MAANDAG 11 JUNI 1034 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 210 Buitenland Doos 30en 60ct. N Binnenland Provinciale Staten van Zeeland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44405. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Tclef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiün 30 cent per regel. Ingezonden mcdedoolingen 00 cent per regel. Kleine Advortcntiün Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Loonsverlaging mei een blinddoek. In de Zaterdag begonnen algemeene Nederl. Metaalbewerkers heeft de voor zitter, de heer P. Danz, een openingsrede gehouden, waarin uit den aard der zaak ook het loonvraagstuk werd besproken. „Eenige malen, zoo zeide hij, heeft de bond zich voor devaluatie (waardever mindering) van den gulden uitgesproken. Eén enkele vakbond kan echter in dezen niets uitrichten. De geheele arbeidersbe weging moet hier samenwerken." Van die samenwerking is intusschen nog geen sprake. Ook in de kringen van de vakbeweging zijn er velen, die van de valuatie niets goeds verwachten. In de kringen van de werkgevers zijn de mee ningen eveneens verdeeld en bij de poli tieke partijen is het al niet anders. In de Ne d e r 1 a n d e r werd nog de vorige week gewezen op een betoog van den Sociaal-Democraat Dr v. d. Tempel, waarin deze de aandacht vestigde op het groote nadeel van devaluatie voor tal van kleine spaarders en sociale fondsen, „die hun bezittingen in obligaties met vaste rente hebben belegd." Als een ander argument noemde hij de ongunstige uitwerking die devaluatie zou hebben op de overige goudlanden en de vertraging die zij daardoor zou brengen in het internationaal herstel. Het vraagstuk waarover het hier gaat is ongetwijfeld belangrijk, maar zeer in gewikkeld tevens. Meermalen wordt betoogd, dat devalua tie aan het bedrijfsleven eenige ontspan ning zou geven, omdat het de concur rentie met andere landen zou vergemak kelijken. De practijk in de landen waar de gou den standaard werd losgelaten wijst hier op echter niet. Als een voordeel is ook genoemd, dat men door devaluatie practisch de loonen kan verlagen, zonder dat dit in het oog loopt. Een sterk argument is dat zeker niet. De meest belangrijke vraag is toch niet welk bedrag iemand ontvangt, maar wat hij er voor kan koopen. „Loonsverlaging met een blinddoek", zooals devaluatie niet ten onrechte is ge noemd, is óók loonsverlaging. Weer aanslagen in Oostenrijk. Vrijdagnacht zijn in Oostenrijk ernsti ge bomaanslagen gepleegd op spoorbrug gen van de groote internationale lijnen. Bij Voecklamarkt op de lijn Weenen- Salzburg-Innsbruck-Zürich, is een bom geworpen op de spoorbrug, waardoor vol gens mededeelingen van de politie, de brug zoodanig beschadigd is, dat het ver keer waarschijnlijk zes dagen 'niet zal kunnen passeeren. De sneltrein Weenen Parijs die tien minuten na den aanslag ter plaatse arriveerde, kon nog juist bij tijds tot staan gebracht worden. Een tweede bomaanslag is gepleegd op de lijn Weenen-Triest tusschen Semme- ring en Breitenstein. De beide aanslagen zijn veel grondiger uitgevoerd dan de aanslagen Zaterdag voor Pinksteren. Het verkeer heeft dan ook veel meer stoornis ondervonden Ook op de spoorbaan tusschen Spitzen Aggsbach zijn de rails met dynamiet ver nield. Ook hier werd het verkeer stopge zet. Deze nieuwe bomaanslag wordt in verband gebracht met een excursie van diplomaten, welke door de regeering voor het geheele corps diplomatique georga niseerd was. Omtrent den spoorwegaanslag bij de Semmering verluidt thans, dat men de rails in de lucht heeft laten vliegen. In verband met de talrijke aanslagen van de laatste dagen, heeft de politie een groot aantal nationaal-socialisten gear resteerd. Bij een huiszoeking moet een brief ge vonden zijn, die gericht was aan den lei der der nationaal-socialisten te Mün- chen, waaruit zou blijken, dat de aansla gen te München voorbereid zijn. Volgens een officiéél bericht werd ook de leiding van den grooten Spüllersee- berg, die de heele spoorlijn van stroom voorziet, door een aanslag beschadigd. D'e schade bedraagt 250.000 schelling. Behalve op diverse internationale spoorlijnen hebben de oproerige elemen ten in Oostenrijk ook een aanslag trach ten te plegen op het gebouw der bonds- kanselarij te Weenen. Op een der verdie pingen van dit regeeringsgebouw ontdek te men een tijdbom, die onverwijld on schadelijk werd gemaakt. De mislukte staatsoreep in Litauen. Naar verluidt, heeft Woldemaras bij het verhoor, dat hem na zijn arrestatie werd afgenomen, alle schuld aan de ac tie ontkend. Hij rechtvaardigde zich met te zeggen, dat hij tegen zijn wil naar Kowno gebracht was. en dat men hem pas na aankomst van het vliegtuig aldaar van den stand van zaken op de hoogte gebracht had. Eerst had men hem ge zegd, dat er een wijziging in de regeering plaats had en dat hij als hoofd van de re geering zou worden aangewezen. Hij had daartoe niet zijn toestemming gegeven. Toen hij vernam, dat de actie ook tegen president Smetona gericht was, had hij de aanwezige vliegerofficieren dadelijk afgeraden, een dergelijken onzin te pro- beeren, en zich daarop sinds de vroege morgenuren niet meer met de zaak be moeid. Bij het onderzoek van deze bewe ringen is gebleken, dat Woldemaras na de landing te Kowno inderdaad geener lei activiteit getoond heeft. Heel anders zou hij zich echter bij zijn vertrek uit het verbanningsoord gedragen hebben. Te genover den ambtenaar, die hem bewaak te, zou hij zich als overwinnaar hebueu voorgedaan. Woldemaras is naar een gevangenis in de provincie gebracht. De plaats wordt geheim gehouden. Honderd personen verdronken? Zaterdagmorgen is in de nabijheid van Calcutta een groote veerboot door een piotseiingen rukwind omgexanteld. Er bevonden zich 2WJ personen aan boord. Hoevelen daarvan den dood hebben ge- vonuen, kon in de eerste verwarring nog niet worden vastgesteld. Men reaent echter op een zeer groot aantal slacntoffers. Men vermoedt, dat dit ongeveer lüü bedraagt. De govolgen van de drcogle in de Vereenipde Staien, In de boodschap, door Roosevelt aan het congres gericht, vraagt de president 52o mihioen doliar voor de slachtoffers van de droogte. Hij zegt, dat de toekomstige regens slechts een ülein deel kunnen goedmanen van de schade, die is aangericht. Het program van den president omvat arbeid en hulp voor de door de ramp ge troffenen, aanaoop van vee, leeningen aan de boeren, opdat ze voedsel voor het vee kunnen koopen, en aanaoop van boerde rijen; plaatsing van boerengezinnen uit de getroffen gebieden op nieuwen grond en aanaoop van granen voor den oogst van het volgende jaar. Het stakingsgevaar in Amerika. Het stakingsgevaar in de staalindustrie der Vereen, Staten is nog niet bezworen. In strijd met geruchten, volgens welke de beide partijen het bemiddelingsvoorstel van generaal Johnson zouden hebben aan vaard, blijkt thans dat de arbeidersleiders dit voorstel van de hand hebben gewezen. Johnson's voorstel behelsde de instel ling van een arbitrage-commissie voor de betrokken industrie. Waarschijnlijk zullen de arbeiderslei ders nu tegenvoorstellen doen. Censuur in Spanje verscherpt. De Spaansche minister van Binnen- landsche Zaken heeft verordend, dat de censuur op de pers zal worden uitgebreid tot alle drukwerk. Voorts wordt nog vernomen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken zich bezorgd maakt ten aanzien van de revo- lutionnaire situatie in de provincie Jaen, waar de landbouwstaking tot tal van inci denten aanleiding geeft gegeven, Derhalve wordt de wenschelijkheid overwogen in Jaen den staat van beleg af te kondigen. Werkloosheid in Duitschland. De commissie voor de oeconomische po litiek der N. S. D. A. P. is te Munchen in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten geopend. Staatssecretaris Reinhardt hield de ope ningsrede, waarin hij sprak over den strijd tegen de werkloosheid. In de komende weken en maanden zul len wederom 300.000 tot 500.000 werkloo- zen te werk worden gesteld, terwijl bij den landbouw binnenkort 300.000 personen werk zullen vinden. Door de wet tot het overplaatsen van vrouwelijke arbeidskrachten naar de huis houdens en door de wet tot het bevorderen van het huwelijk is een vermindering der werkloosheid van 300.000 verkregen. De opleving in de meubel- en huisraad industrie heeft eveneens een gunstige uit werking op de arbeidsmarkt gehad. Aan het slot van zijn betoog verklaarde staatssecretaris Reinhardt, dat het aantal werkloozen op het oogenblik nog 2.5 mil- lioen bedraagt, doch dat dit aantal in de aanstaande zes maanden met een milli- oen zal verminderen, terwijl men het stij gen der werkloosheid in den winter zal verhoeden en binnen twee jaar de geheele werkloosheid zal opheffen, wat gemakke lijker gezegd dan gedaan is. Rusland en de Balkan. Officieel wordt uit Praag medegedeeld, dat tusschen den Russischen volkscommis saris Litwinov en den minister van bui- tenlandsche zaken van Tsjec to oslo wak ij e, evenals tusschen den minister van buitenlandsche zaken van Roeme nië en Litwinov te Genève documenten zijn uitgewisseld, waardoor de diploma tieke betrekkingen tusschen Rusland en Tsjechoslowakije en tusschen Rusland en Roemenië worden aangeknoopt. De bladen te Moskou wijden lange arti kelen aan het hervatten van de normale diplomatieke betrekkingen tusschen Rus land en Tsjechoslowakije en Roemenië, hetgeen zij een nieuwe overwinning noe men voor de vredespolitiek der Sovjets. Korte Berichten. Volgens de Essener National Zei- tung leveren Japansche firma's staalwa- ren met merken en in de verpakking van bekende Solinger firma's, zoodat buiten landsche koopers den indruk moeten krij gen dat zij Solinger waren koopen. De bergen van de Allgaeu in de Beiersche Alpen zijn op 1500 M. hoogte met versche sneeuw bedekt, hetgeen ia Juni een ongewoon verschijnsel is. In middels heeft het in de dalen hard ge regend. Tripolitanië, het Westelijk deel van de Italiaansche kolonie Lybië, lijdt onder een hevige hitte met een maximum tem peratuur van 110 gr. Fahrenheit. De gou verneur van Lybië heeft de sluiting van alle scholen gelast en er valt een algemee ne uittocht van de bevolking naar de zee kust waar te nemen. Uit Rome verneemt Reuter, dat Hit- Ier en Mussolini Donderdag of Vrijdag een ontmoeting zullen hebben te Riccione of Venetië. Zondagmorgen heeft in het gebied tusschen Laserena en Corico met Valpa raiso als middelpunt, een hevige aardbe ving plaats gehad. Bijzonderheden om trent de aangerichte schade ontbreken nog daar de verbindingen grootendeels verbro ken zijn. Koningin en Prinses in de Wieringermeer Zaterdagmorgen hebben, zooals reeds gemeld, de Koningin en Prinses Juliana een niet-officieel bezoek gebracht aan de Wieringermeer. De tocht ging van Alkmaar over Bar- singerhorn en Kolhorn naar den ingang van de Wieringermeer, waar Ir Smeding van de directie der Wieringermeer den hoogen bezoeksters de noodige uitlegging gaf. In de eerste plaats werd bezichtigd het proefveld, behoorende bij de boerderij van den heer List. Deze proefvelden zijn bestemd voor graan, bieten, erwten en klaver. Om half elf werd vervolgens het dorp Middenmeer bereikt. Hier bezocht de Koningin in de eerste plaats de arbeiders woning van den heer Zijlstra. Vervolgens gingen zij naar de Terp, het toevluchts oord in geval van overstroomingen, een hoog gelegen punt, waar H. M. zich om trent het doel van deze schuilplaats liet voorlichten. Om elf uur werd vervolgens Slootdorp bereikt. Hier werden bezichtigd de Ned. Herv. kerk en het direct achter deze kerk gele gen gebouw van de wijkverpleging. Toen H. M. en de Prinses het gebouw van de wijkverpleging verlieten, zagen zij op straat een Zeeuwsche boerin, met wie de Koningin een gesprek aanknoopte, dat nogal geruimen tijd duurde. Het was een aardig moment. Hierna was de beurt aan de Koningin Emma-hoeve om bezichtigd te worden. In deze hoeve is tevens het Wieringermeer- museum gevestigd. De Koningin kreeg tal van inlichtingen omtrent den toestand der bevolking, ten eerste wat betreft degenen, die het boerenbedrijf daar uitoefenen, en ten tweede wat betreft de landarbeiders, wier loonen den laatsten tijd nogal ge daald zijn. H. M. liet zich ook op de hoog te stellen van den aanleg van wegen en dorpen hier. Om 12 uur vertrokken de Koningin en de Prinses weer naar Schagen, vanwaar zij naar het Loo terug keerden. Prinses Juliana naar Engeland. Uit Londen wordt aan de „Haagsohe Post" geschreven, dat Prinses Juliana door den Engelschen Koning en Koningin is uitgenoodigd van Zaterdag tot Maan dag 'bij hen op Windsor Castle te komen logeeren. Tegelijkertijd zullen ook onze Londensche gezant en Mevrouw de Ma- rees van Swinderen gasten zijn van Ko ning George en Koningin Mary. Het ligt o.m. in de bedoeling der Prinses, op een der groote dagen de races van Ascot bij te wonen. Men stelt in Engeland het be zoek onzer Prinses blijkbaar op prijs en schijnt er zich, ook in hoogste kringen, op te willen toeleggen, het verblijf voor haar zoo aangenaam mogelijk te maken. Het vertrek naar Engeland is vastge steld op 14 dezer. Ccntingenteeringswetten. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend wetsontwerpen tot regeling van den invoer van rijst, cement, leder, geëmailleerde ge goten badkuipen en closetreservoirs. Uitvoering van de bedrijfsradenwet. Naar het „Vad." verneemt, heeft de commissie van advies, bedoeld in art. 8 der bedrijfsradenwet, dezer dagen een belangrijke uitspraak gedaan. Zij heeft nl. met op één na algemeene stemmen beslo ten, den minister van sociale zaken te ad- viseeren, alvorens over te gaan tot instel ling van een bedrijfsraad, eerst verorde nende bevoegdheid aan deze organen toe te kennen. Hiertoe zal wetswijziging nood zakelijk zijn. De eenige tegenstemmer was de verte genwoordiger van de belangrijkste werk- geversgroep, zoodat niet de conclusie mag worden getrokken, dat dit standpunt van de commissie van advies gedeeld wordt door het geheele bedrijfsleven. Nader vernemen wij, dat dit bericht in dezen vorm niet juist is. Slechts de speci- alle commissie, welke had te adviseeren over de instelling van een bedrijfsraad in de sigarenindustrie heeft zich met groote meerderheid uitgesproken voor het in de toekomst aan dezen bedrijfsraad toeken nen van verordenende bevoegdheid op be perkt gebied. ONTSLAG AAN DE HUWENDE ONDERWIJZERES. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de artike len 38, 56 en 37 der Lager-onderwijswet 1920. Over de vraag,- of een gehuwde vrouw behoort te zijn uitgesloten van het ambt van onderwijzeres, ook al is zij voor de waarneming geschikt, wordt verschillend gedacht. Eenerzijds heeft men tegen die uitsluiting bezwaar, omdat de vrijheid, ook van de gehuwde vrouw, zoo min mogelijk moet worden beperkt. Anderzijds meent men, dat noodzakelijk het gezin moet tekort komen, wanneer de gehuwde vrouw de functie van onderwij zeres gaat vervullen. Deze tegengestelde principieele stand punten zijn den laatsten tijd om opportu nistische redenen elkander genaderd. In onzen tijd zijn tallooze huisvaders onder de onderwijzers zonder emplooi, en in nog grooter getale vinden ongehuwde onder wijzers geen plaats. Het wordt, terecht, als een misstand gevoeld, wanneer naast hen onderwijzeressen in dienst zijn, die reeds in haar echtgenoot een kostwinner heb ben voor het gezin, veelal eveneens met een ambtelijk inkomen. De minister acht de meest aannemelij ke oplossing, dat de wet bepaalt hetgeen thans de gemeenteraad bevoegd is te be palen, dat de onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, worde ontslagen. De positie van de thans gehuwde onder wijzeres wenschte de minister onaangetast te laten. In het algemeen is er bezwaar tegen, aan een gezin, dat zich op een be paald verzekerd inkomen heeft ingesteld daarnaar een woning heeft gekozen, daar naar de opvoeding der kinderen heeft be paald, een belangrijk deel van dat inko men te ontnemen. De minister acht het niet wenschelijk de 'beperking te handhaven, die voorkomt in het tegenwoordige vierde lid van art. 38, met betrekking tot den leeftijd van 45 jaren. Voor het verleenen van ontslag aan een onderwijzeres van 45 jaren of ouder, die in het huwelijk treedt, gelden eveneens de hiervoor ontwikkelde motie ven, ontleend aan werkverruiming en te gengaan van cumulatie. Tenslotte wijst de minister er op, dat het voorschrift, dat een onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, op dien grond ont slagen wordt, slechts betrekking kan heb ben op een onderwijzeres, verbonden aan een openbare lagere school. Wil men ook in dit opzicht eenzelfden maatregel treffen ten aanzien van de onderwijzeressen, ver bonden aan bijzondere lagere scholen, waarvoor trouwens dezelfde motieven gel den als bij het openbaar onderwijs, dan kan dit slechts geschieden in den vorm van een voorwaarde in de regeling der subsidieering. Tentoonstelling te A'dam. Ged. Staten wijzen op de commissie, die gevormd is uit de Z.L.M., de Provin ciale Commissie uit de Veilingen in Zee land en de Vereeniging van Oesterkwee kers te Ierseke, om door eene collectieve inzending deel te nemen aan een tentoon stelling op het gebied van land- en tuin- Binnenland. Prinses Juliana naar Engeland. Wetsontwerp ingediend tot wettelijke rege ling van het afbetalingssysteem. De verjaardag van H. M. de Koningin. Wetsontwerp tot verleening van ontslag aan huwende onderwijzeressen. Krijgt Nederland de Greenwichtijd? Buitenland. Aanslagen in Oostenrijk. De stakingstoestand in Spanje. Rusland en de Balkan. bouw ter gelegenheid van de opening van de Centrale markthallen in Amsterdam in de maand September 1934. Deze commis sie heeft om een provinciale subsidie ge vraagd van f 1000. Ged. Staten stellen voor een crediet te verstrekken van ten hoogste f 10U0, on der voorbehoud, dat door belanghebben den ten minste f 1400 wordt bijgedragen. Thans is toegezegd f 1100, terwijl aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Neuzen f 100 is gevraagd. Zondagsdienst op de lijn Vlis- singenBreskens. Ged. Staten stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van het dage- lyksch bestuur der vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren te Vlissingen d.d. 31 Mei jl. om weer uitbreiding van den dienst op de Zondagen op het veer tusschen Vlissin gen en Breskens tot stand te brengen. De dienstregeling op de Zondagen heeft herhaalde malen een onderwerp van be spreking uitgemaakt in de vergadering van de Prov. Staten, en in die van Ged. Staten. Naar het oordeel van laatstge noemden geeft de tegenwoordige dienst regeling de opvatting van de meerder heid van het Prov. bestuur weer. Het verzoek luidde om des avonds in plaats van één, twee vaarten te doen plaats hebben, en wel van Vlissingen om 17.45 en 19.30, en van Breskens te 18.i5 en 20 uur of 20.30 uur. Bijdrage in kosten exploitatie veerdienst Anna Jacoca-Zijpe. Op 1 Juni 1931 is ingegaan de jaarlijk- sche bijdrage gedurende drie jaren ad f 8233, voor het veer Anna Jacoba-Zijpe. Nagegaan zal moeten worden, of deze bijdrage moet blijven bestaan. Na kennis neming van de exploitatierekening van den dienst voor de R. T. M. gedaan en van andere stukken, zijn Ged. Staten van oordeel, dat er redenen zijn, om de bij drage van de Provincie voor het veer Anna Jacoba-Zijpe voor één jaar te ver lengen, indien althans het Rijk en de pro vincie NoordBrabant dat ook zullen doen. Hierop kan h.i. wel gerekend worden. Vereeniging van de polders O. Nieuw Noord-Beveland. In verband met bezwaren tegen de goedkeuring door de Kroon van het re glement voor het waterschap „Oud- en Nieuw-Noord-Beveland" stellen Ged. St. voor, daaruit te doen vervallen, dat de vergadering van ingelanden ook de be zoldiging van de leden van het water schapsbestuur vaststelt. Gehandhaafd blijft de bezoldiging van den ontvanger griffier, den waterbouwkundigen ambte naar en den bode. De inrichting van dit waterschap zal nu in plaats van 1 Mei 1934, 1 Mei 1935 een feit worden. Weg OvezandeDriewegen. In een tweetal voorstellen adviseeren Ged. Staten in beheer en onderhoud over te nemen gedeelten van den weg Ove zande'Driewegen resp. van de gemeente Ovezande en Driewegen. Het eerste is lang 675 m., de gemeente zal moeten be talen f 150.19 p. jaar of ineens f 3337.56; het tweede geeft de volgende cijfers 545 m. f 121.26, en f 2.694.67. Wijziging Jaarwedden. Dé Centrale Bond van Transportarbei ders en de Centrale Nederlandsche Amb tenarenbond hebben zich met een adres tot de Staten gewend, waarin zij te ken nen geven dat zij met groot leedwezen kennis heb ben genomen, van het voorstel tot wijzi ging Jaarweddenverordening van Ged- Staten, om per 1 Januari a.s. op de be zoldiging van het Provinciaal Personeel zeer belangrijke kortingen toe te passen. dat zij de staten meenen te mogen wij zen op het feit, dat de loonen van het Prov. Personeel van Zeeland bij het ge middelde van die van andere provincies ten achter staan; dat dit feit, blijkens den inhoud van 't voorstel van Ged. Staten, voor de regee ring blijkbaar aanleiding is geweest geen aandrang uit te oefenen op herziening der salarisregeling, zooals dit door den Minister van Binnenlandsche Zaken ten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1