Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws vinciale Staten van Zeeland. Als opvol ger op de lijst van de R.-K. Staatspartij staat de heer J. W. Vienings, burgemees ter te Clinge, die ook vroeger reeds zit ting in de Prov. Staten heeft gehad. i Benoemd met ingang van 1 Juli tot burgemeester der gemeente Nieuwerkerk de heer A. A. van Eeten. De heer van Eeten is den 9en Juli 1004 te Andel (N. Br.) geboren. Hij is volontair ter gemeen te-secretarie van Eethen (N.-Br.) Consulaire dienst. Bij Kon. becluit is le de heer J. A. van Boven er kend en toegelaten als consul van België te Vlissingen, voor de eilanden Walche ren en Noord-Beveland, alsmede voor het kanton Oostburg; 2. de heer F. V. de Groof, erkend en toegelaten als consul van België te Hans- weert, voor het eiland Zuid-Beveland, en 3e. de heer Th. Tiebackx, erkend en toegelaten als consul van België te Roo sendaal, voor de kantons Bergen op Zoom Tholon, Zevenbergen en Zierikzee. T entoonstelling te Kapel- 1 e-B i e z e 1 i n g e. Zooals wij reeds meldden, zal op 0, 7 en 8 September a.s. hier wederom een tentoonstelling gehou den worden van fruit, groenten en bloe men. De veilingsvereeniging Kapelle-Bie- zelinge en Omgeving stelde weer voor dit doel haar gebouwen beschikbaar. Reeds twee malen, n.l. in de jaren 1926 en 1930 heeft de vereeniging van oud-leerlingen van tuinbouwwintercursussen een ten toonstelling gehouden, welke beide met sucöes werden bekroond. Juist tihans is het de plicht der tuin ders hun product te laten zien. De ver eeniging hoopt daarom op veel inzendin gen. Vereenigingen kunnen gezamenlijk inzenden, evenals groepen van personen, b.v. personeel. Ook aan bloemenliefheb bers is gedacht. Andere steun is eveneens welkom. Se cretaris is dhr L. Willeboer. Goes. De collecte veor het Crisis- Comité bracht deze week f 62.25 op. Woensdagavond is voor den 's H. Ilenden skinderendijk een buurtvereeni- ging opgericht met 26 leden. Als bestuurs leden werden gekozen J. van Kleunen, voorzitter; A. J. Jnnnaard, 2e voorz., J. P. Krekelberg, secr., J. de Coninck, penningm., en L. v. Loo, commissaris. In de gisteren gehouden vergadering van stemhebbende ingelanden van den Goeschen polder is de rekening over het dienstjaar 1933'34 vastgesteld in ont vang op f9713.69 en in uitgaaf op f 4840.C4V8, sluitende alzoo met een goed slot van f4873.64Vs. De begrooting voor het 'dienstjaar 1934'35 is in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f 8638.62l/2, met een post onvoorziene uitgaven ad f 3218.8lVs. Loop der bevolking. Ingekomen: C. Janse, reiziger, van Kat- tendijke, 's-H. H. kinderendijk 34; J. M. de Jonge, dienstbode, van Ovezand, Kloe- tingscheweg 5a; E. Barenlsen, leerling verpleegster, van Vlaardingen, Oost wal 31; S. Barentsen-Wijnia, zonder beroep, van Amsterdam, Oostwal 85; S. A. van den Briel, zonder beroep, van Bergen, Kleine Kade 47; W. D'aum en gezin, vertegen woordiger, van 's-Gravenhage, Stations weg 27; L. M. Verhulst, boekhouder, van Middelburg, 's-H. H.k.straat 37; J. Janse- Meijaard, zonder beroep, van Oudelande, 's-H.H.k.dijk 34; J. de Bie, depothouder, van Middelburg, 's-H.H.k.straat 37; J. M. D'ijke, zonder beroep, v. Driewegen, Kloe- tingscheweg 5a; J. Visser-Bosman, zon der beroep, van Nisse, Zaagmolenstr. 45. Vertrokken: J. B. van Sorge-Schaalje, zonder beroep, naar Vlissingen, Arsenaal straat 8; M. A. Stasch, dienstbode, naar Zierikzee, Poststraat bij Duvalois; N. Kor- r.tanje, schilder, naar Hoensbroek, But- Lngstraat 16, Lohmanhuis; H. de Kok en echlg., landarbeider, naar St Fhilipsland, Anna Jacobapolder C 120; L. J. Lagen dijk, opzichter P. W. S., naar Colijnsplaat, Voorstraat A 117; J. Wisse, dienstbode, naar 's-Heer Arendskerke, Dorpsstraat E 65; P. Mulder en gezin, hoofdopz. Rijks waterstaat, naar Arnhem, Bovenbrugstr. 10; B. A. Overbeeke, controleur, naar Har- lingen, Groote Breedeplaats 17; H. F. C. Kooman, dienstbode, naar Hansweert, Boomdijk C 424; E. van Hijfte en gezin, beambte N. S., naar Delfzijl, Marcusbus- straat A 39; A. A. F. Loomans, modiste, naar Roosendaal en Nispen, Emmas :ra at 4; G. Rijnberg, huishoudster, naar Utrecht Goornhertstraat 26; L. T. Pikkaart, naai ster, naar Wemeldinge, Oosthoek C 67; T. Bertossi, granietwerker, naar Vlissin gen, Aagje Dekenstraat 129; A. P. Deur- loo-Verboom, zonder beroep, naar Val- kenswaard, Peperstraat. Kloetinge. Vandaag herdenkt de C.J.V. „Immanuël" alhier den dag waarop ze 50 jaar geleden werd opgericht. In verband hiermee hoopt ze D.V. op 2123 Juli a.s. dit feit onder de leden te gedenken op het buitenhuis van het N.J.V. de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche, terwijl de feestelijke herdenking ter plaatse verscho ven zal worden tot de wintermaanden. De jubileerende vereen, verkeert de laatste jaren in een bloeienden toestand. De speld'jesverkoop ten bate van de Vereeniging „Het Hoogeland" heeft alhier opgebracht f 23.75 (belange loos bericht). Helnkenszand. Voor de vacante be trekking van gemeente-secretaris alhier hebben zich 44 sollicitanten aangemeld. Tholen. Onder voorzitterschap van den heer G. H. A. Stoutjesdijk, kwam Woens dagavond j.l. de veilingsvereeniging „De Eendracht" in algem. vergadering bijeen. Na opening door den voorziter, waar bij deze wees op de geringe belangstel ling, deed de heer Klompe, wegens afwe zigheid van den boekhouder, verslag der rekening over het afgeloopen boekjaar De rekening wees een verlies aan van f 095.90, dat veroorzaakt wordt doordat te ruime afschrijvingen hebben plaats ge had. De contributie werd weer op het oude bedrag vastgesteld, terwijl het vei lingspercentage bepaald bleef op 36 pet. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. H. A. Stoutjesdijk en W. L. Klompe. Hoewel hij het plan had, zijn functie neer te leggen, meent de voor zitter, gezien den drang, die op hem is uitgeoefend, alsnog niet te mogen bedan ken. Uitvoerige besprekingen hadden plaats om te bevorderen, en bij de regee ring aan te dringen, dat ook eigenhei mers kunnen worden geveild, daar men dit in het belang der telers acht. Het be stuur zal hiervoor stappen bij de Prov. Commissie doen. Poortvliet. De tuinbouwvereen. Eiland Tholen hield alhier een algemeene ver gadering, onder voorzitterschap van den voorzitter Iz. Hage van St. Maartensdijk. Er was slechts één biljet voor aard beien ingekomen, dat luidde, dat de in schrijver dhr A. Murre, commissionair voor dhr D. v. d. Ploeg te Zwijndrecht, een bod had gedaan van f 11.90 per 100 K.G. aardbeien. De voorz. vraagt of de leden hun aardbeien gunnen aan den heer Murre, of dat de aardbeien van hier naar Kapelle per as zullen worden ver voerd. De voorz. vraagt dhr Murre een prijs te zetten voor dagprijs en een vaste prijs doch dhr Murre kan dit niet doen. Na stemming blijkt dat van de 20 gemeten aardbeien die waren opgegeven, 11 ge meten voor dhr Murre waren, terwijl de opbrengst van 9 gemeten naar Kapelle zou moeten worden vervoerd. Dhr Murre wenscht de 11 gemeten te aanvaarden. Na veel bespreking wordt besloten, dat de veiling van Kapelle zal worden geko zen als veiling. Daarna werd de lijst van toetreding tot Kapelle geteekend en de vergadering gesloten. Zierikzee. In de raadsvacature-de Broekert is benoemd verklaard dhr A. Groenendijk eerste opvolger van de C..-H. lijst welke deze benoeming heeft aanvaard. Voetbal. 's Gravenpolder. Woensdagavond speel de Rhoda I alhier een wedstrijd tegen Unitas I van Kloetinge. Ruststand 4—1. Beide in het voordeel van Unitas I. Ned. Herv. Kerk. 'Beroepen te Hoogvliet, F. A. Nolle, cand. te Dordrecht. Te Otterloo E. V. J. Japohen te Waarder. Aangenomen naar Sprang W. Bousema, cand. te Hoogkerk. Bedankt voor Langerak, Kamperveen en Willige-Langerak, W. Bousema, cand. te Hoogkerk. Voor Hoogvliet, F. A. Nolle, cand. te Dordrecht. Beroepbaar. J)e classis Am sterdam der Geref. Kerken heeft den heer J. Blum te Baarn (Parkstraat 23), beroep baar verklaard. Begrafenis ds C. van S c h i e. In allen eenvoud is Woensdag middag op de algemeene begraafplaats te Maassluis het stoffelijk overschot van wij len ds C. van Schie, em.-pred. van de Geref. Kerk te Borssele-Driewegen, ter aarde besteld. Er was veel belangstelling. Aan de groeve werd gesproken door ds G. W. Akkerhuis, Geref. predikant aldaar, die de leiding der begrafenis had. Verder werd nog 't woord gevoerd door ds v. d. Elskamp, door dhr Bakker als vertegen woordiger der Geref. Kerk te Borssele- Driewegen, waar de overledene gedurende vijlf jaren heeft gestaan en door ds Beu- kema als afgevaardigde van de classis Goes der Geref. Kerken. Een zwager van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Part. Synode. In de gisteren gehouden vergadering van de Part. Sy node der Geref. Kerken in Zeeland werd besloten de bijdragen voor de Zending met niet meer dan 5 pet. te verminderen. Een comm. werd benoemd voor even- tueele herziening der percentage-cij'fers voor art. 13 D. K. '0. Hierin werden be noemd de predikanten F. J. v. d. Ende te Kamperland en A. B. W. M. Kok te Zaamslag en de ouderlingen J. J. Boon te Vrederust, J. Laport te Goes en C. Pouwer te Middelburg. De verzoeken van de kerken van We meldinge en Wissekerke om steun ter be roeping van een Dienaar des Woords, werden niet toegestaan. MIDDELBURG, 14 Juli. Eind-exa men Gymnasium. Voor het eind examen van het Gymnasium zijn ge slaagd: Afdeeling A, de vrouwelijke candidaten: H. P. Hoorweg; H. de Kat; J. E. var Raalte; en de mannelijke candidaat J. P. W. Th. van Wel. Afdeeling B, de mannelijke candidaten: P. M. Bakker, A. C. Barentsen; P. J. A. van Voorst Vader en Aa Wisse. Vereen voor Handels- onderwijs te Middelburg. Gisteravond had in een der lokalen van de handelsschool de mededeeling plaats van de namen van hen die bevorderd zijn. Het waren van de eerste naar de tweede klasse der Handelsavondschool: J. Bal- jeu, S. Barentsen, J. de Boks, W. Graaf- huis; H. A. Gutteling, G. den Hollander, A. Homburg, J. Jongepier, J. v. d. Kam, J. Maartense, C. Rooze, J. Schonis en B. Valkier. Niet bevorderd 9 leerlingen. Van de tweede naar de derde klasse. A. v. d. Broecke, M. J. Geuze, Betsy Inkman, S. de Jonge, J. de Jongh, A. Koole, J. de Kuiper, Aa. Lahr, J. Moens, Chr. Over- weel, F. Petiet. Ma. Peute, D. Poppe, W. Vader, P. de Vos, H. IJssel. Niet bevor derd 7. Van de vierde naar de vijfde klasse: E. Ja. Dekker, W. P. de Graaf, P. C. le Grand, P. Hamelink, Fa. Kamermans, F. Lagendijk, J. Maartense, L. Pieterse, C. Reyerse, Ta. Schipper, M. C. Schoenma kers, W. A. Schonis, en N. Willeboordse. Niet bevorderd 5. Hierna had in tegenwoordigheid van bestuur, directeur, leeraren, leden en ver dere belangstellenden de uitreiking dei diploma's plaats. De voorzitter der ver eeniging, mr P. Dieleman, heette in het bijzonder welkom den burgemeester, ver tegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en andere colleges. Spr. richtte zich tot de geslaagde candidaten voor het eindexamen en hoopte, dat allen een voor hun aanleg geschikten werk kring zullen vinden en dat zij zich steeds den tijd, doorgebracht op de H.A.S., dankbaar zullen herinneren Hierna reikte spr. de diploma's met een toepasselijk woord uit en wel voor afdee ling I, drie leerjaren, aan: M. Eversen te Middelburg; C. Joosse te Serooskerke, D. Geuze, J. M. van Luijk, G. Mol, Imke Stenhuis, S. Simonse, J. Verstraten, allen te Middelburg. Afgewezen drie candida ten. Afdeeling II, vijf leerjaren. Diploma boekhouden aan: de heeren W. Diermanse te Souburg, C. Faase, J. J. de Rep en mej. G. van Hercules, allen te Middelburg en mej. E. R itgers te Vlissingen. Afgewezen 6 candidaten. Diploma Engelsche Handelscorrespon dentie aan: de heeren C. Faase, W. P. Poppe; Chr. W. Wakkeer, allen te Mid delburg. Afgewezen 1 candidaat. Diploma Fransche Handelscorrespon dentie aan: mej. C. Kleinepier en dhr Chr. W. Wakkee, beiden te Middelburg en dhr J. Melse te Koudekerke. Afge wezen geen. Diploma Duitsche Handelscorrespon dentie aan: mej. J. Gaastra te Vlissingen en dhr R. H. W. Joppe te Middelburg. Afgewezen geen. Diploma machineschrijven aan: de da mes S. de Baare, A. Buysse, L. Gideonse, B. Gokkes, A. F. J. Reekers, T. Schipper en de heeren D. La Bruyère, P. Hame link, M. C. Schoenmakers un N. Wille boordse, allen te Middelburg en mej. Ca. P. de Rijke te Veere. Afgewezen 7 candi daten. Ten slotte diploma kantoorstenograaf aan de dames S. de Baare, A. Buijsse, J. Flipse, L. Gideonse, B. Gokkes, M. Meijer, T. Schipper en dhr N. Willeboordse, al len te Middelburg. Afgewezen twee can didaten. De burgemeester, de heer M. Fernhout, wilde gaarne getuigen van het medeleven van het gemeentebestuur en wil zich het eerst richten tot de leeraren, voor wie weer een deel van hun levenstaak is af geloopen en niet minder tot het bestuur. Als men soms met moeilijkheden en on aangenaamheden heeft te kampen, dan is het spr. een behoefte om te verklaren, dat hetgeen directeur en leeraren en ook het bestuur in het belang van deze school doen, door het gemeentebestuur ten zeer ste wordt gewaardeerd. Spr. wenschte allen kracht toe de school door deze moei lijke tijden heen te brengen. D'e leerling D. Geuze dankte namens alle geslaagden directeur en leeraren voor het ontvangen onderwijs. De directeur, mr P. G. de Jonge, wees er op, dat de leerlingen, die nu een diplo ma kregen, nimmer mogen denken het toppunt reeds te hebben bereikt. Zij moe ten eerst maar eens een paar maanden vacantie nemen en dan denken „wat nu?" De voorzitter zeide aan het slot dezer bijeenkomst, dat de vereeniging dit jaar 25 jaar bestaat en dat in Januari 1935 het 25 jaar geleden is dat de Avondschool be gon. Het is geen tijd voor groote feesten, maar men wil dat jubileum toch ook niet geheel onopgemerkt voorbij laten gaan. Men ging nu over tot de algemeene ver gadering. Het jaarverslag van den secretaris, dhr J. W. Kögeler, herinnert er aan, dat over 1932 nog kon worden gezegd, dat door de bezuinigingsmaatregelen geen vitale on- derwijsbelangen werden aangetast, doch dat dit helaas thans niet meer kan wor den getuigd. Bij schrijven van 9 Nov. 1933 deelde de Minister mede, dat hij om be zuinigingsredenen niet langer vrijheid kon vinden om in gemeenten als Middel burg, waar aan de R.H.B.S. een A-afdee- ling verbonden is, rijkssubsidie te blijiven verleenen ten behoeve van een 5-jarige handelsschool (Hoogere Burgerschool A). Tevens voegde de Minister daaraan toe, dat met ingang van 1 Sept. 1934 slechts subsidie zou worden verleend voor een handelsschool met ten hoogste 4-jarigen •cursus en gaf hij in overweging om zoo spoedig mogelijk tot reorganisatie over te gaan. Zooals begrijpelijk werd door het bestuur met groote teleurstelling en niet minder met verwondering van dit schrij ven kennis genomen. Immers, juist op 1 September 1933 werd de Handelsschool met 4 jarigen cursus, thans door den Mi nister aanbevolen, opgeheven, omdat aan het onderwijs der 5-jarige school door de lerlingen vrijwel algemeen de voorkeur werd gegeven. Ook de verwijzing naar de A-afdeeling der R.H.B.S. mocht bevreem ding wekken, omdat deze afdeeling toen tertijd slechts ongeveer 12 leerlingen tel de, tegen 60 leerlingen in de 'overeen komstige klassen der handelsschool. Er was dus hier bij de leerlingen een uitge sproken voorkeur ten gunste van deze school. Het Bestuur had gemeend te mo gen verwachten, dat bij noodzakelijk ge bleken concentratie zeker niet allereerst zijn tot bloei gekomen school als slacht offer der bezuiniging zou moeten vallen. Den Minister is hierop gewezen, zoowel in audiënties als in schriftelijke vertoo- gen, doch helaas tot dusver zonder resul taat. Het eenige wat ten slotte mocht wor den bereikt, is, dat de leerlingen, die thans deel uitmaken van de vierde klasse, nog een jaar in de gelegenheid zullen worden gesteld hun eindexamen af te leggen. Wat de uiteindelijke gevolgen der genomen beslissing voor de school zullen zijn, valt nog niet te zeggem De toekomst schijnt weinig hoopvol. Het bestuur blijft echter waakzaam en zou niets liever wil len zien, dan wat door volharding en moeizame arbeid in den loop der jaren werd bereikt en ook organisch is ge groeid, bestendigd kon blijven. De 5-jarige H.B.S. A (Hoogere Han delsschool) had begin 1933 103 leerlin gen, tegen 90 begin 1932. De nieuwe cur sus ving in September aan met 111 leer lingen, tegen 102 in 1932, eind 1933 telde de school 106 leerlingen. De Middelbare Handelsdagschool (met 4-j. cursus) be gon 1933 met 4 leerl., waarvan in Juli 3 vicor het einddiploma slaagden, waarna de school is gesloten. Van de 115 leerlin gen der Dagschool kwamen er 55 van bui ten Middelburg. De Handelsavondschool telde begin 1933 98 leerlingen. De nieuwe cursus be gon met 119 leerlingen en telde eind 1933 121 leerlingen, van wie 17 van buiten Middelburg. De secretaris herinnert aan de actie van dr Schmidt Degener en constateert, dat het onderzoek door verschillende in stanties tot gevolg had, dat bestuur noch directeur ook maar in eenig opzicht in gebreke of in verzuim zijn gesteld. Zooals wel haast vanzelf spreekt, moest ook in het afgeloopen jaar de uiterste zui nigheid worden betracht, en de uitgaven, meer dan in het belang van het onderwijs wenschelijk was, tot het allernoodzake lijkste worden beperkt. De directeur deed bij ontstentenis van den penningmeester voorlezing van diens rekeningen. Die van de H.B.S. A wijst in ontvang en uitgaaf aan f 18.400, die van de H.A.S. f 14.534 en die der vereeniging f 672.85, met een nadeelig slot van f 11.53. Tot bestuurslid werd bij acclamatie herkozen dhr mr P. Dieleman. Deze ver klaarde te meenen te weinig tijd te hebben om voldoende voor de vereeniging te doen. Hij zou willen bedanken, maar wil dit nu niet doen, nu het bestuur voor verschil lende moeilijkheden kan komen te staan. De heer Zandijk sprak namens de leer aren den voorzitter toe, wees er op dat deze zoo tal van jaren reeds werkt voor het belang der scholen en bracht hem dank daarvoor en ook voor het zich weer beschikbaar stellen in dezen moeilijken tij'd. Hierop werd de vergadering gesloten. Jaarvergadering Vrije Universiteit. De jaarvergadering der Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag zal Donderdag 5 Juli a.s., te 's-Hertogenbosch worden gehou den, terwijl daags te voren de gebruike lijke wetenschappelijke samenkomst zal plaats hebben, des avonds gevolgd door een bidstond in de Geref. Kerk, waarin de pastor loci Ds D. de Wi't hoopt voor te gaan, waarna een ontmoetingssamen komst in „Casino" dezen vooravond zal besluiten. De eigenlijke jaarvergadering begint te 10.30 uur voormiddag, zoodat het voor velen, die niet den vorigen dag de reis naar Den Bosch hebben onderno men, nog mogelijk zal zijn 'tijdig ter ver gadering te komen. Als bijzondere attrac tie is in het programma opgenomen de be zichtiging van de St. Janskerk onder de deskundige leiding van den Bosschen burgemeester, onmiddellijk na afloop der jaarvergadering. Voor de gemeenschappe lijke maaltijd (a f 2.50), die daarna te 6 uur nam. in Hotel Noord-Brabant zal gehouden worden, geve men zich vóór 1 Juli e.k. op aan den Administrateur der Vereeniging, Bureel Keizersgracht 166, Amsterdam. Het is mogelijk aan een beperkt getal bezoekers logies bij particulieren te ver schaffen. Daartoe wende men zich (gaarne uiterlijk 25 Juni) tot de Regelings-Com- missie (secretaris: H. G. van Doorn, Citadellaan 11, 's-Hertogenbosch). Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is met gunstig gevolg het Kerkelijk Voor bereidend examen afgelegd door den heer I. H. F. S. Enklaar, vroeger te Katten- dijke. Geslaagd voor de hoofdakte (theo retisch gedeelte) van de Vereen, van Chr. Bewaarschool'cnderwijzeressen de dames J. C,. v. Wuyckhuyze te Wolphaartsdijk en N. N. Wessels te Goes, leerlingen van den Fröbel-cursus te Vlissingen. Geslaagd voor examens Nederland- sc'he Vereeniging voor Gemeentebelangen, diploma A (Gemeente-administratie): A. Laiban te Tholen; H. J. M. Kwaak te Ter- neuzen. Opheffing O.-L. scholen. Naar aanleiding van de beroepen: le door F. A .Engels en 11 andere ouders van leerlingen der openbare lagere school te Sasput (gem. Schoondijke); 2e door B. en W. van Schoondijke tegen het besluit van Ged Staten van Zeeland d.d. 22 Dec. 1932, waarbij is besloten de opheffing van de openbare lagere school te Sasput te bevelen, zulks met dien verstande, dat deze school moet worden opgeheven, met het einde van den thans loopenden schoolcursus, heeft de Kroon overwogen, dat de school slechts ongeveer 23 leerlin gen telt en dat te verwachten is, dat de kinderen allen of nagenoeg allen zullen overgaan naar de in de onmiddellijke nabijheid gelegen bijzondere R.-K. school te Slijkplaat, terwijl voor zoover door de ouders openbaar onderwijs voor hun kin deren mocht worden verlaagd, dit o.a. op de openbare lagere school in het dorp Schoondijke kan worden genoten. B. en W. van Schoondijke werden niet ontvan kelijk verklaard in hun beroep, terwijl ongegrond verklaard werd het beroep van F. A. Engels e.a. Ongegrond is verklaard het beroep van D. Verplanke en 17 andere ouders van leerlingen der openbare lagere school te Groede (Kruisdijk) tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland d.d. 22 Dec. 1933, waarbij werd besloten de ophef fing der openb. lagere school te Kruis dijk te bevelen. Portier ondoordacht ge opend. Dinsdagavond is te Goor een aanrijding gebeurd, waarbij een manufac- turier uit Goor is omgekomen. Toen hij een stilstaande auto per rijwiel passeeren wilde, deed een chauffeur uit Lichten voorde het portier gedeeltelijk open. De manufacturier kwam met zijn kleeren achter het portier te haken, waardoor hij kwam te vallen. Juist op dit moment kwam van de richting Markelo een heer uit Twello met zijn auto gereden, die na den manufacturier te hebben aangereden, met zijn auto in een droge sloot reed. n- middellijk toegeschoten hulp mocht niet meer baten. Een dokter kon slechts den dood constateeren. -De droogte. Door de aanhouden de droogte op de hooggelegen zandgron den in den Zuid-Oosthoek in 1-riesland moet door gebrek aan gras in de weiden, al hooiland aangesproken worden. Op ver schillende plaatsen moet voor het vee drinkwater in de weide aangevoerd wor den, omdat de slooten droog liggen. Ook de veldvruchten als aardappelen, boonen, rogge, en haver zijn in den laat- sten tijd zoo goed als niets gegroeid. Het droge weer begunstigde den hooioogst; en groote hoeveelheden werden in enkele dagen indroog en welriekend in de schu ren gebracht. Over het geheel is de eerste grassnede niet tegengevallen. De tweede heeft nu dringend een kalmen regen van een paar etmalen noodig. Waarnaar door de boe ren aldaar verlangend wordt uitgezien. Gewed om een shillingl Enkele dagen geleden is melding gemaakt van het ongeluk dat in den grooten Die rentuin van Whipsnade in de buurt van Londen heeft plaats gehad, waar een man om den hoed van een vriend op te halen over de omheining van het leeuwenpark was geklommen, waarna hij door de leeu wen is aangevallen en gedood. Voor den lijkschouwer, die gisteren uit spraak moest doen over de doodsoorzaak, waarbij overlijden tengevolge van een on geluk werd vastgesteld, is nu bekend ge worden, dat de ongelukkige met zijn vriend om een shilling gewed had, dat hij den hoed uit de kooi zou gaan halen. Diefstal van regeerings- v 1 e e s c h. Het „Deventer Dagblad" her innert er aan, onlangs melding te heb ben gemaakt van diefstal van regeerings- vleeseh te Diepenveen in de conserven- fabriek N.V. v.h. P. G. Zn. Hier werd ten behoeve der regeering vleesch in blik gemaakt terwijl het slachten der koeien voor de G.R.C. was opgedragen aan zeke ren H. te Deventer. In verband met het vermissen van een kwart koe, werd het toezicht verscherpt, en daarbij is H. door de politie aangehouden, terwijl hij enkele deelen van koeien had medegenomen. De directie der onderneming deelde naar aanleiding van aar bericht aan ge noemd blad mede, dat haar van diefstal van vleesch niets bekend was, doch thans kunnen wij met zekerheid melden, zoo gaat het blad voort, dat wel dergelijke onregelmatigheden waren voorgekomen. Een nieuw onderzoek heeft er zelfs toe geleid, dat verklaringen en mededeelin- gen zijn gedaan, waaruit blijkt, dat her haaldelijk grootere en kleinere deelen van regeeringskoeien zijn ontvreemd en ver der dat die te Deventer aan particulieren zijn verkocht. Het is niet te zeggen met zekerheid, van welken omvang de diefstallen zijn; wel dat hier sprake is van ergerlijke on regelmatigheden. Noodlottigongevalop o n- bewaakten overweg. Gistermid dag heeft aan den onbewaakten overweg Veen weg van de lijn Den HaagScheve- ningenRotterdam Hofplein een nood lottig ongeluk plaats gehad. Het 18-jarige meisje L. 'tHart, wonende te Nootdorp, wilde per rijwiel den overweg passeeren, doch kon door stofwolken welke opge jaagd waren door een auto niet zien, dat uit de richting Den Haag een trein na derde. Het meisje werd gegrepen en een eind weggeslingerd. Twee dokters die spoedig ter plaatse waren, moesten den dood constateeren. Een avontuur van 22 kin deren. Dinsdagavond heeft het in ver scheidene deelen van Noord-Italie op nieuw sterk geonweerd. Het onweer heeft groote verwoestingen aan den oogst ver oorzaakt In een boerderij heeft de blik sem op wonderlijke wijze huisgehouden. Daar sloeg hij in den schoorsteen van 'n kamer, waarin 22 kinderen aan den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2