De N.S.B. en ons Vorstenhuis. ZWANEN BERG'S EERSTE BLAD AROMA ZAilRÖAG 16 JUNI 1934 DAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 215 Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoon nummor 11. Postchfifjuo en Girorekening 44-455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. DeZeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertontiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdoolingon 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiën DinsdagB en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Bij de beoordeeling van de N.S.B. is ook niet zonder belang de vraag, welke houding deze beweging inneemt ten op zichte van ons Vorstenhuis. Door het veelvuldig zingen van het Wilhelmus en andere gedragingen wordt de indruk gewekt, alsof er bij de Nat.- Socialisten voor ons Vorstenhuis bijzon dere belangstelling is. Ook hierbij is het echter verstandig niet af te gaan op den schijn der din gen. Wanneer we toch kennis nemen van de door de N.S.B. uitgegeven geschriften, dan blijkt, dat er wel eenige aanleiding is tot ongerustheid. Onwillekeurig denken we dan aan Ita lië, waar de Koning door Mussolini ge heel in de schaduw is geplaatst. Van den invloed van den vorst is daar niets over gebleven. Alles draait daar om den dictator. Teekenend was in dit opzicht de het vorig jaar te Keulen gehouden interna tionale perstentoonstelling. In de Italiaan- sche afdeeling werd men van alle kanten aangestaard door het levensgroots portret van Mussolini, maar de beeltenis van den Koning was nergens te bespeuren. In Duitschland is het niet anders. Alles draait daar niet om den Rijkspresident von Hindenburg, maar om Hitler, die er in geslaagd is den invloed van den pre sident vrijwel uit te schakelen. Wat ons land betreft, moeten we ons nog met N.S. theorieën tevreden stellen, maar die zijn dan ook van dien aard, dat er uit blijkt hoe hier het Italiaan- sche voorbeeld lokt. De Koning oefent ten onzent zijn in vloed uit door gebruik van het recht, vervat in Art. 77 van de Grondwet, waar in bepaald is, dat de Koning ministeriëele departementen instelt en de hoofden er van benoemt en ontslaat naar welge vallen. Uit de „Nationaal Socialistische Staats leer" blijkt echter, dat deze beweging be oogt dit grondwettelijk recht aan den Koning te ontnemen. „Waarborg voor een sterke en homo gene regeering zoo heet het daar ligt in het instellen van een minister president, als hoofd der regeering, die zelf alleen aan den Koning verant woording schuldig is, en die zij n mi nisters benoemt en onslaat naar zijn inzicht." En nu wordt in een latere uitgave „Ac- tueele Vragen" ter verzachting wel ge zegd, dat dit een kwestie van onderge schikten aard is, omdat over deze dingen de Vorstin zelf zal moeten beslissen, maar op die wijze wordt de zaak toch wel wat al te onschuldig voorgesteld. Immers in eerstgenoemde officiëele uit gave heet het letterlijk: „De minister-pre sident moet de werkelijke leider van den staat zijn. Hij heeft de hoog ste, werkelijk regeerende per soon te zijn". Zeker, men wil aan de Vorstin wel de noodige vriendelijkheid bewijzen, maar de werkelijke leider, de hoogste werkelijk regeerende persoon is de dicta tor, die op deze wijze feitelijk op de grond wettelijke plaats van Oranje gesteld wordt. Welnu zulk een Oranjeliefde begeeren wij niet. Wij wenschen onze Vorstin te eeren en haar gezag te eerbiedigen, om dat wij erkennen, dat zij regeert bij de gratie Gods. Wij willen onze Vorstin niet ter meerdere luister achter een dictator, wie dan ook, maar wij willen onze Vor stin laten op de plaats, die haar van Godswege toekomt. Hierbij komt nog iets anders. Wie waarlijk Oranje wil eeren doet al heel zonderling door lijnrecht in te gaan tegen de staatkundige beginselen, die steeds door Oranje zijn gevolgd, begin selen waardoor ons volksleven tot rijke ontwikkeling is gekomen, die ook door onze Vorstin van harte worden beleden en die zij gezworen heeft te zullen hand haven. Onze Koningin wenscht haar gezag hoog te houden, zeer zeker, maar zij wenscht ook op te komen voor de rechten en de vrijheden van het volk. De eed door haar in 1898 op de Grondwet afgelegd, was geen ijdele frase, maar zij heeft steeds getoond, dat het haar met het volbrengen daar van hoogen ernst was. Dit is het schoone in de geschiedenis van het Oranjehuis, dat het steeds is opgekomen voor de rechten en de vrij heden van het volk. Wanneer die rechten werden bedreigd, dan heeft het volk zich altijd weer ge wend tot Oranje en er kan onze Vorstin geen grootere hoon worden aangedaan, dan door te pogen in haar naam en onder hare bescherming op die rechten en vrij heden een aanslag te plegen. En dat is toch de bedoeling van de N.S.B. Men wil niet meer of minder dan het Nederlandsche volk terug te dringen in den staat van absolute onmondigheid en het te brengen onder de onbeperkte heer schappij van een dictator, van wien een voudig wordt aangenomen, dat hij den zedelijken en redelijken wil in zich heeft, welke in de natie leeft. Maar dat houdt tevens in het plegen van een aanslag op de grondwettelijke rechten van ons Vorstenhuis, het betee- kent tevens het stellen van den dictator op de plaats ran H. M. onze geëerbiedigde Koningin. Daarom wie onderschrijft de beginselen van de N. S. B., die kiest daarmede prin cipieel tegen oma Vorstenhuis. En wie de rechten van ons Vorstenhuis wenscht te eerbiedigen, die moet zich stel len tegen de beginselen van de N. S. B. Mussolini en Hitler. Gisteravond ontving de perschef, Ciani, eenige buitenlandsohe persvertegenwoor digers. Wat de ontwapeningskwestie betreft wa ren beide regeeringschefs het eens, daJt, wanneer voor Duitschland de gelijkbege- rechtigdheid effectieve werkelijkheid ge worden is, Duitschland tot den volken bond kan terugkeeren. Ook over Oostenrijk is gesproken, waar bij men van meening bleek, dat, natuurlijk op den grondslag van Oostenrijks onaf hankelijkheid, herstel der normale be trekkingen tusschen Duitschland en Oos tenrijk wenschelijk is. Op de vraag, of ook over het Fransch- Russisehe front van gedachten was gewis seld, werd geantwoord, dat slechts heel in ''t algemeen de beide staatslieden hadden vastgesteld, dat zij regionale pacten niet de geschikte methode achten, daarentegen wel voelen Voor een algemeene conventie. Tegen zes uur gisteravond vond op het St. Marcusp'lein een grootsche manifes tatie plaats der fascistische partij, waarbij Mussolini het woord voerde. Uit Venetië en omstreken waren ongeveer 70.000 men- schen samengestroomd. In zijn rede riep Mussolini, geestdriftig al'lerzijds toegejuicht, zijn geweldig gehoor toe: „Wij zijn het eens geworden. Wij zijn het eens geworden." „Wij zijn samengekomen", zeide hij, „niet om met geweld de wereldkaart te wijzigen, maar om den vrede te dienen." Naar uit Venetië vernomen wordt, zijn Hitler en Mussolini het eens geworden, over de erkenning van Oostenrijks onaf hankelijkheid. Duitschland ziet virtueel af van den Anschluss. Aanslag op een Minister, Vrijdagnamiddag werden op den Pool- schen minister van binnenlandsche zaken, Pieracki, toen hij een 'huis wilde binnen gaan, door een onbekende drie kogels af gevuurd. De minister werd ernstig aan het hoofd gewond. Nader verluidt, dat minister Pieracki in het militair lazaret, waarheen hij na den aansilag vervoerd was, aan de beko men verwondingen is overleden. Zonderlings toestanden in Mflnchen. Verleden week verluidde, dat te Mün- chen de groote Pausfilm verboden werd. Dinsdag 5 Juni vond de eerste namid dagvoorstelling plaats, onmiddellijk ge volgd door een tweede. En reeds verdron gen zich aan den ingang van het bioscoop theater de bezoekers voor de volgende voorstelling, toen plotseling een politiever ordening werd aangeplakt, meldend, dat de film „polizeilich" verboden werd. Zooals te begrijpen is, maakte zich bij deze onverwachte mededeeling een groote opwinding van de wachtenden meester. Een reden, waarom de film verboden werd, werd niet gegeven, kon ook be zwaarlijk gegeven worden. De toeloop der bioscoopbezoekers werd intusschen steeds grooter en ook de op winding nam toe. Spoedig arriveerde nu een Ueberfallkommando met blauwe po litie, maar de agenten zagen het relletje kalm aan, tot plotseling een afdeeling S.S. op het appèl verscheen, die onmiddellijk woest en brutaal met de ontruiming van de zaal begon. Sommigen waagden een vraag, waarop dan een slag in het gezicht of een hate lijkheid het antwoord was. Iemand, die het aandurfde te vragen „hoe dit optreden eigenlijk in een chris- telijken staat paste", werd zonder meer gevangen genomen. Een aantal cinema-gasten werd zonder reden met den gummiknuppel neergesla gen. In de kr&nten werd niet# van het ver bod gemeld. De buitenlanders zouden het immers kunnen lezen. De prijzen stijgen In Duitschland. De ongunstige ontwikkeling van den Duitschen handel en de noodgedwongen verdere beperking van den invoer in Duitschland, hebben, naar de Tel. meldt, in zekere kringen der bevolking onge rustheid teweeggebracht. Vele consumen ten gaan er daarom toe over, voor raden in te slaan van artikelen, waarvan zij verwachten, dat die in de naaste toe komst schaarsch zullen worden. Zoo kan b.v. worden geconstateerd, dat in vele ge vallen wollen stoffen en wollen kle dingstukken worden opgekocht .uit vrees, dat in de komende wintermaanden geen wol meer voorhanden zal zijn. In ver band met berichten over ongunstige voor uitzichten van den oogst vreezen ook ve len, dat er gebrek aan levensmiddelen zal komen. Deze angst schijnt eveneens aan leiding te zijn voor het inslaan van meel en duurzame levensmiddelen. Het gevolg is natuurlijk, dat in vele gevallen de prijzen stijgen voor deze arti kelen. De hoofdcommissaris van politie te Berlijn heeft daarom medegedeeld dat prijsverhoogingen achterwege moeten blijven. Voorts wordt gewaarschuwd, dat over treding van de verordening betreffende het ongemotiveerd verhoogen van prijzen streng zal worden gestraft. Korte Berichten. Te San Salvador, dat door aard bevingen is geteisterd, dreigt een honger snood. Te Parijs zijn weer twee bommen ontploft: een in -het postkantoor en een in een pOtloodenfabriek. DE RIJKSMIDDELEN IN MEI. Opbrengst blijft dalen. Uit het maandelijks overzicht van den stand der Rijksmiddelen blijkt, dat aan directe belastingen (grond-, in komsten-, vermogens- en verdedigingsbe lasting) op ultimo Mei van het dienstjaar was ontvangen een totaal zuiver bedrag van f 41.224.026,57. Dit bedrag Mijft daar mee f 3.958.886,90 onder de opbrengst dezer middelen tot dien datum in het vo rige jaar. Het bedrag, dat aan inkomstenbelasting minder werd ontvangen dan in hetzelfde tijdvak in 1933 bedroeg f 4.593.649,75. De andere belastingen brachten iets meer op dan in het vorige jaar. De opbrengst der overige middelen was evenals in de maand April iets hooger. In de eerste vijf maanden van 1934 bedroeg de opbrengst f 131.031.962,31, in dezelfde maanden in 1933 f 123.852.733,27. Het vijf-twaalfde der raming bedraagt echter f 161.048.958. De totale opbrengst der omzet-belasting in de afgeloopen vijf maanden bedroeg f 17.949.225,91, hetgeen beduidend min der is dan de raming. Ook de couponbelasting Meef wederom onder de raming met f i.422.947,10. Toch wordt de opbrengst in verhouding tot de raming hooger. De wet is eerst op 25 Febr. in werking getreden, terwijl de raming over een geheel jaar geschiedde. Terwijl de raming over een maand is f 533.333.00, was de opbrengst in Mei '34 f 407.724,30. In April was de opbrengst f 368.506.000. H. M. de Koningin naar Het Loo. Met den trein van 18.12 is H. M. de Koningin gisteravond van het Haagsche Staatsspoorstation naar Het Loo vertrok ken. De op het perron aanwezige belang stellenden brachten, terwijl de trein zich in beweging stelde, onze Landsvrouwe een eerbiedigen groet, welken de Koningin op hartelijke wijze beantwoordde. Prinses Juliana te Londen. Gistermorgen te tien uur is Prinses Juliana te Londen gearriveerd. H. K. H. werd hartelijk verwelkomd door haar hooge gastvrouwe en gastheer Prinses en Graaf van Athlone. Een groepje belangstellenden had zich aan beide zijden van den wagon ge schaard en toen de Prinses zich naar de wachtende auto begaf, waarin zij zich in gezelschap van Prinses Alice en graaf Athlone naar Kensington Palace begaf, ging een schuchter hoeraatje van enkele Hollanders op. De reis met de „Batavier V" verliep zeer kalm. De Prinses wenschte als ge wone passagier beschouwd te worden en mengde zich tusschen de andere passa giers op het dek. Een aardige attentie was het, dat men de hut van de Prinses met bloemen had versierd. Te Gravesend werd H. K. H. opgewacht door den directeur van de firma Wm. Ingezonden Mededeeling. Pikgnt en krachtig, voor de toep en vleeichgerechten. Overtuig U door een proef von d» superieure kwaliteit. Muller Go., te Londen, den heer J. J. Rinck, die haar naar den wachtenden trein begeleidde. H. K. H. sprak haar hooge tevredenheid uit over de bij de reis getroffen regeling en den prettigen overtocht. Gisteravond zou een intiem diner wor den gehouden ten huize van Prinses Alice en graaf Athlone, waaraan ver schillende intimi van de familie zouden aanzitten. Nederlandsch-Duifsche transferconferentie. De Duitsch-Nederlandsche onderhan delingen verkeeren, naar uit Berlijn aan het Hbld. wordt gemeld, nog altijd in het zelfde stadium van onzekerheid, dat men een gevechtsperiode zou kunnen noemen. Men moet er daarom rekening mede hou den, dat het einde niet voor Woensdag te verwachten is, aangezien men pas in de volgende week, nadat men het over de hoofdzaken zal zijn eens geworden, aan vaststelling der details beginnen kan. Samenvoeging gemeenten. In een nota naar aanleiding van het verslag der Eerste Kamer inzake het ont werp van wet tot vereenigttng van de ge meenten Aengwirden en Schoterland en wijziging van de grens tusschen de ge meenten Heerenveen en Haskerland, zegt de minister van Binnenlandsche Zaken, dat het zijn voornemen is vereeniging van andere gemeenten te bevorderen, indien deze gerechtvaardigd is. Elk voorkomend geval zal steeds op zichzelf worden beoor deeld, met ernstige overweging van de voor- en nadeelen. De minister is van meening, dat 'ten deze voorzichtigheid als eerste eisch is te beschouwen. De nieuwe Tarlefwet. Van welingelichte zijde w^rdt gemeld, dat H. M. de Koningin de nieuwe Tarief- wet heeft onderteekend en dat deze met 1 Juli a.s. in werking zal treden. Voor het eerst zal zich hierbij de nieu we vorm voordoen, dat de veranderde ta rieven tegelijk als Koninklijk Besluit wor den gepubliceerd in de Staatscourant en als wetsontwerp zullen worden ingediend bij' de Tweede Kamer. Een en ander zal vermoedelijk Maandag geschieden. De bereids gepubliceerde cijfers der nieuwe tarieven zijn, naar wij; vernemen, in 'overeenstemming met de laatste wijzi gingen, welke het ontwerp onderging, en schijnen dus definitief. Ordenend optreden In het bedrijfsleven. Naar wij vernemen, zegt de Maasb., is het wetsontwerp, dat aan de Regeering macht verleent ordenend op te treden in het bedrijfsleven in dezer voege, dat zij afspraken in bepaalde bedrijven bindend zal kunnen verklaren en vernietigen, nu in zooverre gereed, dat de indiening er van bij de Kamer zeer spoedig kan wor den verwacht. Zoowel den Raad van State als den Economischen Raad is het ontwerp reeds gepasseerd. Het zou heden behandeld worden in den Nijverheidsraad, waar men van liberale zijde wel naklanken kan verwachten van de oppositie, welke ook tot uiting kwam in liberale bladen. Zijn wij wel ingelicht, dan is dit wets ontwerp nog geconcipieerd onder minister Verschuur, maar heeft het ook de instem ming van minister Colijn, die eveneens van meening moet zijn, dat kleine min derheden de Overheid tegenover zich be- hooren te vinden, indien zij1 sanerings maatregelen in de bedrijven ten eigen bate wenschen te belemmeren. Zoo lij'kt het ions verklaarbaar, dat de huidige mi nister van economische zaken ad interim zelf bereid is dit gewichtige ontwerp in te dienen. De begrooting van Ned.-lndlë. Een tekort van f75 mlllioen. De Gouverneur-Generaal Jhr. mr B. G. de Jonge heeft in de rede waarmede hij de zitting van den Volksraad opende, o.m. gezegd, dat ondanks de versoberingen en de baten der conversie de begrooting 1935 is afgesloten met een tekort van f75.000.000, n.l. f87.000.000 tekort op den gewonen dienst waarvan een bate van f 12.000.000 op den buitengewonen dienst kan worden afgetrokken. De middelen moesten in totaal voor het dienstjaar 1935 ongeveer f 50.000.000 la ger worden geraamd dan verleden jaar, welke achteruitgang gedeeltelijk kan wor den toegeschreven aan inkomstenderving wegens buitengewone ontheffingen van Binnenland. De Indische begrooting voor 1935. De opbrengst der rijksmiddelen over Mei. Tewaterlating van de „Bloemfontein". Prinses Juliana in Engeland. De nieuwe tariefwet op 1 Juli in wer king. Buitenland. Overeenstemming bereikt tusschen Hitier en Mussolini. Een Poolsch minister vermoord. landrente, waarmede een bedrag van f 13.000.000 gemoeid is. De overige millioenen van den achter uitgang in inkomsten betreffen hoofdza kelijk de tegenvallers, die verwacht kun nen worden in de opbrengst der inkom stenbelasting, crisisheffing, tabaksaccijns en douaneontvangsten. Hiertegenover staat een verbetering der geraamde uit komsten der bedrijven, waarop echter het pandhuisbedrijf, de Staatsspoorwegen en de P. T. T. een uitzondering maken. Bond van bedrljfs-autohouders in Nederland. De jaarvergadering, die Vrijdag te Vlis singen gehouden werd, is des morgens voorafgegaan door een oifficieele ontvangst waarbij de waarnemende burgemeester, dhr P. G. Laernoes, de congressisten wel kom heette en er hun o.a. op wees, dat men goed doet de overheid en het ge zag hoog te houden. De voorzitter van den B. B. N., dhr A. J. ten Hope, heeft er in zijn antwoord op gewezen, dat ook de leden dit gaarne doen, maar dat z.i. de regeering thans bezig is de kip met gouden eieren te slachten. De druk bezochte algemeene vergade ring is des middags in Britannia verwel komd namens het ontvangende district Zeeland bij monde van dhr P. Blommaert, die verzekerde, dat Zeeland het hoog op prijs stelt, dat het hoofdbestuur, niette genstaande de hoogere kosten toch het plan om in Zeeland bijeen te komen heeft uitgevoerd. Een algemeene vergadering is een van de beste propagandamiddelen in een pro vincie. Spr. hoopt, dat de vergadering en de excursie zullen doen zien, dat Zeeland niet alleen mooie plekjes heeft, maar ook een bevolking, die door haar langdurig isolement haar oude tradities en eigen schappen heeft weten te bewaren en dat reeds daarom een bezoek aan Zeeland de moeite waard is. Hierna hield de voorzitter, dhr A. J. ten Hope, de openingsrede. Spr. bracht dank voor de ontvangst te Vlissingen, in Zeeland, en vergeleek het trotsche devies van deze waterrijke pro vincie, het „Luctor et Emergo"; den strijd tegen het water, met den strijd, die de be- drijfs-autohouders hadden te voeren. De B. B. N. is geboren uit den strijd, 'die tot verweer noodzaakte, niet tegen het water, zooals Zeeland, maar tegen de tal- looze belemmeringen, die ten tijde van de oprichting aan het bedrijfsautomobilisme in den weg werden gelegd. Spr. stelt er prijs op te verklaren, dat de werkzaam heid, de actie, de strijd, als het noodig is, niet gaat tegen de overheid en dat de B. B. N. zich evenmin richt tegen andere verkeersmiddelen. Ieder verkeersmiddel heeft recht te strijden voor zijn bestaan. De B. B. N. erkent de geweldige moei lijkheden, waarvoor de Regeering zich ten gevolge van de economische omstandighe den geplaatst ziet. DO overheid kan steeds op de volle me dewerking van de B. B. N. rekenen, mits hij zich verzekerd mag houden, dat de overheid een open oog heeft voor de be langen van elk volksdeel en rekening ge houden wordt met de rechtmatige belan gen, de levensbelangen van iedere groep, dus ook met de groep bedrijfsautohouders Spr. meent, dat het velen getroffen heeft, dat de regeering zeer ingrijpende wets voorstellen bij de Volksvertegenwoordiging heeft ingediend, zonder overleg te plegen met de bedrijfsgroepen, waarvan de belan gen bij die wetsontwerpen ten nauwste zijn betrokken, ja, die vele zelfs ten gron de zullen richten, indien het voorstel wet zou worden. Spr. heeft zeer in het bijzonder op het oog het wetsontwerp tot wijziging der Wet Openbare Vervoermiddelen en dat betref fende de Instelling van een Verkeersfonds. Wat het eerste ontwerp aangaat, men heeft met de bedenkingen van den Bond geen rekening gehouden en dit leidde tot een actie, tot een feilen kamp. Deze strijd is den Bond opgedrongen en hij kreeg steun van de betrokken commissie van de Tweede Kamer en van vrijwel alle Ka mer# van Koophandel. Inzake de instel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1