Ir „M Telegrammen. Financieële Berichten. ct. Laatste Berichten. ïeer fun- fasten en geleden m mocht in, beant- prees de akebeelce. rzitter, de Rilland- roord had waren ge- ike, over jereden. ren allen irzitter In gebracht t verkeer. maaltijd. nbeurs te ke maal- personen stemming nk in op t Wilhel- kringvoor- het wel en, zooals oord. Wij alder van die het tonstelling ofkoper te nschelijk- Z.L.M. en inniger te die spe- digde, Mr ondanks niet goed dagen als n heer P. moral den J. Dekker, ellig door- onstelling. en uur in ir dus voor was het in nog maar bussen -be- vincie aan. ling waren euren. Het ng, nu ook •rst nu was nen van de inde 'tenten positie ge- ar voor de ogelijk een ongestelde kijkje ge- ij sommige het een en over tuin- vereenigin- ko-men met dag en de- verpakking in, enz. .De -leerlingen ïapelle en ïtie kersen, peren in, wordt tus- besproeide aakt eerst- iropaganda 6, 7 en 8 present, om nderwijs te ïienst heeft end ma'te- i van mate- louwgebied. irden gede- estrijdings- ipelle zotte en expo- ■ijdingsmid- jen. Verder :en van de de Super van Prof. i de mooie irseke. iden we tal groote, be- leine werk- zal trekken, is bijeengebracht. Maar ook de grootere zijn de bezichtiging overwaard. Wij noemen o.a. de stand van de fa. W. Schipper en Zn. te Goes. Hier zien we tuimelkarns en ontroomers met en zonder electromotor, Ransomes aardappelrooiers, Mölotteploegen, enz. Groot is het aantal ingezonden boeren wagens op autowielen. De fa. M. de Dreu, official ford-dealer, is present met het nieuwste op Ford-ge bied. Maar ook de heer P. Louisse te Goes- Middelburg. Met belangstelling bekeken we de nieuwe Chevrolet-auto met inge bouwde radio-installatie, de nieuwe Opel en de Chevrolet-vrachtwagen. De P. Z. E. M. maakt flink propaganda in een aparte tent voor electrisch koken en exposeert ook de daarvoor benoodigde fornuizen, pannen, enz. Het gemeentegasbedrijf te Goes, dat ook Oostelijk Zuid-Beveland van gas voorziet, toont de voordeden van koken op gas aan en komt uit met gasfornuizen, comforen, maar ook met gasstrijkijzers, geysers, enz. De heer J. Zuidweg te Heinkenszand is present me't zijn Butagas. Van belang ook voor den landbouw is de stand van de arbeidsbemiddeling. Moge daarvan steeds meer gebruik gemaakt worden I In de tent van het vereenigingswezen is ook veel te zien en 'te leeren. De B. v. G. en de Vereen, van oud-leer- lin~en van de Rijkslandbouwwinterschool wekken op tot toetreding. En natuurlijk komt de Z. L. M. zelf met een mooie reclame voor den dag. De zon straalt over de kaart van Zeeland met al de afdeelingen der -Mij. Verder noemen wij de Zeeuwsche aan- koopvereeniging, het boekhoud-'bureau der Z. L. M., de Ned. Federatie 'tot verbetering van den wol-handel, de Coöp. Kunst-mest- fabriek te Vlaardingen, de inzending der boterfa'brieken in Zeeland, de rijksland bouwwinterschool, e.a. Men krijgt hier een mooien indruk van het organisatiewezen op landbouw- en veeteelt-gebied in Zeeland. -Het is geen wonder, dat de tent van het Landhouwhuishou-d-onderwijs, waaraan kosten noch moeite -gespaard zijn, 'voort durend veel kijkers trok, vooral van de zijde der dames. Hier zijn ondergebracht een spoelkeuken, een zitkamer, een woon keuken, een slaapkamer met douche, een gedekte tafel. Alles bijzonder leerzaam voor onze boerinnen. De opening. Tegen tien uur verzamelden zich in de consumptietent de verschillende bestuurs leden en autoriteiten voor de officieele opening. De voorzitter, de heer P. Scheel e de Putter verwelkomde den Commis saris der Koningin, den inspecteur 'van het landbouwonderwijs, den heer Huizin- -ga als vertegenwoordiger van den Minis ter van Econo-m. Zaken, den voorzitter der Z. L. M., Mr P. Die-leman, den 'burgemees ter van Kruiningen en de andere gasten. Het doel van -deze 'tentoonstelling, aldus spr. is het geven van -goede voorlichting en het aanwakkeren van liefde voor ons mooie -beroep. De deelname aan deze ten toonstelling is 'boven verwachting, uitge zonderd die van enkele groote firma's op het gebied van landbouwwerktuigen. Spr. huldigt vooral den ijverigen secre taris, den heer P. J. J. Dekker, en dankt allen voor den voorbereidenden arbeid in de verschillende commissies. 'Spr. feliciteert hierna de Vereen, tot verbetering van het geitenras met haar 25- jarig -bestaan. Waar de-ze vereen, hoofd zakelijk uit arbeiders bestaat, ontmoeten hier werkgevers en werknemers elkaar. Move de verhouding tusschen deze groe pen door deze tentoonstelling nog verbete ren. Dat alleen zou een tentoonstelling waard zijn. Spr. noemt verder de inzending van varkens. Het is vandaag de eerste- fok-dag van Deensche varkens. Hulde hiervoor brengt spr. aan den heer Zwagerman. Ook het landbouwhuishoudonderwijB verdient afzonderlijke vermelding. Spr. uit ten slotte zijn beste wensehen voor het slagen der tentoonstelling. De Commissaris der Konin gin houdt hierna de openingsrede. Dat thans aldus spr. na enkele jaren weer een ■landbouwtentoonstelling wordt gehouden, is wel opmerkelijk. Nog steeds zitten -landbouw en 'tuinbouw midden in de crisis. Er is nog geen teaken van ver betering. Het afzetgebied van land- en tuinbouw is sterk ingekrompen. Onze re- geerin-g heeft talrijke maatregelen getrof fen tot steunverleening. Groote erkentelijk heid bestaat daarvoor ook bij den Zeeuw- schen landbouwer, hoezeer ook de vrij heid is ingeperkt en een loonend bedrijf nog niet is verkregen. Toch heeft het sprekers volle instem ming, dat deze tentoonstelling wordt ge houden en spr. ziet daarin een daad van moed en vastberadenheid. Met taaie door zettingskracht wordt vastgehouden, trouw aan -het fiere Zeeuwsche devies. De Zeeuwsche landbouwer houdt stand. Spr. huldigt het wakkere kringbestuur voor zijn initiatief. Hier wordt nu wee-: gedemonstreerd wat de landbouw in dit -gewest presteert. Een indruk wordt ge geven van den hoogen trap van ontwikke ling, hier bereikt. Oostelijk Zuid-Beveland biedt op -landbouwgebied veel afwisseling. Ook fruit- en oöftge-bied zijn uitgebreid. Aan 'de paardenfokkerij wordt veel zorg besteed. Ook het rundvee mag er zijn. De tentoonstelling is er voor leering van den landbouwer. Daarom is een bezoek zoo leerzaam en nuttig. Moge ze er toe bij dragen dat de kennis ook van de land bouwerszoons, wordt bevorderd. Het kringbestuur heeft alle aanleiding om een druk 'bezoek te verwachten. Moge de ten toonstelling in alle opzichten «lagen. Moge het 'God, die alle -dingen bestuurt, behagen spoedig betere tijden met meer welvaart te doen aanbreken. Hiermede verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. -Spr. voldeed daarna aan de uitnoodi- ging om ook de -g ei t ententoon stelling te openen. De leden dezer ver- cenigin-g behooren bijna uitsluitend tot den arbeidersstand. Daarom is deze vereeniging voor de arbeiders van zooveel belang. Deze vereeniging verdient uit een sociaal en hygiënisch opzicht aller belang stelling. Deze vereeniging herdenkt haar 25-jarig bestaan, waarmee spr. haar feli citeert. Tevens dankt spr. het bestuur voor al hetgeen in 'deze 25 jaren is gepresteerd. Van harte -hoopt spr. dat oo'k deze ten toonstelling in alle opzichten moge slagen. De heer Mr Dieleman dankt als voorzitter van de Prov. Zeeuwsche Ver eeniging tot verbetering van het geitenras, den Commissaris -der Koningin voor zijn woorden. -Ook spr. wijst op de groote so ciale beteekenis van laatstgenoemde ver eeniging. We hebben thans meer dan o-oit noodig onderling vertrouwen, waardee ring en samenwerking. Ook dankt spr. het -bestuur van den kring Oost-Zuid-Beve- 'land 'der Z. L. M. voor het beschikbaar stellen van een mooie tent op het terrein. Moge de samenwerking tusschen Z. L. M. en geitenorganisatie 'bestendigd blijven. De autoriteiten gingen nu de tentoon stelling -bezichtigen. Het muziekgezelschap uit Kruiningen, dat tijdens de officieele opening reeds het Wilhelmus en het Zeeuwsc-h volkslied had gespeeld, gaf nu een concert. En intusechen stroomden de 'bezoekers in grooten getale toe. Bekroningen. Hieronder volgen de bekroningen, voor zoover ze bij het afzenden dezer copie be kend waren: Hengsten. Klasse 1. Hengsten van 5 jaar en 'ouder. Ie pr. Manola's Karei eigenaars Van 't WesteindeVermue te Nieuwdorp, 2e pr. Mouton de Bruges, eig. Gebr. Verdonk te Nieuwdorp; 3e pr. Guerrier de Thuillies, eig. J. Q. C. Lens hoek te Kloetinge. Klasse 2. Hengsten van 3 en 4 jaar. Ie pr. Cambrinus de Zaam, eig. Joh. Wa genaar Iz. te Kloetinge, 2e pr. Cambri nus van 't Veldzicht, eig. Hengstenvereen. Zuid-Beveland. Klasse 3. Hengsten van 2 jaar. Ie pr. Espo-ir van Frederika, eig. de Wilhel- minapiclder, 2e pr. Hans van Kruiningen. eig. A. van Hotegem te Kruiningen; 3e pr. Joli van Frederika, eig. de Wilhelini- napolder; 4e pr. Ardeur de Frederika, eig. Van 't Westeinde-Vermue; 5e pr. Udo, eig. A. Luyk te Biezelinge; 6e pr. Jonker Jan van Biezelinge, eig. P. Scheele-de r utter te Biezelinge; 7e pr. Dorus van Waarde, eig. G. Mol te Waarde. Klasse 4. Hengsten oud 1 jaar. Ie pr. Karei van Kloetinge, eig. P. Vermue te Kloetinge; 2e pr. Frans, eig. A. Mol te Biezelinge; 3e pr. Carlo van Schelpkreek, eig. Jac. van 't Westeinde te Nieuwdorp; 4e pr. Iman van Kruiningen, eig. A. van Hotegem, 5e pr. Esmeralda's Janus eig. I. A. Janse te 's H. Arendskerke. Klasse 5. Hengstveulens, geboren 1934. Ie pr. Artist, eig. Landb-Mij. de Frederi- kapolder, 2e pr. Cesar, eig. id., 3e pr. Al- bert van Schelpkreek, eig. Jac. van 't Westeinde te Nieuwdorp; 4e pr. Oortwijn van Serfrans, eig. I. Groenewege te Hoe- dekenskerke; 5e pr. Byou, eig. de Frederi- kapolder, 6e pr. Herman van Biezelinge, eig. P. Scheele-de Putter; 7b pr. Gerard, eig. Mij. de Bathpolders, 8e pr. Dorus, eig. J. Sinke te Kloetinge; 9e pr. Carna val van Schelpkreek, eig. Jac. van 't Westeinde' 10e pr. Mon Rève, eig. A. van Strien te Wolfaartsdijk, 11e pr. Hans, eig. Jac. Boonman Pz. te Ovezande. Klasse 13. Merriën oud 1 jaar. Ie pr. Vlora, eig. C. Mol, Waarde, 2e pr. lrva, eig. J. L. Gcetheer te Wolfaartsdijk; 3e pr. Betty de Monnikhof, eig. D. A. Tim merman te Kattendijke, 4e pr. Fidelia, eig. P. Scheele-de t utter, 5e pr. Nerza eig. N.V. Hofstede Schenge, 6e pr. Elza, eig. idem; 7e pr. Jenny van Brunswijk, eig. wed. I. Dekker te Lewedorp, 8e pr. Brina eig. P. Scheele-de Putter, 9e pr. Certina eig. P. Vermue te Kloetinge, 10e pr. Mirza van Schelpkreek, eig. Jac. van 't Westeinde te Nieuwdorp; 11e pr. Bora de Monnikhof, eig. D. A. Timmerman. Klasse 14. Merrieve ilens geboren in 1934. Ie pr. Nirara van Goes, eig. Gebr. Rouw te Goes, 2e pr. Certa, eig. A. J. Karelse te Kruiningen, 3e pr. Celia de Monnikhof, eig. D. A. Timmerman, 4e pr. Bertha, eig. J. L. Goetheer te Wolfaarts dijk, 5e pr. eig. P. Boonman te Nieuw dorp; 6e pr. Martrana van de Perpon- cher, eig. A. G. v. Dijke te Wolfaartsdijk. Stieren: Klasse 1. Stamboekstieren met 2 of meer breede tanden: le pr. Frans, eig. Wilhelminapolder, 2e pr. Jan van de Parel, eig. D. A. Timmerman, te Katten dijke. Klasse 2. Volbloedstieren zonder breede tanden, boven 1 jaar: le pr. Arnold, eig. Gebr. Rouw te Goes, 2e pr. Antoon, eig. Stierenvereen. de Verwachting te Krui ningen, 3e pr. Juliana's Wo'dan, eig. J. A. Boot te Rilland-Bath. Klasse 3. Niet-stamboek-dieren met 2 of meer breede tanden: le pr. Bertha's Jan, eig. J. A. Boot te Rilland, 2e pr. Artist, eig. M. C. v. d. Jagt te Ierseke. Klasse 4. Niet volbloeddieren zonder breede tanden boven 1 jaar, Hannes, eig. M. Dijl te Waarde. Klasse 5. Kalf stieren beneden 1 jaar: le pr. Dirk, eig. Joh. Nieuwenhuijze te Kruiningen, 2e pr. Dirk, eig. J. van Dam me te Wolfaartsdijk; 3e pr. Gasthof I, eig. A. Nieuwenhuijze te Rilland, 4e pr. Piona's Wodan, eig. Gebr. Rouw te Goes. Klasse 6. Kampioenstier: Frans, eig. de Wilhelminapolder. Reserve-kam pioen: Arnold, eig. Gebr. Rouw te Goes. Klasse 7. Vrouwelijk vee. Melkkoeien eenmaal gekalfd: le pr. W. P. nr 74, eig. de Wilhelminapolder, 2e pr. W. P. nr 69, eig. dezelfde, 3e pr. Elza, eig. J. L. Goet heer te Wolfaartsdijk, 4e pr. Maartje, eig. D. A. Timmerman te Kattendijke, 5e pr. Santa, eig. A. J. Karelse te Kruiningen; 6e pr. Dora, eig. W. F. van Gorsel te Ril land, 7e pr. J©, eig. W. C. v. d. Werff te Rilland. Klasse 8. Melkkoeien, tweemaal ge kalfd: le pr. Forra, eig. Jan Blok Jz. Jr. te Rilland, 2e pr. W. P. nr 39, eig. de Wilhelminapolder; 3e pr. W. P. nr 36, eig. dezelfde; 4e pr. Martha IV, eig. G. de Feijter te Goes, 5e pr. Eva, eig. A. Wage naar te Kloetinge; 6e pr. Dora eig. A. Nieuwenhuijze te Rilland. Klasse 11. Kalfvaarzen, kennelijk drachtig: le pr. Martha VI, eig. G. de Feij'ter te Goes, 2e pr. Martha eig. J. v. Damme te Wolfaartsdijk, 3e pr. Ellen eig. D. A. Timmerman, 4e pr. Mina II eig. P. J. J. Dekker te Wemeldinge; 5e pr. Mina eig. Joost Waverijn te Kruiningen; 6e pr. eig. de Wilhelminapolder. Klasse 12. Vaarzen van 2 jaar, niet drachtig of niet kennelijk drachtig: le pr Clara, eig. Joh. Glerum te Kruiningen, 2e pr. Willy, eig. D. A. Timmerman, 3e pr. Leda, eig. dezelfde. Vaarzen van 1 jaar, le pr. Nellie eig. W. G. v. Nieuwenhuizen, 2e pr. Maatje, eig. P. Wiskerke te Kruiningen, 3e pr. Deli, eig. D. A. Timmerman. Klasse 13. Vrouwelijk vee beneden 1 jaar. le pr. Mina 8, eig. Gebr. Rouw te Goes, 2e pr. Greta eig. A. J. Karelse, 3e pr. Emma 10 eig. dezelfde, 4e pr. Saartje eig. dezelfde, 5e pr. Majaco III, eig. W. F. v. Gorsel te Rilland, 6e pr. Majaco II eig. dezelfde. Rundvee (vetvee). Klasse 3, vaarzen met 2 breede tanden: le pr. vaars, eig. L. Willems Zonen, Kloetinge, 2e pr. A. M. ZuidwegBurger te Krabbendijke, 3e pr. M. Wisse Zn., Rilland. Schapen. Klasse 1. Ram-lammeren. le pr. N.V. de Schenge, 2e pr. de Bath pol-ders, 3e pr. A. en H. P. Labeur te Brussel-Rilland. Klasse 2. Rammen van lVs jaar en ouder, le pr. N.V. „de Schenge", 2e pr. de Bathpolders, 3e pr. A. en H. P. La beur. Klasse 3. Drie ooischapen van 2V2 jaar en ouder, elk met één ooilam: le pr. N.V. de Schenge, 2e pr. -de Bathpolders, 3e pr. idem. Klasse 4. Drie ooischapen van lVa jaar: le pr. de Bathpolders en N.V. -de Schenge, 2e pr. A. en H. P. Labeur, 3e pr. de Bath polders, 4e pr. A. en H. P. Labeur. Patroonsbond voor bouwbedrijven in Nederland. Heden en morgen houdt de bovenge noemde Bond zijn jaarvergadering in ho tel Britannia te Vlissingen. Hedenmorgen zijn de needs aanwezige leden ontvangen op het stadhuis -door het gemeentebestuur. Hedenmiddag is de vergadering begroet door -den voorzitter der afdeeling Vlissin gen, waarna de algemeene voorzitter, dhr J. Ringers, een openingsrede hield. Hierop ko-men wij nader terug, evenals op de ingekomen stukken en mededeelin- gen, die op de opening volgden. Hierna kwam aan -de orde het reeds in druk aan de leden toegezonden uitvoerige jaarverslag van den secretaris, Mr B Bouman, over het vereenigingsjaar Maart 1933—Maart 1934. Het vereenigingsleven was opgewekt en het ledental nam toe met 42, ondanks het feit, dat in crisisomstandigheden een aan tal werkgevers het -hoofd niet boven watei kon houden en de pogingen -van zekere zijden gedaan o-m de leden tot ontrouw aan den Bond te bewegen. In wezen is de toestand van het bouw- patronaat zeer zorgelijk. De crisis put langzaam maar zeker bij menigeen de re serves uit. En er komen steeds meer nieu we patroons te voorschijn, waardoor het werk nog weer over meer patroons moet worden verdeeld. Bovendien heeft de beunhazerij het zelfstandig werk uit voeren door arbeiders ontstellende af metingen aangenomen. Mede, doordat de overheid steeds door gaat met in den vorm van werkverschaf fing het particuliere bedrijfsleven vooi een groot deel van de uitoefening van zijn natuurlijke taak „vrij te stellen" is een noodtoestand ontstaan, waarin werkelijk op korten termijn zal moeten worden in gegrepen. Er is bereids overleg gaande met den handel en in enkele deelen des lands ook met de architecten, doch daar bij zal het niet kunnen blijven. Trouwens de behoefte aan „ordening" is niet alleen een zaak van het bouwbedrijf. Ook elders doet zich deze behoefte gelden. Inzake den uitvoerig behandelden en door cijfers gestaafden toestand ten op zichte van de werkloosheid, zegt de secre taris o.a., dat, al is er in het algemeen weliswaar een lichte neiging tot dalen, toch nog lang het niveau niet bereikt is, waarop de cijfers zich enkele jaren geleden bewogen. De oogenschijnlijk niet onaan zienlijke verbetering over de maanden AprilDecember 1933 zal voor het be langrijkste deel moeten worden toege schreven aan een aanmerkelijk verhoogde activiteit in den woningbouw. In verband met de aannemerscijfers blijkt, dat in 1932 voor f 89.326.051 en in 1933 voor f 109.009.475 is aanbesteed. Van de totaal aannemingssom bedroeg over de jaren 1931, 1932 en 1933 het deel der overheid resp. 50.1, 47.3 en 42 pet. en van de overige lichamen resp. 49.9, 52.7 en 58 pet. De daling van de cijfers der overheid vindt haar ookzaak in de be perkte openbare geldmiddelen en de zucht om werken als z.g. werkverschaffing uil te voeren. Het z.g. 60 millioen-plan ia slechts een gedeeltelijke compensatie voor hetgeen minder op de markt is gekomen. Dank zij de Commissie voor Werkver schaffing, ingesteld door werkgevers- en werknemersorganisaties is in meerdere gevallen werk voor de normale markt be houden gebleven, al moet erkend worden, dat het succes voor de werkgevers meestal grooter was dan voor de arbeiders, omdat het is voorgekomen, dat bepaalde werken niet met normale arbeidsvoorwaarden uit gevoerd werden, doch wel door middel vem een aannemer. D'e invoering van de Omzetbelasing le verde ook voor de bo-uwpatroons de noo- dige moeilijkheden op, al moet erkend worden, dat een deel der aannemers in een min of meer bevoorrechte positie te dien aanzien verkeert, als zijnde vervaar digers van onroerende goederen. Bij de Algemeene Bedrijfsvereniging voor de Bouwbedrijven doet de crisis zich ook nog gevoelen. Het voortduren van den minder gun- stigen toestand in het bouwbedrijf drukt onherroepelijk zijn stempel op den omzet van de vacantiebons, dat daalde van f 1.075.599 tot f 641.434. Het ledental van den bond steeg van 1718 tot 1760. Doodelijlc ongeval. De con ducteur Davids, wien gisteren aan het station KruiningenIerseke, beide 'beenen werden afgereden, i-s voor hij naar het ziekenhuis te Goes kon worden vervoerd, overleden. Ierseke. De heer Joz. de Koeyer Sr. wilde gisteren een 'tuinpaadje teren en kookte daartoe een paar emmers koolteer op een kachel. Op een gegeven oogenblik geraakte 'de teer in brand; door het kor daat optreden van Jac. Krijger kon voor komen worden dat de 'keuken geheel uit brandde. De schade, die niet onaanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. TWEEDE KAMER. Belasting goederen doode hand. Voortgezet werd de behandeling van bovengenoemd wetsontwerp. Een amendement V ervoorn dat be doelt uit te spreken, dat coöperatieve ver- eenigingen niet zijn te beschouwen als in stellingen van de doode hand, werd ver worpen bij zitten en opstaan. Een drie-tal amendementen Wijnkoop om onder de uitzonderingen ook op te ne men de arbeiders-verbruikco-öperaties, -de Rijkspostspaarbank en de vakvereenigin- gen, werden bij zitten en opstaan verwor pen. De heer Rutgers van Rozen- fa u r g verdedigde een drietal amende menten ter vrijstelling van bezittingen (kapitaal), wier (welks) opbrengst be stemd is ten bate van zaken of gedeelten van zaken, uitsluitend of nagenoeg uit sluitend bestemd voor den openbaren eeredienst. Niet alleen de kerkgebouwen zelve met inventaris, behooren vrij te zijn. De heer Kortenhorst verdedigde een amen dement beoogende een redactieverbete- ring van Art. 3 alsmede om een reserve voor. koersverliezen bij spaar- en pen sioenverzekeringen buiten de belasting te houden. Groote brand ie Vlijmen. Vijf boerderijen en zes schuren en loodsen verwoest. Dinsdagavond heeft te Vlijmen een felle brand gewoed waarbij 5 boerderijen en 6 schuren en loodsen in de vlammen zijn opgegaan. Omstreeks kwart over 8 brak vermoedelijk tengevolge van een lek in den schoorsteen brand uit in de boerderij van den landbouwer J. Boom. Er woei een stormachtige wind en in een mini mum van tijd stond dan ook het groote pand van onder tot boven in lichte laaie. Met groote moeite konden de bewoners zich in veiligheid stellen. De vrouw van den landbouwer die hij het vernemen der tijding flauw viel, moest naar buiten wor den gedragen, terwijl door inklimming juist bij tijds een baby van 5 maanden uit de woning kon worden gered. Het vuur sloeg bijna onmiddellijk over naar de woning van den landbouwer van der Griendt en tastte achtereenvolgens nog twee boerderijen aan. Kort daarop vloog ook een aan de overzijde van den weg gelegen boerderij in brand. Een gewel dige vonkenregen trok over het dorp. Daar de Vlijmensche brandweer onmach tig was iets tegen de loeiende vuurzee uit te richten vroeg de burgemeester assisten tie van -de brandweer van Den Bosch, welke om half 10 arriveerde. Toen waren de aangetaste panden echter reeds verla ren en de brandweer moest zich bepa len tot het voorkomen van uitbreiding van den brand. Omstreeks half 11 was het grootste ge vaar geweken. Eerst hedenmorgen te half zes kon de Bossche brandweer inrukken. Tengevolge van de verzengende hitte waren de draden van de electrische lei ding gesmolten waardoor een gedeelte van het dorp waaronder ook het station in het duister was gezet. Ook de tele foondienst ondervond stagnatie. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Behalve een aantal kippen is verder geen vee in de vlammen omgekomen. In totaal zijn 41 personen door den brand getroffen. Zij zijn alle bij familie ondergebracht. De schade welke in totaal ruim 1 H.A. bebouwde eigendommen besloeg wordt ge raamd op f 51.000. Zij wordt bijna geheel door verzekering gedekt. DEN HAAG. Z. K. H. Prins Hendrik is hedenochtend met den Staatsspoortrein van 11.46 uur uit het buitenland in de Re sidentie teruggekeerd en heeft zijn intrek genomen in het Kon Paleis aan het Noordeinde. TWELLO. Omtrent de uitsluiting aan de N.V. Overijselsche Steenfabrieken v.h. firma Stegeman Co. te Terwolde is gis teravond een vergadering gehouden van de arbeiders onder leiding van een be stuurslid van den bond van arbeiders in de steenindustrie. Op deze vergadering is overeenstemming bereikt. Als gevolg van deze overeenstemming zal de termijn van opzegging thans weer op 1 week wor den bepaald. De loonsverlaging blijft ge handhaafd en bedraagt ad naar de groe pen plm. 10 pet. Het collectief contract is niet afgesloten. Tengevolge van een en ander gaat dus het conflict nu niet door. Twee jongens vermist. AMSTERDAM. Dinsdagochtend zijn de 23-jarige H. D. B. Pommerel en zijn 20- jarige broer B. met de zeilboot „Willem" van de Oude Schans te Amsterdam ver trokken en tot dusver niet teruggekeerd. Vermoedelijk zijn zij naar het IJsel- meer gezeild, waar zij tijdens den storm waarschijnlijk zijn omgeslagen en ver dronken. Procedure 6 pet. Dollarleenlng 1924. AMSTERDAM. Naar wij vernemen is de dagvaarding betreffende dollarcou pons der gemeente Rotterdam op 16 Juni aan de gemeente beteekent en zal op 25 Juni van eiseh gediend worden. Oostenrijk en Frankrijk. PARIJS. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Oostenrijksche bondskanselier Dol- fuss den Franschen minister van buiten- landsche zaken tijdens het onderhoud op het station in Weenen heeft uitgenoodigd op zijn terugreis uit Belgrado in Weenen af te stappen. Barthou heeft deze uitnoo- diging moeten afwijzen, daar hij onmid dellijk naar Parijl3 moest terugkeeren, doch hij zou den Oostenrijkschen bonds kanselier hebben voorgesteld zelf naar Parijs te komen, waar hij door de Fran- sche regeering hartelijk zou worden ont vangen. Geweldige dorpsbrand. CAIRO. Door een geweldige brand is het dorp Maschtoul bijna geheel verwoest. 13 personen kwamen om het leven. Merkwaardig bericht in Japansch blad. TOKIO. De „Asahi" meldt, dat tus schen Engeland en Nederland een over eenkomst is gesloten waarbij, aldus dit blad, de beide landen zich verplichten een gezamenlijk front op militair en econo misch gebied in het Verre Oosten te vor men. Het blad is van meening, dat deze overeenkomst het gevolg is van de nood zakelijkheid voor beide landen om hun commercieele belangen te verdedigen te genover de opmerkelijke vooruitgang in het doordringen van de Japansche goede ren. Hét Férsbureaua Vaz Dias verneemt van officieele zijde dat dit bericht van eiken grand is ontbloot. Een dergelijke overeenkomst bestaat niet. Handhaving van den Gouden Standaard. BERN. De Minister van Financiën heeft bij de behandeling van de begroo ting in den nationalen raad wederom alle nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van handhaving van den Gouden Standaard in het belang van het Staatscrediet. Snelle temperatuurdaling. PARIJS. Na de bijna ondragelijke hitte van de laatste dagen is gisteren een af koeling ontstaan welke in den loop van den avond door een zware regenbui werd ingezet. In den nacht daalde de tempe ratuur met bijna 13 gr. Celcius. Het parlement spoedig op reces. OSLO. Wanneer niet nog een regee- ringscrisis, intreedt, welke mogelijkheid men niet uitgesloten acht, zal het parle ment 25 of 26 Juni op reces gaan. De zllverwet. WASHINGTON. President Roosevelt heeft de zilverwet onderteekend en in overeenstemming met de nieuwe arbitra- gewet den minister van arbeid benoemd tot bemiddelaar in het arbeidsconflict in de staalindustrie. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers heden Ned. Handel Mij. 39 38 Philips Gloeilampen G.B. 218 214% Unilever 12 A 70% Anaconda Copper 10 9°/i» Bethlehem Steel 223/s ar/» U.S. Steel Corp. 263/s 25% Koninkl. Petroleum 163 161% Shell Union 5'/,, 5% Amsterdam Rubber 106 A 105% Ned. Scheepvaart Unie 31% 32% D'eli Maatschappij 139 130 Handelsverg. Amsterdam 177 170 4 pet. Indië 1934 99'/s 997/s 4% pet. Ned.-Indië 1926 IOOVS lOOVs 4 pet. Nederland 1934 1015/u lOlVa A. K. U. 39% 39 Waar het Amerikaansche congres op reces is gegaan had men wel wat betere New-Yorksehe slotkoersen verwacht. Op deze teleurstelling reageerden vrijwel alle afdeelingen. Dringend aanbod bestond

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3