1 I I Kerknieuws Zoeklichtjes. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. ling van een Verkeersfonds heeft de Re geering het niet noodig geacht met de vereenigingen op verkeera- en vervoersge bied overleg te plegen. Als de Kamer eerlang het voorstel van de regeering zal aanvaarden, beteekent dit, dat van de f 9 millioen, die de regeering uit het gebruik van motorrijtuigen en rij wielen wil halen, minstens f 5 millioen ten laste komt van de houders van vracht auto's, d.w.z. de auto's, die uitsluitend ge bezigd worden om het bedrijfsleven nog op gang te houden. Ook ten deze is de strijd opgedrongen. De Bond heeft dien niet ge wild en zeker niet gezocht. De B. B. N. wenscht slechts, dat het vervoerwezen zich vrij kan ontwikkelen. Met waardeering wijst spr. op het voort- werken ten behoeve van het wegverkeer. De regeering verdient lof voor de indie ning van het werkverruimingsprogram. Jammer is echter, dat de tertiaire wegen nog niet meer naar voren komen. Hierna werd de agenda afgehandeld. Des avonds had een gemeenschappelijke maaltijd plaats, waaraan o.a. het gemeen tebestuur van Vlissingen vertegenwoor digd was door de wethouders Laernoes en De Meij en den waarnemenden secretaris, dhr de Bijl, terwijl ook de hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, Ir J. J. van Leeuwen onder de genoodigden was. Tijdens den maaltijd was het Zuid-Be- velandsch a capella koor onder leiding van dhr S. J. Tamminga in de zaal geko men en had met het Zeeuwsch Volkslied, het Wilhelmus en enkele andere zangnum- n ers succes. Ook na het diner verhoogde h<j. koor, daarin gesteund door de Jolly Britannaërs, die voor mu ziek zorgden, het gezellig samenzijn. Heden is vanuit Vlissingen een autorit rond Walcheren gemaakt en is de lunch gebruikt in het badhotel te Domburg. Stoomvaar t-M ij. Zeeland N.V. In de heden (Zaterdag) middag in hotel Britannia te Vlissingen gehouden aandeeltioadsrsiergadering vaa de N.V. Stoomvaart-Mij. Zeeland, is het verslag over 1953 uitgebracht, waaraan het vol gende is ontleend: Wegemu zijn benoeming tot Minister van Waterstaat, trad de neer Ir J. A. Kalff in Mei uit den Raad van Commis sarissen, na daaria gedurende een elftal jaren de belangen der Maatschappij met veel toewijding te hebben behartigd. Ofschoon niet tot het verslagjaar be- hoorende, maken commissarissen met diep leedwezen melding van het overlij den in Januari 1934 van den mede-com missaris wijlen den heer Jean Poels, die eveneens gedurende elf jaren zijn krach ten aan de Maatschappij gegeven heeft. In den ongunstigen economischen toe stand kwam in 1933 geen wijziging. Bui tendien ondervond ook het bedrijf der N. V. in ernstige mate den invloed van de oonflingenteerings- en tariefmaatregelen der Britsche regeering, terwijl het gede- precieerde pond sterling voor de maat schappij nog steeds een belangrijke der ving van inkomsten beteekent. Loor toeneming van het passagiers vervoer, verdere bezuiniging op de ex ploitatiekosten en vermijding van verlies op de nevenbedrijven werd per slot het re sultaat iets gunstiger dan over het vorige boekjaar. Het totaal aantal vervoerde passagiers bedroeg f 67.293 tegen 58.730 in 1932, dus een toeneming met 14,5 pet. Het „ge wone verkeer" toonde een stijging met ruim 4 pet., het „excursieverkeer" een vermeerdering met ruim 34 pet., waarbij echter een belangrijke overgang naar goedkoopere klassen valt waar te nemen. Het goederenvervoer beliep 14.785 ton tegen 14.546 ton in 1932. Het groente-, fruit- en stukgoed-vervoer hiervan be droeg slechts 7.681 ton tegen 11.034 ton in 1932. De oorzaak hiervan ligt grooten- deels in de reeds genoemde maatregelen van de zijde van de Britsche Regeering, anderdeels in de concurrentie, welke de lijn bij het vervoer van Duitsche goederen ondervindt door de speciale tarieven op de Duitsche Spoorwegen voor uitvoer via Duitsche Noordzee-havens. Het aantal vervoerde postzakken be droeg 269.607 tegen 286.405 in 1932. Het vervoer van auto's nam toe van 740 in 1932 tot 822 in 1933. Het bezoek aan het Grand Hotel Bri tannia was gedurende het seizoen alles zins bevredigend, zoodat de exploitatie rekening voor het eerst met een voordee- lig saldo sloot. Omtrent de vooruitzichten voor 1934 is het moeilijk een voorspelling te doen. Wordt eenerzijds een verdere opleving van het reizigersvervoer verwacht, een verwachting, die tot heden inderdaad door de vervoercijfers bevestigd wordt anderzijds is voor het goederen- en post vervoer eerder een voortgaande vermin dering te vreezen, terwijl de met 1 Jan. 1934 van kracht geworden verlaging van de vergoeding voor het postvervoer een zeer aanzienlijke vermindering van in komsten beteekent. De vloot der Maatschappij bestond op 31 December uit de volgende schepen: Oranje Nassau groot 2884 reg. tons; Prin ses Juliana en Mecklenburg, beide 1907 reg. tons, ieder met 10.000 p.k. Een be drag van f 242.844.19 werd hierop afge schreven. Hotel en gebouwen, terreinen en inven taris ondergingen eenige verandering, waarvan de kosten werden afgeschreven. Tevens meenden commissarissen, in ver band met de tijdsomstandigheden, op de boekwaarde van deze activa een verder bedrag van f 25.000 te moeten afschrijven. De bruto-opbrengsten beliepen in 1933 f 1.743.900.40, tegen f 1.803.056.19 in '32. De exploitatiekosten bedroegen in 1933 f 1.460.795.60, tegenover f 1.548.117.36 in 1932. Het overschot van de exploitatie der schepen bedroeg dus in 1933 f 283.104.80, tegenover f 254.938.83 in 1932. Bij dit voordeelig saldo van de exploi tatie der stoomschepen moet worden ge voegd f 1.847.35 saldo winst nevenbedrij ven, en f 6.478.89 voordeelig saldo der interestrekening, maakt samen een be drijfswinst van f 291.431.04. Voor af schrijving op de schepen en andere bezit tingen der maatschappij is f 274.165.48 bestemd, zoodat een netto-winst rest van f 17.265.56, welk bedrag commissarissen voorstellen naar nieuwe rekening over te brengen. De Commissaris der Koningin be zoekt Maandag 25 Juni a.s. de gemeenten Zuidzande, Oostburg, en Sas van Gent. Diefstal van wasohgoed. Door verschillende inwoners van Brui- nisse en omgeving werden reeds sinds eenige maanden waschgoederen vermist die zij op hun erf hadden te bleeken ge legd. Dezer dagen ontdekte een hunner dat op 't erf van zekeren v. d. B. te Brui- nisse een gedeelte van zijn ontvreemd goed ophing en hij stelde de politie met zijn bevinding in kennis. Deze stelde ten huize van v. d. B. een onderzoek in en daar kwam het overgroote gedeelte van het ontvreemde voor den dag. v. d. B. be kende het goed op verschillende tijdstip pen des avonds en des nachts van de ver schillende erven te hebben gestolen, en zijn vrouw, die uit vrees voor ontdekking een gedeelte van het goed in een welput had verstopt, verklaarde te hebben ge weten dat het goed door haar man was gestolen. Beiden verklaarden uit armoede te hebben gehandeld en een gedeelte van het goed reeds door het gezin te hebben doen afdragen. Droogte 'op N.-B e v e 1 a n d. Nu het op N.-Beveland in langen tijd niet geregend heeft, begint er langzamer hand gebrek te komen aan drinkwater. Vele regenbakken staan bijna of geheel leeg. Op alle dorpen zie' men de men- sohen piet een juk water sleepen. Dit wordt a 2 cent per emmer gekocht uit den regenbak aan de kerk, of ook wel bij' men- schen die hun vrienden of kennissen een dienst willen bewijzen. Vooral aan den Havendijk te Kamperland bestaan erger lijke toestanden. Hier toch vindt men wo ningcomplexen, uit twee of drie huizen bestaande, die gezamenlijk maar één re genbak bezitten. Ook op Colijnsplaat, ach ter de kerk en aan den Torendijk te Kort- gene bestaan dergelijke toestanden. Ook de boeren van Noord-Beveland gaan naar water verlangen; de weiden en dijken gaan er verdord uitzien. De tuinders die. aardbeien verbouwen wen- schen den regen nog meer dan de land bouwers, want de vruchten blijven zeer klein. Schorsing opgeheven. Eenigen tijd geleden zijn enkele tarwe- handelaren op Tholen en St. Philipsland als zoodanig geschorst. Thans schijnt die schorsing weer te zijn opgeheven. Rede nen worden niet opgegeven. lerseke. Vrijdagnamiddag wilde de oesterkweeker Joh. Prins uit een fleschje eenig medicijn innemen. Hij nam echter uit een verkeerde flesch, welke nicotine bleek te bevatten. Na een kort, maar he vig lijden trad de dood in. Dë te hulp ge roepen geneesheer kon niet anders dan dit constateeren. De politie nam de flesch in Vrijdagavond had op de gymnastiek- vereeniging de 20-jarige Jan Lindenberg het ongeluk bij een oefening door een ruit van een vaandelkast te slaan. Ernstig verwond aan zijn voet werd hij per auto naar Dr Klinkenberg vervoerd, die heel kundige hulp verleende. Hoogstwaar schijnlijk zal hij eenige teenen moeten missen. Waarde. Donderdagavond is het schip „Pieternella", geladen met macadam, ko mende van Gent, vlak bij' de haven dezer gemeente omhoog gevaren en blijven zit ten. De „Diarus Rijkers" van Wemeldin- ge heeft het schip gistermiddag bij hoog water vlot gesleept en voor den wal ge bracht Westkapelle. Het orgel in de Ned. Herv. Kerk alhier blijkt al lang niet meer ge schikt te zijn voor een behoorlijke begelei ding bij den kerkzang. Het orgel is ook al 91 jaar oud. Negen jaar nadat het te genwoordige kerkgebouw in gebruik is genomen, in 1843, is het orgel ingewijd. In 1834 is het kerkgebouw in dienst ge nomen, nadat de vorige kerk, welke ge bouwd was aan den oostkant van den to ren den tegenwoordigen steenen vuur toren in 1831 is afgebrand. Het plan is nu gelden bijeen te verza melen, teneinde zoo mogelijk in de ge legenheid te zijn, in de tweede helft van November, bij gelegenheid der herdenking van het feit, dat het dan 100 jaar gele den is, dat het tegenwoordige kerkgebouw in gebruik is genomen, aan de kerkvoog dij een som van f 4000 ter hand te kunnen stellen voor het aanschaffen van een nieuw orgel. Eenigen tijd geleden is een comité op gericht, dat zich ten doel stelt de benoo- digde gelden daarvoor bijeen te krijgen. D'at comité bestaat o.a. uit de heeren M. Heijt, pres.-kerkvoogd, eere-voorzitter, ds Reus, voorzitter, Jhr mr de Casembrood, burgemeester, vice-voorzitter, P. de Vos, secr., A. Roelse, mevr. de Casembroot, penningm.esse en mevr. Reus. Momenteel is reeds ruim f2200 bijleen- gebracht. Veere. Gistermorgen vergaderde de Ge meenteraad. De voorz., burgemeester Hui- nink, spreekt nog een enkel woord eer de stukken worden behandeld. Allereerst dankt hij zijn voorganger, dhr H. Dron- kers, voor het vele goede dat hij voor deze gemeente heeft mogen verrichten. Spr. hoopt op dezelfde wijze werkzaam te mo gen zijn in het belang van Veere en haar burgerij. Ook dankt hij den heer F. J. Gastel, voor het vele werk dat hij in 't belang der gemeente heeft gedaan als loco-burgemeester en ook voor de werk- loozen bij de werkverschaffing. Ingekomen is een dankbetuiging van den Kamerheer van de Prinses voor de blijken van belangstelling met H. K. H. de Prinses haar jaardag van Veere's bestuur ontvangen. Verder een schrijven van het gemeente bestuur van Middelburg inzake wijziging vleeschkeuringsdienst voor noodslachtin- gen. De kosten hiervan wil men op de helft terug brengen. Dhr Gastel had liever gezien dat het verzoek van Veere om voor noodslachtingen waarvan het vleesch wordt afgekeurd niets te laten betalen was aangenomen. Spr. stelt voor dit ver zoek te handhaven. Met alg. st. besloten. Een verzoek van den Bond van Restau ratiehouders was ingekomen om vermin dering van personeele belasting. Hierop werd afwijzend beschikt, Ingekomen is een verzoek van dhr S. Meijers die de tweede weegbrug heeft aangekocht en haar zal verplaatsen naar elders, om haar van hare standplaats te verwijderen en tevens alles behoorlijk in orde te maken. Ook vraagt hij ontheffing van erfpacht. Dit wordt aangehouden. In gekomen was rekening Godshuis. De voorzitter benoemde een commissie tot nazien dezer rekening en wel de heeren Dekker, Wouterse en Simonse. Benoemd werd tot plaatsvervangend gemeentesecretaris en tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heer D. Huinink. Tot lid van de commissie van beheer Veersche wegMiddelburg dhr F. J. Gastel. Dhr Dekker vraagt of het niet moge lijk is een parkeerterrein voor auto's te krijgen, daar de burgerij, soms veel last heeft van auto's voor de woningen. B. en W. zullen dit verzoek nader overwegen. Besproken wordt nog de verplaatsing van den waterbak bij' de Groote Kerk. Als het mogelijk is zal hieraan worden voldaan. Ook werd besproken de brug bij, den Zand weg aan het kanaal. Getracht zal worden de brug in orde te brengen en zoo noodig over te nemen van den eigenaar die zij:n volle medewerking wil geven. Nog werd besproken het drukke verkeer in de Wa- genaarstraat. Dit zal door B. en W. onder de oogen worden gezien. Hierna sluiting. Tholen. De slager G. van Oeffelen al hier kwam Donderdag j.l. over den dijk langs de oesterputten gewandeld, toen hij eenige kleine jongens hoorde roepen: „Zwem dan". Daar hij vermoedde, ge zien den leeftijd der kleinen, dat er iets niet in orde was, daalde hij den dijk af, en keek in den 3 meter diepen oesterput. Bij de suatiesluis zag hij plotseling een armpje boven komen, dat direct door hem werd gegrepen. Het bleek een vier jarig zoontje te zijn van den heer Van Stee, dat zoogoed als bewusteloos was. Door toepassing van kunstmatige adem haling kwam het kind gelukkig weer hij. Geersdijk. Tegenwoordig worden er aan de cichioreifabriek veel kleine garnalen (z.g. puf) aangevoerd om aldaar gedroogd te worden. Deze, soms vaak bedorven visch, verspreidt zoo'n ondragelijke stank dat bijl Oostenwind het geheele dorp er van „geniet". De reuk is vaak ondragelijk, zoodat deuren en vensters gesloten wor den. Soms worden er vrachtauto's vol blaaswier aangevoerd. Ook dit wordt ge droogd, maar hiervan is de stank niet zoo hevig. Kortgene. Vrijdagavond vergaderde de Kolenvereen. „Helpt Elkander". Voorz. dhr P. Hollestelle. De ontvangsten zijn f 9415, uitgaven f 9137. Kassaldo f 277. Ditgevoegd bij de andere saldo's f 892. Er is aangevoerd 4843 H.L. eierkolen, 1083 H.L. stukkolen en 970 H.L. an- thraciet. Vandeze voorraad heeft de ver- eeniging 4717 H.L. eierkolen, 876 H.L. stukkoden en 475 H.L. anthraciet aan haar leden verkocht. De heeren J. 0. Kra mer en H. A. Kramer werden resp. als bestuurslid en als commissaris herkozen. De voorz. deelt mee, dat de pas nieuw aangekomen lading aan de laagste in schrijvers G. Bouwense en P. Hollestelle gegund is. Daar enkele leden geen kolen van de vereeniging nemen, doch die bij' een an der koopen, stelt het bestuur voor, om art. 14 van het reglement te wijzigen. Dit art. luidt: „Ieder deelhebber die in het loopende dienstjaar geen kolen afnam, verliest zijn lidmaatschap, terwijl zijn of haar eventueel tegoed aan de kas der ver eeniging vervalt." Dit art. dient gewijzigd te worden, temeer daar er geen vaste con tributie bestaat. Uit de vergadering werd gevraagd, wat te doen als iemand maar een half mud kolen neemt. Het bestuur stelt voor, dat de leden jaarlijks 5 H.L. (minimum) kolen zullen afnemen. Dit wordt met alg. st. aangenomen. Het en treegeld wordt op f 1.50 vastgesteld. Burg. en Weth. dezer gemeente heb ben een verzoek laten uitgaan tot de landbouwers in hun gemeente om daad werkelijk mee te werken, dat de aan de landbouwbedrijven verleende steun ook ten goede komt aan de arbeiders. Nog steeds wordt echter door verscheidene landbouwers met een zoo gering mogelijk aantal arbeidskrachten gewerkt. B. en W. richten daarom nogmaals tot de werkge vers 't verzoek zooveel mogelijk mannelijke kostwinners te, werk te stellen en zoo weinig mogelijk van machines gebruik te maken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Westbroek, J. Lekkerker- ker te Oldebroek. 'Ie Doorwerth-Heelsum, E. Broekema te Bolsward. Te Warfhuizen J. F. de Boer te Odoorn; te Poortvliet, J. Bus te Bergschenhoek. Geref. Kerken. Tweetal te Bedum, H. Kakes te Mak- kum en Dr J. Schelhaas te Tzummarum. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Barendrecht, N. de Jong te Rijnsburg. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, av. ds Koopmans te 's H. Hendrikskinderen. Wilhelminadorp', vm. dhr Hekelaar te Breda, nm. geen dienst. Hansweert 9.30 en 6.30 u. dr v. Selms. Geref. Kerken. Geersdijk, 9.30 en 2 u. ds Veenstra te Colijnsplaat. Wissenkerke, vm. en nm. cand. de Valk te Rotterdam. Geslaagd voor het examen Nederl. Vereen, voor Gemeentebelangen (gemeen te-administratie) H. v. d. Schuw te Mid delburg. De dubbele ee. Een groote groep adressanten, onder wie de bekende journalist Brusse, Prof. Gerretson en de schrijfster Top Naeff, heeft aan den Mi nister van Onderwijs een adres gericht waarin erop gewezen wordt, dat, zoo de a en de u, en straks de o aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld behoeven te worden, dit met de e een heel ander geval is: Het is nie't alleen wenschelijk, dat wij schrijven „kanteelen" naast „kantelen", maar ook dat wij schrijven en lezen „be oordeeling" (en niet „beoordeling", naast „mondeling"); „verdeeling" '(en niet „ver deling" naast „handeling"); „kasteelen (en nie't „kastelen" naast „nestelen"); „verloeren" (en niet „verleren" naast „de verderen"); „ontleening" (en niet (ont lening" naast „ordening); „versteening" (en niet „verstening" naast „kerstening"); „ik onteere" (en niet „ik ontere", naast „ik vordere"), en®, enz. „Vroeg uit de veeren", „de krachten vereenen'" zullen op den duur meer voldoen dan „veren" en „verenen". „Deegelijk" (naast „teigelijk"), ,,'beedelen" (naast „bedeelen") „leeven- dige" (naast „behendige"), „beeving" (naast „beving"), „het reegen't" (naast „de regent"); „verzeekeren" en „verbee- teren" zien er met hun ee natuurlijk nu noig wat vreemd uit, doch dat zou zeer spoedig wennen. Zóó, met hun ee's sprin gen ze spontaner met hun juisten klank en klemtoon in het oog. Met een revolver in het hoofd geschoten. De toestand van de 17-jarige Mej. B. te Bergen op Zoom, die ongeveer twee maanden gele den door haar vroegere verloofde in het hoofd werd geschoten en sedert dien in het Alg. Burger-Gasthuis aldaar werd ver pleegd, is thans zoover verbeterd, dat zij binnen enkele dagen het ziekenhuis zal kunnen verlaten om verder thuis te wor den verpleegd. Melkauto door een trein gegrepen. Gisteren werd op den on- bewaakten overweg op de lijn Den Hei der-Amsterdam te Tolke nabij Schagen een melkauto door een sneltrein gegrepen. De auto, bestuurd door den 42-jarigen K. uit Oude Niedorp, werd door de loco motief tegen een telefoonpaal ter zijde van den spoorbaan gesmakt. De bestuur der vloog door den schok door de voor ruit en kwam vijf meter verder in een sloot terecht. Personen die onmiddellijk kwamen toegesneld wisten den drenkeling op het droge te brengen. Een dokter con stateerde, dat de man slechts lichte ver wondingen aan het hoofd had opgeloopen. De melkauto is totaal vernield. De trein ondervond twintig minuten vertraging. Knaapje overreden en gedood. Gistermiddag om twee uur kwam in de nabijheid van de Chr. school te Eindhoven een groep kinderen achter een wagen, waarop muzikanten speelden, geloopen. Juist passeerde daar, langzaam rijdende, een vrachtauto. Een der knaap jes, de 8-jarige H„ kwam onverwachts van achter den muziekwagen te voorschijn en kwam onder de voorwielen van de zwaar geladen vrachtauto. De chauffeur remde nog, doch het knaapje werd met een verbrijzeld hoofd en gebroken ledema ten onder de auto vandaan gehaald, en gaf na enkele ©ogenblikken den geest. Een halsstarrige gemeen teraad. Bij Ged. Staten van Overijssel te Zwolle is het bericht ingekomen uit Goor, dat de gemeenteraad van Goor niet bereid is tegemoet te komen aan den eisch om het ambtenarenreglement dier ge meente in dier voege te herzien, dat daar in wordt opgenomen het bekende verbod voor ambtenaren omtrent het dragen van insignes, het vlaggen uit dienstwonin gen, het lidmaatschap van bepaaldelijk aangewezen vereenigingen en ook het schrappen van den 1-Mei-dag als offici- eelen feestdag. Er is een streven om hen, die den 65- jarigen leeftijd 'bereikt hebben, terzijde te stellen om ze door jongere krachten te vervangen. Daar is iets voor te zeggen, vooral in dezen tijd. Toch ben i'k maar blij, dat deze bepaling niet geldt voor de meest vooraanstaande personen in den lande, de Ministers der Kroon. Van de negen Ministers die we rijk zijn, zouden er dan niet minder dan vier moe ten verdwijnen. Een aderlating, die het Kabinet zeker niet te boven zou komen. De oudste van dit viertal is Mr. Mar- chant, die op 12 Februari j.l. 65 jaar werd. Dan volgt Ir. Kalff, die op 27 April dezen grenspaal bereikte. Prof. Slotema- ker de Bruine heeft op 6 Mei zijn 65ste verjaardag gevierd. En in den loop van de volgende week, Vrijdag 22 Juni, hoopt Dr 'H. Colijn den 65-jarigen leeftijd 'te bereiken. Het is wat vroeg om nu al gelukwen- schen uit te gaan spreken. Maar het is niet te vroeg om aan dezen verjaardag te herinneren. Bij het bereiken van dit kroonjaar zul len ook vele Zeeuwen behoefte hebben dezen staatsman, die door God nog tot groote dingen in staat gesteld moge wor den, te gedenken en van 'hunne belang stelling te doen blijken. OPMERKER. Druivencampagne in 't W e s 11 a n d. Ook dit seizoen zal het Westland weer zijn kassen openen voor de ontvangst van de duizenden toeristen, die het „druiven eten zoo van den boom" in 'toepassing willen gaan brengen 1 Juli a.s. zullen van veertien erkende druiven-eetgelegenheden in deze streek weer de bekende wit-blauwe vlaggen wap peren, ten teeken dat de druiven rijp zijn en het fees't van den oogst kan beginnen. In den loop van Juli zullen er nog acht restauraties in verschillende plaatsen van het Westland bijkomen, zoodat zelfs aan den grootsten stroom vein eetlustigen weerstand kan worden geboden. De legende van den ge- vluchten kapitein. De Limb. Koe rier zegt, dat het bericht in de Soir over den 'kapitein-spion van de plezierboot Iris, die met compromitteerende papieren in Klein Ternayen van boord gevlucht en de Maas overgezwommen zou zijn, een legende is. Onjuist is de voorstelling, als zou de kapitein van het schip haastig naar zijn cabine zijn geloopen, toen de douane aan de passagiers vroeg, of zij niets te declareeren hadden; en ook is de man toen niet met een pak papier er van door gegaan. Hij is aan den haal gegaan na een woordenwisseling met de ambte naren van de sluis. Hij wilde namelijk zijn scheepspapieren niet toonen en werd bru taal tegen d'en ambtenaar, die proces-ver baal opmaakte. Toen wilde men hem wel met zijn boot doorlaten, als hij zijn pa pieren toonde; doch hij bleef het weigeren en toen volgde proces-verbaal wegens die weigering. Vervolgens werd den kapitein gelast, zijn boot terug uit de sluis te varen, maar dat weigerde hij ook en dat leverde een derde proces-verbaal op en 'toen de Iris-kapitein toen nog niet wilde terug- keeren, dreigde men met de gendarmes. Terwijl de ambtenaar zich naar een op 100 M. afstand gelegen wachthuisje begaf, om de gendarmerie op te bellen, is de kapitein er van door gegaan en de Maas over gezwommen. Geen „tragisch beeld des 't ij d s". Dezer dagen publiceerden wij een bericht, dat een minderjarige jongen uit Den Haag, die op weg was om dienst te nemen in het Fransche Vreemdelingen legioen, onder Nispen was aangehouden en dat na informatie in Den Haag zou zijn gebleken, dat de jongen toestemming zou hebben van zijn ouders. De vader van den knaap deelt thans echter mede, dat dit niet geheel juist is. De jongen had werk tegen 'behoorlijk week loon. Tegen den wil zijner ouders heeft hij echter z'n betrekking opgezegd om uit zucht naar avontuur dienst te gaan nemen in het Vreemdelingenlegioen. Reeds eerder is hij meermalen uit de ouderlijke woning weggeloopen en moest hij op verzoek der ouders door de politie worden opgespoord. Ook nu was hij zon der verlof of voorkennis zijner ouders op stap gegaan. 'Gevaarlijk sujet aange houden. Reeds geruimen tijd kwamen bij de politie te Bussum klachten binnen, da't een onbekend persoon niet nader te noemen handelingen met kleine meisjes pleegde. Aangezien de kinderen geen positieve verklaringen omtrent den dader konden afleggen, tastte de politie voorloopig in het duister. Tenslotte vermoedde de politie, dat een haar bekend persoon den dader kon zijn en toonde eenige kinderen de foto van den vermoedelijken dader. Zij herkenden hem. De politie vatte post voor zijn woning. Toen hij de politie zag, ging hij aanvan kelijk gewillig mede, doch spoedig weiger de hij, waarop de agenten hem vastgrepen. De man verzette zich hevig en rukte zich los. Hierop greep hij een der agenten bij den 'keel. Na een worsteling kwamen agenten en dader op het trottoir terecht, waarna assistentie werd verzocht, waarop de ar restatie volgde. Aanvankelijk ontkende hij hardnekkig, doch bij nader verhoor gaf hij toe de feiten te hebben gepleegd. De man is een oude bekende van de politie en reeds eerder veroordeeld. De verdachte, d van een kind, zal Officier van Justi1 Knoeier: w e. In verband n rijen met de leve Oostelijk Noord-B groot aantal boer dupeerd, wordt ge benadeelden een hen geleden schel kend. Het betrof 1 ondeugdelijke zaa dat dit gewas geh< we is geleverd doo J. v. d. P. uit B< handelsvereeniginj t-antschen christe Hoek's zomertarw het gewas bleek d< Hoek's zomerzaai rieure kwaliteit w leverd. De gedup natuurlijk vergoec geleden schade v casu de C.H.V. vaj zou een monster door de landbouw I H.V. zijn opgezon station van de gevj te Zevenbergen, hebben uitgemaak in klas B werd f raadselachtige va tarwe op zandgro deskundigen zeld< hoogste in klas zou men dus met hebben, terwijl hel niet het geval is "■hem onderhande De landbouwer| hebben genoegen devergoeding van DE „BLOEMFO TE WATi Een belangwekkei duizender Hetgeen duizen gelijkheid naar b 'bannen hadden, den De geweldige zw gedeeltelijk voltoo „Bloemfontein", b passagiers- en v voltooiing in Oct< Zuid-Afrika, is va een vingerdruk vi van de Unie van Generaal J. B. k dat oogenblik bev het Nederlandse!: toria, te water ge der Nederlandse schappij te Amstt Nadat eerst dc Zuid-Afrika, Dr mede in het Geza toria bevond, een sproken, hield 'G een rede, waarin sprak over den a Vergun mij, me dent, aldus verv daartoe oorgegaa motorskip te doop tot haar bes'temdq haar susterbote Afrika Lijn, U, a teure van die M dank te betuig vi om mij met hierd 'n eer wat deur word. Ik wil tew| dat die koms't vaj aankondiging zal en blyer tydperk die in'ternas'ional waarin die 'Hol steeds belangryk speel. Tans gaan ik wat my so vrinc om vandag hier t laat, te doop met hoop lang deur h eer en onderskei hoofdstad van m staat, doop ik hi wil die ,Bloemfon die boesem van di bede, dat sy vir v Oceaan mag beva; ninge van Vrede haar en haar friss ning toe: Vaar Vc Nogmaals, mei dent, my dank en Nauwelijks wai sproken, of in de speciale toon, 'tei Hertzog de knor baar. Een doffe s! de klink! wee terwijl de massa lijks meester weu millioen kg. weg een menschenhan te water. Een he IJwater, zingen e kelen, fluittonen heid, het vallen d om de „Bloemfor stuiten, de eerste loos-telefonischen waren momenten Toen de emoti< had teweeggebracj was, nam Z. Exc. de op de officieel? het uitspreken v? in naam van Reg derland Generaal zijn bereidwilligh

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2