DINSDAG 12 JUNI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 211 Buitenland. Binnenland. Onuitroeibaar gespuis? Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiiin 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advcrtentiün Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het tijdvraagstuk. Opnieuw komt het vraagstuk van de tijdregeling aan de orde. Door de Regee ring is n.l. bijt de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend tot invoering van den West-Europeeschen of Greenwichtijd met behoud evenwel van het uur-verschil tus- schen zomer en winter. Aan het meermalen, ook in de Tweede Kamer, uitgesproken verlangen om te ko men tot een vasten tijd voor zooner en winter, hoe dan ook, wordt door dit ont werp niet voldaan. Wel wordt aan de bezwaren tegen den huidigen zomertijd hij een deel der platte landsbevolking ten deele tegemoet ge komen, doordat het leven gedurende het geheele jaar met 20 minuten wordt ver laat. Maar aan de verwarring die op dit ge bied bestaat in verband met tweeërlei plaatselijke tijd in tal van gemeenten ge durende de zomermaanden en waarvan we ook in Zeeland ruimschoots profitee- ren, wordt geen einde gemaakt, tenzij de plattelandsgemeenten in de voorgestelde wijziging aanleiding mochten vinden hun verzet op te geven. Nu is dit o.i. niet het belangrijkste be zwaar tegen het ingediende ontwerp. Uit het feit, dat men in sommige plattelands gemeenten hardnekkig vasthoudt aan den „ouden tijd", terwijl daarnaast tal van plattelandsplaatsen zijn waar men zich met den „nieuwen tijd" heeft verzoend, blijkt wel, dat de bezwaren tegen den zo mertijd niet onoverkomelijk zijn. En op den duur zal misschien, vooral als het verschil met een derde verkleind wordt, de.tegenstand geheel verdwijnen. 'Een groot voordeel van de voorgestelde wijziging is zeker, dat Nederland daar mee tijdeenheid krijgt met de omliggende landen, wat met het oog op de behoeften van het luchtverkeer, draadlooze uitzen dingen en het internationaal waarne- mingsverkeer van beteekenis is. Maar hier staat tegenover dat een der voornaamste argumenten waarmee aan vankelijk de zomertijd verdedigd werd, van zijn kracht wordt beroofd. Het groote motief was, de winst van een uur dag licht gedurende den zicmer en een belang rijke besparing op kunstlicht. Dit laatste voordeel gaat nu meer dan verloren. In den zomer zal het betrekkelijk wei nig verschil maken. Maar 's winters be- teekent de nieuwe regeling, dat over heel de linie in de huiskamers, de scholen, de kantoren en niet te vergeten de winkels, de lampen 20 minuten vroeger zullen moe ten branden. Vicioral in dezen tij'd, nu bezuiniging en besparing op elk gebied dringend noo- dig is, en alles wat het leven duurder kan maken vermeden dient te worden, een ar gument dat zeker eenig gewicht in de schaal mag leggen. De terreur in Oostenrijk. Men acht in regeeringskringen den toe stand buitengewoon ernstig, temeer daar men van meening is, dat de gebeurtenis sen van de laatste paar dagen slechts een inleiding vormen op wat nog te wachten staat. In de Zondag gehouden buitengewone vergadering van het Oostenrijksche kabi net is besloten dat elke gemeente een vrij willige plaatselijke afweer-brigade zal in stellen. Binnenkort zullen wettelijke bepalin gen in werking treden, waardoor snel en gestreng opgetreden zal kunnen worden, in het bijzonder door toepassing van de doodstraf. Bouw van twee nieuwe Italiaansche pantserkruisers. De Italiaansche regeering heeft beslo ten, in 1934 twee nieuwe pantserkruisers elk metende 35.000 ton, op stapel te zet ten. In het officiëele communiqué wordt verklaard Volgens het verdrag van Washington heeft Italië het recht, 70.000 ton scheeps- ruimte aan pantserkruisers te bouwen. Niettemin heeft Italië zich tot nu toe, al kan alleen dit type als de eenig geschikte k„rn van een moderne vloot beschouwd worden, daarvan onthouden, om eventu eels resultaten der vlootconferentie en in het algemeen der ontwapeningsconferen tie niet te influenceeren. Gezien echter de positie, waarin de vloten van bijna alle staten ter wereld zijn komen te verkee- ren achtte de regeering het juist, haar vloot de organische samenstelling te ge ven, die bij het ontbreken van een alge meens qualitatief beperkende overeen komst noodzakelijk is. Zij heeft derhalve besloten tot den aanbouw van 70.000 ton pantserkruisers. Nieuw soort granaten. Zooals men weet, heeft men in Enge land proeven genomen met het vervoer van postvervoer per vuurpijl of raket. Thans weet de Sunday-Expres melding te maken van een nieuwe vuurpijl-gra naat. Het systeem is, dat een granaat een aantal vuurpijlen bevat met tijd-doppen. Wanneer de granaat is afgevuurd en zijn grootste hoogte heeft bereikt, gaat de eer ste vuurpijl af, waardoor of de hoogte nog grooter wordt, of het dalen van den granaat vertraagd wordt. Achtereenvol gens gaan ook de andere raketten af, waardoor dus de granaat in de lucht zoo hoog blijft, dat de aarde onder het projectiel door draait. Zoo kan men een granaat in Londen afgevuurd bijv. na verloop van den noo- digen tijd in Parijs, in Keulen, of Ber lijn, laten neerkomen. De Sunday-Express heeft inlichtingen gevraagd aan iemand van het departe ment van oorlog, maar die kon geen in lichtingen geven. Tweeduizend dooden in San Salvador. Uit San Salvador wordt gemeld, dat 't aantal dooden bij de natuurramp in de buurt van San Salvador alleen reeds op 2000 wordt geschat. De leider van de luchthaven der Pan Amerikaansche luchtvaartmaatschappij Galoway, heeft een vliegtocnt boven het geteisterde gebied gemaakt. Volgens zijn rapport zijn tal van dorpen door aard verschuivingen verwoest. Korte Berichten. Uitgestrekte bebouwde landerijen in Angola zijn verwoest door een sprink hanenplaag. Vooral aan de suikergewas sen is groote schade toegebracht. De ge heele inlandsche bevolking is thans op geroepen om den oogst te beschermen in die streken, welke nog niet van de plaag te lijden hebben gehad. i Naar wordt gemeld, uit San Salva dor, beweegt zich een nieuwe wervelstorm boven de golf van Mexico in de richting van de kust. Volgens een op het hoofdkantoor der United Eruit Company ontvangen ra diogram is het plaatsje Oetoepeque (Hon duras) door een overstrooming geheel verwoest. Vijfhonderd personen zouden in de golven den dood hebben gevonden. Een epidemie van kinderverlam ming is in Los Angeles uitgebroken. Tot dusverre zijn reeds 565 gevallen gecon stateerd. Tsjecho-Slowakije en België hebben officiëel de Vereenigde Staten ervan in kennis gesteld, dat zij den termijn van hun oorlogsschulden aan de Vereenigde Staten, vervallende op 15 Juni a.s., niet zullen betalen. Met veel voorbehoud zal het com missoriaal werk der ontwapeningsconfe rentie binnenkort weder worden hervat. De algemeene commissie is voor onbe- paalden tijd verdaagd. Het ontslag aan de huwende onder wijzeres. Met betrekking tot het wetsontwerp wijziging van de lager onderwijswet (ont slag huwende onderwijzeres) wordt er ter verduidelijking op gewezen, dat de re geling, welke wordt voorgesteld voor de onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs, ook wordt voorgesteld voor die bij het bijzonder lager onderwijs. Hiertoe dient het nieuw voorgestelde vierde lid van artikel 97, krachtens bet- welk op de vergoeding aan de schoolbe sturen in mindering wordt gebracht de jaarwedde of wedde van de gehuwde vrouw, voor zoover niet in het genot van wachtgeld, die benoemd wordt tot onder wijzeres, tenzij de minister wegens ge wichtige redenen beslist, dat die vermin dering niet zal plaats vinden; en de jaar wedde of wedde van de onderwijzeres, die in het huwelijk treedt en aan wie niet met ingang van den dag van het huwelijk ontslag is verleend. Belangrijke opdracht voor de Nederlandsche scheepsbouwindustrie. D'e N.V. Nederlandsche Koloniale Pe troleum Maatschappij heeft in opdracht van de Standard Vacuum Oil Company met de Rotterdamsche Droogdok-Mij een contract afgesloten voor den bouw van de gTootste tankboot die tot nog toe op een Nederlandsche werf op stapel is gezet. Het schip heeft een lengte van 485 voet, een breedte van 68 voet bij een diep gang van 29 K voet een 'n laadvermogen van 15000 tons dwt. Het zal door Diesel motoren worden voortbewogen en een snelheid hebben van ruim 12 knoopen. De nieuwe tanker zal worden gebruikt voor het vervoer in het Verre Oosten van petroleumproducten afkomstig van de Raffinaderij der N.K.P. M. te Palembang. Naar verluidt, kan de plaatsing van meer soortgelijke orders hier te lande in de naaste toekomst verwacht worden. Surinaamsche suiker in Nederland. In de zitting der Koloniale Staten van Suriname heeft de gedelegeerde van den Gouverneur Dinsdagavond verklaard dat een gemakkelijker plaatsing bereikt was voor Surinaamsche suiker op de Neder landsche markt. De gedelegeerde gaf geen bijzonderhe den omtrent deze aangelegenheid, die zeker velen hier interesseert. „De West" verneemt, dat de bedoeling der regeering is om de aan te voeren Su rinaamsche suiker aan te wenden tot het regulariseer en van den suikerprijs in Ne derland. Dit kan noodig zijn in verband met de invoerbeperkingen die tegenwoor dig in Europa zoo'n groote rol spelen. Het tekort op de spoorweg en over 1933. Het totale exploitatietekort der Ned. Spoorwegen over '33 Beloopt f 27.071.100 De Staat heeft dit geheel te dragen en bovendien wegens divictendgarantie aan de beide maatschappijen tezamen nog f 1.620.000 uit te Xeeren. In totaal der halve f 28.691.000. Op pag. 13 van de Millioenennota is vermeld, dat voor de lOopende iiegroo-ting waarop het tekort over 1933 drukt, op 'n exploitatieverlies ten laste van den Staat (waarbij kennelijk de dividendgarantie is inbegrepen) van f 30 millioen is gere kend! Amsterdam voor 1935 onder curateele? Le regeering heeft een algemeene cir culaire gericht tot de colleges van Gedep. Staten der verschillende provincies waar in de aandacht wordt gevestigd op som mige bepalingen van de wet tot steun aan noodlijdende gemeenten en tot voorko ming van de noodlijdendheid van ge meenten. In deze circulaire vestigt de regeering o.a. de aandacht op het bepaalde in art. 5 van deze wet. Indien, zegt dit artikel, de begrooting van een gemeente naar het oordeel van de ministers van financiën en binnen- landsche zaken gegronde aanleiding geeft tot de verwachting, dat het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven niet zal zijn te handhaven, zullen deze ministers, teneinde steunverleening zooveel mogelijk te voorkomen, na Gedeputeerde Staten te hebben gehoord, aan het gemeentebestuur vóór de vaststelling der begrooting mede- deelen, aan welke eischen naar hun mee ning die begrooting behoort te voldoen. Aan Gedeputeerde Staten schijnt te worden overgelaten te beoordeelen welke gemeenten voor 1935 met noodlijdendheid worden bedreigd. Uit te bevoegder plaatse ingewonnen informaties is duidelijk geworden, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zich op het standpunt stellen, dat Am sterdam behoort tot de gemeenten, die in 1935 „hulpbehoevend" dreigen te worden. Op dien grond zullen zij vorderen, dat vóór de indiening bij den gemeenteraad van de begrooting voor het jaar 1935 overleg met Gedeputeerden over den in houd van deze begrooting zal worden ge pleegd. HET CREDIET VOOR WERK VERRUIMING. Geleidelijk naar een lager loonpeil. Blijkens de memorie van antwoord van de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der RijksbegTOOting 1934 (crediet voor werkverruiming) is ook de regeering van oordeel, dat hot aantal werkloozen, dat door het aange vraagde crediet kan worden geholpen, in verhouding tot het totaal niet bijzonder groot is, maar ook, dat de waarde van 'n maatregel voor een belangrijk gedeelte van moreele beteekenis is. Dat de regeering zou tegenspreken, dat van hooger hand loonsverlaging zal worden bevorderd, is niet juist. Zij heeft tegengesproken, dat zij' bepaalde loonen dwingend wil opleggen. Zij heeft echter daarnaast te kennen gegeven, dal zij bij de uitvoering van onder dit crediet vallende wer,.en met de belanghebbenden hoopt tot overeenstemming te komen om trent zoodanige loonnormen als wensche- lijk en noodig zijn om een zoo groot mo gelijk aantal arbeiders te behoeden voor de ellende der werkloosheid. Zij vertrouwt dat hier overeenstemming zal kunnen worden bereikt. Zou dit onverhoopt niet het geval zijn, dan zou daarvan het ge volg moeten zijn, dat de werken niet wor den ondernomen. De regeering moet dit standpunt in nemen, omdat met het kunstmatig schep pen van werkgelegenheid alléén, de werk loosheid niet daadwerkelijk kan worden bestreden; teneinde van dit crediet een werkelijk nuttig rendement te verkrij gen, is het noodig, dat het mede wordt aangewend om zooveel mogelijk belem meringen weg te nemen, die de natuur lijke verruiming van de werkgelegenheid tegenhouden. Ingezonden Mededeeling. Thans Is gebleken, dat vele bestrijdingsmiddelen tegen ralt.n en muizen bij onvoldoende weiking het ongedierte voor verdere verdelging ongevoelig maken, op dezelfde wijze als Ingeente personen niet meer vatbaar zijn voor bepaalde ziekten. S echts het werkelijk maagvagif Rodent, dat op ratten en muizen een fatale aamrekkingskracht uitoefent, Is In staat elke rat en muis volkomen uit le roeien. Waarom zoudt U noglanger last van muizen en ratten hebben? Een doos Rcdent van 50 ct. of een dubbele docs a 90 ct. zal U veel last en rchs.de besparen. Imp.: Fa. B. fileinders.ua - Deo Haag. B54 De regeering kan echter niet genoeg herhalen, aat net onjuist is haar ue oe- cioeiiiig toe te schrijven van dwingend te wihen ingrijpen in het tegenwoordige loonpeil. Zij Beschouwt het collectieve looncon- tract ais ehre anaere privaatrechtelijke overeenkomst en is er zicii ten vohe van bewust, uat met ingrijpen in privaatrech telijke overeenkomsten de uiterste voor- zichtigheid moet woruen betracht. Een anuere vraag is natuurlijk of de loonen reeus thans voldoende verlaagd zijn, zoouat de regeering op verdere ver laging geen invloeu zou behoeven uit te oeienen. Het komt den minister voor, dat hierop in het algemeen geen antwoord valt te geven, doch het lijdt geen twijiel, dat by eike onderhandeling er volop ge- le„enüeid zal zijn alle argumenten pro en contra ten voile tot hun recht te uoen ko men. Zij is van meening, dat men, wat men het ethisch minimum pleegt te noemen, dit niet los van het econo misch mogelijke mag bezien, zulks in het belang van de arbeidende bevol king in haar geheel. Lette men op 't economisch mogelijke niet, dan zouuen verhoudingen kunnen ontstaan, die tot toeneming van werkloos heid zouden leiden. De regeering, die dit gevaar nimmer uit het o og mag verliezen, is zich in tus schen ook bewust van de gevaren welke in te groote en te plotselinge loondaling gelegen kunnen zijn. Zij is dan ook niet voornemens, verder te gaan dan door de noodzakelijke aanpassing wordt gevor derd en is er van overtuigd, dat de ge leidelijke weg naar lager loonpeil de meest verkieslijke is. Nog op een ander punt moet de regee ring een blijkbaar nog bestaand misver stand trachten weg te nemen. Zij heeft betoogd, dat verlaging van productiekos ten noodzakelijk is ter verruiming van de werkgelegenheid, maar niet, dat de ophef fing van de werkloosheid afhankelijk zou zijn uitsluitend van het peil tot hetwelk de productiekosten zouden zijn verlaagd. Evenzeer beantwoordt de Regeering ontkennend' de vraag, of niet de door loondaling bereikte concurrentiemogelijk- heid door gelijke maatregelen van het buitenland illusoir zal worden gemaakt; de loonregelingen zijn in ieder land te zeer van bijzondere factoren afhankelijk, dan dat op dit gebied maatregelen in het eene land genomen, aanstonds over de grenzen toepassing zouden vinden. Overi gens dient hierbij te worden bedacht, dat verlaging van productiekosten in het al gemeen vergrooting van het verbruik en van den omzet tengevolge heeft. Nadat uit verschillende berekeningen en vergelijkingen van kostprijzen een denkbeeld omtrent de meest juiste hoogte van het loon zal zijn verkregen, zal ge tracht worden door onderhandeling om trent dit loon overeenstemming te ver krijgen. Het spreekt vanzelf, dat hierbij de kosten van het noodzakelijk le vensonderhoud niet uit 't oog zul len worden verloren. De door sommige leden verdedigde stelling, dat loonsverlaging vermin dering van koopkracht betee- kent, wordt door de Regeering tot zekere hoogte niet ontkend; de daaruit veelal getrokken conclusie, dat, om de koop kracht in stand te houden, de loonen niet moeten worden verlaagd, moet echter stellig worden afgewezen; het scheppen of instandhouden van kunstmatige koopkracht zou voor het oecono- misch weerstandsvermogen heel wat ern stiger gevolgen hebben dan een tijdige aanpassing, ook al heeft die aanpassing vermindering van individueels koop kracht ten gevolge. Immers valt hierbij in het oog te houden, 'dat het aantal werk loozen toeneemt wanneer men het loon peil boven het oeconomisch mogelijke tracht in stand te houden. De regeering wil niet direct i n - g r ij p e n in de loonen, in dien zin, dat zij dwingend zou willen optreden met betrekking tot de collectieve looncontrac- ten; zij hoopt langs den weg van onder handeling te komen tot het gewenschte resultaat. Zij verwacht, dat de door over leg tot stand gekomen loonen bij de uit- Binnenland. Memorie van Antwoord over het crediet voor werkverruiming. Groote brand te Kerkdriel. De loting voor den dienstplicht. Het spoorwegtekort over 1933. Buitenland. Het nieuwe Belgische kabinet. De terreur in Oostenrijk. Italië gaat kruisers bouwen. De ramp te San Salvador. voering van het f 60 millioen-plan mede van invloed zullen zijn op het algemeen loonpeil, omdat niet verwacht kan wor den, dat, indien eenmaal over het loon peil hij een bepaald werk overeenstem ming is verkregen, de loonen buiten dit werk op den duur op een ander peil ge handhaafd zullen kunnen worden. Zij erkent, dat verlaging van de kos ten van het levensonderhoud zooveel mogelijk met loondaling moet sa mengaan en zij is dan ook, waar moge lijk, in die richting werkzaam. Het groote verschil, dat hier te lande nog steeds bestaat tusschen groot- en kleinhandelsprijzen, is gemakkelijker te constateeren dan op te heffen. Op het punt van de handelspoli tiek is de regeering voortdurend waak zaam en zij slaat nauwlettend de pogin gen gade. 'die door andere landen worden ondernomen, teneinde in regionaal ver band tot een verruiming van het ruilver keer te geraken. De regeering zal, gelijk in het verleden, ook nu weer door te voeren onderhande lingen ernaar streven, te voorkomen, dat de Nederlandsche bezitters van Duit se h e obligaties van rente verstoken blijven. Het vraagstuk van de ordening van het bedrijfsleven en de be- behoefte aan omzetting van bedrijven, in verband met de structureele wijzigingen, welke in het economisch leven haar in trede doen, heeft de volle aandacht der Regeering. Vestiging van nieuwe indu strieën hier te lande zal, waar mogelijk en wenschelijk, worden bevorderd. De Regeering is zich terdege bewust, dat het wetsontwerp mede van belang is voor de gemeenten, met name voor die, waar de werkloosheid het grootst is, Zij is inderdaad voornemens om deze ge meenten zooveel mogelijk tegemoet te ko men, door, voorzoover het de uitvoe ring van gemeentewerken be treft, de daarvoor benoodigde kapitaals uitgaven renteloos aan de gemeente voor te schieten. Anderzijds echter zal de Re geering daarbij de voorwaarde moeten stellen, dat ook de gemeente aan het doel dat met het crediet wordt beoogd, zooveel als noodig is, medewerkt. Met name geldt dit voor die gemeenten, welke met be trekking tot de noodzakelijke versobering harer huishouding nog ten achter zijn gebleven. Daarbij zal met name de vraag onder het oog zijn te zien, of zij voor de bezoldiging van haar personeel nog rege lingen handhaven, die (boven redelijk# normen uitsteken. In het algemeen is het de bedoeling die werken te laten uitvoeren, die kunnen bijdragen tot verhooging van de oecono- mische weerbaarheid van het land en tot vermindering van de werkloosheid. Omtrent de vraag of 't mogelijk zal zijn het kapitaal aan te wenden voor het ver krijgen van werkverruiming in be staande industrieën, moet de Regeering zich voorshands haar oordeel voorbehouden. Het gevaar ligt hier voor de hand, dat op deze wijze juist de aan passing van de industrie aan de interna tionale concurrentie-eischen zou worden belemmerd. Het bestuur van het Werkfonds zal bij zijn werkzaamheid telkens met de vak centrales in aanraking komen. Met het oog hierop schijnt het niet noodig, ver tegenwoordigers van die centrales in het bestuur op te nemen. Gecompliceerd ongeluk. Op dezelfde plaats op den postweg Kapel- le-Postbrug, waar op 10 April een doo- delijk ongeval plaats had, reed gister een auto, bestuurd door den heer L. van We- meldinge, hij het inrijden van een zijweg, in de sloot. De inzittenden, twee crisis ambtenaren, kwamen er met eenige lichte verwondingen en een nat pak af. D'e taxi-ondernemer v. d. V. uit Goes, die achter de eerste auto kwam aanrijden, stopte om hulp te verleenen. Intusschen kwam de motorrijder v. d. S. uit Hans- weert met een groote snelheid aanrijden en reed tegen de taxi, die rechts van den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1