Zij crème, VRIJDAG 15 JUNI 1034 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 214 Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 41155. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Se Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcclingcn 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, hij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het gaat met het schoolvraagstuk in ons land als met de internationale ver houdingen. Er worden conferenties gehouden, reso luties aangenomen en 'overeenkomsten ge sloten, maar telkens weer blijkt dat de innerlijke overeenstemming ontbreekt. Zoo blijft er een toestand van gewapen- den vrede, die elk oogenblik verstoord dreigt te worden. Op het gebied van het onderwijs in ons land is het niet anders. De na jarenlangen strijd verkregen be vrediging wordt door velen als hoogst on bevredigend beschouwd. En telkens weer zijn er verschijnselen die er op wijzen dat de schoolstrijd nog volstrekt niet uitge streden is. Wat er op dit gebied zooal in het klein gebeurt, is onlangs te Kapelle gebleken. En thans werd in de Standaard op enkele bedenkelijke uitingen van den laatsten tijd de aandacht gevestigd. „Niet eens, aldus dit orgaan, uit den meest vijandigen hoek, uit den kring van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers, die bij de totstandbrenging der paci ficatie verzekerde, dat geen middel on beproefd zou worden gelaten om aan den pacificatie-strik te ontkomen. Neen, in de gelederen van het meer ge matigde Nederlandsche Onderwijzersge nootschap rommelt het. In 1932 reeds diende de afdeeling Scha- gen het voorstel in: „Het N.O.G. plaatse zich op het standpunt, dat uit de open bare kassen alleen bekostigd worde de neutrale directe overheidsschool". De stad wilde zich door het platteland niet doen overtroeven, want de afd. Rot terdam begeerde het Onderwijsgenoot- schap kort en krachtig te doen verklaren: „De Algemeene Vergadering spreke zich uit tegen de pacificatie". Resultaat van deze en andere beden kingen was, dat op de vorige algemeene vergadering werd aangenomen een motie van Den Haag, aldus luidend: „De Alge meene vergadering draagt het Hoofdbe stuur op een kommissie te benoemen om te overwegen, of de houding van het N.O.G. tegenover de finansiële gelijkstel ling gewijzigd dient te worden." De motie werd aangenomen, de Com missie werd benoemd en het rapport is nu verschenen. In dat rapport treft de zinsnede: „Van het stelsel der Pacificatie moeten we zoo spoedig mogelijk worden verlost". Dit kan niet anders beteekenen dan dat aan de financieele gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs zoo spoedig mogelijk een einde dient te worden ge maakt en dat de bijzondere scholen weer als van ouds als minderwaardig worden "behandeld. Zoo spoedig mogelijk! Wanneer dit zijn zal is moeilijk te zeg gen. Maar dit moment zal in niet geringe mate worden verhaast, wanneer niet met kracht gewerkt wordt aan de innerlijke versterking van het Christelijk onderwijs, wanneer bij het Christenvolk de liefde en belangstelling voor de Christelijke school verslapt en wanneer op staatkundig ge bied de principieele politiek op den ach tergrond raakt. De ontmoeting van Hitler en Mussolini. Omtrent de aankomst van Hitier te Venetië wordt nog gemeld: Reeds vroeg bood Venetië een feeste» lijken aanblik. Van de oude huizen wapperden de Italiaansche en Duitsche vlaggen, terwijl een groote menigte nieuwsgierigen zich verzamelde op de trappen langs de ka nalen. Van het vliegveld tot het Grand Hotel lagen torpedobooten, aan boord waarvan de bemanning stond aangetreden in de witte parade-uniform. Op het vliegveld zelf was een eerewacht betrokken, samen gesteld uit alle onderdeelen van het Ita liaansche leger. Mussolini kwam kort na negen uur op het vliegveld aan. Het vliegveld was hermetisch afgezet; slechts uitgenoodigden hadden toegang. Omstreeks 10 uur nam men het geronk van de beide toestellen, waarmede het Duitsche gezelschap reisde, waar. Toen de deur van het toestel werd ge opend en Hitier voor de opening ver scheen, speelde de op het vliegveld opge stelde militaire kapel het „Deutschland- lied". De „Fuehrer" trad onmiddellijk op Mus solini toe. Beide Staatslieden drukten el kaar vast de hand, waarna het „Horst Wessellied" weerklonk. Overal langs den weg werd Hitier luide toegejuicht. Omtrent het eerste onderhoud van Hit ier met Mussolini te Stra wordt het vol gende officiëele communiqué gepubli ceerd: „De chef der Italiaansche regeering heeft den Duitsche Rijkskanselier giste ren in de villa Pisani te Stra een noen maal aangeboden. Na het noenmaal heb ben de beide regeeringschefs een onder houd gehad, dat meer dan twee uren heeft geduurd. De bespreking zal heden worden voortgezet." Naar verder vernomen wordt heeft de bespreking onder vier oogen plaats gehad. Omtrent de besprekingen van Hitier en Mussolini weet men alleen, dat zij elkander wederzijds inlichtingen verschaf ten over hun politieke houding. Het. viermogendhedenverdrag is niet aangeroerd. Oostenrijk is het punt, dat op het oogenblik de besprekingen be- heerscht. Goebbels door Pilsudskl ontvangen. De Duitsche minister van propaganda, Dr Goebbels, is gisteren te Warschau in tegenwoordigheid van den Poolschen mi nister van Buitenlandsche Zaken en den Duitschen gezant door maarschalk Pil- sudski ontvangen. Het bericht van de ontvangst verspreid de zich in politieke kringen als een loo pend vuurtje en verwekte groot opzien. Donderdag heeft Goebbels om 11 uur te Warschau op plechtige wijze een krans gelegd op het graf van den onbekenden soldaat. 's Middags had een noenmaal plaats bij den Minister van Buitenlandsche Zaken, Beek. Nieuwe defensie-uitgaven in Frankrijk. Het is toevallig, dat de Fransche Ka mer gisteren de nieuwe militaire uitga ven heeft besproken op hetzelfde oogen blik, dat het bezoek van Hitier aan Italië en dat van Goebbels aan Polen overal wordt beschouwd als gericht tegen de Fransche politiek. De discussie was zeer levendig, de sprekers spraken veel over het gevaar van de Duitsche herbewapening. De socialisten vielen Doumergue in de rede, toen hij een verklaring aflegde, die ook onder de radicalen opwinding veroor zaakte hij verzekerde, dat hij de maatregelen tot landsver dediging in elk geval zal ne men, óók indien het parlement de voorstellen zou verwerpen. D'aar hij parlementariër is, zou hij de voorkeur geven aan samenwerking met het parlement, maar hij heeft anderzijds de verantwoordelijkheid en volmachten, en is verplicht, zijn vaderland in veilig heid te brengen, dat reeds tweemaal, in 1870 en 1914, door ditzelfde Duitschland is aangevallen. Ten slotte heeft de heele Kamer, met uitzondering van de socialisten, het hoofd der regeering toegejuicht. Léon Blum, leider der socialisten, die na Doumergue het woord nam, zeide zich niet in een historisch debat met den pre mier te willen begeven. „De herbewape ning van Duitschland, zoo zeide hij, is ongetwijfeld verontrustend. Maar mis schien heeft zij een ander doel dan oor log. Hoe dit ook zij, de socialistische partij laat de gedachte aan oorlog niet toe, maar is van oordeel, dat het parle ment tot eiken prijs van zijn wil tot vrede moet getuigen. De zitting zou hedenmorgen worden hervat. Dollfuss te Budapest. De Oostenrijksche bondskanselier, Dr Dollfuss, is Donderdag per vliegtuig te Boedapest aangekomen. In bevoegde kringen neemt men aan, dat bondskanselier Dollfuss van zijn ver blijf te Boedapest gebruik zal maken, om met de Hongaarsche regeering in nauw contact te treden over de internationale vragen. De bondskanselier zal een voor dracht houden over de kwestie van land bouwpolitiek op het landbouwcongres. Het programma van de nieuwe Belgische regeering. In de Donderdagnamiddag gehouden bijeenkomst van de nieuwe Belgische re geering heeft de minister-president voor lezing gedaan van de verschillende pun ten, die in de verklaring van het kabinet aan het parlement zullen worden behan deld. Ten aanzien van het financieele vraagstuk zal op ondubbelzinnige wijze worden medegedeeld, dat de nieuwe regee ring, evenals de vorige, van geen waarde vermindering van den Belgischen frank wil weten en een krachtige politiek van consolidatie van dit betaalmiddel zal na streven. Wat de internationale betrekkin gen betreft, ook op dit gebied blijft de koers ongewijzigd, evenals trouwens op het gebied der defensie. Het Duitsche moratorium. Naar aanleiding van het bericht uit Berlijn, dat de Duitsche regeering een vol ledig moratorium heeft afgekondigd, kun nen wij op grond van inlichtingen van de meest gezaghebbende zijde mededeelen, dat dit niet van invloed is op den voortgang van de onderhandelingen tusschen Neder land en Duitschland omtrent een trans ferregeling; deze onderhandelingen wor den voortgezet. Volgens de indrukken in bevoegde bank- kringen is de situatie, door het besluit van de Duitsche Rijksbank, weinig veran derd, tenminste wat Nederland aangaat. Ons land heeft immers een speciale rege ling wat het deviezenverkeer met Duitsch land betreft, die vermoedelijk door het nieuwe moratorium niet zal worden ge troffen. Men mag aannemen, dat Duitsch land bereid zal worden gevonden, om ook met andere landen dergelijke overeenkom sten te treffen. Het Fransche blad: „Information Fi- nancière" schrijft: „Men behoeft zich niet de illusie te maken, dat in December a.s. Duitschland zijn betalingen zal hervatten, zonder eerst nieuwe concessies te hebben gevraagd en verkregen. In het financieele domein zoo wel als in het politieke door het verlaten van den Volkenbond, streeft Duitschland hetzelfde doel na, dit is de troeven in de hand te hebben, zoodat het de tegenpartij is, die moet komen vragen, om tot een accoord te komen". De afkondiging van het Transferbesluit heeft in officieele kringen te Washington geen verrassing veroorzaakt en de regee ring wenscht zich nog niet over één en ander uit te laten, zulks in verband met het feit, dat tot nu toe nog geen officieele bevestiging werd ontvangen. Uit Amerika wordt bericht, dat het con gres een resolutie aangenomen heeft, waarin verdere betalingen aan Duitsch land voor het tijdens den oorlog in be slag genomen eigendom zullen worden gestaakt, totdat Duitschland de verzeke ring geeft, dat de Duitsche schulden aan de Vereen. Staten zullen worden betaald. Te Londen werd druk gesproken over de mogelijkheid van het instellen van een deviezen-clearing tusschen Engeland en Duitschland. Met groote spanning wordt uitgezien naar de verklaring, welke de kanselier van de schatkist vandaag in het Lagerhuis zal afleggen. Korte Berichten. In Oldenburg zullen R.-K. bladen geen bijlagen van godsdienstigen aard meer mogen brengen. Bij een explosie in Estland op het schietterrein van de officiersschool wer den 7 militairen gedood en 22 gewond. In de Russische gezantschapsgebou wen te Helsingfors en te Tokio zijn aan slagen gepleegd, welke tegen de respec tievelijke gezanten gericht waren. Te Hel singfors werden twee beambten gewond. Op een onbewaakten overweg in de buurt van Johannesburg in Transvaal is een autobus, waarmede kinderen naar school gebracht werden, door een trein gegrepen. Een onderwijzer en 7 kinderen werden gedood, 1-2 kinderen werden ge wond. Polen, Roemenië, Hongarije en Ita lië hebben officiëel laten weten, dat zij den oorlogsschuldtermijn vervallende op 15 Juni a.s., niet zullen betalen. PRINSES JULIANA NAAR ENGELAND Langer verblijf dan veertien dagen? H. K. H. Prinses Juliana is gister avond om zeven uur in gezelschap van jkvr. Van Tets, jkvr. De Braun en Haar kamerheer baron Baud met de „Batavier V" voor haar reis naar Engeland ver trokken. De Koningin heeft Prinses Ju liana naar boord vergezeld en daar af scheid genomen, waarna H. M. weer te ruggereden is naar de residentie. Het vertrek droeg geen officieel karak ter. Tot op het laatste oogenblik waren er geen bijzonderheden omtrent het uur er van bekend. Bovendien konden ook ve len, die wel wisten dat de „Batavier V" om zeven uur de trossen zou losgooien de aankomst van de Prinses op het ter rein niet bijwonen, want onverwacht vroeg, reeds om zes uur, reden de hof- auto's, drie in getal, met de standaard vlaggen opgerold, via de Parksluizen het etablissement op. In de voorste auto zaten H. M. de Ko ningin en Prinses «Juliana. H. K. H. droeg een beige mantelcostuum met grijs bont. Aan boord werden de vorstelijke gasten verwelkomd door dr A. G. Kröller, direc teur, en den heer Kuijk, procuratiehouder van Müller Co., welke laatste aan boord zou blijven. Het Koninklijk gezelschap maakte een kleinen rondgang over het schip. De speciale hutten, welke voor de Prinses gereserveerd waren, werden be zichtigd. De Koningin vertoefde slechts korten tijd aan boord. Om tien minuten voor half zeven nam H. M. hartelijk af scheid van haar dochter. Toen zij het schip verliet, werd zij door de Prinses van het dek af nagewuifd. Tot tegen zevenen onderhield H. K. H. zich nu aan boord met haar gevolg en de heeren Kröller en Kuijk. Toen het uur van vertrek naderde kwam Zij nog even aan den wal om afscheid te nemen van eenige ingezetenen van Rotterdam en Den Haag, die Haar uitgeleide deden. Korten tijd, nadat de Prinses zich weer aan boord begeven had, werd het sein van vertrek gegeven. Precies om zeven uur ging de „Batavier V" onder hoerageroep van de kade. Geruimen tijd wuifde de Prinses naar personen aan den wal. Evenals het vorige jaar zal H. K. H. logeeren bij Hare familieleden, Prinses Alice en Graaf Althone in Kensington Palace, waar wederom dezelfde char mante appartementen voor de Prinses zijn ingericht. Zaterdag vertrekt de Prinses naar Windsor, waar H. K. H., ziuoals gemeld, het weekend op het kasteel door zal bren gen als gast der Koninklijke familie. Het bezoek aan het vorstelijk echtpaar draagt een intiem karakter. H. K. H. zal minstens veertien dagen blijven; het is intusschen niet uitgesloten dat Haar verblijf met nog eenige dagen verlengd zal worden. Rijksambtenaren moeten In hun stand plaats wenen. Naar wij vernemen is van den minis terraad een circulaire uitgegaan aan de Departementsambtenaren, waarin er op wordt gewezen, dat een strengere nale ving zal worden geëischt van de bepaling van het Ambtenarenreglement, dat de Rijksambtenaren in hun standplaats moe ten wonen. Alleen in bepaalde gevallen kan vergunning worden verleend om zich elders metterwoon te vestigen. De Rijksambtenaren, die thans reeds in een andere gemeente wonen, worden ge acht daarvoor reeds toestemming te heb ben verkregen. De toestemming voor ves tiging elders geldt dus alleen voor nieuwe gevallen. Naar wij vernemen is deze circulaire een gevolg van bij de regeering ingeko men klachten, dat vele ambtenaren die hun salaris in een bepaalde gemeente ver dienen, het elders verteren. Voor den Haag is deze circulaire van groot belang, daar vele departements ambtenaren zich in den laatsten tijd in Voorburg en Wassenaar vestigen. Loongeschillen in hei landbouwbedrijf. De modern en christelijk georganiseer de landarbeiders in de gemeente Het Bildt hebben met bijna algemeene stem men de loonvoorstellen van de afdeelin- gen van de Friesche Maatschappij en den Chr. Boeren- en Tuindersbond verworpen en hun hoofdbesturen 'opdracht gegeven tegen een nader te bepalen datum de sta king af te kondigen, indien van werkge verszijde geen aanmerkelijk betere voor stellen inkomen en de afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond niet bereid is met alle landarbeidersbonden overleg te plegen. Postzegelautomaten aan de postkantoren? De waarschijnlijkheid is, naar „Het Volk" verneemt, groot, dat binnenkort het staatsbedrijf van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie zal overgaan to't de aanschaf fing op groote schaal van postzegel-auto- maten. Het ligt in de bedoeling deze auto maten aan de buitenzijde van de postkan toren aan te brengen, zoodat het publiek tijdens de kantooruren het gebouw niet be- heeft in te gaan en tijdens de sluitings uren toc;h postzegels zal kunnen koopen. De proeven met de verschillende syste men hebben geruimen tijd in beslag ge nomen. Dit is eenerzijds 'te wijten aan de omstandigheid, dat de meest gangbare munten hier te lande, het dubbeltje en het stuivertje, weinig geschikt voor het con- strueeren van deugdelijke automaten zijn. terwijl anderzijds de sterk wisselende weersomstandigheden, o.a. de hooge voch tigheidsgraad, speciale eischen aan de toestellen stellen. 'Op korten termijn zal thans worden be slist, welk type automaat zal worden aangeschaft. Ned. Christelijke Kruldenlersbond. Naar wij vernemen is een nieuwe lan delijke kruideniersorganisatie (de vierde) opgericht, n.l. de Nederlandsche Christe lijke Kruideniersbond. In het voorloopig bestuur zijn o.m. benoemd de heeren J. van Ingen, Amsterdam, voorzitter; G. W. Klein Obbink, Utrecht, secretaris; W. L. Verburg, Amsterdam, penningmeester. Loonsverlaging bl] de mijnen. De mijndirecties hebben thans aan de vertegenwoordigers der vakbonden mede gedeeld, dat zij genoodzaakt waren de in voering van een loonsverlaging van 5 pet., ingaande 1 Juli, op de mijnen bekend te maken. Zij voegden daaraan toe, dat tege lijkertijd zal worden overgegaan tot ver- Binnenland. Prinses Juliana naar Engeland. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het landbouwcrisisfonds. Dreigende landarbeidersstakingen. Centralisatie landelijke crisisorganisaties. Buitenland. Het Duitsche moratorium. De aardbeving in Argentinië. Hitler en Mussolini confereeren. laging van de daarvoor in aanmerking komende 'huren der mijnwoningen en dat op die mijnen, waar meer dan één dag in de week niet gewerkt wordt, bij de toe passing van de loonsverlaging daarmede rekening zal worden gehouden. Merkwaardige nationale hersteller. Naar gemeld wordt, is de heer B. van Burink gekozen to't voorzitter van de af deeling Rotterdam der Nat. Werknemers- vereeniging, die bij het Verbond voor Na tionaal Herstel is aangesloten. Voortaan 'kan de politieke richting van den 'heer van Burink dus als die van Nationaal Herstel aangeduid worden. De politieke loopbaan van dien heer is achtereenvolgens geweest: communist dissident communist revolutionair so cialist partijloos pleitbezorger van de 'belangen der werkloozen en daarna ook van de kleinen middenstand Nationaal Herstel. Belangrijke opdracht. Aan de Rotterdamsche Droogdok Mij. is opgedragen de bouw van twee motor schepen voor de algemeene kustvaart. De schepen hebben elk een laadvermogen van 500 t., de voortstuwingsmotoren van 408 pk. zullen geleverd worden door gebr. Stork Co. te Hengelo. 20-35-60c* [Beschermt fegen zon-en weersLrur6oeolen.\ DE BEGROOTINGEN VAN HET LANDBOU W-CRISISFONDS. Meeningen in de Eerste Kamer. Het voorloopig verslag der Eerste Ka mer is verschenen over de wetsontwerpen tot vaststelling van de begrooting van het Landbouw Crisis Fonds voor 1933 en '34. Algemeen werden woorden van waar deering gewijd aan den omvangrijken ar beid, door den onlangs afgetreden minis ter van Economische Zaken ten behoeve van den landbouw verricht. Verscheiden leden betoogden, dat het van Overheidswege verleenen van steun aan den in nood verkeerenden landbouw een wel zeer zwaren last op ons volk legt. Mitsdien behoort naar de meening dezer leden te worden gestreefd naar een verlaging van die som, en voorts naar meer evenredigheid in de verdeeling der bedoelde lasten. Dat de huidige steunregeling niet bevre digt, achtten zij wel verklaarbaar. Ten ge volge van de overproductie toch zijn de prijzen van onderscheidene, in den land bouw gewonnen artikelen neergedrukt. Dit heeft aanleiding gegeven tot het verstrek ken van steun in den vorm van bijslag op den prijs. Hiertegen bestaat geen bezwaar, indien niet tot het genieten van steun ge rechtigd zouden zijn alle produ centen, geheel afgezien van de vraag, of zij behoefte er aan hebben. Zoodanig stelsel spoort indirect tot verhooging der productie aan, en verergert aldus den cri sistoestand, zeer ten nadeele van de ge meenschap. Erkennende, dat de overheid den land bouw, waarin meer dan de helft van de bevolking directelijk of indirectelijk een bestaan vindt, niet onbeschermd mag la ten, vroegen deze leden zich niettemin af, of thans te dien aanzien niet de uiterste grens was bereikt, juist met het oog op de belangen van de consumenten. Nog was bij die leden de vraag gerezen, of de uitvoer niet te zeer wordt opge dreven, aangezien de daarbij gemaakte prijzen soms van dien aard zijn, dat de eerste productiekosten niet worden ge dekt, zoodat veeleer verdere inkrimping van de productie aanbeveling verdient. Enkele andere leden waren eveneens van oordeel, dat de bevolking op den duur niet in staat zal zijn de offers te brengen, welke thans van haar worden gevorderd. Nederland zal, zoo meenden zij, zijn vroe ger uitvoerk wan turn niet herkrijgen. Des wege achtten deze leden 'het noodzakelijk, dat andere wegen dan de tot nog toe ge»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1