die allen arbeid, ook dien in contra prestatie schuwen, dan is het voor de zulken toch zeker meer dan tijd, dat ze desnoods met gepasten dwang naar de wereld van den arbeid worden terug gevoerd. Behoudens van de extremisti sche elementen en van enkele soc.-dem. (de laatsten blijkbaar onder invloed van 't afwijzend standpunt hunner partijge- nooten in verschillende gemeenteraden), kan worden gezegd, dat de billijkheid van het systeem door de arbeiders wordt er kend, vooral nu op het steunbedrag een toeslag van 10 pet. wordt verleend. De financiëele besparing, welke het „werken voor steun" geeft in vergelijking met de gewone wijze van werkverschaf fing, is zeer beteekenend. Wel duurt het werk langer, als de arbeiders maar on geveer 4 dagen per week werken, doch dit is waar het vinden van geschikte objecten steeds moeilijker wordt in het algemeen geen bezwaar, terwijl daar door de kapitaalsuitgaven, die er mogelijk nog aan verbonden zijn, ook over een langer tijdsverloop verdeeld worden. Spr. acht het gewenscht, dat de gemeen ten het recht krijgen een zeker percen tage der gesteunden te werk te stellen op de wijze en de plaats, waar dit het gemeentebestuur goeddunkt, onder deze beperking natuurlijk, dat alleen werk zaamheden worden verricht, die anders niet zouden gebeuren. Een vrijheid, waarvoor toch zeker iets te zeggen is, zoowel om het stelsel een goede kans te geven, als uithoofde van het feit, dat de gemeenten zulk een be langrijk deel der kosten hebben te dragen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwerkerk a. d. IJssel, H. S. van Rijs te Vianen. Te Nieuwe Pe- kela, G. van Veldhuizen te Houtum. Te WinsumBaard, J. B. Kalma te Beet- sterzwaag. Te Workum, J. van Noort te Noordwijkerhout. Geref. Kerken. Beroepen te Noordeloos, C. Houtman, cand. en hulppr. te Enschedé. 'Voorzitter Prov. College van Toezicht. In de vergadering van het Provinciaal College van Toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde Gemeenten in Zeeland is de heer mr H. van der Beke Callenfels te Vlissingen benoemd tot voor zitter van dat college en tot lid van het Algemeen College van Toezicht. Theologische School te Kampen. Gisteren werd te Kampen de jaarlijksche Theologische Schooldag gehouden, Aan den vooravond werd een bidstond gehouden onder leiding van Ds J. H. A. Bosch van Alphen a. d. Rijn. De voorzitter van den schooldag, Prof. Ridderbos, wees o.m. op het zorgwekken de feit, dat het voor de candidaten steeds moeilijker wordt van de kerk een roeping te ontvangen om in te gaan tot den ar beid, waartoe zij zich hebben voorbereid. Ook met het oog hierop hoopt spr. van harte, dat de jubileum-collecte voor hulp behoevende kerken, die op verzoek der Generale Synode in October zal worden gehouden ter gelegenheid van de herden king der Afscheiding, zal getuigen van groote offervaardigheid, opdat zoo, èn door dezen steun aan wat door den nood der tijden dreigt te bezwijken, èn door hetgeen het herdenkings-comité verricht, het werk Gods in 1834 op waardige wijze moge worden herdacht en geëerd. De Schooldag stond geheel in het tee- ken der Afscheidings-herdenking. Door Prof. den Hartogh werd het woord ge voerd over „Door het geloof", door Dr G. Keizer van Tiel over „De vrouw in de Af scheiding" en door Ds W. H. v. d. Vegt van Goes over „De Afscheiding en wij". Gebrek aan predikan ten. De Chr. Geref. Kerk heeft nog niet te klagen over een teveel aan theol. can didaten. In „De Wekker" deelt Prof. Wisse mede, dat dit jaar slechts één can- didaat zijn studie aan de Theol. School zal kunnen beëindigen, terwijl in den loop van ongeveer een jaar zes predikan ten door den dood werden weggenomen. Het vorige jaar werd slechts één student ingeschreven. HERLEEFD HEIDENDOM. De vorige week heeft de zoogenaamde Duitsche geloofsbeweging weder eens een betooging gehouden, de eerste na de be kende demonstratie op Pinksteren. 'De „N. R. Ct. gaf onder haar rubriek „Kerk nieuws" verslag van het verhandelde. De beweging stelt zich ten doel zoo heet het daar „de religieus© vernieu wing van het Duitsche volk". Deze ver nieuwing wordt gezocht in den godde- lijken oorsprong van het Duitsche wezen, en in het leiden van een Duitsch leven. De principes van dit Duitsche geloof verzetten zich tegen de beslissende Chris telijke doguyi's. Vooral verwerpelijk is het dogma der erfzonde en het daarop berustende middelaarschap van Christus. Luther heeft maar half werk gedaan door op te komen voor de gewetensvrijheid: daarnaast moest worden gezocht naar de samenbinding in het volksleven op den grondslag van den religieuzen oergrond van dat leven, de mythe van het bloed. De voorstellingen van het Nieuwe Testa ment zijn gemengd met godsdienstige voorstellingen van voorgoed vervlogen tij den en geheel onvoldoende om de thans levenden religieus te verbinden en te vervullen. Het voorstellen van God als een persoonlijkheid is geheel onjuist en een verlaging van het Godsbegrip. Op grond van bloed en ras moet men zich geheel overgeven aan zijn volk; want bei den zijn door God gegeven en daarom is het Duitsche geloof dan ohk niet mate rialistisch. Verwerpelijk is de Christe lijke verlossingsgedachte; zonde en straf passen niet in de leer van het Duitsche geloof. De Duitsche voorvaderen ken den die begrippen niet, en niettemin, of juist daardoor, waren zij; heel wat vro mer en eerbiediger dan de Joden van het Oude Testament. De inwendige stem van dat geloof maakt religieus en wijst naar boven. Tot zoover het verslag. Wij gaven, aldus de Standaard, hier enkele aanhalingen daaruit, om te doen zien, hoever de verbijstering der geesten gaat bij deze beweging. Men hoede zich, dit alles te schuiven op ,rekening van het nationaal-socialisme. Wat hier openbaar wordt is de vrucht van stroomingen van veel ouderen da tum en bovendien extremistisch getint. Maar dat een omvangrijke beweging als deze de vernieuwing van het godsdiens tig leven in zulk een richting zoekt, en in zoo gxooten kring bijval vindt, is wel beekenend voor de verwarring op geeste- 1 ijk gebied in onzen tijd. Want dat het zuiver een herleving van het heidendom is wat hier geboden en als religieuze vernieuwing gepredikt wordt, daaraan kan niemand twijfelen. Aan de Chr. Kweekschool te Middel burg slaagden gisteren voor het eind examen mej. R. Zeijger te Vlissingen en de heeren P. A. Bouwens te Middelburg; Chr. Christiaanse te Koudekerke; J. Flo rijn te Vlissingen; C. Geuze te Middel burg en B. Goedbloed te Serooskerke. Voor het examen voor tuinbouwvak- onderwijzer is niet geslaagd A, maar S. den Hollander te Oostkapelle. Gisteren is te Utrecht geslaagd voor tuinbouwvakonderwijzer de heer P. Beu lens te Baarland (voor fruit- en groente teelt). Vluggebedieningisanders. Deze week werd de familie B., thans wo nende Groenstraat 50 te Roosendaal (N.-B.), „verblijd" met een prentbrief kaart, bestemd voor den zoon des huizes en geadresseerd aan den heer A. B., Groenstraat 64 te Roosendaal, welke prent briefkaart, blijkens den poststempel, op... 2 November 1922 uit Maastricht werd verzonden. In Roosendaal werd de kaart gedagstempeld op 18 Juni 1934, des avonds te 21 uur. De geadresseerde, de heer A. B., is sedert al lang gehuwd en te Den Haag wonende, waar hem nu eindelijk na bijna 12 jaren, de vriendelijke prentbriefkaart- groet door „Tante Pos" kon worden over gebracht. Vernietiging van 90.000 K g. bessen. Dagelijks hebben nu de veilin gen van bessen en andere fruitsoorten op de veilingen te D'runen en Vlijmen plaats. Een dezer dagen werd op de veiling te D'runen 40.000 Kg. en op die te Vlijmen 50.000 Kg. kruisbessen vernietigd, daar ze nog geen twee cent per Kg. konden op brengen. Electrische centralein de wildernis. Op ongeveer 100 K.M. van Nairobi, volkomen afgesloten van de beschaafde wereld, is een centra lo opge richt van de Oost-Afrikaansche electri- citeits-maatschappij, waar de employé's midden in de wildernis een zeer gevaar lijk en avontuurlijk bestaan leiden. Onlangs zagen eenige monteurs tot hun schrik, dat twee leeuwinnen met haar jongen in de centrale liepen, die bij hun nadering op de vlucht sloegen. Uit de na burige rivier komen vaak nijlpaarden den tuin binnenloopen en bavianen ziet men overal rond en op het gebouw. Honderden ooievaars zijn onlangs ge dood, doordat zij verward raakten in de draden, waardoor kortsluiting ontstond. Onlangs veroorzaakte een krokodil groote stagnatie, doordat het beest in een der toevoerkanalen voor de turbines was ge kropen. Toen het kanaal werd leegge pompt, werd een der employés door het ondier aangevallen en gewond. Met een kraan uit stelen. Een misdadigersbende heeft te Crescent in den Amerikaanschen staat Oklahama getracht een groote brandkast te stelen. De bende, welke uit zeven man bestond, had op een vrachtauto een kraan mede gebracht. De gangsters sneden alle tele foondraden door en hielden alle perso nen aan, die zich op straat bevonden. Vervolgens reden zij naar de bank en probeerden, met behulp van de kraan, de brandkast, welke eenige tonnen zwaar was en meer dan 2000 dollar bevatte, door het venster op de vrachtauto te laden. Ongeveer 100 personen, die in- tusschen waren toegestroomd, werden met machine-pistolen in bedwang gehou den. Ten slotte moesten, de roovers, na een half uur gewerkt te hebben, hun kar wei staken. De brandkast, die te zwaar was, moesten zij' op straat laten liggen. Om een beschieting door de politie te voorkomen, namen zij zes personen als gijzelaars mede, doch een paar mijlen buiten het plaatsje lieten zij hun slacht offers, die zeer onthutst waren, weer vrjj. De misdadigers zouden „zonder herkend te zijn" zijn ontkomen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Een collecte voor het Nederlandsch Bijbelgenootschap. In de meeste plaatsen or^er provincie zal, evenals in overig Nederland, op Vrijdag 29 Juni a.s. een collecte worden gehouden met 'bus of lijst voor het Neder landsch Bijbelgenootschap. Op dien datum zal het n.l. 120 jaar ge leden zijn, dat het Genootschap werd op gericht. Nog steeds is onder ons volk te weinig bekend, welk groot werk dit oude genoot schap verricht in Nederland en in Indië. Wekelijks gaan gemiddeld meer dan 1000 volledige bijbels uit het Bijbelhuis te Amsterdam en als regel nog grooter ge tallen Bijbelgedeelten, Nieuwe Testamen ten, Bijbelboeken voor slechtzienden en blinden, Indische uitgaven, enz., welke dikwijls verre beneden kostprijs verkrijg baar worden gesteld. Bovendien worden door de 250 afdee- lingen van het N. B. 'G. de Bijbels vaak verspreid tegen verminderde prijzen, of zoo noodig geheel kosteloos. Vooral echter het taalwerk in Indië, waar reeds in 32 talen de Bijbel geheel of gedeeltelijk is uitgegeven en dat voor de Zending van zoo bijzonder groote betee- kenis is, eischt groote bedragen. Het tekort bedroeg in 1932 en 1932 sa men f 38.000 en wordt voor 1933 en 1934 ook geraamd op f 38.000, totaal dus f 76.000, verminderd met f 18.000 aan le gaten, blijft f 58.000. De kosten van den arbeid in Ned.-Indië dat gezegende en belangrijke werk, bedra gen over de vier genoemde jaren f 126.000. De subsidies daarvoor verminderen. Er moet dus op andere wijze in voorzien worden. Stopzetten zou beteekenen vernietiging van moeizamen en kostbaren studie-ar beid, gedurende vele jaren verricht. Wij mogen er zeker wel op rekenen, dat Christelijk Nederland het zóóver niet wil laten komen? Ook Zeeland zal ongetwij feld willen meewerken, om op 29 Juni, den gedenkdag van het 120-jarig bestaan, een bedrag bijeen te brengen, waardoor het ontstane tekort weer wordt weggewerkt. De 29e Juni zij de dag van een enthou siaste actie voor ons Bijbelgenootschap, ■dat zooals bekend bestaat uit en den steun geniet van personen uit zoo goed als alle Protestantsche kerkelijke groepen en richtingen. Namens de Prov. Zeeland van het N. B. 'G. Ds v. d. MOST VAN SPIJK, te Kortgene, voorzitter. A. DE LANGE te Goes, secr. Ds M. v. d. VIS 'te Goes, penn. DE GEHUWDE ONDERWIJZERS. De liberale „Avondpost" is het eens met het ontwerp van minister Marchant en heeft slechts één aanmerking „Wij achten het namelijk niet volledig verantwoord, dat de Minister de op het oogenblik in dienst zijnde gehuwde onder wijzeressen ongemoeid laat. Waarom? Omdat er zegt de Minister 'bezwaar tegen is „aan een gezin, dat zich op een bepaald verzekerd inkomen heeft inge steld, daarnaar een woning heeft gekozen, daarnaar de opvoeding der kinderen heeft bepaald, een belangrijk deel van dat in komen te ontnemen." Wij kunnen zeer zeker voor dit argu ment iets gevoelen, zelfs véél, maar wij vragen of het afdoend is in een tijd, waar in ook op onderwijsgebied zoo groote werkloosheid bestaat. De Minister zelf zegt in zijn Memorie van Toelichting„In onzen tijd zijn tail- looze huisvaders onder de onderwijzers zonder emplooi en in nog gróoter getale vinden ongehuwde onderwijzers geen plaats". Wij vragen aan Zijn Excellentie, of 't volledig verantwoord is in dergelijke omstandigheden andere gezinnen in het genot van twee inkomens te laten. Als „tallooze huisvaders onder de on derwijzers zonder emplooi zijn", en als talloozen anderen door werkloosheid be let wordt een gezin op 'te zetten, gaat het dan aan, om de positie der gehuwde on derwijzers „onaangetast" te laten? Wij achten dit niet in orde, en zouden veel liever de gehuwde onderwijzers, die werk loos zijn, aan een berekking willen hel pen. De Minister zelf erkent openlijk, dat het „terecht als een misstand" gevoeld word't, dat naast zoo vele onderwijzers zooveel gezinnen met een dubbel inkomen bestaan. Waarom handhaaft hij dan dien mis stand? Het argument, dat er bij ontslag van gehuwde onderwijzeressen, vele uit zonderingen noodig zijn, kan onze bezwa ren niet opheffen. Tegen rechtvaardige uitzonderingen kan niemand bedenking hebben; men mag deze echter niet aanvoeren om „een mis stand" te handhaven. TWEEDE KAMER. Diverse ontwerpen. Verschillende contingentee- rings-wetsontwerpen worden z. h. st. aangenomen, alsmede eenige andere wetsontwerpen van ondergeschikte betee- kenis en dat tot wijziging der militaire pensioenwetten. Verlaging suikeraccijns. In het wetsontwerp tot 'beëindiging der heffing van 20 opcenten op den suikerac cijns 'heeft Miniser Oud een wijziging aan gebracht, welke het terugwerkende kracht geeft tot 1 Juli a.s. Het wordt zonder de bat en zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Het spellingvraagstuk. Voortgezet wordt de behandeling van de interpellatie-Tilanus over het spelling vraagstuk. De heer K. ter Laan betoogt, dat wijl de Minister met 1 September de keuze tusëchen de spelling van de Vries en te Winkel en die van het compromis vrij laat, gemeente- en schoolbesturen voor de zelfde moeilijkheden blijven geplaatst. Spr. dient een motie in om teneinde aan de bestaande spellingswanorde een einde te maken met 1 September a.s. wel over te gaan tot invoering der com promis-spelling op alle scholen. De heer Z ij 1 s t r a betoogt, dat ook bij een nieuwe schrijfwijze fouten zullen ont staan. Minister Colijn. DEN HAAG. De minister-president, Dr H. Colijn, die heden zijn 65-sten verjaar dag viert, heeft in den loop van den och tend tal van telegrafische en schriftelijke gelukwenschen en bloemstukken ontvan gen. DEN HAAG. De minister-president, Dr H. Golijn en de minister van financiën, Mr Oud, hebben hedenochtend in het de partement van koloniën geconfereerd met vertegenwoordigers uit de bankwereld en van de vereeniging voor den effectenhan del over de transfer-onderhandelingen met Duitschland. DEN HAAG. De nachtdienst op het Moerdijksche veer wordt voorloopig voort gezet tot den eersten October a.s. DEN HAA'G. De crisis-zuivelcentrale deelt mede, dat voor de a.s. week de prijs van het crisis-hotermerk en van de ver- voervergunning voor buitenlandsche boter is vastgesteld op f 1 per kg. Inbraak. 9LIEDRE0HT. Vannacht werd de 84- jarige weduwe Bonsvan Rees wakker door gestommel en geruk aan de achter deur. Zij stapte uit bed en ging naar be neden om 'te zien, wat er aan de hand was. Toen ze de deur wilde openen, werd zij omver geloopen door een gemaskerd per soon, waardoor zij kwam te vallen. De in dringer gelastte de vrouw de sleutels van de brandkast over te geven. De oude vrouw, hevig ontdaan, gaf deze, waarna het individu haar met een gordijnkoord vastbond. De dader heeft daarna de brandkast 'geopend en is met f 700 door de achterdeur verdwenen. Op last van den Officier van Justitie te Dordrecht is de politie-deskundige Tas gewaarschuwd, die heden een onderzoek instelde. Als ver dacht van deze inbraak is reeds een in woner van Sliedrecht gearresteerd. Nederlandsch muziekfeest. Het a.s. seizoen zal het 40e seizoen zijn, dat W. Mengelberg aan het hoofd ziet van het concertgebouw-orkest. Dit in de mu ziekgeschiedenis unieke jubileum zal op wensch van den dirigent worden gevierd met een Nederlandsch muziekfeest, dat eind Aprilbegin Mei 1935 te Amsterdam zal plaats hebben. Aardschokken. POSSOMBRONE. Gister is de omge ving hier opgeschrikt door een aardschok van golvend karakter, welke werd vooraf gegaan door zwaar ondergrondsch gerom mel. Voor zoover bekend is zijn geen per soonlijke ongelukken voorgekomen en is geen schade aangericht. De Belgische missie. DEN HAAG. Hedenmorgen heeft de Belgische missie haar opwachting ge maakt bij den Minister van Buitenland-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2