FRIESCHE BAAI10,13 en 15 c Examenvrees? MAANDAG 4 JUNI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 204 Buitenland. Binnenland Beroepsinbrekers gedood. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 256. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. VERDERE DROOGMAKING ZUIDERZEE. Blijvende werkverruiming. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de Zuiderzeefondsbe- grooting voor 1934 ontleenen wij: De minister heeft den memoriepost in zake den Noord-Oostelijken polder op de begrooting geplaatst, teneinde de volks vertegenwoordiging in de gelegenheid te stellen zich over de verdere droogmaking in het IJselmeer te kunnen uitspreken. De regeering toch dient te weten of zij in dezen op de medewerking van de volks vertegenwoordiging kan rekenen, want eenmaal begonnen moet het werk worden voortgezet. Ongetwijfeld zijn na de inpoldering van de Wieringermeer de toestanden op agrarisch gebied sterk veranderd vooral door de belangrijke belemmering van den export en mede door de verhoog de aandacht, welke in naburige indu- striëele staten aan den landbouw wordt geschonken. De minister acht dan ook de bezwaren van hen, die uitbreiding van cultuur grond onder deze omstandigheden onge- wenscht achten, op zich zelf begrijpelijk; doch daarnaast begrijpt hij ook hen, die van oordeel zijn, dat de ongunstige econo mische toestand niet altijd zal voort duren en dat, wanneer in de toekomst verbetering mocht intreden, de verdere inpolderingen bij toenemende bevolking niet alleen een nationaal gewenscht, maar ook een noodzakelijk bezit zullen blijken te zijn. De inpolderingsarbeid blijft naar de zienswijze der regeering een econo misch te verantwoorden arbeid, die niet uitsluitend met het oog gericht op de oogenblikkelijke verhoudingen mag worden bezien. Werken van den omvang als de onderhavige inpolderingen, worden uitgevoerd in een reeks van jaren, waar in de economische aspecten voortdurend wisselen. Er is zelfs iets voor te zeggen, dat werken als waarover het hier gaat, van overheidswege worden uitgevoerd in minder gunstige tijden, in de verwachting dat zij in een later tijdstip vruchten zul len dragen. De regeering is van meening, dat de in het Voorloopig Verslag tot uiting ko mende opvatting omtrent de in de Wie ringermeer verkregen uitkomsten onjuist is. De polder viel in den zomer van 1930 droog en reeds thans, dus in een vroe ger stadium dan aanvankelijk gedacht was, worden oogsten verkregen, welke in menig geval gelijk staan met die op ge lijksoortige gronden op het oude land ge wonnen. Een deel van de lichtere gronden wordt reeds thans geschikt geacht om in handen van particuliere boe ren te worden gesteld. Ofschoon nog geen oproep heeft plaats gehad voor het bezetten van deze gronden, hebben zich reeds uit verschillende deelen van het land gegadigden aangemeld. Het ligt in de bedoeling met de uitgifte in tijdpacht in den aanstaanden herfst te beginnen; belanghebbenden kunnen te voren gedu rende den zomer van dit jaar gelegenheid hebben de gronden van nabij gade te slaan. De gronden van den Noord- Oostelijken polder zijn blijkens de jongste onderzoekingen van betere hoe danigheid en veel minder zout dan die in den Wieringermeerpolder. Ten aanzien van de beteekenis van de drooglegging voor de werkverrui ming moet in de eerste plaats worden opgemerkt, dat deze ook na het gereed komen der werken van blijvenden aard is. De meening van sommige leden, als zoude gehandeld worden in strijd met het aanvaarde beginsel om werkverschaffing uit de gewone middelen te bekostigen, doordat voor de werkverschaffing bij de inpoldering moet worden geleend, moet op een misverstand berusten. Het ligt niet in de bedoeling het werk uit te voeren in werkverschaffing door aibeiders, wier loon uit de begrotings posten voor werkverschaffing van Rijk en gemeenten wordt betaald. Het werk moet worden opgevat als een werkverruiming, uitgevoerd door geschoolde en ongeschool de arbeiders, ieder naar den aard van het onderdeel van het werk waarvoor zij ge schikt zijn. De minister kan niet toegeven, dat het element werkverruiming bij de verdere inpolderingen niet meer dezelfde beteeke nis heeft, nu het 60 millioenplan is ge komen, want ook naast dat plan zal be vrediging van de behoefte aan werkver ruiming naar zijn inzicht zooveel moge lijk bevorderd moeten worden. De dijk van den Noord-Oostelijken pol der behoeft niet de afmetingen te verkrij gen, welke bij niet afgesloten Zuiderzee zouden noodig zijn, doch zal behooren te voldoen aan den eisch, dat een veilige waterkeering tegen het IJselmeer wordt gevormd. R.-K. Jeugd en Hitlerjeugd in Duitschland. Thans zijn ook in Beneden-Beieren aan de R.-K. Jeugdorganisaties alle andere dan zuiver religieuse activiteiten „tot na der order" ontzegd. Hiermede is artikel 31 van het con cordaat, waarover de onderhandelingen tusschen Kerk en Staat nog voortduren, voor geheel Beieren, dat voor ongeveer 70 procent een R.-K. bevolking heeft, een zijdig geinterpreteerd, zoo niet (tot nader order) opgeheven. Van den kansel werd Zondag j.l. in alle kerken van het aartsbisdom Keulen een verklaring voorgelezen, waarin ge zegd wordt „Den laatsten tijd wordt een buiten gewoon sterke druk uitgeoefend op onze kinderen en onze opgroeiende jongens en meisjes, om toe te treden tot de „Hitler jeugd", het „Jonge Volk", en den „Bond van Duitsche meisjes". Op zeer veel plaatsen wordt zelfs on omwonden gezegd„Gij moet lid wor den van de Hitler-Jugend!" Er kan geen sprake van zijn, dat er dwang zou mogen worden uitgeoefend om onze kinderen te doen toetreden tot de Hitler-Jugend. Evenmin kunnen de ouders gedwongen worden om aan de propaganda-vergade- ringen van de Hitler-Jugend deel te nemen. Het is onze heilige plicht, onze kinde ren door middel van onze katholieke vereenigingen nader tot Jezus Christus te brengen." Landbouwstaking in Spanje vermeden. De algemeene staking, welke een milli- oen Spaansche landarbeiders dreigde te omvatten, is voorkomen. Er heeft een be spreking plaats gehad tusschen den pre mier en de ministers van arbeid, Land bouw en Onderwijs. Na afloop werd offi ciéél medegedeeld, dat een oplossing ge vonden was, zoodat de tegen 5 Juni a.s. aangekondigde staking niet zal uitbreken. Weinig animo om te betalen. De Amerikaansche onderminister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat tot dusver geen der debiteur-mogendhe- den te kennen heeft gegeven, voornemens te zijn, den op 15 Juni a.s. vervallen den termijn der oorlogsschulden te beta len. Engeland is ook niet van zins, den 15den Juni a.s. een symbolische betaling te verrichten, indien het, dit doende, toch als in gebreke zijnde zou worden be schouwd. De kanselier van de schatkist, Neville Chamberlain, zal binnen enkele dagen in het Lagerhuis een volledige ver klaring afleggen nopens de houding van de Britsche regeering ten aanzien van de oorlogsschuldenkwestie. Helsch complot in Californië. De politie van Sacramento heeft een helsch complot ontdekt, om een geheele wijk der stad te vergiftigen. In de brievenbussen van verscheiden naast elkaar gelegen huizen werd een enveloppe gevonden, waarop vermeld stond „Monster zonder waarde" en waar in pijpjes vergiftigde kauwgum zaten. Ieder pijpje, dat zorgvuldig met fijne suiker was bestrooid, bevatte voldoende cyaanzout, om den dood van twaalf per sonen ten gevolge te doen hebben. Hongersnood in Sovjet-Turkestan. In Oost-Turkestan heerscht reeds eeni- ge maanden een geweldige hongersnood. Honderden boeren vluchten dagelijks over de Perzische grenzen. Dit jaar zijn naar schatting reeds 30.000 menschen in Per- zië aangekomen. De meeste vluchtelingen verkeeren in beklagenswaardigen toestand daar zij al les wat ziji nog in eigendom bezaten, in den steek hebben moeten laten. Ook in de streek van Mechia zijn dui zenden boeren over de grens gekomen om aan den hongersnood en de tyrannie der sovjets te ontkomen. Aardbevingen. Zaterdagnacht heeft in Bengalen een hevige aardbeving plaatsgehad. De bewo ners stormden uit hun huizen en liepen in de straten te hoop. Verscheidene hui zen en muren, die reeds door de vorige aardbeving beschadigd waren, stortten nu geheel in. Oude aardspleten openden zich op nieuw. Tegelijk met de aardschokken raasde een geweldige cycloon over het land, welke gepaard ging met hagel en wolkbreuken. De ontzetting der bevolking werd nog vergroot doordat de toevoer van electri- schen stroom plotseling verbroken werd, en ook de telefoon en de telegraaf niet meer konden worden gebruikt. De natuurramp werd voorafgegaan door een eigenaardig natuurverschijnsel. De lucht werd hel geel. even later was de hemel door gitzwarte wolken verduis terd. De stad Muzzafapur biedt een troos- teloozen aanblik. Tot dusver zijn er geen slachtoffers te betreuren, wijl de bevol king reeds grootendeels sedert de jongste aardbeving in de open lucht bivakkeert. Ook in de stad Fez in Marokko is een aardbeving gevoeld, die de bevolking in een paniek de wijk deed nemen naar open terreinen. Voorzoover bekend, zijn er geen persoonlijke ongelukken voorgeval len en is er geen schade aangericht. Korte Berichten. i Terwijl te Milwaukee in den staat Wisconsin en te Chicago temperaturen heerschten van resp. 103 en 102 graden, hebben Zaterdagmorgen in de staten Montana, Washington, en Idaho sneeuw stormen gewoed. Te St. Louis en in som mige gedeelten van Texas is eenige regen gevallen. De Fransche Kamer heeft met alge meene stemmen een voorstel aangenom- men, waarbij het bedrag, dat bij wijze van voorschot kan worden verstrekt aan landbouwers, die hun graan niet kunnen verkoopen. van 100 op 300 millioen frs wordt gebracht. Het Zuidelijk deel van Britsch-Indië wordt door een geweldige hittegolf ge teisterd. De temperatuur is op sommige plaatsen tot 47 gr. Celsius gestegen. Te Ellora zijn acht personen tengevolge van de hitte overleden. Te Masoelipatam lig gen in de straten lijken van dieren en vo gels, die door de hitte zijn bezweken. Vrijdagavond ontlastte zich boven het Moezeldal een wolkbreuk. Geweldige regen- en hagelbuien zetten binnen wei nige minuten de dorpsstraten onder wa ter, dat tal van huizen binnendrong. Ook aan de weiden en velden werd ernstige schade aangericht. De schade is nog niet te overzien. De heer Balthazar, de Gentsche wet houder van financiën, is bij den minister van binnenlandsche zaken geroepen, in verband met de kwestie der 20 millioen aan gemeentegelden, die hij op de bank van den arbeid had gedeponeerd. Demi- nister zou den heer Balthazar hebben ge last, uiterlijk vandaag zijn ontslag als wethouder in te dienen. i Tengevolge van de prijsverhooging voor tarwe in den Sovjetstaat, is het brood hier en daar van de vrije markt verdwenen. De Gepeoe heeft aangekon digd, dat zij draconische maatregelen zal treffen tegen broodspeculatie. De geheele omgeving van Marseille w^rd in den nacht op Zaterdag door een cycloon geteisterd. De schade wordt op eenige millioenen franken geschat. Tengevolge van de hittegolf zijn in Amerika een dertigtal personen om het leven gekomen in de laatste drie dagen. Op verscheidene plaatsen zijn meer of minder ernstige branden uitgebroken. i Volgens berichten uit Sjeool op Ko rea zijn in een hevigen storm 500 vis- schersschepen vergaan op de oostelijke kust van Korea. Tot nu toe heeft men slechts 84 lijken van de 500 visschers kunnen bergen. Geen sprake van, indien Gij slechts Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ingezonden Mededeeling. Het Nederlandsch-Duitsche crediet. Men zal zich herinneren, zegt de „Te legraaf", dat kortgeleden .bij de onder handelingen tusschen Nederl.-Indië en Duitschland de aandacht er ook op is gevestigd, dat Indië van de zijde van het moederland een belangrijk onderhande lingsobject in handen was gegeven, waar mede van Duitsche zijde tegenprestaties konden worden verkregen. Over den fei telijken inhoud van de gevoerde onder handelingen is tot nu toe, 1 ofschoon zij reeds eenigen tijd zijn afgesloten niets bekend geworden, vermoedelijk in af wachting van de goedkeuring der over eenkomst 'door de Staten-Generaal. Niet temin schijnt het wel vast te staan, dat het betrokken onderhandelingsobj eet het bekende Nederlandsch-Duitsche crediet van f 140 millioen betreft, dat een voor het Duitsche economische leven steeds zeer belangrijk crediet is geweest. Tot voor kort had men dit crediet niet ge heel opgenomen; de laatste maanden is er echter voor de credietverleening ge heel beslag op gelegd. Dit crediet kan ook bij de komende on derhandelingen over den transfer weer een belangrijke rol spelen. Ter bevoegder plaatse wenschte men ons omtrent deze hierboven besproken aangelegenheid geen enkele mededeeling te verstrekken. Opslagplaatsen van levensmiddelen zijn onweer staanbaar voor ratten en ten duidelijkste blijkt nierbij de onmacht van fox-terrlers, katten, vallen en vele bestrijdingsmiddelen om het gevaar te keeren. Dit ondervond o.a. de Heer Jellesma te St Nlcolaasga, die ten slotte Rodent toepaste en met één doosje 120 ratten wist te dooden. Rodent faalt nimmer, het heeft een bijzondere aantrekkings kracht. Koop nog heden een doos van 50 ct. of een dubbele doos 90 ct en morgen zal Rodent ook U van ratten en muizen verlost hebben. Imp.: Fa B. Meindersma - Den Haag. B53 De ziekte van dr F. M. Wibaut. Naar wij vernemen, is de gezondheids toestand van dr F. M. Wibaut, welke eenige dagen reden tot bezorgdheid heeft gegeven, vooruitgaande. Een volledig herstel wordt zeer wel mogelijk geacht. Werkloosheid en Arbeidsbemiddeling. Bij 1062 organen openbare arbeidsbe middeling stonden op 12 Mei 1934 in to taal 322.499 werkzoekenden ingeschre1- ven, waaronder 308.132 mannen. Hier van waren werkloos 299.806 personen, waaronder 289.935 mannen. Op 28 April 1934 bedroeg bet totaal aantal ingeschre venen bij een ongeveer gelijk aantal orga nen 331.791. Hiervan waren werkloos 308.769 personen. Het aantal ingeschre ven werkzoekenden is sedert 28 April '34 gedaald met 9292, het aantal werkzoe kenden met 8963. Blijkens een op 1 April 1934 ingesteld onderzoek naar de leeftijden van de werk- looze arbeiders, stonden op dien datum in 316 gemeenten met 5000 en meer in woners ingeschreven 8317 mannen jon ger dan 18 jaar, 50.979 mannen van 18 25 jaar, 220.384 mannen van 26 jaar en ouder. T elefoonoproepberichten. Bepaald is, dat in het binnenlandsch telefoonverkeer reeds bij het indienen van een gespreksaanvraag met telefoonop roepbericht mag worden aangegeven, dat het gesprek niet op den dag van aanbie ding, doch den volgenden dag op een be paald tijdstip of in een bepaalde tijds ruimte gevoerd moet worden. Verbindende bedrijfsafspraken. Naar wij vernemen, heeft het reeds aangekondigde wetsontwerp, strekkende tot het openen van de mogelijkheid om in het algemeen belang bedrijfsafspraken verbindend te verklaren of te vernieti gen, thans het departement van Econo mische Zaken verlaten. De subsidiën aan de werkloozenkassen. De minister van sociale zaken heeft de subsidies voor de werkloozenkassen ver leend volgens het Werkloosheidsbesl. '17 voor het jaar 1934 als volgt bepaald A. 'n Subsidie van ten hoogste 200 pet. zal gelden voor de kassen der houtbewer kers, metaalbewerkers, sigarenmakers, steenfabrieksarbeiders en textielarbeiders B. Een subsidie van ten hoogste 225 pet. zal gelden voor de kassen der land arbeiders. G. Een subsidie van ten hoogste 160 pet. zal gelden voor de kassen der bouw vakarbeiders, diamantbewerkers, fabrieks arbeiders (groep steenfabrieksarbeiders 200 pet.) kleermakers, mijnwerkers, en transportarbeiders. D. Een subsidie van ten hoogste 120 pet. zal gelden voor de kassen van op zichthoudend personeel. Voor de overige kassen zal het subsidie ten hoogste 100 pet. bedragen, waarbij echter in aanmerking moet worden ge nomen, dat in bijzondere gevallen ver hooging van het percentage voor een of meer van die kassen of groepen van kas sen moet worden voorbehouden, wanneer groote werkloosheid dat noodzakelijk mocht maken. Zooals ook in de voorgaande jaren is geschied, zal geen hooger subsidie wor den gegeven, dan de toestand van de werkloozenkas noodig maakt, zoodat de hoop mag worden uitgesproken, dat de bovengenoemde maxima niet in alle ge vallen zullen worden bereikt. Lijst van werkverschaf fingen. De Minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden, ten behoeve van de toepassing der Ziektewet, aan de lijst, waarop vermeld staan de werkverschaf fingen, welke met subsidie van het Rijk worden uitgevoerd, toe te voegen de ge meenten 's Gravenpolder en Ove- z a n d. i Vereen. Neder 1. Gemeen ten. De af deeling Zeeland van de Ver- eeniging vein Nederlandsche gemeen ion houdt dit jaar haar algemeene vergade- Binnenland. De verdere droogmaking der Zuiderzee. De subsidies aan de werkloozenkassen. Nieuwe regeling surseance van betaling. Buitenland. In Amerika regen gevallen. Aardbevingen in Bengalen en Marokko. R. K. jeugd en Hitlerjeugd in Duitschland. Ingezonden Mededeeling. Hy smookt dér In forkearde 3 piip mei (hij rookt er een leelijke pijp mee) zeiden ze vroeger in Friesland. Dat kan tegenwoordig niet meer, want ze stoppen de pijp met 2S ring te Vlissingen op Dinsdag 10 Juli. De burgemeester van 's Hertogen bosch, mr F. J. van Lanschot, zal spre ken over „De weg in het landschap". De tariefsverlaging bij de P. Z. E. M. Ten aanzien van de tariefs verlaging bij de P. Z. E. M., vernam de N. Z. Crt. nader, dat déze verlaging spe ciaal geldt voor het vastrecht. De grond- bedragen worden billijker gesteld en de K.W.-prijzen met 1 ct. verlaagd. De prijs van 30 ct. per K.W. blijft in Goes ge handhaafd, maar op het platteland van Zuid-Beveland behoeft voortaan inplaats van 34, „slechts" 32' ct. per K.W. betaald te worden. Bond van Bedrijfsauto- houders in Nederland. Bovenge noemde Bond houdt Vrijdag 15 Juni, des middags 2 uur, zijn algemeene jaarver gadering in Grand Hotel Britannia te Vlissingen. Des avonds 8 uur wordt een gemeen schappelijke maaltijd gehouden. 1 Bezoek van Minister Mar ch a n t. Behalve aan Hulst zal Minister Marchant Woensdag ook aan Veere een bezoek brengen. Doel van dit bezoek is het in oogenschouw nemen van het werk aan het stadhuis en een bezoek te bren gen aan de huizen De Struys en het Lam metje. Benoemd tot lid van het bestuur der Waterkeering van den calamiteuzen Jonk- vrouw-Annapolder J. Vogelaar te Kort- gene. Brandstichting? In verband met de eenige dagen geleden plaats gehad hebbende brand in een landbouwschuur en woning op de hofstede van zekere Go- verse te Arnemuiden, is Zaterdag j.l. door de politie aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld, zekere C„ arbeider wonende te Arnemuiden. Zooals men weet was G. het eerst bij den brand en heeft hij de bewo ners, die zich ter ruste hadden begeven, gewekt. C. is als verdacht van den brand te hebben gesticht naar het Huis van Be waring overgebracht. De Scheldebekerwedstrijd van Bres- kens naar Vlissingen is dit jaar bepaald op Zaterdag 14 Juli. Middelburg. Zaterdagavond geraakte de auto, waarmede het brood van bakker Vergouwe bezorgd wordt, op den Kanaal- weg tusschen station en veiling in brand, vermoedelijk door kortsluiting. De be stuurder kon zic'h in veiligheid brengen. Het brood kon uit den auto worden ge haald en even later was de brandweer ter plaatse en had in een oogwenk het vuur onder de knie. De bureaux van den Rijkswaterstaat alhier en te Goes zijn thans te samen on dergebracht in het verbouwde pand aan de St Pieterstraat, waar vroeger de In dustrie- en huishoudschool was gevestigd. Naar wij vernemen heeft Ds M. van Empel ontslag genomen als voorzitter van het plaatselijk crisis-comité. Goes. Zaterdagmiddag te plm. 3 uur ontlastte zich boven onze stad een on weersbui, gepaard met buitengewonen regenval. Ook hagelde het gedurende vrij langen tijd hevig, zoodat te verwachten is, dat de schade aan allerlei gewassen groot zal zijn. Ook uit de omgeving o.a. uit 's-Heer Arendskerke ontvingen we bericht van een ontzettende hagelbui, die daar gewoed heeft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1