EERSTE BLAD DONDERDAG 21 JUNI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 219 GRATIS Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Ernergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Larigc Burg. Teief. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn fQ.20. Losse nummers 5 cent Advcrtcntien 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdeclingcn 00 cent por regel. Kleine AdvertentiOn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruithetuling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE NOG IN JUNI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Belasting van de doode hand. Met de behandeling van het wetsont werp inzake de belasting van goederen in de doode hand, is het eigenaardig geloo- pen. Al dadelijk werd het ontwerp krachtig bestreden van de zijde van hen. die het hardst om deze belasting hebben geroepen, daar ze' in de meening verkeerden, dat door zulk een belasting in de eerste plaats de Roomsche instellingen zouden worden getroffen. Nu dit niet het geval bleek te zijn en vooral ook de Ned. Herv. Kerk van deze belasting bezwaren ondervindt, was Leiden in last. Intusschen, de bezwaren door den heer Rutgers van Rozenburg en anderen ont wikkeld, zijn van ernstigen aard. Het ontwerp bevat n.l. een aantal vrij stellingen, maar daarbij zijn niet opgeno men de kerkelijke kapitalen en bezittingen die moeten dienen tot instandhouding van den openbaren eeredienst. Op deze wijze, zoo werd niet ten onrechte betoogd, wor den de kerkelijke goederen achtergesteld bij verzamelingen van kunst en weten schap enz. Van meer belang nog is echter dat door deze belasting op de kerkelijke instellingen een last wordt gelegd, die in vele gevallen bezwaarlijk zal zijn te dra gen. Minister Oud heeft den ernst van deze bedenkingen niet ontkend het ontwerp draagt dan ook het karakter van een noodmaatregel van t ij d e 1 ij k e n aard maar hij maakte toch ook be zwaar de kerkelijke kapitalen en bezittin gen vrij te stellen, aangezien de gevolgen daarvan niet zijn te overzien. Tenslotte is de heer Schouten gekomen met een voorstel om uit de moeilijkheden te komen, door een amendement in te die nen volgens hetwelk de kerkelijke goede ren belast kunnen worden, maar ook de kapitalen ten bate van en tot instand houding van verzamelingen van kunst en wetenschappen enz. Op deze wijze zou de steen des aanstoots die in het ontwerp ligt, worden weggeno men, maar het e i g e n 1 ij k e bezwaar voor de kerken is daardoor toch niet ver vallen. D'e behandeling is voorloopig geschorst om den Minister gelegenheid te geven de situatie nader te bezien. Het 'beste zou misschien zijn. dat het ontwerp werd ingetrokken. Het is nu niet de tijd om de financieele moeilijkheden waarmede ook vele kerken hebben te worstelen, te vergrooten. De neutraliteit van België en Nederland. Generaal Weygand, de chef van den Franschen generalen staf, is gistermid dag te Londen aangekomen. Uit Londen wordt naar aanleiding van dit bezoek gemeld, dat de Fransche gene raal zich met de Engelsche regeering ook zal onuerhouden over een suggestie van Fngeland, waarbij alle Europeesche na ties, Duitschland inbegrepen, zich zouden verplichten de neutraliteit van België en Nederland te respec teer e n. Het ministerie van Oorlog deelt de op vatting der Iransche militaire kringen, dat de versterkingen aan de Oostgrens een voortreffelijke verdedigingslinie vor men, doch dat de inval uit het Noor den zou kunnen komen. Droogte in Engeland. De Engelsche minister van Openbare Gezondheid heeft bij de bespreking van zijn begrooting mededeelingen gedaan over de droogte. Het gebrek aan water in verschillende districten was. zeide hij, niet zoozeer een gevolg van den tegen- woordigen drogen zomer, maar van te weinig regen in den afgeloopen winter in het voorjaar. De watervoorziening in de steden is vrij goed. D'at was voor een groot deel te danken aan de vrijwillige medewerking van het publiek. Op het land zijn er groote moeilijkheden en verwacht wordt, dat die in Augustus en September nog zullen toenemen. Een alleraardigst denkbeeld om het pu bliek van de noodzakelijkheid van inper king van het watergebruik te overtuigen, is gisteravond, onverwacht, door de B. B. G. in practijk gebracht. Er bleek aanslui ting te zijn verkregen met alle waterlei dingdirecties in de groote steden en na de aankondiging: hier Glasgow, hier Bis- mingham, hier Brisol, enz., vertelde een andere stem door de radio hoe ernstig de toestand was, of binnenkort dreigde te worden. Bristol en Gloucester, die hun water uit de Severn krijgen, hadden nog geen nood, evenmin als Newcastle en Bir mingham. Edinburgh was nog goed voor zien, zooals den zuinigen Schotten past, maar in de overige steden was het al min der en te Leicester en Londen het ergste. Op het platteland is het heel erg. Te Ket tering wordt 3 maal per dag 1uur water gegeven, den overigen tijd zijn de leidingen gesloten. Nuneaton, Evesham en Northampton hebben nog 30 procent van de zomerreserve, die dagelijks slinkt. Botsingen te Lyon. Gistei avond zijn te Lyon ernstige bot singen ontstaan tusschen linksche de monstranten en de politie. De politie werd versterkt door gendarmerie te voet en te paard. Intusschen kwamen kort tegen 8 uur in het centrum van de stad een 2000 demonstranten bijeen die trachtten door de afzetting heen te dringen. Met straat- steenen vielen zij de politie aan die zich bediende van de geweerkolven. Tegen 10 uur hadden de demonstranten de meer derheid. Barricades werden opgericht, deze werden echter spoedig door de poli tie bestormd en ingenomen. Met vrachtauto's brachten de demon stranten hun gewonden weg teneinde ze niet in handen der politie te laten vallen. Eerst laat in den nacht kon de orde worden hersteld. 15 betoogers en 3 politie-agenten wer den ernstig gewond. De Duitsche gilden herleven. De Duitsche staatscourant bevat de verordening in zake den voorloopigen op bouw van het Duitsche ambachtsleven. De verordening zal volgens een bericht in de „Wandelhalle" uit vijf deelen be staan, t.w. algemeene bepalingen, am bachtsgilden, districtshandwerksbonden, eererechtbanken, bemiddelings- en over gangsbepalingen. Wat de ambachtsgilden betreft, deze zullen worden bestuurd vol gens het leiders-principe en hebben tot taak het gemeenschapsgevoel te bevorde ren en de beroepseer te verdedigen. Mussolini 1 Sept. naar Neurenberg? United Press verneemt uit betrouwbare bron, dat Mussolini in elk geval het be zoek van Hitier zal beantwoorden. Vermoedelijk zal de duce te dien einde op 1 September te Neurenberg aanwezig zijn, tijdens het dan aldaar te houden congres der nationaal-socialistische par tij, tot welks bijwoning Mussolini door Hitler is uitgenoodigd. De voorbereidende vlootbesprekingen. De voorbereidende besprekingen in ver band met de vlootconferentie van 1935, zijn gistermorgen te Londen tusschen Mac Donald en den Eersten Lord der Admira liteit, Eyres Monsell, eenerzijds en den Amorikaanschen ambassadeur te Londen en Normen Davis anderzijds hervat. Men verwacht, dat de Engelsch-Fran- sche besprekingen in het begin van de volgende maand gehouden zullen worden. Men is in Amerikaansche kringen van meening, dat het oogenblik gekomen is voor de Engelschen, om hun standpunt bekend te maken. Reuter meldde gisteren uit Tokio: Vandaag is een veelbeteekenende ver klaring afgelegd door den woordvoerder der Japansche admiraliteit, die betoogde, dat het volstrekt noodzakelijk is het vloot- verdrag van Washington te herzien. De woordvoerder zeide, dat het de na tionale overtuiging is, dat Japan een zee macht'moet bezitten, welke voldoende is om de nationale positie in den Stillen Oceaan te verdedigen. Dollfuss naar Farijs? De Weensche correspondent van de Agence Economique et Financière meldt, dat de Oostenrijksche bondskanselier dr D'ollfuss den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken tijdens hun onder houd op het station in Weenen heeft uit genoodigd op zijn terugreis uit Belgrado Weenen te bezoeken. De Fransche minis ter heeft deze uitnoodiging moeten afwij zen. daar hij onmiddellijk naar Parijs moest terugkeeren, doch hij zou den Oos- tenrijkschen bondskanselier hebben voor gesteld, zelf naar Parijs te komen, waar hij door de Fransche regeering hartelijk zou worden ontvangen. Korte Berichten. In het wekelijks verschijnend weer bericht van de Amerikaansche regeering wordt gezegd, dat de regenval, die den laatsten tijd optrad, te laat is gekomen, om voor de wintertarwe nog van eenig nut te kunnen zijn, omdat de oogst reeds wordt geoogst. Daarentegen heeft de re genval voor mais voldoende resultaat ge had, om dezen oogst met meer optimisme tegemoet te zien. De kinderverlamming, welke sedert Mei in Los Angeles en omstreken op- trredt. heeft reeds vijf personen het leven gekost. De epidemie breidt zich uit. Maandag zijn 35 nieuwe gevallen bekend geworden. De Japansche admiraliteit heeft al len in de Ghineesche wateren gestation- neerden oorlogsschepen opgedragen, zich aan te sluiten bij de klopjacht op de Ghi neesche zeeroovers, eventueel zonder overleg met de Ghineesche autoriteiten. Tengevolge van de aanhoudende hitte en droogte breken in Tsjecho Slo- vakije talrijke branden uit. In een dorp van Slovakije werden 200 huizen door een brand vernield. Men vreest, dat de oogst voor een groot gedeelte verloren zal gaan. HET REIZIGERSVERKEER OP DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Van 1932 op 1933 is volgens het tijd schrift „Spoor- en Tramwegen" het ver keer met 2 pCt. toegenomen. Het aantal reizigerskilometers bedraagt: 1913 1926 1930 1931 1932 1933 2340 millioen 3101 3735 3516 3085 3156 Sinds 1913 tot heden zijn bevolking en reizigersverkeer met 1/3 gestegen. Het ver keer was het grootst in 1930; daarna vond in 1933 voor de eerste maal wederom een stijging plaats; de invloed van de in 1933 vergroote oeconomische inzinking op den omvang van het verkeer wordt opgewo gen door den invloed der tariefverlagin gen. Het aantal reizigers daalde van 91 op 90 millioen (245.000 per dag), de gemid delde reislengte steeg van 34 op 35 K.M. De abonné's leggen 40 pet. van het totale aantal reizigerskilometers af. Het verkeer van abonné's bleef nage noeg ongewijzigd (daling van 1225 op 1223 millioen reizigerskm. Het verkeer van de algem. abonnementen steeg van 711 millioen op 741 millioen reizigerskm.; over 1932 zijn hierbij de thans vervallen groepskaarten opgenomen; het verkeer van deze abonnementen is in de Ie en de Ille klasse gestegen, en wel van 39 op 40 millioen reizigerskm. Ie klasse en van 414 op 545 millioen reizigerskm. Ille klasse; in de He klasse ontstond een da ling van 258 op 247 millioen reizigerskm. De opbrengst daalde 10 pCt., zoodat het verlies door de tariefsdaling ingaande 1 Januari 1933 in het eerste jaar nog niet door de verkeersstijging is ingehaald. Het aantal 8-daagsche algem. kaarten steeg van 1932 (2% zomermaanden) tot 1933 (12 maanden) van 3400 op 111000. Daarentegen is het verkeer met traject- kaarten vrij sterk gedaald, en wel van 249 millioen op 234 millioen reizigerskm. Het aantal weekkaarthouders is nog sterker gedaald, en wel met 15 pet.; dit wijst op verscherping van de crisis. Ook van het goederenvervoer is de to tale omvang tegenover 1932 weinig ver anderd; hij bedraagt 18 millioen ton goe deren, waarvan 12 millioen ton steen kolen. BESCHERMING VAN MONUMENTEN. Minister Marchant vraagt hulp der gemeenten. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een brief gezonden aan de dageiijksche besturen van alle ge meenten, waarin hij o.m. zegt: „Het komt nog herhaaldelijk voor, dat gebouwen met monumentale waarde wor- uen gewijzigd of zelfs gesloopt, zonder dat mij daaromtrent te voren mededeeling wordt gedaan. „Wanneer het voornemen bestaat eenig oud gebouw, dat hetzij gedeeltelijk als mo nument van geschiedenis en kunst kan worden aangemerkt, te sloopen, te ver bouwen of te herstellen, zie ik daarvan zoo spoedig mogelijk bericht tegemoet. Hetzelfde geldt voor alle gebeurtenissen, die voor de toekomst van eenig oud ge bouw gevaar kunnen medebrengen. Ik noem bijv. verandering van eigenaar of van bestemming, waardoor verwacht mag worden, dat daarvan plannen tot sloo ping of andere aantasting van de histo rische of aesthetische waarde het gevolg zullen zijn. „Ook wanneer oude gebouwen alleen van een besteigering voorzien worden, zonder dat verandering qf andere aantas ting in het voornemen ligt, zal ik steeds op bericht daaromtrent prijs stellen, om dat van de steigers gebruik kan worden gemaakt om het bouwwerk van Rijkswege op te meten en in teekening te brengen en aldus de kennis en de documenteering er van uit te breiden." In geval van twijfel of een bouwwerk historische waarde heeft, vraagt de mi nister toch steeds bericht. De nieuwe tarlefwet. De Tweede Kamer heeft als gemeld be sloten, het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuw tarief van invoerrechten te verzenden naar een commissie van voor bereiding. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren Ketelaar, Fleskens, Hermans, Van der Waerden, Schouten, Bierema en Lovink; tot plaatsvervangende leden reap, de heeren Ebels, Kortenhorst, Suring, IJzerman, Van den Heuvel, Boon en Snoeck Henkemans. De nieuwe weg van de Moerdijkbrug naar het Zuiden. Van goed ingelichte zijde wordt het vol gende medegedeeld omtrent den nieuwen verkeersweg, die van het Zuidelijk hoofd van de nog te bouwen Moerdijkbrug, Zuid waarts zal loopen: De weg, welke 34 M. breed wordt, loopt op een afstand van 600 M. parallel aan den spoorweg, dus regelrecht naar het Zuiden. Bij Beek buigt de spoorweg naar het Oosten, naar Breda, terwijl de weg rechtdoor gaat. Hij gaat dan langs het Liesbosch en komt bij Café „De Roskam" op den Antwerpschen straatweg uit. De afstand van Dordrecht tot het Lies bosch bedraagt via dezen weg slechts 27 K.M. Revolutionairen in vertegenwoordigende lichamen. Naar men van welingelichte zijde ver neemt, heeft de Staatscommissie, inge steld bij Koninklijk Besluit van 12 Fe bruari 1934, met de opdracht de noodza kelijkheid en doelmatigheid te onderzoe ken van wettelijke en andere voorzienin gen met betrekking tot het bekleeden van het lidmaatschap van de vertegenwoordi gende lichamen door personen, wier staatkundig streven kennelijk gericht is op verandering der staatsinstellingen met toepassing of bevordering van onwettige middelen, haar Verslag aan de Regeering uitgebracht. De spelling-interpellatie. De Tweede Kamer zal heden bij monde van den heer Tilanus den Minister van Onderwijs interpelleeren over de spelling kwestie. De heer Tilanus krijgt in eersten ter mijn ten hoogste een uur; daarna spreekt de Minister. In tweeden termijn zal de interpellant en zullen andere sprekers ten hoogste een half uur het woord mogen voeren. De surséance van betaling. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor 's Gravenhage zegt in een adres aan de Tweede Kamer, met groote in stemming te hebben kennis genomen van de nieuwe regeling van de surséance van betaling. Het thans voorgestelde surséance-ak koord, meent de Kamer, komt op zeer be vredigende wijze aan de wenschen, die het bedrijfsleven koestert, tegemoet. De Kamer dringt er dan ook op aan, dat het voorgestelde wetsontwerp spoedig in be handeling worde genomen. Bescherming tegen aanvallen uit de lucht. Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft dezer dagen de aanbieding aan den minister van Binnenlandsche Zaken plaats gehad van het verslag van de in terdepartementale commissie, welke tot taak had der regeering van advies te die nen nopens het treffen van wettelijke voorzieningen ter bescherming van de be volking tegen de gevolgen van aanvallen uit de lucht. In dit verslag zijn o.m. opgenomen ont werpen van algemeene maatregelen van bestuur, koninklijke besluiten en ministe- rieele beschikkingen, welke naar het oor deel van de commissie worden gevorderd tot uitvaardiging van het reeds eerder aangeboden wetsontwerp, betreffende be scherming tegen luchtaanvallen, alsmede tot het treffen van maatregelen, welke ze kerheid scheppen, dat hier te lande geen minder deugdelijke gasmaskers, bestemd voor de burgerbevolking in den handel zullen worden gebracht. Positie van wachtgelders. Het Tweede Kamerlid mevrouw Bak kerNort heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vra gen gesteld: In art. 6 van de Wachtgeldregeling voor burgerlijke ambtenaren, zooals deze laatstelijk is gewijzigd bij K. B. van 28 December 1933, wordt verschil gemaakt in de vermindering van het wachtgeld, naarmate de wachtgelder een nieuw in komen geniet: a. uit een herplaatsing in overheids dienst, of b. uit een vrij beroep. Zoo kan van het wachtgeld, als dit 40 pet. bedraagt van het laatst genoten s&la- Binnenland. De landbouwtentoonstelling te Krui- ningen. De behandeling van het wetsontwerp be treffende belasting op goederen in de doode hand geschorst. Interpellatie over het spellingvraagstuk. Buitenland. Conferentie tusschen Hitler en Von Papen over de rede van laatstgenoemde. De droogte in Engeland. Frankrijk en de neutraliteit van Nedeir- land en België. Musso.ini naar Neurenberg? ris, van iemand die inkomsten heeft uit een vrij beroep 15 pet. meer gekort wor den dan van een wachtgelder die in over heidsdienst is herplaatst. Terwijl de eerst genoemde toch reeds in een ongunstiger positie is, omdat hij niet gelijk de her plaatste wachtgelder zijn pensioen kan verhoogen door zijn arbeid. Acht de minister deze ongelijke behan deling niet onbillijk voor den wachtgelder in een vrij beroep en wil de minister wij ziging van de wachtgeldregeling op dit punt overwegen? Tarwemaaien als handwerk. De Commissie voor Werkverruiming, die Woensdag te Roosendaal vergaderde, besprak wederom de kwestie van het tar wemaaien als handwerk bij den aanstaan den oogst. In het bijzonder bekeek men de financieele zijde van de zaak. De vraag, of de boeren, na garantie dat hun het verschil tusschen machinaal- en handmaaien betaald zou worden, genegen zouden zijn de werkloosheid op deze wijze te helpen bestrijden, moet bevestigend be antwoord. Men was het er eveneens mee eens, dat een eventueele regeling van deze kwestie verplicht gesteld diende te wor den, echter met dien verstande, dat een soepele toepassing mogelijk moet zijn, zoodat ontheffingen gegeven kunnen wor den. In dit opzicht wilde men de zeggen schap in handen leggen van de landbou wersorganisaties. Ten slotte besloot de vergadering eenige leden naar den mi nister van Economische Zaken af te vaardigen om te trachten nog voor den komenden oogst tot een oplossing te ge raken. Reeds is van arbeiderszijde vastgesteld, dat dit een belangrijk werkverruimings object is. Het zou rijk en gemeenten niet heel veel kosten en honderden mannen eenigen tijd arbeid geven. Vereeniging Nederlandsche Gemeenten. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten houdt haar algemeene vergade ring te Nijmegen. Voor den aanvang gis termiddag heeft de voorzitter, Mr Droog- leever Fortuyn, burgemeester van Rotter dam, zooals reeds is gemeld, uit naam der vereeniging op het graf van Prof. Mr Dr J. H. P. M. v. d. Grinten, met wie de overledene vele jaren nauwe betrekkingen heeft onderhouden, een krans gelegd. De vergadering toonde tzich beangst voor de financieele gevolgen der spelling Marchant. In een rede over de financien der ge meenten kwam de voorzitter, Mr Jonker, op voor de zelfstandigheid der gemeenten. Hij sprak de hoop uit, dat het rijk geen maatregelen zal nemen, die de gemeente lasten nog meer bezwaren. Subsidiën aan werkverschaffingen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van het tiende hoofd stuk A der Rijksbegrooting voor 1933. Hierbij wordt o.m. de post: „Bijdragen in den vorm van subs, aan werkloozenkas- sen, voorzooveel zij meer bedragen dan 10O pet. der bijdragen van de leden over 1933 en afgesloten dienstjaren verhoogd met f 3.850.000, terwijl de post „Bijdragen in den vorm van subsidiën aan werklo zenkassen, voor zooveel zij meer bedragen dan 100 pet. der bijdragen van de leden" wordt verhoogd met f 6.930.000. Volgens de Memorie van Toelichting, zijn de op deze posten uitgetrokken bedragen de gemiddelden van die, welke in de jaren 1929, 1930 en 1931 zijn noodig geweest. Aan de hand van de thans bekende gege vens kan worden geraamd, dat de aange vraagde bedragen noodig zullen zijn. Com pensatie behoeft niet te worden gevonden, aangezien de bedragen waarmede de oor spronkelijke moeten worden verhoogd, als crisisuitgaven komen ten laste van het Leeningsfonds. Van de wegens subsidie uil te geven bedragen wordt de helft van de gemeenten terug ontvangen. Voorts wordt de post „Kosten werkver schaffing en steunverleening over 1933 en afgesloten dienstjaren" verhoogd met f 60 millioen en mitsdien gebracht op f 63.754.580. Volgens de Memorie van Toelichting is deze verhooging een nood-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1