Ingezonden Stukken Rechtszaken Land- en Tuinbouw Provinciale Staten van Zeeland. Spoorwegarbeider ge dood. Gisteravond is de 38-jarige spoor wegarbeider J. v. d. Riet tijdens het ran geeren op het rangeerterrein te Venlo tusschen een ijzeren raam en een stil- staanden wagon bekneld geraakt. De on gelukkige liep hierbij> een halswervelfrac tuur op en overleed vijf minuten na het ongeval. Electriciteitop het land. Het dorp Saulwitz bij Breslau is geheel electrisch gemaakt door de Silezische Electriciteitsmaatschappij, die wil onder zoeken, hoeveel het kost, om een boer derij geheel te electrificeeren. Iedere boerderij in dit dorp is voorzien van electrisch licht, electrische verwar ming, kookinstallaties en warmwater-re servoirs. De kosten van aanleg zijn geheel door de electriciteitsmaatschappij betaald. De boeren behoeven alleen den stroom te be talen. Vergadering van Dinsdag. In de eerste vergadering van de eerste gewone zitting van de Provinciale Staten van Zeeland, waren Dinsdagmiddag 34 leden aanwezig. Er is een vacature door het bedanken van den heer van Dalsum. Afwezig waren de heeren Dumoleijn, Sta- verman, Overhoff, van der Wart, de Rid der, Boender en de Jonge. De voorzitter, de Commissaris der Ko ningin, jhr mr J. W. Quarles van Uf- ford, las het ambtsgebed voor en sprak, terwijl alle leden bleven staan, ongeveer als volgt Ik acht het mij een droeve plicht, om bij den aanvang van deze uwe zitting den zwaren slag, welke voor enkele maan den ons Vorstelijk Huis heeft getroffen, en het groote verlies, hetwelk ons vader land heeft geleden ten gevolge van het overlijden van H.M. onze geëerbiedigde Koningin-Moeder in uw midden te me moreer en. Op treffende wijze is ook in deze pro vincie tot uiting gekomen de diepe ont roering, die ieder rechtgeaard Nederlan der bezielde bij het vernemen op 20 Maart j.l. van de treurige mare, dat het Gode behaagd had Hare Majesteit na een kort ziekbed tot zich te nemen. Innige deelne ming, oprechte smart, deernis en rouw heerschten allerwege. Maar daarnaast ook groote dankbaarheid voor al hetgeen de ontslapen Vorstin als Koningin, als Koningin-Moeder, als Koningin-Regen tes, als de Grootmoeder onzer Prinses en als de edele hoogstaande Landsvrouwe steeds bereid om hulp en troost te bren gen aan zieken, armen en treurenden, voor ons land en ons volk' is geweest. Ko ningin Emma is ons volk tot een rijken zegen geweest. Plichtsbetrachting, zelfop offering en liefde waren de gaven van Haar hart, gaven, die Zij in zoo wijden kring ook in deze provincie heeft doen uitstralen en waardoor Zij zulk eene ruime plaats in het hart van heel ons volk heeft ingenomen. Haar ure was aan gebroken en Zij is tot een hooger leven opgeroepen. De dankbaarheid en erken telijkheid van ons volk jegens de Ko ninklijke Moeder, wier heengaan alom zoo diep wordt betreurd, zullen onver gankelijk blijven. Mede namens uwe vergadering hebben Ged. Staten na het overlijden een brief van rouwbeklag tot H.M. de Koningin ge richt, waarop bedoeld college eene dank betuiging namens Hare Majesteit van den Directeur van het kabinet der Koningin heeft ontvangen. Nadat de leden hunne plaatsen weer hadden ingenomen, deed de voorzitter mededeeling van het bedanken als staten lid van den heer Van Dalsum, volgens diens schrijven, omdat nu de kwestie der Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding niet in zijn geest is opgelost. De heer Van Dal sum aldus de voorzitter die sedert 1931 deel van de Staten heeft uitgemaakt, heeft zich doen kennen als een trouw en ijverig lid, dat zich met toewijding in de onderwerpen, welke aan de orde werden gesteld, heeft ingewerkt, en naar wiens woorden wij steeds met aandacht hebben geluisterd. Met openhartigheid kwam hij voor zijne meening uit en wist ook de zienswijze van anderen in deze vergade ring te eerbiedigen. Wij wenschen hem van harte het beste op zijn verderen le vensweg toe. De ingekomen stukken, inzake goed keuring van statenbesluiten, werden voor kennisgeving aangenomen en ook eene mededeeling van de Vereeniging Gewes telijke Tarwe-organisatie voor Zeeland, dat zij heeft besloten geen garantie van de Provincie te vragen voor 1934, en dankbetuiging voor de betoonde mede werking in 1932 en 1933. Hetzelfde ge schiedde ook met een verzoek van den Bond van Loodgieters- en Fitterspa- troons in Nederland en den Ned. R.-K. bond van Loodgieters- en Koperslagers- patroons om de erkenning te bevorderen van gas- en waterfitter in de verzorgings gebieden van gas en water in deze pro vincie, waar dit nog niet heeft plaats ge had. Een adres van de agenten van den Prov. Stoombootdienet op de Wester- schelde en dat van den Centralen Bond van Transportarbeiders en den Centralen Ned. Ambtenaarsbond, inzake het sala- risvoorstel, zullen bij dat voorstel wor den behandeld. De mededeelingen, ook die inzake de genomen besluiten ter zake van aankoop van gronden voor wegsverbetering en die inzake het onderzoek naar de mogelijk heid tot een brugverbinding tusschen N. en Z.-Beveland werden voor kennisge ving aangenomen. Tot lid der staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet (buitengewoon lid van Ged. Staten) herkoos de vergadering den heer D. Kodde (Staatk. Geref.) met 19 st., tegen 5 op den heer Vogelaar (A.- R.), en 10 blanco. Alle reeds vroeger genoemde voorstel len werden naar de afdeelingen verwe zen, die als volgt zijn samengesteld Eerste afdeelingde heeren Domini- cus, de Feijter, Catshoek, Erasmus, den Boer, Sonke, Moelker, Edelman, Over hoff, de Paauw, Boender, van Duin en de leden van Ged. Staten, de heeren van Rompu en Dieleman. Tweede afdeelingde heeren Onder- dijk Heijboer, van Hootegem, van der Wart, Kodde, Schippers, van 't Hoff, Du moleijn, Goossens, de Baere, de Milliano, van Klinken, en de leden van Ged. Sta ten van de Putte en van Bommel van Vloten. Derde afdeeling de heeren de Ridder, Staverman, Bosselaar, van de Sande, Adriaanse, de Jonge, Paap, Hamelink, Kalle. Geelhoedt, Vogelaar en de leden van Ged. Staten van Dusseldorp en Stieger. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de eerstvolgende vergadering te houden op Dinsdag 3 Juli des voorm. te 11 uur, waarna deze bijeenkomst geslo ten werd. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Hooggeachte Redactiel De vergadering der Vereen, voor Hoo ger Onderwijs op Geref. Grondslag (Vrije Universiteit), zal dit jaar gehouden wor den op 5 Juli a.s. en wel te 's Hertogen bosch. Dit is, gelet op de tegenwoordige com municatiemiddelen, voor de Zeeuwen fei telijk „vlak bij huis". Mag ik. zoo vrij zijn Uwe gastvrijheid te vragen om de talrijke vrienden der V. U. in Zeeland den weg te wijzen om op de voordeeligstel manier de rit naar Den Bosch te maken? Van uit Middelburg behoeft aan reis kosten, uit en thuis, niet meer betaald te worden dan uiterlijk f 2, misschien nog iets minder; en uit Goes vandaan komt men in den Bosch en weer thuis, voor totaal f 1. Me dunkt, goedkooper kan het toch nietl Waarmee men dan reist? Met uitste kende, modern ingerichte autobussenl Al leen maar: de bussen moeten vol zijn. Tevoren moet dus alles geregeld wor den, en daartoe raad ik ieder, die van de gelegenheid gebruik wil maken om bijna gratis een mooie auto-tocht door N.-Bra- bant te maken en de altijd interessante vergadering van de V. U. bij te wonen, zich tijdig, dat is vóór 20 Juni a.s., aan te melden. Voor Walcheren en omgeving kan die aanmelding plaats vinden bij' Ds A. G. Hey te Koudekerke, of bij Ds W. F. M. Lindeboom te Seroo.skerke, en voor Zuid- Beveland en omgeving bij ondergetee- kende. Uur en plaats van vertrek worden aan de gegadigden later medegedeeld. Het vertrek uit Middelburg zal vermoedelijk plm. 6 uur en uit Goes plm. 7 uur zijn. Hoogachtend, J. POÜWER, Oostsingel 132 Goes, Juni 1934. DE A.S. STAPELLOOP VAN DE „BLOEMFONTEIN". Het wonder der moderne techniek. Zaterdag a.s. zal de Ned. Scheepsbouw- Maatsch. te Amsterdam de bijzondere belangstelling genieten van een groot deel der bevolking van ons Land, van Neder- landsch-Indië en van Zuid-Afrika, die door de radio luisteren zullen naar het verslag van het evenement, dat dien dag zal worden voltrekken. In tegenwoordigheid van meer dan 200 officieele genoodigden, van wie onze Mi nister-president, Dr H. C o 1 ij n, het mid delpunt zal vormen op de officieele tri bune en van eenige duizenden andere toe schouwers, die de overige tribunes zullen bevolken, zal het dubbelschroef motorpas sagiers- en vrachtschip „Bloemfontein", dat op helling 3 van genoemde werf in aanbouw is voor de Holland-Amerika Lijn van de N. V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart-Mij te 's-Gravenhage, door den eersten Minister van de Unie van Zuid-Afrika, generaal J. B. M. Hertzog, die zich in deze oogen'blikken bevinden zal in het gebouw van het Nederlandsche Gezantschap te Pretoria, te water ge laten worden. Dit oogenschijnlijk onmogelijk te verwe zenlijken evenement zal werkelijkheid wor den, dank zij het wonder der moderne techniek. Op een wijze, die nog nimmer is toegepast, n.l. door een mechanisme, dat door generaal Hertzog te 12 uur in wer king wordt gesteld, zal een bepaalde toon, die op een gramofoonplaat is vastgelegd, radiografisch worden overgebracht, wel ke toon, door middel van een relais op de helling in mechanischen arbeid wordt om gezet, noodig om de laatste beletselen, wel ke het schip aan de helling vasthouden, weg te nemen, waarna het gevaarte op zijn sleden over de met talk en parafine ge vulde goten in zijn element zal glijden. Dezelfde radiografisch uit Pretoria over gebrachte toon zal het toestel in werking brengen, waarmede ateeda de champagne- doop van een achip, op het oogenblik, dat het in beweging is, voltrokken wordt. De Nederlandsche Seintoestellenfabriek te Hilversum heeft in samenwerking met Philips-radio te Eindhoven, de installa ties, benoodigd voor deze merkwaardige doopplechtigheid aangebracht. Het staats bedrijf der P. T. T. verleent zijn medewer king voor het goed overkomen van den toon en van de redevoeringen. Nadat de Nederlandsche gezant te Pre toria, generaal Hertzog, bij de luisteraars in Zuid-Afrika, Nederland en Neder- landsch-Indië zal hebben ingeleid, zal de laatstgenoemde te tien voor twaalf zijn „dooprede" houden om vervolgens, te 12 uur precies, den knop in te drukken, waar door te Amsterdam het schip, dat een waterverplaatsing heeft van 17490 ton, op de boven omschreven wijze van de helling zal loopen. Nadat de stapelloop voltrokken is, zal Zijne Excellentie, Dr H. Colijn, een rede uitspreken; daarna zal de directie der Nederlandsche Scheepsbouw Mij de ge- noodigde autoriteiten ontvangen in een der daarvoor in te richten werkplaatsen, waar o.m. Dr W. de Vlugt als voorzitter van het college van Commissarissen der Ned. Scheepsbouw Mij. den gezant van de Unie van Zuid-Afrika, in ons land, D'r H. D. van Broekhuizen, een oorkonde zal overhandigen, met verzoek, deze aan ge neraal Hertzog te doen toekomen. Ook Dr Colijn zal een oorkonde ontvangen. Politierechter te Middelburg. Zitting van 12 Juni. De volgende personen werden gedag vaard K. L. A. S., 35 jaar, werkman te Kemseke (B.), wegens het binnen drin gen op het besloten terrein van P. J. van de Velde, gedurende den voor de nacht rust bestemden tijd, te Duist. Eisch 1 m. gev. straf. Uitspraak f 25 b. of 10 d.h. J. M., 31 jaar, landbouwer te Nisse, wegens verzet tegen den rijksveldwachter Kooman en den controleur bij de Crisis- Zuiveiwet Wabeke, toen deze ambtenaren een onderzoek instelden naar een ver moedelijk plaats gehad hebbende over treding van de Crisis-Zuivelwet te Nisse op 25 April 1934. Eisch 1 maand gev. straf. Uitspraak 14 dagen gev. straf. P. van S., 20 jaar, slager te 's Heeren- hoek, wegens beleediging van den ge meenteveldwachter Knopjes. Eisch en uit spraak f 15 b. of 10 d.h. J. D., 46 jaar, tuinder te Kapelle, we gens beleediging in een toegezonden brief aan Kees Murre te Biezelinge. Eisch en uitspraak f 10 b. of 5 d.h. M. J. S., 28 jaar, schippersknecht te Zierikzee, wegens door bedreiging G. H. F. van Laar, dwingen hem 2 glazen bier af te leveren. Eisch en uitspraak f 25 b. of 10 d.h. Ie P. J. B., 22 jaar, slagersknecht, en 2e C. M. V., 21 jaar, arbeider, en 3e L. van der H., 31 jaar, arbeider, wonende allen te Haamstede, wegens vernieling van drie bordjes, waarop vermeld „Ver boden toegang". Eisch en uitspraak ieder f 10 b. of 5 d.h. J. F., 50 jaar, smid te Eikerzee, we gens diefstal van 43 bloemen te Haam stede. Eisch en uitspraak f 10 b. of 5 d.h. J. S., 32 jaar, slager te Middelburg, wegens mishandeling van J. P. Kosten, Eisch f 20 b. of 10 d.h. Uitspraak f 15 b. of 5 d.h. L. A., 31 jaar, landbouwersknecht te Koudekerke, wegens het onnoodig een voor een wagen gespannen paard pijn veroorzaken, door dat dier inet zijn vuis ten en met een stok te slaan te Vlissin- gen. Eisch en uitspraak f 10 b. of 5 d.h. C. L., huisvr. P. B., 54 jr, zonder be roep te Souburg, wegens mishandeling en beleediging van Elisabeth da Kraker. Eisch en uitspraak f 10 b. of 5 d.h. J. van H., 28 jaar, leurder te Middel burg, wegens mishandeling van Fr. Kwekkeboom. Eisch 1 maand gev. straf. Uitspraak f 20 b. of 10 d.h. J. B., 24 jaar, vrachtrijder te Baar land, wegens vernieling van glasruiten te Kloetinge, 's Gravenpolder, en Hoede- kenskerke, resp. in de woningen van S. van der Plassche, J. Verhage en B. Tim mermans, in den nacht van 2 op 3 April. Eisch en uitspraak f 25 b. of 10 d.h. Ie J. P., 40 jaar, chauffeur, en 2e A. B., 31 jaar, werkman beiden te Goes, we gens diefstal van 180 bossen prei, toebe- hoorende aan Jan Marinusse te Grijps- kerke. Eisch en uitspraak vrijspraak. G. G., 23 jaar, werkman, Oudelande, wegens diefstal of verduistering van een paar schaatsen met schoenen, toebehoo- rende aan P. Kribbe. Eisch en uitspr. 1 maand gev. straf. K. de B., 47 jaar, werkman te Middel burg, gedetineerd wegens landlooperij te Middelburg, in Juni 1934 Eisch en uit spraak 3 d.h. en 3 jaar opzending naar Rijkswerkinrichting. R'delofsen voor de recht bank. De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren vier beleedigingszaken be handeld tegen den 29-jarigen propagan dist H. Th. Roelofsen, die zich in verga deringen van de Nationaal-Socialistische slagerscorporatie in beleedigende termen had uitgelaten over minister Verschuur en over den hoofdinspecteur der Volks gezondheid en hoofd van den Veeartsenij- kundigen Dienst, dr Berger. Tegelijkertijd behandelde de Rechtbank de reeds eerder aanhangig geweest zijnde beleedigings- 7,aak, waarin verdachte zich uitgelaten had over den directeur van het Wage- ningsche slachthuis. Verdachte gaf toe woorden van een strekking als in de dagvaarding ten laste gelegd te hebben geuit. Het 0. M. eischte een gevangenisstraf van drie maanden. Mr. J. E. W. Duys, die verdachte verde digde, heeft opgemerkt, dat van alles, wat verdachte heeft gezegd, toch veel waar is. Hij heeft den stoot er aan gegeven, dat veel corruptieve handelingen konden wor den achterhaald. De uitlatingen in de dagvaarding genoemd achtte pleiter voor 99 procent niet beleedigend en voor wat een enkel onderdeel betreft is de beleedi ging van dien aard, dat het opleggen van een kleine boete een voldoende correc tie zou zijn. De rechtbank zal 26 Juni a.s. uitspraak doen. Vergadering besturen Centrale landbouw organisaties. De dagelijksche besturen van de drie centrale landbouworganisaties, t.w. de Chr. Boeren- en 'luindersbond in Ne derland, de R.K. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond en het Kon. Nederl. Landbouw- Comité hebben op Woensdag 6 en Don derdag 7 Juni vergaderd. Aan het verslag dezer vergaderingen cntleenen wij.; Met de Regeeringscommissarissen werd de gebruikelijke maandelijksche bespre king gehouden op Woensdag 6 Juni. Be sproken werden: het verplichte veilen van fruit, het tijdig heffen van rechten bij den invoer van buitenlandsch fruit, den toestand van de kleine bedrijven meer in het bijzonder ten gevolge van de beper king van den rundvee-, varkens- en pluimveestapel en den tuinbouw, de toe wijzing van het aantal varkens in verband met de bedrijfstypen, de teeltregeling voor het rundvee en de uitermate moeilijke varkensp'Qsitie van dit oogenblik. Met groote teleurstelling werd kennis genomen van de beslissing van den Mi nister van Economische Zaken a.i., dat een doeltreffende garantie t.a.v. den steun aan den landbouw in de toekomst niet door hem kan worden gegeven. Aan gezien de drie C.L.O. van oordeel zijn, dat slechts met een bepaalde garantie voor steun in de toekomst spoedig en in vol doenden omvang tot het scheuren van weiland zal worden overgegaan, werd be sloten den Minister te verzoeken althans de gevraagde garantie te verleenen aan hen, die tot het scheuren van weiland over willen gaan en alleen voor de ge scheurde oppervlakten. Op voorstel van het Centraal Bureau voor de Schapenfokkerij in Nederland be sloten de drie C.L.O. zich in verbinding te stellen met de Commissie voor den Uit voer van vleesch en vleeschwaren naar Frankrijk, ten einde een meerdere uit voer van stamboek-fokschapen naar Frankrijk, waar tegen bevredigende prij zen goede belangstelling voor deze scha- pij blijkt te bestaan, te bevorderen. Voortgezet werden de besprekingen over den noodtoestand der kleine bedrij ven, in het bijzonder ten gevolge van al lerlei crisismaatregelen. Het bleek, dat het constateeren van de bijzondere moei lijkheden, waarin deze bedrijfjes verkee- ren, vrij wat gemakkelijker is dan het vinden van doeltreffende middelen tot redding en behoud. Intusschen werd be sloten het onderzoek van dit uitermate be langrijke vraagstuk voort te zetten. Door de drie C.L.O. is onder de aange sloten vereenigingen een enquête gehou den over de mate en de wijize van over leg en contact tusschen dere vereenigin gen en de belastingadministratie. De re sultaten van deze enquête zijn in een lijvig rapport, verzameld en ter beschik king gesteld van de Commissie „Belas tingwezen" uit de drie centrale landbouw organisaties. De voederkosten der kuikens. Vorige keer gaf ik in tabel II een over zicht van het aantal grammen dat de kuikens per week groeien bij goede voede ring. Er zijn schommelingen van week tot week, wat voor een groot deel veroorzaakt wordt door verschillende omstandighe den. Mooi voorjaarsweer met direct zon licht doet de kuikens veel goed; slecht, koud en nat weer houdt den groei tegen. Ik kom nu in verband met deze tabel weer op een ander punt als ik wijs op het enorme verschil van groep I en groep IV, die hetzelfde voer krijgen, doch waar van groep IV de eerste vier weken kar nemelk te drinken kreeg. Karnemelk is dus een prachtig kuikenvoer maar we moeten letten op de kosten, want het gait biji de kuikens, evenals bij de geheele kip- penhouderij, om twee hoofdzaken, n.l. goede groei, gezondheid en goede leg aan den eenen kant, doch aan den anderen kant, „wat kost het aan voer?" Het ideaal is goed voer tegen den laag- sten prijs en als het opfokmeel dus goed is en de kuikens normaal groeien, is het geld weggooien om er karnemelk bij te voeren. Waar karnemelk op de boerderij zeer goedkoop te krijgen is daar is hel wat anders, doch als men het in bepaalde plaatsen koopen moet wordt het gauw te duur. Bovendien vereischt karnemelk veel meer zorg voor rein vaatwerk dan water. Dat het van groot belang is de voeder- kosten te vergelijken met de groei-resul- taten ligt voor de hand, temeer daar er vele goede soorten kuikenopfokvoer in den handel zijn, en deze op verschillende manieren gevoerd worden, n.l. al of niet met graanvoer apart. Ik kom daarop straks terug. Ik wijs er hier uitdrukkelijk op, dat de moderne eisch is: goede jonge hennen tegen den laagst mogelijken prijs, dus goed en goedkoop voer. Voert men of- fokvoer met graanvoer apart, dan moet dus het opfokmeelvoer eiwitrijker zijn om naast het meer eiwitarme graanvoer ver strekt te worden. Men heeft dan dus iets duurder opfokmeelvoer en goedkoo per graanvoer. Maalt men het graanvoer ook fijn en mengt dit met het opfokmeel voer, dan krijgt men een mengsel, dat natuurlijk goedkooper is en dan hangt het dus van de eindcijfers af welk voer het voordeeligst is. Door opfokmeelvoer met graanvoer te verstrekken heeft men meer speling om aan de behoefte der kuikens te voldoen. Met koud weer zullen ze graag wat meer meelvoer eten, bij warm weer wat meer graan. Bovendien wijzigt zich de behoefte aan eiwit bij het kuiken zoo ongeveer te gen de 8ste of 9de week, dan wordt de eiwitbehoefte kleiner en de graanbehoefte grooter. Ik acht daarom de alléén meel- voermethode om deze redenen niet zoo economisch als de meel-graan-methode. Onderstaande tabel geeft nu over een en ander weer enkele cijfers. De eerste vier weken zitten er haantjes in, die er daar na uit verwijderd zijn. Tabel III. Leeftijd Voerverbruik Verhouding Totaal meelgraan voer groei 2 135 3 12u 2,5 1 4 251 2,2 1 5 210 2,1 1 4 1 6 257 2,3 1 3 1 7 283 2,3 1 3 1 8 329 1,8: 1 4 1 9 341 1,7 1 4 1 10 379 0.8 1 3,5 1 11 362 0.8 1 5 1 12 417 0,9 1 5 1 3064 We zien hoe bij' het gegeven meelvoer de verhouding tot graan, dat de kuikens instinctmatig uit vrijen wil opaten, daalt van ongeveer 2,5 1 tot de 10de week om dan opeens om te slaan, wat dus wil zeg gen, dat de kuikens dan opeens minder behoefte aan eiwit krijgen. Dit zelfde ver schijnsel deed zich bij andere proefkop- pels met ander voer ook voor. In totaal werd van dit veer per kuiken in 12 we ken ongeveer 3 k.g. opgegeten en zoo'n kuiken kostte dan aan voer ongeveer 27 cent. Tevens zien we nu ook uit deze tabel wat de haantjes kosten, want deze eten de eerste drie weken ongeveer 250 gram op, dus voor ongeveer 2 cent. Groeien de kuikens langzamer, dan kunnen we de haantjes er pas later uithalen en eten ze in de volgende week nog gauw voor 2 cent op. Hoe beter groei de eerste weken hoe voordeeliger, ook met het oog op de haantjes. Verder zien we uit tabel III dat naar mate de kuikens ouder worden zij in ver houding steeds meer voer noodig hebben. Eerst gebruiken zij ongeveer 3-4 k.g. om 1 K.G. te groeien, later wordt deze ver houding van 5 tot 1 en nog later nog veel ruimer. Zooals ik reeds gezegd heb, hangt de verhouding tusschen meelvoer en graan voer geheel af van de samenstelling van het meelvoer (hoofdzakelijk van het per centage eiwit daarin) en kan men niet de kuikens voeren volgens een boekje, doch men moet op de dieren zelf letten. Wie daarin vasthoudt aan de groeitafel die ik gegeten heb voor Wit Leghorns kan niet ver mis zijn, vooral niet als men de groeicijfers op de door mij gegeven wijze in lijn brengt en er op let of de lijn recht verloopt. Voorloop'ig is dus de hoofdzaak: reken nauwkeurig uit wat de kuikens ain voer kosten op de manier zooals ik U thans voorgerekend heb van een bepaald voer, waarmede de proeven genomen zijn. Bedenk ook dat wie ondoelmatige voer bakken gebruikt, waaruit de kuikens veel morsen, ook veel meer voer noodig zal hebben, terwijl ziekte ook een leelijke streep door de rekening kan halen, zooals ik zal laten zien. Fullorumkuikens groeien veel slechter maar eten meer, waarschijnlijk omdat de ingewanden niet zooveel profijt uit het voedsel kunnen halen. DR TE HENNE PE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96 a, te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. (Nadruk verboden.) TELEGRAFISCH WEERBERCHT. Verwachting tot den avond van 14 Juni: Meest zwakke, W. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt, aanvankelijk droog weer, later wellicht eenige kans op regen, iets warmer. Stand van hedenmiddag 3 u.: Licht op voor fietsen: Donderdag 9 u. 50 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6