EERSTE BLAD WOENSDAG 13 JUNI 1934 OAQBLAO VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 212 Buitenland Binnenland belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Diroctour-IIoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn 10.20. Losse nummers 5 cent AdvortcntiUn 30 cont per regel. Ingczondon mededeel i ogen 00 cent per rcgol. Kloine AdvortentiOn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter ol motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. N. S. B. en kerk. Op wat wij in het nummer van j.l. Za terdag schreven over de N. S. B. en de godsdienst geeft „Volk en Vaderland", het orgaan van deze beweging een merk waardige aanvulling. Onze lezers weten wat er in Duitschland gebeurt. Hoe daar van Nat. Socialistische zijde gepoogd wordt de kerken in een af hankelijke positie van den Staat te bren gen en te houden. Hoe daar aan het ideaaléén volk, één staat, de vrijheid der kerken wordt opgeofferd. Hoe daar, ter verdediging van staatkundige opvat tingen 'Gods Woord en het Christendom worden aangerand. En wat doet nu het orgaan van de Nederlandse he Nationaal Socialis ten? Keurt het af, wat in Duitschland plaats vindt. MaaJkt het zich althans op dit punt los van de Duitsche fascisten? Geen sprake van. Een opgenomen reisbrief uit het (Derde Rijk is één verheerlijking van het N. S. bewind in Duitschland. De schrijver, die drie weken lang in een Duitsche badplaats vertoefde en daar naar hij zegt met een oude rentmeester, een verpleegster, een boer, een fabrikants vrouw en anderen heeft gesproken hij heeft zich dus wel zeer grondig op de hoogte gesteld en van zeer deskundige zijde adviezen ingewonnen schrijft over de behandeling van de kerken in het Derde Rijk: „Inderdaad worden de kerken niet ge knecht, maar zijn de kerken sinds het Nat. Soc. regiem weer meer met geloovigen ge vuld. Want de regeering in Duitschland bevordert, waar zij dit slechts doen 'kan, de christelijke beginselen en de christe lijke moraal. Maar zij verzet zich gelijk tijdig met alle energie tegen de pogingen van verpolitiekte kerkvorsten of dominees om hunt kerkelijke macht op politiek ge bied te misbruiken. Dat dit dezen heeren allerminst naar den zin is en dat zij gaarne hunne politiëke machtspositie, die zij onder het sociaal-democratische regiem hadden, zouden behouden, kan men slechts dan begrijpen, indien men inziet, dat zij niet de ware leiders der geloovigen zijn. En deze geloovigen zelf zien dat ook meer en meer in en wenden zich dan ook af van de politieke machtswellustelingen, om zich tot de echte godsdienstige herders te keeren." Dat is althans duidelijk. Wat in Duitschland plaats vindt wordt dus als zeer normaal beschouwd. De predikanten, die niet anders begee- ren dan de vrijheid van de kerken hoog te houden, worden eenvoudig voorgesteld als „verpolitiekte kerkvorsten of dominees en machtswellustelingen". En daarmee is dan de onderdrukking van de kerken goedgepraat. Zij, die het nog niet mochten weten, kunnen hieruit leeren wat het beteekent als de N. iS. B. zegt, dat zij de kerken vrij wil laten. Belglfi's nieuwe Regeering. De Telegr. meent te weten, dat het in de 'bedoeling van de nieuwe Belgische regee ring ligt, om ter behandeling van de financieels problemen een, zij het ook be perkte, volmacht aan het parlement te vragen. Wat de verdeeling der portefeuilles tus schen katholieken en liberalen betreft, is het nieuwe Belgische kabinet identiek aan het vorige. Het nieuwe ministerie omvat vijf Waalsche, vier Vlaamsche en drie Brusselsche ministers. De beide ministers zonder portefeuille vallen buiten deze ver deeling. Zij zijn specialisten op het gebied der financiën en zullen met den minister van Financiën een schatkistcommissie vormen. Dit ministerie mag een goudblok wor den genoemd. Overigens zal de regeerings- verklaring op de duidelijkste wijze laten uitkomen, dat België niets zal wijzigen in zijn goudpolitiek. De groote goudvoor raden, die zich in het bezit van de Natio nale Bank bevinden, zijn daar trouwens een stevige garantie voor. Van inflatie of devaluatie kan er geen sprake zijn. Minister Göbbels te Warschau. De Duitsche buitenlandsche politiek blijft vriendschap over de grenzen zoeken, söhrijft het Hbld. De nog weinige dagen geleden uit Rome tegengesproken ont moeting tusschen Hitler en Mussolini, schijnt nu toch vast te staan. Niet meer te twijfelen is aan het offi cieels bezoek dat rijksminister Dr Göbbels aan Polen zal brengen. De minister be geeft zich vandaag per vliegtuig naar Warschau en zal op den terugweg ook nog Krakau bezoeken. In een artikel in de Angriff wordt met voldoening geconstateerd, dat ditmaal „de diplomatieke etiquette terzijde gelaten wordt, doordat een Duitsch minister in de hoofdstad van een naburig land voor een groote mensohenmassa in 'het open baar spreken mag." Het blad hoopt, dat Polen Duitschland niet meer ziet als een land van de drei gende stormafdeelingen en het militaris me. Beide volken weten sinds 1918 zeer weinig van elkander; in Polen zijn altijd nog dertig Duitsche politieke boeken ver boden, waaronder die van Hitler en Ro senberg. Aan den anderen kant is het moeilijk zelfs in de grootste Berlijnsche boekwinkels literatuur over het moderne Polen te vinden. Angrif constateert dan verder, dat de Polen niet willen toegeven, dat zij onder een dictatuur leven en dat zij evenmin Pilsoeds'ki een dictator noemen als de Duitsche nationaal-socialisten het Hitier doen. Want Hitier en Pilsoeds'ki zijn ge heel ander types dan zij door een Weste lijken bril gezien worden. „Beide landen", aldus eindigt het ar tikel, „koesteren den wensch den vrede te bewaren naar 'Oost en naar West. Beiden willen rust om weer op te kunnen bou wen". Dollfuss en Fey naar Boedapest. Dollfuss, de Oostenrijksche bondskanse lier, begeeft zich heden naar Boedapest, om een bezoek aan de Hongaarsche regee ring te brengen. Hij zal voorts op het in ternationale landbouwcongres een rede houden over agrarische vraagstukken. De Oostenrijksche veiligheidsminister Fey, schijnt het eveneens, ondanks de tal- looze bomaanslagen, niet onmogelijk te vinden om zijn land te verlaten. Hij is gis teren te Boedapest aangekomen, waar hij door den minister van binnenlandsche zaken begroet werd. Duitsch-ltaliaansche conferentie. Mussolini en Hitier zullen morgen be ginnen te confereeren in de villa Pisani te Stra. De besprekingen zullen Vrijdag worden voortgezet en Zaterdagochtend worden afgesloten. Verschillende feestmaaltijden staan op het program, evenals een vuurwerk. Men meent te weten, dat het initiatief voor de ontmoeting van Duitschland uit gegaan is en dat Mussolini, die er oor spronkelijk weinig voor voelde, er spoedig voor gewonnen werd, toen het duidelijk werd, dat de besprekingen te Genève in de afgeloopen week tot mislukking gedoemd waren. Drie kwesties zullen vermoedelijk be sproken worden le de ontwapening; 2e. de terugkeer van Duitschland tot den Volkenbond; en 3e. de Oostenrijksche kwestie. Geen erkenning van Rusland door Zwitserland. In de vergadering van den Nationalen Raad verklaarde de Minister van buiten landsche zaken, Motta, op vragen over de betrekkingen met Duitschland, dat er voor Zwitserland geen kwestie van kan zijn of het houdt vast aan de democratie, Zwit serland wenscht met alle nabuurstaten goede betrekkingen te onderhouden. Dat is tot nog toe gelukt. Met Duitschland hebben eenige betreurenswaardige grens incidenten plaats gehad; sinds echter de ministers Von Neurath en Goebbels in Ge nève beloofd hebben daartegen op te tre den, is er niets meer gebeurd. Op een vraag over de erkenning van Rusland verklaarde Motta, dat hij nog voor kort een opneming van de Sovjet unie in den Volkenbond had ontraden. Hij waarschuwde er voor den Volkenbond te ondersteunen door een opneming van Rusland te propageeren. Zwitserland zal Rusland niet als volwaardig lid van den Volkenbond erkennen. Kinderarbeid In de Vereenlgde Staten. De resultaten, die in New-York zijn ge publiceerd betreffende een geneeskundig onderzoek, dat zich uitstrekte over 40 duizend kinderen beneden 16 jaar, zijn buitengewon belangrijk. Zoo bleek b.v., dat een groot aantal dezer kinderen aan ernstige gebreken leed, zooals kromme houding, platvoeten, bijziendheid, spijs verteringsstoornissen, enz. Meer dan twee derde der kinderen, die onderzocht werden, deden werk op een kantoor of als loopjongen. Eén derde was werkzaam in de industrie. De helft der kinderen leed aan het een of ander lichamelijk gebrek, dat door werkzaamheden, die ze volgens hun be roep moesten verrichten, nog verergerd werd. Eenheidsstaat In Bulgarije. De Bulgaarsche regeering heeft alle po litieke partijen voor ontbonden verklaard. Strenge straffen zijn gesteld op het voort zetten der politieke organisaties onder anderen naam of in anderen vorm. Verder heeft de regeering de pers vol komen gemuilkorfd door te bepalen, dat bladen en tijdschriften in de toekomst slechts met haar toestemming mogen verschijnen. Beide besluiten beteekenen de volledige verdwijning der partijen en de invoering van den eenheidsstaat. De bomaanslagen In Oostenrijk. In Oostenrijksche regeeringskringen was men gistermiddag van oordeel, dat de terreur-golf over Oostenrijk, die Zater dag j.l. inzette, aan het afnemen is. Intusschen hebben gisternacht toch nog verscheiden bomaanslagen, o.a. op de spoorlijn West, plaats gehad. De onrust en opwinding der bevolking is zeer groot. De regeering heeft intus schen scherpe bewapeningsmaatregelen getroffen. In regeeringskringen vreest men, dat de gebeurtenissen der laatste dagen het vreemdelingenverkeer nog verder zullen doen terugloopen. In de pers wordt thans over de gansche linie tot een offensief overgegaan tegen de nationaal-socialistische beweging. Bij het station Hötzendorf is een dyna- mietaanslag gepleegd op de spoorlijn, kort voordat de trein, waarin majoor Fey zich bevond, zou passeeren. De spoorlijn werd beschadigd, doch niemand werd gedeerd. Economische opleving verwacht? Omtrent de verklaringen, door Wash burn Child, den specialen afgezant van President Roosevelt in Europa, bij zijn aankomst te Brussel tegenover de pers afgelegd, deelt Reuter nog mee, dat Child een optimistische meening verkondigde aangaande de ontwikkeling van het za kenleven in Europa. In deze crisis heeft elk land zijn aan dacht samengetrokken op de eigen pro blemen en wordt bewogen door den wensch om voortgang te maken op het gebied van zijn binnenlandsche aange legenheden, politiek en economisch; aller aandacht werd afgeleid van de noodzake lijkheid om de wereld economie te on dersteunen. Morgen zullen de diplomatie ke en de internationale onderhandelingen nieuwe geesten vereischen, in staat om de tegenwoordige problemen, die verschil lend zijn van de oude internationale vraagstukken, beter te begrijpen. Mannen, bekwaam om de normale handelsvoor- waarden te herstellen, zullen opstaan om hen te vervangen, die nog de denkbeelden van de afgeloopen eeuw zijn toegedaan. Een nieuwe school van diplomatie zal zelfs noodzakelijk zijn. Child heeft bezoeken gebracht, niet en kel aan Brussel, maar ook aan Leuven, Antwerpen, Oostende, Brugge en Gent. Gisterenmorgen is hij door den Koning van België in audiëntie ontvangen. Child zal zich naar Amerika inschepen met zijn slotrapport op 21 Juni via Sou thampton, na een bezoek aan Neder land gebracht te hebben. Korte Berichten. 230 Berlijnsche studenten zijn aan gewezen om als gids te dienen voor vreem delingen, die Berlijn bezoeken en geen Duitsch verstaan. De studenten zijn spe ciaal bekend met de inrichting der musea en kennen een of meer vreemde talen. Meer dan 100 werkloozen verzamel den zich Dinsdag voor het Londensche stadhuis en riepen: „Weg met de Labour- partij!" De politie dreef de demonstranten uit een en bezette de deuren van het gebouw om den werkloozen te beletten binnen te dringen. De Fransche ministerraad heeft be sloten de 15 dezer vervallende schulden aan de Vereenigde Staten niet te betalen. Reuter meldt uit Washington, dat geheime marine-documenten zijn gevon den tusschen de puinhoopen van een vlieg tuig, dat Maandag gevallen en verbrand is, nadat men de zeven lijken der inzit tenden had verwijderd. De documenten zouden geheime scheikundige formules bevatten, die het eigendom zijn van het Dept. van Marine. De bouw van een tunnel onder het Noordzeekanaal. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken heeft gis teren Ir J. C. van der Mey, ingenieur van de N. V. Nederlandsche Basalt-Maat schappij te Zaandam gelegenheid gegeven een voordracht te houden over een tunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen. Ir van der Mey gaf cijfers, gebaseerd op tellingen van het verkeer op den rijksweg tusschen Haarlem en Velsen, en tusschen Beverwijk en Alkmaar, waaruit blijkt, dat in de afgeloopen 10 jaar het autoverkeer elke drie jaren met meer dan 100 pet. ia toegenomen. Van 1923 tot 1933 waa deze toeneming 1150 pot., terwijl in 1935 dit getal zal zijn gestegen tot 2200 pet. Gelei delijk zal deze percentsgewijze toeneming ainemen, totdat een verzadigingspunt zal worden bereikt, waarna het verkeer toe zal nemen, in gelijaen tred met de toene ming der bevoiaing. Spr. komt tot een toeneming van 500 pet. in 25 jaar tegenover 2200 pet. in de 12 voorafgaande jaren van 1923 tot 1935. Voorts ook de toeneming van het aan tal motorvoertuigen in Nederland gedu rende de laatste 20 jaar en op een jaar- lijascüe toeneming der bevolking van 100 duizend zielen. Een verzadigingspunt is aangenomen van loO motorvoertuigen per 1ÜOO inwoners te bereiken in 1980, waar bij opgemerkt wordt, dat er thans in de Vereenlgde Staten 200 motorvoertuigen zijn per 1OO0 inwoners, in sommige staten zelfs 300. Bij vergelijking van de exploitatie van een veerdienst en van een tunnel blijkt, dat de exploitatiekosten van 'n veerdienst evenredig stijgen met bet verkeer, terwijl de jaarkosten van een tunnel, waarvan de capaciteit is vastgesteld, nagenoeg con stant blijven, zoolang de capaciteit niet wordt overschreden. Een tunnel van een capaciteit van on geveer 3000 tot 4000 motorvoertuigen per uur kan worden gebouwd voor circa f 9 millioen. De jaarlijksche kosten voor ren te, afschrijving, verlichting, ventilatie en onderhoud worden begroot op f 640.000. De tegenwoordige jaarlijksche kosten van de bestaande pont zijn minder dan dit bedrag, maar in verband met de toe neming van het verkeer mag verwacht worden, dat dit bedrag reeds in 1940 zal worden overschreden, waarbij aangeno men is, dat de 'kosten per voertuig f 0.25 zullen bedragen. Daar voor den bouw van een tunnel op vier jaar gerekend moet worden, en ook de geheele voorbereiding ten minste twee jaar zal vergen, is het uit overweging van zuinigheid geraden reeds thans een be slissing te nemen om deze tunnel zoo spoedig mogelijk te bouwen. In het openingsjaar 1940 zal de bespa ring op de exploitatie slechts gering zijn. Door de toeneming van het verkeer zal deze besparing echter steeds grooter wor den; voor 1960 wordt ze berekend op f 3 millioen per jaar, terwijl in de eerste 25 jaar in totaal een besparing gegeven zal worden van circa f 30 millioen, ongeacht de rente. Behalve de besparing aan exploitatie kosten is er ook een enorme tijdsbespa ring, dus ook kostenbesparing voor het autorijdende publiek. Voor de eerste 25 jaar wordt deze besparing gerekend op f 40 millioen, ongeacht de rente. Dan zijn er nog enkele indirecte voordeelen. Als object om de werkloosheid te vermin deren noemt Spr. dit uitnemend geschikt. Het profiel van de rijbaan voor den tunnel wordt door Spr. berekend op 7.40 M. breed, ruimte biedende voor drie ver- keersbanen, waarover 3000 tot 4000 mo torvoertuigen per uur kunnen passeeren. Een dergelijke tunnel is o.a. gebouwd tus schen Ookland en Alamada in Californië in de jaren 1925 tot 1928. Graanlnvoer uit Rusland. Uit Rotterdam wordt aan het H d b 1 gemeld: Alle zaken voor levering van graan van Rusland naar Nederland moeten thans eerst ter goedkeuring aan de Graancen- trale worden voorgelegd. De strekking van den maatregel is te voorkomen, dat te veel zaken en te groote partijen op eens afgesloten worden. De Russische uitvoer naar ons land, voor namelijk hout en granen, leent zich ge makkelijk tot groote transacties in een seizoen, om in een volgend seizoen ge heel of grootendeels tot stilstand te komen. De Nederlandsche uitvoer naar Rus land heeft evenwel belang bij een ge leidelijke handelsbeweging, opdat de toe stand niet zoo wordt, dat als Rusland zijn hout en graan op onze markt ge plaatst heeft, het voor het restende deel van het jaar geen belang meer heeft bij afzet naar Nederland en bij het betrekken van goederen uit Nederland in ruil voor den eigen uitvoer. F. V. Valstar. Naar wij vernemen, zal de heer F. V. Valstar, Regeeringscommissaris voor den steun aan den tuinbouw, voorzitter en directeur van de Nederlandsche Groente en Fruitcentrale, de twee laatstgenoemde functies neerleggen. Hij wordt opgevolgd door Ir H. Driessen. De tijdelijke opcenten op den suikeraccijns Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot nadere regeling omtrent beëindiging van de heffing van 20 opcen ten op den suikeraccijns. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat deze beëindiging op 30 Juni tengevolge zal hebben, dat de voorraden veraccijnsde suiker, die na dien dag nog bij handslaars aanwezig zijn, niet verkocht Binnenland. Beëindiging van de heffing van 20 op centen op den suiker-accijns. Mr M. P. L. Steenberghe minister van economische zaken? De Eerste Kamer keurde het crediet aan den middenstand goed en nam de be grooting Zuiderzeefonds aan. Buitenland. De aanslagen in Oostenrijk. Het nieuwe Belgische kabinet. Aardschokken in Argentinië. De ramp San Salvador. Conferentie tusschen Hitler en Mussolini. zullen kunnen worden met bijberekening van 20 opcenten op den accijns, daar de suiker, die na 30 Juni uit fabrieken of entrepots wordt uitgeslagen, zonder be regening van bedoelde opcenten kan wor den geleverd. Gelijksoortige moeilijkbeden zouden fa brikanten van suikernoudende goederen ondervinden. Zulke goederen, vervaardigd uit suiker, die na 3U Juni is veraccijnsd, hebben een voorsprong op suikerhoudende goederen, die voor 1 Juli zijn vervaardigd of ingevoerd, ten beloope van 20 opcenten op den suikeraccijns. Deze moeilijkheden kunnen worden voorkomen, doordat aan handelaren en fabrikanten, die op 1 Juli suiker of sui kerhoudende goederen in voorraad hebben en aannemelijk maken, dat de opcenten in- derdaad zijn betaald, de betaalde 20 op centen worden terug gegeven. Loonsverlaging) bij de mijnen? Het Tweede Kamerlid, de beer Drop, beeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gericht betreffende den toestand in de mijnindustrie. Is over het voornemen tot opzegging der loonovereenkomst vanwege de direcue cicr Staatsmijnen vooraf met den Minist-r overleg gepleegd en heeft dit overleg zich ook uitgestrext tot de aankondiging oer loonsverlaging, voordat daarvan mededee- ling in de Contactcommissievergadering van 5 Juni 1934 is gedaan? Wanneer de voorgaande vragen beves tigend moeten worden beantwoord, op welke motieven heeft de minister zich dan met het ten deze gevoerde beleid der mijn- directie vereenigd? Indien het antwoord op de tweede vraag ontkennend kan zijn, is de Minister dan bereid alsnog te bevorderen, dat de gel dende loonovereenkomst voor het mijnbe drijf ook na 1 Juli 1934 ongewijzigd wordt voortgezet en zoowel met de werknemers organisaties in het bedrijf als met de mijn- directies overleg te plegen over de mid delen ter bestrijding der moeilijkheden, die zich in dit bedrijf voordoen? Moet de minister in elk geval niet toe stemmen, dat verdere loonsverlaging na de vermindering van inkomsten, die voor het personeel in dienst der steenkolenmij nen voortvloeide o.a. uit het inleggen van verzuimdiensten (Feierschichten) voor dit personeel, en voor een groot deel der be volking in Zuid-Limburg een zoodanige verlaging van levenspeil zou beteekenen, dat dit om verschillende redenen niet te verantwoorden zou zijn? Burgemeester van Den Haag. Naar uit goede bron gemeld wordt, is de benoeming van Mr S. J. R. de Monohy, burgemeester van Arnhem, tot burgemees ter van Den Haag zeer spoedig te ver wachten. De benoeming komt vermoede lijk vandaag of morgen in de Staatscrt. Zij zal met 1 Juli ingaan. Minister van Economische Zaken. Uit doorgaans welingelichte bron ver neemt het „Handelsblad", dat de benoe ming van Mr M. P. L. Steenberghe tot minister van Economische zaken binnen niet te langen tijd te verwachten is. UITVOERING BEDRIJFSRADENWET. De verordenende bevoegdheid. Twee bedrijven, schrijft de Maas bode, worden rijp geacht voor de instelling van een bedrijfsraad, voor zien in de wet-Verschuur, n.l. het typo grafisch bedrijf en het sigarenbedrijf. Nu- schijnen de meeste aanvragen voor de in stelling van een bedrijfsraad, waarover een speciale commissie den Minister ad viseert, vooral ingegeven, omdat men daarvan economische samenwerking ver wacht: bindendverklaring van onderne mingsovereenkomsten. Dit laatste echter kan de Bedrijfsraden- wet niet geven: dienaangaande is, zooals reeds werd gemeld, een vóórontwerp ge reed gemaakt door Economische Zaken. Voor de sigarenindustrie is aan de be- drijfsradenwet aantrekkelijkheid verbon den, daar men in dit bedrijf zoowel pen sioen- als kindertoeslagfonds kent. Nu hebben niet alleen deze sigarenfabrikan tenorganisaties, maar ook andere werk geversverenigingen in het Zuiden des

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1