BON WOENSDAG 6 JUNI 1034 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - Nc, 209 Buitenland. Binnenland Quaker HAVERMOUT Q BLIJVEN D GELDIG Provinciale Staten van Zeeland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes cn Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdeclingcn 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiën Dinsdags cn Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het ontwapenlngsvraagstuk. Het is binnenkort 20 jaar geleden, dal de groote wereldoorlog is ontbrand. Bij al de verschrikkingen van deze ont zettende worsteling was er voor velen dit lichtpunt, dat dit althans de laat ste groote oorlog zou zijn. Men had zich in 1914 vergist toen men meende, dat de beschaving te ver was voortgeschreden dan dat een bloedige oorlog zou uitbreken, maar geleerd door de harde lessen van den volkerenkrijg, zou men in de toekomst tot eiken prijs een nieuwen oorlog weten te voorkomen. Aanvankelijk schenen er ook inderdaad aanwijzingen te zijn voor het koesteren van grootsche verwachtingen. Sprak men hier en daar niet reeds van deVur- eenigde Staten van Europa? Reeds betrekkelijk spoedig is er ech ter een kentering gekomen. Het nationale element is in verschillende landen sterk op den voorgrond getreden en de econo mische crisis, inplaats van de volken dichter bij elkaar te brengen, om geza menlijk te trachten, een oplossing te vin den, heeft in meerdere landen geleid lot een op de spits gedreven nationalisme. Door het houden van economische con ferenties is toen getracht bij elkaar te brengen wat uiteen dreigde te gaan en de tegenstellingen te verzachten, maar zon der veel resultaat. De economische conferenties die zoo veel goeds beloofden, zijn finaal mislukt en met de ontwapeningsconferentie gaal het denzelfden kant uit. Nu heeft waarschijnlijk nooit iemand in ernst geloofd dat het tot internationale ontwapenig zou komen. Maar wel leefde de hoop dat door onderling overleg stel selmatige beperking van bewapening mo gelijk zou blijken te zijn. Het tegendeel blijkt echter maar al te duidelijk. Vooral na de verklaring van Duitsch- land, dat het kort en goed weigert temid den van sterk gewapende volken zoo goed als weerloos te blijven, tenzij de andere staten hun bewapening tot het Duitsohe peil terug zouden brengen, is er alle schijn, dat we staan voor een nieuwen be- waoenings wedloop. De ontwapeningsconferentie is nog niet definitief mislukt. Maar er is toch niets van beteekenis bereikt. En als straks i wat waarschijnlijk is besloten wordt de conferentie tot het najaar te verdagen, dan is dat alleen, omdat men er voor terugschrikt officiëel het finale fiasco te erkennen. „De beteekenis van zulk een debacle, schreef onlangs Baarbé in een zijner in teressante overzichten, kan in enkele woorden worden weergegevener zou op volgen een onbeperkte, een dolzinnige wedloop in bewapening, die vroeg of laat zou moeten eindigen in de ontketening van een nieuwe oorlogsramp. Daarover zijn alle kundige beoordeelaars van den toestand het eens; ook zij die nu geen oorlogsgevaar speuren. En daarom is het zoo vurig te hopen, dat het alsnog moge komen tot een hero ïsche actie van alle verantwoordelijke machthebbenden, om de menschheid te behoeden voor een nog erger catastrophe dan die, welke ze nauwelijks 15 jaar ge leden heeft doorgemaakt, en die nu nog de diepste oorzaak is van den jammer, waaronder ze zwoegt." Engeland en de schuldenbeialing. In het Engelsche Lagerhuis heeft Ne ville Chamberlain, de kanselier van de Schatkist, zijn nota aan de Vereenigde Staten inzake de oorlogsschulden toege licht. Hij verklaarde dat Engeland een nieuwe verklaring van President Roose velt had verwacht, dat Engeland niet zou worden beschouwd als een in verzuim zijnde staat, wanneer het opnieuw een symbolische betaling zou hebben verricht. Engeland kon echter zijn schuldtermijn op 15 Juni niet betalen wegens de slechte gevolgen, die dit voor het wereldherstel zou hebben, doch het was bereid met Ame rika besprekingen te openen voor een de finitieve regeling, wanneer deze bespre kingen vruchtbaar konden zijn. Weer geen besluit te Genève. Het presidium der ontwapeningsconfe rentie is gisteravond uiteengegaan, op nieuw zonder een besluit te hebben kunnen nemen. Het moet tusschen Henderson en Barthou warm zijn toegegaan, zoodat Henderson zelfs dreigde met aftreden. He den worden de 'besprekingen van het pre sidium voortgezet. De bijeenkomst van de algemeens commissie, welke heden zou plaats hebben, is in verband daarmede uitgesteld. Kans op staalstaklng In Amerika. Generaal Hugh Johnson heeft gecon fereerd met den voorzitter van de United States Steel Corporation, met het doel een oplossing te vinden voor de stakingsmoei lijkheden in de staalindustrie. Na afloop van de conferentie weigerde Johnson me- dedeelingen te doen, doch verklaarde, dat hij Dinsdag in staat zou zijn nadere bij zonderheden bekend te maken. De gene raal maakte den indruk optimistisch ge stemd te zijn. Met het oog op de mogelijkheid van een algemeene staking in de staalindustrie op 16 Juni a.s. zijn de staalfabrieken begon nen met het opslaan van groote hoeveel heden wapenen. De gouverneur van Penn- sylvanië, Pinchot, verklaarde dat de toe stand zeer ernstig was, maar dat hij op alle eventualiteiten was voorbereid. Korte Berichten. Te Assoean in Egypte zijn alle scho len gesloten in verband met de groote hitte. Talrijke kinderen, vooral de meisjes waren de laatste dagen tijdens de lessen flauw gevallen. Naar de Londensche correspondent van het „Journal" bericht, is de vroe gere Duitsche rijkskanselier dr Brüning uit Duitschland gevlucht en in de Engel sche hoofdstad aangekomen. Brüning heeft zich door zijn vlucht aan een arres tatie ontrokken. Ook in de door de droogte geteister de staten in het Westen van Amerika is regen gevallen, op de meeste plaatsen evenwel te laat om de verdorde graanvel den te doen herleven. In weerwil van de gisteravond in vele staten gevallen hevige regens, is de beschikbare hoeveelheid wa ter nog gering. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 19 Juni te 1 uur. In deze ver gadering komen o.m. aan de orde het wetsontwerp inzake heffing van een be lasting naar 'het vermogen van instellin gen van de doode hand, het wetsontwerp tot instelling van een Verkeersfonds. de conclusie van de commissie inzake de ver zanding van de Strooppot en het wetsont werp tot goedkeuring van het te Genéve tusschen Nederland en België gesloten vestigings- en arbeidsverdrag. Overvloed van varkens. De heer Weitkamp heeft aan den Mi nister van Economische Zaken a.i. de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat tenge volge van de, reeds het geheele voorjaar durende, geringe afneming van varkens, de toestand der landbouwers, vooral in de Oostelijke provinciën van ons land, on houdbaar begint te worden? Zoo ja, wil de Minister dan, mede ge let op 'het intreden van het voor overman tig zware varkens zeer gevaarlijke warme seizoen, maatregelen beramen, waardoor een opruiming in eens der bovenbedoelde dieren mogelijk worde? Tariefsverhooaing? Bij het Departement van Financiën is in voorbereiding een wetsontwerp tot her ziening van het tarief van invoerrechten dat nog vóór 1 Juli in werking zal treden. Het „Hbld" vernam, dat dit ontwerp gewijzigde tariefwet. behalve een reeks 'bijzondere verhoogingen en nieuwe hef fingen tot strekking zou hebben een alge meene verhooging van het grondtarief van 10 pet. tot 12 pet. 1000 man bij Philips aangenomen. De directie van de Fhilipsfabrieken te Eindhoven deelt mede, dat de fabrieken in verband met de verhoogde productie gedurende de laatste zes weken ruim 1000 menschen hebben aangenomen, waardoor het aantal arbeiders weder boven de 14 duizend is gestegen. Rente van leeningen van Rijkswege aan gemeenten verstrekt. Op vragen van den heer Vliegen, lui dende; 1. Is de Minister niet van oordeel dat, nu de groote Rijksconversieleening is ge slaagd en het Rijk leent a 4 pet., het on billijk is, dat de gemeenten, die van het Rijk hebben geleend, hooger rente moeten blijven betalen? 2. Mocht de Minister van andere mee ning zijn, wil hij dan mededeelen op wel ke gronden die andere meening steunt? 3. Indien de Minister de onder 1 ge stelde vraag 'bevestigend mocht beantwoor den, is hij dan bereid de noodige maatre gelen te treffen om van de daar bedoelde leeningen de rente te verlagen? heeft Minister Oud het volgende geant woord: 1. Het antwoord op deze vraag luidt ontkennend. 2. Het verstrekken van geldleeningen van Rijkswege aan gemeenten is te be schouwen als een zeer uitzonderlijke maat regel. Het ligt daarom in den aard der zaak, dat de door het Rijk in rekening te brengen rente niet kan worden bepaald naar de condities, die het Rijk voor zijn loeningen kan bedingen, doch moet wor den vastgesteld, mede onder invloed van de positie, waarin de gemeente met be trekking tot de mogelijkheid van 'het aan gaan van leeningen verkeert. Werd niet aldus gehandeld, dan zou zich de zonder linge toestand voordoen, dat gemeenten, die niet meer in staat zijn op de vrije markt de vereischte gelden op te nemen, aan het noodige crediet zouden worden geholpen op hetere voorwaarden dan ge meenten, die, zij het op niet zoo gunstige voorwaarden als het Rijk, toch nog op normale wijze de noodige gelden kunnen verkrijgen. 3. In verband met het antwoord op de vorige vragen behoeft deze vraag geen beantwoording. Ingezonden Mededeeling Steun aan scheepvaart. Volgens „Het Volk" zou de regeering het plan hebben, binnenkort het parlement een aanzienlijk crediet te vragen voor de ondersteuning van scheepvaart en scheeps bouw. Genoemd wordt een 'bedrag van f 20 a f 25 millioen. Uit de meest bevoegde bron verneemt het Hbld. dat bovenstaand bericht van eiken grond is ontbloot. Wel is er van de reedersvereeniging een verzoek ingeko men, waarin steun voor de scheepvaart wordt gevraagd. Het in dit verzoek ge noemde bedrag is aanzienlijk lager dan het door „Het Volk" genoemde. Over dit verzoek is intusschen nog geen beslissing genomen. Overigens herinneren wij eraan, dat de regeering in haar Memorie van Antwoord op het Voorloopig verslag betreffende het 60-millioen-plan aan de Tweede Kamer reeds mededeelde, dat zij de vraag, of het voor de scheepvaart toegepaste stelsel van steunverleening onder verplichting van saneering niet ook op den scheepsbouw kan worden toegepast, niet aanstonds be vestigend kon beantwoorden. De scheeps bouw is op 'het punt van steunverleening niet op een lijn te stellen met de reederij, schreef de regeering toen reeds. Bij de be oordeeling van het door ons gewraakte be richt dient wel met het standpunt der re geering rekening te worden gehouden. Verlaging van de mijnwerkersloonen. Gisteren heeft de contactcommissie voor het mijnbedrijf vergaderd in verband met de opzegging van de collectieve loonover- eenkomsten voor de mijnindustrie door de directies. De directies deelden mede, dat zij zich door de steeds ongunstiger wor dende omstandigheden genoodzaakt zagen voor te stellen de loonen der arbeiders met 10 pet. te verlagen. De vertegenwoordigers der vakorgani saties waren van meening, dat een verla ging van de loonen voor de mijnindustrie geen uitkomst uit den nood kan brengen. De eenige oplossing is nog, dat de regee ring hulpmaatregelen neemt. Daarenboven waren zij van meening, dat zeker van de loonen der arbeiders die werken op die ondernemingen, waar regelmatig verzuim- diensten worden ingelegd, niets meer af kan. In de vergadering is nog de moge lijkheid besproken om te komen tot ver mindering van het aantal ingelegde ver- zuimdiensten. De volgende week Woensdag zal de contactcommissie opnieuw ter bespreking van deze verschillende aangelegenheden bijeen komen. Nederlandsch-lndfsche Landsmiddelen. De opbrengst van de Indische lands middelen bedroeg in Maart 1934 totaal f 28.700.000 tegenover f 30.000.000 in Maart 1933. Hierdoor wordt de totaal-opbrengst der landsmiddelen ever het eerste kwartaal 1934 f 89.000.000 tegenover f 88.500.000 in het eerste kwartaal "van 1933. Ondanks de nieuwe tariefwet bleef de opbrengst der invoerrechten vergeleken bij het eerste kwartaal 1933 achter door de belangrijke vermindering van den tota len invoer. FABRICAGE VAN AARDAPPELVLOKKEN Rapport der Regeeriugscommissle. De door den Minister van Economische Zaken in het begin van dit jaar inge stelde Commissie, die tot taak had, te adviseeren over de vraag of aardappel- vlokken een zoodanig veevoeder vormen, dat de verwerking van aardappelen tot aardappelvlokken voor Nederland op den duur een levensvatbare industrie zou kunnen opleveren, en zoo ja, of tot ves tiging van een of meer fabrieken, waarin die bewerking kan geschieden ware over te gaan, heeft dezer dagen haar advies aan den minister uitgebracht. Blijkens haar rapport heeft de Com missie in de eerste plaats de vraag on der de oogen gezien, of aardappelvlckken een bruikbaar veevoeder is. Op grond van de voederwaarde van het product meent de Commissie deze vraag b e v e s t i - g e n d te moeten beantwoorden, terwijl zij ook de practische bruikbaarheid als voe dermiddel als vaststaande meent te mo gen aannemen. Het product zou naar de meening der Commissie in hoofdzaak in vermalen toestand in de gangbare meng voeders moeten worden vermengd, waar bij het dan met name bij voedering van varkens en ook van pluimvee afzet zou kunnen vinden. Ten aanzien van de vraag of de ver werking van aardappelvlokken op den duur een levensvatbare industrie kan op leveren, blijkt de Commissie van oordeel te zijn, dat bij een vrij railverkeer en on- gehinderden export van aardappelen de aardappelvlokken-industrie niet op ren dabele basis zou kunnen worden gedre ven. Als c r i s i s-induslrie zou ze gerecht vaardigd zijn. Voor den bouw der fabriek en het be drijfskapitaal zou een bedrag van rond f 430.000 noodig zijn, terwijl bij een af schrijving van de fabriek in vijf jaren en 150 campagnedagen inderdaad zullen worden gehaald, exploitatiekosten per 100 K.G. vervlokte aardappelen f 0.42 zouden bedragen. De verbouw van voor vervlokking be stemde aardappelen zou per H.A. onge veer met een gelijk bedrag moeten worden gesteund als de tarweverbouw, terwijl per geproduceerde voedereenheid de verbouw van granen zwaardere offers vergt dan die van voor vervlokking bestemde aard appelen. Ten aanzien van den verbouw van sui kerbieten kan naar de meening van de Commissie worden aangenomen, dat deze van het Landbouwcrisisfonds zwaardere offers vergt dan die, welke aardappel- verbouw voor vervlokking zou eischen. De commissie meent, mede gezien het feit, dat voor 1934 nogmaals een inkrim ping van het areaal plaats vond, dat in den bouw van aardappelvlokkenfabrieken geen middel mag worden gezien om onze aardappelteelt aan de behoefte aan te passen. Zij is echter van oordeel, dat er wèl aanleiding bestaat om een gedeelte der door de noodzakelijkheid van teelt beperking bij suikerbieten, fabrieksaard appelen, tuinbouwproducten en door de komende omzetting van grasland tot bouwland vrijkomende gronden voor aardappelverbouw te bestemmen. Indien de minister deze conclusies aan vaardt, zou het naar de meening der Commissie aanbeveling verdienen dade lijk in een gebied, waar thans reeds over groote hoeveelheden van 't product zou kunnen worden beschikt, b.v. in 't aard- appelgebied van Zeeland en W.-Bra- bant of N.-Friesland een fabriek te bou wen, waardoor men ervaring met den fa- brieksbouw en exploitatie zou kunnen op doen. Voor 1935 zouden dan meerdere fabrieken kunnen worden opgezet, waar bij' de commissie van oordeel is, dat even tueel in de gemengde voeders de produc tie van een achttal fabrieken, corres- pondeerend met een aardappelareaal van 12.0C0 H.A. zou kunnen worden opgeno men. Daarmede zou de import van mais kunnen verminderen met ca. 70.000 tons, zijnde ongeveer 7 pet. van de voor voeder- doeleinden jaarlijks geïmporteerde mais. Ten slotte merkt de Commissie op, dat het haar gewenscht voorkomt, de exploi tatie der fabrieken over te laten aan het particulier initiatief, uiteraard gesteund door bepaalde regeeringsgaranties ten aanzien van den prijs der grondstof. Brugverbinding tusschen Noord en Zuid-Beveland. De Staten verleenden in haar zitting van 12 Dec. j.l. een crediet van f 3000 voor een onderzoek naar de mogelijkheid enz. van het verkrijgen van een brugver binding tusschen Zuid- en Noord-Beve land. Betreffende hetgeen tot uitvoering van dat besluit is verricht, deelen Ged. Staten mede: Reeds den 23en December had te Kort- gene een door den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat belegde vergade ring plaats met het bestuur van de ver een. „De Noord-Bevelandsche Brug" in tegenwoordigheid van den Ingenieur te Goes en den tijdelijk-ingenieur ir C. Ree dijk aldaar, die met ingang van 1 Jan. was toegevoegd aan den ingenieur, ten behoeve van het onderzoek dezer aange legenheid. Bij de Ministers van Waterstaat en De fensie werden inlichtingen ingewonnen ten opzichte van de eischen, welke van Begeeringswege aan bedoelde overbrug ging zouden worden gesteld. In Januari van het loopende jaar wer- Binnenland. Teeltbeperking en prijsbepaling van aard appelen. Verlaging van mijnwerkersloonen? Steun aan de scheepvaart. Bosch- en heidebranden. Fabricage van aardappelvlokken. Buitenland. Engeland en de schuldbetaling. Nog geen vooruitgang te Genève. den de werkzaamheden ter voldoening van de aan den hoofdingenieur verstrekte opdracht aangevangen. Allereerst werden de beschikbare gege vens, als peilingen, grondboringen, dijks- profielen enz. verzameld en, teneinde de ontbrekende te kunnen aanvullen, werden in de maanden Januari en Maart voor- loopige terreinopmetingen en peilingen in de Zandkreek verricht. Met behulp van deze gegevens werd een situatieteekening vervaardigd van het nabij het Wolfaarts- dijksche veer gelegen gedeelte van de Zandkreek. Met het opmaken van het ont werp werd een aanvang gemaakt, nadat de door genoemde Ministers gestelde eischen bekend waren geworden. Toen werd het mogelijk een onderzoek in te stellen naar de meest economische indeeling van de te maken brugoverspan- ning, naar de in aanmerking komende fundeeringsmethoden voor de peilers en konden de verschillende in aanmerking komende constructietypen voor het te ma ken beweegbare bruggedeelte in studie worden genomen. Inmiddels werd een voorloopig lengteprofiel met daarbij be- hoorende dwarsprofielen der aan de brug aansluitende opritten geteekend en met behulp daarvan werden de hoeveelheden te verrichten grondwerk berekend. Betreffende het stadium, waarin de werkzaamheden zich thans bevinden, kan worden medegedeeld, dat het bovenbe doelde onderzoek en studie, hoewel reeds ver gevorderd, nog niet als geheel ge ëindigd kunnen worden beschouwd en dat het maken van de teekeningen en bereke ningen intusschen wordt voortgezet. Georganiseerd overleg bij de N.V. „P.Z.E.M." De besturen van den Centralen Nederl. Ambtenaarsbond en van den Nederland- schen Bond van Personeel in Overheids dienst, hebben verzocht te willen bevor deren, dat een overleg-instantie tot stand kome tusschen het Dagel. Bestuur der N.V. PZEM en de bij die N.V. betrokken personeelsorganisaties. De Raad van Be stuur blijft bij zijn standpunt van 9 Dec. 1932, dat een instelling van georganiseerd overleg niet noodig is en wijst er op dat geregeld voeling met het personeel wordt gehouden. Ged. Staten stellen dan ook voor afwij zend op het verzoek te beschikken. Bijdrage kosten herstel Raad huis te Veere. Volgens een schrijven van den Minister van Onderwijs, K. en W. zal door de overschrijding van de geraamde kosten voor herstel van het raadhuis te Veere, groot f 100.000 met f 14.000, de bijdrage der provincie moeten stijgen van f 10.000 tot ten hoogste f 11.100. Dit bedrag is wel licht nog iets lager te stellen, wanneer de particuliere bijdragen blijven vloeien. In verband met het groote belang, dat door het herstellen van het monument wordt gediend en mede met het oog op het niet bovenmatige bedrag, dat, boven het geen reeds is beschikbaar gesteld, van de provincie wordt gevraagd, stellen Ged. Staten voor aan het verzoek om deze ex tra-subsidie te voldoen. Couponbelasting. Ged. Staten stellen voor bij de uitbe taling van de opbrengst van effecten ten laste van de provincie aan de daarop rechthebbenden, de belasting, ingevolge de couponbelastingwet, af te houden. Opnemen van kasgeld. Ged. Staten stellen voor hen ook voor 1935 evenals voor 1934 een machtiging te verleenen voor het opnemen van kasgeld tegen een rentekoers van ten hoogste 2 pet. boven het promessendisconto van de Nederlandsche bank en tot een totaal be drag van f 2.000.000. "Wijziging grenzen. In verband met het voorstel tot vereeni- ging van de polders Oud- en Nieuw-N.- Beveland tot één waterschap „Oud- en Nieuw-Noord-Beveland", stellen Gedep. Staten voor in de besluiten inzake de vaststelling der grenzen tusschen de Vlie- tepolder en den N.-Noord-Bevelandpolder en tusschen den cal. Leendert Abraham polders en den Oud-N.-Bevelandpolder, zulks ten opzichte van de werken tot zee wering en oeververdediging te lezen „wa terschap Oud- en Nieuw-Noord-Beve land".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1