als a nü >ed- EERSTE BLAD DONDERDAG 7 JUNI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 297 i diende Dienstbode, Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ouw te Zierikzee 'osterland f 8957; en M. de Vos te W. Wandel te V. Kon. Mij. „De .cht gegeven voor ie Schelde-Sulzer K. voor het mo de Kon. Paket- ibouwd wordt op te Rotterdam. EERBERCHT. tot matige N. B.r bewolkt, waar- nien met kans op erdag. liddag 3 u.: liddag 763. Dl. NSKERKE. n Advertentiën men door J. LOUWS. hntoor te GOES ieven onder letter Blad te Goes. KEL-DEKKER, ijen (Z.-H.) vraagt het 1 kl. kindje, er tegenwoordige. tegen eind Juni. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofooiinumtnor 11. Postchèquo en Girorekening -44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdodoelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Verkeerde voorstelling. De „N.R.Crt." maakt er in verband met de winkelsluitingsaffaire, De Stan- d a a r d en in haar de A.-R. pers een ver wijt van, dat zij samenwerking van de partijen, die het huidige crisis-kabinet steunen, vereenzelvigt met kadavergehoor zaamheid van de meerderheid aan de minderheid. Dit is een verkeerde voorstelling. Het is niet zoo, dat de A.-R. groep de meerderheid in de Kamer wenscht te overheerschen. Er is niets anders gevraagd, dan dat geëerbiedigd zal worden de basis waarop het Kabinet is tot stand gekomen en waaromtrent in de Regeeringsverklaring gezegd werd: De Regeering ziet in de Christelijke volksaspiraties, die gelukkig een sterk en bestendig element in ons volksleven vormen, een bron van kracht. De erken ning daarvan zal spreken uit haar beleid. Zij zal echter het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen terwille van de noodzakelijke eendracht vermijden. Het is juist de fout van de liberalen, dat zij met deze verklaring geen reke ning houden en door het doordrijven van de openstelling van winkels op Zondag de tegenstellingen trachten te verscher pen en de basis waarop het Kabinet rust in gevaar brengen. De „N.R.Crt." zegt meer dan ooit over tuigd te zijn, dat zooveel mogelijk naar samenwerking moet worden gestreefd. Wij spreken de hoop uit, dat de libe ralen door daden zullen toonen hier mede in te stemmen. Barthou doet een nieuw voorstel. De Fransche delegatie heeft een resolu tie voor het ontwapeningsprobleem opge steld, die zou worden voorgelegd aan het presidium der ontwapeningscommissie. De Fransche voorstellen beoogen vol gens geruchten de voortzetting der confe rentie, echter met op den voorgrond bren gen van den eisch der veiligheid. Het veiligheidsvraagstuk -zou naar een bijzondere commissie moeten worden ver wezen. 'Naar van gewoonlijk goed ingelichte zijde verluidt, acht men het Fransche ont- werp-resolutie, welker détails nog geheim worden gehouden in Engelsche conferen- 'tiekringen onaanvaardbaar. Ook de voor zitter der ontwapeningsconferentie, Hen derson, schijnt het ontwerp minder ge lukkig te achten en er weinig succes van 'te verwachten. De aanmoediging der crematie in Duitschland. De betrekkingen tusschen Duitschland en het Vaticaan zijn opnieuw eenigszins verscherpt door de nieuwe Duitsche wet, waarbij het cremeeren van lijken wordt aangemoedigd. In kringen van het Vaticaan beschouwt men dit als een nieuwen slag naar de R. K. kerk, die zich steeds tegen crema tie, als zijnde een heidensche gewoonte, heeft verzet. Sedert jaren wordt er in Duitschland al gestreden tusschen de R.K. vereenigingen voor christelijke begrafenissen en de vrij denkers, die voorstanders zijn van cre matie. Nu de nationaal-socialistische regee ring in Duitschland zich geschaard heeft aan de zijde der vrijdenkers, met de verklaring, dat crematie van lijken veel hygiënischer is, zullen deze op den duur wel overwinnen. Volgens de „Osservatore Romano" is het aantal crematies in Duitschland van 40 in 1913 toegenomen tot 64.000 in 1933. Staking van Spaansche landarbeiders. De staking der landbouwarbeiders in Spanje heeft grooteren omvang aangeno men, dan de autoriteiten hadden gehoopt. In totaal heeft ongeveer één-derde deel der arbeiders het stakingsbevel opgevolgd. In verscheidene provincies moeten werkgevers zijn gemolesteerd. Naar het heet zijn reeds twee personen bij relletjes gedood en verscheidene ge wond. Vooral de vrouwelijke stakers hebben herhaaldelijk tot incidenten aanleiding ge geven. Oostenrijk uit het Intern. Chr. Vakverbond. Het pleit ten opzichte van de Oosten- rijksche eenheidsvakbeweging is op den tweeden dag van het congres van het Int. Chr. Vakverbond te Montreux beslist. Be slist is dat de Int. Chr. Vakbeweging het „staatscreatuur" van do StaatsvaJcbewe- ging, zooals die in Oostenrijk in het leven is geroepen, niet beschouwt als een chris telijke vakorganisatie en dus het Oosten- rijksch Chr. Vakverbond niets anders overblijft dan Uit het I. C. V. te gaan. En de Oostenrijksche delegatie, die on der leiding van den leider van het Oos tenrijksche Chr. Vakverbond Stand en zijn voorganger Spalowsky, op het con gres gestreden heeft voor het chr. karak ter der nieuwe vakbeweging in Oostenrijk, heeft nadat de discussie gesloten was en voordat de resolutie, waarin de boven bedoelde beslissing verwerkt was, aan de orde kwam het congres verlaten, ver moedelijk omdat zij niet verantwoorde lijk wenschten te worden gesteld voor een te nemen beslissing. Dit beteekent dus, dat het Int. Chr. Vakverbond noode een amputatie onder gaat en zijn ledental met ruim 100.000 vermindert. Achteruitgang der bevolking in Hongarije. Het onder sommige lagen der Hongaar sche bevolking vrij sterk ingevoerde stelsel van slechts één kind in het huwelijk te krijgen heeft tot de ontvolking geleid van verscheidene gemeenten in Trans-Danu- bië. In de gemeente Hidas, Komitaat Ba- ranya, moest onlangs zelfs tengevolge van den catastrophalen teruggang der bevol kingscijfers, een kerk gesloten worden, om dat de geloovigen volkomen waren uitge storven. De klok van de gesloten kerk is geschonken aan de Duitsche jeugdver- eeniging te Hidas. De geheele openbare meening in Hongarije en vooral de stu dentenwereld is door de sluiting van deze kerk geschokt, omdat men hierin een symptoom ziet van de decadentie van het Hongaarsche ras. Een delegatie der stu denten heeft zich naar Hidas begeven en de klok naar Boedapest gebracht. Zij' wil len -de klok op een plein in de hoofdstad plaatsen en 'bij plechtige gelegenheden la ten weerklinken, om de Hongaarsche natie opmerkzaam te maken op het gevaar, dat de geboortevermindering vormt. Regeeringscrisis In België. De Belgische regeering is Woensdagna middag in de Kamer bij stemming over twee verschillende wetsontwerpen in de minderheid gebleven. Het ging om een ontwerp tot reorgani satie van de gezinsondersteuning en een voorstel over de grenspolitie betreffende de vreemdelingen. Bij de stemming over de wet betreffen de de gezinsvergoedingen stemden 15 libe ralen met de oppositie tegen het regee- ringsontwerp, dat met 83 tegen 79 stem men werd verworpen. Toen even daarna ook een wetsontwerp betreffende het Vreemdelingenstatuut met 80 tegen 74 stemmen werd gekelderd, daar zes liberalen en drie 'katholieken zich bij de oppositie aansloten, sloeg de onge rustheid op de ministerSbanken in con sternatie om. Het leed geen twijfel, dat ook de z.g. muilbandwetten tegen de Vlaamsche en Waalsche seperatisten het zelfde lot zouden deelen. De zitting werd gesloten en tegen zes uur een kabinetsraad bijeen geroepen, waarin de kwestie nog eens ampel zou worden besproken. Deze kabinetsraad duurde nauwelijks drie kwartier. Toen kwam de heer Jaspar naar buiten en deelde den journalisten mee, dat het kabi net den koning zijn ontslag zou aanbieden. De oppositie tegon Je regeering schijnt toegeschreven te moeten worden aan Jan sons houding inzake de wetgeving op het gebied van het gebruik der talen. De katholiek-liberale regeering-de Bro- queville is op 18 December 1933 aan het bewind gekomen. Het spreekt vanzelf, dat door het ont slag van een regeering die aan het be wind was gekomen om den financieelen toestand te saneeren, een zeer moeilijke situatie is ontstaan. De doodende straal thans „ontdekt" in Amerika. Door A. G. Burns, den voorzitter van een congres van uitvinders, dat op het oogenblik te Omaha wordt gehouden, is naar de „Telegr." meldt, een sensationeele beschrijving gegeven van een apparaat, waarmede stralen kunnen worden uitge zonden, die in staat zijn tot op betrekke lijk grooten afstand den dood te veroor zaken. Spr. verklaarde het met zijn eigen oogen te hebben gezien, hoe, alleen door de doodende stralen op hen te richten, konijnen, honden en katten konden wor den gedood. Zelfs duiven, die op flinken afstand vrij rondvlogen, tuimelden, als de stralen haar troffen, dood ter aarde. Tot op enkele honderden meters afstand oefe nen zij hun vernietigende werking uit. Het apparaat, dat er uit ziet als een onschuldig filmprojectieapparaat kan wel licht de voorlooper van een nieuw en ont zettend oorlogswapen zijn. Belgische prins geboren. Koningin Astrid is vannacht op het slot Stuyvenherg te Laeken van een zoon be vallen. Aan bet jonge prinsje zal ter her innering aan zijn grootvader, den gestor ven koning, den naam Albert worden ge geven. Het nieuws zou eerst vanmorgen door middel van 101 artillerieschoten aan de bevolking worden bekend gemaakt. Het jonggeboren prinsje is het derde kind van het koninklijk echtpaar. De andere kinde ren zijn prinses Josephine Charlotte, ge boren 11 October 1927 en prins Boudewijn, geboren 7 September 1930. Korte Berichten. Het Amerikaansche Congres heeft nu definitief het voorstel aangenomen, waarbij Roosevelt gemachtigd wordt com- mercieele overeenkomsten met andere lan den te sluiten en de douane-tarieven tot een maximum van 50 pet. te verhoogen of te verlagen. President Rooselvelt bereidt een boodschap voor aan het Congres, om 525 millioen te vragen voor hulpverleening aan de slachtoffers van de droogte; 150000 gezinnen verkeeren in nood in het droog- tegebied en duizenden anderen zijn ge troffen in naburige gewesten. De Fransche liga van belastingbeta lers dringt er op aan, dat, waar verschil lende kamerleden in de gevangenis zitten, zij het dan ook in voorarrest, en dus hun mandaat niet kunnen uitoefenen, de re geering een wetswijziging zal voorstellen, om het mogelijk te maken, dergelijke dé- putés te dwingen hun kamerlidmaatschap neer te leggen. D'e Fransche financieele kamercom missie heeft een crediet van 3120 millioen francs toegestaan voor de departementen van oorlog en marine. De Zweedsche rijksdag heeft voor het nieuwe dienstjaar 15 millioen kronen uitgetrokken tot bet electrificeeren van 417 K.M. spoorwegen, ter bestrijding van de werkloosheid. De internationale arbeidsconferentie te Genève is gisteren begonnen met de al- gemeene discussies over de verkorting van den arbeidstijd. i Gedurende het eerste jaar van het bestaan der anti-opiumkliniek te Singa pore zijn niet minder dan 1400 personen, die aan opium verslaafd waren, genezen. Naar schatting zijn er in Singapore 70000 opiumschuivers en 300.000 op Malakka. De Duitsche maatregelen Inzake het toeristenverkeer naar ons land. De Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingen verkeer en „Horecaf" hebben aan een aantal belanghebbenden hij het vreemde lingenverkeer een uitnoodiging gezonden voor een op Vrijdag 8 Juni a.s. te 2.30 u. n.m. in het Hotel Wittebrug te 's Gra- venhage, onder voorzitterschap van den heer G. R. T. baron Krayenhoff, voorzit ter der A. N. V. V., te houden vergade ring van belanghebbenden bij het toeris tenverkeer, teneinde van gedachten te wisselen over de door Duitschland geno men maatregelen inzake het toeris tenverkeer naar Nederland. Volgens de Duitsche Deviezenregeling was het in 1933 aan reizigers van Duit sche nationaliteit naar Nederland verbo den meer dan 200 Mark per persoon over de grens mee te nemen. Tengevolge van dezen maatregel heeft het Duitsche reizi gersverkeer naar Nederland ernstige be lemmeringen ondervonden tot groote schade voor ons land. Hoewel onze regeering bij' de jongste onderhandelingen met Duitschland heeft getracht voor Nederland een gunstiger deviezenregeling voor het jaar 1934 te verkrijgen, is dit tot op heden nog niet mogen gelukken. In wezen is de toestand zelfs nog ern stiger geworden doordat Duitsche reizi gers naar Nederland in het vervolg slechts R. M. 50 in contanten en de restee- rende R. M. 150 in een chèque mogen meenemen. Het is n.I. nu reeds gebleken, dat verzilvering van de chèques bij de banken niet onmiddellijk op vertoon daar van kan geschieden doch eerst met een vertraging van verscheidene dagen. Het ligt voor de hand, dat deze nieuwe maat regel nog meer dan vroeger het verkeer van Duitsche onderdanen naar Nederland belemmert en speciaal bet langer verblijf hier te lande in den weg staat. Voor allen, wier belangen in verband staan met een bloeiend vreemdelingenverkeer, beteekent deze maatregel een ernstig nadeel. Daar tegenover wordt het reisverkeer naar Duitschland in hooge mate bevorderd door de tegen lagen koers beschikbare re- gistermarken". Het komt ons gewenscht voor aldus verklaar de A.N.V.V. en „Horecaf" de aandacht van het Nederlandsche pu bliek te vestigen op de schade, welke hier te lande geleden wordt tengevolge van de vermindering van het Duitsche reizigers verkeer en het er op te wijzen, dat thans meer dan ooit het devies „Blijft in eigen land" een nationale plicht is. Duitsch-Nederl.-Indisch Handels verdrag. Omtrent het te Berlijn gesloten ver drag inzake de wijziging van de Duitsch- Nederlandsohe tarief- en credietovereen- komst wordt nog nader gemeld: Men weet, dat het z.g. „Holland-cre- diet" 140 millioen gulden groot is en in 1920 tot den duur van tien jaren werd verlengd „voor het koopen van grondstof fen". In 1925 werd het crediet verlengd voor den duur van 7 jaar en wel in dier voege, dat uiterlijk op 31 Deo. 1936 70 millioen gulden moesten zijn geamorti seerd, de rest moest in den loop van 1937 worden terugbetaald. Door de thans gesloten overeenkomst zijn deze beide termijnen dus verlengd tot 31 Dec. 1939, resp. tot 1940. Tot prolon gatie is dus besloten zoowat 2V2 jaar voor den vervaldag van het crediet. Men heeft klaarblijkelijk, gezien het belangrijke be drag van 140 millioen, hetwelk volgens mededeelingen van Nederlandsche zijde eerst in de laatste maanden geheel zou zijn opgeëischt, aan het Duitsche bedrijf s- leyen reeds bijtijds dispositiezekerheid willen verschaffen. De rente, welke in 1925 van 1 Januari 1927 af op 5V2 pet. was bepaald, bedraagt sedert het vorige jaar 4 pet. Gemeente zonder werkloozen. Blijkens de laatste gegevens is Bles- kensgraaf de eenige gemeente in Zuid- Holland, welke niet is toegetreden tot de regeling vervat in het werkloosheidsbe sluit 1917. Sedert Maart j.l. is geen enkele werk- looze meer ingeschreven; in totaal is in 1934 340 gulden aan werkloozensteun uit gekeerd. Voorzitterswisseling Rundvee-centrale. De Minister van Staat, Minister van Economische Zaken a.i. heeft met ingang van 1 Juni 1934 aan den heer H. Tromp van Holst, te Utrecht op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als voorzitter en lid van het bestuur van genoemde stichting en den heer ir. W. de Jong, Rijksveeteelt- consulent te Arnhem, thans lid van het bestuur van genoemde Stichting, be noemd tot tijdelijk voorzitter van het be stuur van die Stichting. Steuntrekkenden met radio-toestellen. Alle werkloozen, die zich gedurende de afgeloopen vijf jaar een radio-toestel heb ben aangeschaft of ziCh bij het radio-dis tributiebedrijf hebben aangesloten, 'hebben van B. en W. van Leerdam mededeeling ontvangen, dat zij met ingang van 1 Juli a.s. iedere week vijftig cent minder steun- uitkeering zullen ontvangen. 'Deze maatregel is door B. en W. getrof fen in overleg met bet plaatselijk crisis comité. Deze instanties stellen zich op het standpunt, dat de steungelden uitsluitend gebruikt mogen worden voor voeding, 'klee ding en huisvesting. Telkens kwamen van werkloozen aanvragen binnen om steun in natura boven de geldelijke uitkeering, ter wijl dan bij onderzoek bleek, dat radio in de woning aanwezig was. Een derde ge deelte van de aangeslotenen aan het radio distributiebedrijf, aldus vertelde de chef van de secretarie, bestaat uit steuntrek kers. De exploitant van het radio-distributie bedrijf heeft telegrafisdh'bij den minister van Economische Zaken tegen dezen maat regel protest aangeteèkend, op grond van de belangrijke schade, welke hij hiervan ondervindt en op grond van het feit, dat een verbod van de overheid om gelden voor een bepaald doel te besteden, ver strakkende gevolgen kan hebben. Fluitseinen voor onbewaakte overwegen. Zooals door den Minister van Water staat is toegezegd, zullen, te beginnen met October a.s., als de weersgesteldheid zulks noodig maakt, door de treinen fluitsei nen voor de onbewaakte overwegen wor den gegeven. Het is niet de bedoeling dat voor eiken onbewaakten 'Overweg van de stoomfluit gebruik gemaakt wordt, dit zou practisch onmogelijk zijn, omdat de bestuurder van een trein dan wel voortdurend zijn aan dacht op niets anders dan op komende overwegen zou moeten gevestigd houden, den vereischten afstand zou moeten vast stellen enz. De fluitseinen zullen door den machi nist worden gegeven en bestaan uit hel klinkende tonen, die van verre goed hoor baar zijn. Zijn in een baanvak geen onbewaakte overwegen, dan kan de fluit worden uit geschakeld, zijn er daarentegen meerdere, dan zal het fluitsein worden gegeven tot na het passeeren van den laatsten onbe waakten overweg. Uit genomen proeven is gebleken, dat het geluid van deze fluit op grooten af stand gehoord wordt, b.v. veel verder dan dat van een sirene, waarvan bovendien ^Binnenland. De Duitsche maatregelen inzake het toe ristenverkeer naar ons land, Steuntrekkenden met radio-toestellen. De loonen van de 'bouwvakarbeiders. Buitenland. Dreigende staking in de Amerikaansche staalindustrie. Het Belgische kabinet afgetreden. De landarbeiderstaking in Spanje. Een nieuw Fransch voorstel te Genève. het geluid onaangenaam in de ooren klinkt. De stoomfluit is zoo ingericht, dat in- en uitschakeling door den treinbestuurder met den voet kan geschieden. Al is deze wijze van waarschuwing mis schien niet afdoende, en al zal zij niet alle ongelukken voorkomen, zoo is zij' toch voor het wegverkeer een groote verbete ring. Burgemeesters. De heer J. P. A. Wilhelm, burgemeester der gemeente Eibergen, heeft met ingang van 1 October a.s. als zoodanig ontslag aangevraagd. De heer Wilhelm werd in April 1921 tot burgemeester dezer ge meente benoemd en is thans 70 jaren oud. Ned.-Engelsche handelsbesprekingen. Naar aanleiding van de handelsbespre kingen met Nederland heeft de conserva tieve parlementaire landbouwcommissie te Londen in haar gisteravond gehouden zit ting besloten, krachtige vertoogen te rich ten tot den minister van Handel en den onderstaatssecretaris voor den overzee- schen handel, om de positie der Britsche fruit- en tuinbouwkweekers te bescher men. Anti-semitisme in de N.S.B. In de Amsterdamsche afdeeling der N. S. B. is, naar Vooruit meldt, een ernstig conflict uitgebroken, dat voorloopig ge ëindigd is met een overwinning van de anti-semitische strooming. Maandagavond zou namelijk in het Kringhuis Centrum-Noord der N. S. B. door den districtscommandant Rouhart een Joodsch lid worden voorgesteld als onder-luitenant van de weerafdeeling van dezen kring. 'Hiertegen was in de rijen der N. iS. 'B. hevig verzet gerezen, want de leden weigerden de bevelen te aanvaarden van een Jood. Zij stelden ten slotte een ultimatum aan de leiding: wanneer de be noeming van den Joodschen onder-luite nant doorging, zouden, de weermannen en bloc bedanken. De leiding is thans voor dit dreigement gecapituleerd. Naar het blad verneemt, is de benoeming voor onbepaalden tijd uit gesteld, hetgeen wil zeggen, dat er niets van zal komen. Het merkwaardige van 'het geval is, dat de „gevallen" onder-luitenant een speciale vriend en oud-burgerwacht-collega is van districts-commandant Rouhart, die groo ten invloed in de N. S. B. heeft. Zijn in vloed was echter niet groot genoeg om het verzet der anti-semieten te breken. Het gebeurde is een goede les voor de Joden in ons land, die tot dusver meenden, dat de 'N. 'S. B. niet anti-semitisoh is, schrijft bet blad. LOONEN DER BOUWVAKARBEIDERS. Nieuw onderzoek gevraagd. In de Tweede Kamer heeft Minister Slotemaker Ge Bruine o.m. medegedeeld, dat de bouwvakarbeiders in de groote steden loonen van f 40 tot f 45 verdienen, waartegenover de Alg. Ned. Bouwvak arbeidersbond in een Open Brief belang rijk lagere loonen heeft gesteld. De Minister heeft daarop den Hoofd inspecteur voor de Volkshuisvesting eeD rapport gevraagd, aan welke opdracht voldaan is, door dat hem op zijn ver zoek, loonstaten moeten worden overge legd voor alle arbeiders, betrokken bij werken, uitgezonderd met Rijksvoorschot of tweede hypotheek. In Amsterdam verdienen heiers per dag een loon van f 10, stukadoors hebben zon der vacantiebon f 49, zelfs f 56.65 verdiend; schilders hebben f 49.85 vacantiebon, zelfs f69.90 4- vacantiebon verdiend; met selaars, opperlieden, voegers hebben f45 vacantiebon verdiend; timmerlieden hebben f40 vacantiebon verdiend; dit alles bij werken, die in uitvoering zijn. In den regel wordt, indien niet in tarief wordt gewerkt, iets minder verdiend. In Den Haag wordt vrijwel niet vol gens officiëele tarieven gewerkt, maar vast staat, dat bij een tarief-arbeidspraes- tatie de door den minister genoemde be dragen gehaald worden. Hij noemt de volgende bedragen, die verdiend zijn: f45 door stukadoors, f35 vacantiebon door timmerlieden, metselaars en opperlieden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1