Meubelhuis E. J. BOS WEEK-ABONNEMENTEN Gemengd Nieuws. Telegrammen. Marktberichten. Financieële Berichten. Advertentiën. ergen5 „SONNEVANCK"-DAG. L. Delft H 16-17, Middelburg Bezoekt onze Toonzalen Te Utrecht slaagden voor tuinbouw- vakonderwijzer de heeren H. J. P. Laau- wen te Roosendaal, C. Traas, Krabben- dijke, H. P. Verton te Haamstede, tillen voor fruitteelt. SCHANDELIJKE PROPAGANDA. In den Dom te Spiers werd aan de ge- loovigen het volgende „gedicht" in duizen den exemplaren uitgereikt, dat op een be kende Dui'tsche melodie gezongen kan worden „De oude Jodenschande is eindelijk [uitgeroeid; De zwarte leugenbende wroet echter [ongemoeid verder. Gij, Duitsch volk, zeg, moet het zoo [doorgaan Dat het zwartte zwijn u bespuwt? Zoo niet, sla dan er op, Dat de von'ken in het rond vliegen. Halli, hallo Duitsche mannen, Duitsche vrouwen Thans is 't genoeg met de „Faulhaberij". Duitsche mannen, Duitsche vrouwen, Slaat het zwart janhagel tot brei 1 En als ze moord en brand gaan [schreeuwen, Geeft hun dan nog een flinken klap. Halli, hallo Wij achten ieder geloof, al is 'het ook [Ihet onze nielt, Toch zal niemand ons ontrooven, wat [ons het hoogste is. Het Duitsche volk, de 'Duitsche 'God Staan 'torenhoog 'boven papenspot 1 En iedere schoft, die daaraan raakt, Dien slaan we, dalt hij liggen blijft. Halli, hallo Onze hand aan den Duitsc'hen broeder, [die eerlijk tot ons kwam Onze vuist in den bek van den zwarten r„Hetiz"-,kapelaan. Spoedig wordt het licht, het schemert [reeds, Dan krijgt de Judas 'zijn loon. Aan den galg met hem, die da't reeds lang [verdient; De kraaien verheugen er zich reeds over. Eerst als 'hij in de lucht hangt te bengelen, Zijn wij van den zwarten schoft verlost." Halli, hallo. Men krijgt geen hoogen dun'k van de N. S. B.-leiding, die dergelijke propa ganda goedkeurt, althans tolereert. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Door een hartverlamming getroffen. In de werkverschaffing aan den Boschdijk te Eindhoven is Maan dag een droevig ongeluk gebeurd. Een arbeider van middelbaren leeftijd zekere van Someren, uit het naburige dorp Acht, die dien dag juist voor het eerst te werk was gesteld, viel plotseling neer. Zijn kameraden dachten, dat hij door de warmte bevangen was en waar schuwden een arts van het aangrenzend rijkskrankzinnigengesticht Woensel. Toen deze ter plaatse kwam, consta teerde hij1 den dood. Van S. was door een hartverlamming getroffen. Een gebouw zonder ven ster s. In Amerika is een groot fa brieksgebouw, waar papier gefabriceerd wordt, en dat geen vensters heeft. Het ge bouw is 90 M. lang en 15 M. breed en het moet door kleppen van frissche lucht wor den voorzien. De heele verlichting is elec- triscb. Het voordeel van de afwezigheid van ramen is, dat de ruimte beter benut kan worden, daar men geen rekening be hoeft te houden met de vensteropeningen. Ontplofbare postpak ketten. Verschillende Parijsche firma's ontvingen dezer dagen pakketten met ont plofbare stoffen, gelijk aan dat, hetwelk aan bet postkantoor werd bezorgd. Een dezer pakketten, dat bij een auto mobielfabriek op de Quai Javel werd be zorgd, ontplofte en verwondde een biblio thecaris aan de hand. DE NIEUWE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. De „Limburger Koerier" ziet in de be noeming van Mr Steenberghe een daad van Minister Colijn, die daarmee getoond heeft wanneer het landsbelang zulks vor dert, af te kunnen stappen van het vrij handelsstandpunt, dat hij steeds heeft voorgestaan. Het blad schrijft o.a.: De voordracht tot deze koninklijke be noeming is een daad van Dr Colijn. Zij teekent bet helder inzicht, den durf en het karakter van den leider van het hui dig Kabinet. Zij 'bewijst, dat de anti-revo lutionaire staatsman ook in deze regee- ringsperiode gebleven is, zooals velen hem vroeger reeds hebben leeren kennen; een man, die niet onder alle omstandigheden star blijft vasthouden aan een voorgestel de meening; iemand, die gaarne kennis neemt van zakelijke argumenten, de kern weet te vatten uit een betoog, dat sterk af wijkt; de argumenten van de wederpartij op haar juiste waarde weet af te wegen en te waardeeren, en ook uit andere ziens wijze zijn voordeel te trekken om, in het licht van de eischen door een nieuwen tijd gesteld, te doen wat land en volk van den eersten dienaar der Kroon vragen. Dr Colijn weet, dat de benoeming tot Minister van Economische Zaken van den voorzitter der Algemeene R.-K. Werk- geversvereeniging, directeur van een groo- te industrie in Brabant, in den kring der vrijhandelaars argwaan moet wekken. Maar de Minister-president is blijkbaar tot het inzicht gekomen, dat bij alle waar deering van de groote beteekenis van han del en scheepvaart voor onze volkswel vaart, het departement van Economische Zaken in den komenden tijd vooral aan dacht zal dienen te schenken aan het be houd van de bestaande en den opbouw van nieuwe levenskrachtige industriëele mogelijkheden. Wie de oplossing van het vraagstuk der permanente werkloosheid elders zoekt, tast mis. Handel en scheepvaart, land en tuinbouw kunnen in een nabije toe komst niet nog meer werkkrachten op nemen; de export van menschen naar Ne- derlandsch-Indië is vrijwel stopgezet; ons land telt nu nog gemiddeld 325.000 werk- loozen; telken jare komen rond 100.000 Nederlanders, door het accres der bevol king, op onze markt werk en brood vra gen. Alleen de industrie kan hier uit komst brengen. „Toen dr Colijn, in hart en nieren vrij handelaar, maar boven alles Nederlan der en man van de daad, de juistheid had ingezien van dit betoog, dat bij' herhaling in de provinciale pers van het zuiden des lands is geleverd, heeft hij' niet geaarzeld, om de leiding van Economische Zaken toe te vertrouwen aan een man, die als voor zitter van de Werkgeversvereeniging ja renlang heeft gewerkt, om dit economisch inzicht te doen doorbreken. „NIETS DOENDE, ONPRODUCTIEVE KLIEK." De Philipsfabrieken in Eindhoven stelden weer nieuw personeel aan. Thans zijn er, volgens de bladen, weer 14.000 menschen in dit bedrijf werkzaam. Een bedrijf, dat voor een zeer belangrijk deel op export is aangewezen. Welk een energie, welk een bekwaam heid is er noodig, om in dezen tijd dit resultaat te verkrijgen. In het Philipsbedrijf toont zich niet alleen de ondernemersenergie op z'n Ibst, maar wordt ook gedemonstreerd wat door toepassing van de nieuwste technische methoden valt te bereiken. Hetgeen in Eindhoven tot stand wordt gebracht, heeft nationale beteekenis. Wij meenden, zegt „Patrimonium" dat men langzamerhand ook in sociaal-de mocratische kringen wel wat meer waar deering had gekregen voor het groote werk van energie en begaafde onderne mers, voor den arbeid van commercieele en technische leiders. Maar via „Toenadering" konden wij „genieten" van een „gedicht" in „De Fabrieksarbeider", orgaan van den mo dernen Bond. In een couplet wordt van de ondernemers gezegd: Deez' nietsdoend', onproductieve kliek, Leeft er ten koste van ons physiek, En spot met menschenwaarde, Hun zijn de lusten, ons de lasten, Wij zijn het, die in 't donker tasten, Noemt gij dit „recht" op aarde? 1 Zoo worden nog in den jare 1934 de sociaal-democratische arbeiders opge voed in den klassen strijd. Door dien klassenstrijd zal de „nieuwe toekomst aanlichten. En dan: Dan! Zij' 't niet langer heer en knecht, Doch ieder mensch gelijke rechtl Want vrijheid, dat is levenl Eendrachtig saam, 't is ieders plicht, Dan rijst voor ons het nieuwe licht, En de overheerschers beven! I Alsof er dan „vrijheid" zou zijinl Alsof men onder het socialisme geen „heeren" en geen „knechten" meer zou kennenl Ja, alscf er dan nog de welvaart zou zijn, die er bij alle gebrek en disharmonie, toch in onze tegenwoordige Wester- scbe maatschappij nog is. En dan doen de sociaal-democraten nog verontwaardigd, wanneer men hun ver wijt, dat zij minderwaardige demagogie bedrijven en den volksgeest vergiftigen. Men zie naar Eindhoven, en leze dan het fraaie gedicht van de „nietsdcende, onproductieve kliek". HET VERBLIJF VAN PRINSES JULIANA IN ENGELAND. VERLOVINGSGERUCHTEN. LONDEN. Prins Bertil, de zoon van den Zweedschen kroonprins, is aan boord van het Zweedsche oorlogsschip Oscar II te Cardiff aangekomen. In verband met de geruchten omtrent een verloving van den Prins met H. K. H. Prinses Juliana van Nederland, werd den Prins gevraagd of deze geruchten juist zijn. De Prins ver klaarde, dat hij hieromtrent niets kon zeg gen. Prins Bertil is uit Cardiff naar Lon den vertrokken om zich te voegen bij zijn broeder, Prins Gustaaf Adolf, die zich reeds te Londen bevindt. Ernstig ongeval. KRUININGEN. Met de trein van 14.59 u. te Kruiningen-Ierseke had de conduc teur het ongeluk bij het uitstappen uit den wagon te vallen en onder den trein te ge raken. Beide beenen werden hem afgere den. De doktoren Klinkenberg en Gerritse van Ierseke verleenden hulp. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. DEN HAAG. D'hr Tilanus krijgt verlof den Minister van Onderw. a.s. Donderdag te interpelieeren over 't standpunt der Re- geering ten opzichte van de schrijfwijze der Ned. taal. Morgen zal worden beslist over aange vraagde interpeilaties vein de heeren; Wijnkoop betreffende de nadere instruc ties aan politie-autoriteiten, inzake toe lating en verblijf van vluchtelingen; Möl- ler inzake inhoud en invoering van het compromis inzake het spellings- vraagstuk. Aan de orde is het wetsontwerp tot heffing van een belasting naar het ver mogen van instellingen van de doode hand. De heer P 1 e s k e n s waardeert de breede basis van het ontwerp. Spr. wil uitbreiding van het aantal vrijstellingen. De heer Kersten critiseert de belas- tingpolitiek dezer regeering. Met dit ont werp tast de Minister de kerk van Chris tus aan. De heer Lingbeek acht den druk van deze belasting te zwaar. D'it wetsont werp is anti-kerkelijk en de kloosterlin gen worden weder beschermd. De heer v. d. T e m p e 1 kan zich over het algemeen niet met dit ontwerp ver eenigen. D'EN HAAG. Naar wij vernemen, zal de invoer van koffie in D'uitschland met ingang van 1 Juli worden gecontingen- teerd. In verband hiermede is het ge- wenscht, dat, voorzoover dit reeds niet geschiedde, belanghebbenden ten spoedig ste opgaven inzenden aan het Ministerie van Economische Zaken. Nadere inlich tingen kunnen verkregen worden bij de af deeling Handel en Nijverheid van ge noemd departement. 's-GRAVENHAGE. In de ouderlijke wo ning aan de van Deventerschestraat alhier zag gisteren de 2-jarige S. v. L. kans in een onbewaakt oogenblik op de aanrecht in de keuken te klimmen en de gasslang van de muurkraan te trekken. Het uit- troomende gas ontvlamde doordat in de nabijheid een brandend petroleumstel stond en ook de kleeren van het kind vlam vatten. De moeder, die op dat mo ment in de keuken kwam, kon de vlam dooven, doch de kleine had zoodanige brandwonden gekregen, dat hij in het ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. TOKIO. Tengevolge van een ontploffing van mijngas in de steenkolenmijn te Matsura zijn 7 mijnwerkers ernstig ver brand, terwijl 34 anderen worden vermist. BOEDAPEST. De Oostenrijksche Bonds kanselier Dollfuss is hedenmorgen om 9 uur per vliegtuig naar Weenen ver trokken. DEN HAAG. De Minister van Sociale Zaken heeft besloten de proef betreffende het opnemen van land- en tuinbouwarbei- ders in het vrije bedrijf met een tweetal gemeenten uit te breiden, n.l. Bakel en Milheze henevens Menaldumadeel in Friesland. Felle brand. ZUID-BEIJERLAND. In den afgeloo- pen nacht heeft in deze gemeente een felle brand gewoed, welke gedurende korten tijd dreigde een grooten omvang aan te nemen. Omstreeks half twee brak door onbekende oorzaak brand uit in de brood- bakkerij van den heer A. Maris. Het vuur greep snel om zich heen en tastte spoedig ook het aangrenzende perceel aan. Beide woningen brandden geheel af. Daar de brand zich zeer ernstig liet aanzien, werd de hulp ingeroepen van de motorspuit van Beierland. Intusschen waren stukken en archieven uit het op korten afstand gelegen gemeentehuis in veiligheid gebracht, daar ook de woning tusschen het brandende perceel en het ge meentehuis was aangetast. Men slaagde er echter in het vuur te stuiten. De laatste woning kon worden behou den. Hierdoor was ook het gevaar voor het gemeentehuis geweken. Doodelijk ongeval. SOMEREN. Hedenmorgen is nabij Sluis XI onder de gemeente Asten de 60-jarige L. Lomans uit Asten door een vrachtauto aangereden en gedood. De heer L., die fietsend uit Asten kwam, wilde een paar wielrijders passeeren, op welk oogenblik hij door een achter hem rijdende vracht auto werd gegrepen en gedood. OSS. In den afgeloopen nacht heeft hier een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij de 23-jarige van B. uit Oss een ernstigen messteek in de linker borst heeft opgeloopen. LONDEN. Prinses Juliana heeft heden de Asoot races niet bijgewoond. Men ver wacht echter dat H. K. H. Donderdag bij de races aanwezig zal zij'n. Hevige straatgevechten. PARIJS. In Toulouse is het gisteravond tot bloedige straatgevechten gekomen tus schen communisten en de politie. D'e bot singen, welke een zeer fel karakter droe gen, duurden hedenmorgen vroeg nog voort. De aanleiding moet worden gezien in een vergadering van de patriottische jeugd. De communisten wilden een contra demonstratie houden en trachtten het ver gaderlokaal binnen te dringen, hetgeen door de politie werd belet. Tal van ven sterruiten werden vernield. Hier en daar kwamen ook plunderingen voor. Auto's werden omgeworpen en in brand gestoken, evenals verscheidene benzinepompen en twee groote benzinetankwagens. Met bran dende fakkels werd naar de politie ge worpen. Laat in den nacht gelukte het den op roerlingen een der voornaamste pleinen in het donker te hullen en barricades op te richten. De politie werd met steenen en revolverschoten ontvangen, Tegen 1 uur 's nachts waren tezamen reeds 40 perso nen gewiond. Bomaanslag op Parlement. MADRID. Gisteren is een bom ontploft, welke was geworpen op de buitentreden van het Parlement. Niemand werd ge wond. De schade is gering. In verband hiermede zijn twee personen gearresteerd. De landarbeldersstaking geëindigd. MADRID'. De staking der landarbeiders kan geacht worden volkomen ten einde te zijn. Uit alle provincies zijn berichten ont vangen, volgens welke de werkzaamheden op normale wijze voortgang vinden en van staking niets meer te merken valt. De warmte in Frankrijk. PARIJS. D'e groote droogte en onge wone warmte duren in geheel Frankrijk voort. In Parijs bedroeg de temperatuur gisteren 33 gr. Celsius in de schaduw. De Memel is vanaf de bron tot Remire- mont volkomen uitgedroogd. In verschil lende plaatsen heerscht gebrek aan drinkwater. Wanneer niet spoedig regen valt vreest men het ergste voor den oogst. Goes, 19 Juni 1934. Boter per kilo f 1.40 inbegr. omzetbel.; middenprijs per halve kilo 70 ct.; aan particulieren verkocht 80 ct. Fabrieksboter verkocht 85 ct., afwijken de boter verkocht k 60 ct. Eieren per 100 stuks f 1.70, middenprijs per 25 stuks 42% ct., winkelprijs f2.70. Eendeieren verkocht f 1.70, Ganseieren 5 ct. per stuk. Noteering handelaren: Boter 70 ct. per pond, met inbegrip omzetbelasting, Fa brieksboter f 0.75. Kipeieren per 100 f 1.70, Poeleieren fl, Groote Ganseieren f 4. GOES. V.P.Z., 19 Juni 1934. Aanvoer 17490 eieren. Prijs f 2 per 100 stuks. Eend eieren f2.20, Ganseieren f3.70, Kalkoen eieren f 5.20. MIDD'ELBUR, 19 Juni. Kleine veiling van 8 u. vm.: Aardbeien 816, Tomaten 1216, Frankenthaler 6480, Roode Bes 61 ct., alles per Kg. Exportveiling van 10 u. v.m.: Kruis bessen 4.805, Aardappelen 3.50, Poters I 4.50, Drielingen 3.90, Aardbeien 1018, alles per 100 Kg. KAPE1.LE, 18 Juni 1934. Blocveiling 9.30 u. vm.: Mad. Lafèbre 14.20'16.20, Mad. Hatot 18—17.40, Ju- cunda 15,40—17,70. Blocveiling 1 u. nm.: Mad. Lafèbre 12,70—14,10, Mad. Matot 14,40—16,50. Voorkoopveiling: Jucunda 20 H.A. 18— 18,80. Kleine veiling. Aardbeien 10—20, Vroege Kersen 18—24, Frambozen 73 76, Roode bessen 4851, Doperwten 22, Aardappelen 2.605,20, Boemkool 10 13, Komkommers 26, Kropsla 0,50 1,10. Blocveiling 4.30 u. nm.: Jucunda 19,50 —21,30. KRABBENDIJKE, 18 Juni. Aardbeien 18.50'19.70, Kruisbessen 2.10, alles per 100 Kilo. THOLEN. Veilingsvereeniging „Db Eendracht". Veiling van Maandag 18 Juni. Eerstelingen maat boven 35 m.M. 4.23—4.58, id. maat 28—35 m.M. 3.01— 3.17 per 100 Kg. Aanvoer 500 kisten van 25 Kg. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden Ned. Handel Mij. 40 39 Philips Gloeilampen G.B. 21434 218 Unilever 72 72- 34 Anaconda Copper 10 97/e Bethlehem Steel 22*/s 225/a U.S. Steel Corp. 2634 26s/b Koninkl. Petroleum 162 163 Shell Union 534 57/i» Amsterdam Rubber 10534 10614 Ned. Scheepvaart Unie 83 31 54 D'eli Maatschappij 138 138/9 Handelsverg. Amsterdam 176 177 4 pet. Indië 1934 99 34 995/s 434 pet. Ned.-Indië 1926 10034 10(Ws 4 pet. Nederland 1934 10114 1018/u A.K.U. 3934 3954-40 Op de beleggingsmarkt was de onder toon goed prijshoudend, er ging echter weinig om. Het 4 pet. rentetype is nu wel definitief aanvaard zooals nu weer blijkt uit de uitgifte van 4 pet. Leiden a 9954 pet. D'e hypotheekbanken znan er eveneens toe over de koers der 4 pet. pandbrieven te verhoogen tot 9914 pet. Op de aandeelenmarkt bestond een tame lijk gunstige tendenz zonder dat echter groote koersverschillen tot stand kwamen. Wisselkoersen. Amsterdam 19 Juni, 2.30 u. Londen 7.437.4434. Berlijn 56.0556.10. Parijs 9.71—9.75. Brussel 34.4434.46. New-York 1.47—1.47 34. Heden nam de Heere tot Zich onze innig geliefde Zuster' Behuwdzuster en Tante CAROLINA CATHARINA CORNELIA JOHANNA KUES, in den ouderdom van 63 jaar. Zij ontsliep in het Chr. Ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen. Uit aller naam: 's-Heerenhoek, J. M. C. KUES. Apeldoorn, 18 ]uni 1934. Heden overleed op den leef tijd van 55 jaar: JAN BERNARD NETELENBOS, Predikant der Ned. Herv. Gemeente te G roenlo, Lid van het Zeeuwsche Genootschap der Weten schappen. Llit aller naam; J. G. NETELENBOS VOGELZANG. Groenlo, 18 Juni 1934. Rouwdienst 21 Juni, 2.30 uur. Begrafenis 3.30 uur. Verzoeke geen bloemen. Onzen hartelijken dank voor de vele belangstelling, welke wij op 14 Juni 1.1. mochten ontvangen. J. W. J. DE KOK en Echtgenoote. Lewedorp, 19 Juni 1934. Om 'cpUftisstlteu! Opfrlsschertjes 18 c. J pd. Aikoelertjei 15 e. 1 i om IJsbonbon» 10 ct. li ons Mandarijntjes 15 ct. 2 ens Frultrollen 4 cent per stuk Aan SI-SO waar men mee moet poetsen geen ander koperpoets kan toetsen. LOUWERSE, Noordweg Serooskerke. êb. dutir of> dl -SfsuCt ck Ttuuqffuifté^js U&f Bets poetst o zoo graag de bel want met SI-SO gaat het snel. Ook voor nikkel en voor tin. SI-SO is recht naar haar zin. J. DUVEKOT, VROUWENPOLDER Den 28 Juni a. s. worden alle oud-patiënten op „Sonnevanck" verwacht. De helft der reis kosten wordt vergoed. HET BESTUUR. Steeds Iets goeds In groote verscheidenheid en steeds goedkoop. Dressoir met spiegel vanaf f 1850 Linnenkasten, groote maatvanaff3I.OO Fauteuilstellen gestoffeerd m. moquette 26, 29, 31, 39, 45, 48 enz. enz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3