Mfalicicdt'spoeden WOENSDAG 20 JUNI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 21S GRATIS Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. IlSi ÜW HANDTASCHJE Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiën 30 cent por regel. Ingezonden mededeeliogen 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN ONTVANGEN DE NOG IN JUNI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Ongepaste aanval. De zoo uitnemend geslaagde Landbouw- dagen van de Z.L.M. te Kruiningen, zijn in niet geringe mate ontsierd door een hoogst ongepasten aanval van den heer Dr Molhuysen, secretaris van het Kon. Ned. Landbouw-Comité op de z.g. confes- sioneele organisaties. D[at de heer Molhuysen een fel tegen stander is van organisaties als de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond is zijn goed recht. En als hij het noodig acht een poging te doen de landbouwers te bewegen zich van deze organisaties los te maken en zich bij een z.g. algemeene organisatie aan te sluiten, dan zal nie mand hem dat kwalijk nemen. Maar er zal ook niemand zijn, die niet afkeurt de w ij z e waarop hij dit gis teren te Kruiningen meende te moeten doen. De aanval daar door hem op de z.g. confessioneele organisaties gedaan, was hoogst ongepast en ver beneden peil. D'e heer Molhuysen heeft zich toch niet ontzien, nog wel in gezelschap van per sonen, waarvan het hem bekend kan zijn, dat zij de C.B.T.B. een goed hart toe dragen en voor zijn arbeid volle waar deering hebben, degenen, die zich bij een organisatie op Christelijken grondslag zouden willen voegen, aldus te waar schuwen: „Hun wordt voorgehouden, dat hun belangen beter zijn toevertrouwd aan een organisatie met confessioneelen grondslag. Ma ar dan wordt hun boerenbelangaan een bepaal de politiek dienstbaar ge maakt. Dat is het eerste doel dezer organisaties." Hier werd dus kortweg geïnsinueerd, dat organisaties als de C.B.T.B., waarmee de heer M. overigens op velerlei gebied samenwerkt, zich in de eerste plaats ten doel stelt politieke belangen te dienen en dat zij het boerenbelang daaraan op offeren. Wij gaan uit den aard der zaak niet deze opvatting bestrijden. Maar wel spre ken wij de verwachting uit, dat de secre taris van het Kon. Ned. Landbouw-Comité hoog genoeg zal staan om openlijk deze in het openbaar geuite insinuatie terug te nemen en door publiek eerherstel van de op zoo ongepaste wijze aangevallen organisaties zichzelf in eer te herstellen. Japan en de a.s. vlootconferentie. In de Japansche bladen komt een stre ven tot uiting om Londen af te keuren als plaats van samenkomst voor de aan staande voorbereidende vlootbesprekin- gen. Wanneer Tokio niet als conferentie-stad in aanmerking mocht komen, zou men in Japan de voorkeur geven aan Parijs, Brussel of Den Haag. De „Nidsji Nidsji" noemt de volgende punten van de Japansche vlootpolitiek op: 1. beperking van de totale tonnage en van de tonnage der scheepseenheden. 2. afschaffing van het systeem van af meting en aanvaarding van het systeem van totale tonnage. 3. het recht van iedere natie te beslis sen over eigen verdedigingsmiddelen. 4. aanvaarding van het principe der rechtsgelijkheid. Arrestatie van communisten. In verband met den moord op den Poolscheh minister Pieracki heeft de po litie tal van huiszoekingen gehouden. Meer dan honderd personen zouden ge arresteerd zijn. In Warschau werden eenigc leidende leden der nationaal-demo- cratische partij, o.a. een redacteur van «e „Gazeta Warszawska", gearresteerd. In Wilna gelukte het de politie om een ge heime bijeenkomst van de communisten te ontdekken en de deelnemers te arres teeren. In Krakau werden in verband met de ontdekking van een Oekraijensche terreur organisatie dertig personen gevangen ge nomen. Vo kenbond en Sowjet-Rusland. Het bestuur van de te Genève gevestigde „Entente Internationale contre la troisiè- me Internationale" heeft aan den Volken bond en de regeeringen van alle daarbij aangesloten landen een circulaire gericht, waarin het opkomt tegen een eventueele toelating van Sovjet-Rusland tot den Vol kenbond. Het zegt in dit protest, dat de Volkenbond alle moreele beginselen, die zijn grondslag en eenige kracht zijn, zou verloochenen als hij de Sowjets als lid aanvaardde. „De Sowjet-unie heeft in het internatio nale leven gedebuteerd met het verraad van Brest Litowsk, zij heeft vervolgens geweigerd de internationale verbintenis sen van Rusland na te leven, zij heeft Georgië overweldigd in strijd met het door haar onderteekend verdrag en zij heeft tegen alle recht in Buiten Mongolië, een Chineesche provincie, geannexeerd. Boven dien bewijzen de besluiten van Dec. 1933 en Januari 1934, genomen door de com munistische internationale en de Russi sche communistische partij den niet te schokken wil van de sowjet-leiders om de revolutionaire propaganda in alle andere staten voort te zetten, ook in de staten waarmede de Sowjet-unie non-agressie verdragen heeft gesloten." Om deze en nog andere redenen, acht het bestuur de Sowjet-unie niet waard, in den Volkenbond te worden opgenomen. Barthou confereert met Dollfuss. De Fransche minister van Buitenland- sche Zaken, Barthou, is gisteravond aan het West-station te Weenen aangekomen. Onmiddellijk na aankomst had de alge meen verwachte ontmoeting tusschen Bar thou en Dollfuss plaats en wel in het sa lonrijtuig van den Franschen minister. De besprekingen duurden ongeveer een uur. In aansluiting op het onderhoud heeft Barthou nog den Franschen en Roe- meenschen gezant bij zich ontvangen. Wil Japan Roemenië bewapenen? Naar „Az Est" bericht, heeft de Japan sche regeering der Roemeensche aangebo den tegen goedkoope prijzen het geheele Roemeensche leger van nieuwe wapens te voorzien en verder op Roemeensch gebied een munitiefabriek te bouwen, in welke onder Japansche deskundige leiding de meest moderne munitie zou worden gefa briceerd, 25 pet. onder den wereldmarkt prijs. Tornado in Honduras. Volgens uit Progresso (Honduras) ont vangen berichten heeft een tornado, wel ke over een breedte van ongeveer 20 K.M. heeft gewoed, verscheidene deelen van Honduras geteisterd. Een plantage der „United Fruit Comp." is geheel verwoest. Tal van menschen zouden om het leven zijn gekomen. De verbindingen zijn geheel verbroken. De onveiligheid in Mantsjoerije. Op 25 mijlen ten Westen van Kailin is een militaire trein door „bandieten" over vallen en vernield. D'e „bandieten" scho ten op den trein en wisten hem tot ont sporing te brengen. Er ontstond een gevecht tusschen de „bandieten" en de soldaten. Vier aanval lers en twee treinheambten werden ge dood en twee soldaten gewond. Rusland bidt om regen. Naar de Moskousche correspondent van de „Times" meldt, zijn in verschil lende streken van sovjet-Rusland door de boeren gemeenschappelijke openbare ge beden om regen gehouden. Het officieele orgaan der militante god loochenaars, de „Bezbozhnik", levert na tuurlijk felle critiek op deze godsdienst oefeningen en noemt ze „een vlucht naar valsche goden". Te Boebden in Daghestan hebben de Moslempriesters een openbare godsdienst plechtigheid geleid, waarbij 112 schapen en twee koeien aan Allah werden geof ferd, terwijl vrouwen zich met water be sprenkelden en Allah smeekten regen te geven aan de velden. Op verschillende plaatsen, aldus het or gaan der godloozen, nemen de leiders der collectieve boerenbedrijven persoonlijk deel aan orthodoxe godsdienstplechtig heden of aan Mohammedaansche ceremo niën. Te Doerowka in het land der Zwarte Aarde hield de voorzitter van een khol- choz dadelijks een afwasschings-plechtig- he'd, waarbij de boeren en hun vrouwen zich van zonsopgang tot zonsondergang de een na den ander met water bespren kelden, om regen van den hemel af te smeeken. Soortgelijke plechtigheden worden ook in andere Mohammedaansch-Russische dorpen gehouden. Korte Berichten. Fe geheime üuitsche staatspolitie heeft alle bezittingen van den bond van Joodsche werknemers met al zijh bij-or ganisaties ten gunste van den staat Prui sen verbeurd verklaard. In verband met de weigering van de Vereen. Staten, om aan Rusland crediet on langen termijn te verleenen, heeft de maatschappij mtorg bestellingen in de Vereen. Staten, welke een waarde van 2,5 millioien dollar hebben, geannuleerd. De desbetreffende goederen zullen nu in Eu ropa worden besteld. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is giéteren icim 12 uur midd. Eur. tijd te Friedrichshafen geland. Het luchtschip heeft voor de ter igreis uit Amerika 3 dagen en 12 uren noodig gehad. Drie lijken, gekneveld en met prop pen in den mond, zijn gevonden in een geparkeerde auto te Nieuw Brunswijk in Amerika. Be lijken zijn doorzeefd met revolverko gels. Men vermoedt, dat hier leden van een bende wraak hebben genomen. Te Weenen zijn door ontploffing van een bom twee automaten van een restau rant vernield. Een agent van politie en twee burgers werden licht gewond. In Leopoldstadt is door de ontploffing van een papieren bom aanzienlijke schade aangericht. Vermoedelijk ten gevolge van het weigeren der remmen is een autobus, waarin 55 leden der evangelische vrou- wenvereeniging van Tunzenhausen en Soemmerda zaten, te Saalfeld tegen een dijk gebotst. Derftig personen werden ge wond, o.m. een geestelijke uit Tunzenhau sen, die met de andere gewonden in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Berichten uit Mendoza melden, dat de sneeuwstormen in de Cordilleras nog steeds krachtig woeden. Vanaf Las Gue- vas tot aan Puente del Inca ligt een sneeuwlaag uitgespreid van meters dikte. bedaart spoedig met Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Uit de lucht gegrepen. Naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop, deelt de mi nister van Koloniën mede, dat het bericht als zou de directeur van het Telegraaf- agentschap Aneta te Batavia gevangen zijn genomen, volkomen uit de lucht is ge grepen. Transferbesprekingen opgeschort. De Duitsch-Nederlandsche transfer onderhandelingen zijn gisteren onderbro ken. De Nederlandsche delegatie is naar Den Haag teruggekeerd om met de be voegde regeeringsinstanties ruggespraak te houden en om nieuwe instructies in ontvangst te nemen. De onderhandelingen zullen a.s. Donderdag te Berlijn worden voortgezet. Notariaat. Bij Kon. besluit is op verzoek van mr J. Eggens ingetrokken het Kon. besluit houdende diens benoeming tot notaris te Maarssen, en is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Utrecht, ter standplaats de gemeente Maarssen (vaca ture L. G. James), H. P. Vader, candi- daat-notaris te Utrecht. Directeur varkenscentrale. Naar men verneemt, ligt het in de be doeling, dat de heer ir W. de Jong, van wiens benoeming tot directeur der Crisis Rundvee Centrale melding is gemaakt, ook den heer van Zwanenberg zal op volgen als directeur der Varkenscentrale. Naar men weet, is de heer de Jong thans voorzitter van de Varkenscentrale. De rijwielbelasting. De heeren Drop en J. ter Laan hebben een amendement ingediend op het ont werp tot instelling van een verkeersfonds, welk amendement de strekking heeft de belasting op rijwielen op f2.50 te hand haven. Vergoeding aardappels van afwijkende kwaliteit. Aan de veilingsvereenigingen is kennis gegeven vanwege de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, dat voor aardappelen van eenig'szins afwijkende kwaliteit een vergoeding kan worden uit betaald van f 0.75 per 100 kilo, indien ze niet voor den minimumprijs worden ver kocht. Ze moeten daarna worden ingeno men en opgeslagen. Een belangrijke opdracht. Naar ons wordt medegedeeld, heeft de Turksche Regeering aan de Nederland sche Maatschappij voor Havenwerken, hiervoor samenwerkende met de werf Gonrad, Heemaf en de Machinenfabriek Gebr. Stork en Co., opdracht verleend de plannen te ontwerpen voor den bouw en uitrusting van een marinehaven te Güld- jük nabij Constantinopel. Het volledig project moet in 14 maanden gereed zijn. Hiermede is de beslissing gevallen in een kwestie die de Turksche regeering reeds sedert tal van jaren bezig houdt. Op 16 April had een inschrijving plaats waaraan de voornaamste Europeesche in- dustrieele groepen deelnamen. Na een uiterst scherp onderzoek van de overge legde certificaten en attesten werd beslo ten de Nederlandsche groep met het werk te belasten. Nog deze week vertrekt een missie van vijf werktuigkundige, electrotechnische en ciciel-ingenieurs naar Istamboul. TWEEDE KAMER. Belasting goederen in de doode hand. In de Tweede Kamer kwam gisteren, zooals reeds gemeld, aan de orde het wetsontwerp inzake belasting van goede ren in de doode hand. De heer F1 e s k e n s (R.K.) consta teert, dat een belangrijk deel van de be volking tegenover dit ontwerp allerminst sympathiek staat, omdat tal van vereeni- gingen op maatschappelijk gebied door deze belasting worden getroffen en in hun werkzaamheid belemmerd. Behalve de kloosters zullen vele kerke lijke en niet kerkelijke instellingen wor den getroffen. Spr. brengt den minister hulde voor de wijze, waarop dit ontwerp tenslotte tot stand gekomen is, vooral om dat het niet noodeloos voedsel geeft aan benepen anti-papisme. Daarom zal spr.'s fractie geen principieele bedenkingen op peren. De heer Kersten (Stk. Geref.) zegt, dat zijn fractie nooit heeft aangedrongen op een ontwerp als het onderhavige, om dat zij overtuigd was dat de Regeering alle categorieën over een kam zou sche ren. Spr. kan zich met het financieel beleid dezer Regeering niet vereenigen en noemt de cumulatie, waartegen de Regeering weigert op te treden. De Voorzitter verzoekt den spre ker zich tot het ontwerp te bepalen. De heer Kersten zegt dat de Re geering de verzekeringswetten moet af schaffen die millioenen kosten en wijst op de millioenen, welke via de onderwijswet den kloosters toevloeien. Spr. heeft geen bezwaar de goederen van Rome te belasten, doch hij vindt het ongepast dat ook de kerken der reforma tie moeten offeren, dat het ontwerp de kerk van Christus aantast. Daar moet de Regeering afblijven. Laat ze liever de lees zalen opruimen en de komedie niet meer subsidieeren. Als de hervormde en gere formeerde kerken niet uit dit ontwerp ge licht worden kan spr, er zijn stem niet aan geven. De heer L i n g b e e k (Herv. Ger.) vreest dat sommige personen onevenredig zwaar zullen worden getroffen, o.a. de predikanten, die tweemaal inkomstenbe lasting zullen moeten betalen. Het kerk gebouw, dat vrij is, mag niet worden ge scheiden van de goederen die tot haar on derhoud moeten dienen en door den mi nister belast worden. De groote kerkgenootschappen worden door den minister ontzien, ten koste van de kleine; die moeten bloeden, terwijl de musea, verzamelingen van botjes e.d. worden vrijgesteld. De Regeering vermindert de Indische pensioenen, verlaagt den steun, maar de kloosterlingen laat zij vrij! Spr. besluit met te zeggen, dat hij zal tegenstemmen. De heer v. d. Tempel (S.D.A.P.) zet uiteen, dat de grootte van het kapitaal in de doode hand niet bekend is, doch het moet zeer aanzienlijk zijn, hetgeen zich afspiegelt in het cijfer van de toeneming van dit kapitaal van 1874 tot 1930 met 393 millioen. Dit ontwerp rust echter op breeden grondslag wat het aannemen door ver scheidene groepen vergemakkelijkt. Men moet geen uitzonderingspositie voor en kele groepen eischen, gelijk de heer Ker sten doet, want daarmee tast men den breeden grondslag aan. Ee heer Vervoorn (PI. B.) noemt dit ontwerp geen gelukkige keuze, het is ingewikkeld en vol uitzonderingen. Het gewijzigd ontwerp beschouwt spr. als een verslechtering van het oorspronkelijke. Natuurmonumenten worden thans vrijge steld, pastoralia niet. Dit is onbillijk en onjuist. Spr. dringt er bij den Minister op aan, pastoralia, welke dienen tot op brengst van het salaris van een predi kant, vrij te stellen. Spr. heeft voorloopig tegen het ontwerp veel bezwaren. De heer Bakker (C..H.) wijst op den abnormal en toestand, dat het economisch leven steeds verder door nieuwe belastin gen wordt verzwakt. Deze minister werkt, waar het belastingprojectielen betreft, met snelvuur, waardoor het publiek zwaar wordt getroffen. Spr. vreest sterke uitbreiding van den belastingdienst bij een vrij sobere op brengst van 3 millioen. Hij staat aan de zijde van den heer Lingbeek, waar het diens zakelijke bestrijding van aTt. 4 van dit ontwerp betreft en waar hij vrijstel ling van kerkelijke goederen bepleitte. Spr. behoudt zich zijln stem nog voor. De heer V i s s c h e r (A.R.) bepleit in krimping van staatsbemoeiing in stede Binnenland. De landbouwdagen der Z. L. M. Belasting goederen in de doode hand. Buitenland. Volkenbond en Sovjet-Rusland. Japan en de vlootconferentie. behoort altijd zoo'n klein plat zakdoosje met 3 "AKKERTJcS", want dat neemt haast geen plaats in en Gij hebt dan altijd AKKER- CACHETS bij U om U van hoofd-, kies- of zenuwpijn af te helpen. Zokdooi II Glaten buil mei 12 stuks slechts 52 cent 20 cent Ge kunt hieruit 4x Uw zakdoosje vullen. van steeds nieuwe belastingen. Ons volk komt meer en meer bet ezeltje nabij1, dat zoolang wordt belast, tot het er bij neer valt. Ook spr. acht dit op dit moment een weinig gelukkige keuze. Hij heeft bezwaar tegen dit uitsteken van de Regeerings- hand naar fondsen, die den arbeid van de kerk moeten bevorderen, vooral in dezen on-kerkelij'ken tijd, waarin die arbeid zoo wordt verzwaard. Men legt nieuwe lasten op aan een groot deel van ons volk, om dat het nu eenmaal tot de kerk behoort, en geeft tegelijk subsidies aan orkesten, tooneelgezelschappen en andere kunst. Spr. behoudt zich zijn stem voor. De heer Winkoop (C.P.H.) zegt dat dit ontwerp het stempel draagt van klas se-wetgeving. Hij wil alle goederen in de doode hand belasten. De heer Schouten (A.R.) gelooft ook, dat een rechtvaardige regeling van deze zaak uiterst moeilijk is. "Ware de toe stand der Rijksfinanciën minder abnor maal, spr. zou tegen dit ontwerp zijn. Sprekers fractie beschouwt dit ontwerp niet los van den financieelen toestand. Echter mag niet getornd worden aan het tijdelijk karakter en aan het heffingsper centage. Nu kan men niet zeggen, dat de regee ring hier de kerk een lagere plaats heeft gegeven dan instellingen op het gebied van onderwijs, armenzorg en volksge zondheid, omdat deze laatste vrijgesteld worden. Een andere vraag is, of het ontwerp niet te eenzijdig is samengesteld. Men zou b.v. kunnen spreken over eventueele vrij stelling van kerkelijke goederen. Spr. vraagt den minister naar de beteekenis, ook de financieele, van het amendement- Rutgers van Rozenburg. Wanneer dit wordt aanvaard, heeft het dan nog wel zin, het ontwerp te handhaven? De Minister van Finan ciën, Mr Oud, zal niet ingaan op de opmerkingen, gemaakt ten aanzien van het algemeen financieel beleid. Hij is het eens met het standpunt dat men niet met steeds nieuwe heffingen kan komen. Het geheel dier heffingen is echter aan gekondigd in de Millioenennota voor dit loopende jaar. In groote trekken heeft men daarmee zijn instemming betuigd, omdat het niet anders kon. Deze drie mil lioen kunnen niet worden gemist. De kunst is geweest belastingobjecten te vin den, met daaraan verbonden de minst mogelijke bezwaren. Hier heeft men te doen met stukken vermogensbezit, niet het eigendom van een natuurlijk persoon. De draagkracht is echter aanwezig. Degenen, die altijd op deze belasting hebben aangedrongen, hebben nu intus- schen eens gezien wat er aan vast zit. Spr. had gedacht, dat de heer Lingbeek hem nu krachtdadig gesteund zou heb ben, want één dergenen, die spr. op dit idee brachten, wasde heer Lingbeek (gelach). Dé heer Lingbeek heeft het ont werp anti-protestantsch genoemd. Daar tegen komt Spr. op. Het heeft zich op een breede basis gesteld, maar wanneer men dit doet, staat men direct voor de moei lijkheid van de vrijstellingen. Spr. wijst af het verwijt, dat hij minachtend heeft gestaan tegenover den godsdienst. Hij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1