"iv Heel Mederland maakt nu aardbeienjam METp^MPEKTA Adverteeren en verkoopen Zijn er twee dié samenloopen Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. .VOORTAAN JAM OP DEZE MANIER: Het ltHninuÉen Feest! Coöp. TOingsvereenigmg „Walcheren" w. a. Kring Zuid-Beveland der G. I Groot en klein zal het gansche jaar door genieten van Neêrland's eigen volrijpe, gezonde vruchtenschat! Tot jam gekookt en gebonden met Opekta I In 10 minuten. Maak nu met Opekta aardbeienjam, aardbeien gelei, aardbeien-marmelade! De Koningin der Marmelades 1 Fleurig rood, helder, mooi van dikte! Dank zij Opekta! Niets van Uw ooft verkookt Niets van de geur vervliegt. Kleur en smaak frisch als tevoren. Vitaminen en voedingswaarde blijven bewaard met Opektahet inmaak-geschenk van Moeder Natuur! Louter kristalklare, snel-geleerende vruchtenpektine - een natuurlijk bestanddeel van vruchten. Aangebroken, goed- gesloten flesschen Opekta blijven maandenlang frisch en heider- doorzichtig van inhoud! Zie dit punt niet over het hoofdI Te koop bij inschrijving, Donderdag 21 Juni a. s., Voatbal. Kapelle. Zaterdagmiddag speelde Ka- pelle I voor de competitie tegen Wemel- dinge I. Deze spannende wedstrijd werd met 63 gewonnen door Kapelle. Waarde. Zaterdag speelde de voetbal- vereeniging Waarde I competitiewed strijd tegen Rilland II, welke Waarde won met 42. Ruststand 1—0. lerseke. Zaterdagmiddag speelde de voetbalvereeniging Wit-Zwart I tegen Kapelle II voor de Zaterdagcompetitie. Rust 10. Eind 30 in 't voordeel van Wit-Zwart. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Krimpen a. d. L e k, J. van Rootselaar te Hagestein; te Kralingen, Dr J. G. Roose te Groningen. Aangenomen naar Brouwershaven, G. J. de Nie, hulppr. te Nijmegen. Naar Batenburg en Niftrik, J. H. Jansen, cand. te Rotterdam. Geref. Kerken. Beroepen te Den Haag (West), A. de Bondt te Leiden. Aangenomen naar IJmuiden-Oost, E. G. van 'l'eijlingen te Oostwold. Naar Stel lendam-Melissant, H. de Valk, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Lorppersum, G. v. Duinen, Legerpred. N.-Ind. met verlof. Voor Ha- zerswoude, H. de Valk, cand. te Rotter dam. Indische Kerk. Beroepen: L. Nieuwpoort, pred. Geref. Kerken H. V. te Middelburg. Ds Niemöller is weg gewerkt. Gisteren hield de vroegere voorz. van den noodbond van predikanten Ds Niemöller, in de kerk te Dalhem zijn afscheidspreek. Niemöller, die voor Berlijn het levende zinnebeeld van het verzet der protestantsc'he kerk tegen de gelijkschake ling is, werd eenige maanden geleden ge arresteerd en uit zijn ambt ontzet. Hij werd spoedig vrijgelaten en hervatte zijn ambtswerk. Wel is waar trachtte de kerk- regeering dit te beletten, doch de protes- tantsche gemeente van Dahlem wist haar wil door te zetten, doordat de kerk niet het eigendom is van de kerkenregeering, doch van de gemeente. In zijn preeken, die geen enkele directe aanleiding boden om de regeering te laten ingrijpen, wekte hij op indirecte wij ze op om voor de geloofsvrijheid pal te staan en als Ds Niemöller preekte, was de kerk veel te klein. Thans schijnt men er in geslaagd te zijn om de protestantsche gemeente van Dah lem te verplichten ds Niemöller niet meer te laten optreden, want gisteren preekte hij voor de laatste maal. Weer was zijn preek een opwekking om het geloof vóór alles te bewaren. Na de godsdienstoefening vond een avondmaal plaats, dat ds Niemöller be diende. Dahlem leek daarbij veel op een bedevaartplaats, want velen waren uit alle deelen van Berlijn gekomen om aan dit avondmaal deel te nemen, meldt het „Volksblad". Indische Kerk. De zelfstandig wordende Indische kerk heeft voor het werk onder de Europeanen beroepen de Ned. Herv. predikanten hier te lande: Ds Ch. de Beus te Rilland-Bath; Ds J. Dorst te Aalten; Ds J. de Klerk te Lei lens (Gron.); Ds J. Stelma te N.-Dor- drecht en Ds J. J. P. Valeton te Lemele (0.) Middelburg, Voor het eindexamen van de Ghr. Kweekschool te Middelburg slaagden Zaterdag de dames A. M. Bur ger te N. en St. Joosland; E. Francoys, te Middelburg; M. de Kam te Grijpskerke; M. Leenhouts te Schoondijke en M. I. Lindhout te Middelburg. Afgewezen een vrouwelijke candidaat Goes. Zaterdagmiddag vergaderde de afd. Zuid-Beveland en omstr. van Ghr. onderw. in de melksalon Bustraan te Goes onder leiding van dhr Van Wijk. De heer Van Wouwe uit Goes hield een inleiding over „de Farizeeën". Hierop volgde een zeer breedvoerige bespreking. De heer Nederhand bracht verslag uit van de vóórvergadering, gehouden te Utrecht. De spelling-Marchant werd even besproken. De heer 't Hooft deed verslag van zijn ar beid voor het V.O.J.O.-fonds. De heer Hollestelle nam afscheid wegens zijn a.s. vertrek naar Wassenaar en eindigde het samenzijn met dankgebed. Zierikzee. Eindexamen Rijkskweek school (le groep): geslaagd de dames N. Gast te Duivendijke, L. J. de Roo, te Ouwerkerk; F. D. van Vessem te Brui- nisse en W. A. Wuijster, Zierikzee. Afge wezen 2 candidaten. 2e groep: Geslaagd: mej. M. S. H. v. Bergen te Zierikzee en de heeren G. J. v. d. Bout te Bruinisse, J. H. Hage te Ouwerkerk, A. Rentier en G. J. Smalle- gange, beiden te Zierikzee en J. P. Zon- ruiter te Noordwelle. Allen geslaagd. Nuttige handwerken. N. Gast te Dui vendijke, L. J. de Roo te Ouwerkerk, F. E. v. Vessem te Bruinisse, W. A. Wuyster en M. S. H. v. Bergen te Zierikzee. Afge wezen geen. Hoogleeraarsbenoe- m i n g. In het weekblad „De Geref. Kerk" schrijft dr P. J. Kromsigt te Amsterdam in een artikel „Hoe zal het gaan met de aanstaande professorenbenoeming?" o.m. het volgende: Ieder gevoelt van hoeveel gewicht de vraag is, wie thans, nu prof. Cramer te Utrecht als hoogleeraar wegens het be reiken van den 70-jarigen leeftijd afge treden is, als hoogleeraar aldaar zal wor den benoemd. Het is voor ons wel heel pijnlijk deze quaestie alweer te moeten aanvoeren na de groote teleurstelling bij de Leidsche benoeming in de vacature- Eekhof. Toch mogen we niet aarzelen nog eens met allen nadruk op de beteekenis van de nu volgende benoeming in de va- cature-Cramer te Utrecht zoowel voor de confessioneele richting in lonze Kerk als ook voor de Chr. -historische richting in onze Ghr. politiek te wijzen. Ongelukken. Te Silvolde is het zevenjarig zoontjè van den heer R. onder een vrachtauto geraakt. De toestand is hoogst bedenkelijk. Te Doetinchem is Vrijdagavond het achtjarig dochtertje van den arbeider B. door een vrachtauto over reden en zeer zwaar gewond. De toestand van het meisje is zorgwekkend. Vrij dagmiddag werd een zekere K. uit Eg- mond aan Zee op den Egmonderstraat- weg door een auto aangereden. De man was dadelijk bewusteloos en werd bij een der omwonenden binnengedragen, waar hij na ongeveer tien minuten overleed. Bij het zwemmen in de Mark te Stan- daarbuiten is Donderdagavond de 16- jarige M. uit Oudenbosch verdronken. Apeldoornsche radio- distributie verbrand. Vrijdag nacht is te Apeldoorn het gebouw der Apeldioornsche radio-distributie door brand grootendeels verwoest. Vermoede lijk is de brand ontstaan door kortslui ting. De beide localiteiten, waar de toe stellen voor de distributie der radio zijn opgesteld, brandden geheel uit. Van den inventaris kon niets worden gered. De inbrekers en de punch. Dank zij de activiteit van de gemeentepolitie te Assen zijn een paar in brekers, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag in Groningen hadden geope reerd, gevat. De 35-jarige kellner R., afkomstig uit Dordrecht en de 32-jarige schippers knecht B., afkomstig uit Bergen op Zoom vertoefden op de Wilhelminahoeve, waar getracht werd hen te reclasseeren, nadat zij met de justitie in aanraking waren ge weest. Zij verlieten Maandag deze inrichting en kwamen des nachts te Groningen aan, waar zij' zich in een der villa's aan den Heere-singel toegang verschaften door een kelderraam in te drukken. Zij be machtigden weinig geld, maar wel een aantal waardevolle postzegels, een vulpen en snuisterijen. De flesch punch, die zij ook ter plaatse vonden en meenamen, werd hun noodlottig. Al drinkende van dezen gestolen drank, liepen zij naar Assen, waar ze in beschonken toestand aankwamen en door de politie werden in gerekend. Aangezien de op hen gevonden voor werpen de Asser politie verdacht leken, werd de politie te Groningen opgebeld. De beide inbrekers zijn naar Groningen overgebracht en zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Ernstige vechtpartij. Twee veekooplieden, Zaterdagmiddag ko mende van een jaarmarkt, kregen in een café onder de gemeente Hoogland met el kaar twist. Het ging hier blijkbaar om een oude veete. Zekere v. S. werd door D. met een mes gestoken en zwaar ge wond. Hij' is naar 't ziekenhuis te Amers foort vervoerd. Men vreest voor zijn le ven. De dader is gearresteerd. Boschbranden te Bakel. Onder de gemeente Bakel is Zaterdag middag een felle boschbrand uitgebroken, waardoor 40 H.A. bosch zijn vernield. Verschillende niet verzekerde boomgaar den werden een prooi van het vuur. Na twee uur was men het vuur meester. Verdronken. Zaterdagmiddag is in de Waal bij Nijmegen verdronken de 17-jarige J. A. uit Erlecom, die met zijn broer op het Waalstrand een bad nam. Op een gegeven oogenblik kwam hij op den kleibodem terecht en gleed in de diepte. Zijn oudere broer, die hem wilde redden, moest los laten om zelf niet mee in de diepte getrokken te worden. Botsing in den nacht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Haeren een zeer ernstig auto-ongeluk geschied, waarbij één persoon werd ge dood en twee levensgevaarlijk werden ge wond. Een autobus met een gezelschap onder wijzers, dat uit Antwerpen terugkeerde naar Nijmegen, stond langs den weg ge parkeerd, daar er iets aan den motor ha perde. Omstreeks half één kwam uit de rich ting Tilburg een auto met zeer groote snelheid aanrijden en botste met groote kracht tegen de stilstaande bus, die daar door een heel eind werd voortgeduwd. Enkele onderwijzers die in den wagen waren blijven zitten, liepen lichte kneu zingen op. Twee onderwijzers op den weg werden door de autobus in een sloot ge worpen. De auto, die de aanrijding ver oorzaakt had, werd totaal vernield. In den wagen vond men drie personen, die geen teeken van leven meer gaven. Bij' een van de slachtoffers constateerde men den dood, terwijl de andere inzittenden een schedelbreuk hadden opgeloopen. De doode bleek te zijn de veehandelaar G. V., uit 's Hertogenbosch. De man was gehuwd en vader van 9 kinderen. De bei de zwaargewonden waren J. V. en K. V., eveneens gehuwd en woonachtig te Den Bosch. Gisteravond verkeerden de beide zwaargewonden nog in levensgevaar. 3Vj pond aardbeien, nauwkeurig gewogen, was* schen en daarna ontdoen van steeltjes en bladeren. In een vergiet, al schuddend, goed laten afdruipen. Daarna de vruchten goed fijndrukken. Doe dit met een houten stamper en grondig 1 De groote vruch ten eerst in stukjes snijden. 3l/i pond suiker bij voegen. Vooral niet minder I Een kleinere hoeveel heid schaadt houdbaarheid en gebondenheid der jam. Vooral geen water bij doen! Laat alles 10 Minuten op een sterke vlam bruisend doorkoken. Kijk er bij op de klok. De 10 Minuten Kooktijd begint pas als de massa door en door bruisend kookt. Afschuimen 1 Als de 10 Minuten om zijn een flesch Opekta in de kokende massa mengen. Lekker is, om tegelijk het sap van een citroen mee te roeren. Zijn Opekta en citroensap inge- roerd, dan de massa onder zachtjes roeren weer aan de kook brengen. Nog 6 7 tellen doorkoken. Zoo heet mogelijk in de potjes doen. U kunt Uw oude jampotjes gebruiken! Óm springen te voor komen, eerst omspoelen met wat heete Jam of op een vochtigen doek zetten. Aan te bevelen is de Opekta-sluiting, die schimmelvorming behoedt. Bij elke flesch Opekta krijgt U een be schrijving van deze sluiting en recepten voor alle vruchten. Gratis receptenboekje bij Opekta-Inlich- tingendienst, N. Z. VoorburgwaL 120, A'dam-C. irci Voor kleinere hoe- veelheden pakjes Opekta Droog 15 cent. Voor grootere kwantums flesschen Opekta Vloeibaar 70 cent. Verkrijgbaar bij alle goede kruideniers, drogisten, comesti- J Het NATUURgeleermiddel bles zaken e*d. Nederlanosche Opekta Maatschappij, N.Z. Voorburgwal 120, Amsterdam-C contant, van dhr. JAN B00NE te Krulningen (Kaasgat) DE KERSEN, wassende in den boomgaard a. d. Capelleweg b. d. hofstede, groot 4 Gem. (reserve 10 K.G.). Inschrijvingen in te leveren tot 23 Juni 1934. 12 uur. ten kantore van Notaris VAN DISSEL te Goes. RECTIFICATIE. In de advertentie Autokoopjes C. v. Boven, Krabbendijke, ge plaatst In het nummer van Zaterdag 16 Juni, staat o. m. Ford Sedan, dit moet zijn „FIAT SEDAN." MIDDELBURG. Vanaf Maandag 18 Juni mogen vroege Aardappelen beneden de 28 m.M. (kriel) NIET meer ter veiling worden aangevoerd. VAN HOORN. Directeur. De leden aangeslotenen worden hiermede bericht, dat de laatste keuring van tarwe, Oogst 1933, zal plaats hebben op des voormiddags om 11 uur (N. T.). Na dien datum kan geen tarwe van den oogst 1933 ter keuring worden aangeboden. C. P. VOGELAAR. Voorz. A. v. LOENHOUD, Secr.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3