Uit de Provincie Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. Zoeklichtjes. lands er bij de Regeering op aangedron gen, als zij geen collectieve arbeidsover eenkomsten bindend verklaart, in elk ge val dan toch ook aan ongeorganiseerde werkgevers de verplichting op te leggen medewerking te verleenen aan de pen sioen- en kindertceslagfondsen, daar deze fondsen anders voorwerp van onderlinge concurrentie en dus met vernietiging be dreigd worden. Zoo moet men het dezer dagen gepu bliceerde bericht verklaren, als zou de commissie van advies, bedoeld in art. 8 der Bedrijfsradenwet, den Minister van Sociale Zaken met schier algemeene slem- men hebben geraden, alvorens over te gaan tot instelling van een bedrijfsraad, eerst verordenende bevoegdheid aan deze organen toe te kennen. In het sigarenbedrijf zal daardoor niet veel veranderen, aangezien men er col lectief contract en scheidsgerecht bezit Maar wel hoopt men daar via den Be drijfsraad althans de fondstm voor pen sioen en kindertoeslag veilig te kunnen stellen. Men wil dus eigenlijk verorde nende bevoegdheid aan den Bedrijfsraad alleen ten aanzien van de sociale bepalin gen (kindertoeslag, pensioen), indien deze laatste niet verbindend kunnen worden verklaard. In dien zin la aan den Minis ter geadviseerd. Wat de Minister nu ook doet, in elk ge val is medewerking van de Kamers noo- dig. In de Bedrijfsradenwet Immers staat geen verordenende bevoegdheid, maar is alleen de procedure neergelegd, om de verordenend© bevoegdheid uit te voeren ais er een daartoe stekkende speciale wet is. Voor een verbindend verklaren van de collectieve contracten is eveneens een wet noodig. Men weet echter dat Minister SIo- temaker zich daar tegen heeft verzet. De bedrijfsraden voor typografie- en sigarenbedrijf zullen er komen. Het schijnt ook w®l gewenscht, dat naast de nu g&projecteerde economische samen werking de sociale samenwerking in de bedrijven komt. Gewestelijke l enddag N. C. V. B. Op het landgoed „Weathove" te Dom burg werd vandaag een gewestelijke land dag voor Noord-Brabant en Zeeland van den Nederl. Chr. Vrouwenbond gehouden. Er was voor deze bijeenkomst veel be- langstellin Eenige henderden dames uit de ver schillende declen van Zeeland en Noord- Brabant waren ender begunstiging van heerlijk zomerweer bijeengekomen. Be landdag werd geopend door Mevr. Brouwer-Cappon, presidente van de afd. Middelburg, die na Psalmgezang en ge bed, en het lezen van Psalm 90 een kort openingswoord sprak. Een hartelijk wel kom werd toegeroepen aan de opgekomen dames en aan Ds de Kluis ui»t Vlissingen. Herinnerd werd aan den zoo welgeslaag den landdag het vorig jaar te Breda ge houden. Die perzik smaakt naar meer en nu mogen we ;hier op dit prachtige land goed bijeen zijn. Spr. sprak de hoop uit, dat deze dag aan het doel zal beantwoor den. We zijn bijeengekomen om te genie ten en eenige o ogenblik en los te zijn van de dagelijksche beslommeringen, maar vooral en in de eerste plaats om den on derliggen band te versterken en het doel dat de N. C. V. B. zich stelt, nader bij te komen. Hierna werd het woord gegeven aan Ds W. T. A. d e K1 u i s te Vlissingen, die tot onderwerp had gekozen: De vrouw incrisistijd. Te mogen spieken voor een groep van Christenvrouwen, aldus Spr., is een ge weldige kans. In de eerste plaats, omdat de invloed van de vro m in het leven van de gemeenschap en in dat van den en- ke'ing bijzonder groot is. In de tweede plaats omdat hier zijn de moeders van ons volk. Vooral in dezen tijd te mogen spreken voor zoo'n groep is een geweldige kans. 't Is crisistijd en de vrouw staat daar mid den in. Midden in den chaos van het ge beuren staan onze vrouwen. Ze staan er niet buiten. Bat kunnen ze niet. Tegen over vele dingen van het wereldleven staat de vrouw geheel overeenkomstig haar natuur min of meer passief. Onbe roerd laat deze tijd haar echter zeker niet. Al dadelijk niet, omdat ze echtgenoote is van den man, wiens sociale bestaan door de wereldcrisis geheel onzeker gewor den is. Bovendien is zij moeder van kinderen, wien het de grootste moeite kost zich een bestaan te verzekeren. En dan zijn daar de vrouwen met een zelfstandige positie, die voortdurend ondermijnd wordt door den overvloed van mannelijke arbeids krachten. Zoo ondervindt de vrouw van nu den druk der tijden en wie zal het verdriet uitzeggen zoo in woorden van vele vrouwen van ons volk, die dagen doorma ken te voren niet beleefd. Maar de Christenvrouw heeft tegelijk een taak, een roeping, n.l. de brandende toorts van het geloof hoog te houden in den levenskring, waar God haar plaatste. Ze moet willen achterblijven bij God. God moet de leiding hebben. Dat geloof moet haar houvast zijn in dezen tijd. Jammer genoeg bezitten velen slechts de overbüjf- re'en van een vergaan geloof. Als God de leiding heeft, kan het wel eens wonder lijk gaan, maar het komt goed. Waar gaan we heen? Niemand, die het weet. Ja toch. Er is een antwoord. De vrouw, die Christus volgt zegt: naar den dag van Jezus den Heere, naar de open baring zijner glorie, naar een nieuwe aarde, met nieuwe menschen. Naar dien dag ziet ze uit en bidt: Kom Heere Jezus ja kom haastelijkl Na afloop van de morgenvergadering werd naar Domburg gewandeld, waar de dames in het Badhotel aan een koffietafel aanzaten. Er heerschte, dank zij mede het prach tige weer, een prettige en opgewekte stem ming. In de middagvergadering werd 'het woord gevoerd door de Bondspresidente Mevr. Havelaar, Zigeuners. De laatste week verblijven wederom zigeuners langs d" grens op Belgisch gebied. Zij trachten op een onbewaakt oogenblik Nederland bin nen te komen. De marechaussees van Phi lippine, IJzendijke en Oostburg houden echter een oogje in het zeil. Petroleum smokkelen. Reeds eenigen tijd is langs den grenskant een levendige handel in petroleum ont staan van uit ons land naar België, ge zien die olie in ons land veel goedkooper is Faillissement. Door de Rechtbank te Middelburg is failliet ver klaard: M. Kole, tabak- en sigarenhande laar te Kloetinge, Schoolstraat A 192. Rechtsr-comm. Mr A. van der Hoop, rech ter. Curator Mr A. L. W. van Heel, ad vocaat te Goes. Goes. Op 78-jarigen leeftijd ia hier overleden de heer A. Meerman, die gedu rende vele jaren huisvader van het Mili tair Tehuis te Vlissingen is geweest. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Gisteren maakten velen gebruik van de gelegenheid om de openbare les in de vakschool voor meisjes bij te wonen en de tentoonstelling van gemaakte goederen, producten van de kookkunst der meisjes, enz. te bezichtigen. Veel van wat te koop was, ging vlot van de hand. 's-Heer ArendnKerke. Zooals we reeds eerder berichtten is ten gevolge van een hevigen hagelslag op 2 Juni j.l. een ge deelte dezer gemeente geteisterd. Veel schade is toegebracht aan land en tuin- bouwgewassen; vooral de boomgaarden hebben veel geleden. Voor de belanghebbenden betee'ken't dit een groote schade. Onder de getroffenen zijn velen, die een dergelijk verlies niet kunnen dragen, vandaar dat door den burgemeester zijn aangewend na de ramp pogingen zijn aangewend tot verleening van financieele hulp. Deze pogingen zijn niet zonder resultaat gebleven. Echter die nen de inwoners van eigen gemeente ook iets te doen. In verband daarmede is Dins dagavond een comité opgericht, met het doel gelden voor de getroffenen, voor zoo ver deize daartoe in aanmerking zullen 'komen, in te zamelen. Brulnisss. Nadat het in den afgeloopen winter eenige malen is voorgekomen, dat in deze gemeente waschgoed is ontvreemd, is het de politie gisteren gelukt den ver- moedelijken dader, zekeren M. v. d. B., alhier, aan te houden. Na gedane huis zoeking in zijn woning zijn verschillende kleedingstukken van diefstal afkomstig in beslag genomen en door de verschillende gedupeerden als hun eigendom erkend, v. d. B. heeft een volledige bekentenis af gelegd. 'Maandagvoormiddag heeft de 18- jarige W. v. d. W. heimelijk de ouderlijke woning verlaten en is sindsdien daarin nog niet teruggekeerd. Vermoedelijk heeft hij zich naar Rotterdam of Dordrecht be geven. Poortvliet. Gisteren vergaderde de ge meenteraad. Ingekomen is een dankbe tuiging namens H.M. de Koningin voor het door den raad gezonden rouwbeklag hij het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder. Van Ged. Staten bericht inzake het Kon. Besluit betreffende de water leidingtarieven. Ingekomen is een ver zoek van bewoners van het Oudkerkhof om de aldaar staande woonwagens een andere standplaats te geven. Het terrein is van het waterschap Poortvliet, en dit heeft bericht, dat het de vergunning in trekt. B. en W. hebben het waterschap gemeld, dat de oostkant van den put van de gemeente is, en verzocht, om van af een meter van den weg de plaats voor woonwagens in gebruik te houden. Het waterschap stemt dit toe. De westkant van den put blijft onbezet. Een adres der vereeniging van Ned. Koffiehuishouders enz. inzake verlaging personeele belas ting wordt voor kennisgeving aangeno men. De minister van Sociale Zaken deelt mede, dat de subsidie voor de werkloo- zenkas voor 1934 gesteld is op 225 pet., vorig jaar 800 pet. De landarbeiders te Poortvliet staan in klasse A. De andere gemeenten zijn ook in klasse A gekomen, zoodat de uitkeering blijft f 7.20 per week. De voorzitter deelt mede, dat aan werk- Ioozensteun reeds is uitgekeerd f 1279. Dit bedrag is verhoogd tot plm. f 2500. In bespreking werd gebracht het leg gen van een hoofdwaterleidingbuis naar Strienham. De Directeur der Maatschap pij heeft als maximum gesteld f 1800. Wordt een ijzeren buis gelegd dan kost die f 7000 en moet de gemeente jaarlijks f 850 betalen. Wordt een andersoortige buis gelegd, dan zijn de kosten f 7500, en moet de gemeente jaarlijks f 400 betalen. Na uitvoerige bespreking stelt dhr Boo- gaart voor inlichtingen omtrent de goed koopste werkwijze in te winnen bij de nij verheidsconsulenten. Ten slotte werd door B. en W. in stemming gebracht het voor stel om voorloopig Strienham niet van verplichte waterleiding te voorzien. Dit wordt aangen. met 4—3 st. (tegen dhrn Murre, Boogaart, en Nieuwenhuijzen), Daarna ging de raad over in besloten vergadering. Na opheffing der geheime zitting deelt de voorzitter mede, dat de steunuitkee- ring voor onbepaalden tijd is verlengd. Rondvraag. Dhr Boogaart stelt voor om de gemeente in de eerste klasse der go- mcentefonsbelasting te brengen en de op centen der personeele belasting zooveel mogelijk te verminderen. Verder vraagt hij of de hypotheek die aan de landarbei- dersbond wordt verstrekt, ter kennis van Ged. Staten is gebracht. De voorz. zegt, dat dit nog niet heeft plaats gehad. Dhr Vogelaar vraagt, of de voorz. nota vil nemen van het te snel rijden der auto's, daar minstens 60 in plaats van 20 K.M. wordt gereden. De voorzitter belooft in deze zijn medewerking te verleenen. EEN HEIDENSCHE ZEDE. Onder dit kopje schrijft De Heraut: De nationaal-socialistische regeering in Duitschland heeft een wet uitgevaardigd om de lijkverbranding te regelen niet al leen, maar die ook aan te bevelen op hygiënische gronden. Dat een regeering in een land, waar verschillende personen aan de crematie de voorkeur geven boven de begrafenis, ln haar wetgeving maatregelen neemt om daarvoor regelen vast te Btellen ten einde gevaren te keeren, die aan die lijkver branding verbonden zijn, is op zichzelf niet af te keuren. Een regeering moet wel tolereeren, wat ze zelf niet goedkeurt, maar moeilijk keeren kan. In ons land staan we voor dezelfde moeilijkheid. Geheel anders wordt het echter, wan neer de Regeering die crematie aanbe veelt, zooals de Duitsche regeering thans doet. Wanneer men daarbij bedenkt welk een invloed deze regeering uitoefent op het volk, dan wordt deze aanbeveling nog te bedenkelijker. Wie niet achter dit nieuwe bewind aanloopt, met al zijn denkbeelden instemt en al zijn aanbeve lingen opvolgt, heet een kankeraar en staat zelfs aan bespotting en hoon, zoo niet erger, bloot. Al beveelt de regeering deze crematie alleen op hygiënische gronden aan, er schuilt meer achter, zooals ieder begrijpt, die den geest kent, welke deze dwepers met het oer-gennanisme bezielt. Het is het later ingedrongen Christendom, zeg gen ze, dat dezen oer-germaanschen geest in banden heeft geslagen; zal deze oer- germaansche geest, die het rijkste en heerlijkste is, wat onder de volkeren wordt gevonden, weer tot volle ontplooi ing komen, dan moet daarom liefst elk beletsel, dat het Christendom in den weg heeft gelegd, worden weggenomen. De uiterste consequentie is zelfs, dat met heel het Christendom moet worden gebro ken en men terugkeeren moet tot den dienst van Wodan en de oude goden der Germanen. Het Christendom met zijn slavenmoraal, zooals Nietzsche het noem de, predikt een God van liefde, vraagt ver gevensgezindheid en vredelievendheid en kan daarom geen heldenkarakters kwee ken, geen sterke natie, die haar wil aan anderen oplegt, geen krijgshaftigheid en trotsch zelfgevoel. Wodan en zijn goden wereld zijn daartoe alleen in staat. En geheel in die lijn ligt het, dat ook ge broken moet worden met de Christelijke zede om de dooden te begraven, en men terugkeeren moet tot de heidensche zede van het verbranden der dooden. Het Vaticaan heeft het gevaar, dat in deze nieuwe wet schuilt, terecht ingezien, en daarom openlijk geprotesteerd tegen deze aanbeveling van wat het Vaticaan terecht een heidensche zede noemt, en nogmaals haar verbod herhaald, dat leden der Roomsche Kerk aan deze lijk verbranding niet mogen deelnemen. De Roomsche Kerk geeft ons daarmede een beschamend voorbeeld. Ze deed dit, toen ze opkwam tegen de sterilisatiewet. Ze doet dat nu weer door haar protest tegen deze crematiewet met haar aanbe veling van de lijkverbranding. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Witmarsum J. P. van Mul- lum, cand. te Amsterdam. Te Lage Vuur- sche, J. van Rootselaar te Hagestein. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Scheveningen J. Fraanje te Barneveld. Voor Bruinisse J. D. Barth te Borsselen. Ds R. K. Djjksterhuis<t. Te Groningen is, 80 jaar oud, overleden ds R. K. Dijksterhuis, em. Ned. Herv. predikant. De overledene diende de ge meenten te Huins, Metslawier, Schalzum en Uolbert. Part. Synode der Geref. Kerken. Heden vergadert te Goes de Part. Synode der Geref. Kerken in Zee land. De vergadering werd geopend na mens de roepende kerk te Goes door ds W. H. v. d. Vegt. Het moderamen werd als volgt samen gesteld: praeses ds W. M. Ie Gointre te Bergen op Zoom, le scriba ds W. Wiersinga te Vlissingen, 2e scriba ds W. H. v. d. Vegt te Goes en assessor ds A. Scheele te Kapelle. Ellewoutsdijk. Na een korte ongesteld heid overleed 8 Juni j.l. de heer Adriaan Lamper, die gedurende 25 jaren met groote trouw en in eenvoudigheid de3 harten de Ned. Herv. gemeente als ouder ling heeft gediend. Geslaagd voor het examen van de Ned. Ver. voor Gemeentebelangen (Ge meente-administratie) J. M. Geleedst te Kruiningen. Aan de Rijkskweekschool te Mid delburg slaagden Dinsdag voor het eind examen de heeren A. F. van der Pluijm, Middelburg, J. G. Smits en H. G. J. We ber, beide te Vlissingen; J. L. Heerebout, te Veere en mej. M. A. van Oorschot, Vlissingen. Een mannelijke candidaat is afgewezen. Ocstburo Eindexamen Rijkskweek school; nuttige handwerken. Geëxami neerd 5 cand. daten. Geslaagd de dame.-, aI. rekker, Retranchement; J. Meijer, Breskens; M. de i au, Oostburg Anna \an trooije, Oostburg en J. de Ridder, Retranchement. Psychopaat wondt een dokter. In het rijksasyl voor psyoho- pathen te Balkbrug, hield de directeur- geneesheer zijn spreekuur voor de pa tiënten, toen een hunner onverwacht Dr Westerterp aanvloog. Hij sloeg ham zoo danig in het gezicht, dat er ernstige, bloe dende wonden ontstonden. Het bleek, dat de patiënt met een sohaar in de hand den dokter niet minder dan vijf steekwonden had toegebracht, waarbij ook het linkeroog geraakt was. Onmiddellijk werd een oogarts te Zwolle, Dr Keyne, op gebeld, die spoedig arriveerde en den toe stand zoo ernstig achtte, dat hij Dr Wes terterp direct in zijn auto naar het zie kenhuis te Zwolle vervoerde ter opname. De dader is onmiddellijk ingesloten. De gezondheidstoestand van den direc teur, zoo wordt gemeld, is naar omstan digheden redelijk wel. Nadere bijzonderheden over den brand te Kerk- d r i e 1. De brand heeft gewoed in het gehucht „De Poel", gelegen langs den w eg naar Kerkdriel en bestaande uit een 25- tal arbeiderswoningen. De brand is omstreeks 12 uur ontstaan, vermoedelijk in een hooimijt. Het vuur verspreidde zich met groote snelheid over de met riet gedekte huizen. De mannen waren op het land aan het werk, veel kin deren waren naar school, zoodat alleen de vrouwen met de kleinste kinderen thuis waren. Onder de vrouwen ontstond een groote verwarring. Niet wetend wat ze moesten doen liepen ze huilend en gillend rond. Een passeerende automobilist reed on middellijk naar Kerkdriel, waar hij de brandweer waarschuwde, die met de po litie een kwartier later op het terrein van den brand aanwezig was. Reeds na goed tien minuten kon de brandweer water geven. Er stonden toen echter reeds 11 woningen in brand, terwijl door den Noord-Oosten wind nog meer dere woningen bedreigd werden. Aange zien vaststond, dat de brandende wonin gen niet meer te redden waren, wijdde de brandweer vooral haar aandacht aan de bedreigde woning van G. van Hoessel. Te omstreeks half twee waren de elf wonin gen uitgebrand en kon de brand door het flinke optredon der brandweer hiertoe be perkt blijven. Vrijwel al het huisraad is verloren ge gaan. De daklooze gezinnen tellen in to taal ruim 70 personen. Eenige gezinnen werden reeds bij familie en kennissen ondergebracht. In samenwerking met lief dadige instellingen zullen de overige ge zinnen worden ondergebracht in leeg staande woningen, die in verband met den aanleg van een nieuwen verkeersweg zijn onteigend. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat de vrouwen soms slechts met moeite hun kinderen uit de woningen konden redden. De bewoners zijn slechts laag verzekerd. Wat de oorzaak van den brand betreft is niete met zekerheid te zeggen, doch men vermoedt, dat kinderen met vuur hebben gespeeld. Inbraken „engio s". In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben ongewenschte elementen bezoeken ge bracht aan een groot aantal perceelen te Hilversum, alle gelegen in dezelfde wijk over het spoor. Het juiste aantal panden waar men heeft ingebroken of waar men pogingen hiertoe heeft aangewend is nog niet bekend, doch zeker bedraagt dit meer dan twintig. In verschillende woningen hadden de inbrekers deuren en ramen geforceerd, in andere perceelen was men binnengedron gen en had men een en ander overhoop gehaald. In eenige woningen werden be dragen van f 10, f 11 en f 50 ontvreemd, in andere een gouden horloge, een gouden ketting en een dameshorloge enz. De po litie heeft met politiehonden een uitge breid onderzoek ingesteld. Arrestaties zijn echter nog niet verricht. Jongetje overreden. Gis teravond reed de 8-jarige S. te Eindhoven met rijn fiets, een zeer zwaar geladen, door een paard getrokken, vrachtwagen tegemoet. De jongen fietste met een been tusschen het frame. Precies voor den wa gen kwam de jongen te vallen, zoodat een voorwiel van den wagen over zijin hoofd ging. Het hoofd werd geheel verpletterd. Den voerman treft geen schuld. Gelukkige gemeente! Peur- sum, een rustig dorpje aan de Giessen, waar de bevolking voor ongeveer 100 pet. is aangewezen op landbouw en veeteelt, kan er op bogen, dat de laatste 25 jaar geen verandering heeft plaats gehad in de heffing van opcenten op de plaatselijke belastingen. De opcenten, die ook nog thans worden geheven zijn als volgt 50 opcenten op de hoofdsom der per- 't Is toch een dwaze wereld, waarin wij leven. Een der propagandisten van de N. S. B. zekere Roelofsen, heeft bijzondere bekend heid gekregen door zijn „onthullingen" omtrent geknoei bij de Varkenscentrale en andere lichamen en de daaruit ontstane processen wegens beleediging van amb tenaren en ministers. Gisteren stond dit heerschap te Rotter dam terecht. Maar wat gebeurde nu? Behalve door een N. S. B.-advocaat werd hij ook verdedigd door Mr Jan Duijs, bekend Sociaal-Democraat. De strijd van de N. S. B. heet in de eerste plaats te gaan tegen de Sociaal- democratie, maar nu een hunner propa gandisten in den piepzak zit, roept men de hulp in van een voorman van de S. D A. P. En het allermooiste, of wil men het al lerzotste hierbij is, dat het optreden van Roelofsen verdedigd werd, met een beroep op de eischen van dedemocratie. Van democratie moet de N. S. B. heele- maal niets hebben. Maar men heeft geen bezwaar een der propagandisten te laten vrijpleiten met het argument, dat zijn op treden toch was in het belang van de de mocratie! Het blijft toch maar waar wat 't spreek woord regt: de wereld wil bedrogen zijn. OPMERKER. soneele belasting, 10 opcenten op de on bebouwde eigendommen, 40 opcenten op de gebouwde eigendommen, terwijl op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting geen opcenten worden geheven. Beide oog en verloren door kokend zink. Bij zijn werkzaamheden in de zinkfabrieken te Budel-Dorplein had de gehuwde arbeider Van der P. het on geluk, een hoeveelheid kokend zink over het lichaam te krijgen, waarvan tevens een deel in zijn gezicht spatte. Hij liep hierdoor zeer ernstige brandwonden over het lichaam en in zijn aangezicht op, waardoor hij beide oogen zal moeten mis sen. De ongelukkige is vader van een tal rijk gezin. (Tel.) DE ECONOMISCHE POSITIE VAN NEDERLAND. Aan het jaarverslag van den president van de Nederlandsche Bank (zie onder financiën) is nog het volgende ont'eend: Ook voor Nederland is het, bij vele kunstmatige voorzieningen, welke getrof fen werden, uiterst bezwaarlijk zich een juist oordeel omtrent de huidige positie te vormen. Voor zoover de beschikbare gegevens tot het 'trékken van een alge meene slotsom in staat stellen, zou ik ge neigd zijn to't de meening, dat de Neder landsche conjunctuur zich consolideert op een depressie-niveau, dat eenigszins bo ven het laagste peil van omstreeks begin 1933 gelegen is. De zooeven bedoelde voorzieningen in hét bijzonder de landbouwsteun en de contingenteeringen hebben, in overeen stemming met hetgeen nagenoeg alle lan den te zien geven, een sterkere oriëntee ring van bét Nederlandsche bedrijfsleven op de behoeften van de binnenlandsche markt tengevolge gehad. Met volkomen erkenning van het feit, dat in geen land ter wereld onder de 'hui dige omstandigheden aan de economische krachten vrij spel kan gelaten worden, moet toch vooropstaan, dat ook geen land ter wereld zich op den duur kan onttrek ken aan den invloed van de gewijzigde omstandigheden en zich kan veroorloven '■en kosten- en levenspeil te handhaven, hetwelk aanmerkelijk ligt boven dat van de meerderheid der landen, welker pro ducten in het internationale verkeer plaat sing zoeken. Lit sluit geenszins in, dat in Nederland de aanpassing geen voortgang zou hebben gemaakt. Ook kan allerminst worden in gestemd met hen, die zich blijkbaar geen andere aanpassing kunnen voorstellen dan hetzij langs den weg van direct 'Over heidsingrijpen, hetzij door waardever mindering van het ruilmiddel, waarbij dan nog wel erkend wordt, dat deze laat ste maatregel niet voldoende zou zijn om de noodige verbetering te brengen. Het in gang zijnde proces is echter niet voltooid. De 'overheidsfinanciën moeten het laatste deel van den weg naar het evenwicht nog afleggen. De belasting heffing is opgevoerd tot een peil, dat met het belang van de noodzakelijke kapitaal vorming niet te rijmen is. De openbare uitgaven bewegen zich ook thans nog op een niveau, dat uitgaat boven de moge lijkheden, welke het nationale inkomen biedt. Afgescheiden van de openbare finan ciën, vertoont het 'Nederlandsche econo mische leven verschillende verschijnselen van onevenwichtigheid en verstarring, welke de aanpassing verhinderen of be moeilijken. De gevolgen komen vooral tot uiting in den omvang der werkloosheid en in den Onvoldoenden afzet van Neder landsche producten in het buitenland. Ondanks de werkloosheidscijfers der eerste maanden van het loopende jaar een verbetering vertoonen, staat vast, dat het euvel van de werkloosheid met gemiddeld 270.700 en 322.600 werkloozen in 1932 en 1933, tegen 138.200 in 1931, een ernstig karakter heeft verkregen. Wat den buitenlandschen afzet van Nederlandsche producten betreft, deze blijft, vooral in waarde, een dalende rich ting volgen. De waarde van den invoer overtrof in 1933 herhaaldelijk die van de overeenkomstige maand van het vorige

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2