IfUfahacdi's Voedecs vecdUfMti cdlc fufaeti. DONDERDAG f4 JUNI 1934 OAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 213 Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Mlddolburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden modedeelingon 00 cont per regel. Kleine AdvertentiOn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. HET NIEUWE KABINET IN BELG IE. Weinig geestdriftige ontvangst. Over bet algemeen is de nieuwe regee- ring de Broqueville weinig geestdriftig, om niet te zeggen zeer slecht ontvangen, niet alleen door de openbare opinie en door het Vlaamsche volk, maar ook door parlementsleden van de liberale en de katholieke partijen, uit wier midden deze Regeeringscombinatie gevormd is. „De Schelde", het orgaan der Vlaam sche nationalisten, constateert o.m. het volgende „Wij geven graag toe, dat het een heel heksenwerk moet zijn een Belgische regee- ringshutspOt gaar te krijgen. Er moeten katholieken zijn, er moeten liberalen zijn, van beiden precies in gelijke mate; er moe ten ministers zijn, die den Vlaamschen boeman in den hoek hebben staan; en om met deze evenwicht te vormen mogen de Wallonisanten niöt worden vergeten. Ver der eischt Brussel de rechten op van de genen, die het dichtst bij het vuur zitten; maar Antwerpen en Luik willen eveneens zijn vertegenwoordigd. Er moe1! rekening gehouden worden met de candidaten, die persona grata zijn in hun partij. Tenslotte moeten de onver- eenigbaren, hoe bekwaam zij anders ook wezen mogen, worden uitgeschakeld." 'Over het politiek aspect van de regee ring zegt dit blad „Wij krijgen een aanbidder van Frank rijk in buitenlandsche zaken, een forten- bouwer van Frankrijk in nationale verdediging, een honderd procent Waal in rechtswezen, een negen-en-negentig pro cent Waal in binnenlandsche zaken, een Brusselsch honderd procent franskiljon in vervoer en P. T. T. en een honderd procent Waal, die geen woord Neder- landsch kent inKunsten en Weten schappen. Het driemanschap Sap, Van Cauwe- laert, Van Isacker heeft zich met dit alles 'tevreden gesteld." Stakingsgevaar in de Amerikaansche staalindustrie? Reuter meldde gisteren uit Pittsburg: Terwijl de laatste pogingen ondernomen worden om de staking in de metaal-indu strie te bezweren, komen hier de arbeiders in massa aan voor de bijeenkomst van morgen, welke uitmaken zal of het mor gen tot een staking zal komen. Zekere leiders verklaren, dat op 400.000 arbeiders, 100.000 bereid zijn om te sta ken en dat de meerderheid der anderen de beweging zal volgen. Meer gematigde leiders daarentegen trachten tot een com promis te komen, waardoor het stakings gevaar opgeheven zou worden. Naar verluidt bereidt de regecring te Washington met spoed een besluit voor, waarbij aan Roosevelt volledige volmacht wordt gegeven cm een dreigende staking van 400.000 werklieden in de metaal-indu strie te voorkomen. De schulden aan Amerika. Men kondigt aan dat Roosevelt bereid is om de betalingen in natura door de Europeesche schuldenaars slechts voor 'n gedeelte te oveiwegen. Reuter meldt uit Londen: De mogelijkheid, in de Amerikaansche nota geopperd, om de oorlogsschulden te regelen door betalingen in natura, heeft in officieele kringen groote belangstelling gewekt. Men kan reeds zeggen, dat de ge dachte om de schulden te regelen door een overdracht op groote schaal van rubber of mineralen, waaraan de Vereen. Staten be hoefte hebben, of den afstand van een der eilanden van het Rijk, in officieele kringen geen gunstig onthaal geniet. Men is van meening, dat de overdracht van de goederen op groote schaal even groote moeilijkheden zou opleveren als de beta ling in specie. Het Amerikaansche departement van staat beeft gisteren de nota's van Frank rijk, België en Tsjecho-Slowakije gepubli ceerd. Alle drie regeeringen verklaren, de schuld, die Vrijdag vervalt, niet te zullen betalen. Frankrijk weigert nu reeds ten vierden male betaling en heeft wederom verklaard niet te zullen betalen, zoolang geen herziening van de schulden'naar het voorbeeld van Lausanne is geschiedt. Pakkei ontploft In oen Parljsch postkantoor. Gistermorgen is op een postkantoor te Parijs een postpakket ontploft, dat ge adresseerd was aan den directeur van de vereeniging van schrijvers en componis ten. De ontploffing had plaats terwijl een postbeambte het pakket in handen had. Deze beambte en nog een andere werden gewond. Een van de twee moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. De politie stelt een onderzoek in. Reuter meldt nader uit Parijs, dat de afzender van het postpakket, indien men mag afgaan op den inhoud van een brief, welke zich in het pakket bevond, zijn vijf zinnen niet goed bij elkaar schijnt te heb ben. De toestand van de gewonde postbe ambten baart geenerlei zorg. Hevige aardbeving In Noord-ltaliB. In bet Toscaansch-Emiliaan8che Apen- nijnengebied werd Woensdagmorgen een zeer hevige aardbeving waargenomen. Een ontzettende paniek maakte zich van de bevolking meester. Er zou slechts geringe schade aan en kele in aanbouw zijnde buizen zijn aange richt. Ook in Gavona, Padua en Salso Maggi- ore zijn hevige aardschokken waargeno men. Behalve materieele schade aan nieuw gebouwde huizen zou ook hier verder geen schade zijn aangericht. Minister Goebbels te Warschau. Minister Goebbels is gistermiddag per vliegtuig naar Warschau vertrokken, om gevolg te geven aan een invitatie der In- tellectueele Unie om voor deze vereeni ging een lezing te houden. Volgens bericht uit Warschau is Goeb bels met zijn gevolg daar om 15 uur 20 geland. Behalve de Duitsche gezant in de Pool- sche hoofdstad, waren ter begroeting aan wezig vertegenwoordigers der Poolsche regeering en eenige stedelijke autoriteiten der stad Warschau, benevens Poolsche en Duitsche persvertegenwoordigers. Zooals aangekondigd heeft de Duitsche Rijksminister Goebbels gisteravond zijn redevoering gehouden. Zijn onderwerp was „het nationaal-socialistische Duitsch- land als factor van den Europeeschen vrede". De uitvoering van de sterilisatiewet. De Duitsche rijksminister van 'binnen landsche zaken heeft aan de rijksregee- ringen een circulaire gericht, waarin en kele duistere punten bij de uitvoering van de wet ter voorkoming van aan erfelijke ziekten lijdende nakomelingschap worden opgehelderd. De rijksminister van binnen landsche zaken deelt daarin mede, dat bij het noodzakelijk acht, dat de doktoren in officieele functie een bezoek brengen aan de gemeentelijke, confessioneele en particuliere ziekenhuizen in hun district en aldaar in samenwerking met de directeuren der inrichtingen vaststellen welke patiënten lijden aan erfelijke ziek ten dan wel aan zwaar alcoholisme. Daar bij moeten zij hun invloed doen gelden, opdat zoo spoedig mogelijk een voorstel tot steriliseering van deze patiënten ge daan wordt. Interview met den ex-kelzer. De heer Churchill, zoon van den be kenden voormaligen Britschen minister, heeft een onderhoud gehad met den ex- keizer van Duitschland te Doorn. Hij ver telt hierover het volgende in de „D'aily Mail". „Het Duitsche volk heeft zich van mij afgekeerd", zei hij, „en als het nu wil dat ik terugkeer, dan moet het tot mij komen". Vervolgens liet de ex-keizer zich uit over Hitier, en zei „Hitier heeft uit stekende dingen gedaan. Hij heeft aan 't Duitsche volk een nieuw leven en een nieuwe ziel geschonken. Indien ooit het werk van het Duitsche herstel moet vol tooid worden door het herstel van het koningsdom, dan. ben ik overtuigd, dat mijn familie haar plicht zal doen." „Du Volkenbond heeft niets opgeleverd, omdat er te veel politici in den Volken bond zitten, en niet genoeg Staatslieden. Een staatsman kan een goed politicus zijn, zoo besloot hij, doch een politicus is niet altijd een goed staatsman." Korte Berichten. Volgens een decreet der Bulgaarsche Regeering mogen de redacteuren van bla den alleen Bulgaren zijn en moeten deze ouder dan 30 jaar zijn. Naar uit Londen aan de „Echo de Paris" wordt gemeld, heeft de Britsche regeering in verband met nadere Ameri kaansche mededeelingen ten aanzien van de oorlogsschulden, op het laatste oogen- blik toch nog besloten, per 15 dezer een symbolische betaling te verrichten. Engeland zal dan vervolgens met de Amerikaansche regeering over de oor logsschulden in onderhandeling treden. 'Op een congres hebben de Belgische caféhouders een motie aangenomen, waar in gezegd wordt, dat als niet spoedig een wet wordt aangenomen, waarbij verlof wordt gegeven om meer alcoholische dran ken te verkoopen, zij dit in massa huiten de wet om zullen doen. President Roosevelt zou bij zijn be zoek aan Hawaï in Juli een onderhoud hebben met den Japansehen minister van buitenlandsche zaken Hirota. Beide kamers van den Duitschen Rijksdag hebben zich uitgesproken ten gunste van electrische stemmen, waarbij de leden, door op een knopje te drukken, hun stem voor of tegen uitbrengen dan wel blanco stemmen. Een overvloedige regenval heeft een einde gemaakt aan de langdurige droogte in Hongarije, zoodat een geheele misluk king van den oogst is voorkomen. De gerst-, haver-, en tarwe-oogst is door de groote droogte reeds nagenoeg mislukt, doch de mais-oogst schijnt zeer overvloe dig te zullen worden. Minister De Wilde naar de Mijnstreek. De minister van Binnenlandsche Zaken mr De Wilde zal a.s. Zaterdag een be zoek brengen aan de gemeente Geleen. Hij zal vergezeld zijn van den commissaris der Koningin in de provincie Limburg en enkele leden van Ged. Staten. Vermoede lijk zal de minister nog enkele plaatsen in de mijnstreek bezoeken. Aantal werkloozen met 6857 gedaald. De directie van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 21 tot en met 26 Mei het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen be droeg 585.600, van wie 85.200 landarbei ders. Bij 1062 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 26 Mei j.l. in to taal 315.074 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 300.950 mannen. Hiervan wa ren werkloos 292.949 personen, onder wie 283.353 mannen. Op 12 Mei 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 322.499. Hiervan werkloos 299.806 personen, onder wie 289.935 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 12 Mei 1934 ge daald met 7.425, het aantal werkloozen met 6.857. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats de gemeente Sneek, H. A. Banning, candidaat-notaris te Alphen aan den Rijn. Tot notaris binnen het arrondissement Arnhem, ter standplaats de gemeente Arnhem, J. H. de Greef, cand.-notaris te Arnhem. Tot notaris binnen het arrondissement Dordrecht, ter standplaats Dordrecht (va cature D. W. I. Harshagen), mr H. F. Reynvaan, cand.-notaris te Zwijndrecht. Bepaald is, dat de notarieele stand plaats te Dordrecht (vacature T. Breed- veld), niet zal worden vervuld. Het verkeersfonds. In een nota naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp' tot instelling van een ver keersfonds zegt de regeering, dat de vraag, gesteld over uitkeeringen uit het Verkeersfonds aan lagere publiekrechte lijke lichamen voor andere verkeersuit- gaven dan die, welke met de wegenverbe tering verband houden, althans in dit stadium der zaak niet bevestigend kan worden beantwoord. Eerst nadat de op lossing van het coördinatievraagstuk een vasteren vorm zal hebben aangenomen, zal beslist kunnen worden of ook de ge meentetram in 't verkeersvraagstuk moet worden betrokken. De tegenwoordige te korten op de exploitatie van tramlijnen in sommige gemeenten mogen er niet toe leiden, op dit punt een overhaaste beslis sing te nemen. Grootere invoer van Deensch vleesch? Gemeld wordt, dat op het oogenblik van regeeringswege een onderzoek wordt in gesteld naar de mogelijkheid, om zan der de Nederlandsche markt te désorga- niseeren meer Deensch rundvleesch ten invoer toe te laten dan het tegen woordige contingent. Hieraan schijnt niet vreemd te zijn het feit, dat het Deensch© valuta-bureau, op last der Kopenhaagsche regeering, sedert ruim een maand weigert, ram aan de Deensche importeurs van Nederlandsche goederen valuta-attesten ter beschikking te stellen. De Deensche regeering wil n.l. druk oefenen op Nederland, om méér rundvleesch uit dat land toe te laten. Ten aanzien van den Deensch-Neder- landschen handel moet worden opge merkt, dat er vele artikelen zijn, die Ne derland maakt en die het overwegend agrarische Denemarken noodig heeft, doch dat er omgekeerd weinig producten zijn, waaraan Nederland een tekort heeft en die in Denemarken worden voortge bracht. Wij herinneren er aan, dat de invoer van Deensch rundvleesch in de eerste vijf maanden van dit jaar heeft bedragen 1,28 millioen kilo en in het kalenderjaar 1933 ruim 5,1 millioen kilo (in 1932 ruim 6.1). In de jaren 19271929 bedroeg de in voer van Deensch vleesch 100200.000 kilo per jaar. Kosten paspoorten voor Nederlanders In het buitenland. In een nota naar aanleiding van het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der wet op de Kanselarij-rechten, merkt de regeering op, dat verlenging van den gel digheidsduur voor de buitenlandsche pas poorten voor Nederlanders in het bui tenland met drie jaren in strijd zou zijn met de bedoeling om meerdere in komsten voor de schatkist te verkrijgen. Bovendien zou. een geldigheidsduur van vijf jaren het bezwaar opleveren, dat per sonen, die het Nederlanderschap intus- schen verliezen, ook na dat verlies ten on rechte nog meerdere jaren in het bezit van een Nederlandsch paspoort zouden zijn. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 11 dezer is, met in gang van 1 Juli, benoemd tot burge meester der gemeente Oude Niedorp C. G. M. van Baar. Gewestelijke Landdag N. C. V. B. De middagvergadering, die eveneens op „Westhove" werd gehouden, werd ge opend met het zingen van Ps. 81 11 en 12, waarna de presidente, Mevr.Have- 1 a a r, hartelijk welkom heette en er haar blijdschap over uitsprak, dat de Bonds presidente naar Zeeland had willen ko men, zoodat men ook hier met haar kan kennis maken. Daarna werd het woord gegeven aan Mevr. Havelaar om te spreken over het onderwerp„W a't beteekent de Bond voor ons? De spreekster be gon met er op te wijzen, dat er, al schijnt dit eenigszins vreemd, tooh wel reden is deze vraag te stellen, omdat er nog altijd leden zijn, die 'toch eigenlijk nog niet we ten waarom ze tot den N. C. V. B. be lmoren. Wij zijn dankbaar voor de ont wikkeling van den Bond met zijn ruim 100 afdeelingen en meer dan 11.000 leden, maar het voornaamste is toch, dat we in de diepte groeien. Uit het, zij het be trekkelijk geringe, ledenverloop blijkt, dat sommige vrouwen lid worden zonder goed te beseffen waarvoor de Bond er is en wat hij beoogt. De N. G. R. V. heeft naast de andere vrouwenbonden een eigen taak Wij behooren het goede, dat dooT deze bonden gedaan wordt, niet te onderschat ten, in sommige gevallen is zelfs samen werking mogelijk, maar wij moeten vooral in dezen veelbewogen tijd een eigen ge luid laten hooren en vasthouden aan de ordeningen, die God voor het vrouwen leven heeft gegeven. Waar andere z.g. neu'trale of socialistische vrouwenvereeni- gingen haar beginselen propageeren ten opzichte van de huwelijkswetgeving, het zedelijkheidsvraagstuk enz., daar is 'het ons recht niet alleen, maar ook onze plicht als Christenvrouwen, die zich door Gods Woord willen laten leiden, ons te vereeni gen en gezamenlijk op de bres te staan voor de belangen van ons en onze gezin nen. En 'Gode zij dank, er is iets bereikt. De belangstelling voor onzen bond is groei ende, maar des te meer is nu noodig dat we ons bewust zijn. van wat ons onder scheidt van anderen, die niet aanvaarden de plaats die God ons vrouwen gegeven heeft en die een „vrijheid" eischen, die niet is naar Gods Woord. Vooral in deze veelbewogen dagen is" het noodig, dat de C'hristen-vrouwen hare roeping verstaan, dat zij 'bereid zijn om te dienen. Wij hebben niet tot taak om ons uit te 'leven op allerlei gebied dat is een „vrijheid" die God niet wil maar wij zullen moeten leeren offers te brengen als het moet, zoowel de gehuwde als de ongehuwde vrouw, voor het groote geheel. Met ernst wees spreekster op de nood zakelijkheid, dat de ongebondenheid wordt tegengegaan. De valsdhe vrijheidsleuzen moeten werden bestreden; verstaan moet worden welke gevaren er schuilen in de gedragingen van „de moderne vrouw", hoe noodig het is dat we tot bezinning ko men en vasthouden aan de door God ge schonken ordeningen. De vrouwen zijn toegerust met vele gaven, die zij hebben te gebruiken, zoowel persoonlijk als ge zamenlijk. Er zijn nog altijd vrouwen, die zeggen, dat zij geen 'tijd hebben om lid te zijn van een bond als de onze, maar dat komt omdat zij hun tijd niet verstaan. De voornaamste taak van de vrouw ligt in het gezin; haar eerste roeping is het gezin te verzorgen. Maar daarbij is er toch nog wel tijd om b.v. eens per maand een vergadering hij te wonen, om elkaar te sterken en te bemoedigen en allerlei vragen, die voor het leven van zoo groote beteekenis zijn, te bespreken. Nieit alleen de dochters moeten leeren en zich ont wikkelen, maar ook de moeders moeten meeleven en voor allerlei vragen 'belang stelling toonen opdat zij hare kinderen kunnen leiden. De tijd is gekomen, dat we ook als vrouwen 'terug moeten en dat ook in de be roepskeuze meer dan nu, aandacht ge- Binnenland. Een kleine daling in het aantal werk loozen. Rijksfonds voor werkloozen? Buitenland. Moratorium door Duitschland afgekon digd. Het nieuwe Belgische kabinet. Aardschokken in Italië en Argentinië. Minister Goebbels te Warschau. De schuldenbetaling aan Amerika. Het stakingsgevaar in Amerika. Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist schonken wordt aan de speciaal vrouwe lijke beroepen. Dit schijnt niet altijd ge makkelijk, maar alles wordt anders wan neer we ook deze dingen leeren zien in eeuwigheidslicht. Met een warme opwekking om in deze moeilijke en gevaarvolle tijden gezamenlijk te arbeiden in het belang van ons volk, te beleven en uit te dragen de ordeningen, die God in Zijn Woord heeft gegeven en zoo als Christenvrouwen ten zegen te zijn voor ons volksleven, besloot spr. hare met groote belangstelling gevolgde rede. Nadat vervolgens het bondslied was ge zongen, werd door Mevr. Peter- me ij e r, lid van het hoofdbestuur, een slotwoord gesproken. Met dankbaarheid kunnen wij op dezen dag terugzien. On willekeurig denken we aan het woord uit Handelingen 28, waar verhaald wordt, dat Paulus, de broeders gezien hebbende, moed greep. Wij zijn weer samen geweest als zusters in Christus, wij hebben gevoeld de gemeenschap der heiligen en gaan nu weer bemoedigd verder. Spr. bracht dank aan de spreekster en den spreker en aan Mevrouw Brouwer voor haar voor bereidenden arbeid, om dan te eindi gen met den wensch, dat deze. dag er toe zal meewerken, dat de vrouwen te beter hare roeping zullen verstaan en moed grijpen om ieder op eigen plaats, persoon lijk en in bond, de taak te verrichten door God haar op de handen gezet. Gezongen werd nu nog: ,,'k Heb geloofd en daarom zing ik", waarna mej. Donner de bijeenkomst met dankzegging eindigde. Deze landdag is uitstekend geslaagd. Van de 12 afdeelingen in dit gewest wa ren er 10 vertegenwoordigd. Er heersebte een uitnemende stemming, waartoe ook het heerlijke zomerweer niet weinig mee werkte. Bemoedigd en gesterkt ging men na het zingen van den Avondzang uiteen. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 October a.s. aan J. G. A. Bannink, bur gemeester van Zierikzee, eervol ont slag als zoodanig verleend. De afgekeurde bouwver ordening van Oostkapelle. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad van State is ongegrond ver klaard het beroep, ingesteld door den Raad der gemeente Oostkapelle tegen de beslissing van Ged. Staten van Zeeland d.d. 12 Jan. 1934., waarbij goedkeuring is onthouden aan de bouwverordening van Oostkapelle. —i De werkloosheid. Overzicht van den stand der werkloosheid in het district Middelburg per 31 Mei 1934. Middelburg 868, Vlissingen 860, Aagte- kerke 7, Arnemuiden 199, Baarland 18, Biggekerke 14, Borssele 24, Golijnsplaat 12, Domburg 29, Driewegen 22, Elle- woutsdijk 16, Goes 175, 's Gravenpolder 8, Grijpskerke 9, 's Heer Abtskerke 3, 's H. Arendskerke 22, 'sHeerenhoek 34, Hein- kenszand 50, Hoedekenskerke 24, Ier- seke 79. Kapelle 8, Kats 1, Kattendijke 0, Kloetinge 4, Kortgene 14, Koudekerke 104, Krabbendijke 19, Kruiningen 02, Meliskerke 12, Nieuwland 8, Nisse 9, Oostkapelle 22, Oudelande 30, Ovezande 26, Rilland-Bath 5, Ritthem 21, Schore 12 Serooskerke 17, St. Laurens 4, Souburg 217, Veere 10, Vrouwepolder 19, Waarde 10, Wemeldinge 5, Westkapelle 211, Wis- senkerke 108, Wolphaartsdijk 44, Zoute- lande 24. Totaal 3469 personen. Geweigerde collecte-ver gunning. Bij Kon. Besluit is o.m. on gegrond verklaard bet beroep, ingesteld door het bestuur van de vereeniging Helden der Zeefonds Dorus Rijkers te Dën Haag tegen het Besluit van B. en W. van Kapelle, tot weigering van toe stemming tot het houden van een open bare inzameling in hun gemeente. Vacature in de Prov. Sta- t e n. Wegens vertrek van den heer E. B. Dumoleijn te Hontenisse naar het buiten land, is een vacature ontstaan in de Pro-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1