1 DE ZEEUW TWEEDE BLAD Violet Vaughan Uit de Provincie SPROETENVERDELGER, is en blijft: SPUTOL. natuur bruine én zachte huid. i Beschermt tegen te sterke zon. Mooi gebronsd. •B VAN DONDERDAG 7 JUNI 1934. No. 107. ONZE HYPOTHEEKBANKEN. Tegenover den drang tot inflatie ook wel van den kant van economen bepleit, lazen wij, zegt de N. Pr. 'Gr. Crt., in het orgaan van den Nederlandschen bond van huis- en 'grondeigenaren een belangrijk pleidooi van mr. Wilkens, directeur der hypotheekbank van Veendam, dat ver dient in breeden kring gelezen en over wogen te worden. Hij gaf een o.i. schitterend betoog tot steun van het huidig optreden onzer re geering. En onderstreepte 'hetgeen door minister Golijaa. werd gezegd bij het debat over het zestig millioenplan, toen hij er op wees, hoe ontzettend veel schade de over heid juist den kleinen man zoude aandoen, als zij het hypotheekrecht aantastte. Men 'kent onze meening. Niets is voor het economisch leven gevaarlijker dan als een overheid het contractrecht aantast. Hier lag ons bezwaar tegen de pachtwet- geving van den laatsten tijd. Er waren redenen om op te treden en do regeering heeft het zeer voorzichtig gedaan, maar het gebeurde moet niet worden herhaald. Vooral niet ten aanzien van datgene wat thans nog 't voile vertrouwen geniet, n.l. het hypotheek. Onze hypotheekbanken genieten nog steeds het volste vertrouwen en dat is van groote beteekenis voor de welvaart van ons volk. Men zie niet voorbij, dat een tiende van ons nationaal vermogen aan de hypo theekbanken is toebetrouwd. Zij werken ten onzent met een betrek kelijk klein eigen kapitaal, maar krijgen het benoodigde geld door de uitgifte van pandbrieven. Deze pandbrieven zijn, zooals minister Golijn opmerkte, juist in het bezit van kleine spaarders, van weduwen, die een goeden waarborg zoeken voor haar bezit, van levensverzekeringsbanken en instel lingen van liefdadigheid. Juist het bezit van den kleinen man werd in de hypo theekbanken belegd. Het zou vreeselijk zijn ais de overheid dit bezit onvast maakte en het vertrouwen daaromtrent schokte. He hypotheekwezen in ons land is zui ver particulier bedrijf. Alleen zorgt de overheid voor een zeer goede controle. Dat is haar taak en die taak heeft zij vervuld. Spaarbanken, levensverzekeringsbanken met de vele gelden inzonderheid van den 'kleinen man hebben dus het geld veelal in hypothe ken belegd. Het hypotheekbedrijf is in ons land streng gescheiden gebleven van het gewone bedrijf. Het zocht vastheid en ze kerheid. En het heeft zich al de crisisjaren goed ■kunnen handhaven. Het heeft het vertrouwen van ons volk niet beschaamd. Millioenen zijn verloren gegaan. Het geld van rijken, belegd in allerlei aan- deelen, toevertrouwd aan het gewone bankwezen, ging voor een deel verloren. Maar het geld van de kleinen bleef ge lukkig gi'ootendeels bewaard. En dat be langrijke feit danken wij voor een goed deel aan de vastheid van ons hypotheek wezen. Het zou wel dwaas zijn, als men nu dezen vasten grondslag wegnam door inflatie te bevorderen of door de zeker heid der hypotheken aan te tasten. Mr Wilkens heeft op de gevolgen der inflatie gewezen door Amerika en Dene marken ten voorbeeld te nemen. Daar dacht men veel te bereiken door de vast heid van de munt weg te nemen. Maar wat zag men? Dat het gewensch- te gevolg niet ^Everd bereikt. Men dacht, dat het onroerend goed in waarde zou stijgen. En dat is juist niet geschied. Men kan zeggen, dat een ver dere daling is voorkomen, hoewel dit nooit met zekerheid is te bepalen. Maar van een stijging was geen sprake. Ten onzent heeft de regeering den toe stand trachten te handhaven door den sieun aan den landbouw en allerlei an- FEUILLÉTON. door E. J. WORBOISE. 81.) _o^ De boekhouder knarsetandde. Hoe zou hij genoten hebben, als de valdeur, waar op de jonge man zonder het te weten stond plotseling onder hem geweken was en hij in de onbekende diepten daaronder gestort was. En nog mooier zou hij: het gevonden hebben, als de valdeur een oubliette was geweest zoo'n speelgoedje, waar Gathe- rina de Medici zich zoo graag mee ver maakte; en als in plaats van een gewone kelder de Theems er onder was geweest, dan ware het spel geheel volmaakt. Wel is waar had Ford nooit van die merk waardige koningin-moeder gehoord, maar de werking van een oubliette kende hij buitengemeen goed uit de prikkelende stui- verromannetjes', die hij in zijn vrijen tijd zoo graag las. Hij veegde zijn pen af en keek den heer Edgar strak aan„Werkelijk mijn heer", antwoordde hij na een oogenblik, >,ik kan niets meer zeggen, dan ik al ge zegd heb. Wat meer wil zeggen, ik ben dat heele zaakje eigenlijk meer dan moe. deren steun. En dit bleek een veel betere weg. Mr Wilkens constateerde, dat de financiëel9 structuur van het economisch leven in Nederland op hechter basis staat dan in de genoemde landen en dat de daling van de waarde van het onroerend goed juist hier lang niet dien catastro- falen omvang heeft genomen als daar. Wat men moet doen is de publieke las ten zooveel mogelijk doen dalen. Door beperking der gemeentelijke bemoeiing. Maar de vastheid van ons economisch leven, die op vertrouwen berust, moet niet worden aangetast. Het is te hopen, dat ons volk niet luistert naar allerlei demagogie, die zegt voor den kleinen man op te komen, maar juist dien kleinen man het allermeest schaadt. Inflatie kan den speculant helpen, maar de arme wordt getroffen. Prov. Zeeuwsch Comité voor Armenië. De jaarvergadering van het Prov. Zeeuwsch Comité voor Armenië „Phila delphia" gisteren in het Schuttershof te Goes gehouden, was weer zeer druk bezocht. De vergadering werd geopend door de presidente M e j. Donner, die, nadat gezongen was en gebeden, in verband met het gelezene uit Zacharia 4 een kort ope ningswoord sprak. Zij begon met haar blijdschap uit te spreken over de toene mende belangstelling voor deze vergade ring. Na een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen werd er door haar op gewezen dat het vooral in dezen tijd nu de veerkracht door de zorgen van al lerlei aard dreigt te verslappen, noodza kelijk is, den arbeid met steeds meer be zieling voort te zetten. De eigen nood kan oorzaak zijn, dat anderer nood vergeten wordt, dat het meeleven en daardoor ook de steun vermindert en dat de moed ver slapt. Dit was eeuwen geleden ook reeds het geval. Toen Zorubbabel den tempel herbouwde, kwam hij door de zwakheid in eigen kring en de vijandschap van buiten in een toestand van moedeloos heid maar toen was daar de profeet Za charia om hem te toonen, dat het werk zou geschieden niet door kracht of ge weld, maar door den Geest des Heeren. Zoo is het ook bij ons. De Morgenland zending is ook tempelbouw, waarbij1 we met veel moeilijkheden hebben te kampen, maar die toch door God gezegend wordt. Wanneer wij op Hem ons vertrouwen stellen, dan is Hij' ook een verrassend God, die helpt boven onze verwachtin gen. D'aarom behoeven we den moed niet te verliezen, maar mogen we ge sterkt door het woord tot Zacharia ge sproken, in Gods kracht onzen arbeid voortzetten. Nadat vervolgens de notulen van de vorige vergadering waren vastgesteld, kreeg de secretaresse Mej. M. S. van den Bosch, gelegenheid het jaarver slag te lezen. Zij begon met te consta- teeren dat er reden is tot groote dank baarheid. Er is weer met veel liefde en toewijding gewerkt en wel bleven de te leurstellingen door het bedanken van leden en het inhouden van contributies niet uit, maar daarnaast waren er ook verblijdende ervaringen. Drie nieuwe af- deelingen traden toe, n.l. Arnemuiden, Souburg en Biezelinge. Onder de giften waarmede we verrast werden was er zelfs een van een reisclub van de Ghr. Reis- vereeniging, die te Venetië f 35 collecteer de welk bedrag door ds Lindeboom werd overgemaakt. Voor de aan 11 pleegkin deren verzonden kerstpakketten werden kostelijke bijdragen ontvangen. Met dankbaarheid werd gewag ge maakt van den steun van 41 scholen en 63 afdeelingen. Mej. de Witte hield 9 lezingen, waardoor in verschillende plaatsen de belangstelling vermeerderde en de actie verlevendigde. Van zuster Oosterman ^verd een brief ontvangen, waaruit bleek, dat groote hoe veelheden levertraan dringend noodzake lijk waren. Zeg mij Uw naam Mijn naam, SPROETEN BEZITTER, Sinds het oogenblik, dat onze chefs het in hun hoofd haalden, dat mijnheer William Warnefo-rd die, alles wel beschouwd, eigenlijk de eenige is, die het geld heeft aangeraakt onschuldig was, hebben ze een martelaar van 'hem gemaakt; en de heeren hier", wijzende naar het overige personeel, „hebben dat voorbeeld natuur lijk gevolgd; en omdat ik 'hun meening nu ongelukkiger wijze niet kan deelen, word ik zeer onaangenaam bejegend. Werkelijk mijnheer, hoe men het ook beschouwt, het is en blijft een ellendige kwestie voor ons allemaal, want als Wilkinson niet de dief was-, wie was het dan wel? We staan nu eigenlijk allemaal onder verdenking". „Ik geef toe, dat het geen aangename positie is; maar mijnbeer Ford, als ik vra gen mag, waarom bent u niet dezelfde meening toegedaan als de heeren Metcalfe en het overige personeel hier?" Dat is duidelijk genoeg. Omdat ik me niet door zuiver uiterlijke omstandighe den van de wijs laat brengen. Dat de jon ge Wilkinson, alias Warneford, in staat is een alibi voor 's avonds tien uur te be wijzen, bewijst heelemaal niet, dat hij niet voor zessen den een of anderen vriend ontmoette, wien hij het geld voor de vei ligheid in bewaring gaf. U zult zien, dat de roodharige man nooit te voorschijn komt". De heer van der Rest te Goes was zoo vriendelijk 10 flesschen gratis be- schikbaar te stellen, en wist voorts te bewerken, dat een fabrikant een v a t levertraan gratis en twee vaten tegen verminderden prijs boschikbaar stelde. Uit het reservefonds werd voorts f 200 voor dit doel afgestaan. Zeeland hoopt ook voor den a.s, winter in de mogelijk heid te zijn, de benoodigde levertraan voor Aleppo te verstrekken. Mej. De Witte deed enkele mede- deelingen omtrent het orgaan „Morgen land", waarvan men vreest, dat het wei eens te weinig gelezen wordt. In verband met 'n opmerking van mevr. Burger te N. en St. Joosland, zal het comité overwe gen, eens per jaar een extra blaadje met een financiëel overzicht uit te geven, en dan den omvang der gewone blaadjes eenigszins te beperken. Het financieel verslag eveneens uitge bracht door mej. van den Bosch, was in opgewekten toon gesteld. De ontvang sten waren ondanks alles nog hooger dan het vorig jaar, maar daartegenover staat een sterkere toename van de uitga ven door vermeerderden steun. M e v r. B u r g e r te N. en St. Joosland deelde mede, dat de kas en boeken van de penningmeesteresse in goede orde waren bevonden. Hot verslag werd daarna goed gekeurd. Mej. v. d. B o s c h deelde nog mede, dat te Goes een jonge garde is opgericht, be staande uit 24 meisjes, die iedere maand met een busje giften inzamelen bij hen die geen vaste bijdrage geven. Aangespoord werd in andere plaatsen dit voorbeeld te volgen. Hierna werd de morgenvergadering ge sloten. Na een gemeenschappelijke koffietafel werd te 2 uur de vergadering heropend, waarna Dr Berron te Straatsburg, di recteur -der „'Stichting Morgenlandzon- ding", een lezing hield over: Reisindruk ken in het nabije Oosten. Spr. begon met zijn blijdschap uit te spreken dat hij deze vergadering kan bij wonen. Hier in Zeeland was niet alleen bij den aanvang groote interesse voor de Morgenlandzending, maar men weet liier ook van voortgaan, zooals uit de uitge brachte verslagen bleek. Het openings woord van de presidente was hem uit het hart gegrepen. Er zijn plannen gemaakt voor 't bouwen van een zendingshuis te Straatsburg, waar dan de hoofdzetel van het Armeensche werk kan worden geves tigd. Wij' staan hier voor allerlei zorgen, die alleen in de kracht Gods overwonnen kunnen worden. Daarna gaf spr. enkele reisindrukken uit het nabije Oosten, waar aanvankelijk het 'Christendom ingang vond, dat daarna door (het Mohammedanisme verdrongen werd. Overal ontmoet men nog sporen van het Christendom. Verschillende moskeen blij ken vroeger Cihr. kerken 'te zijn geweest. Waar vroeger de Christenen bijeen kwa men, wordt nu Mohammed aangeroepen en geëerd. Met verschillende voorbeelden gaf spr. een indruk van de intense haat van de Mohammedanen tegen de Armeni sche Christenen, die nog steeds om hun geloof worden vervolgd en gedood. Verder deelde spr. een en ander mede omtrent de positie van de Mohammedaansche vrou wen, die als minderwaardige wezens wor den behandeld. Toah is er ook 'bij die vrou wen een verlangen naar vrijheid en vrede, waarom ook haar het, Evangelie moet wor den gebracht. Er is hier een rijk arbeids veld, maar vooralsnog ontbreken de mid delen om den arbeid uit te breiden. Droeve bijzonderheden vertelde spr. om trent het lijden van de kinderen, die door honger en ellende worden bedreigd. Geen wonder, dat er verbittering is in vele har ten, Noodig is dat wij' hen helpen en dat wiji niet in de eerste plaats door veel woorden, maar door onze daden van liefde, onder den prediken de liefde 'Gods in Christus. Met een warme opwekking om het werk van de Morgenlandzending te blijven steu nen en ook de uitbreiding van het werk onder de vluchtelingen in Mesopothamië mogelijk te maken, eindigde spreker. Nadat vervolgens de secretaresse enke le brieven van dankbare pleegkinderen had voorgelezen, werd door Baron van Boetzelaerte Bilthoven een slot woord gesproken, naar aanleiding van de „Denkt u? Ik wilde, dat we hem kon den vinden; u ook niet, mijnheer Ford? Het zou het prettigst zijn voor alle par tijen, als het mysterie opgelost werd. Na tuurlijk zijn de Warnefords zeer verlan gend". „Maar waarom? Als iedereen, behalve ik, hem voor onschuldig 'houdt, waarom er dan zoo'n drukte van te maken? Wie ben ik? Mijn meening zal toch wel niet zoo erg zwaar tellen, zou it zeggen. Weet u welken indruk ik van het heele zaakje krijg? Dat zijn familie en kennissen toch niet zoo heel vast in hun schoenen staan, anders zouden ze de zaak wel laten rus ten". „D'at ben ik niet met u eens! Ze weten precies, waar ze aan toe zijn;, maar toch is het wenschelijk, in het belang van de gemeenschap, dat de ware dader bekend zal worden". „Natuurlijk, natuurlijk! Maar ziet u, geen sterveling is het vertrek biiyien ge treden dan juist de jonge man, dien u allemaal voor onschuldig houdt. Ik kan het geld niet hebben weggenomen, terwijl ik hier op mijn stoel zat. De heeren ginder kunnen het ook niet ontvreemd hebben, aan hun lessenaar gezeten. Als Warne ford onschuldig is, moet mijnheer Felix een aanval van slaapwandelen gehad heb ben en het op die manier zoek gemaakt". woorden uit Spreuken 28: Die den arme geeft, zal geen gebrek hebben. Er zijn ook in ons land vele armen, maar er zijn er slechts weinigen, die bepaald gebrek heb ben, zooals in Armenië, waar velen moe ten leven van 3560 cent per week. Er is daar veel lijden, vooral ook onder de kinderen. En nu is het een voorrecht als wij mogen helpen dit lijden te verzachten, uit liefde tot den Heiland. Als wij Hem waarlijk liefhebben, dan kan onze liefde ook uitgaan tot de verdrukten en ellendi- gen in Aleppo, die wij hebben te steunen met onze gaven en ons gebed. De stoffe lijke zoowel als de geestelijke nood ia groot, maar er zijn ook verrassende voor beelden van uitredding en verlossing, dank zij Gods genade, die het water wel tot aan maar niet over de lippen laat komen. De vergadering werd daarna door den heer Van Boetzelaer met dankzegging ge sloten. Gedurende de pauze en na afloop der vergadering was er gelegenheid Armeen sche handwerken te bezichtigen cn te koo- pen. Dank werd gebracht aan de firma Van Nelle voor beschikbaar gestelde koffie en. thee, aan de Maggi-fabrieken, die bouillon, en de boterfabriek te Wemeldin- ge, die boter beschikbaar stelde. Ministerieel bezoek aan VaerB. Gistermorgen bracht de Minister van Onderwijs, Mr Marchant, verge zeld van den secretaris-generaal van zijn departement mr dr van Poelje, en den voorzitter en secretaris van de Rijks commissie voor de monumentenzorg, de heeren prof. v. d. Steur en dr Kalff, het voorgenomen bezoek aan Veere. Bij de kerk werd het gezelschap opge wacht door het Dag. Bestuur der ge- meente( de burgemeester, weth. van Be- veren (weth. Castel was uitstedig) en de secretaris). Na de restauratie van de kerk uitwendig en inwendig te hebben be zichtigd, word gewandeld naar het Stad huis. Dé mooie gevel, nu ontdaan van den ontsierenden steiger, blonk in zijn parelgrijs ia de morgenzon en wekte de bewondering. Nadat in de oudheidkamer (het vroe gere gerecht) die tot tijdelijke ontvang zaal was ingericht, een kopje koffie was genuttigd en bet gezelschap op de ge voelige plaat was gekomen, werd verder de stand van dit werk grondig opgeno men. Na afloop beeft de burgemeester den Minister en de commissie voor de monumentenzorg bedankt voor den steun tot heden ontvangen en de gemeente Veere in de voortdurende belangstelling ook verder aanbevolen. De Minister dankte voor de vriende lijke ontvangst en zegde verderen steun en advies, voorzoover het buiten finan- ciëele consequenties omgaat, gaarne toe. De uitzonderlijke positie van Veere werd gaarne erkend. Van de zijde der gemeente zegde de burgemeester toe een ernstig streven om het mooie monument, in zijn hernieuw den vorm, als een sieraad en roem van ons voorgeslacht te bewaren. Smokkelaa rr a a d s 1 i d b i e t e n d i e f. Dezer dagen arresteerde de marechaussée te Biervliet een viertal lieden, dat zich schuldig gemaakt had aan diefstal van voederbieten bij1 Gebrs. L. te Driewegen (Z.-Vlaand.). Een der gearres teerden was bet S.D.A.P.-gemeenteraads- lid J. D. Elk hunner bad een zak voeder bieten gestolen en twee der mannen wer den nadien opgespoord. Naar wij' vernamen, waren de mannen vermoedelijk op smokkelen uit, doch toen het weer hiervoor te „mooi" bleek, gaven ze dit voornemen op en namen „en pas sant" de man 'n zak bieten mede (M. G.) Verslag van de Districts arbeidsbeurs. In bet jaarverslag 1933 van den dienst der Werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling, te vens Districtsarbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Ooster- en Wester- schelde herinnert de directeur er aan, dat in de gemeentelijke commissie van toe zicht de heer P. Francois als lid en secre taris is vervangen door den heer J. Mon- deel, en dat de door den Commissaris der Koningin benoemde commissie van toezicht op de districtsbeurs is geïnstal leerd. Van beide commissies is nu de heer J. Onderdijk voorzitter, en de heer J. Mondeel secretaris. Door de vele werk zaamheden, voortvloeiende uit verschil- „Dat is een heel nieuw gezichtspunt. Dat zal ik noteeren. U denkt dus, dat hij na zijn lunch in slaap is gevallen? Is dat zijn gewoonte, als ik vragen mag? Ik ben erg blij1, dat u 'hierop mijn aandacht vestigt, mijnbeer Ford". En Edgar 'haalde een notitieboekje voor den dag en maakte een aanteekening. Mijnbeer Ford keek grimmig toe. Hij wist niet wat te antwoorden. Eindelijk zeide bij: „Ik zou niet graag hebben, dat er van mij gezegd werd, dat ik over de particu liere aangelegenheden van mijn chefs praat, mijnheer Collier, Als zij' van een glas port houden, ja, misschien wel van een flesch, wat gaat mij dat aan? Als, zij 'a middags een dutje willen doen, wat gaat een arme klerk als ik dat aan? Ik ben niet van plan naar buiten te vertellen, wat daarbinnen gebeurt;het is mijn plidht, hun vertrouwen niet te beschamen". Mijnheer Edgar boog. „Natuurlijk, na tuurlijk! Ik zou bet trouwens zelf niet in mijn hoofd 'halen te trachten u interne aangelegenheden te ontfutselen, maar ik kan werkelijk niet inzien, wat voor kwaad er in zou steken toe te geven, dat mijnheer Maurice of mijnheer Felix een uiltje ge knapt hebben na een lunc'b, die wel voor een 'diner had kunnen doorgaan. U is het eerst over slaapwandelen begonnen en een mensch moet toch in slaap zijn, voor bij lende crisis-maatregelen, werden de kan toor-uren verlengd, terwijl het personeel nog werd uitgebreid met een controleur. Heiaas kon in 1933 weer geen sprake zijn van eenige verbetering op de plaat selijke arbeidsmarkt, en moest de direc tie voor het eerst sedert het bestaan der beurs een aantal van meer dan 1000 werkloozen noteeren. Wel daalde het aantal ingeschreven werkzoekenden van 2838 op 2673, doch dit is het gevolg van het minder wor den van het aantal in- en afschrijvingen omdat de individueele werkloosheid van langer duur blijft. Het aantal plaatsin gen liep terug van 896 tot 707 en dat der werkgevers-aanvragen van 955 op 889. D'e tijdelijke vaiafdeeling voor den landbouw, werkende voor Zeeland, Zuid- Hollandsche Eilanden en West-Brabant, kleef ook dit jaar bestaan. Om bet verkre gen contact te behouden werd in Juli een kring Oostburg gevormd voor een tiental omliggende gemeenten. Door een regel matige propaganda wist deze afdeeling haar aantal werkgevers-aanvragen nog uit te breiden van 1560 op 1568. Het aantal voldane aanvragen liep terug van 1300 op 1170. In den Wieringermeer- polder werden dit jaar 28 gezinnen ge plaatst., benovens 41 ongehuwde landar beiders. D'e Wegen-commissie uit het College van Ged. Staten heeft een nieuwe bereke ning gemaakt betreffende de kosten voor een afdoende verbetering van den weg Stavenisse via St. Maartensdijk naar Scherpenisse. De totale kosten zijn nu geraamd op f70.000, terwijl eenige jaren geleden de kosten begroot werden bp f 90.000. Kapelle. Onder leiding van mej. de Koning kwam de kring Zuid-Beveland van Geref. Meisjesvereeniging in de Ge- ret'. kerk in kringvergadering bijeen. Mej. Elsacker van Wemeldinge hield een inleiding over ert, 36 Ned. Gri. Be lijdenis, waarop eenige bespreking volgde, In da pauze leverde mej. Kaatje Nijs- sen een bijdrage en vergastte de onder wijzer C. de Bruin de vergadering op orgelspel. De tweede inleidster was mej. Haver- hoek van Krabbendijlce, welke sprak over het maken van een inleiding. Ook hierop volgde een leerrijke bespreking. Gisteren vergaderde de gemeente raad. Afwezig wethouder van Wingen met kennisgeving. De voorz. deelt mede, dat de voormalige gezondheidscommissie zetel Kruiningen een terugbetaling zal doen van f 109.93. Van het verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim werd kennis genomen. Het werd wenschelijk geacht dat de lei ders van Knapenvereen., Zondagsschool enz. de reisjes niet ondernemen op school dagen. De Chr. Besturenbond Goes verzoekt adhaesiebetuiging om zooveel mogelijk Zeeuwsche arbeiders te werk te laten stel len bij groote werken als wegenaanleg en verbreeding kanaal. Adhaesiebetuiging volgt. Goedgekeurd werd de begrooting 1934 van het Burg. Armbestuur. De achter stallige pachten zijn bijna voldaan. Af zonderlijk beheer van de Armenhuizen wordt door het bestuur wenschelijk ge acht. De aangevraagde subsidie bedroeg f 1000, omdat uit eigen middelen niet kan voldaan worden aan de behoeften en ver plichtingen. Door den heer Jac. op 't Hof te Kapelle wordt verzocht het daarheen te willen leiden dat hij' steenkolen mag leveren aan het Burg. Armbestuur en dit niet te doen geschieden vanwege de Kolenbonden. Het Burg. Armbestuur berichtte niet te willen veranderen. De voorz. wil antwoorden dat de raad de bevoegdheid tot ingrijpen mist. Dhr J. Wisse had gaarne dat ook Op 't Hof in de gelegenheid werd gesteld tot levering. Dan maar bij inschrijving. Dhr CRÈME 20-35-60ct. in doozen ent'uben. kan slaapwandelen". Ford sohnifelde onrustig met zijn voe ten, dan begon 'hij met groote beslistheid op den nagel van zijn linkerduim te bij ten gedurende een halve minuut; toen ant woordde hij: „Wat u zegt is waar, mijn beer Collier. Maar toc'h zou ik liever niet den naam hebben uit de school te klap pen". „Kom, kom! en Edgar Collier haalde de schouders op „ik denk, dat we ons wild wel nooit, op het spoor zullen komen! Ik zal maar eens een helderziende raad plegen, geloof ik. Gelooft u daarin, mijn heer Ford? Maar wat scheelt er aan? Is u ziek? Mijnheer!" riep hij tot Whittaker, „kom eens 'hier! Mijnheer Ford schijnt zich onwel te voelen". Whittaker en Clayton snelden te hulp, maar eer ze hem bereiken konden, wist de kassier zich met bijna bovenmensche- lijke inspanning te beheerschen. Hij- stond rechtop achter zijn lessenaar, de hand in de zij, druppels zweet op het voorhoofd, zijn heele gelaat doodelijk bleek. „Het is niets1", hijgde hij', zoodra hij weer kon spreken, „slechts één van mijn aanvallen. D'aar heb ik den laatsten tijd last van, een jaar al zoo ongeveer. Whittaker, haal wat brandewijn voor me!" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5