Crisis-Publicatiën Telegrammen. „M'n STER-TABAK vergeten dan maar wéér naar beneden". Financreële Berichten. Nog geen 3 CGIlt per kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementen f 0.20 Burgerlijke Stand Marktberichten. maaltijd zaten. In de kamer vernielde de bliksem alles wat op tafel stond en wierp stoelen en banken omver. Alle 22 kinde ren werden tegen den grond geslagen en dik met roet bedekt. De op het gehuil der kinderen toegesnelde boeren zagen 22 jonge negertjes, die zich angstig trachtten te verbergen. De bliksem nam zijn weg door het raam naar buiten zonder ver dere schade te veroorzaken. Geen enkel kind is gekwetst. Omjaloerschopte worden! De begrooting der gemeente Wassenaar voor het jaar 1934 is thans door Ged. St. van Zuid-Holland goedgekeurd. Wasse naar blijft dus in de bevoorrechte positie verkeeren, dat op geen enkele belasting opcenten worden geheven. Kinderdoodslag. Te Mussel- kanaal is in het kanaal gevonden het lijkje van een pasgeboren kind, verpakt iu een leeren koffer. Van dezen kinderdoodslag wordt ver dacht mej. J. M., 32 jaar, aldaar, die se dert Zondagavond verdwenen is en wier aanhouding wordt verzocht. Van een meisje dat „b 1 o e d" zweette. Op een dorpsker mis in Roemenië is een „bloedzweetend meisje", dat door zigeuners tegen entree werd vertoond, plotseling bewusteloos in eengezakt. De patiënte werd naar een zie- ziekenhuis vervoerd, waar de artsen tot hun verbazing constateerden, dat het roo- de vocht, dat als zweet door haar huid werd afgescheiden, een hoog percentage kaliumpermanganaat bevatte. Spoedig bleek, dat het meisje als vierjarig kind uit Zevenburgen was ontvoerd en sedert dien steeds eten had gekregen, waarin een hoeveelheid van mangaanzout was ge mengd. Het geheele lichaam en ook de zweetklieren waren er ten slotte mee doortrokken, hetgeen een verklaring is voor 'de noode transpiratie, die de ver bazing heeft gewekt van zoo vele kijklus- tigen. Het meisje bevindt zich thans in de universiteitskliniek te Boedapest. De zigeuners, die op deze ongebruikelijke wijze een mensch tot voorwerp van hun winstbejag hebben gemaakt zijn gearres teerd en zullen zich moeten verantwoor den wegens ontvoering en vergiftiging. De knevel verplicht. De oberstadthauptmann van Boedapest heeft den inspecteurs der bereden politie het dragen van den knevel bevolen. Niet alleen dat de knevel zijn drager een meer martiaal uiterlijk verleend, zegt zijn voor schrift, maar 't zet ook de nationale tra ditie voort. Onregelmatigheden door g e m e e n t e-o n t v a n g e r. De ge meenteraad van Goevorden besloot onge vraagd eervol ontslag te verleenen als plaatsvervangend gemeentesecretaris en ambtenaar van den Burgerlijken Stand aan den heer H. Koops, wegens gebleken ongeschiktheid, voortvloeiende uit 't ple gen van onregelmatigheden in de functie van gemeente-ontvanger, welke functie K. tot 12 Maart j.l. heeft bekleed. Die onre gelmatigheden hebben bestaan in het ach terhouden en niet inboeken in de daar voor bestemde registers van gelden, be stemd voor de gemeente, als schoolgelden, vermakelijkheidsbelasting, huren en zie kengelden, en het aanwenden van die gelden ten eigen bate, zooals is koinen vast te staan in verhooren, dezen ambte naar afgenomen door B. en W. en den opperwachtmeester der Kon. Marechaus sees, welke met het onderzoek was belast. Huisje te Rotterdam inge stort. Zes jongens gewond. Gis teravond is in een hofje, dat uitkomt op de Ghrispijnlaan te Rotterdam, een huisje ingestort. Dit huisje stond reeds geruimen tijd leeg, daar het door de bouwpolitie onbewoonbaar was verklaard. Het werd door jongens uit de buurt gebruikt om er in te spelen. Zoo waren gisteravond veertien jon gens bij het huisje aan het spelen, hoe wel omwonenden hen er weer op attent gemaakt hadden, dat hun spel in het bouwvallige krot zeer gevaarlijk was. In den loop van den tijd hadden de jongens namelijk niet alleen in het huisje gespeeld, maar er ook het een en ander in gesloopt, waardoor het gevaar van in storting steeds grooter werd. Om kwart over zeven is eerst de schoorsteen op het dak gestort, waarna 't dak met de vliering naar omlaag kwam en een van de muren van het huisje ge heel instortte. Op het geraas kwamen on middellijk eenige bewoners van het hofje toesnellen, die dadelijk begonnen met het opruimingswerk. Uit de ruïne klonk het luide geschreeuw van de bedolvenen. Van de veertien jongens waren er, toen het huisje instortte, zes op de vliering en Persbericht. De Gewestelijke Aardappel-Organisatie voor Zeeland brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de gelegenheid voor zich in het jaar 1933 bij haar aangesloten hebbende aardappeltelers, om aardappe len aan te geven voor denaturatie wordt gesloten met ingang van den 17den Juni 1934. Alle aangiften, welke een poststempel dragen van een lateren datum dan 10 Juni of telefonisch of mondeling later dan laatstgenoemden datum worden ge daan, zullen niet meer in behandeling worden genomen, hetgeen dan zeggen wil, dat dergelijke aangiften nimmer tot eeni- gen steun kunnen leiden. De Gewestelijke Aardappel Or ganisatie voor Zeeland. deze zes waren onder het puin bedolven en beklemd geraakt. Het gerucht van de instorting ver spreidde zich snel door de buurt, waar door groote opwinding ontstond, voor al omdat men aanvankelijk niet wist, hoe veel jongens er bedolven waren en ook niet welke. De politie had de grootste moeite, de menigte, die een paniekstemming zeer nabij was. op een afstand te houden. De opruiming, welke begonnen was door de bewoners van het hofje, werd voortgezet door brandweerlieden en de politie. Het gelukte vrij spoedig, twee knapen te bevrijden die naar het zieken huis werden overgebracht. Kort daarop had men nog vier anderen bevrijd, die eveneens naar het ziekenhuis werden vervoerd. De verwondingen bleken niet levensge vaarlijk, maar alle zes hadden bloedende wonden aan het hoofd, aan de armen en aan de beenen bekomen. Jeugdig boefje gearres teerd. De marechaussee in het West- land is er in samenwerking met de poli tie van Monster in geslaagd, een 15-jeL- rigen leerling van de Ambachtsschool te Delft, zekeren A. B., uit Naaldwijk, aan te houden, die verscheidene inbraken in 't Westland heeft gepleegd, en door zijn optreden de omgeving onveilig maakte. Zondag j.l. beproefde de jongen zijn ge luk ten huize van den gemeente-ontvan ger J. H., uit 's Gravenzande. Het geluk te hem eenige voorwerpen van waarde, benevens f 20 mede te nemen. Bij een tuinder had A. eenigen tijd ge leden eveneens succes gehad en wist toen voor meer dan f25 buit te maken. Het jeugdige boefje was goed met de toestan den in het Westland op de hoogte, want gewoonlijk trachtte hij zijn slag te slaan als de bewoners van de woningen, waar hij inbraak pleegde, in de kweekerijen aan het werk waren en ook de vrouw des huizes hielp bij het druivenkrenten. Bij zijn aanhouding heeft de scholier de meeste inbraken erkend en o.m. mede gedeeld, dat hij ook pogingen tot inbraak in de Vakschool en de Openbare Lagere School te Naaldwijk op zijn kerfstok had. De jongen is ter beschikking van de ju stitie gesteld. RIJKSFONDS VOOR WERKLOOZEN? Omslag over alle gemeenten bepleit. Het gemeentebestuur van Schiedam heeft zich inzake de werkloosheidslasten opnieuw tot de Tweede Kamer gericht, waarbij het er op wijst, dat de instelling van een werkloosheidsfonds de gewensch- te uitkomst zou geven. Het Gemeentebestuur is van meening, dat het Gemeentewezen met ondergang wordt 'bedreigd, waar het Rijk eischt, dat er tot ontlasting van zijn schatkist met werkloosheidslasten, zooveel mogelijk geld uit de Gemeenten komt, waardoor op een aantal Gemeenten zoo de schroef wordt gezet, dat er alles wordt uitgeperst. Adressant wijst er op, dat, terwijl deze lasten Rijkszaak zijn, er op die wijze een deel der Gemeenten het leven onmogelijk wordt gemaakt, n.l. die hetzij noodlijdend zijn, hetzij geld van het Rijk hebben ge leend, of zwaar door werkloosheidslasten zijn getroffen, terwijl de overige vrij uit gaan. Adressant merkt op, dat, wanneer het Rijk deze zaak niet eenzijdig bezag uit het oogpunt van het belang van 's Rijks schat kist, doch uit dat van het belang van het geheel waarvan ook de Gemeenten een belangrijk onderdeel uitmaken en wan neer het in het oog hield, dat afwenteling van de lasten van het Rijk slechts ver plaatsing en wel naar de minder draag krachtige Gemeenten beteekende, het tot de ervaring zou zijn gekomen, dat wol is waar bezwaarlijk een belasting zou kunnen worden ingevoerd op nieuwe grondslagen, doch dat deze lasten wel zouden kunnen worden gevonden uit een Rijksbelasting, opgetrokken op de grondslagen der ge meentelijke draagkrachtbelastingen, n.l. door Rijksopcenten op de Fondsbelasting, op de Vermogensbelasting en op de Per soneels belasting. Adressant wijst er op dat waneer het Rijk het geld uit de gemeenten wil halen, hetzelfde effect ook kan worden bereikt door inschakeling van een fonds, dat deze lasten overneemt en dat, hetzij zoodanige belasting heft, hetzij een omslag over de gemeenten op gelijke basis toepast; welk laatste het voordeel heeft, dat dan iedere Gemeente vrij blijft het bedrag te vinden op de wijze die haar het beste past. Als "basis voor een omslag geeft het Ge meentebestuur aan een normaal complex van gemeentelijke draagkrachtbelastingen, als hetwelk het aanneemt: de Fondsbelas ting met 50 opcenten, 100 opcenten op de Vermogensbelasting, 50 voor het Gemeen tefonds en 50 voor de afzonderlijke Ge meenten, en de Personeele belasting met 125 opcenten. Adressant berekent de opbrengst van zoodanigen omslag in het geheele Rijk en komt tot de conclusie, dat door dezen om slag en het verminderde bedrag dat het Rijk in 1934 beschikbaar stelt, het geza menlijk bedrag der lasten, dat hij naar de laatste publicaties aanneemt op 140 mil- lioen, kan worden gevonden. Het Gemeentebestuur meent, da| bij dergelijke regeling, de lasten voor het Rijk op de beste wijze zouden zijn gevonden, terwijl de gemeenten dan weder konden leven. Haar financiën kwamen weder op een gezonden grondslag te rusten en zij konden weder het zelfbewustzijn krijgen autonome lichamen te zijn overeenkomstig de wetten des Rijks. Dan zou ook worden voorkomen, dat het eene deel der Gemeenten geheel anders wordt behandeld dan het andere. Het Gemeentebestuur wijst er op, dat spoed in dezen gewenscht is, daar door elke vertraging geld voor de schatkist ver loren gaat, waardoor de tekorten worden vergroot. Van het Hof. DEN HAAG. H. M. de Koningin komt hedenmiddag per staatsspoor van 5.27 van het Loo in de Residentie voor een kort verblijf in het paleis Huis ten Bosch. DEN HAAG. H. M. de Koningin stelt zich voor op 23 Juni a.s. voor enkele weken naar Zwitserland te gaan. DEN HAAG. H. K. H. Prinses Juliana vertrekt hedenavond 7 uur per s.s. Bata vier V naar Engeland, in gezelschap van de hofdames Jkvr. van Tets en Jkvr. de Braun en van haar kamerheer Baron Baud. DEN HAAG. Het ligt in de bedoeling den Belgischen ambassadeur Burggraaf van der Vyvere, die aan het hoofd der Belgische missie dezer dagen de troons bestijging van Koning Leopold III aan H. M. de Koningin komt aankondigen, te ontvangen met hetzelfde ceremonieel waarmee in 1910 de Britsche ambas sadeur is ontvangen, die de troonsbestij ging van Koning George V is komen aan kondigen. DEN HAAG. De heer Washburn Child de speciale afgevaardigde van President Roosevelt, zal Zaterdagochtend in ons land aankomen. Het ligt in zijn voor nemen slechts enkele dagen in ons land te vertoeven. Minister De Wilde naar Limburg. DEN HAAG. Minister De Wilde zal zich morgen naar Roermond begeven, waar hij te ongeveer 12 uur zal aanko men en opgewacht zal worden door den Commissaris der Koningin in de provin cie Limburg en Ged. St. dier provincie. Nadat geluncht zal zijn, zal de Minister op het Raadhuis samenkomen met B. en W. van Roermond. De reis gaat dan naar Born, waar de haven zal worden be zichtigd. Vandaar gaat het naar Sittard, waar eveneens ten stadhuize een bespre king plaats zal hebben met B. en W. Om 5 uur wordt naar Maastricht vertrok ken, waar door den Minister wordt deel genomen aan een diner, aangeboden door Ged. Staten. Vervolgens brengt de Minister in het gouvernementsgebouw den nacht door. Zaterdagmorgen te 9 uur zal de Minis ter op het stadhuis van Maastricht con- fereeren met B. en W. Om 10 uur vertrekt de Minister naar Valkenburg en vandaar om half twaalf naar Heerlen, waar ge luncht wordt. Om half drie wordt naar Geleen ver trokken, vanwaar de Minister naar Den Haag terugkeert. De besprekingen in de verschillende ge meenten zullen loopen over kwesties van noodlijdendheid, grenswijziging en ver schillende andere onderwerpen. Burgemeester van Den Haag. D'EN HAAG. De staatscourant van he denavond zal een Koninklijk besluit van 13 Juni bevatten waarbij met ingang van 1 Juli 1934 benoemd is tot burgemeester van 's Gravenhage Mr S. J. R. de Mon- chy, met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Arnhem. Drie arbeiderswoningen afgebrand. HENGELO. In den afgeloopen nacht is te dezer stede een drietal arbeiderswo ningen tot den grond toe afgebrand. Slechts een deel van den inboedel kon worden gered. Ongelukken kwamen niet voor. Alles was verzekerd. AVEREEST. Er begint zich een leven dige actie te ontwikkelen tegen het voor nemen van de Rijkswaterstaat, om over de Dedemsvaart een vaste brug te leggen in den nieuwen rijksweg. D'e neringdoen den in Avereest. die bij de scheepvaart op de Dedemsvaart nauw zijn betrokken, hebben een comité van actie ingesteld, terwijl medewerking zal worden gevraagd van de neringdoenden in Hasselt en Den Hulst. De betrokken gemeentebesturen in deze streken alsmede de Kamer van Koophandel zien in deze vaste brug een ernstige belemmering van de scheepvaart op de Dedemsvaart, welke tot gevolg zal hebben, dat een deel daarvan zich zal verplaatsen naar de Hoogeveenschevaart. Voor Noord-Overijssel beleekent dit een groote schade. Aardappeloogst 1934. DEN HAAG. Het bestuur der Neder- landsche Aardappel-Centrale brengt ter algemeens kenis, dat het in zijn verga dering van 6 Juni heeft besloten: Indien de aardappeloogst van 1934 een steunregeling opnieuw noodzakelijk maakt zal de Nederlandsche Aardappelcentrale bij het eventueel heffen van bedragen op het vervoer van aardappelen geen reke ning houden met z.g. voorkoopen of voor- verkoopen, zoodat voor de desbetreffende partijen aardappelen geen vrijstelling zal worden verleend op eenigerlei heffing, welke op grond van regeeringsmaatrege- len zal worden gedaan. Tevens zullen belanghebbenden rekening moeten houden met het feit, dat bij een eventueele regeling in elk geval het koo- pen van partijen te ve'lde (z.g. in de „roes"- koopen) zal worden verboden, althans voorzoover hierbij de bedoeling voorzit la ter uit deze partijen de consumptiematen te sorteeren en deze na betaling der hef fing voor de consumptie te verhandelen. Postvl ucht. AMSTERDAM. Hedenmorgen te 4.55 u. is het K. L. M. poetvliegtuig De Havik Ingezonden Mededeellng. van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich 7 passagiers. Voorts 298 K.G. briefpost, 6 K.G. pakketpost en 126.690 K.G. vracht, en 38.400 K.G. dienst- vracht. Ondiepten In het Flevomeer. KAMPEN. Door de schippers wordt ge klaagd over ondiepten in het Flevomeer. Schepen met een diepgang van 2.50 M. stooten reeds op ondiepten aan de binnen zijde van den afsluitdijk, terwijl voor den Ketel zelfs door slib wordt gevaren. MORATORIUM DOOR DUITSCHLAND AFGEKONDIGD. BERLIJN. De Rijksbank heeft besloten een volledig moratorium af te kondigen voor den tijd van zes maanden, vanaf 1 Juli. Het moratorium zal ook gelden voor de transfer- en Dawes- en Young-leenin- gen. Omtrent een afzonderlijke regeling voor Nederland zijn nog geen berichten ont vangen. i BERLIJN. Naar wij nader vernemen 1 heeft de Directie van de Duitsche Rijks bank op grond van Art. 3 van de wet van 19 Juni 1933 de betaling van alle schul den van welken aard ook opgeschort tot 31 December van dit jaar, door de trans fer van deze schulden te verbieden. Dit be sluit geldt niet alleen voor de schulden op langen termijn, doch ook voor vorde ringen met korteren looptijd. De Duitsche regeering heeft dit besluit van de Rijks bank goedgekeurd. Weer nieuwe aardschokken. BUENOS AIRES. Een felle sneeuw storm en een koudegolf teisteren thans Catagonië en blokkeeren de passen over de Andes naar Chili. In Sam Pacho, waar de bevolking reeds tengevolge van de aardschokken voor 't overgroote deel dak loos was geworden, heeft een tweede aardbeving gister de enkele nog overeind staande gebouwen verwoest. De Regee ring 'heeft thans maatregelen genomen tot het onderbrengen van de 500 vluchtelin gen van deze stad in de nabij liggende steden. Onrust te Havana. Van Socialistische zijde ia gisteren be kend gemaakt, dat plannen zijn ontwor pen voor de afkondiging van een alge- meene staking der transportarbeiders, op Zaterdag en Zondag a.s. ter belemmering van de plannen van de A.B.C. die dan een massabetooging wil houden. In de pro vincie zijn gisteren ongeregeldheden voor gekomen in verband met demonstraties van studenten en communisten, welke ge richt waren tegen de organisatie A.B.C. De regeering heeft met krachtige hand de orde hersteld. LONDEN. Volgens berichten hebben rfuim 50 conservatieve parlementsleden een oproep onderteekend waarin zij" zich uitspreken voor het behoud van een na tionale regeering en voor de vorming van een nationale partij'. Hiiler naar Venetië. MÜNCHEN. Hedenmorgen om 8.20 uur is Rijkskanselier Adolf Hitler met zijn ge volg per vliegtuig naar Venetië vertrok ken, alwaar hij een onderhoud zal heb ben met Mussolini. VENETIË. Hedenmorgen om 10 uur is Hitier op het vliegveld San Nicolo aan gekomen, waar de Duce hem verwel komde. Om 12 uur heeft Mussolini Hitler in villa Pisani een dejeuner aangeboden, waarna in den loop van den middag de twee staatslieden hun eerste onderhoud hadden. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers heden Ned. Hand. Mij 44 42 Philips Gloeil. G. B. 214 209 Unilever 7114 71 Anaconda Copper 9% 9>A Bethlehem Steel 21'/is 21/4 U. S. Steel Corp. 26 257/s Kon. Petroleum 159— 15914 Shell Union 57/i. 5°/a Amsterdam Rubber 10514 106 Ned. Scheepv. Unie 3314 33K Deli Maatschappij 128 129 Hand. Vereen. A'dam 17114 173 4 pet. Indië 1934 99—14 99"/» 4 pet. N.-Indië '26 101 101 4 pet. Nederland. 1934 101/4 101 yK A. K. U. 38 X 39 Het bericht omtrent een algemeen Duitsch moratorium voor een tijd van 6 maanden, zette op het beetje optimisme in het begin van den beurstijd den dom per. Met het gevolg, dat in alle hoeken aanbod loskwam, en de koersen zich la ger stelden. D'e beleggingsmarkt was ech ter prijshoudend. Wisselkoersen. Amsterdam, 2.30 uur. Londen 7.42—7.45. Berlijn 55.77—55.83. Parijs 9.73K—9.74. Brussel 34.4434.48. New-York 1.47—1.47Vj. N.V. Rotlerdamsche Verz.-Sociëteiten. In de gisteren gehouden gewone algem. vergadering van aandeelhouders van bo vengenoemde vennootschap werden de balans en winst- en verliesrekening goed gekend en het voorstel van Commissaris sen tot verdeeling van het winstsaldo aan genomen. Het dividend bedraagt 20 pet. op de verplicht en 8 pet. op de lonverplicht ge storte bedragen; op winstbewijlzen wordt uitgekeerd f 79.99 per stuk. De heer P. J. M. Dolk te Rotterdam, af tredende volgens rooster, werd herkozen tot commissaris. G'OES. Gehuwd: Hans Adolf Schmid, 2i2 j. j.m en Anna Polfliet, 25 j. jd.Leen- dert Nieuwenhuyse, 28 j. jm. te 's-Heer Arendskerke eif Dina Johanna Zuidijk, 23 j. jd. MIDDELBURG, 14 Juni 1934. Exportvei ling: Aardappelen f4.60, Poters le f2.70, Idem 2e f2, Drielingen f3, Kriel 1—2. Kleine veiling: Aardbeien f 12f 25, Roode bessen f57, Tomaten f22—f30, Frankenthaler f 0.83f 0.99. Aangevoerd door boerinnen: Boter f 0.80, kipeieren f2.10, Eendeieren f2.25, Gans eieren f 6, Kalkoeneieren f 5. Aangevoerd door handelaren: Boter f 0.77y2, kipeieren f 2.20, Eendeieren f 2.25. Part. prijs: Boter f0.87y2, kipeieren f3.10, Eendeieren f3.25. Veilingsvereen. Walcheren. Aanvoer 36.000 stuks. Prijzen kipeieren: 52—54 K.G. f 1.60, 54 —56 K.G. f 1.82, 56—58 K.G. 11.91—12, 58— 60 K.G. f2.13—12.15, 60—62 K.G. f2.29— f2.33, 62—64 K.G. f2.51, 64—66 K.G. f 2.63, 66—68 K.G. f2.70. Bruine: 58—60 K.G. f2.20—f2.23, 60—62 K.G. f2.37. Eendeieren f 1.93f2.06, Ganseieren f5 f6, Kalkoeneieren f5, Poelepetaateieren f2.10.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3