3 cent Nog geen per dag kost een abonnement op „De Zeeuw Abonnementsprijs per kwartaal f 2.50 Weekabonnementen f 0.20 Uit de Provincie cn Tuindersband en de R. K. organisatie geen steun verleenen. Spr. hoopt, dat de Prov. Staten het groote belang dezer zaak sullen inzien. Betreffende de crisistuchtrechtspraak maakt dhr M r v. d. M i n n e enkele aan merkingen op de samenstelling van het college van rechtspraak. Daarin moeten menschen zitten, doorkneed in het vak. De voorzitter zegt, dat de Z. L, M maar één man had voor te dragen. Ze heeft aanbevolen dhr G. Gast te Brou wershaven, een bekwaam deskundige. Het college wordt gevestigd te Goes. Betreffende de pachtprijzen zegt dhr W. de Buck ook te gelooven, dat de pachtprijzen eer stijgen dan dalen. De Mi nister van Economische Zaken a.i. heeft opgemerkt, dat hier een taak is voor de organisaties. Spr. wil hierop nu en dan in het Zeeuwsch Landbouwblad wijzen. Dit wordt toegezegd. Voorkiemen van late aardappelen. Hierna kwamen aan de orde de rap porten van de aangesloten afdeelingen der Z. L. M. over het vraagpunt: „Ervaringen over het voorkiemen van late aardappe len". Hierover hebben tien afdeelingen gerapporteerd. 2 fdeeling Domburg concludeert, dat in l\ot groot het voorkiemen en uitplanten te tijlroovend en te kostbaar is, wat niet o. weegt tegen de voordeelen. Afdeeling St. Annaland: Afgezien van onvoorziene omstandig heden is de kans op voordeel veel grooter dan de kans op nadeel bij voorkieming van late ras tea. op zwaardere vasthou dende gronden, waar men gauw gevaar heeft van zieke kno'len. Hier wegen de voordeelen veel zwaarder dan de nadeelen en wordt dan voork emen beslist ge- wenscht geacht. Op lichte, vlug loslatende gronden wegen de nadeelen zwaarder dan de voordeelen en dus voorkiemen on- gewenscht. 1 e St. Annaland waar een groote handel is, ook in voorgekiemde late ra se en, komt men al meer terug op het voorkiemen op lichte gronden. De landbouwers die hunne aardappe len niet vc kiemen, dienen meer zorg te besteder an de bewaring Wanneer die bewaring niet anders kan geschieden dan in een kuil, dient niet direct uit de kuil te worden geplant, doch moeten ze eerst 12 dagen vóór het poten uit de kuil worden genomen en om de 2 dagen wor den omgezet, waardoor dan ook reeds een vluggere en geregelder opkomst wordt bevorderd. Afdeeling Krabbendijke: Opgemerkt wordt, dat in deze afdeeling de ondervinding heeft geleerd, dat men met het voorkiemen van pootgoed, waar van de opbrengst moet 'dienen voor do consumptie, geen voordeel behaalt, inte gendeel gemeend wordt dat de opbrengst zelfs iets lager is. Anders wordt het natuurlijk, wanneer men teelt voor vroeg te rooien pootgoed. Dan is men met een voorgekiemd gewas een heel eind voor. Voorts hangt het meer of mindere voordeel van verschillende factoren af, o.a. droog of nat voorjaar, warm of koud, droge of natte zomer en 't optreden van aardappelziekte. De tweede rapporteur uit deze afd. schrijft: In de vier jaar dat wij' ons pootgoed voorkiemden bleek (uitgezonderd het le jaar, toen het pootgoed maar in Jan. in de bakjes ging) eenigszins in het nadeel te zijn wat de opbrengst betreft. Officieele proeven heb ik niet genomen, maar toch aanvaard ik de conclusie dat het voorkiemen van latere soorten op de manier zicioals we dat onze vroegere soor ten doen meestal de opbrengst drukt. Afd. Alg. Leden Kring Oost-Zuid-Be veland. Alle leden waren de meening toege daan, en de ervaring had hun geleerd dat de voorgekiemde in jaren, dat geen phy- tophtora optreedt en zij moeten uitgroei en, heel wat minder opbrengst geven dan niet voorgekiemde onder dezelfde om standigheden. Weer andere leden hadden de ervaring opgedaan dat op droge gronden welke in de warme Juni-maand weieens wat vroeg loslaten, voorkiemen noodzakelijk is. Afdeeling Wemeldinge geeft de volgen de conclusie: Resumeerende kunnen we zeggen dat het voorkiemen de volgende voordeelen biedt: Het veel vroeger boven komen, daar door veel minder rottings-risico. Het ver- tconen van een veel mooier stand, waar- r or ook hoogere opbrengst. Minder ri sico van Phytophtora of „kwaad" en min der gelegenheid, door het vroeger afster ven, van besmetting. In vele gevallen minder doorgroeiers, waardoor meer leverbare aardappelen. Men kan ze vroeger rooien, dus vroeger verkoopen, men krijgt dan mooiere ar- beidsverdeeling, men komt gemakkelijker klaar voor het zaaien van wintergraan. Afdeeling Kloetinge: Ee ondervinding met het voorkiemen van Zeeuwsche Blauwe en Bonte aardap pelen is in deze afdeeling behoudens een enkele uitzondering algemeen gunstig. Een groot voordeel daarvan is de betere kwaliteit, welke wordt verkregen. Door de grootere vatbaarheid dezer soorten voor de gewone aardappelziekte, waardoor het meermalen voorkomt dat ze te vroeg af sterven, wordt dit voordeel nog vergroot. De voorgekiemde toch zijn door hun vroe- geren groei dan meer uitgerijpt dan de andere. Voorts wordt opgemerkt dat de opbrengst bijt een te vroeg afsterven in het voordeel van de voorgekiemde is. Afdeeling Colijnsplaat: In een jaar met een drogen voorzomer sterven de planten te vroeg af door het voorkiemen, hierdoor geven de aardappe len te weinig opbrengst en te veel kleino aardappelen. Evenwel als de zomer tame lijk veel neerslag geeft, is het voorkie men van deze aardappelen zeer aan te bevelen, daar de aardappelen vroeger rijp zijn en daardoor meer opbrengst geven dan de niet voorgekiemde, ook mooier knolvorming, en geven ook meer op brengst omdat bij optreden der aardap pelziekte de planten verder uitgegroeid zijn en minder zieke knollen geven. Ook werd de meening nog uitgesproken om de helft van de te telen oppervlakte te poten met voorgekiemd, en de andere helft met niet voorgekiemd pootgoed, ten eerste als proef en ten tweede om toch met de helft een goede opbrengst te verkrijgen. De grondsoort is hier tamelijk zware klei. salaris van resp. f 1200 en f 1000 per jaar. De benoeming werd overgelaten aan het Bureau. Aangenomen werd het voorstel om aan te koopen een perceel grond, gelegen bij de landbouwhuishoudschool te Zierikzee voor f 275. Ceniraal Zeeuwich Verslag over 1933. Pachtbureau. Hieraan ontkenen we het volgende: Voor de pachtboeren is de crisispaoht- wet een heele steun geweest en is dit nog. Deze wet uit de nood der tijden voort gekomen mag in vele gevallen een gun stige werking hebben, tooh is het een wet, die zoo spoedig mogelijk dient te verdwij- De oorzaak is de vrije of z.g. T. C.-tar- i we. Spr. vindt het verschrikkelijk, dat er boeren zijn, die van de Tarwewet profi- ceeren en nu geknoeid hebben. Terwillo van enkele tien- of honderdtallen guldens hebben ze de geheek Tarwewet in discro- diel gebracht, een wel, waarop het land bouwbedrijf voor een groot deel rust. Het Bestuur der tarwe- organisatie heeft niet ge aarzeld de knoeiers zwaar en voorbeeldig te straffen. Hun namen zullen worden gepubliceerd. De handel was in Zeeland zóó ingescha keld als nergens het geval was. De tar- wehandel zal nu geheel ge- IS Afdeeling Kamperland: Gemeend wordt, dat het succes van het voorkiemen der late aardappelsoorten in hoofdzaak afhankelijk is van drie voor name factoren, n.l. 1. de grondsoort, 2. de weersgesteldheid en 3. het optreden der gewone aardappelziekte. Welken invloed deze factoren op de uitkomst kunnen heb ben, kan wat 2 en 3 betreft, nooit vooruit worden bepaald. De grondsoort echter speelt ieder jaar dezelfde rol, zoodat men hiermede rekening kan houden bij' het poten. Elke teler van late soorten aardappels kan gerust een beperkt gedeelte van zijn gewas voorkiemen althans wanneer hij er prijs op stelt om vroeg af te leveren, doch men kieze daarvoor steeds de zwaarste grond. Het voorkiemen dezer soorten acht ik voor de lichtere klei en de zandgronden op den duur onrendabel. Afdeeling Grijpskerke: De ervaringen met het voorkiemen lie pen in deze afdeelingen uiteen. De voor deelen worden in het algemeen grooter geacht dan de nadeelen. Sommigen waren van oordeel, dat op losse, doorlatende gronden het voorkiemen geen aanbeveling verdient. Op stijve, vasthoudende gronden daarentegen passen velen het voorkiemen met succes toe, vooral daar waar men de beschikking heeft over een moderne po terbewaarplaats. Afdeeling Oostkapelle: De resultaten met het voorkiemen in deze afdeeling verkregen waren zeer ver schillend. Opgemerkt werd dat het weer en het plantgoed en het vroeger of later optreden der aardappelziekte een groote rol spelen, zoodat in het algemeen niet kan worden gezegd, welke wijze van cul tuur het meeste aanbeveling verdient. De meeste leden der afdeeling evenwel waren geen voorstanders van het voorkiemen omdat de opbrengst in vele gevallen min der wordt geacht. Discussie wordt hierover niet gevoerd. De voorzitter zegt hierna, dat de heer C. H. A. Stoutjesdijk heeft ontslag geno men als hoofdbestuurslid. Spr. verwel komt zijn opvolger, dhr A. Wisse te Anna Jaoobapolder, en spreekt in waardeeren- de woorden den heer Stoutjesdijk toe. Spr. schetst hem als iemand met een helder verstand en van sterke wilskracht, maar ook met een warm hart voor Zeeland en den landbouw. Spr. dankt hem hartelijk, voor alles wat hij' voor de Z, L. M. heeft gedaan. Spr. stelt voor den heer Stoutjesdijk te benoemen tot „commandeur van den Zeeuwschen leeuw". Dhr Stout jesdijk dankt hartelijk voor deze woorden. Dhr A. Wisse heeft uit groote liefde voor de organisatie de moeilijke taak van den heer Stoutjesdijk overgenomen. Dhr T. Maat te Kats wordt benoemd tot lid van verdienste. De heer P. Geschiere te Zoutelande is van Hoofdbestuurslid plaatsvervangend Hoofdbestuurslid geworden, gezien het verminderde aantal leden der Z. L. M. op Walcheren. Benoemd worden tot leden van het Dag. Bestuur de heer A. Wisse te Anna Jaoo bapolder, G. Franse te Kleverskerke en A. I. Leenhouts te Retranchement. Benoemd wordt tot lid van het bestuur van den keuringsdienst Zeeland de heer J. A. Stols te St. Philipsland. Tot lid der belastingcommissie wordt benoemd in de vacature-I. P. v. d. Weele dhr S. J. de Regt (plaatsvervanger dhr A. Hartog). In het'Bestuur van de Centrale Crisis- icirganisatie voor Zeeland worden be noemd de zeven personen, door het Dagel. Bestuur voorgedragen, n.l. de heeren J. M. v. Bommel van Vloten, C. Franse, P. J. J. Dekker, H. G. v. d. Zande, A. Wisse, M. de Bruyne en A Haak. Aangenomen werd het voorstel van het Dagel. Bestuur om tijdelijk aan te stellen een tweede assistent-secretaris en een ambtenaar van den buitendienst op een nen. Door de toepassing ervan worden zoovele goede verhoudingen tusschen eige naar en pachter verstoord, dikwijls in zoo'n erge mate, dat funeste gevolgen, vooral voor den pachter het slot ervan zijn. Ons Bureau acht het verstoren van goe de pachtverhoudingen uit den booze. Goe de verhoudingen zijn voor beide partijen het beste. En deze worden het best verze kerd door het volgen van den weg van gemeenschappelijk overleg. En dan is daar ons Bureau om in dezen de behulpzame hand te bieden. Dat niet meer van onze diensten wordt gebruik gemaakt is te betreuren. Vooral nu weer hoortmenvan veel jte hooge pachtopdrijvin- jgen. Men biedt tegen elkaar op enbesteedt prijzen, die in geen verhouding tot de opbrengst staan. Vooral is dit te betreuren in dezen tijd, nu Overheids steun zoo gebiedend noodzakelijk is. Dit geeft aanleiding tot een absoluut verkeerd oordeel door min of meer buiten den land bouw staanden. In 1933 werden drie schattingen uitge voerd. De eerste schatting betrof 56 perceelen bouw- en weiland van de Ned. Herv. Kerk te St Maartensdijk. De tweede schatting was een opnieuw vaststellen van de pachtprijzen van de lan derijen, welke in 1931 door ons Bureau werden geschat voor de Ned. Herv. Kerk te Hulst. De derde schatting betrof eveneens een herziening van de pachtwaarde van reeds vroeger geschatte perceelen van de Ned. Herv. Kerk te Haamstede. Het verslag werd voor kennisgeving aangenomen. De benoeming van een lid van het Dag. Bestuur uit den kring West Zuid-Beve land werd aangehouden tot na de Konink lijke goedkeuring der Statuten. Inmiddels is de heer Kranenburg voor- loopig lid van het Dag. Bestuur. Aangenomen werd het voorstel van het Dag. Bestuur om de kantoorlokalen van het Landbouwhuis te verhuren aan de crisis-organisatie voor Zeeland en voor de werkzaamheden der Z. L. M. een twee tal lokalen te huren in een gebouw in de nabijheid van het Landbouwhuis. Dhr A. Dees rapporteert, dat de com missie, benoemd voor een onderzoek naar de uienteelt, met haar arbeid nog niet is gereed gekomen. In de najaarsvergadering zal hierover meer kunnen worden mede gedeeld. Graan en aardappelen. In plaats van dhr J. M. van Bommel v. Vloten, die ziek is, spreekt nu dhr Ir J. D. Dorst over: „De maatregelen ten be hoeve van de graanteelt en de aardappe len". Eerst wijdt Spr. een woord van dank bare herinnering en groote waardeering aan den overleden voorzitter der tarwe- 1 organisatie, dhr I. P. v. d. Weele, die zoo heel veel in alle eenvoudigheid voor den landbouw heeft gedaan. Hij was ook de man, die met dhr Ste vens de aardappelensteunregeling heeft in elkaar gezet. Spr. wijst nu op de provinciale crisis organisaties, die zijn opgericht met de be doeling vereenvoudiging en bezuiniging te brengen. Er staat iets heel belangrijks te gebeuren. Het bedrijf zal niet langer be vroren blijven, maar zal weer geheel op gang worden gebracht. De provinciale crisis-organisaties heb ben alleen een uitvoerende taak en bemoei en zich niet met de algemeene crisissteun- politiek. Dit is de taak der landbouworga nisaties. De tarwe-organisatie blijft zelfstandig ook wat de rechtspraak betreft. Spr. komt nu tot de knoeierijen met de tarwe. Twee groepen personen hebben ge knoeid: landbouwers en handelaren. wijzigd worden. Hoe dat zal izijn, kan Spr. nu nog niet zeggen. De nabetaling van f 1.50 zal spoedig ge heel hebben plaats gehad. Veel meer zal wel niet volgen. De gerst zal op dezelfde wijze wor den gesteund als vorig jaar (f 3.50 per 100 K.G.). Voor de v e 1 d b o o n e n is ook een steunregeling in het leven geroepen als voor de gerst (misschien ook f 3.50). Van erwten en bruine boonen is nog niets te zeggen. De regeering heeft hiervoor een commissie van deskundigen ingesteld. Voor de aardappelen wordt het terugbetaald. De maatregelen voor den te velde staande oogst zijn nog niet be kend. Dit hangt van den oogst af. Het ligt wel in de bedoeling zoo noodig dezelfde regeling als vorig jaar toe te passen. Veel critiek is op de regeling uitge bracht. Maar een beter systeem is nog niet uitgevonden. Spr. merkt op, dat de vroege aardappe len niet onder de aardappelorganisatie, maar onder de tuinbouwregeling vallen. Spr. zegt tenslotte nog in antwoord op een vraag, dat de boeren voor gebruik voor eigen gezin 80 K.G. tarwe per maand mogen laten malen. Die regeling schijnt in voorbereiding te zijn. Dhr P. S c h e e 1 e zou daartegen wil len opkomen, om geen geprikkelde stem ming teweeg te brengen. Dhr A. Wisse meent, dat bedoeld is een kwantum van 80 K.G. bloem. Varkens- en rundveehouderij. Hierna was het woord aan dhr C. Zwagerman, die sprak over „De maatregelen ten behoeve van varkens en rundveehouderij". Spr. zette uiteen, welke maatregelen genomen zijn tot steun aan de varkens- en rundveehouderij, n.l.: 1. bescherming van onze markt tegen invoer; 2. bevor dering van uitvoer; 3. prijsregeling in het binnenland; 4. inkrimping van den veestapel; 5. teeltbeperking. Er dreigt het gevaar, dat een scheiding wordt gemaakt tusschen akkerbouw en veehouderij. We moeten echter de groote lijn in de toekomst voor het agrarisch bedrijf in het oog houden. Spr. zet daarna uiteen wat gedaan is om voor de varkens prijsregelend op te treden. Over het succes der varkens-cen trale loopen de meeningen uiteen. De be doeling van de leiding was goed, maar ze heeft de omstandigheden tegen gehad. Het staat voor spr. niet vast, dat het tegen woordige stelsel het meest economische is. Maar toch waarschuwt spr. tegen ego isme. De varkensteelt is voor Zeeland van minder belang dan voor de zandstreken. Daar staat tegenover, dat de varkens teelt na 1910 hier weinig en elders sterk is uitgebreid. Onze Zeeuwsche voormannen moeten blijven vechten voor het behoud van onze eigen mesterij. We moeten onze eigen behoefte kunnen blijven dekken. Ook onze stamboekfokkerij van Deensche var kens mag niet vernietigd worden. Verder zet spr. de maatregelen voor het rundvee uiteen. Over de accijnshef fing en het opkoopen van vee is vrijwel eensgezindheid. Maar de teeltbeperking is moeilijker. De veehouderij is voor Zee land van grooter beteekenis dan de var- 1 kenshouderij. Over het algemeen zal de vermindering gemiddeld 30 bedragen, maar als dat voor Zeeland, omdat het een akkerbouw- provincie is, 50 zou worden, zou dat funest zijn. We moeten Zeeland niet prac- tisch veeloos maken. Voor het eerste jaar is de teeltregeling nog bijzonder moeilijk, omdat men aan de regeling voor het aankweeken van kalveren een terugwerkende kracht wil geven. Een deel der kalveren was er reeds, toen de regeling nog niet bekend was. Hier dreigen voor Zeeland groote ge varen. Het schijnt, dat de Crisis-rundvee centrale daarnaar niet luisteren wil. Toch wekt spr. op de voorschriften goed uit te voeren. Zijn er moeilijkheden, dan hoopt spr. dat ze kunnen worden op gelost. De discussie over deze inleidingen wordt om des tljds wille niet gehouden. Rondvraag. De heer VanDussel- dorp veert daarna het woord namens Ged. Staten. Het college leeft mee met de landbouwers. Het heeft een open oog voor hun moeilijkheden, maar ook voor die van de regeering. Wees aldus spr. dankbaar voor den steun en onthoud u zooveel mogelijk van critiek. Spr. huldigt het optreden van de hee ren Dieleman en Van Bommel van Vlo ten in het college van Ged. Staten. Ze zijn daar echte landbouw-experts. Spr. uit ten slotte zijn beste wenschen voor deze dagen. De heer v. d. M i n n e brengt de benoe ming van den nieuwen minister van economische zaken ter sprake. Het schijnt iemand te zijn, die uit nijverheidskringen stamt. Spr. hoopt, dat de te benoemen directeur-generaal van den landbouw iemand zal zijn, die met den landbouw geheel op de hoogte is. Hierna wordt te ongeveer half 12 de vergadering gesloten. Tijdens de vergadering had het mu ziekkorps op het marktplein een concert gegeven, waarvoor veel belangstelling was. Na de vergadering namen de aanwezi gen een kijkje in het dorp. Kerk en toren waren met schijnwerpers verlicht en een verlichte eerepoort trok zeer de aandacht. In het hotel „Het wapen van Zeeland" werd nu door den kring Oost-Zuid-Beve land ean het Hoofdbestuur en de gasten een souper aangeboden. De voorzitter, dhr P. Scheele de Putter, opende de tafel en verwelkom de behalve de personen, die reeds de ver gadering hadden bijgewoond, den heer J. M. Krijger, lid van de Tweede Ka mer en het bestuur van den kring West- Zuid-Beveland der Z.L.M. Der traditie getrouw, werden tusschen de verschillende gerechten vele toespra ken gehouden. Het was reeds ver na middernacht, toen de maaltijd beëindigd werd. (Zie voor vervolg Tweede Blad.) POLDER WALCHEREN. Het Polderbestuur van Walcheren is bijeen geroepen voor een buitengewone algemeene vergadering op Zaterdag 30 Juni te 10 uur, ditmaal in het stadhuis te Middelburg. Aan de orde komt als voornaamste punt het voorstel tot het verleenen van een bijdrage van f 16.600 aan de gemeen te Middelburg in de kosten van het uit diepen der vesten tusschen de Seisbrug en de Veersche Brug. Het dag. bestuur wijst er op, dat blij kens de overgelegde bescheiden het in de bedoeling ligt van het gemeentebe stuur om de vesten uit te diepen tot 1.50 M. onder zomerpeil, behalve het te dem pen deel voorbij de Veersche brug. Het dag. bestuur heeft zich overtuigd, dat de aan te brengen koker door de gemeente niet alleen zal worden gemaakt doch ook onderhouden. De ingenieur waardeert het belang van den polder bij de uitdieping der vesten op f 12.600 en bij het vervallen van de bovengenoemde brug op f4000. Dus samen op f 16.600. Een tweede voorstel heeft betrekking op de verzoeken van de gemeentebe sturen van Westkapelle, Domburg en Zoutelande om bijdragen uit de Polder- kas in de kosten van verharding van den Geertse'sweg met het daarop uitmon dende wegeling „Elf gemeten", den St.- Janskerkschen en den Jongepiersweg. Deze wegen vormen samen een verbin ding tusschen den straatweg naar Melis- kerke en den Straatweg van Westkapelle naar Aagtekerke. Het dag. bestuur stelt voor aan genoem de gemeenten maxima van resp. f 655, f935 en f1780 uit te keeren. In verband met de voorgenomen ver betering van den Ritthemschen straatweg stelt het dag. bestuur voor op verzoek aan de gemeente Ritthem te verkoopen 5004 c.A. zij kantweg tegen 10 ct. per c.A. Nog stelt het dag. bestuur voor afwij zend te beschikken op het verzoek van J. Koppejan Hzn te Ritthem om vermin dering van erfpachtscanon voor 0.19.60 H.A. grond, waarop zijn huis en schuur staan. Middelburg. Gevonden voorwerpen. Manchetknoop, J. Grool, Hoogstraat 128; Broche, Labruijère, Korenstraat W 229; Rozenkrans, v. Dalen, Seisweg R 105; Kettinkje, Wed. Verbest, Damp. singel P 129; Koperen gewicht, B. v. P.; Port. met inh., Adriaanse, Seissingel S 183; Kinder mutsje, Leijnse, Oude Vliss. weg E 245; Postduif, C. Fiegen, Gortstraat I 330; Be- lastingmerk, Gorgen, L. Delft B 130; Da mesvulpotlood, S. Sanders, St.-Janstraat H 203; Port, met inh., Jo Kingmans, N. Kerkstr. B 105; Port. met inh., v. Sluijs, B. v. P.; Slipover, Schenkeler, Oude Kerk straat B 81; Ring met sleutels, Peeters, L. Delft B 126; Regenjas, Blankert, Pot- tenmarkt; Hansje (kinderspeelgoed), Bie zen, St.-Pieterstraat; Pet, Jo Kok, Bellink- straat; Band Regenjas, Lindenberg, Pot- teb. singel Q 54; Fietspomp, v. d. Broek, Bogardstraat D 36; Jongensfiets, Wessels, L. Delft „De Maan", Gewichthouder, Klap, Koudekerke B 6; Belastingmerk, Mej. Stein, Zusterstraat I 238; Kinderport.,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6