DE ZEEUW TWEEDE BLAD feuilleton Violet Vaughan HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL betaalt f 10.000 m,ci Het roode gevaar. Uit de Provincie LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM aan Uw erven Indien gij van Uw 309t* jaar af jaarlijks 167,stort Gemengd Nieuws. m ne -Cf, -6' <5 <Ï0 8Ê gr. i o nol an' qo is -ai. [-89 ins'. i eri' ,J is i -in 805 ,09. Icm 1 rjfe [C9V [,na riBv [OÏCi 'bat ■flea ,fc»e W Ekh 5 Lis; F10 -Jpir 'pre. Ü6 §S-~ ;Jsrr vj-: po per. »nj? ion Mie/' 4io: j|pG iie.b n@ Sii n.<>- pc Sb VAN WOENSDAG 13 JUNI 1934. No. 112. De beroemde aviateur-constructeur, onze landgenoot Fokker, heeft dezer dagen een reis per vliegtuig naar Sowj et- Rusland gemaakt en in het „Handelsblad" het een en ander verteld over zijn bevin dingen aldaar, wat betreft het vliegwezen. Bijzonderlijk trok in dat „interview" onze aandacht, zegt „Friesch Dagblad", hetgeen de Heer Fokker vertelde over de militaire luchtvloot van Rusland. De vliegtuigindustrie vond hij in het alge meen daar op zulk een trap van ontwik keling staan, dat hij zich uitdrukte in de woorden: je valt er van om! Daar de handelsluchtvaart van Rusland den heer Fokker (kenner als geen ander in Neder land!) erg 'tegenviel, schijnt zich de gewel dige actie der Sowj ets op luchtvaartgebied hoofdzakelijk te concentreeren op de mili taire luchtvaart. Natuurlijk kreeg een man als dhr Fok ker, die daar voor handelsdoeleinden kwam, van de militaire luchtvloot slechts de buitenkant te zien. Maar die is toch reeds voldoende, om te gissen, wat binnen de hangars wordt gereedgehouden. Daar buiten zag dhr Fokker op het Moskou- sche vliegveld even een drie vierhonderd vliegtuigen en daaronder wel een twintig tal vier- en vijfmotorige, alle volledig uit gerust met uitgebreide bewapening. Fa brieken heeft dhr Fokker niet gezien, maar, naar hij uit betrouwbare bron ver nam, zijn ze er, die zelfs .meer dan 6000 arbeiders aan het werk hebben en een capaciteit ontwikkelen, als men alleen in Amerika aantreft. In de inrichtingen van de Z A G A '(het Rijksinstituut voor het R issische vliegwezen) zag dhr Fokker een O'tillage voor het Demen van belasting- proeven, zóó geperfectioneerd als men ze r.ergens ter wereld aantreft. Wat de militaire luchtvloot aangaat, zeide de heer Fokker, dat het onomstoo- telijk vaststaat, dat zij daar in Rusland een enorme luchtvloot hebben. Zij schij nen er het zwaartepunt te leggen op den aanmaak van transporttoestel- len en bommenwerpers. Zij zijn volkomen op de hoogte van de moderne techniek. Zij bezitten een productie-appa raat, dat dadelijk functionneert en alles in zich vereenigt. Piloten worden bij massa's opgeleid. Men bezigt er de arbeiders van verschil lende fabrieken voor, die voor vliegoefe- ningen een dag vrijaf krijgen in de week. Het is eenvoudig Verbluffend, wat daar voor de opleiding gedaan wordt: scholen instructielokalen, werkplaatsen en clubge bouwen, alles en alles grooter en beter ge outilleerd dan ergens in West-Europa. Ongeveer een tiende deel der recruten zijn vrouwen; dhr Fokker trof het aan, dart met 50 lesvliegtuigen tegelijk les werd ge geven. De keuring voor de aviateurs is streng; door het ruime aanbod kan men er de besten van de besten uitzoeken Wart heeft ons dit te zeggen? O.i. dit: dat er nog steeds een rood gevaar bestaat, dat men vooral niet moet onderschatten. Zeker, het „bruine" bestaat ook, maar we moeten ons daarop toch vooral niet blind staren, want wat het fascisme tegen de kerk en de burger vrijheid bestond, haalt eenvoudig niet bij de slachting en knechting der Sovjets. Men kan zich troosten en zeggen, dat Rusland deze geweldige luchtmacht tegen het „Verre Oosten" gereed houdt, maar wie zal zeggen, dat deze verdelgende macht zich niet tegen het „Westen" zal keeren? Daar staat een Sovjet-Rusland, tot de tanden gewapend met het meest geperfec tioneerde wapentuig. De buitenlandsche politiek van dat land staat onder leiding van een buitengewoon bekwaam diplo maat als Litwinof, die Amerika tot er kenning en vriendschap bewoog; die „anti-aanvals-verdragen" wist af te slui ten met Polen en de Randstaten; die toe nadering zoekt tot de mogendheden der „Kleine Entente"; die zich den Turk tot weinig minder dan een bondgenoot ver koos; die speculeert op de onzinnige vrees door E. J. WORBOISE. 86) „U ziet er moe uit", zeide hij, plaats nemend in den leunstoel van zijn broe der; „maar met mijnheer Warneford gaat r( het goed vooruit, is mij verteld." „Inderdaad? God zij gedankt. O, mijn heer Edgar, ik denk, dat ik mij in mijn geheele leven nooit zoo dankbaar ge voeld heb. Stellig' is het God geweest, die hem ons weer geschonken heeft." „Zeker, alle goeds, dat ons overkomt, is van Hem afkomstig, en er is zoo'n on uitsprekelijke vreugde en troost in gele gen, om alles als uit Zijn hand te aan vaarden, vindt u niet?" „Ja, God heeft onze gebeden verhoord en van ons afgenomen, wat ons dreigde te overmeesteren. Als William onder deze omstandigheden was heengegaan, zou mama het nimmer zijn te boven geko men. Toch is alle reden tot vrees nog niet van ons afgenomen." „Neen en daarom moet u vertrouwen van Frankrijk voor het üp verre na zoo geducht niet bewapende Duitschland; die spreekt van algeheele ontwapening en de Geneefsche Ontwapeningsconferentie be nut, om Duitschland te beklemmen tus- schen een muur van staal en ijzer. Het heeft er inderdaad alles van weg, dat de Russische stortbui van bommen het eerst tegen .het „Verre Oosten" zich ontlasten zal, maar wie zal zeggen, hoe dit nog loopt en ook, wat daarna ge schieden kan? De Sociaal-Democraten van schier alle landen verbinden zich, met volkomen verloochening van hun ont- wapeningsideeön, hce langer hoe nauwer aan Rusland. De Weensche vluchtelingen zijn daar met warmte en geestdrift ont vangen op de graven der mensjewieken en.... zij hebben gejuicht. Het Congres der Fransche Socialisten te Toulouse kon nauwelijks een meerderheid vinden, om te verhinderen, dat men met pak en zak naar Moskou overliep. Een vooraan staand Belgisch Sociaal-Democraat sprak reeds op een bijeenkomst van Communis ten van het „samen naar de barricaden!" Binnenkort roept Moskou het Congres van de „Derde Internationale" bijeen, om het „roode wereldfront" te vormen. Alleen in Nederland wordt nog weer loosheid gepleit,. Laten wij toch nuchter zijn D'aar is nog altijd, daar is in toene mende mate, het roode gevaarl Frankrijk, door siddering overmand, acht het niet meer en speelt er mee; Ame rika, over den Atlantischen Oceaan ge legen, deert het niet; Engeland schijnt al leen op eigen lijfsbehoud bedacht, en keert het niet meer. En wat doen wij? Onze Regeering becritiseeren en be knibbelen, als zij althans iets wil doen voor hetgeen de eerste nationale plicht is; de arbeiders wijsmaken, dat zij vet zullen worden van de 10Ü millioen voor Leger en Vloot; onze weermacht inkrim pen; naar het geleuter van vrouwen luis teren, die een „eeuwigen wereldvrede" eisehen van een Geneefsche Conferentie, die toch tot praten daarover niet eens kan geraken: die in „stillen rondgang" zich plaatsen, voor het kind, dat zij niet eens wenschon te bezitten; ons tot waanzin opwinden over een voetbalmatch! En toch, daar is nog altijd, daar is in toenemende mate: het roode gevaar! Ingezondan Mededeellng. Voor een rijwielpad langs den Ouden Vlissingschen weg. Het mag zeker een nobel streven wor den genoemd, dat der Commissie tot aan leg van een Rijwielpad Vlissingen-Mid- delburg langs den Ouden Vlissingschen weg, die te Oost- en West-Souburg be staat en met groote voortvarendheid op haar doel afstevent. Thans hoopt de commissie met een ba zaar een flinke duw te geven in de goede richting, het geld bijeen te brengen, waar door tevens ook werkverruiming zal ont staan. Gaarne zijn wij gisteravond bij de ope ning een kijkje gaan nemen. Behalve eenige zeer keurige stands, waar verschil lende huishoudelijke en luxe voorwerpen aan de vrouw of den man worden ge bracht, is er een keurige bloemenstand, een lekkernijtent en sigarentent enz. Voor allerlei attracties is gezorgd. Men kan o.a. aangeven precies in seconden wanneer de stationschef van luchthaven Vlissingen, Maandag het portier van de aankomende K.L.M.-machine zal openen, Raadt u het, dar is een gratis vliegtocht- je naar Haamstede of een rondvlucht boven Walcheren uw deel. Een groote schoorsteen van een der Zeelandbooten moet nog gekleurd worden en men doet dit hier door liefhebbers een nummer van de honderden, die er op staan, te laten aanwijzen, waarna ze gekleurd worden. Bent u hier de gelukkige, dan kunt u in uw vacantie gratis per Zeelandboot naar Engeland oversteken. Gisteravond heerschte reeds een opge wekte bazaarstemming. Daaraan werkte zeker ook mede de goede muzikale afwis seling van de 'Haasjes Band uit Vlissin gen en van een versterkte gramofoon-uit- zending. Hedenavond zal de mondorgel-vereeni- ging „Excelsior" zich doen hooren; mor genavond de zangvereeniging „Uitspan ning door Inspanning". Vrijdagavond hebben. Uit het kwade zal het goede voortkomen, twijfelt u daar niet aan." „Ik dacht eigenlijk alleen aan William, aan dat proces schonk ik nauwelijks aan dacht. Zal het veel verschil voor ons ma ken, als we het verliezen?" „Hm ja". De jonge rechtsgeleerde glimlachte om de onwetendheid van de jonge dame. „Als de Warneford en Al- lingham goederen uw vader niet worden toegewezen, zal hij ze ook niet kunnen behouden." „Is er eenige gTond voor de veronder stelling, dat ze niet van papa zijn? Het lijkt mij het dwaaste, wat er is, om papa's aanspraken te willen betwisten. Wel, ze waren van grootvader, en voordien van onzen overgrootvader! Niets kan toch eenoudiger zijn. Al eeuwen is het eigen dom van vader op zoon overgegaan. Wij zijn afstammelingen van een oud geslacht landjonkers." „Ja, maar zoo eenvoudig is de zaak toch niet. eigenlijk te ingewikkeld om het u duidelijk te maken; mijn broeder ech ter, die de zaak bestudeerd heeft, gelooft in de aanspraken van uw vader en of schoon hij verwacht, dat de partijen scherp tegenover elkander zullen staan, is hij toch niet in twijfel, wie het winnen komt de Haasjes-Band weer terug en na dat Zaterdagmiddag een gecostumoerde voetbalwedstrijd heeft plaats gehad, be sluit des avonds het Souburgsche kinder koor de rij van concerten op don bazaar. Gisteravond had zooals reeds boven ge meld, de opening plaats. De voorzitter der commissie, de heer Wim Abeleven, heeft allo aanwezigen namens het Comité har telijk welkom geheeten en in het bijzon der den burgemeester van Souburg, eere voorzitter van het Comité en mevr. van D'oorn, wethouders en leden van den ge meenteraad, wethouders van Ritthem, en den heer Van Woel deren, burgemeester van Vlissingen, voorzitter van het hoofd bestuur der vereeniging Rijwielpad Wal cheren. Spr. bracht dank aan allen, die op een of andere wijze het comité bij zijn werk hebben willen steunen, inzonderheid de zakonmenschen en winkeliers te Sou burg, Ritthem, Middelburg, Vlissingen. on van ver buiten Walcheren, do Maatschap pij Zeeland, do K. L. M., de Maatschappij „De Schelde", de P. Z, M. en de firma van Nelle. Ook de pachter van de zaal voor het af staan daarvan, de muziek-, zang- en voetbalvereenigingen. Verder aan de da mes en heeren, die den bazaar hebben voorbereid. Spv. zeide vervolgens dat men nu ge naderd is tot deze voor het Comité zoo gewichtige dagen, waarvan men veel voor het bereiken van het doel verwacht en waarmede men de eerste stap voor het aanleggen van het Rijwielpad hoopt te hebben gedaan. Kan men zich wel iets mooiers, iets heerlijkers denken, dan een tocht per rijwiel op een mooi en goed ge- effend pad langs den prachtigen ouden weg, die met zijn fraai geboomte, zijn schilderachtige plekjes, zijn fraaie verge zichten, zijn sierlijke bochten, en zijn af wisselend natuurschoon steeds bekoort en in verrukking weet te brengen. Moge de aanleg van het Rijwielpad de eerste daad zijn, om dezen weg, die nog aan zoo velen onbekend is, omdat het be gaan daarvan eerden een straf dan een genoegen is. tot eenieder mooiste wegen van het schoone Walcheren te maken. Spr. overhandigde nu aan de vier da mes van het comité een souvenir, voor stellende een wielrijder, zich voortbewe gende over een „hobbelenden weg". D'e heer van Woelderen sprak als voor zitter van de Vereeniging Rijwielpad Walcheren, en als lid der commissie voor den Ouden weg, die reeds van ongeveer 300 jaar geleden dateert. Hartelijk wenscht spr. het comité geluk met het geen is bereikt. Spr. hoopte, dat niet al leen uit Souburg, maar zeker ook uit Vlissingen en Middelburg velen zullen ko men en zich flink zullen laten plukken voor het goede doel. De burgemeester van Souburg, jhr van Doorn, bracht hartelijk dank voor de woorden van welkom tot hem en zijn echtgenoote gericht en herinnerde er aan dat het initiatief voor den bazaar is ge nomen door de twee „Willems". Spreker hoopte ook op groot succes en verklaarde den bazaar voor geopend. Intusschen had de muziekvereeniging „Vlijt en Volharding" een muzikale wan deling door een deel der gemeente ge maakt. 1 Bewaar uw geleidebilj et- ten Naar aanleiding van het bericht uit lerseke in ons vorig nummer verzoekt men ons H.H. hakkers, en winkeliers te waarschuwen, de geleidebiljetten, beboe rende bij partijen suiker, zorgvuldig te bewaren, teneinde niet de kans te loepen, dat men verblijd wordt met een proces verbaal. Een aanhouding. Door de Justitie te Middelburg is gisteren range- houden zekere V. H. W. W., reiziger en kantoorbediende, 60 jaar, wonende te Middelburg, die er van verdacht wordt poging tot oplichting te hebben gepleegd ten nadeele eener hypotheekbank, door te trachten die bank, onder valsche voor- gevens, o.a. dat hij rentmeester van ver schillende grondeigenaren was en dik wijls in de gelegenheid was geld te plaat sen, waartoe hij zich dan bij voorkeur tot hypotheekbanken wendde en het vorig jaar voor een aanzienlijk bedrag zou heb ben geplaatst, te bewegen aan verdachte pandminven af te geven, hetgeen hom evenwel niet is mogen gelukken, doordat de hypotheekbank de manipulaties van verdachte niet vertrouwde. Tcrnsuzen. Scheepsbrand op de Westerechelde. Aan boord van het Duitsche stoomschip SGSostris van de Hamburg-pakketlijn is in het tusschen- ruim waarin tabak was geladen, brand uitgebroken De Sesostris is nabij Wals oorden blijven liggen, waarna de zich aan boord bevindende passagiers door het Duitsche stoomschip Keppler zijn over genomen, terwijl de Keppler door het overpompen van water den brand tracht te te stuiten. Vermoedelijk is de brand ontstaan door broeiing in de kolenbun kers. Te Terneuzen en Antwerpen lig gende sleepbooten zijn ter assistentie ver trokken, en hebben hedenmorgen 't schip naar Antwerpen begeleid, waar getracht zal worden, den brand te blusschen. Het groot is ongeveer 8000 ton groot, en kwam van Zuid-Amerika. Arremuiden. Maandagavond vergader de de vereen, voor Bijz. Lager Onderwijs op Geref. grondslag onder leiding van dhr Iz. Cornelisse. Als bestuurslid in plaats van dhr C. Hoogerheijde die wegens vertrek naar Middelburg had bedankt, werd met alg. st. gekozen dhr H. Crucq, die de benoe ming aannam. Heinkenszand. Toen de tuinder J. de K., alhier, gistermorgen op zijn land kwam een kwartier buiten de dorpskom zag hij tot zijn schrik, dat een bergplaats met het daarin geborgen gereedschap sinds den vorigen avond was verbrand. Waar kwaadwilligheid wordt vermoed, is aangifte bij de politie gedaan. D'aar het bergplaatsje niet was verzekerd, is dit voor den betrokkene een schadepost. Wolphaartsdijk Maandagavond hield de vereenigi) g weegbrug „De Hoop" (lo- kaalspoor dorp) haar jaarlijksche alge- meene vergadering. Aan weegloon werd in het afgeloopen jaar in totaal ontvan gen f 858. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. G. Koert. Als weger werd her benoemd dhr H. van Leerdam. Het weeg loon is vastgesteld op een zelfde bedrag als het vorig jaar. Besloten werd een divi dend uit te keeren van 20 pet. Als leden van de financiëele commissie werden her benoemd de heeren M. Janse, A. Huisson Jr en Jac. Overbeeke. 20.000 st© inwoner to H i 1- legersberg. Gisteren is ten Raad- huize te Hillegersberg aangifte gedaan van de geboorte van den 20.000sten in woner van deze gemeente: Nicolaas Cas- parus Rossel. De vader werd toegelaten in het juist vergaderde college van B. en W., waar de burgemeester de gaboortoacte voorlas en vervolgens den gelukkigen va der toesprak. Hierbij deelde hij mede, dat van gemeentewege ten name van den jonggeborene een spaarbankboekje met een inlage van f 100 zal warden verstrekt. In verband met deze gebeurtenis wap perde gisteren de vaderlandsche driekleur van het Raadhuis. Een militair als smokke laar. Nabij de grens, onder Nispen, werd door 'n rijksambtenaar uit Roosen daal een militair uit Bergen op Zoom aangehouden, die een doos Belgische margarine en 15 K.G. suiker aan smok kelwaar vervoerde. Onder borgstelling mocht hij het rijwiel waarop 't vrachtje werd vervoerd, in ge bruik houden, doch de smokkelwaar werd in beslag genomen, en hij zelf kreeg een proces-verbaal. Agent schiet zichzelf in het been. Een agent van politie te Arnhem, die op surveillance was, be merkte in den vroegen morgen van Zon dag, omstreeks half vijf, dat zich in den tuin van een villa een man bevond. Toen de arrent, een onderzoek wilde instellen, zette de man het op een loopen; de agent zette .hem na in den tuin en loste een schot met los kruit uit zijn dienstrevol ver. Deze waarschuwing had tengevolge, dat de man nog harder ging loopen. De agent had bij de verdere achtervolging 't ongeluk te struikelen en bij zijn val ging de revolver af; het schot trof den agent in het linkerdijbeen. Ongeveer een kwar tier later werd de gewonde gevonden en onmiddellijk naar het ziekenhuis overge- bracht.. Zijn toestand is gunstig'. Ingezonden Mededeeling. zal. Vandaag is hij aldoor met Laverock bezig." „Heeft er al wat van in de kranten ge staan?" „Uiteraard. Dergelijke zaken plegen al tijd publiek te worden behandeld. Giste ren nog stond er een groot artikel over in de Times. „O, dan is Anna tenminste op de hoog te. Ze leest altijd de Londensche bladen, of laat ze zich voorlezen. Wat zal ze op schrikken! Want wij zijn aldoor zoo in beslag genomen door Williams aangele genheden, dat niemand, eraan dacht, om deze nieuwe tegenspoed in zijn brieven aan te roeren." „Ze weet toch, dat haar broer aan de beterende hand is?" „O ja, vanmiddag nog heb ik geschre ven en als ze morgenochtend mijn brief ontvangt, zal haar ongerustheid een hee- leboel verminderen. Echter, ze zal er naar snakken, alles in de puntjes te we ten, dat is zoo haar aard en eigenlijk weet ze van den diefstal hij Metcalfe al leen maar de feiten. Het ergste is, dat die spanning zoo op haar gestel werkt. Vanmorgen nog heb ik me afgevraagd, of ik om haar niet naar buis diende te gaan. Ze is de flinkste en verstandigste van ons allemaal en ze is het meest aan William verknocht, omdat ze hem zoo veel beter gekend heeft. Ik zie meer en meer, dat iemand die arme Anne eens op moet gaan zoeken om haar volledig op de hoogte te brengen van den stand van zaken; maar het kan mama niet zijn en toch zie ik ook weer niet duidelijk voor me, hoe ik gemist zou kunnen worden. Mijn plaats schijnt aan Williams ziekbed. „Wis en zeker", onderbrak Edgar met vuur. „Maar beste juffrouw Warneford, die moeilijkheid is gemakkelijk op te los sen. Met het meeste genoegen wil ik naar Allingham gaan om eens met uw zuster te praten. Ze kan mij toch ontvangen, veronderstel ik?" „Als regel ziet ze weinig vreemden; maar u zal ze dolgraag ontvangen. Ik vrees alleen, mijnheer Edgar, dat we van uw aanbod geen gebruik mogen maken; we zijn uw familie al zooveel verplicht een schuld, die we nimmer kunnen aflossen. „Kom, kom, juffrouw Warneford, zoo'n vaart zal het niet loopen. Ik weet, dat mijn broer en schoonzuster met 't meeste genoegen gedaan hebben, wat in (hun macht stond. En hun beste belooning zal ongetwijfeld hierin liggen, dat alles naar wensch gaat en dat we uw broeder ge zond en wel èen nieuwe plaats in de sa menleving kunnen bereiden. Ik mag me zelf daar niet eens in betrekken. Ik heb niets gedaan, waarvoor men mij: zou moe ten bedanken. Misschien, dat er nog eens een dag aanbreekt, wanneer ik uw broers onschuld zal hebben aangetoond, dat ik dan om mijn belooning kom." „Ik dacht, dat zijn onschuld reeds lang vast stond?" H,Voor ons ontwijfelbaar, mijn broer had nog geen twaalf woorden met hem gesproken, toen hij dat al wist. Ook de heeren Metcalfe zijn geheel overtuigd, en ik geloof werkelijk, dat mijnheer Maurice geneigd zou zijn een ieder bij zijn kraag te pakken, die ook maar de mogelijkheid van zijn schuld op het tapijt durfde brengen! En toch, zoolang de werkelijke dader niet gevonden is, zal de wereld voortgaan, met aan Williams onschuld te twijfelen; we moeten waarlijk nog wat wachten", „Alleen maar wachten en moet er dan niets gedaan worden?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5