A.C. vm dei REST Voor Uwe Gezondheid DINSDAG 0 JUNI 1934 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 46e JAARGANG - No. 205 Buitenland Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummor 11. Postchèquo en Girorekening 41155. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7) e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn 10.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiün 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcclingcn GO cent per regel. Kleine Advcrtcntiün Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter ol motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Industriebanken. Reeds meermalen is de aandacht geves tigd op wat in Limburg gedaan wordt om met steun van de Provincie te komen tot de stichting van een Industriebank. In de jongste vergadering van de Ka mer van Koophandel te Middelburg is reeds de vraag ter sprake gebracht of het niet gewensoht is ook voor Zeeland een dergelijke bank in het leven te roepen. En bij de behandeling van de begroo ting van Economische Zaken door de Eerste Kamer, werd ter sprake gebracht de vraag of de Regeering bij de stichting van dergelijke banken niet de behulpzame hand zou kunnen bieden. In Limburg schijnt het nu tot daden te zullen komen. Naar verluidt stellen Gedeputeerde Sta ten den Provincialen Staten voor toe te treden tot de op te richten N.V. Industrie- bank in Limburg, en in het aandeelen kapitaal dezer vennootschap deel te nemen voor een bedrag van f 100.000. Hiermede wordt gevolg gegeven aan het streven van het Economisch Technologisch Instituut in Limburg, om via industrieele crediet- verleeningen te geralken tot de oprichting van nieuwe of financiering van bestaande industrieën: een z.g. regionale welvaarts- politiek. Hierin is iets wat aantrekt. Iedere ernstige poging, welke leniging van de werkloosheid en bevordering van het bedrijfsleven beoogt, verdient uit den aard der zaak toejuiching. Hier is echter ook eenmaar. Wij willen nu laten rusten de vraag in hoeverre juist is de opvatting, dat ons bankwezen niet in voldoende mate is in gesteld op de financiering der indus trieele credietbehoeften op langen termijn, waarvan vooral de klein- en middelgroote industrie de nadeelen zou ondervinden. Indien dit juist is, dan zou in nor male tijden zeer zeker de vraag over weging verdienen of de stichting van een Industriebank baat zou kunnen brengen en of de Provincie niet door deelname in het aandeelenkapitaal een dergelijke on derneming behoorde te steunen en daar mee het gewestelijk belang te dienen. Maar wij leven n i e t in normale tijden. De industrie 'heeft met groote moeilijk heden te kampen. Het wordt steeds moei lijker de noodige orders te verkrijgen en de bedrijven in stand te houden. Zelfs uitstekend geoutilleerde industrieën, die over een langdurige ervaring en een uit gebreide cliëntèle beschikken, hebben vaak de grootste moeite het bedrijf eenigermate loonend te maken. En daarom klemt de vraag of het nu, terwijl de afzetmogelijkheden zoo weinige zijn en zoo onzeker, wel de tijd is de stich ting van nieuwe of de uitbreiding van be staande industrieën in de hand te werken. Wij moeten en mogen 'zeker niet de Jan Saliegeest in de hand werken. Voor Jan Cordaat is er ook nu nog wel emplooi. Daarom verdient de instelling van een economisch-technologisch instituut als in Limburg, zeer zeker aanbeveling en ver dient het toejuiching als het.60 millioen- plan ook dienstbaar gemaakt wordt aan het instandhouden van levensvatbare in dustrieën. Maar dat is nog iets anders dan dat de Provincie een deel van hare geldmiddelen beschikbaar zou stellen om door middel van een industriebank mee te helpen aan de verstrekking van bedrijfskapitaal. Hier zal in elk geval groote voorzich tigheid geboden zijn. De situatie te Genève. De besprekingen in het bureau der ont wapeningsconferentie zijn gisteren weinig bemoedigend geweest. Zij duurden vier uren doch aan het slot was nog geenerlei toenadering tot stand gekomen. Henderson had voorgesteld, dat eerst weder onderhandelingen over de kwesties der bewapening aan de hand van de Vrij dag ingediende voorstellen, o.a. van de zes ex-onzijdigen, zouden gevoerd worden. Henderson gaf te verstaan, zonder dit uitdrukkelijk te zeggen, dat hij een reis naar Berlijn voor dit doel noodzakelijk achtte. Eden en Norman Davis steunden Hen derson. Barthou en Litwinoff waren het daarentegen in het geheel niet met hem eens. Zij achtten onderhandelingen over de bewapeningsvraagstukken zonder nut, zoolang niet overeenstemming over het vraagstuk zou zijn verkregen. Barthou meende, dat Henderson op het oogenblik te Genève dringender werk op het stuk der veiligheid te doen heeft dan naar Berlijn te reizen. Motta uitte de interessante gedachte, dat men misschien met Duitschland op dezelfde wijze over het bewapeningsvraag stuk zou kunnen voeling nemen als ten opzichte van het Saarvraagstuk met suc ces was geschied, door de besprekingen te houden buiten de vergaderzaal van den Volkenbond met Duitsche vertegenwoor digers te Genève. Versterking der Fransohe kust? Naar de „Sunday Chronicle" meldt, overwegen de Fransche autoriteiten op het oogenblik een plan tot versterking der Fransche Kanaalkust. Do onlangs beëindigde gecombineerde manoeuvres van de Fransche marine vloot- en luchtstrijdkrachten hebben aangetoond, dat een vijandelijke land- en zee-aanval langs de Fransche Kanaalkust en de kusten vein den Atlantischen Oce aan onder de tegenwoordige omstandig heden succes zou opleveren. De reden van het nieuwe versterkings plan is natuurlijk de vrees voor een Duitschen aanval van de zeezijde. Frankrijk ziet in, dat het zich niet meer kan verlaten op den steun van de Britsche vloot. De volgende maatregelen worden thans overwogen: Bouw van een tweede verdedigingslinie van slagschepen van het formaat van de „Dunkerque" (22.000 ton) om te kunnen opereeren tegen de Duitsche „kruisers in zakformaat". Aanleg van een „muur van staal en ijzer" lang9 de kust van het Kanaal met forten en zware kustbatterijen. Inrichting van een machtige basis voor duikbooten te Calais. Verlenging van de Fransche verdedigingswerken aan de oostgrens tot de kust van het Kanaal. Spanje's ambtenaren werken hard. Bij gelegenheid van de behandeling der piovinciale begrooting heeft de gouver neur der Spaansche provincie Albacete een verslag uitgebracht over den dienst der ambtenaren, die sedert de vestiging der republiek de gemeentelijke boekhou dingen controleeren. De inspecteur R. D. Margarit had voor het bezoeken van de gemeentehuizen der provincie een declaratie van reiskosten ingediend ten bedrage van 46.983 pese tas en 20 centimes, waarvoor hij in totaal 476 dagen op reis was geweest in 1931 en niet minder dan 608 dagen in 19321 De gouverneur verklaarde tenslotte, dat hij niet van plan was, om nog langer deze corruptie te dulden. Oorlogstuig door het Panamakanaal. In de afgeloopen twee maanden zijn niet minder dan 32 Amerikaansche vrachtschepen, geladen met ijzerwaren, staal, lood, katoen en munitie voor Japan komend uit Amerikaansche havens aan den Atlantischen Oceaan, door het Pana ma-kanaal gepasseerd. Gisteren passeerden wederom belang rijke zendingen ijzerwerk het kanaal. Bovendien passeerde 'n zending lucht doelgeschut van Amerikaansch maaksel, bestemd voor Japan, het kanaal. Het geschut is te San Francisco ver vaardigd. De kanonnen waren verpakt in kisten en aangegeven als machines. De Internationale Arbeidsconferentie. Een optimistisch geluid. Bij de opening van de 18e Internatio nale Arbeidsconferentie heeft de voor zitter van den Raad van Beheer van het Internatonaal Arbeidsbureau, de Deen- sche oud-minister van Financiën Brams- naes, zijn voldoening er over uitgespro ken, dat ondanks de bezuinigingspolitiek van alle landen, de deelneming ook aan deze conferentie weer bevredigend is. Hij gelooft, dat het hoogtepunt van de crisis thans is overschreden en de we reld zich langzamerhand weer in de rich ting der genezing beweegt. Ondanks alle moeilijkheden heeft men er overal naar gestreefd, het bestaande sociale peil zooveel mogelijk te handha ven en aldus is het gevoel van sociale verantwoordelijkheid der staten onber twistbaar aan het licht gekomen. De vlootconferentie. Minister Simon heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de plaats der aanstaan de vlootconferentie nog niet is bepaald. Norman Davis heeft opdrecht gekregen van Genève naar Londen te vertrekken om met den Amerikaanschen gezant sa men te werken bij de preliminaire vloot- besprekingen. Frankrijk en Italië wenschen onderling tot overeenstemming te komen, alvorens in te gaan op de Britsche uitnoodiging tot preliminaire besprekingen. Voor 1 Juli de Corporatieve staat In Italië Zooals 'bekend, heeft Mussolini de vori ge week ter uitvoering van de bekende corporatiewet de decreten uitgevaardigd, waardoor de acht corporaties van de eer ste der drie groote corporatiegroepen de finitief zijn ingesteld. Naar de Italiaansche bladen melden, zal nu ook zeer spoedig de tweede groep worden geconstitueerd en vrijwel onmid dellijk daarna ook de derde. Tot de tweede groep behooren, zooals men zich wellicht herinnert, de corpora ties voor het productie-proces, waarin in dustrie en handel elkaar opvolgen, n.l.: de corporatie voor de metaal-industrie, de corporatie voor de chemische industrie, de kleedingcorporatie, de corporatie voor de papierindustrie en het drukkersbedrijf, de bouwcorporatie, de corporatie voor water leiding, gas en electriciteit, de corporatie der extractieve industrieën en de corpo ratie voor de glas- en ceramische indu strie. In de derde groep, welke in ieder geval voor 1 Juli a.s. definitief geconstitueerd zal worden, zijn de corporaties ingedeeld voor productieve bedrijvigheden in den ruimsten zin, o.a. de corporatie voor vrije beroepen en kunsten. Zoo zal dus reeds binnen een maand de nieuwe corporatieve orde definitief wor den doorgevoerd. Hoewel men van het nieuwe systeem niet reeds terstond wonderen verwacht, heeft men toch het vaste vertrouwen, dat het in de zware economische crisis, welke Italië op het oogenblik doormaakt, spoe dig een aanzienlijke verbetering zal bren- gen. Korte Berichten. i De Duitsche rijkspropaganda-minis- ter dr Josef Goebbela, zal in den loop van de maand Juni een bezoek brengen aan Warschau, waar hij o.a. een voordracht zal houden over de actueele beteekenis van het derde rijk. In de gemeente Arateni (Roemenië) zijn twintig boeren, die tegen een berg helling leem groeven, door een aardver schuiving bedolven en gedood. Finland heeft aan de regeering der Vereen. Staten medegedeeld, dat het vol ledig den termijn van 15 Juni zal betalen ten bedrage van 166.530 dollar. In de Grieksche Kamer deed zich gisteren een incident voor, toen de vroe gere minister-president Papanastasioe een scherpen aanval ondernam tegen den mi nister van oorlog, Kondylis. Een afgevaar digde slingerde daarop een stoel naar Papanastasioe, die aan den arm gewond werd. De zitting werd te midden van een groot rumoer opgeheven. Er is een einde gekomen aan de droogte in Rusland. Sedert verscheidene dagen vallen er overvloedige regens in de voornaamste graanproduceerende gewes ten. Door de ontzettende droogte in het Midden-West zijn tot nu toe 154 personen om het leven gekomen. De materieele schade wordt op meer dan 200 millioen dollar geschat. De aardbeving, die Zondag op IJs land heeft gewoed, heeft veel schade aan gericht. In een dorp zijn alle huizen be schadigd. Wegen zijn onbegaanbaar ge worden en ook telefonische en telegrafi sche verbindingen zijn verbroken. In het Zuiden van Frankrijk woedt het noodweer voort. Tal van boerenhofste den zijn geïsoleerd. Auto's zijn wegge spoeld. De spoorlijnen staan onder water, zoodat het verkeer moest worden stopge zet. Twee personen zijn door den bliksem gedood. Veel vee is omgekomen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdagavond 12 Juni om half 9. De voorzitter is voornemens aan de centrale afdeeling voor te stellen in de af- deelingen te doen onderzoeken, onmid dellijk na de openbare vergadering, een aantal kleinere wetsontwerpen. In een Woensdag 13 Juni des ochtens om 11 uur te houden openbare vergade ring zijn o.m. aan de orde: c r e d i-e t - verleening aan den midden stand, wijziging van de Woningwet en de begrooting Zuiderzeefonds 1934. Drukte In de sigarlllos-industrle. Men meldt uit Roosendaal aan de N. R. Ct.: In het voorjaar was in de sigarillos- industrie eenige slapte waarneembaar, ge paard met ontslagen aan verschillende fabrieken. De inzinking schijnt nu over wonnen. De meeste fabrieken zitten weer met flinke orders. Dat is het geval met de Kaveewee-fabrieken, die haar fabriek te Wernhout Maandag 4 Juni na tijde lijke stopzetting weer in bedrijf zouden stellen en daar het werk met ongeveer 50 man hervatten, en niet minder ook met de met de Jasna va-fabrieken te Roosendaal, waar in enkele weken tijds een honderd werkkrachten zijn bijgeplaatst en waar men thans tot invoering van een twee- ploegen-stelsel is overgegaan. De uitvoering van het Duitsche transfer moratorium. De Duitsche regeering heeft bij wijze van voorzorgsmaatregel de regeling, neer' gelegd in het op 10 Febr. 1934 onderte kende protocol betreffende de uitvoering van het Duitsche transfer-moratorium, met ingang van 1 Juli 1934 opgezegd. De Nederlandsche regeering zal met de Duitsche regeering overleg plegen met het oog op te voeren besprekingen betreffen de een regeling van den toestand die van 1 Juli af zal intreden. Invoer Oost-Indische rijst. Eenigen tijd geleden is een regeling ge troffen, waarbij de Nederlandscüe Meel centrale restitutie van de monopolie-winst verleende bij den invoer van rijst, welke afkomstig was van Java, Madcera of Lombok. Deze regeling gold voor een hoeveelheid van ten hoogste 15.000 ton. 'Thans is bij Ministerieele beschikking bepaald, dat deze regeling zal gelden tot 31 Maart 1935 en dat de hoeveelheid rijst, welke op deze voorwaarden inge voerd zal kunnen worden, van 15.000 ton is verhoogd tot 20.000 ton. Conversie-leeningen ten laste van Ned.-lndië, Ingediend is een wetsontwerp tot het aangaan van een of meer conversielee- ningen ten laste van Nederl.-Indië. Nu de conversie op 4 pet. basis van de Nederlandsche Staatsschuld is beëindigd, achten de ministers van koloniën en van financiën het wenschelijk om de mogelijk heid te openen voor een soortgelijke ope ratie ter verlichting van den op de Indi sche begrooting drukkenden schuldenlast. Voor conversie komen in aanmerking de 5 pet. en 4,5 pet. guldensleeningen ten laste van Ned.-lndië, waarvan op 1 Juni nog uitstonden in totaal f 691.824.800. Hoewel voor enkele van de leeningen reeds de wettelijke bevoegdheid tot con versie bestaat, is er om technische rede nen de voorkeur aan gegeven thans een algemeene voorziening voor alle in aan merking komende leeningen ie treffen. Intusschen wordt erop gewezen, dat noch ten aanzien van het tijdstip der con versie, noch omtrent de vraag of aan zoodanige conversie dan wel aan een con solidatie van vlottende schuld de voor rang zal worden gegeven, door de regee ring op dit oogenblik reeds een beslissing is genomen. Een verder voorgestelde bepaling be oogt aan de nieuw uit te geven schuldbe wijzen de garantie van het Moederland te verbinden. In verband met het spoed- eischend karakter van het wetsontwerp bestond geen gelegenheid den Volksraad te hooren. De nieuwe minister van oeconomische zaken. Naar de N. R. Grt. vernam, moet de be noeming van mr M. F. L. Steenberghe, voorzitter van het R.K. Verbond van Werkgeversvakvereenigingen, tot minis ter van economische zaken nu eerstdaags te verwachten zijn. Dr C. J. K. van Aalst. Dr C. J. K. van Aalst heeft in verband met zijn leeftijd den wensch te kennen ge geven, met ingang van 1 Juli a.s. af te treden als president van de Nederl. Han del- Maatschappij. Als nummer één op de voordracht, wel ke ter voorziening in de vacature bij' de in de tweede helft van Juni te houden al gemeene vergadering van aandeelhouders zal worden ingediend, is geplaatst Mr D. Crena de Iongh, thans directeur der maatschappij. Zijn plaats als directeur zal niet worden vervuld. Dr G. J. K. van Aalst is bij: bevordering het Grootkruis in de Orde van Oranje- Nassau verleend. In een persoonlijk van veel waardee ring getuigend schrijven heeft Minister Colijn den aftredenden president van deze onderscheiding kennis gegeven. Distributie van vleesch in blik. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circu laire gericht, waarin hij mededeelt, dat naast de in vroegere desbetreffende cir culaires genoemde categorieën van per sonen, in den vervolge de distributie van vleesch in blik ook zal kunnen geschieden aan personen, die een inkomen genieten, hetwelk in het algemeen ten hoogste gelijk is te stellen met dat, hetwelk ter plaatse door de steuntrekkenden als bedoeld in de circulaire van 4 November 1933 wordt genoten. De beoordeeling hiervan zal ge heel aan de genoemde besturen worden overgelaten. Ook zal distributie mogen plaats vinden aan diaconieën en instellin gen met liefdadige doelstelling ten behoe ve van door deze lichamen ondersteunden, waarbij evenwel nauwlettend dient te wor den toegezien, dat geen vleesch wordt ver strekt aan dezelfde personen door meer dan één instelling. 'Gewestelijke Landdag Ned. Chr. Vrouwenbond. Op Woensdag 18 Juni a.s. zal op (het z.g. nrn^—Mi., i.i ui—■■■■m.iw.ii M-tifiiMiirm Binnenland. Conversie van Indische leeningen. Regeling voor verplicht veilen. Ontploffing te Zaandam. Verhaal pensioenpremie gemeente-amb tenaren. Buitenland. Nog geen overeenstemming te Genève. De arbeidsconferentie. Versterking der Fransche kust. Ingezonden Mededeeling. steeds het bést, daarom alleen naar Ass.-Apotheker - GOES -Telefoon 168 Lange Kerkstraat 42 Voor f 10.Cassabons wordt 30 cent terug betaald! Eilandje te Westhove 'bij Domburg een gewestelijke landdag voor de af deelingen in Zeeland en IN oord-Brabant van den Ned. Ghr. Vrouwenbond worden gehouden. Op dezen landdag zal, na het openings woord van Mevr. Brouwer-Cappon, het woord worden gevoerd door Ds de Kluis uit Vlissingen over: „De vrouw in crisis tijd" en door de 'bondspresidente, Mevr. Havelaar-Van Beeck Galkoen over: „Wat beteekent de Bond voor ons?" Mevr. Pe- termeyer te Middelburg hoopt een slot woord te spreken. Nieuwe tarieven bij de P. Z. E. M. Lichttarieven: Te Vlissingen en te Goes blijft de prijs per K. W. U. on gewijzigd. Op het platteland, Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland is de prijs per K. W. U. van 34 cent verlaagd tot cJ Ccut. Vastrechttarieven: Te Vlissingen zen de vaste bedragen ongewijzigd gebleven, u^ch de prijs per K. ,W. U. is verlaagd van 5 op 4 cent. Voor Goes en het platteland zijn de vas te bedragen per jaar voor gewoon vast rechttarief voor 3 tot en met 10 kamer woningen verlaagd, terwijl de K. W. U.- prijs van 7 op 6 cent is gebracht. Het spe ciaal vastrechttarief voor Goes en het platteland is verlaagd door de K. W. U.- prijs van 5 op 4 cent te brengen; de vaste bedragen per jaar voor 3 tot en met 10 kamerwoningen zijn ook gewijzigd. Deze veriagingen gaan in n a de meter opname in Mei 1934. Ges1otenverk1 aring van een openbaren weg voor het verkeer met rijwielen. Gedep. Staten, overwegende, dat in den weg van Serooskerke naar Oostkapelle aan de linkerzijde van de rijbaan en door een breede strook daarvan gescheiden een 2.80 M. breed rijwielpad aanwezig is; dat het in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer gewenscht is, het voor het algemeene rijverkeer be stemde gedeelte van den genoemden weg te sluiten voor het zonder noodzaak berijden met rijwielen; hebben 'besloten het voor het algemeene rijverkeer bestemde gedeelte van den weg van Seroosk rke naar Oostkapelle, voor zoover zich daarlangs een vrijliggend rij wielpad bevindt en dit gelegen is b u i t e n de bebouwde kommen van die ge meenten, voor het zonder noodzaak berijden met rijwielen gesloten te verkla ren. Inspecteur der directe belastingen, enz. Bij; beschikking van den minister van financiën is de in specteur der directe belastingen, enz. G. B. Balkestein, hoofd van de inspectie der directe belastingen te Goes, verplaatst naar Venlo en aangewezen als hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijn zen aldaar. Vlissingen. Het aantal werkloozen be draagt deze week 789, tegen verleden week 860. Bij de werkverschaffing zijn 132 per sonen aan den arbeid. Goes. Gisteravond hield de afdeeling van den Nederl. Chr. Vrouwenbond een drukbezochte vergadering. De presidente, Mej. Donner, deed de teleurstellende mede deeling, dat de aangekondigde demonstra tie tot September moest worden uitgesteld. Vervolgens kwam aan de orde het verslag van de gehouden bondsvergadering door Mevr. Mulder—den Ouden, welk verslag gewaagde van een opgewekt leven en toe- nemenden groei. Een geanimeerde bespre-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1